SIAB/STRIEK 1 Buslijn 53 krijgt weer nieuwe route Gevreesde route door Zuid wordt opnieuw actueel GSD kan toekomst niet populair maken li Klachtenbureau niet alleen voor polit ie Ambtenaren zetten uitbreiding van Co-op op het spel Nieuwe auto's voor reinigingsdienst Nieuwe experimenten na storm van kritiek: Rustin buslijn 52 keert terug ::w. Kerkdeuren ingetrapt Spaarpot met 17.000 gulden Ook andere ambtenaren aan kritiek onderhevig Lege flesjes cola gestolen din «dag 18 aoguatui 1981 VD/SC/WW Schiedam De bussen van lijn 53 gaan Schiedam-Noord weer verbin den met het centrum van de stad, zij het via een andere route dan vroeger. Deze verandering in het net van de RET kan gezien worden als een over winning van de honderden gebrui kers van het openbaar vervoer in Op het stadskantoor is het de gemeentelijke afdeling open bare werken, die voorgesteld heeft buslijn 53 voor een deel zijn oude functie terug te ge ven. Hoewel ook in het nieu we voorstel, dat vanavond in het stadhuis besproken wordt, de verbinding Noord- Zuid onbesproken blijft, is wel sprake van herstel van deverbinding Noord-Cen trum. Bus 53 zal dan niet langer over de Burgemeester Van Haarenlaan rijden tus sen Groenoord en station Schiedam Rotterdam-West, maar in plaats daarvan via Nieuwe Damlaan, Nieuwe Haven, Oranjestraat en Broersvest naar het station gaan. Het station blijft wel het eindpunt. Ook de nieuwe situatie is niet ideaal. Nu betekent het weer voor omwonenden van de Parkweg, dat hun verbin ding met Schiedam-Nocrd wegvalt. Zij kunnen met bus 54 mee om dan bij het Nieuwlandplein over te stap pen op 52 of 53. De nieuwe route van lijn 53 blijft voorlopig een jaar van kracht Daarna kan, aan de hand van de aantallen reizi gers, een evaluatie plaatsvin- Vlaardingen -7- Als het voorstel voor verbetering van de Schiedamse bus lijn 53 wordt aangeno men, kunnen de Vlaar- dingers die van lijn 52 gebruik maken voortaan weer heel wat rustiger zitten. Sinds februari werden zij haast de bus uitgekeken, zodra deze var.uit Holy kwam en Groenoord aandeed. Want dan zat de bus al vol en konden alle Schie dammers staan, als dat trouwens al mogelijk was. Voor beide groepen was dat geen pretje. Voor de Schiedammers uit Groe noord, die naar het cen trum van hun stad wil den, was bus 53 als ver binding weggevallen en moesten zij het met lijn 52 doen, die echter al goeddeels door Vlaardin- gers bevolkt werd. Nu lijn 53 er weer bij komt, hoopt de RET op meer spreiding van passagiers over beide lijnen, net zoals vroeger dus. Schiedam, die sinds de wijziging in februari zeer felle kritiek hadden op de nieuwe routes. Hun protesten wer den in de praktijk kracht bijgezet tot een welhaast boycotten van lijn 53 en een overbelasting van lijn 52, de twee buslijnen die Schiedam-Noord aan doen. den. Of bus 52 dan weer wat meer geolied zijn weg kan vinden, zal in de loop van het komende seizoen moeten blijken. Deze lijn was zeer zwaar belast, toen 53 het cen trum niet meer aandeed. Andere lijnen Met de nieuwe minister van verkeer en waterstaat willen Schiedam en de EET gaan praten over hun andere wensen. Zo zal elke bus van lijn 38 in de toekomst naar het Emmaplein moeten rij den, in plaats van een op de twee, zoals dat sinds kort ge beurt. Ook moet het open baar vervoer naar industrie gebied 's-Graveland flink verbeterd worden. En ook zal de Westfranke- landsedijk verlengd moeten worden om een keerlus voor bussen bij, Wilton-Fijenoord mogelijk te' maken. Als defi nitief eindpunt van lijn 54 wordt namelijk niet het Ru bensplein gezien, zoals nu, maar de poorten van de scheepswerf. Die routewijzi ging kan volgens de notitie echter pas, als de Westfran- kelandsedijk is doofgetrok- ken. r~' '-f héktó;v Schiedam Wéér duikt de gevreesde randweg Zuid op uit de ambtelijke archieven. Uit een notitie, die morgen avond ter sprake komt in het stadhuis, blijkt dat de West- frankelandsedijk langs Wil- ton-Fijenoord moet worden doorgetrokken om het ver keer in de Schiedamse bin nenstad te ontlasten. Het ver lengen van de dijk, die aan sluit op de Havendijk in Schiedam-Zuid, is volgens de notitie wenselijk in verband met de aanleg van de tramlijn over de Broersvest. Volgens mededelingen op het stads kantoor zullen andere wijken het verkeer moeten opvangen, dat doorgaans van het cen trum gebruik maakte. Dat het echter betekent dat de 'zuidelijke randweg' een meer permanent karakter krijgt, wordt ontzenuwd aan de hand van eerder gedane verklarin gen van wethouder Chris Zij develd, die steeds heeft ont kend dat de randweg Zuid er komt Doortrekking van de Westfrankelandsedijk zou in de eerste plaats nodig zijn om een betere verbinding te krij gen tussen het havengebiedje bij Wilton en de Wilhelmïna- haven aan de ene kant en rijksweg 19 en de Beneluxtun- nel aan de andere kant. Zolang in het centrum de aan leg van de trambaan voort duurt, zal het doorgaand ver keer op Zuid, Nieuwland of rijksweg 20 aangewezen zijn. In die situatie kan de route Westfrankelandsedijk/Haven- dijk van nut zijn. In Zuid houdt men er echter rekening mee dat deze route ook in de toekomst wel eens belangrijk kan worden, omdat tenslotte de Broersvest blijvend afge knepen wordt; aan de tram worden tenslotte twee rijba nen opgeofferd. De bewoners- vereniging Schiedam-Zuid heeft altijd fel geprotesteerd tegen de randweg Zuid, omdat er gevaarlijke verkeerssitua ties en autolawaai worden ge vreesd. Op de voorgrond het stukje land langs scheepswerf Wilton-Fijenoord, waarover het verbindingsstuk lussen West frankelandsedijk en Havendijk moet komen te liggen. Luchtfoto Her.k van Westering, copyright Sijthott Pers 1981. Schiedam Enkele deuren van de Magnalia Deïkerk moesten worden ingetrapt, voordat de inbrekers bij het catechesatiegeld konden ko men. In het busje zat veertig gulden. De schade, die aan de kerk aan de Albardastraat in Nieuwland is toegebracht, komt op een veel hoger bedrag uit Schiedam De spaarpot van mevrouw T. J. M. S. (43) uit de Mgr Nolensiaan telde liefst 17.000 gulden. Het was wat je noemt een dikke meevaller voor de inbreker, die toesloeg tijdens haar vakaptie van één maand. Bij het bureau voorko ming misdrijven van de Schie damse politie vraagt brigadier Dick Gelderblom zich verbij sterd af, hoe zoiets nog kan voorkomen. Hij acht het toch voldoende bekend, dat er zoiets als banken zijn met wa terdichte kluizen. Leesbare nota struikelt over sociaal vakjargon GSD-directeur Gérard Smits: óók in de prullenmand,'* „Reclamefolders belanden Schiedam Niet alleen voor klachten over de Schiedamse politie, maar ook voor kri tiek op andere ambtenaren van de gemeente Schiedam, moet er een apart klachten bureau komen, waar men kan aankloppen zonder de angst een partijdige instantie san te treffen. Dat is kort sa mengevat de strekking van het advies, zoals dat binne- kort in het seniorenconvent ter sprake zal komen. Dit convent, waarin fractielei ders en de burgemeester zit-, ting hebben, is niet meör dan Schiedam Bij de Coca Cola- fabriek aan de s-Gravelandse- weg, Bottelo BV, zijn 35 krat ten met lege flesjes gestolen. Het statiegeld bedraagt 185 gulden. de commissie algemene en bestuurlijke zaken (ABZ). Gisteravond konden PvdA- fractïeleider Gé Brouwer en burgemeester John te Loo el kaar goed vinden, toen zij het in algemene zin over een klachtenprocedure hadden, naar aanleiding van de ver wikkelingen rond de Nieuw- land-jeugd. Brouwer liet in het midden of de kritiek op de politie al dan niet terecht is uitgelokt. En al zou het zo zijn, „het kan gebeuren waar een amb tenaar met de bevolking in aanraking komt," aldus Brouwer. „En waar dan niets formeel geregeld is, kan be roering ontstaan." Hij rond t' baut-joi op het koip> Vu» tun.linea ris C. van der Haagen alleen. Een bijzondere behandeling van de politieman was niet nodig, meende Brouwer. Ook ten aanzien van andere amb tenaren moet het volgens hem mogelijk zijn op neutra le wijze aangifte van slechte behandeling te doen, maar hoe dat formeel geregeld zal worden, daarover praat het convent (ABZ) de komende vergadering. Schiedam De populaire versie van de nota 'Waar heen met de GSD?' is niet populair. Dat zeggen de amb tenaren die de nota hebben geschreven zélf. Het plan om de doelstellingennota van de sociale dienst te vertalen in begrijpelijk Nederlands is dan ook mislukt. Gebleven zijn de ambtelijke taal, de in gewikkelde zinsconstructies en vooral het jargon; de be roepstaal die alleen verstaan baar lijkt voor mensen die ermee werken. Het enige wat de ambtena ren voor elkaar hebben ge kregen is een samenvatting van de nota. Onleesbaar voor een grote groep Schiedam mers, en bovendien zo be knopt dat de mensen die werkelijk zijn geïnteresseerd, de volledige nota erbij zullen moeten nemen. Een leuke service aan de groep van le zers die het normale plan ook had kunnen lezen, meer is de samenvatting niet ge worden. Toch had de dienst aanvan kelijk wel degelijk de bedoe ling een populaire versie uit te brengen. De 'cliënten' van de dienst, zoals dat altijd zo mooi heet, moesten immers mee kunnen praten. Dat was belangrijk want er moeten voor net einde van het jaar beslissingen worden geno men over de toekomst. De centrale vraag daarbij is of de sociale dienst zich alleen moet beperken tot het ver strekken van uitkeringen of dat ook maatschappelijk hulpverlening bij de dienst thuis hoort Zelf kiezen di recteur Smits en zijn ambte naren voor het laatste. En ook de raadscommissie voor sociale zaken heeft zich vol gens wethouder Taverne al uitgesproken in die richting. Maar toch is men benieuwd naar de mening van de cliën ten. De populaire uitgave van de nota moest de cliën ten duidelijk maken waarom het gaat en hen daarna een mening ontlokken. Het vertalen van het werkje leek de sociale dienst oor spronkelijk een karweitje voor de afdeling voorlichting van de gemeente. Daar zag men het echter niet zitten, omdat de nota teveel jargon door Richard Stomp bevatte. Zoiets was alleen maar te vertalen door men sen die zich dagelijks met de materie bezig hield. Daarom werden ambtenaren van de sociale dienst aan de klus ge zet, naar nu is gebleken zon der het beoogde resultaat. De nota is, hoewel hij tot twee keer toe is herschreven, nau welijks leesbaarder gewor den. „Komt door het jargon," zo verontschuldigen de amb tenaren zich. Prullenmand Over de mislukking van het populaire werkje wordt bij de sociale dienst nauwelijks getreurd. „Ach," relativeert de directeur van de sociale dienst, Gérard Smits, „het is net als met reclamefolders, die worden ook door grote groepen van de bevolking meteen in de prullenmand gegooid. Wij hebben geens zins de pretentie dat onze po pulaire nota opeens wel door iedereen gelezen zou wor den. Het is een feit dat je je op de gemiddelde lezer moet richten. Als je het werkje te eenvoudig zou maken zou den lezers zich beledigd kun nen voelen. En dat dan wel licht niet iedereen het boekje zal begrijpen... ze zijn toch niet allemaal geïnteres seerd." Maar de sociale dienst is ook de mensen van wille die wel willen meepraten, maar dat niet kunnen omdat ze niets van de nota begrijpen. Tij dens de contacten, die de so ciale dienst met haar cliëntè- le heeft, kunnen eventuele moeilijkheden ter sprake ko men. In ieder geval ontvan gen alle klanten van de dienst een brief waarin, heel kort, de mogelijkheden staan aangegeven. Wie belangstel ling heeft wordt verzocht 'per ommegaande' te reage ren. Dat betekent niet dat in zendtermijn na een dag sluit. Ruw genomen heeft de Schiedamse bevolking twee weken de tijd om haar reac tie kenbaar te maken. Ook bij de dienst beseft men dat dat een wat korte termijn is en daarom kan, als daar be hoefte aan is, nog een avond voor de individuele inspre kers worden gehouden. Pap In de doelstellingennota laat de sociale dienst weten zich meer en meer op het terrein van de maatschappelijk dienstverlening te willen be geven. De sociale dienst zou in vinger in de pap moeten krijgen hij de voorbereiding van het welzijnsbeleid. Daarmee wordt ingehaakt op de rijksbijdrageregeling maatschappelijk dienstverle ning, die al op 1 januari van het komend jaar in werking moet gaan treden. Die rege ling maakt dat de gemeente in de toekomst een soort so ciaal-cultureel plan zal moe ten maken voor het maat schappelijk werk. Een plan waarin de verschillende vor men van dienstverlening te gen elkaar zullen worden af gewogen. De sociale dienst wil daarop invloed krijgen. Juist de GSD kan in haar da gelijkse contact met uitke ringstrekkers een goede in druk krijgen waar op maat schappelijk gebied behoefte aan is, zo meent men zelf. Niet negatief Het overleg met de instellin gen die bij het maatschappe lijk werk betrokken zijn is al gestart. Op 22 juni werd een eerste bijeenkomt gehouden. Daarbij waren volgens de chef van de afdeling sociale zaken, G. W. J. van Marsber gen, nagenoeg alle betrokken Schiedame instellingen aan wezig. Hij concludeert ook aan de hand van die bijeen komst dat de instellingen niet zo negatief reageren op de plannen van de sociale dienst als van tevoren werd verwacht Dat die verwachting er was blijkt uit bladzijde 50 van de doelstellingennota. Daar werd geconstateerd dat in stellingen op maatschappe lijk gebied het vermoedelijk zullen toejuichen als de so ciale dienst zich beperkt tot haar financiële taken: het uitbetalen van de uitkerin gen. De GSD-pJannen om de uitkeringen wellicht regio naal te laten betalen en plaatselijk meer aandacht aan de maatschappelijke kant van dienstverlening te besteden, zou daar minder enthousiast worden ontvan gen, vreesde men in de nota. Die vrees is volgens Van Marsbergen dus niet bewaar heid. Al op 1 september vindt to- poverleg plaats tussen de so ciale dienst en de stichting maatschappelijk werk. Op die avond zullen de verte genwoordigers van beide zich uitspreken over de mo gelijkheid van samenwer king in de toekomst. Aan overeenstemming met de stichting maatschappelijk werk wordt, het blijkt uit het overleg op 1 september, het meeste belang gehecht. An dere instellingen en indivi duele insprekers kunnen hun reacties indienen die dan zullen worden meegeno men. De commissie voor so ciale zaken is de laatste gele genheid voor insprekers om hun stem te laten horen. Daarna gaat het gehele pak ket naar het colloge en de gemeenteraad. Het is de be doeling dat in december de raad het gehele pakket op ta fel krijgt en erover beslist opdat de nieuwe koers op I januari kan worden ingesla gen. Vlaardingen Een tweetal wagens van de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst is hard aan vervanging toe. Het gaat om een straatveegauto en een bestelauto die wordt ingezet voor onderhoudswerkzaamheden. De gemeenteraad wordt gevraagd in te stemmen met de aan schaf van nieuwe wagens. Als straatveegauto wil de gemeen te een Ford Transit kopen, die inclusief de benodigde aan passingen 31.000 gulden kost. Voor de bestelwagen heeft men een Volkswagen Transporter op het oog die voor 21.165 in het bezit van de gemeente kan komen. Schiedam Ambtenaren van gemeentewerken en stadsontwikkeling hebben een negatief advies uitge bracht over de uitbreidings plannen van de Co-op Nieu- Waterweg, gevestigd aan iic Laan van Bol'es. De amb tenaren zijn van mening dat de supermarkt van de Co-op niet mag uitbreiden naar het kantoor van de stichting sa menwerkende Schiedamse woningcorporaties (SSSW), die binnenkort zal verhuizen naar KetelVaert. Morgenavond spreekt de commissie voor ruimtelijke ordening zich over dit advies uit in een vergadering, die om acht uur in het stadhuis begint. Het beoogde gebruik van het SSSW-kantoor als ruimte voor de detailhandel is volgens de ambtenaren in strijd met het bestemmings plan Groenoord. Behalve voor de Co-op is het ambtelijk advies ook nadelig voor de woningbouwvereni gingen, die gebundeld zijn in de SSSW. Zij zullen nu voor hun oude kantoor, waarvan nog korte tijd gebruik zal worden gemaakt, een andere bestemming moeten zoeken. De Co-op was tot nu toe de enige gegadigde. Een bouw plan was ingediend: voor de uitbreiding had de super markt 146.320 gulden over gehad. Nog twee bouwplannen De ambtenaren van gemeen tewerken en stadsontwikke ling zijn ook ten aanzien van twee andere bouwplannen zeer streng geweest. In de Galileistraat 66 is C. Jong man de pechvogel; hij mag geen uitbouw aan zijn wo ning neerzetten, omdat deze dan buiten de bebouwings- strook komt, inbreuk maakt op het karakter der omge ving en derhalve in strijd is mei de bebouwingsvoor- schnfien die gelden in de be bouwde kom. In de Laan van Spierings- hoek mag mevrouw D. N. Liem-Lie haar hoekpand bij de Kappeyne van de Coppel- lolaan niet uitbreiden met een dakterras, omdat het door de hoogte afbreuk doet aan de omgeving. Ook over deze bouwplannen en de afwijzende ambtelijke adviezen spreekt morgen avond de commissie RO zich uit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3