AD/STREEK Vlaardingen tegen kern bewapening nog steeds actief Recherche maakt na maanden balans op Kwantitatieve stilstand en kwalitatieve winst Hoogtepunt botulisme voorbij Politie weigert PvdA-raadslid op te treden als vertrouwensman Drie Wibaut- jongeren op nieuw gearresteerd In oktober grote manifestatie Lagere temperatuur doet eenden goed Hoekse Avondvierdaagse: Staats- secrataris blijft bij afschaffen taxigeld dintdag 11 augustus 1931 VD/SCAVW Rechtswinkelier mr Hans Schoenmakers: „Ik vraag mij af, of de politie niet te ver Is gegaan." Rechtswinkel wil bete: re kla< ch teiregeling politie Schiedam De rechtswinkel Schiedam en PvdA- raadslid Hans Konings willen de klachtenprocedure bij de Schiedamse politie veranderd zien. Het moet vol gens hen mogelijk gemaakt worden, dat burgers die een klacht tegen de Schiedamse politie komen indie nen een vertrouwensman mee kunnen nemen. Op het ogenblik maakt een 'huisregel' op het Schiedamse poli tiebureau dat niet mogelijk, zo heeft rechercheur Zwaan telefonisch aan Konings meegedeeld. Rechtswinkel-jurist mr Hans Schoenmakers heeft inmid dels contact gehad met PvdA'er Konings. Het socia listische raadslid was door de vijf 'Wibaut-jongeren' ge vraagd als hun vertrouwens man op te treden. Volgens afspraak met commissaris C. van der Haagen zouden de vijf jongeren zaterdagmiddag aangifte komen doen van een slechte behandeling op het politiebureau, toen zij daar vast zaten na de relle tjes op 6 juli in Nieuwland. Toen Konings, namens de jongeren, de politie verzocht bij de aangifte aanwezig te mogen ziin, werd hem dat geweigerd. Gebruik is bij de Schiedamse politie, dat ie mand die een klacht indient dat alleen moet doen, aldus Zwaan. De rechtswinkel hoort hierover vaak klach ten, want men voelt zich door deze huisregel van de politie wel bedreigd. Schoen makers sluit niet uit dat een burger zich geïntimideerd voelt als hij alleen tegenover meer agenten zit en dan maar liever van een klacht afziet Konings was door de vijf jon geren gevraagd mee te gaan om te voorkomen, dat zich een soortgelijk incident zou. voor doen als vorige week toen de jongeren een verzoek aan de commissaris indienden om hun klachten in behandeling te nemen. Nadat zij een voor een binnen waren gegaan bij de wachtcommandant, liet Van der Haagen schriftelijk weten dat de groep een bedrei ging had uitgesproken ten op zichte van politiepersoneel. Dat heeft de commissaris later ingetrokken en beperkt tot een bedreiging door één lid van de groep. Echter, alle vijf jongeren ontkennen een be dreiging te hebben uitgespro ken, maar hebben daar geen getuige van. Vandaar hun ver zoek aan Konings om mee te gaan. Toen Konings echter ge weigerd werd, hebben zij ook gewacht met de officiële aan gifte. Daarover beraadt men zich nu. Konings heeft com missaris Van der Haagen nu schriftelijk verzocht te bemid delen, opdat de jongeren als nog in het bijzijn van hemzelf aangifte mogen doen. Mr Schoenmakers vindt het „zacht gezegd vreemd" dat de politie zo „moeilijk" doet. Vol gens hem staat in het wetboek alleen dat burgers het recht hebben een klacht tegen de politie in te dienen, maar is daarin niet omschreven op welke wijze zoiets dient te ge schieden. Het kan plaatselijk politiebeleid zyn om vertrou wenspersonen wel of niet toe te laten bij een aangifte van een klacht tegen de politie. Schoenmakers: „Het wetboek sluit niet uit dat er een raads man bij mag zijn. Dan zeg ik: sta dat toch toe, wat kan nu het bezwaar zijn? In Schiedam zou een huisregel dat onmoge lijk maken? Wat zijn nu huis regels toch helemaal? Een huisregel moet stroken met de wet, dat wil dus zeggen dat de huisregel bijvoorbeeld niet mag luiden dat iemand eerst drie dagen opgesloten wordt als hij aangifte komt doen. Dit is net zoiets. Het wetboek sluit een vertrouwenspersoon niet uit, nou, laat dat dan toe door Kor Kegel Konings zal in zijn fractie de Rotterdamse klachtenregeling aanhangig maken. Iemand in Rotterdam, die zegt door de politie bedreigd te zijn, kan zijn klacht bij een onafhanke lijk ambtenaar indienen overigens wel in het bijzijn van een politieman. Op die manier wordt de procedure uit de politionele sfeer gehaald. Hetzelfde geldt voor klachten over bijvoorbeeld sociale dienst en huisvesting, de meest voorkomende. Men voorkomt door een onafhankelijk klach tenbureau, dat iemand zijn kritiek moet spuien juist bij die instantie waar alles om draait. De rechtswinkel Schie dam en Hans Konings willen deze regeling in Schiedam overgenomen zien. Schoenmakers: „Bij het justi tieel klachtenbureau van onze rechtswinkel valt het op dat er niet zo veel klachten tegen de Schiedamse politie binnenko men. Dat is vreemd, want heel vaak hoor je in deze stad ie mand klagen over een on zachtzinnige aanpak. Maar het is ook begrijpelijk. In Rotter dam is aangetoond dat veel mensen met klachten over de politie deze klachten uiten bij andere instanties, zoals sociaal raadsman, maatschappelijk werk enzovoorts. Het schijnt dat deze instanties dan niet doorverwijzen naar de justitië le klachtenbureaus. Een onaf hankelijk bureau zou daarom meer duidelijkheid scheppen." Onzorgvuldig Wat de klachten van de vijf jongeren uit Nieuwland be treft, zegt Schoenmakers: „Ik heb de indruk dat de politie er erg onzorgvuldig mee is omge sprongen. Na een intern on derzoek heeft de politie zich al vastgelegd op conclusies, zon der dat de jongeren zelf en alle betrokken personeelsleden van de politie zelf gehoord zijn. ïk vind dat merkwaar dig." De rechtswinkelier meent ook dat grof is omgesprongen met het strafblad van de vijf jonge ren. Van der Haagen had in een persconferentie zijn licht laten schijnen over het verle den van de jongeren om aan te tonen, dat de politie het voor deel van de twijfel verdiende. Schoenmakers: „Veel mensen, die eens ergens voor gestraft zijn, worden toch al vaak ja renlang achtervolgd met zulke dossiers. Maar er zijn aan be kendmaking daarvan beper kingen verbonden. Ik vraag mij af, of de politie hiermee niet te ver is gegaan. Mogelijk is hier sprake van een inbreuk op de persoonlijke levenssfeer van de jongeren." De verwikkelingen rond de Wibaut-jongeren staan op de agenda van de gemeenteraad, die volgende week maandag voor het eerst na de zomerva kantie weer bijeenkomt Schiedam Van de vijf 'Wibaut-jongeren' zitten er drie weer vast. De politie heeft Peter T. (IS), Wout H. (18) en Rinus de J. (17) gearresteerd in verband met enkele inbraken. De aanhouding heeft niets ie maken met de relletjes, die op 6 juli op het Dr Wibaut- plein in Nieuwland wer den geschopt Van de vijf lopen op het ogenblik al leen Hans O. (19) en Peter den H. (19) nog op vrije voeten rond. Met hun ver trouwensman Hans Ko- nings, PvdA-raadslid,* overleggen zij nog wan neer officieel aangifte zal worden gedaan van slech te behandeling door de po litie. Vlaardingen Ondanks het besluit van de Amerikaanse president Reagan om over te gaan tot de productie van de neutronenbom, geeft het comité 'Vlaardingen tegen Kernbe wapening' de moed niet op. Er worden volop plannen ge maakt om de Vlaardingse bevolking na de zomervakantie te informeren over de gevaren van kernwapens en de ermee samenhangende bewapeningswedloop. Over enkele weken hoopt het comité op zaterdagen weer op het Liesveld aanwe zig te zijn met een informatie-kraam, waar de consequenties van kernwapens op een rijtje worden gezet. Die campagne moet uitmonden in een grote plaatselijke manifestatie voor de Vlaardingse burgerij. 'Vlaardingen tegen kernbewa pening' is ongeveer een half jaar geleden opgericht. Doel van de groep, waarin mensen zijn vertegenwoordigt van di verse maatschappelijke gele dingen, politieke partijen, Step de N-bom en het IKV, is de kernwapens eerst ons land en daarna de wereld uit te hel pen. Omdat men bewust is dat dat een hele zware klus is, wordt de aandacht voorlopig gericht op het besluit dat de Tweede Kamer in de komende kabinetsperiode moet nemen over de modernisering van de in Nederland gestationeerde kernwapens. Door voorlich ting hoopt men onder de be volking een anti-stemming te kweken, waar regering en Earlement niet meer omheen unnen. Een van de middelen daartoe is een informatiek raan! op het Liesveld. Over enkele weken hoopt het comi té weer iedere zaterdag pre sent te zijn op het Liesveld. Verder wil 'Vlaardingen tegen kernbewapening' aansturen op een grote plaatselijke manifes tatie tegen kernwapens in ok tober. Het zal een grote infor matiemarkt worden, waar de bezoekers opgeroepen worden cm een maand later naar Am sterdam te komen, waar in sa menwerking met alle plaatse lijke anti-kernwapen groepen een landelijke manifestatie wordt gehouden. Begonnen met een handjevol mensen is het Vlaardingse co mité in heel ons land 2ijn dergelijke groepen inmid dels uitgegroeid tot een groep met zo'n veertig actieve leden. Volgens Rietje Konings, één van de intiatiefnemers van vlaardingen tegen kernbewa pening' slaan de activiteiten aardig aan bii de bevolking. Ze vertelt dat de mensen achter de info-kraam op het Lieveld veel respons krijgen. „Veel mensen komen langs en vra gen om informatie. Natuurlijk krijgen we ook negatieve reac ties. Maar die mensen zijn er in ieder geval mee bezig. Ie dereen zou erover na moeten denken en zich afvragen wat de kern wapen wed loop eigen lijk betekent. Op het folkfesti- val waren we ook met een kraam. Over belangstelling niet te klagen. De mensen stonden gewoon in de rij. Op ■die dag nebben we voor ze venhonderd gulden affiches en badges verkocht" Cruise Deze week maakt het comité zich op voor 'Cruise tegen de cruise', een boottocht tegen de kruisraketten, die in Rotter dam van start gaat. De baten vertrekken zaterdagmiddag vanaf het monument van Zad- kine bij de Leuvehaven voor een tiendaagse tocht door Ne derland. Onderweg zullen in diverse steden acties worden gevoerd tegen kernbewape ning. Een afvaardiging van het Vlaardingse comité ver trekt op die dag om half twee om de boten uit te zwaaien. Overigens wijst het comité op de serie televisie-uitzendingen die de VPRO 's zondags uit zendt over de kernwapervpro- blematiek. De serie wordt eind deze maand afgesloten met 'De Kernwapen wedloop*. „Een prima gelegenheid om jezelf te informeren over die ver schrikkelijke dingen", aldus Rietje Konings. Voor informatie over 'Vlaar dingen tegen kernbewapening* of voor affichebadges en steun kaarten voer de boot tocht kan men terecht bij Ton- neke Verwaard (teï.35.65.51) en Hans Poldervaart (tel.35,09.51). Het aantal, ten gevolge van botulisme, overleden watervogels, bereikte in Vlaardingen vori ge week een hoogtepunt. Vlaardingen Het minder warme weer van de laatste da gen komt de watervogels niet slecht uit. Vorige week beleef de het sterfteaantal ten gevolge van optredend botulisme haar hoogtepunt. Op één dag werden in de vijver van het park Nieuwelant zo n twintig eenden gevonden, die de ver hoging van de watertemperatuur niet hadden overleefd. De heer J. Davidse, hoofd van de plantsoenendienst van de gemeente Vlaardingen, vindt de huidige situatie niet echt beangstigend. „Zoiets is bij een dergelijke warme periode heel normaal. Dat moet niet te lang duren, want dan kan het wel verontrustend worden. Het aantal dode vogels daalt nu ge lukkig al weer. Het is echter wel belangrijk dat kadasters zo snel mogelijk weggehaald wor den. Er vindt bij warm weer natuurlijk extra controle plaats, maar mensen die dode eenden zien moeten dit wel aan de politie melden." (tele foon 342355). Enkele weken geleden waar schuwde het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne al voor de kans op botu lisme. Dit zou met name gel den voor de gemeenten Maas sluis en Vlaardingen, Hierdoor zou de indruk gewekt worden dat botulisme vrij spel heeft in deze twee plaatsen, maar dat is volgens Davidse zeker niet het geval. Het tegendeel zou waar zijn. Hij: „We zijn juist erg attent en houden alles goed in de gaten. We rapporten alles ook netjes en sturen onze gegevens door." De Vlaardingse chef van de afdeling plantsoenendienst be twijfelt of andere gemeenten dit ook allemaal zo netjes doen. „Onze attente werkwijze keert zich op zo'n manier te gen ons. Want hoe gaat dat dan? Uit andere plaatsen wor den geen cijfers van overleden watervogels doorgestuurd en dan wordt al snel geredeneerd dat het daar wel meevalt. In Vlaardingen en Maassluis zou de situatie dan, volgens deze denkwijze, niet zo best zijn." Vervolg van voorpagina. Bijna een half miljoen aan goederen hebben ne gen bendes en vijf alleen opererende dieven bij el kaar gestolen. Dat blijkt, nu de Schiedamse recher che de balans heeft opge maakt van enkele maan den onderzoek. Een groot deel daarvan komt op het conto van negen Schiedammers en een Rotterdammer die in verschillende samenstel lingen de stad afstroop ten. Bij elkaar roofden de tien die allen rond de twintig jaar oud waren, voor ruim een ton aan spullen. Meer dan een ton werd ook vergaard door vier Hagenaars. Vijftien auto's die voor vervoer van de vier werden gebruikt en daarna in brand werden gestoken maken het grootste deel van de scha- de uit. In Schiedam be machtigden zij voorname lijk video-recorders. Ruim dertigduizend gulden wisten een Rotterdammer van 31 en twee Schiedam mers van 18 en 21 jaar bij elkaar te stelen. Turbo Blo wer Service was hun groot ste slachtoffer: het bedrijf werd voor 25 duizend gul den benadeeld. De goede ren werden verkocht en de opbrengst ging op aan drugs. Twee Schiedammers van nog geen twintig jaar oud sloegen hun slag voorna melijk in kelders en be drijfspanden. Bij zestien in braken verzamelden zij voor 25 duizend gulden aan buit. Een groot deel daar van kon worden achter haald en aan de eigenaars worden teruggegeven. Vier Rotterdammers heb ben 55.000 gulden aan goe deren gestolen op verschil lende plaatsen. Zij richtten hun aandacht vooral op be drijfspanden en scholen. Twee broers uit Schiedam zijn voordat zij iets had kunnen stelen door de poli tie aangehouden. Ze waren net bezig de stopverf van een ruit met een schroe vendraaier weg te krabben, toen een politieagent hen op de schouder tikte. Hout was de buit die een 26-jarige Schiedammer prefereerde. De man be zocht buiten de kantooru ren de houthandels Van de Wetering en Jongeneel. Voor zevenduizend piek aan schrootjes en planken wist hij te verzamelen voordat hij tegen de lamp liep. Drie dagen achter elkaar is een veertienjarige jongen op rooftocht geweest. Alle drie de keren bezocht hij woonhuizen aan de Van Maanenstraat, Geld en sie raden leverden de kraken hem op. Twee achttienjarige jon gens zijn al aangehouden voor inbraken in Schie dam-West en Nieuwland. Enkele honderden guldens maakten zij buit, vermoe delijk samen met een derde jongen. De politie verwacht ook hem aan te kunnen houden. Drie Schiedammers en een Rotterdammer sloegen hun slag op het Broersveld en in café De Goedsbloem. Een kleine tienduizend be droeg de totale buit, De Hagenaar die een kof fer had weten te ontvreem den uit de kamer van een slapend echtpaar in de Smetanalaan liep tegen de lamp toen hij ook nog eens wilde inbreken in de Es doornlaan. In het eerste ge val ontvreemde hij een koffer met papieren en gi robescheiden. De koffer en de papieren zijn terugge vonden in Rotterdam. Hoek van Holland Hoewel de Hoekse avondvierdaagse dit jaar voor de achttiende keer werd gelopen, zijn de organisa toren zeker niet teruggevallen op de een of andere vorm van automatisme. Integendeel zelfs. Tijdens iedere wandeltocht wordt naarstig gespeurd naar mogelijkheden om in de opzet vernieuwingen aan te brengen. De omvang van de VVV-va- kantie-avond vierdaagse schijnt dit jaar te zijn gestabili seerd. Met iets minder dan tweeduizend deelnemers werd het aantal wandelaars van vo rige jaren niet overtroffen. Het gebeuren op zich heeft dit jaar wel weer gewonnen aan aan trekkelijkheid en daarop zul len zowel de deelnemers als de -orgisatoren met tevredenheid op kunnen terugzien. Formatie Zondagavond marcheerden de wandelaars binnen bij het ver zamelpunt aan de Hoekse Brink. In vorige jaren ontaar de de intocht vaak in een on overzichtelijke chaos, waar door de massale binnenkomst veel aan aantrekkelijkheid verloor. De VVV heeft daar "dit iaar wat op gevonden: de aankomst-nieuwe-formule maakte dat alle deelnemers in gesloten, nieuw geformeerde stoet de Brink opmarcheerden. Geflankeerd door vier mu ziekkorpsen kwamen de wan delaars triomfantelijk over de eindstreep. De laatste honderd meter wer den door sommige wandelaars met wel tien bloemenstruiken in de armen afgelegd. Daarbij werden ze door veel publiek toegejuicht en zelfs het deel- jaadsbestuur liet zijn bewon derende blikken over de stoet dwalen. In gebouw De Hoek stee werden de medailles en jaarcijfers uitgereikt aan hen Feestend en met bloemen, zo plegen wandelaars doorgaans hun Intocht luister bii te zetten. die een volle en juist afgestem pelde deelnemerskaart konden overleggen. Groepen Via gevarieerde routes konden de wandelaars hun medailles veroveren op zeven, tien of vijftien kilometer. De wandel teams wisten ook dit jaar weer de aandacht op zich te vesti gen. Dit jaar bijvoorbeeld was er een groep vrouwelijke ge detineerden, een Britse mili taire eenheid, een groep 'malle meiden' van de camping en veel andere opmerkelijke ver zamelingen wandelaars. De weergoden hebben dit keer ook hun best gedaan om de Hoekse avondvierdaagse tot een succes te maken. Tot op het laatst toe bleef het droog en pas toen iedereen binnen was vielen e~ enkele druppels. Maassluis Staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters (CRM) blijft erbij dat bejaarden in een verzorgingstehuis op me dische gronden niet zonder meer een taxi vergoeding .kunnen krijgen van de socia le dienst. Zij laat dit weten in een ant woord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamer lid mevrouw Brouwer (CPN). Het kamerlid vindt dat ook bejaarden in verzor gingstehuizen recht hebben zelfstandig te bepalen of zij deelnemen aan het maat schappelijk verkeer. Dat vindt de staatssecretaris ook, maar zij vindt niet dat deze bejaarden de taxikosten niet zelf kunnen betalen. Het CPN-Kamerlid had verno men dat de staatssecretaris Maassluis in verband met de taxivergoedingen op de vin gers had getikt en wilde we ten welke richtlijnen er pre cies bestaan. Voorheen kregen bejaarden die op medische gronden geen gebruik konden maken van het openbaar vervoer automatisch een taxivergoe ding. In de toekomst zal van geval tot geval bekeken moe ten worden of een taxiver goeding noodzakelijk is. Eind vorig jaar ontving het ge meentebestuur een brief van het ministerie, waarin werd gesteld dat in het in Maas sluis gehanteerde systeem te weinig werd gekeken naar, de behoefte van bejaarden. De sociale dienst werkt nu al een tijd met een. interim-re-' geling. Hierbij is het niet meer zo dat bejaarden ge woon de taxibonnen bij de dienst deponeren, maar van tevoren aanvragen per rit in dienen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3