STAD/STREEK 9 i 1 klemt es ■Als vertegenwoordiger van Nederland: PIANO'S 3750.00 Brommer valt door oliespoor Met teveel op in personenauto donderdag 30 futt «81 VD/5C/WW Volksdansclub Vlavoc op festival in Zweden lyiaardingen De Vlaardingse volksdansclub Vlavoc.. .-onderdeel van CJV 'Liefde en Vrede', treedt volgende week tijdens een internationaal volksdans-amateurfes- tival in Zweden op als vertegenwoordiger van Neder land, De Vlaardingse groep neemt deel aan het festival Op uitnodiging van het Tran&s Hembygsgille, een volksdansgroep uit het plaatsje Tranis die het festival organiseert. De Vlaardingse groep bestaat uit 16 man nen en vrouwen en zal in de loop van de volgende week diverse optredens verzorgen. flink veranderd is. Het grootste probleem was daar bij om aan voldoende man nelijke dansers te komen, want daar heeft Vlavoc dik wijls een gebrek aan. De uitnodiging om aan het festival mee te werken kwam in december vorig jaar, via de dansinstructeur van Vlavoc, Leo van der Vlist, die al de nodige con- door Paul Houkes tacten in Zweden had. Paul Bruijkers, secretaris van Vla voc; „Wij vonden het een bij zonder eervolle uitnodiging, maar er moest wel heel wat geregeld worden voor we konden gaan. Dat komt vooral omdat wij een echte recreatie-club zijn, niet zo erg gericht op het leveren van prestaties tijdens optre dens. Erg veel treden we dan ook niet in het openbaar op." De voorbereidingen voor de deelname aan het festival zijn in januari pas goed op gang gekomen. Onder lei ding van Leo van der Vlist is de afgelopen maanden hard gewerkt om een goed reper toire op te bouwen, dat tij dens het festival kan worden getoond. Om de dansen er goed uit te laten zien is er vooral gewerkt aan de chore ografie, die hier en daar Daarnaast is ook veel tijd gaan zitten in de kostume ring van de groep. Een van de Zweden-gangers, Corry van Leeuwen: „Zeker op zijn festival als dit is het toch wel erg belangrijk, dat je aan dacht aan de kostuums be steedt We hadden al Volen- damse kostuums, maar die hebben we voor deze gele genheid uitgebreid met de klederdracht uit Marken, die met de hand zijn gemaakt door Sijtje Boes. We hebben ook nog even geprobeerd om aan echte Vlaardingse kos tuums te komen, maar dat bleek niet mogelijk. Je 2ou ze helemaal met de hand moe ten maken aan de hand van schetsen en tekeningen, want patronen blijken er niet van te bestaan. Dat kostte te veel tijd; dat hebben we niet voor elkaar gekregen. Het is ook niet zó jammer, want het Vlaardingse kostuum ziet er niet zo erg kleurig uit Veel zwart grijs en wit enzo." Ontvangst Het grootste deel van het Vlaardingse gezelschap, inclu sief aanhang 16 man sterk, vertrekt zaterdag met eigen vervoer naar Zweden. Op hun gemak, want de groep hoeft er pas maandag te zijn voor de officiële ontvangst. Enkele van de Vlavoc'ers hoeven de reis niet meer te maken: die zijn momenteel al op vakantie in Zweden. De groep logeert in een school of een vereni gingsgebouw, waarvan er voor dit doel enkele tijdelijk zijn in gericht om de vele buitenland se gasten te ontvangen. Het oorspronkelijke plan om de deelnemers aan het festival in gastgezinnen onder te brengen leek niet haalbaar, omdat er niet voldoende gevonden kon den worden. Vlavoc heeft geen exacte gege vens over het aantal groepen uit binnen- en buitenland, dat aan het festival meedoet Paul Bruijkers: „Daar hebben we slechts heel summiere "infor matie over gekregen. Ook over hoe het programma pre cies in elkaar zit weten we niet zoveel. Maar mischien is dat op z'n Zweeds..." Vast staat wel hoe het programma er wat Vlavoc betreft in grote lijnen uitziet. De eerste dag, maan dag, is er die officiële ont vangst. De volgende dag wordt eerst een excursie in de omge ving van TranSs gemaakt, waarna 's middags het eerste advertentie gratis tabouret j Incl. bezorgen en 1x stemmen. Vijfjaar garantie. J QU15PËL-H0UTMAN PIANO'S MUZIEK Smc-aan j optreden op het marktplein van Oedeshög plaatsvindt De woensdag wordt bijna geheel gevuld door een boottocht op het Sommen-meer, en de vol gende dag wordt een pels- looijerij bekeken, 's Avonds is er weer een voorstelling ge pland op de Grfinnaberg. Vrij dag heeft Vlavoc een vrije dag, maar zaterdag en zondag komt het eigenlijke festival goed op gang in het Volkspark, de Fri- tidsgérd (waarin zonder moei te het woord 'vrijetijdsgaarde' te ontdekken is) in Tranis. Het evenement wordt besloten met een afscheidsfeest, dat zondag in het de Volkstuin wordt gehouden. Vlavoc is zeer benieuwd naar de andere groepen, die aan het festival meedoen. „Het peil van volksdansgroepen in het buitenland wisselt enorm. In de oostelijke landen en de Bal kan worat er natuurlijk enorm veel aan volksdansen gedaan en daar heeft men een zeer hoog peil bereikt. Al vraag ik me wel eens af of dat geen s taatsamateurs zijn," meent Paul Bruijkers. „In sommige andere landen gaat het heel anders toe. Je vindt meestal wel de karaktertrekken van het volk in de volksdans te rug." Geldt dat ook voor de Nederlandse volksdans? Paul grinnikt. „Misschien wel een beetje. Het is hier in Neder land soms wel een beetje stijf, met kleine pasjes enzo. Mis schien heeft dat nog wat te maken met onze Calvinisti sche achtergrond." Vlavoc zal in Zweden worden begeleid door haar eigen or kest, bestaande uit vader, moe der en zoon Kuijpers. Dit or kest, met accordeon, viool en De 16 man en vrouw sterke volksdansgroep Vlavoc, afge vaardigde naar Zweden. bourbon, is speciaal voor deze gelegenheid geformeerd. De Vlaardingse groep brengt in Zweden een programma waar in tal van bekende Nederland se dansen zijn opgenomen, zoals de Hakke Tone (uit Ter schelling), Lot is dood (Over ijssel), Jan Pierewiet (wals- mazurka), Horlepiep, IJswals, Zeeuwse reidans en natuurlijk de Driekusman. Vlaardingen Een 16-jarige bromfietser is dinsdagavond op de Utrechtlaan geslipt en ten val gekomen doordat de weg glad was geworden door olie, die bleek te zijn verloren door een touringcar. Het olie- spoor. dat de jongeman nood lottig was geworden, liep ook over de Kopenhagenlaan en de Amsterdamlaan. Gemeen tewerken heeft zand gestrooid om verdere ongelukken t< voorkomen. De jongeman liep met zijn tuimeling lichte ver wondingen op. Vlaardingen Tegen een 54- jarige Vlaardinger is proces verbaal opgemaakt wegens hel rijden onder invloed van alco hol. De man werd in de nacbi van dinsdag op woensdag staande gehouden, omdat hi; opviel door zijn rijgedrag. De beide blaastesten vielen in zijn nadeel uit, zodat op het bureau de bloedproef werd gedaan Na onderzoek bleek hij niet ïn het bezit te zijn van het rijbe wijs. De personenauto werd in verband hiermee in beslag ge nomen. DIVERSEN 1e Kwal. T-Shlru en tassen be drukt met Uw vignet, Sutlons, komplete ETALAGEVERZOR GING. raambiljetten, enz. Sler- reklame. Tel. 01899-11119 of 071-412882. ONDERHOUD EN REPARATIE Voor hel LEVEREN. SCHOON MAKEN EN REPAREREN van uw geisers naar Smederij Daub. Callenburgstr. 80. Vlaardingen. Tel. 34.30.96- g WATERSPORT T.k.: stalen KAJUITSCHIP. I. 5 m. Wj 2.85 m„ 4 ataappt keu ken, merk: Jumbo mi>.m. merk: Mercury 20 pk. elfl. KgpL a. atel- ger In De Uer. Jaarkosten plm. ƒ500.-. Keur. toegest Vr.pr. ƒ8.500.-. Tel. 01745-3823 na 18.00. I KENNISMAKING ALLEENSTAANDEN v.a. 30 jr. gezellige dansavond fn „Mld- delhuyse". Konlnginrwfaan 403. Vlaardingen. entree 2.50. Za terdagavond, aanvang 8 uur. Inl. dhr. Vfs, tel. 015-667065. De zanglijster. Zuldland Milieuver vuiling, een immens pro bleem, waarvan iedereen de nadelige gevolgen on dervindt- Steeds meer mensen trekken ten strij de tegen de algehele ver nietiging van de natuur. Sommigen doen dit door politieke acties te organi seren, zoals het blokkeren van een kerncentrale. An deren zoeken hun heil in het aanbieden van peti ties aan de regering. De 46-Jarige A. Stolk uit Zuldland doet op een heel andere manier iets tegen de verwoesting van onze natuurlijke omgeving: schilderen. „Ik ben niet zo'n politiek figuur. Ik weet amper het verschil tussen links en rechts", zegt de man die in het da- gilijks leven reclamete- enlngen maakt voor een internationaal bedrijf in Botterdam. Een portret van een „groene" in een zwarte wereld. „Waar ik me zo over opwind is dat de mensen steeds meer. vervreemden van de natuur. Velen hebben liever een gro te auto voor de deur dan een' boom. Natuurlijk, ik heb zelf ook een auto. Je bent nu een-' maal onderdeel van de maat schappij en draait gewoon' mee. Daar is weinig tegen te De mensen aan de macht, zien de problemen niet doen. Och, ik zou natuurlijk als een soort kluizenaar in een hutje op de hei kunnen' gaan wonen. Maar wat schiet je ermee op? Ik zou dan vol gens mijn principes leven, maar wat heeft de wereld er aan? We moeten allemaal veranderen, allemaal terug naar de natuur. Dan wordt de wereld weer leefbaar". De huiskamer van de familie Stolk, staat voor een groot deel in het teken van de na^ tuur. Aan de groen geschil derde muur hangen minia tuurtjes van door Stolk ge-f schilderde vogels. Een grote witte kast wordt opgesierd door opgezette vogels. Ergens in een hoek staat een glas plaat met daarachter, op wit karton geprikte, vlinders. Verder een kast vol met boe ken over vogels en een com plete dierenencyclopedie. Opvallend is het grote aantal planten in dit hoofdzakelijk, uit de kleuren wit en groen opgetrokken interieur. Stolk loopt naar'de muur en laat een aantal van zijn mi niaturen zien. „Kijk door 20'n vogeltje te schilderen, met daar omheen een stukje natuurlijk landschap, probeer ik de mensen te laten zien hoe mooi de natuur nog is.' Laten we zuinig zijn op de dieren- en plantenwereld, dat is de boodschap die ik roet mijn schilderwerken wil' overbrengen. Misschien dat, ik in de toekomst de vogels afzet tegen een door zwarte fabrieksrook vervuilde we-1 reld. Dan komt de dreigende ondergang van het milieu nog beter tot uiting". Als modellen voor de minia turen, die zijn uitgevoerd in kleur en ongeveer de grootte hebben van een bierviltje, gebruikt hij zijn opgezette vogels of afbeeldingen uit vo gelboeken. Om een beeld te krijgen van hoe een bepaalde vogel er precies uitziet is hij door Willem Pekelder ook regelmatig te vinden in de Oostvoomse duinen, de Beninger Gorzen of de Biert- se polcfer waar hij, al dan niet samen met de vogelwerk groep van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging, waarvan hij sinds drie jaar Ed is, onze ge vederd^ vrienden met een* verrekijker observeert Ziühielt noemt hij een „voge laar" en bij hoopt in de toe komst van ziin hobby zijn be-, roep te maken. „Het moet kunnen. Ik heb een prod uk-, tie van twee miniaturen per week en kan ze verkopen voor zes- zevenhonderd gulden per stuk. Dat verkopen gebeurt via tentoonstellingen. Sinds hij in 3975 in zijn geboorteplaats Rotterdam met exposeren be-, gon, in het oude raadhuis* van Hillegersberg, heeft hij- al tientallen mensen met ziin kunstwerken verblijd. Tot 26 oktober exposeert hij in Hil versum en volgend voorjaar in galerie „Lieve hemel, stoot je hoofd niet", in Amsterdam, waar hij onderhand een oude bekende aan het worden is: vorig jaar en dit jaar was hii er ook al vertegenwoordigd met zijn miniaturen. „Misschien dat ik wat ver dienste betreft erop achteruit ga, als ik me geheel aan mijn hobby ga wijden, maar dat vind ik niet erg. Ik vind geld niet zo belangrijk. Als ze me op het bedrijf zouden vertel len dat ik met mijn salaris een paar procenten achteruit zou moeten, zou ik het daar mee niet moeilijk hebben. Trouwens ik ben er al op achteruit gegaan. Sinds kort werk ik op eigen verzoek nog maar vier in plaats van vijf dagen per week. Ik kan me nu nog meer met schilde ren bezighouden. Wat m'n werk betreft ben ik dus al een beetje aan het afbou wen". Is de combinatie reclameont werper/natuurliefhebber trouwens niet een erg bizar re? Stolk: „Ik geef eerlijk toe dat ik op m'n werk soms re clame moet maken voor din gen waar ik helemaal niet achter sta, voor jachtgeweren bijvoorbeeld. Maar dat gevoel' van tegenzin compenseer ik dan weer door thuis miniatu ren te schilderen of tekenin gen te maken voor het club blad van de KNNV of de pe riodiek van diergaarde Blij- dorp". Prins Bemhard Voor de jacht heeft „voge laar" Stolk geen goed woord over. In dit verband heeft hij ook een aversie tegen Prins Bemhard: „De Prins was tot voor kort voorzitter van het Wereld Natuur Fonds en te gelijkertijd een verwoed wildjager. Eerst schoot hij neushoorns in Afrika om daarna in Nederland geld in te zamelen voor bedreigde diersoorten, waartoe ook de neushoorn behoort En dan de boeren, ze hebben, eeri uitzondering daar gelaten, maling aan de natuur. Gan zen, die de oogst opeten, wor den kapotgeschoten en aan de poelier verkocht In plaats dat ze nou eerst een andere oplossing proberen te zoeken, nee direct schieten. „Nee, mijn opgezette vogels zijn niet verkregen door de jacht Nee hoor- Het zijn alle maal verkeersslachtoffers of dieren die een natuurlijke dood zijn gestorven". Hij heeft liever opgezette dan le vende vogels m huis: „Vogels horen in de natuur, niet in" een kooitje". De tekentalenten van Stolk werden al ontdekt op de kleuterschool. „Ik was altijd aan het tekenen en schilde ren. De kleuterleidster heeft toen tegen mijn vader ge zegd: laat die jongen daarmee verder gaan. En zodoende ben ik in de reclamewereld terecht gekomen. Ook heb ik jarenlang cartoons gemaakt voor allerlei kranten en bla den". Hij haalt een dikke map tevoorschijn en laat een aantal van ziin spotprenten zien, allemaal ondertekend met ASTO, de meeste hebben betrekking op de roofbouw die de mens pleegt op de na tuur. „Als ik in West-Duits- land woonde, zou ik me aan sluiten bij De Grpenen, hier in Nederland voel ik me het beste thuis bij D'66. Om de steeds toenemende milieuvervuiling tegen te gaan, kiest hij niet de weg van de politiek. „Ik ben geen figuur om leiding te geven, en kan ook geen redevoerin-, gen houden. Nee, ik beperk me liever tot het schilder werk". Hij is zich er echter zeer goed van bewust dat met schilderen alleen de wereld niet verbeterd kan worden. „Op de scholen moeten kin deren milieubewust worden gemaakt. De televisie moet in plaats van moordseries meer natuurfilms vertonen, we moeien niet steeds maar meer willen. We moeten onze egoïstische strebersmen- taliteit van steeds hogerop, steeds meer verdienen en met vijfenveertig jaar een hartaanval, veranderen". „Ik ben geen pessimist of een zwartkijker, zoals de mensen me vaak noemen. Ik ben rea list Wat in miljarden jaren aan natuur is ontstaan, wordt door de mens in één eeuw vernietigd. En ik geloof dat we de tijd niet meer hebben om alles weer goed te krij gen, hoe graag we dat ook willen. De wereldbevolking groeit veel te hard, er moeten daardoor elk jaar meer.we gen worden aangelegd. Elk le vervuiling en jaar wordt de „Combinatie vogelaar en reclameontwerper som» moeilijk". de ellende groter. Alle. wereldzeeën zijn momenteel bedekt met een heel dun laagje olie- En de mensen die de macht hebben zien de pro blemen niet Nee, ik ben somber gestemd over het voortbestaan van de wereld". Ondanks of misschien wél dankzij de sombere toekomst faat Stolk gewoon door met et vervaardigen van minia turen. Hij zou er, volgens ei gen zeggen, niet zonder kun nen. „Daarom ben ik als de dood voor reuma. Er mag met mij van alles gebeuren, als mijn ogen en mijn rech terhand maar intact blijven".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3