SCHIEDAMSCHE COURANT Sint Jozef krijgt eindelijk 48 Empeo- woningen In beheer Waterfietsen voor mijnheer Guinness r Beroep van Ikkie en OJC verworpen Ik .neem. dê proef ér Veiligheid Julianabrug wordt beter Wethouder stuurt commissie bos in mm pil Bewoners Muwi 1 vechten bruikbaarheid enquête aan s uiterst gevoelige zaak 'Maak haast met gevaarlijke oprit' Deze krant is er bij mu Verkeers controle: 63 overtredingen ifïsi'V Wi Roomse begraafplaats in toekomst wandelparkje? Geen hogere subsidie voor twee stichtingen °7Ï Vrijdag 14 augustus 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 157PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL aarts BI» t v j.'<' Schiedam PPR-raadslid Herman Noordegraaf heeft aangedrongen op meer haast met het aanleggen van de nieuwe oprit bij rijksweg Twintig. Noordegraaf wees erop dat de gevaarlijke situatie bij de oprit vanaf het Centrum van Schiedam al tot dodelijke ongelukken heeft geleid. Wethouder Chris Zijdeveld zegt niets liever te willen dan een snelle aanleg van de oprit, waar nu al zeer lang aan wordt gewerkt. De primaire verantwoordelijkheid ligt ech ter bij rijkswaterstaat, die de nieuwe oprit aanlegt. Het eni ge wat de gemeente kan doen is aandringen op haast en dat gebeurt volgens Zijdeveld re gelmatig. De aanleg van de nieuwe oprit vorderde vooral in het begin erg langzaam. Ir. Harm Gusta- ve de Block, directeur van Ge meentewerken, meent dat dat komt omdat men moest wach ten tot de vrij zachte bodem was ingeklonken. Zijdeveld laat onderzoeken wanneer de oprit uiteindelijk in gebruik kan worden genomen. VIaardingen Bij een ver keerscontrole op de Westland- seweg heeft de Vlaardingse politie 63 maal proces-verbaal opgemaakt Snelheidsovertre- deis spanden de kroon. In to- wal werden er 52 automobilis ten aangehouden die harder dan de toegestane 50 kilometer reden. Een personenwagen waarvan de bodemplaat was verrot werd in beslag geno men. De automobilist kon zijn te voet vervolgen- Verder werd onder meer pro ces verbaal opgemaakt voor gladde banden, verschillende kentekens bij een auto met ^hangwagen, een onleesbare nummerplaat en een wagen aanhangwagen zonder ccchter buitenspi egel De verkeerssituatie op de Prinses Julianabrug laat vee! te wensen over. Door het verduidelijken van de markering hoopt de ge meente de situatie te ver beteren. Vlaardingen De zwart wit markering rondom de verkeersheuvels op de Prin ses Julianabrug wordt dui delijker gemaakt Vooral bij slecht weer en duisternis vormen de verkeersheuvels een obstakel, dat tot gevaar lijke situaties kan leiden. Door de markering duidelij ker te maken hoopt de ge meente daar een eind aan te maken. De verkeersheuvels zijn indertijd aangebracht om vrachtverkeer te weren van de oude brug. B en W stellen de raadscommissie voor verkeer en vervoer nu voor de zichtbaarheid te ver beteren. Het voorstel komt naar aan leiding van klachten over de verkeersveiligheid. Veilig Verkeer Nederland pleitte bij de gemeente om reflecto ren aan te brengen, maar de gemeente doet deze oplos sing van de hand, „omdat de reflectoren snel kapot wor den gereden of opzettelijk worden vernield". Er is in het verleden al heel wat gesleuteld aan de ver keersgeleiding op de brug, sinds zwaar verkeer er we gens de slechte toestand van de oeververbinding niet meer over mag. Van dit ver bod trokken veel vrachtwa genchauffeurs zich niets aan, zodat enige tijd later belem merende verkeersheuvels en stalen binten op het wegdek werden aangebracht. Al die maatregelen hebben volgens velen de verkeerssituatie op en rond de brug tamelijk on veilig gemaakt. Vlaardingen De kurken gingen deze week al van de champagneflessen in wijkge- bouw De Heipaal. Vier ent housiastelingen gaan proberen in Het Groot Guinness Record Boek te komen. Om dit te be reiken moeten ze morgen een eindje gaan waterfietsen. Woensdag werd duidelijk dat de recordpoging definitief doorgang kan vinden, waarna de glazen gevuld konden wor den. Job Gorree, beroepskracht bij de bouwspeelplaats Vlaardin- gen-Holy, kreeg enige weken geleden het idee zelf water fietsen te gaan maken. Vervol gens hoorde hij dat in het Rot terdamse parK Plaswijck wa terfietsen te koop stonden. Er werd tot aanschaf besloten, waarna het transportprobleem om de hoek kwam kijken. Over het water, dal leek hen het beste. Al snel werd toen over het Guinness Boek ge praat en een telefoontje leerde dat nog niemand geregistreerd stond als wereldrecordhouder waterfietsen. Er komt overigens nog wel het een en ander kijken voor zo'n recordpqglng. De medewer kers van De Heipaal en de bouwspeelplaats kunnen ervan meepraten. Naast de organisa- Schiedam De commissie voor ruimtelijke ordening wordt door wethouder Chris Zijdeveld het bos ingestuurd. In septem ber zullen de raadsleden een kijkje gaan nemen in het Schie- damse Sterrenbos. Tijdens de laatste RO-vergadering waren er zoveel vragen over de financiële kant van de opknapbeurt voor de bomen, dat de wethouder het punt besloot aan te houden tot na het opsnuiven van de frisse boslucht in september. tie vooraf, kunnen zich ook op de grote dag nog heel wat pro blemen voordoen. De binnen schippers bijvoorbeeld, die weliswaar nog geen barricades op gedeeltes van de 'traproute' hebben aangebracht, maar dit altijd alsnog kunnen doen. Re creanten willen ze echter over het algemeen wel doorlaten, waterfietsers dus sowieso, Echt problematisch kunnen de sani taire stops worden. Volgens de reglementen is het ten streng ste verboden de waterfiets te verlaten. „Dan doen we het maar net als de wielrenners," reageerde een van de sportie- velingen laconiek. Job, Bart, Renêe en Arjan ver trekken morgenochtend om negen uur uit Rotterdam. De route gaat echter niet recht streeks naar Vlaardingen. De sterke stroming op de Nieuwe Maas dient vermeden te wor den, dus gaat de tocht over Delft en Schipluiden. Onge veer dertig kilometer derhal ve, waar ze zo'n tien uur over denken te doen. Maar de snel heid is niet belangrijk. Ze hoe ven slechts hun toer te vol brengen om het beoogde doel te bereiken: de waterfietsen in Vlaardingen èn een kolomme tje in het Groot Guinnes Re cord Boek. Schiedam Het beruchte blauwboek van de Schie- damse woningbouwvere nigingen (SSSW) uit 1976 leeft nog steeds zo sterk, dat wethouder Chris Zij develd de grootst mogelij ke voorzichtigheid moet betrachten om de 48 door Empeo gebouwde wonin gen in de binnenstad over te kunnen dragen aan de SSSW, waarin de woning corporaties verenigd zijn. Het gaat hier om een uiterst gevoelige zaak. Zijdeveld, die zijn eigen (PvdA-)fractie nog op één lijn moet zien te krij gen, heeft als streefdatum voor de overdracht 1 januari 1S82. De 48 woningen komen dan eindelijk, vijf jaar na de ople vering, in beheer bij de rooms- katholieke woningbouwvere niging Sint Jozef. In het blauwboek van de SSSW, dat in het latere overleg met de gemeente goeddeels werd ver zwegen omdat het zoveel spanningen had opgeroepen, werd in 1976 al gesteld dat de gemeente zich niet hield aan de afspraak om de 48 wonin gen over te dragen. De wethouder zal zijn fractie ervan trachten te overtuigen, dat de SSSW tegenwoordig sterk gedemocratiseerd is en zelfs een werkgroepje heeft in gesteld om desnoods via een complete verandering van de statuten de participatie van bewoners te garanderen. Op het ogenblik is Zijdeveld nog bijzonder terughoudend in zijn mededelingen, waaruit duide lijk wordt dat het hete hangij zer nog niet in de PvdA-frac- tie is aangevat. Het was een PvdA/PPR-nota, geschreven door Hans van Kleef, Gé Brouwer en Herman Noorde graaf, die in 1976 juist Sint Jo zef als een weinig democrati sche instelling aanmerkte. Ingewijden plaatsen deze nota wel tegen het licht van de tijd. Tegenwoordig staan er in de vakpers opvallend veel artike len over afnemende interesse voor participatie bij de bewo ners zelf, omdat er zekere mate van tevredenheid toch wel vaak is. Het zal overigens [eenszins betekenen, dat de iSSW dit als argument zal aanvoeren om de statuten zo te laten als ze zijn. Toch wil men bezien of tot die ingreep over gegaan moet worden, want als de wil tot democratisering er blijkt te zijn, kan dat in de ogen van de corporaties een goede garantie voor bewoner sinspraak zijn, beter dan wan neer de statuten wel veran derd zouden worden en de wil om ze na te leven ontbrak. Zie voor de achtergronden pagina vijf. Vlaardingen John Bun te, verslaggever van deze krant, zal de gehele recordpoging van het viertal in een volgboot van nabij meemaken. Hij is bo vendien officieel waar- nemer. Dit betekent dat hij er op toe moet zien dat zich geen onrechtmatig heden voordoen. De verklaringen van hem, een tweede waarnemer èn een deurwaarder zullen voor uitgever Luitingh <de Neder landse versie van het Great Guinness Book of World Records), na een succesvol verlopen prestatie, reden moeten zijn de Vlaardingers in het boek op te nemen. v Schiedam Nu al, vele tien tallen jaren vóór de opheffing van de rooms-katboheke be graafplaats aan de Vlaardm- gerdijk, heeft PPR-raadslid Herman Noordegraaf geop perd dit rustieke en sfeervolle plekje als wandelpark te be houden. Dat zal dan niet voor het jaar 2040 het geval 2ijn. Want de begraafplaats gaat voorlopig nog dertig a veertig jaar mee en daama behoort de gemeente er nog eens dertig jaar overheen te laten gaan om met de grond iets anders te doen. Dat is voorschrift. CDA- fractievoorzitter Siem Rosman zei dan ook naar aanleiding van Noordegraafs suggestie, dat regeren soms wel heel erg ver vooruit zien is. Toch werd al in 1972 besloten dat de roomse begraafplaats opgedoekt zou worden. De ge meente Schiedam verplichtte zich toen een deel van de alge mene begraafplaats achter Spieringshoek in te richten voor rooms-katholieke begra vingen. Nu en dan zullen daarvoor in aanmerking ko mende graven worden overge bracht naar dat gedeelte. Om aan die verplichting te kunnen voldoen heeft men echter vier reserve-grafkel ders nodig. Tevens moet er nog voor drie bestaande graf kelders betaald worden. De gemeenteraad zal maandag 15.600 gulden voor dit doel uit trekken. De rooms-katholleke be graafplaats beneden aan de Vlaardlngerdljk blijft er voorlo pig nog dertig jaar liggen. 'Moet gemeente kiezen voor vertraging of foute gegevens?' Vlaardingen De kern groep van de 694 Muwi 1 woningen in de Babber- spolder trekt de rechtsgel digheid van een door de gemeente onder de bewo ners gehouden enquête ernstig in twijfel. Door ontstane verwarring zou een deel van de bewoners verkeerd ingevuld heb ben. Opbouwwerker Ron Koevoets is nu bang dat de gemeente de resultaten van dit onderzoek als vaststaande gegevens wil gebruiken. De in 1953 gebouwde gemeen tewoningen verkeren al jaren in slechte staat. Wat kleine dingen daargelaten werd daar, volgens de bewoners, ook niets aan gedaan. Om die reden mocht er sinds 1977 ook geen huurverhoging doorgevoerd worden (gemiddeld betalen de bewoners 166 per maand). Voor 1980 en 1981 zou dit opeens weer wel moeten, maar daar moet de huuradviescom missie nu nog een uitspraak over doen. Verwacht wordt dat dit m oktober zal gebeu ren. De bewoners willen best ach terstallige huur gaan betalen, maar dan moet dit wel gekop peld worden aan een grote on derhoudsbeurt. De heer A. Hoogvliet, lid van de kern groep: „Toen we in 1978 een projektgroep met bewoners en ambtenaren oprichtten, was iedereen het er over eens dat waar het de huizen aan man keerde alles te maken had met achterstallig onderhoud. Als we tot renovatie zouden be sluiten, dan was dat ook ge woon onderhoud. Daar waren zelfs de ambtenaren het tot voor kort helemaal mee eens." Zie verder pagina 3 Schiedam Speel-o- theek Ikkie en het Open Jongeren Centrum Schie- dam-Noord krijgen geen hogere subsidie, als de ge meenteraad het advies van de gemeentelijke be roepscommissie volgt. De beide stichtingen waren bij de commissie in beroep gegaan omdat het college hun verzoek om meer subsidie verwierp. Zowel Ikkie als het OJC hebben laten weten in moeilijkhe den te komen als.de aan vullende subsidie niet door gaat. De beide stich tingen zeggen in verwar ring te zijn gebracht door wethouder Herman Post hoorn die mondeling een royalere subsidie zou heb ben toegezegd. Ikkie maakte bij de beroeps commissie de minste kans: de stichting werd niet ontvanke lijk verklaard omdat zij in het beroepsschrift plotseling nieu we argumenten ging gebrui ken. Bij een beroep tegen een beschikking van burgemeester en wethouders moet men 2ich volgens de commissie baseren op de argumenten die al eer der zijn aangevoerd. Het beroepsschnft van het open jongeren centrum (ojc) is volgens de beroepscommissie ongegerond. De commissie schrijft dat de raad alleen marginaal kan toetsen en kan bekijken of er wel sprake is van zorgvuldig bestuur. Dat heeft volgens de commissie echter geen gronden gegeven het besluit terug te draaien. Twee bouwzaken zijn volgens de beroepscommissie ten on rechte door burgemeester en wethouders afgewezen. Toch kunnen de beide aanvragers uit het Noorden van Schiedam nog niet gaan Obouwen. Bert Komijn van de Polderweg ziet nog welsiandsbezwaren m de weg staan en M. Rip van de Harreweg ziet de schuur die hij wilde bouwen nu op andere gronden afgekeurd. Du nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgevinq kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met hei Rotterdams Nieuwsblad l p,dies idafl15 ÏOSK' ;oóe .nyU^* iel°P xo inde>^ Kiel. „03A- 3000 V» „da"1'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1