Muzikanten onstemd over grof brief j e van B en W Popgroepen willen ruimte Maassluis let op de kleintjes DAT ontevreden over aanbod van gemeente Van 40 naar 58: van de ene bouwval in de andere... Voor een tiendevan wat de Doele kostknappen wij deze hele distilleerderij op9 „ARGUS" HELPT U HOREN EN ZIEN! Wilt u weer alles horen zoals vroeger? De moderne techniek maakt dat mogelijk zonder dat een ander het ziet. vooralle soorten KONTAKTLENZEN demonstreren u de nieuwste hoortoestellen van OTICON, WIDEX, SIEMENS enz. Speciaal aan uw gehoor aangepast. Tevens krijgt u een toestel 14 dagen gratis op proef „ARGUS" B.V. OPTIEK - HOORTOESTELLEN Auto's besmeurd met verfspetters Zware buit brengt dief uit evenwicht Autodieven in werk gestoord donderdag 23 full 1981 VD/SC/WW VOOR DE DERDE MAAL binnen enkele maanden Is de Schledamse wethouder voor vorming en recreatie, H. W. Posthoorn, gsconfronteerd met een kraakactle. Drie pop groepen, verenigd In muziekcollectie! Het Slachthuis, heb ben de voormalige distilleerder!] Plet van Gent bezet om daar een studio, vergaderlokaal en oefenruimte te creër en. Het collectief vestigt zich daarmee op een plaats, die welgeteld één buur heeft: bewoners die tegen de kraak geen bezwaar hebben. Het collectief heeft ook gekozen voor een plaats, waarmee de gemeente Schiedam voor alsnog gaen plannen had. Men hoopte de verpaupering van het pand tegen te gaan door een grondige opknap beurt en de actie werd derhalve gezien als een vorm van jeugdwerk, waaraan, zoals bekend, In Schiedam nog te weinig wordt gedaan, DE POPCULTUUR, DIE BINNEN de .beleidsportefeuille van wethouder Posthoorn valt, heelt het al jaren niet gemak kelijk. Sinds 1975 overigens een jaar na de massale kraakactles in da Laan refereren de popgroepen aan gebrek aan repetlflerulmfe en om daaraan meer daadwer kelijk iets te verhelpen is enkele jaren geleden het Schle damse popoverleg van de grond gekomen. Men bokste voor elkaar dat de Sint Joris Doele, het afgelegen clubhuls In de brandersbuurt, voor een deel zou worden verbouwd ten behoeve van popmuzikanten. Doch daartoe beperkte zich Posthoorns beleid. Voor de talrijke popgroepen in Schiedam Is echter meer ruimte nodig. Posthoorn kan moeilijk vijftig popgroepen op de zolder van de Doele stoppen. Muziekcollectie! Het Slachthuis wil dat met de kraakactle onderstrepen, temeer omdat de verbouwing van de Doele telkens weer is uitgesteld. DE POPGROEPEN ZADELEN POSTHOORN op met een der de kraakactle, die van ontevredenheid over zijn beleid ge tuigt. Eerder waren het In de vorige maanden al het club huiswerk In Schledam-Zuld en enkele kunstenaars op het Oude Kerkhof, die de wethouder van dralen beschuldig den en zeil maar het heft In handen namen. De eerste twee keer lieten burgemeester en wethouders niets van zich ho ren. Het waren de politici, die tot de principe-uitspraak moesten komen om de krakers maar te laten zitten waar ze zaten, zolang het kon. In het geval van het muziekcol lectie! ligt het anders. Hoewel de gemeente het niet beves tigt, is er sprake van dat Bols-dochter Amager BV een res taurant wil vestigen In de gekraakte distilleerderij. In elk geval hebben B en W laten weten dat de krakende poplut er véér maandag uit moeten. HOE DE ZAKEN ROND DE oude distilleerderij Piet van Gent zich ook ontwikkelen, er kan niet aan worden voorbijge gaan dat de popgroepen betrekkelijk dakloos zijn. Thuis oefenen kunnen de jonge muzikanten meestal niet, som migen zijn gebonden aan de fabriekshal van een toevatllg familielid in een Industriegebied. Zij hebben vaak hel idee dat de gemeente hun probleem ook niet serieus neemt. Men kan zich afvragen of B en W er dan wel zo verstandig aan doen om zonder verdere argumentatie de popgroe pen uit de distilleerderij weg te sturen. Enig begrip had het college toch kunnen tonen. Het zou kwalijk zijn, als een oud conflict tussen burgemees ter mr G. J. te Loo en de representant van het bureau voor alternatieve hulpverlening (BAH), J. Zwart, een rol zou spe len In de behandeling van de popgroepen, alleen omdat deze zich tot het BAH gewend hebben. KK Maassluis De financiële toestand van de gemeente noodzaakt de bewindvoer ders tot het nemen van bezuinigingsmaatregelen, die op het eerste gezicht het effect lijken te hebben van de druppel op de gloeiende plaat. Maar alle beetjes helpen, ook in de eerste stad aan de Water weg. Het Maassluise stadhuis gaat in de vergaderluwe perioden een half uur eerder sluiten. Vooral in de zomermaaanden wordt er in de avonduren weinig vergaderd, zodat er in het stadhuis geen personeel meer hoeft te zijn en verlichtings- cn verwar mi ngskos ten niet gemaakt hoeven te worden. In deze maand juli betekent een en ander dat het stadhuis In de regel al om half zeven dicht gaat De donderdagse koopavond is daarvan natuur lijk uitgesloten. Ook buiten de zomermaanden zal er in we ken dat er niet 's avonds ver gaderd wordt eerder worden gesloten. Het gemeentebestuur van Maassluis heeft in het kader van de bezuiniging verder be sloten dat er 's avonds nog maar twee consumpties zullen worden verstrekt. Daarmee bereikt men dat het bedienend personeel om 22.00 naar huis toe kan. Verder besloot men het stadhuis een kwartier na de laatste vergadering te slui ten en de eventuele nablijvers te laten verzoeken elders hun evaluerende gesprekken voort te zetten. Het bekende nahan- gen in het person eels restau rant van het stadhuis, dat vooral na raadsvergaderingen vaak langdurig gebeurde, is er dus niet meer bij. Tenslotte wijst het college er nogmaals op dat al het ge- meentepé.'Spneel op vrijdag middag on. 46.00 uur naar huis gaat. Daartegenover wordt er iedere-dag een kwartier langer gewefitt- Schiedam Muziekcol lectie: Het Slachthuis is ontstemd. Hadden de twintig leden het idealis tisch voornemen om de oude distilleerderij van Piet van Gent helemaal op te knappen om er oe fenruimte en studio te realiseren, burgemeester en wethouders van Schie dam hebben er met een zeer kort en koel briefje een stokje voor willen ste ken. Vóór aanstaande maandag moet het mu ziekcollectie! de distilleer- door Kor Kegel derij, eigendom van de ge meente, verlaten hebben. Het edelachtbare college ziet niets in een opknap beurt door de jongelui. Want zij hebben het pand gekraakt „zonder toe stemming, derhalve we derrechtelijk," zoals het college schrijft. Argumen tatie dragen B en W ver der niet aan. Grof briefje „Nogal grof, zo'n briefje!" In het oude jeneverpakhuis zitten vier leden van Het Slachthuis. Vroeger waren er zeven actie ve bands bij aangesloten, nu nog maar dne: Slaughterhouse Five (S5), Crumpets en Waste Of Time. Een terugval die ge weten wordt aan het gebrek aan oefenruimte in Schiedam, waardoor veel popgroepen er p' ki Muziekcollectie? Het Slachthuis kraakte onlangs de oude distilleerderij van Piet van Gent, aan de voet van de Noordmolen. Van links naar rechts: Henk Hekkema, Nils Ekel, Jacqueline de Haas en Jan van Velzen. na verloop van tijd de brui aan geven. Om ruimte te scheppen heeft het collectief begin deze maand het pand van Piet van Gent gekraakt, 't Stond toch al meer dan een jaar leeg en het kwam de popgroepen goed uit. Maar het feest lijkt met door te kunnen gaan, nu B en W zonder verder in te gaan op het verzoek tot overleg een briefje hebben gestuurd. En wat voor briefje! „Als wij zo'n brief schrijven aan B en W, krijg je nooit meer antwoord," zegt Henk Hekkema, bestuurs lid van het collectief. De ande re drie woordvoerders, die gis teren bijeen waren om de plannen voor breder publiek toe te lichten, zijn voorzitter Jan van Velzen, Jacqueline de Kaas en Nils Ekel. 200 bankjes Het pand staat vlakbij de Goudsbloem, voormalige mou terij, nu café. „Ja. we kwamen er dagelijks langs," zegt Nils Ekel, na de vraag hoe ze aan het pand kwamen. Het bleek voor iedereen vrijelijk toegan kelijk te zijn. Er stonden 2Q0 schoolbankjes en -stoeltjes op geslagen en de jeugd speelde er graag in, zodat het muziek- collectief toch redelijk de in druk heeft dat aan de verpau pering door leegstand en van dalisme nu een eind is ge maakt. Zeer serieus lijken de •lannen om de boel op te mappen. Voor de ruimte pal naast de portierslogé ziet men een vergaderlokaal, daarach ter (vrijstaand, los van aan grenzende bebouwing) een re- petleruimte, terwijl een bijzon der fraai vertrek helemaal rechts van de distilleerderij een hoog-cuiturele functie zou dienen te krijgen, zo aardig is dat. De verdiepingen erboven, die al even solide zijn en aller minst bouwvallig, kunnen wellicht pas worden gebruikt als met de brandweer over eenstemming is bereikt over de naleving van de voorschrif ten. Half miljoen Henk Hekkema en Jan van Velzen: „Voor de Doele betaalt de gemeente een half miljoen om er de zolder op te knappen. Dat is een belachelnk bedrag! Geef ons een tiende, en wij verbeteren het hele pand er van. Zie je wat een geldver spilling er is? En dan moet je nog maar afwachten, of de popgroepen zich in de Doele thuisvoelen..." Gisteren heeft het muziekcol- lectief brieven doen uitgaan aan de fractieleiders van de politieke partijen in de Schie- damse gemeenteraad. Daarin maakt hel collectief gewag van het korte briefje van B en W. „Wij hebben ons standpunt Nummer 40: bouwvallig en Jcleln... Nummer 58: nog kleiner en nog bouwvalliger... ADVERTENTIE OPTIEK „ARGUS" Lid A.N.V.C. ARGUS' audlclens PHILIPS, AUDIUM, Schiedam - Oranjestraat 19 Telefoon 010-266431 Maassluis - Koopcentrum Koningshoek - Telefoon 01899-19039 Vlaardingen Sociëteit DAT wordt binnenkort dakloos. Al ruim dertien jaar bevolkt deze jonge- rensoos ieder weekend het kleine pand bij de ka tholieke kerk aan de Hoogstraat met meer dan 170 jongelui. De huidige huisbaas zegde de huur op omdat hij een winkeltje van het pand wil maken. Een noodkreet die het be stuur deed uitgaan heeft al een gemeentelijk aan bod opgeleverd: een paar huizen verder staat bijna een zelfde pand. Nummer 58 is zonodig nog bouwvalliger, nog gevaar lijker en het zou niet eens ruimte kunnen bieden aan een soos van dertig le den, laat staan 180. „De ervaring is dat als je maar lastig genoeg bent, je van alles voor mekaar krijgt" zegt bestuurslid Ruurd Meijer, „dat hebben we gezien met het OJC, Die kregen een mooi nieuw ge bouw. Wij hebben ons altijd rustig gehouden en nu zie je dat dat juist in je nadeel door Marl Timmermans werkt Maar wij kunnen ook lastig worden, hoor!" De katholieke kerk was tot voor kort eigenaar van twee panden naast de oude pasto rie. Een daarvan verhuurde ze tien jaar lang voor 150 gulden per maand aan DAT terwijl ze het belendende perceel liet verkrotten. De sociëteit heeft de kerk vaak gevraagd het pand erbij te mogen huren, maar steeds was het antwoord: nee. Twee jaar geleden echter, toen het pand al helemaal verrot was wilde men plotse ling wèl tot verkoop over gaan. Nog afgezien van de exorbitant hoge vraagprijs, zouden de opknapkosten de 100.000 ruimschoots gaan overschrijden. Daarvoor had DAT geen geld. De kerk zegde DAT toe be hulpzaam te zijn bij het vin den van een nieuw onderko men. Ondermeer door het geven van een huuropzeg- gingsverklaring waarmee de soos zijn woonwensen kracht kon bijzetten. Niets van dat al. Zonder dat DAT daarvan in kennis werd gesteld wer den beide panden, ook dat wat DAT huurde, aan een derde verkocht. Die derde is een aannemer die in het ene pand wil gaan wonen en in het DAT-pand een winkeltje voor zijn vrouw wil vestigen. De so ciëteit mag nu zonder huur te betalen verderdraaien, maar moet dan wel meteen verdwijnen als de tijd daar is. Juridisch valt er op deze constructie genoeg aan te merken, maar straks zal DAT domweg door bouwval ligheid gedwongen zijn het pand te verlaten. ïn het an dere pand is men al, met veel ijver begonnen aan de herbouw en af en toe zie je in de sociëteit het plafond vervaarlijk doorzakken. „Het wordt daar levensge vaarlijk" zegt Ruurd, „Stel je voor dat we daar met 180 man binnenzitten en de zaak stort in! Als het ons ligt gaan we liever vandaag dan mor gen ergens anders heen. Maar dan hebben we wel een paar verlangens, dat snap je wel!" Die verlangens zijn in de eerste plaats de zelfstandig heid van DAT, een pand dat groot en stevig genoeg is en een niet te hoge huurprijs doet. De sociëteit ziet niet zo veel in het gemeentelijke aanbod om naar Hoogstraat 58 te verhuizen. Half augus tus praat DAT met wethou der Goudriaan over zijn woonwensen. Daarbij zal wel duidelijk worden dat Hoog straat 58 niet het ideaal is. niet eens mogen verdedigen" ten overstaan van de commis-. sie cultuur, jeugd en jonge ren," zegt Henk Hekkema (Hendrik, zoals het college hem noemt). Om zich van goe- j de belangenbehartiging te ver- gewissen heeft het collectief zich gewend tot John Zwart; van bet bureau alternatieve, hulpverlening (BAH) op het' Oude Kerkhof, Het muziekcollectie f kreeg geen uitleg van Ben W over de uitwijzing. Wel werd ge-, steld dat de bestuurders van', het collectief en de eventueelf aanwezige krakers hoofdelijk aansprakelijk gesteld zullen worden. De muzikanten pein- zen er echter niet over weg te gaan. „Ze denken zeker met zo'n briefje: als ze eruitgaan is het mooi meegenomen" zegt- Nils Ekel, Jan van Velzen:^ „Alleen, die mazzel zullen ze niet hebben. We blijven." En als de politie uiteindelijk mocht komen? Jacqueline de, Haas: „Er staan boven nog 200 bankjes en stoeltjes,..!" Het vermoeden bestaat dat het f collectief, anders dan bij vori ge kraakacties bij het club- huiswerk Zuid en kunstenaars, op het Oude Kerkhof het ge- val was, nu potig door BenW) wordt aangepakt, omdat John; Zwart de bemiddelaar is. Zoals i bekend is er tussen Zwart en burgemeester John te Loo al enkele maanden een commu- nicatiekloof, die nog niet over- brugd is. Vlaardingen Waarschijnlijk door een ongunstige windrich ting zijn diverse auto's van personeelsleden van de Nieu- 'I we Matex dinsdagochtend be- j smeurd met verfspetters. In de 1 KW-haven werd op dat mo-1 ment onderhoud uitgevoerd J aan een boot, die afgemeerd lag bij Vlaardingen Oost-Be-1 drijven. Tijdens het spuiten is j een deel van de verf wegge- waaid en op^ de in de buurt staande auto's terecht geko- men. Voor de spuitwerkzaam- j heden was door Rijnmond een j vergunning afgegeven, maar j dit probleem was daarbij blijk- baar niet voorzien. I De betrokken partijen hebben j inmiddels te kennen gegeven, dat de schade onderling wordt geregeld. Schiedam De auto van de 24-jarige K. C. van S. een 4 -lange l uit Maassluis ging beetje schommelen, toen hij met dertig gestolen Straatstenen op rijksweg 2D reed. Bovendien had hij wat gedronken en dat bevorderde het wegge drag al helemaal niet Ter hoogte van de afslag- Kethel begon de auto te slingeren, de jongeman verloor de macht over het stuur en de auto be landde op de kop in de berm. In het Noletziekenhuis moest een wondje in de linkerhand van de man worden gehecht. Op het Schiedamse politiebureau werd hem kort daarna de bloedproef afgenomen, wat hem op een proces verbaal kwam te staan. De straattegels bleken ontvreemd te ziin in in dustriegebied s-Grave- land. Vlaardingen Twee jeugdige autodieven moesten in de nacht van dinsdag op woens- ,j dag hun pogingen om een per- sonenauto te stelen staken, toen hun onwettige handelin- gen werden opgemerkt door f omwonenden. Het ging om j een personenauto die gepar- keera stond op de parkeer plaats aan de Èksterlaan. ïn de tijd dat de heren bezig waren hadden ze al wel voor enkele tientallen guldens scha de aangericht, door het portier aan de linkerzijde open te bre ken. Ook het contactslot werd bij hun pogingen tot diefstal vernield. De politie heeft de daders nog niet achterhaald.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3