4 EXTRA] ikheb Odysseus gebonden W verbannen 'Liverpool' leertons juist buitenlanders te steunen I Dj Wassenaar se WD Is anders m MÈ !t Is tijd omafte rekenen,- heren en dame! woensdag 12 augustus 1881 VD/SC/WW "ïZï,'ty De aardappels zijn glazig! Schiedam Gerard Verhulsdonk, de 56-jarige fractieleider van de Schiedamse WD, beleeft dezer dagen zijn 'midsummernight dream'. Niet alleen ziet hij zijn partij in mei 1982 oprukken van vier naar zes zetels in de Schieaamse gemeenteraad („D'66 is toch maar een modeverschijnsel") maar bovendien meent hij door een meer-dan-twee-partijen-coalitie de PvdA van het college van B en W uit te kunnen sluiten. Het zal niet moeilijk zijn het CDA los te weken van de PvdA, denkt hij. Of, zoals Verhulsdonk dat zo bloemrijk kan zeggen: „Ik maak mij sterk dat er in CDA-kring geen welwillende houding is te ontdekken om los te komen en dan zit ik meer in sex te denken dan in politiek om te ontkomen aan de ballarïe der venusheuvel, verkrachting dus, der socia listen." Wat nu? Wil Verhulsdonk de PvdA uit het college verbannen? En was er niet de neiging ïn de VVD om juist met de PvdA een coalitie te vor men? „Ik ken die veronderstelling wel," zegt Verhulsdonk, „die dateert uit 1978 toen de PvdA juist hard aan ons zat te trekken. Ik heb toen gelijk Odysseus mijn bemanning was in de oren gestopt en mijzelf vast gebonden aan de mast om het sirenegeroep van de PvdA te weerstaan. In laatste instantie probeerden ze nog te komen tot een vorm van samenwerking en zelfs wijlen mijn grote vriend Engelsman werd als old-timer, Alte Kamera den, opgevoerd om de touwen, waaraan ik gebonden zat, los te maken en de was in de oren van mijn bemanning te doen smelten." Sinds '78 is er niet veel veran derd. Verhulsdonks weerzin tegen het socialisme, zoals dat in Schie dam wordt betracht, is veeleer ge groeid. „Ik ontken op alle mogelij ke manieren dat wij een milde op positie voeren om de PvdA te vriend te houden. Ik ontken ook dat wij ze zachtzinnig behandelen. Ja, Van Woerkom" verweet de fractie en mij in de laatste leden vergadering dat wij te slap waren, maar ik heb toen gezegd: de VVD bedrijft politiek met mes en vork en zet niet zomaar wethouders te gen de muur. Wij zijn mild in onze kritiek, maar dat is meer ons karakter dan politieke strategie. Het is wel zo dat wij na de kamer verkiezingen, die geprojecteerd op Schiedam een zetel winst lieten zien, ons hebben beraden over een nieuwe marsroute tegen het colle ge. Om een duidelijker beeld te geven van de verschillen in bena dering tussen het college en de VVD zuilen wij het komende jaar gebruiken. Het is het laatste jaar van deze raad, het is tijd om af te rekenen met deze heren en dame." Verhulsdonk weet al wat hij roe pen zal, als de PvdA over een jaar zijn partij mocht benaderen voor coalitievorming. „Ik zal bidden: oh Heer, laat deze kelk aan mij voorbijgaan wat de nieuwe pausen dus nooit zeggen. Want: de wijn in die kelk lusten wij niet!" Omdat die wijn rood is? „Nee, omdat ie van een verkeerd jaar is. Wij zullen de Rijn opvaren zonder aan het verzoek van de PvdA-Lcrelei gehoor te geven. Wij weten dat wij als liberalen va ren als Jan de Hartogs schipper naast God, en dat de verlokkingen van het stadsbestuur wel interes sant zijn, maar als je het roer moet delen met een club zoals de PvdA, dan moet je te vaak laveren wat de Rijnreis niet plezierig maakt en de politiek niet herkenbaar." Schiedamse bistro Niettemin is de persoonlijke ver houding tussen Gerard Verhuls donk en de meeste PvdA-raadsle- den bijzonder goed. „Dat komt ook omdat ik de mensen een poli tieke keus niet aanreken, 't benne maar mense. Tweespalt tussen twee partijen, zoals tussen PvdA en CDA, dat is ook iets wat wij als VVD niet kunnen begrijpen. Ook wat die PvdA onderling allemaal flikt, zoals het aan de kant willen zetten van Hans Konings, dat is voor ons toch zó gek! Ik kan daar niet bij. Nee, ik maak er geen ge heim van dat als Schiedam eens zonder socialisten bestierd zou kunnen worden, dus door meer dan twee partijen, bijvoorbeeld door VVD, CDA, D'66 en eventu eel klein links samen, dat het wel dadig voor deze gemeente zou kunnen zijn. Dus, je begrijpt, ik ben vooral niet uit op een coalitie met de PvdA, zeker niet in de huidige bezetting van die fractie. Onze achterban hoeft niet bang te zijn dat wij in een Schiedamse bi stro een coalitie met de PvdA zul len voorbereiden, zoals Van Agt en Wiegel dat pk iten te doen." Niet in de huidige bezetting,is dat een kat naar de linkervleugel van de PvdA, waarmee Verhulsdonk al vaker de vloer aan veegde „Neeee. Die linkerflank, hè, en dan reken ik daaronder Konings, Dieleroans, De Vos, Van der Lugt, ik zou ze niet graag in mijn fractie hebben, maar ik vind dat zij pri ma werk verzetten. Ik vind ze moedig» alleen staan ze niet altijd met beide benen op de grond. Maar ik herken alleen in hen nog de strijdbaarheid van het vroegere socialisme» dat overigens ook toen niet altijd op realisme geënt was. En als die linkerflank van de PvdA juist haar aanvankelijke be zwaren tegen ons ziet verminde ren, omdat het met het CDA niet botert, dan begrijp ik eruit dat zij ons ziet als een progressieve partij, en dat klopt dan, want dat is de VVD in wezen. Althans in Schie dam. De fractie hier is niet altijd een weerspiegeling van wat onder het landelijk VVD-aureool glanst. Waarin zich dat onderscheidt? Nou, de Schiedamse afdeling is bijvoorbeeld onvergelijkbaar met de Wassenaarse. Nauwelijks elite bij ons. In de fractie zie je bijvoor beeld een sappelende middenstan der en een huisvrouw. En natuur lijk Ien de Jong, als vertegen woordigster van een oud Schie dams geslacht, enige establish ment die voor ons ook waardevol is." Toelichting: mevrouw De Jong- Sunderman is, vla haar vader, een voormalig lid van de Schiedamse Gemeenschap, gerelateerd aan de distillateursfamilie Van de Ee- laart. Verhulsdonk heeft, toen hij nog een klein padvindertje was, de heer Sunderman leren kennen als een van de meest liberale figu ren in de stad, die zijn denken enigszins beïnvloed heeft „Hij is mijn districtscommissaris geweest, een hoge pief in de padvinderhië- rarchie. Hij had zo'n grote paarse pluim, waar ik veel ontzag voor had, 't was alsof Baden Powell zelf voorbij liep. Ik kwam hem eens tegen, toen ik als jongen van dertien als bediende werkte bij banketbakkerij Van Wijk. Ik moest toen een doos gebakjes be zorgen, maar doordat ik vol plichtsbesef de padvïndersgroet uitbracht, tjoepte die doos gebak jes op de grond. Schuldbewust kwam ik bij mijn baas terug, maar toen ik zei, ik kwam meneer Sun derman tegen, toen zei die bak ker. jongen, dat heb je goed ge daan, het is een beste man, ik zit samen met hem in de Nederland se Protestantenbond..." „Nee, die twee vrouwtjes bij ons, in de fractie, Ien en Annie, die zijn misschien niet spectaculair, maar, en dat mag wel eens gezegd worden, die doen voor de fractie ontieglijk veel informatie natrek ken, vooral op tijden dat Cor en ik aan ons gewone werk zijn. Ik zou dïe twee niet graag missen." Garandeert die uitspraak het aan blijven van de vier huidige frac tieleden Cor van Tilborg, Ineke de Jong, Annie ifenskers en Ge rard Verhulsdonk zelf? „Nou... onze fractie is enthousiast genoeg om als eenheid te continu eren. Het is natuurlijk de plaatse lijke afdeling die het uitmaakt, maar ik zal die teamgeest wel be nadrukken." Kleintjes zijn moe De WD zal de oppositie dit laat ste seizoen van de vierjarige raad speriode dus iets aandikken. In de commissievergaderingen, die na de zomervakantie weer op gang gekomen zijn, heeft de partij al een voorbehoud gemaakt voor wat betreft het 'reddingsplan' voor de Schiedamse gemeentebe groting 1981. Aanstaande maan dag komt dat reddingsplan aan de orde in de gemeenteraad. Verhulsdonk: „Het college heeft hier onbegrijpelijke wijzigingen aangebracht, waarvoor het niet ingehuurd is. Er staan dingen in die in de verste verte niet over eenkomen met het collegewerk programma. Er zijn andere dingen die verschoven kunnen worden. Ik heb de indruk dat alle andere partijen alles al geslikt hebben, maar wij gaan er niet in mee. Ja, hoewel... of de kleine partijtjes ook instemmen, dat raad ik eigen lijk maar. Ik weet het niet De kleintjes, dus D'66, PPR en. CPN, ze vallen mij de laatste tijd op door hun veelvuldige absentie. Politieke moeheid, denk ik. Maar hoe klein je ook bent, een periode van vier jaar is gelijk een mara thon en als je de laatste kilometers niet uitholt, heb je toch verloren. Ik heb D'66 nota bene nog ge waarschuwd: doe nu rustig aan, want altijd maar van huis, dan gaatje huwelijk naar de sodemie ter of je wordt overspannen! Zoals die partij werkte, dat was niet vol te houden. Ook Herman Noorde- graaf, die heeft gewoon te veel hooi op de vork genomen. Toch zou het mij spijten, als hij volgend iaar na de verkiezingen uit de noot viel." Buitenlanders Terug naar het reddingsplan voor de begroting *81: wat gaat de WD maandag doen? Verhulsdonk: „Andere prioritei ten stellen. Misschien zal je vin den dat wij als een soort PvdA te werk gaan, maar ik vind het on begrijpelijk voor socialisten dat zij de opvang en begeleiding van de tweede generatie buitenlanders willen uitstellen naar volgende ja ren. Wat leert ons nu de Liver- pool-rellen? Geef het juist de grootst mogelijke prioriteit, om te voorkomen dat een latente racisti sche houding die als een onder grondse turfbrand onder de bevol king smeult straks plotseling op laait. Ik weet, zo'n standpunt be tekent geen electorale winst, maar déér bedrijf je geen politiek voor, je behoort te handelen naar eer en geweten! Zelf ben ik er voorstan der van etnische minderheden ge legenheid te geven, aan het plaat selijk bestuur deel te laten nemen, dus Turken in de gemeenteraad! maar helaas, de mensen die dit standpunt delen zijn nog in de minderheid. Gelukkig deelt Wie gel mijn standpunt, dat is al iets. De Turken en Marokkanen, waar van we hier stikken, die moet je toch niet beperken tot het passie ve kiesrecht? Binnen enkele jaren zit Nederland, en Schiedam ook, met tien tot vijftien procent bui tenlanders. Gezien de agenda's van de gemeenteraad kan ik mij voorstellen dat de buitenlanders bij alles een positieve inbreng kunnen hebben, vooral ook naar hun achterban toe. Over het in lichten over reconstructie van een straat, over onderwijs, over eman cipatie en volksgezondheid, ja, gunst, alles! Het gemeentebestuur raakt iedere burger. En dan de buitenlanders naar volgende jaren schuiven, dat kan dan niet. Dat geld voor die tweede generatie moet blijven. Van de noodzaak tot -bezuinigen zijn wij overtuigd, maar dan moet dat wel anders. En Zijdeveld maar mekkeren over een crematorium! Alsof dat zo'n heet hangijzer is." Hoe vindt Verhulsdonk de oproep van genoemde wethouder om in Den Haag te protesteren om de bouw van een crematorium toch mogelijk te maken? „Een kreet." „Ja, verdulieme, waarom zegt zo'n man zoiets nu? Om zich populair tc maken? Ik zou niet weten bij wie!" Financiële curatele Verhulsdonk: „Als VVD-fractie zijn wij in het verleden wellicht iets te begrijpend geweest voor de problemen, waarmee een rood ge tint college worstelt met een pro gram dat gecorrigeerd werd door een CDA/VVD-regering. Dat dreigt straks nog uit te monden in een financiële curatele van 's lands regering op de stadsrege ring. Dan heeft Schiedam het niet goed gedaan! Tenslotte, een stads regering bestaat uit mensen die vechten vanuit een loopgravenpo- sitie. Maar zij zijn wel afhankelijk van de aan- en afvoertroepen en die zitten in Den Haag. Vandaar ook dat onze fractie zijn oppositio nele rol afstemt op wat de lands regering voor mogelijkheden biedt Vandaar ook onze grote re serves tegen moties, die de huidi ge regering opwekken kennis te nemen van de noden van deze stad. Zo'n motie zal de bestaande situatie in Schiedam echt niet ver anderen, want de economist te Buitenveldert, de wielrenner te Groesbeek en de kinderboeken schrijver met de onschuldige blau we ogen hebben, wel moeilijker dingen aan hun hoofd. Nee, Schie dam moet zijn eigen zaakjes zien te klaren 2ondcr dat één smeekbe de nodig is!" Geen wethouder De snor van Verhulsdonk is ouder dan zijn politieke loopbaan, name lijk gekweekt sinds de honger winter van 1944 toen de Duitsers de novemberrazzia hielden, en beide zijn inmiddels imposant. De VVD-leider, in 1962 de gemeente raad ingekomen en later Joop van Woerkom als fractievoorzitter op gevolgd, liberaal van huis uit („vader werd bij Wilton ontslagen omdat ie lid was van een moderne bond"), vindt zichzelf na al die ja ren politiek nog steeds niet ge schikt voor een wethoudersfunc tie. Wat dat betreft maakt zijn fractiegenoot Van Tilborg meer kans dan hijzelf. „Ik zelf ben er niet geschikt voor. Als wethouder beschik je over een hoeveelheid informatie, die jou all-round zou moeten maken voor de toebedeel de portefeuille. Maar gezien mijn spreekwoordelijke luiheid en de van humor gespeende gemeente raad, kan ik mij beter blijven op werpen als hongerlap aan een dis waar doorgaans aardappels opge diend worden die beter doorge draaid konden zijn, want zij zijn glazig." Verhulsdonk kan als enig voor deel van een wethouderszetel be door Kor Kegel denken dat hij dan wat dichter bij burgemeester John te Loo zit. De WD-fractieleider kijkt er niet van op dat het Nieuwsblad van het Noorden destijds Te Lop uit Winschoten uitwuifde met 'Gijs te Loo' in de kop, hoewel 's mans roepnaam in Schiedam als 'John' is geïntroduceerd. Verhulsdonk meent dat Te Loo nog te veel af stand houdt van 'de dingen'. „Let wel: ik vind het een goede burgemeester, omdat hij ten eerste gewantrouwd wordt in de PvdA en dan kan het alleen maar een goeie zijn maar ik vind het jammere van hem dat hij als bur- gervaér nogal afstandelijk met de mensen omgaat. Met veel wee moed denk ik vaak terug aan de veelvuldige informele contacten met Arie Lems. De lardering van Lems was een etentje, een drank je, een gezellige kout die ik bij Te Loo mis. Lems wist huiselijke feestjes te organiseren die geen in breuk maakten op de privacy, want zonder de aanwezigheid van de lastige pers, en die een bepaald echelon brachten in politiek Schiedam." Bijbelteksten De ooit door zijn voorganger Van Woerkom als lolbroek getypeerde Verhulsdonk bemint die informe- Ie sferen, de speelsheid die een - mens boeiend maken. „Ik gebruik - vaak voorbeelden uit de literatuur en de filosofie, ik spiegel mijn be- schouwingen daar graag aan. - Voor mij is altijd verwonderlijk hoe het CDA reageert als ik bij- - beheksten citeer en hetzelfde geldt voor de PvdA als ik dat doe - met Griekse of Romeinse trage- dieën en drama's, maar ik doe dat niet uit een sadistische overdre- venheid, maar om te etaleren dat waar wij doorgaans over vergade ren reeds veel eerder is geschied." Verhulsdonk: „Welaan, het ver- driet mij steeds dat vooral uit CDA en PvdA pogingen worden ondernomen de navelstreng van mijn woorden voortijdig door te knippen, omdat men mii de hu- mor kwalijkt neemt en de relati- vatie meer ernst verdient doch ik veroorloof mij mijn rol te base- ren op het recht van de hofnar de 'T waarheid te zeggen zonder opge- hangen te worden. Alleen, het j, verhaal van de clown is vaak dieptreurig, want door het droge gezelschap wordt dat vaak be- slempeld tot flauwekul." En toch: „Ik verwacht dat mijn j beeldspraak wortel schiet in de j, intelligentie van de aanwezige raadsleden, en dat is een hoop die 1 niet gebaseerd is op ijdelheid, i want dat soort luchtkastelen zijn gebouwd op zand, maar op libera- lisme en dat staat op rotsen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4