SCHIEEARISCHE C OURANT Kantoorbouw in Vrijmoed-complex Scheepmaker BV hoeft niet meer te sluiten Minister vertraagt fusie Plancius- en Bernhardschool Bk neem. proef dê VVD stuurt aan op coalitie met PvdA Twee mensen in zee verdronken Projectontwikkelaar J. M. Bakker schrapt koopwoningen definitief Inbrekers even aan de haal met brandkast Woning Mercurius- straat geheel uitgebrand 'Geen havenslib in tuinen Botenbuurt' Daarom mild in oppositie: Discussie jeugdwerk een maand later Rioolwerk uitbesteed VeVel«^° •'t VS--''' Maandag 10 auguslos 1981. - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 154 4Pagina'S- 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Twee Vlaar- dingers zijn er achter gekomen dat het stelen van een brand kast niet zo eenvoudig is. Ze namen de safe mee uit een ge bouw aan de Bellstraat in de industriepolder. Omdat de kast wat moeilijk te tillen was, pasten ze bovenop de trap de wet van/de zwaar tekracht toe. De schade aan het interieur was achtduizend gulden. Buiten werd de kast op een wagentje gezet en naar een kelderbox in de Prof. Rut- gerstraat vervoerd. De gealarmeerde politie volg de het spoor en vond het duo in de kelder. Slapend. Ze had den nog geprobeerd de kast open te krijgen, maar die was door het transport al te ernstig ontwricht De inhoud (twaalf- dizend gulden) was derhalve nog onbekend voor hen. Het tweetal is door de politie gear resteerd en meegenomen. Familievete leidt tot wraakactie Vlaardingen Een felle uit slaande brand heeft vrijdag nacht een woonhuis aan de Mercuriusstraat geheel ver woest De brand bleek te zijn aangestoken. Een 3t-jarige Vlaardinger heeft inmiddels een volledige bekentenis afge legd. Een - familievete bracht hem er__toe,>vraak te nemen. De brand brak vrijdagnacht om drie uur uit Brandweer en politie waren snel ter plekke, maar zij konden niet meer verhinderen dat het gehele pand in vlammen opging. Al vrijwel meteen werd duidelijk dat de brand was aangestoken. De dader bekende later van de afwezigheid van de bewoners geprofiteerd te hebben en ge woon met een fles spiritus naar binnen gewandeld te zijn. De brandweer had het vuur snel onder controle. Panden nabij de woning in kwestie {op nummer 28a) liepen door rookontwikkeling en water aanzienlijke schade op. Het vuur bereikte de aangrenzen de woningen echter niet Be woners van de Mercuriusstraat 32 werden door de rook toch uit hun huis gejaagd en moes ten via het balkon in veilig heid worden gebracht De schade aan de uitgebrande woning wordt voorlopig ge schat op honderdduizend gul den. Gemeente stelt bewoners genist Schiedam De grond die in de tuinen van de Botenbuurt is aangebracht is niet afkom stig van het opgespoten ge deelte in Woudhoek-Noord. Het bestuur van de bewo nersvereniging vreesde dat de gemeente havenslib had gebruikt, maar de Dienst Ge meentewerken heeft hen schriftelijk gerust gesteld. De zwarte grond zou gehaald zijn van een terrein aan de Maassluissedijk. Van een bouwland tussen Vlaardin gen en Maassluis zijn de eer ste meters afgegraven. De vereniging van de we wijk in Woudhoek- - .had de gemeente gevraagd een mengmonster uit de tui nen te halen en dit te analy seren. Gemeentewerken hebben hier nog niet in toe gestemd, maar willen daar binnenkort contact over op nemen met de bewonersve- reniging Botenbuurt De gemeente voelt er veel voor aan bewoners een por tie algemene informatie te verstrekken over toepassing €n gebruik van het opgespo ten havenslib en het beleid dat hieromtrent door.de ge beente Schiedam wordt ge hanteerd, 1 Schiedam De VVTMractie in de Schiedamse gemeenteraad wil niet de harde lijn volgen die oud-fractie leider Joop van Woerkom voorstaat, omdat, zo luidt het in liberale kring, bij felle oppositie alleen maar de PvdA voor het hoofd gestoten zou worden. Men vindt dit ontactisch, omdat men alle mogelijkheden wil openhouden volgend jaar deel te ne men aan de collegevorming. In 1978 viel de VVD uit de boot en ging de PvdA met het CDA samen. Van Woerkom had enige tijd gele den behoorlijke kritiek geleverd op de WD-fractie, omdat deze met een lijst van 120 tot 200 kritische punten had moeten komen, waarmee nu PvdA-raadslid Hans Konings zijn ei gen fractie en het college om de oren sloeg. Van Woerkom vond het be paald geen goed teken, dat de VVD als oppositiepartij daar zelf niet in geslaagd was. Naar men 2egt wil de VVD echter de PvdA te vriend houden voor bij de komende raadsverkiezingen fen de coalitievorming daarna. Daarmee volgen de Schiedamse liberalen stil zwijgend het voorbeeld van hun Maassluise partijgenoten. Maassluis De discussie over subsidiering van het jeugdwerk in Maassluis is' een maand uitgesteld. De commissie welzijnsza ken zou hier vanavond een deel van de vergade ring aan wijden. Door het ontbreken van andere agendapunten vindt de vergadering echter geen doorgang. Wethouder Koos Smit is daarnaast van mening dat „de toege zegde en noodzakelijke discussie over subsidie aan het al dan niet georgani- seerde jeugdwerk beter op 14 september plaats kan vinden. Op dit moment is namelijk nog een aantal commissieleden met va kantie. Het historische Vrij moed-complex aan de lange Haven krijgt goeddeels een kan toorbestemming. Het klstenbedrijf van Schoepmaker In de Boterstraat mag nu toch blijven draaien. Schiedam De vier historische panden van Vrümoed aan de lange Haven krijgen ge deeltelijk een kantoorfunctie. Een rigoureuze verbouwing staat de voorma lige distilleerderij uit de vorige eeuw te wachten, waarbij overigens de rijksdienst voor monumentenzorg in Zeist zal bedingen Het plan om in de Vrijmoed-panden kan toorappartementen te bouwen komt vrij snel na het schrappen van ontwerpen voor wo ningbouw. Bakker had enkele maanden ge leden bij de gemeente een bouwvergunning aangevraagd voor 16 woningen in de vrije sector en zeven appartementen. Dit plan was al bijna rond, de vergunning was nagenoeg al binnen, maar de economische situatie bleef verslechteren en Bakker werd bang dat nie mand interesse zou hebben voor een koop woning die rond de 193.000 gulden zou gaan kosten. Ook een nieuw plan bleef liggen. Volgens C. P. Boekesteijn, ambtenaar bij ju ridische zaken van de afdeling stadsontwik keling, ging het hier om een soort tussenfase, waarbij niet alle van de vier Vrijmoed-pan den werden aangepakt „Op het ogenblik is het echter nogal stiJ op dat front," aldus Boe kesteijn. Een plan voor kantoorbouw was hem nog niet bekend, Nadere gegevens over de kantoorplannen zijn nog niet te verstrekken. De enige, die er bij de firma's Bakker en Van Waveren iets over kon zeggen, is J. van Haaften en hij was tot nu toe onbereikbaar. Zou het echter uitsluitend om kantoorbouw gaan, dan staat het nog niet zonder meer vast dat de gemeente Schiedam ook nu zo prompt een bouwvergunning zou verlenen. Volgens Boekesteijn is het gemeentelijke streven voor de gebouwen aan de Lange Haven naar een redelijke vermenging van woon- en werk- functie. Het eerste plan van Bakker voor 16 woningen en 7 appartementen voldeed daar aan. Een eenzijdige werkfunctie in een nieuw bouwplan zou evenals een eenzijdig woningbouwplan op bezwaren kunnen stuiten, hoewel men ook terdege wil bekij ken of het ronduit 'nee' zeggen niet noodlot tig is voor het befaamde Vrijmoed-complex. Het op de lange baan schuiven van plannen zou ongewenste verpaupering in de hand werken: en juist het Vrijmoed-complex (Lan ge Haven 48, 50, 54 en 56) is zo beeldbepa lend voor de historische Schiedamse gracht. dat minstens de klassieke voorgevels in tact zullen blijven. Eigenaar is de projectontwikkelingsmaat schappij van J. M. Bakker uit Nieuw-Ven- nep, die de eigen maatschappij van zijn oud directeur J. van Haaften, de firma Van Wa veren uit Hillegom, de plannen heeft laten maken. Hoek van Holland Twee mensen zijn dit weekend in zee bij het strand van Hoek van Holland verdronken. Vrijdagavond om kwart voor zeven raakte de 56- jarige P. van Eijk uit Hoek van Holland in zee, waarschijnlijk door kramp, in moeilijkheden. Pogingen om hem te red den, mislukten door de te sterke stroming. De strandwacht was op dat moment al niet meer aanwezig. Het lichaam spoelde enige tijd later aan bij de Noorderpier. Zaterdagmiddag even na half zes eiste de zee bij Hoek van Holland een tweede slachtoffer. Kort nadat de strand- wacht was ingerukt kwam de Duitser G.J. Koreneef (eveneens 56) ter hoogte van het Stuif- kenszand in de proble men en verdronk. De teruggeroepen strand- wacht vond het levenloze lichaam na een half uur in zee. Directie vraagt toch maar vergunning aan Schiedam De halsstarrig heid van directeur D. Scheepmaker heeft bijna ge leid tot de gedwongen slui ting van zijn bedrijf aan de Boterstraat 81, de C. Scheep maker Zoon BV. Het be drijf, dat emballagekisten naar maat levert, had een nieuwe hinderwetvergun ning moeten aanvragen, maar lange tijd zag de direc tie de noodzaak daarvan niet in. Het enige wat Rijnmond toen nog kon doen was een "bevel tot sluiting" afkondi gen. Inmiddels is alles weer op zijn pootjes terecht geko men. Scheepmaker ging in beroep en heeft op aanraden van zijn advocaat inderdaad de nieuwe vergunning aan gevraagd en ook gekre gen. Het bevel tot sluiting is daarna door de dienst cen traal milieubeheer Rijnmond (DCMR) ingetrokken. „De zaak is in der minne ge schikt," zei directeur Scheep maker gistermiddag, nadat zijn personeel zeer opkeek van net bevel tot sluiting. „Daar weet ik niks van en ik werk hier toch al 25 jaar," zo zei een personeelslid. De di recteur zei later dat er niets meer aan de hand is. Hij had de hinderwetvergunning niet willen aanvragen, omdat hij dacht dat alles jaren en jaren geleden al geregeld was en dat daarmee de kous af moest zijn. „Ja, weet ik veel," aldus Scheepmaker, „ik ben nogal tegen ae draad in met die dingen. Ik zag het nut er niet een-twee-drie van." DCMR-woordvoerder Lips: „Wij hadden hem al een paar aanmaningen gestuurd en die aanvraag voor een nieu we vergunning kwam maar niet Ja, wat moeten wij dan verder? Dan is het enige dat erop zit een bevel tot sluiting geven." Daarmee had het da gelijks bestuur van de Rijn- mondraad zelfs al ingestemd en gecommitteerde Lenie van Rijn-Vellekoop zou voor de uitvoering zorgdragen. Dat is nu niet meer nodig. Er is nadrukkelijk geen spra ke van geweest dat Scheep makers BV milieubepalingen overtrad. Het ging louter om de formaliteit „Alle bedrij ven, die een mensenleven in Schiedam gevestigd zijn, moeten zo'n nieuwe vergun ning aanvragen," aldus Scheepmaker zelf; dat was hem wel bekend. Hij wist al leen niet wat het nut ervan was. Milieubeheer Rijnmond: „De eisen, die wij aan het milieu stellen, worden stren ger. Na verloop van tijd moet steeds bekeken worden of een bedrijf nog wel aan de geactualiseerde normen vol doet Dan moet er een nieu we vergunning worden afge geven.' Vlaardingen Het aannemingsbedrijf Van Deurzen uit Dordrecht mag de rioleringswerkzaamheden bij de Ko ningin Wilhelmïnahaven uitvoeren. Veertien bedrijven toonden interesse voor deze klus, maar het Dordtse bedrijf was met 359.500 duidelijk het goedkoopst Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben het advies van de dienst Gemeentewerken overgeno men en voor de eerste fase van de werkzaamheden (Koningin Wilhelminahaven Zuidzijde, Waterleidings traat, Grote Visserijplein en Oosthavenkade) de keuze op Van Deurzen BV laten vallen. JKkm Dit nieuwsblad, wai I om' I zon cor Rol waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder ostra koeten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. op?* 5 toe M1®5' ■oei®®0 834 3000 MB Vlaardingen De vorming van één scholengemeenschap door de Planciusschool en de Prins Bernhardschool is voorlopig van de baan. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft een verzoek van de gemeente om financiële bijstand bij de tot standkoming afgewezen. Volgens de minister zijn de plannen voor de samenvoe ging van de twee scholen voor lager beroepsonderwijs nog te vaag. De plannen om een scholen gemeenschap te vormen zijn ingegeven door de ontwikke lingen die momenteel bij het middelbaar beroepsonderwijs gaande zijn. In de toekomst zullen net als de middelbare beroepsscho- len ook de lagere beroeps- scholen moeten opgaan in scholengem eenschappen Daarover zijn tussen de Planciusschool (huishoudon- derwijs) en de Prins Bern hardschool (leao) reeds enke le gesprekken gevoerd. Om het samengaan te ver snellen is een aanvraag ge daan voor een zogenaamd coördinatie-project van het ministerie, zodat een van de leerkrachten zich enkele uren per week kan vrijma ken om de vorming van een scholengemeenschap voor te bereiden. Het ministerie oordeelde echter dat de plannen nog niet ver genoeg gevorderd waren om de aanvraag te ho noreren. Volgens een woordvoerder van de afdeling onderwijs van de gemeente betekent de afwijzing niet dat het samen gaan van de scholen van de baan is. Wel zal de vorming van één scholengemeenschap nu aanmerkelijk langer gaan duren, omdat de besprekin gen naast het gewone werk gedaan moeten worden. Naar alle waarschijnlijkheid zal volgend jaar, wanneer de plannen verder rijn ontwik keld, weer een aanvraag worden gedaan bij het minis terie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1