STAB/STREEK Pillard9s geheim is oude suggestie Ondernemers hekelen inspraak in fasen Zweden leert De Driekusman I Dirk V. later voor rechter m WV in politiepost: de keuze lag voor de hand Geen totaalvisie op Sehiedamse binnenstad Kolpa sluit binnenbad hele week Man achter verbinding Maassluis-Londen iniiiuiuitiuuinniimnuniinnnrauntniinuHRnininntnnntniiMnnntiiniuu^ Installatie nieuwe pomp: ÏSIIBIS AM Smog-alarm opgeheven Emancipatie en bingo ff Volksdansers van Vlavoc vermaken zich opperbest vrijdag 7 auguifus 1981 VD/SC/WW Schiedam De toewij- ring van de voormalige politiepost aan de Buiten havenweg aan de WV wordt over het algemeen als goede keme gezien. Wie alle zaken rustig op een rijtje zet kon met het college nauwelijks tot een andere suggestie komen, vooropgesteld dat een pand werd gezocht in het hartje van de stad. De ruimte zou op de eerstvol gende vergadering van de SG overigens ook door een van de bestuursleden zijn voorgedragen, iets wat nu dus achterwege kan blijven. Het toewijzen van de Buiten havenweg 7 aan de VVV is of ficieel nog steeds geheim. Toen VVV-directeur R. Pil- lard gisteren een persconfe rentie belegde mocht hij niet vertellen om welk pand het ging. Wel kon hij meedelen dat een oplossing voor de VVV in Zicht was. Bovendien wilde hij ook wel vertellen aan wel ke criteria het pand dat men op het oog had, voldeed. Allereerst merkte de SG/VVV directeur op dat het een pand betrof in het Centrum. Dat is een voor de hand liggende eis. De toeristen die de stad bezoe ken moeten immers snel en makkelijk de VVV kunnen vinden. Het is iets dat een ie der had kunnen bedenken en alle suggesties die ooit voor de VVV/SG zijn genoemd vol doen daar aan. Verder zei Pillard dat het pand wellicht in november al zou kannen worden betrokken en dat er op het moment nie mand in zit. Het moest dus om een gemeentelijk pand gaan, dat op het moment leegstaat. Maar Pillard zei meer. Zo zou, op het moment dat de SG en VVV de nieuwe ruimte m ge bruik zouden nemen, geen Door Richard Stomp en Kor Kegel sprake meer zijn van een woonbestemming. En die opmerking van Pillard werd met verbazing aange hoord: Immers' - op het mo ment dat een instantie in een pand trekt is er geen sprake meer van een woonbestem ming- Maar met die op het eerste gezicht overbodige op merking van Pillard werd dui delijk dat het ging om een pand dat een woonbestemming had of waarvan een woonbe stemming ter sprake was ge weest Een ieder zal zich herinneren dat het pand aan de Builenha- venweg onlangs niet mocht worden bezocht door de vere niging Centraal Wonen. Ter wijl zijn ambtenaren van mets leken te weten weigerde wet houder Zijdeveld hoogstper soonlijk de sleutel af te geven. Het college had al andere plannen met het pand. Nu blijkt het verband met de VVV. Een belangrijk criterium was ook dat de ruimte beter be reikbaar moest zijn dan een plek die al sinds jaar en dag voor de SG bestemd was: de school aan het Oude Kerkhof. Nadat die school door kunste naars werd gekraakt werd die locatie geschrapt als mogelijk heid voor de culturele en toe ristische organisatie. Maar om dat men wilde uitgaan van een betere bereikbaarheid van dat pand werden het oude archief en alle andere suggesties die voor de V W zijn aangedragen (zelfs het Zakkendragershuisje is genoemd) tot lariekoek be stempeld. Over bleef dan ook de sugges tie aan de Buitenhavenweg. Des te logischer omdat daar vlakbij op het oude Vrom- terrein —in de toekomst een parkeerterrein verrijst. Een plaats in het hartje van Schie dam met volop parkeergele genheid; wat wil men nog meer? Pillard verklapte gisteren ech ter ook dat het om een ruimte ging die nooit als mogelijkheid voor de SG en VVV is ge noemd. Terwijl hij even terug greep in zijn geheugen voegde hij er gauw aan toe dat de lo catie althans nooit officieel ter sprake is geweest tussen ge meente en VVV. Die toevoe ging van Pillard was bijzonder terecht. Want onze krant was destijds een van de eersten die de post aan de Buitenhaven weg als geschikte ruimte voor de VVV tipte. Een tip die ove rigens om onduidelijke rede nen al die tijd is blijven liggen. MinMiMiiiiiiniimiiiitMiiiniiniiiiiinMiiiiiiMiniinmmiHiiiiHMniiHBimiiiimmMniMMiMinmiiiiiniiiiiiiiMininuiiiiiimmiimiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiim Schiedam De organisa tie van Sehiedamse onder nemers VSO vindt dat de gemeente Schiedam goede inspraak in het ruimtelijk beleid „van begin tot eind" frustreert. Alleen waar minder ingrijpende detailkwesties worden be handeld, mag de VSO er af en toe bij komen om mee te praten (positieve voorbeelden waren de discussies over de tram- baan-Broersvest en de herinrichting van de Hoogstraat). Maar zodra het gaat om belangrijke problemen zoals de com plete invulling van de kaalslag, dan kan de VSO nauwelijks invloed uitoe fenen, zo luidt de kritiek van VSO-woordvoerders Piet Prins en Joop Vrede- bregt op het gemeentelijk inspraakbeleid. Volgens Prins en Vredebregt zijn de gebrekkige inspraak- -ï i&è m Het binnenbad van het Kolpabad blijft een week dicht. In het buitenbad kan men echter gewoon zwemmen tijdens de werkzaamheden. Vlaardingen Het binnengedeelte van het Vlaardingse Kolpabad krijgt na vijfentwintig jaar een nieuwe pompinstallatie. Dit betekent dat het binnenbad aanstaande maandag voor maximaal een week dicht gaat Het is niet zo dat met de werkzaamheden is gewacht tot de temperatuurmeter ging stijgen en mensen toch alleen maar buiten zouden willen zwemmen. De week van 10 augustus is al maanden geleden vastgesteld omdat een aantal bedrijven bij het werk betrokken is. Wanneer de nieuwe pomp is geïnstalleerd, hoopt de Kolpa-directie het binnenbad meteen weer te kunnen openen. Uitgegaan wordt van een week werk. Het buitenbad blijft vanzelfsprekend gewoon toegankelijk voor zwemlustigen. Schiedam/Vlaardingen De meteorologische omstandighe den zijn volgens milieubeheer Rijnmond (DCMR) weer dus danig veranderd, dat bedrijven bij hun dagelijkse lozingen geen extra voorzichtigheid meer hoeven te betrachten. Dat betekent uiteraard niet dat zij nu onbeperkt kunnen lozen: de normale voorschrif ten zijn weer van kracht. Gisteren moesten de bedrijven zich beperken, omdat door het warme klimaat snel sprake kon zijn van smogvorming. Uit Schiedam en Vlaardingen ontving de DCMR via het alarmnummer 010-733333 slechts een gering aantal klachten over toegenomen stank. Vlaardingen De voor 13 au gustus geplande contactmiddag van de afdeling Vlaardingen van de Vrouwenbond NVV gaat niet door. Het bestuur van de vrouwenbond vreest door de vakantie een te mini male opkomst. De eerstvolgende bijeenkomst is op donderdag 10 september. In het zaaltje van het Rode Kruis aan de Emmas traat, worden de zaken dan meteen goed aangepakt Ze gaan zich verdiepen in het fenomeen Bingo en het emancipatiebe leid van de regering. mogelijkheden vooral te illu streren door hetgeen de stich ting binnenstad Schiedam (SBS) overkwam. De SBS, waar de VSO lid van is. had alle pogingen gedaan om be hoorlijk te kunnen meespre ken over de planontwikkeling. De kamer van koophandel had een werknemer speciaal afge staan om het secretariaat van de SBS te verzorgen. De stich ting had deskundigen inge schakeld. onder wie de in Rijnmond welbekende econo misch planologe Els Bos. Men had alle vergaderingen van de commissie voor ruimtelijke or dening bijgewoond, En wat bleek? De middenstanders, be woners en andere belangenor ganisaties die in de SBS vere nigd zijn, zoals ook de waren huizen, werden geen steek wijzer. Prins en Vredebregt: „Onze deskundigen zeiden: wij heb ben een totaalvisie op de .door Kor Kegel Sehiedamse binnenstad nodig. Wij kunnen een deelplannetje toch niet beoordelen als niet bekend is wat het voor invloed zal hebben op volgende deel- plannetjes? Er is bij de ge meente om gevraagd, herhaal delijk." En wat kregen de SBS-deskundigen? Geen to taalplan. Dat is er gewoon niet. SBS aflopend Het mag volgens de twee VSO-woordvoerders dan ook geen bevreemding wekken, dat de SBS „een beetje 'n aflo pende zaak" is. Destijds werd zo enthousiast begonnen. Toen had men het bestemmingsplan uit 1974 in de hand. Er bestond wel kritiek op, maar het was tenminste een totaalplan en je kon ervan zeggen, dit niet, dit niet, dit anders, dat anders. Prins en Vredebregt missen dat bij het gehekelde deel- plansysteem. Zij zeggen het niet met zoveel woorden, maar zij suggereren wel dat de opzet met deelplannen door de ge meente is gekozen juist om in spraak onmogelijk te maken. Het lijkt zo democratisch, al dus de VSO, omdat iedereen over elke ogenschijnlijk op zichzelf staande problematiek kan meepraten. Maar onder tussen worden de insprekers bij een volgend deelplan wel geconfronteerd met de conse quenties van het eerste. Allee staat dan al zo vast dat er geen werkelijke inspraak meer mo gelijk is. Precies om die reden heeft de VSO als een der eer ste instellingen een bezwaar schrift geschreven over het eerste bouwplan voor de bin nenstad. Hoewel de onderne mers zeggen er uiteraard zelf belang bij te hebben dat er zo snel mogelijk wordt gebouwd, omdat het de binnenstad aan trekkelijker kan maken en dat klanten oplevert, hebben zij nu toch de woningbouw willen ophouden omdat de gevolgen voor volgende bouwplannen niet te overzien zijn. Prins en Vredebregt: „Het Kan rampza lig zijn voor de ontsluiting van het laad- en iosverkeer. Uit het eerste bouwplan komt naar voren dat de toekomstige verkeersbaan langs de Lin- denhof een muizegaatje voor vrachtwagens wordt. Als wij dat nu door laten gaan en er niets van zeggen, dan zitten wij straks met deelplan 2 met die consequentie." De VSO-vertegenwoordigers zeggen dan ook te begrijpen dat er juist vanuit onderne merszij de kritiek bestaat op hun bezwaarschrift, omdat daarmee woningbouw (dus: klantenbinding) vertraagd wordt, maar zij stellen ook na drukkelijk in het algemene ondernemersbelang te hande len. In die afweging kan bij voorbeeld een jaar langer wachten op meer klanten van mindere importantie zijn dan nieuwbouw, die het handels verkeer belemmert en er on dertussen wel voor circa vijftig jaar staat. Piet Prins (links) en Joop Vredebregt op de Hoogstraat: „De gemeente maakt inspraak op het totale beleid onmogelijk door het deelplansysteem." Tranês Het Vlaardingse volksdansgezelschap Vla voc vermaakt zich opper best in Zweden. Dit week end neemt de groep deel aan festival dat wordt ge houden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de volksdansvereni ging Hembysgille in Tra- nês. Maandag arriveerden de Vlaardingers in het plaatsje en ze hebben zich nog geen moment ver veeld. Het uit 27 personen bestaande gezelschap is met eigen auto's naar de plaats van bestem ming gereden. Onderweg be gon het bloed al te kriebelen. Gehuld in hun Volendamse en Markense kledendracht (dit laatste speciaal voor de trip met de hand vervaardigd door Sijtje Boes uit Marken), maak ten ze een stop in Kopenha gen. Een spontaan optreden op het Raadhuisplein van de Deense hoofdstad volgde. „Een groot succes", rapporteert de secretaris van Vlavoc, Peter Bruijkers, uit het Zweedse. „De mensen waren erg en thousiast" Graag had het ge zelschap, dat via CJV 'Liefde en Vrede' deze mogelijkheid kreeg, ook de Vlaardingse fol klore naar buiten gedragen. Dergelijke kostuums kregen zij echter niet tijdig gereed. Echt spijtig vindt Vlavoc dit achteraf niet. De kleuren zwart en wit zouden voor een uitbundige podiumpresentatie toch niet geschikt zijn. De Vlaardingers zijn bovendien de enige Nederlandse verte genwoordigers, zodat het zeker geen schande is als Volendam- mers (welke kledij toch het meest aanspreekt buiten de grenzen) door het Zweedse le ven te gaan. De volksdansvereniging ïs de aanloopperiode naar het festi val buitengewoon goed door gekomen. Er wordt uitstekend voor hen gezorgd. Peter Bruij kers: „Het grootste gedeelte van ons gezelschap zit hier in een stuga, dat is een soort va kantiehuis, met sauna en al. We zitten in een heel rustige, bosrijke omgeving. Iedere och- £iti!i!Uiiii!iiMii!iiiiiiimijiEiimiiiiiiiiiiniiiiiii[iiiiii[mii!iinii]iiin{!iiiHiii]iiHi!Miifiiii](iiii[iniiiiiiiiii!Miinim^ Rotterdam Dirk V., de man achter de gerucht makende plannen voor een draagvleugelboot verbinding tusser? Maas sluis en Londen, zal zich pas over enkele maan den voor de Rotterdamse rechtbank moeten ver antwoorden voor ver meende flessentrekkerij. De rechtbank zou zich gisteren met de zaak be zighouden, maar op ver zoek van verdachtes ad vocaat is de zaak voor onbepaalde tijd aange houden. Inmiddels ziet het er naar uit dat de draagvleugelbootverbin ding naar Londen van de baan is. De 37-jarige Dirk V., die mo menteel in Maassluis woont, wordt flessentrekkerij ten laste gelegd. Hij wordt ervan beschuldigd voor een bedrag van ruim 35.000 gulden goe deren besteld en ontvangen taald te hebben. De gedu peerden zijn enkele restau rants, een garagebedrijf, een reisbureau, een interieur zaak, een drukker en een zaak in kantoorbenodigdhe den. Volgens betrokkenen zou het om een veel groter bedrag gaan, maar officier van justitie mr Van Bram men heeft de aanklacht be perkt tot een zevental geval len van flessentrekkerij voor een bedrag van circa 35.000 gulden. Dirk V. had er een gewoonte van gemaakt om te schermen met allerlei BV's, vervolgens een bestelling te plaatsen en die zeer snel te betalen. Als hij dan het vertrouwen had gewonnen deed hij weer een bestelling zonder ooit de re kening te voldoen. Zo liet hij in zijn luxueuze kantoor in Rotterdam vloerbedekkig van zo'n tienduizend gulden leggen en tankte hij voor duizenden guldens benzine zonder ooit rekeningt - te be talen. Ook speelde h.j het klaar om een tweetal restau rants voor bijna tienduizend gulden met onbetaalde reke ningen te laten zitten. Verder kocht hij onder meer een fo- tocopïéerapparaat zonder ooit de rekening van 4000 gulden te voldoen en staat hij nog voor ruim vijfduizend gulden in het krijt bij een reisbureau voor vliegtickets. De zaak kwam aan het rollen vlak na de presentatie van de geruchtmakende plannen voor een draagvleugelboot verbinding tussen Maassluis en Londen. In aanwezigheid van twee leden van het Maassluise college van burge meester en wethouders ont vouwde Dirk V* met veel tam tam zijn ambitieuze plannen die behalve een ter minal voor de twee draag vleugelboten onder meer een hotel met zestig kamers aan de Burgemeester De Jongka- de behelsden. Voor Maassluis zou dat een uitbeiding van de werkgelegenheid met ruim 125 man betekenen; een ar gument waar het gemeente bestuur zeer gevoelig voor was. Er waren zelfs enkele havenautoriteiten uit Londen komen opdagen om de le vensvatbaarheid van een dergelijke verbinding tussen Maassluis en de Britse hoofd- igen te hebben, zonder die ooit be- stad te onderstrepen. Toen het echter op de financiële aspecten aankwam, hulde Dirk V zich in stilzwijgen. Later bleek dat de zaken man, die voor het plan de BV Conro Enter Lines had opge richt, zich in het verleden al meerdere malen bediend had van een hele rits BV's om de grootste projecten op poten te zetten. Daar was tot nu toe weinig van terecht gekomen. Veel meer dan schulden had de 'snelle' zakenman niet achtergelaten. Volgens een oud-werknemer zouden de schulden zelfs in de miljoe nen lopen. De politie begon een onderzoek en enige tijd later werd V. aangehouden. Ook kwam naar voren dat de zakenman achter tal van BV's in binnen en buitenland zat, die even makkelijk wer den opgericht als ontbonden. Het gemeentebestuur van Maassluis» dat inmiddels zelfs een voorbereidingsbesluit had genomen om de bouw van terminal en hotel moge lijk te maken, was er met open ogen ingetuind, zo luid de de kritiek achteraf. Ook omwonenden van de Burge meester De Jongkade, waar terminal en hotel zouden ko men, toonden zich heftig ver ontwaardigd, omdat de plan vorming helemaal buiten hen was omgegaan. Laag pitje Sedert de aanhouding van Dirk V hult de gemeente zich over de zaak in een angstval lig stilzwijgen en berust de voorlichting over het plan hoogst ongebruikelijk uit sluitend bij burgemeester Van Es, die desgevraagd ver klaart dat er dit jaar nog een gesprek is geweest met V.» waarin de laatste suggereerde om naar een andere locatie uit te zien om aan de bezwa ren van de bewoners van het Hoofd tegemoet te komen. V. kreeg toen het resultaat van een enquête die onder de be woners van het Hoofd is ge houden over de plannen. Sindsdien is echter niets meer van hem vernomen. „Ik heb de indruk dat het plan op een laag pitje staat", aldus van Es. tend komt er wel een bakker langs, dus verhongeren doen we ook niet." De Vlaardingers, die niet in het vakantiehuis zitten, maar bij gastgezinnen zijn onderge bracht, uiten ook al niets dan lof. De Zweden blijken enorm gastvrij te zijn. „Onze muzi kanten die daar zitten laten zich alleen maar positief uit", vertelt Bruijkers. „De mensen waar ze bij overnachten, be spelen zelf ook een instru ment. Ze zitten vaak gezamen lijk tot diep in de kleine uur tjes muziek te maken Overdag brengen de volksdan sers hun tijd door met excur sies. Dinsdag maakten ze een bergwandeling in de omgeving van het pittoreske plaatsje 0desheg. Samen met een Duits dansgezelschap traden ze daar op in een park „Daarna hebben we genoten van een werkelijk heerlijke vismaal - tijd. Iets dat toch wel een spe cialiteit van de Zweden is", blikt Paul Bruijkers met ple zier terug. De volgende dag trokken ze naar het Sammen- meer. Ook al een geweldige ervaring. „Een deel van onze groep greep deze mogelijkheid aan om een kanotocht te ma ken", zo vervolgt hij telefo nisch uit TranSs. „De rest ging met een grote boot. Het is een fantastisch mooi water, met 365 eilandjes. Het was ook heel erg goed weer, zoals het hier al - die tijd al is." Vlavoc heeft ook al enkele Zweedse bedrijven bezocht. Ze raakten onder de indruk van de bijzonder zware werkom- - standigheden" in een pelsma kerij en namen vandaag een kijkje in een bonbonfabriek. Vooraf wisten de Vlaardingse volksdansers niets over de grootte van het festival en tastten zij in het duister over de landen die deelnamen. Paul Bruijkers weet dat nu wel en het valt een beetje tegen. Er is een Duitse afvaardiging en verenigingen uit Denemarken, Finland en Noorwegen arrive- ren pas tegen het weekend in Tranis. De aldaar verblijvende leden - van de volksdar.sclub verheu- - gen zich wel op morgen en overmorgen: de dagen van het festival. Het gebeuren vindt plaats in het Volkspark van TranSs, dat in het Zweeds 'Fri- - tidsgSrd' heet. De Scandina- - viers zullen die dagen kennis I kunnen maken met De Hak- J ke-tone. Lot is dood, Jan Pie- rewïet. De Horlepiep, De IJs- wals en vanzelfsprekend De Driekusman. Zondag is er nog een groot af- scheidsfeest, waarna een deel van het Vlaardingse gezel schap weer naar huis gaat Dinsdagavond hopen ze hier aan te komen. Echter niet compleet Een aantal Vlavo- c'ers heeft er maar direct een vakantie aan gekoppeld en blijft nog even in Zweden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3