'Bewoners hebben steun deskundige hard nodig' V olkstuinders houden open dag Middenschool niet zonder discussie Ervaring Oostwijk leert: Doorgaand verkeer blijft in Tielman Oemstraat Pop groepen wijzen oorlogs bunker af Ondanks wensen bewoners: Spreekuur van burgemeester gaan niet door Wilton helpt mee aan Deltawerken Banken gebruikt voor vreugdevuur Hoogtezon en regenjas uit auto gestolen In plaats van expositie: Wilton-jongens vergelijken kolen met kernenergie vrijdag 24 juli 198 VD/SC/WW OVER EEN MIDDENSCHOOL MOETje niet discussiëren, die moet je Invoeren. Dat is de mening van Schiedams onder wijswethouder Herman Posthoorn. Aan zo'n discussie heb je niets: de meningen liggen veel te ver uiteen en zullen ook door een flinke discussie niets dichter bij elkaar ko men, verwacht de wethouder. En daarom is het tijdverlies om te uitgebreid over een dergelijk schooltype te gaan praten. Je kunt je tijd veel beter gebruiken om een experi ment met de omstreden onderwijsvorm te starten. Con creet beginnen in plaats van zinloos overleg is kortweg de redenering van de weihouder. Door die uitspraak van Posthoorn is ongerustheid ontstaan In het Schiedamse onderwfjswereldje. Want zonder dat onderwijsmensen om hun mening worden gevraagd, ja zonder enig overleg, zal Schiedam straks wellicht een mid denschool krijgen. NU is de middenschool in ons land een fel omstreden zaak. Voor- en tegenstanders vliegen elkaar overal in de haren en Schiedam vormt daarop geen uitzondering, Is de school volgens de tegenstanders een eenheidsworst, die alle leerlingen gelijkschakelt en daardoor eeri grauwe massa opleidt zonder individuele verschillen, de voorstan ders beweren het tegenovergestelde. Juist op de midden school zou een leerling alle kansen krijgen zich te ont plooien. Juist de middenschool zou volgens die voorstan ders aan de individuele interesse van de leerlingen tege moet komen. OOK IN SCHIEDAM IS DE onderwijswereld sterk verdeeld over de middenschool. Dat blijkt herhaaldelijk en vooral op plaatsen waar mensen uit de verschillende onderwijs gebieden bij elkaar komen. Dat gebeurt bijvoorbeeld inde gemeenschappelijk schoolraad vóór Schiedam. In die raad is al eens een thema-avond aan de gebrekkige aan sluiting van lager onderwijs op voortgezet onderwijs ge wijd en de discussie leidde alras naar het begrip midden school. Opvallend was dat ook op die avond de discussie over de middenschool werd afgekapt. Het was onderwijsconsulent L. Tigges die. als ware hij een onderwijzer voor een klas met schoolkinderen, aangaf dat de discussie daar niet over zou moeten gaan. Van mening verschillen moesten de onderwijskrachten maar in de vak blaadjes; zoiets zou niet over de hoofden van de ouders moeten geschieden. We hebben niets aan een welles-nietes over de midden school, aldus Tigges tijdens de schoolraad vergadering van 25 maart dit jaar. Dat vermijden van alle discussie over de middenschool is een vreemde zaak. Op zich klopt natuurlijk de constate ring van wethouder Posthoorn en zijn onderwijsambte- naar dat de meningen ver uiteen liggen, maar zoiets mag geen reden zijn er dan maar niet over te praten. Juist on derwijsmensen kunnen met zinnige argumenten discus siëren zonder de politieke stelllngnames die de discussie rond de middenschool vaak beheersen. Bovendien levert een discussie over een middenschool ouders een uitstekende gelegenheid de voor- en nadelen van de onderwijsvorm tegen elkaar af te wegen. Zij krijgen voor- en nadelen als het ware op een presenteerblaadje aangeboden, zodra er over de middenschool wordt ge praat. HET IS JUIST DIE DISCUSSIE die door wethouder Post hoorn en onderwijsconsulent Tigges op alle mogelijke ma nieren wordt tegengegaan. Opvallend Is dit verband Is dat onderwijskrachten bang zijn dat Posthoorn de middenschool misbruikt. De wethouder heeft al eerder geprobeerd Mavo en Leao in Schiedam sa men te voegen tot een zogenaamde 'smalle scholenge meenschap' en de vrees bestaat dat met een midden school nieuwe pogingen in die richting in het werk worden gesteld. De Leao wil zo'n samenvoeging met de Mavo niet. Het karakter van de onderwijssoorten is te verschillend, zo menen de Leao-docenten. Ook bij de pogingen tol samenvoeging blonk Posthoorn niet uit door verregaande inspraak. De Leao en Mavo waren zelf met het Initiatief gekomen schakelklassen In te stellen. Die schakelklassen moesten dan wel verdeeld blijven over de twee verschillende scholen. Posthoorn probeerde de schakelklassen achtereenvolgens bij de Leao en bij de Mavo te vestigen, in ëén gebouw, tegen de wens van de scholen in. Dat laatste kon door de Leao alleen worden voorkomen door publiekelijk haar ongenoegen kenbaar te maken, het besluit van de wethouder werd toen terugge draaid. ALS ER ZOVEEL WEERSTANDEN BESTAAN tegen een sa menvoeging van de twee onderwijssoorten, tijkt het beter die niet door te drijven.ln een dergelijk geval is samenvoe ging In niemands belang: ook niet In dat van de leerkrach ten, die met tegenzin hun werk gaan doen. Maar omdat de kwaliteit van de lossen door die mindere motivatie aller minst wordt bevorderd, evenmin in het belang van de leer lingen. Helemaal verkeerd zou het zijn als de angst in de onderwijs wereld terecht is en de middenschool wordt misbruikt om de Mavo en Leao samen te voegen. Door een discussie over de middenschool bij voorbaat te stoppen, worden geruchten alleen maar versterkt en dat is allerminst een goede zaak voor het onderwijs. BS Vlaardingen Het is uit eindelijk dan zo ver. De wervingsprocedure voor drie bewonersdeskundi gen, die moeten worden ingezet in de stadsver nieuwing, is na eindeloze strubbelingen in volle gang. De sollicitanten kunnen zich melden, en het werk kan straks van start. Als voor de posten goede mensen gevonden kunnen worden, dan zal de inspraak van bewoners in de stadsvernieuwing straks wellicht toch wel wat anders verlopen dan tot nu toe het geval was. Die bewoners hebben met de aanstelling van die functionarissen op een be langrijk punt hun zin ge kregen. Ook al kostte het heel wat dis cussie binnen het gemeentebe stuur, voor het eindelijk zover was dat er een speciaal fonds voor de stadsvernieuwing werd gesticht, waaruit die bé- wonersdeskundigen. voor een deel kunnen worden betaald. Maar wat is nou precies het doel en het nut van die bewo- Schiedam De Tielman Oemstraat wordt niet al leen toegankelijk voor be stemmingsverkeer. Ook na de herinrichting kan doorgaand verkeer de straat in Schiedam-West Vlaardingen Door familie ons tandigheden komt het we kelijkse spreekuur, dat burge meester Wim K ie boom iedere maandag houdt, de komende week te vervallen. Een week later,maandag 3 augustus, is iedere burger die de burge meester voor een bepaalde kwestie wil spreken weer wel kom. Men dient wel eerst een afspraak te maken via 2ijn se cretaresse. Schiedam Wilton-Fijenoord levert de komende weken een bijdrage aan de voltooiing van de Deltawerken. Het bedrijf bouwt een mattenlegger om tot een stortvaartuig zodat het zijn werkzaamheden kan leve ren aan de afsluiting van de Oosterschelde. Maar liefst dui zend ton staal zullen bij dat ombouwen worden gebruikt. Binnen zeven weken hoopt Wilton de klus te hebben ge klaard. Het kan zo snel omdat meer dan een half jaar met de voorbereidingen was gemoeid. Hoek van Holland Zeven banken en een terrasstoel van een Hoekse strandexploitant zijn in de duinen gebruikt voor een vreugdevuur. De ge dupeerde eigenaar zit thans met een strop van enkele hon derden guldens. De politic van Hoek van Hol land heeft een achttienjarige knaap uit de deelgemeente op gepakt wegens het stelen van een bromfiets. De jongeman is voorgeleid aan de officier van justitie. Ook zijn twee jongens van zes tien jaar opgepakt wegens joy riding. De jongens hebben bij een dolle rit vier nieuwe auto's beschadigd, die voor versche ping naar Engeland klaar stonden. De ouders van het duo zijn aansprakelijk gesteld voor de aangerichte schade. Vlaardingen Een auto mobiliste die blijkbaar niet meer op een goede zomer had gerekend, ge zien het feit dat zij in haar auto zowel een hoogtezon als een regenjas had lig gen, moet op zoek naar andere attributen. De slecht weer-artikelen' werden door onbekenden uit haar auto gehaald. Waar dat precies gebeurd moet zijn weet ze niet te vertellen, want ze miste de spullen pas toen ze weer thuis was. De inbrekers moeten naar auto met een valse sleutel heb ben geopend; breekschade was er niet. De waarde van de ont vreemde goederen is zo'n 450 gulden. Een 17-jarige Vlaardinger is een handtas met enige be scheiden en voor 150 gulden aan contanten kwijtgeraakt, toen hij die in een grootwin kelbedrijf even terzijde had gelegd. Toen de jongeman de tas weer wilde pakken was het ding al door iemand anders weggegrist. Op de Van der Driftstraat is een bruine Spica damesfiets, die afgesloten had gestaan, ge-, stolen. De eigenaresse, een 16- jarig meisje uit Vlaardingen, had de fiets even gestald om' een boodschap te doen. Het framenummer is bekend; aan de band daarvan wordt een onderzoek ingesteld, In een grotwinkelbedrijf is een 28-jarige Rotterdammer be trapt bij het wegnemen van twee lakensets, die eigenlijk 164 gulden hadden moeten kosten. De verdacht is door de politie verhoord en kreeg een proces verbaal wegens winkel diefstal. doorrijden, zo hebben burgemeester en wethou ders besloten. Het college gaat daarmee tegen de wens in van de bewoners van de straat, die doorra zende auto's langs hun huizen kwijt wilden. De Tielman Oemstraat wordt vrij regelmatig gebruikt als verbinding tussen Burgemees ter Knappertlaan en Sint Li- du inastraat. Vooral door het verbod linksaf te slaan van BK-laan naar de Nieuwe Ha ven rijden veel auto's door de Tielman Oem'. De bewoners zijn het zat al dat verkeer door het smalle straat te krijgen. De herinrichting van de Tielman Oemstraat is door hen dan ook aangegrepen om het sluip ver keer door de straat te weren. Dat kon het beste door de straat alleen toegankelijk te la ten verklaren voor bestem mingsverkeer, zo vonden de bewoners. Nu burgemeester en wethou ders daarmee niet akkoord zijn gegaan, staan voor de Oemstraat-bewoners nog twee mogelijkheden open. De straat kan worden ingericht als woonerf, compleet met ver keersdrempels, waardoor toch de snelheid uit het verkeer kan worden gehaald. Mochten de bewoners weinig voor ver keersdrempels voelen dan kunnen desnoods alleen weg versmallingen aan het begin en het einde van de straat worden aangebracht. Die visu ele hindernissen zouden dan ook tot langzamer rijden moe ten bewegen. nersdeskundigen? Wat houdt de functie precies in? Het enige stadsvernieuwings gebied in Vlaardingen dat al ervaring heeft met het werken met bewonersdeskundigen en dat dus van uit eigen ervaring een antwoord op die vragen kan geven is de Oostwijk. Daar heeft men, bij de plan vorming voor de niéuw-bouw op de kaalslag aan de le Van Leyden Gaelstraat, over der gelijke functionarissen de be schikking gehad. Die deskun dige hulp bestond uit twee me- door Paul Houkes dewerkers van het bureau Louis Wijsman en Martien Liebrechts. Vera Streuper en André Goos- sens zijn als actieve Oostwijk bewoners nauw bij dat gebeu ren betrokken geweest. André Goossens: „Bewoners gaan vaak zonder enige voorkennis van start m dit soort procedu res. Dat loopt vaak spaak, op een gegeven moment. Zo'n ex tern deskundige weet alles van procedures af; ze hebben erva ring met eerdere projecten. Bij dit soort plannen geldt sterk dat je dingen die op de een of andere manier fout zijn gelo pen meestal niet meer kunt verbeteren. Je moet dus als ondeskundige bewoners wel gesteund worden door men sen, die geacht worden derge lijke fouten niet meer te ma ken." Onafhankelijk Als belangrijkste voordeel van bewonersdeskundigen is door de Oostwijkbewoners ervaren, dat dergelijke functionarissen de zaak bekijken vanuit een De afronding van de planvorming voor het kaalslag-project: wethouder Goudriaan krijgt na het slaan van de eerste paal van Vera Streuper (midden) en Andrè Goossens (rechts) een kadootje. De bewoners hadden goed kunnen meepraten dankzij de steun van de onafhankelijke deskundigen. volkomen andere, onafhanke lijke invalshoek. Vera Streu per: „Die lui hoeven zich in principe nou eenmaal niets aan te trekken van het belang van de gemeente en dat is een goede zaak. Je kunt het hele proces binnen die stadsver nieuwing vergelijken met een rechtbank: daar wordt de te genpartij ook door eigen des kundigen begeleid. Het gaat er helemaal niet om dat je als be woners telkens lijnrecht tegen over de gemeente staat, maar het komt echt wel voor en dan is het goed als je zelf over de nodige deskundigheid kunt beschikken." Bij de voorbereidingen voor het kaalslag-project werd nog op vrij beperkte schaal ge bruik gemaakt van die extern deskundigen: gedurende maxi maal 50 uur per week. Straks wordt de toestand nog heel wat beter, als er voor de Oost- wijk en de VOP fulltime krachten worden aangesteld. De Babberspolder en het cen trum krijgen ieder een kracht voor 20 uur per week. Overigens zijn er in stadsver- nieuwings kringen twijfels over, of de gemeente er op korte termijn in zal slagen goede bouwkundigen voor deze functies te vinden. De in teresse in de architecten- en bouwkundigenwereld voor dit soort posities is de laatste tijd sterk teruggelopen. Sollicita tieprocedures in andere steden leverden vaak veel te weinig kandidaten op. Deze bunker uit de oorlog is volgens B en W uitermate ge schikt als oefenruimte voor popgroepen. Vlaardingen De Vere niging van Volks tuinders in Vlaardingen houdt za terdag 25 juli een open dag. De beide complexen van de vereniging, aan de Zuidbuurtseweg en de Broekpolderweg, zijn op die datum de gehele dag voor alle belangstellenden geopend. Wie eens wil ko men kijken wat er tegen woordig op een volkstuin allemaal gebeurt en wel ke gewassen de tuinders kweken is van harte wel kom. Mevrouw Van der Steen, die samen met haar man deel uitmaakt van de tentoonstel lingscommissie van de vere niging: „We hebben dit jaar nu eens geen expositie geor ganiseerd; we willen het nu weer eens op d«ze manier proberen om het publiek wat meer inzicht te geven in het functioneren van zo'n volk stuin. Het zou leuk zijn als er wat Vlaardingers kwamen, die eens een praatje maken met mensen op de tuin. Er zijn er diverse die een kasje hebben en die er zelfs drui ven in kweken: daar is best wat over te vertellen." Vol gens mevrouw van der Steen zijn de beide complexen dui delijk verschillend van ka rakter, hetgeen zeker te ma ken zal hebben met het feit dat het terrein aan de Zuid buurtseweg al veel langer in gebruik is. „Aan de Broek- polderweg zijn de tuinen al lemaal wat gelijkvormiger, allemaal van dezelfde grootte en zo. Aan de Zuidbuurtse weg heb je verschillende grootten tuinen en dat maakt het toch wat afwisselender." Overigens is het niet zo, dat de open dag in eerste instan tie bedoeld is om geïnteres seerde Vlaardingers te trek ken die zelf aan zo'n volk stuintje zouden willen begin nen. Kijkers die het zó aar dig vinden dat ze zelf ook mee zouden willen doen heb ben pech, want ook de Vlaardingse vereniging werkt met behoorlijk lange wachtlijsten. Er zijn plannen geweest om in de Broekpol der een nieuw terrein als volkstuincomplex in te rich ten, maar de vereniging vreest dat daar in verband met de problemen met de grond, waarin zware metalen zitten, wel niets van terecht zal komen. Schiedam In hun zoeken naar oefenruimte voor popgroe pen zijn burgemeester en wethouders van Schiedam gestuit op een bunker uit de tweede wereldoorlog, die vlakbij het gemeenteziekenhuis staat. Het college heeft de bunker pro beren tc slijten aan muziekcoüectief Het Slachthuis, die op het ogenblik de voormalige distilleerderij van Piet van Gent bezet houdt, maar de popmuzikanten hebben dn aanbod ab soluut doch vriendelijk en beleefd afgeslagen. „Wat moeten wij nu toch met zo'n oorlogsbunker?" roepen de leden ver baasd uit Zij wijzen erop dat de bunker veel te klein is. on voldoende akoestiek bevat en zeer koud en tochtig is. De bunker lijkt hun „een beetje al te punk". Verder gekomen dan het bolwerk uit de oorlog zijn Ben W vooralsnog niet gekomen. Intussen blijft de aanzegging, dat het muziekcollectief vóór maandag aanstaande de oude dis tilleerderij van Piet van Gent verlaten moet hebben, onver minderd van kracht. De krakende poppers hebben ondanks hun verzoek om hulp aan de politieke partijen nog geen reactie binnen gekregen. tHmiiiiiiiiiiiiiuiiiiHiiiiuiiiiiiiiiiiuiimiiniiiiuiiiiiimmiinHmiHiiJitiiiiiiifiiiiiiiiiiuiiiiiin^ Schiedam/Liverpool /Glas gow Vier jonge werkne mers van Wilton-Fijenoord zullen tijdens de jaarlijkse uitwisseling met bedrijven in Liverpool en Glasgow met eigen ogen een kolenmijn kunnen vergelijken met een kernenergiecentrale. Een be zoek aan mijn en centrale staan op het programma. De uitwisseling die dit jaar wordt gehouden is de negen de in successie. Vier jonge Wilton-mensen zullen daar bij collega's uit Groot Brit- tannië ontvangen. Die Brit ten zullen vanaf half augus tus een maand lang werken op de werf van Wilton en elke vrijdag gaan ze op ex cursie naar bezienswaardige bedrijven in Nederland. Na een maand gaan de Schiedammers naar Groot- Brittan lë om kennis te ne men van de manier van wer ken aldaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3