SCHIEDAMSCHE COURANT Ik „.neem,, dêütoef I Ondernemersgebonden aan vaste prijzen Zijdeveld haalt fel uit naar bez waarschr i j vers Ikkie komt nog terug Ministerie wil half miljoen aan vatenhandel geven Proefstation kampt met nieuwe plantenziekten Raad aarzelt met maatregelen tegen beun hazen in bouw Directeur arbeidsbureau J. A. van Lent: 'Vraag naar personeel schrompelt ineen' Om uit Vlaardingen te kunnen vertrekken: Laatste treinen rijden niet Vernielingen in Opstandings- kerk FN V-leden kunnen naar school Vier groepen met eenakters ;i!l •m ill Woensdag 19 augustus 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 161 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het WD-initra- tief om te komen tot een ver ordening. die het malafide bouwondernemingen moei lijk maakt, heeft gistera vond in de uitloopvergade ring van de gemeenteraad nog niet geresulteerd in con crete voornemens. Cor van Tilborg. de indiener van de ontwerp-vcrordening waar mee de VVD de aarzeling binnen het college van B en \V wilde doorbreken, moet zijn initiatiefvoorstel nu eerst toelichten in een ko mende commissievergade ring. Wellicht maakt zijn voorstel daarna een kans door de gemeenteraad aan genomen te worden. Acht PvdA'ers, behorend tot de behoudende kern van de partij, zagen er gisteravond geen brood in om over het VVD-voorstel ook nog te spre ken in een commissie. Zij na men grif de stelling van wet houder Chris Zijdeveld over, die de VVD al eens eerder heeft laten weten aan een bouwregistratieverordening geen enkele behoefte te heb ben. omdat beunhazerij in de bouw in Schiedam niet voor zou komen. Van Tilborg ech ter: „Het idee wat Zijdeveld ons aanpraat, dat het type beunhaas vooral aan het Lim burgse gekoppeld dient te worden, wordt geloochenstraft door de recentelijk aangetoon de fraudezaken. In Schiedam zijn wel degelijk malafide bouwers aan de gang en daar dienen wij iets tegen te doen. Ik kan mij niet voorstellen dat de PvdA het zomaar zijn gang laat gaan, dat het CDA er een andere mening op na houdt dan de CDA-minister Bee- laerts van Blokland en dat D'66 niet met mij mee zal gaan gezien de activiteiten van het kamerlid Engwirda tegen fraude." Schiedam Het beroepsschrift van Ikkie is gisteravond door de gemeenteraad verworpen, op ad vies van de beroepscommissie, maar de financiële en ruimtelijke positie van dc speelotheek komt nog wel ter sprake in een volgen de vergadering van de commissie voor cultuur, sport en jeugd (CSJ). Die toezegging beeft CPN* raadslid Ulferd Bruseker gistera vond nog kunnen lospeuteren. Hij zou graag zien dat Ikkie rui mere en goedkoper huisvesting kreeg. Het commentaar van Ikkie was gisteravond vernietigend voor de gemeenteraad. Het bestuur van de stad Schiedam ziet de belan gen van de speelotheek voor de bevolking niet in, zei men. „Die mensen hebben nu de mond vol over de opvang van dc tweede ge neratie buitenlanders! En wij hebben wat te bieden en we krij gen niks," aldus Ikkie-woord- voerster Ati Bastiaanse. Ikkie heeft alle fondsen in Schie dam aangeschreven om aan fi nanciële middelen te komen, maar tot op heden was dzt zonder resultaat. De speelotheek zou graag verhuizen naar het cen trum of clubhuis Oost, behalve uit ruimtelijke overwegingen ook uit financieel oogpunt. De huidi ge huisvesting is de Blauwe Brug en de hun? is daar veel te hoog, aldus Ikkie. Ulferd Bruseker Vlaardingse trekpleister opnieuw zonder subsidie Vlaardingen Voor het negende haring* en bierfeest in de Vlaardingse binnenstad zijn duidelijke afspraken gemaakt met dc betrokken ondernemers. Het zal volgens de voorzit ter van het organiserend comité. Jan Brouwer, niet meer ge beuren dat winkeliers hun haring voor te veel of hun bier voor te weinig geld verkopen. Vorige week nog zijn alle deel nemers bijeen geweest. Hun conclusies: het bier op die 5e september niet duurder dan 1,25 (op de speciale terrassen dan) en de haring niet boven de twee gulden, „Wie zich daar niet aan houdt, wordt uit het comité gedonderd." zei Jan Brouwer gisteren al keihard. Het negende haring- en bier feest moet het opnieuw doen zonder gemeentelijke subsidie. Dit terwijl deze manifestatie toch dè toeristische attractie van Vlaardmgen is. Jan Brou wer hierover: „Het is jammer dat er geen vaste subsidie is. We moeten alles in de gaten houden. Aan de andere kant betreur ik het helemaal niet. Als je die hele bezuinigings maatregelen eens bekijkt, dan kan ik jullie zo wel zeggen dat we er zo weer uitgegooid wa ren." Hij haast zich overigens wel om er achteraan te zeggen dat het comité erg veel steun krijgt van de gemeente. Op het organisatorische vlak dan en de subsidie daar .gelaten. Alleen schilders kunnen nog in de bc uw terecht Vlaardingen Het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening heeft er een half miljoen voor over om het Vlaar dingse bedrijf Vatenhandel de Kok BV van de Oosthavenkade vandaan te krijgen. Bewoners hebben jarenlang actie gevoerd voor vertrek van het bedrijf dat nogal wat overlast zou veroor zaken. De vatenhandel kan nu naar Dordrecht vertrekken, waar een zusteronderneming is gevestigd. Schïedam/Vlaardmgen/Maassluis In het gewest Nieuwe Waterweg-Noord stijgt de vraag naar bouwvakkers. Het gaat echter uitsluitend om schil ders. Aan timmerlieden en metselaars heeft de bouwnijverheid geen enkele behoefte. Daarvan 2ijn er te veel en er komen er alleen maar meer bij, zo blijkt uit de statistieken van het gewestelijk ar beidsbureau (GAB) over de maand juli. Directeur J. A, van Lent is uiterst somber over de gisteren ge publiceerde werkloosheidscijfers. De stijging van het aantal werklozen in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maas land, Hoek V3jn.Holland en Rozenburg komt volgens Van Lent voornamelijk door de vele schoolverlaters, die zich bij het GAB in de Valerius- straat in Schiedam komen melden. Het totaal aantal werklozen in de regio is nu 4656, Precies een jaar geleden was dat nog 2801, Directeur Van Lent merkt op dat het er in dit gebied al niet veel an ders uitziet dan in de rest van Nederland: „De vraag naar personeel, behalve in de me taal, schrompelt ineen, terwijl het aantal ontslagen op grond van financieel-economische motieven hand over hand toe neemt." In hel Vlaardingse bedrijf werken nog maar een paar tnensen. De directie is voor een deel gevestigd in Dord recht en gedeeltelijk in België. Wanneer de verhuizing een feit kan zijn, weet directielid N. Korpershoek niet. „Vorige week heeft mijn collega, de heer Prins, nog een gesprek gehad met de gemeente Vlaar dingen. Het is natuurlijk niet zo dat je wanneer je geld van het ministerie krijgt een dag later kunt vertrekken." Of het personeel ook mee verhuisd kan hij eveneens nog niet zeg gen. Dat het rijk een half mil joen wil geven aan een bedrijf waar slechts „een stuk of vier" mensen werken, is volgens Korpershoek niet zo vreemd: „Er staat namelijk voor een kapitaal aan machines." Machines die nogal wat over last veroorzaakten. Vanuit de wijkvereniging Oost werd ja renlang gestreden voor hel vertrek uit de wijk van Vaten handel De Kok BV. Nu dart toch eindelijk, naar het zich laai aanzien, met succes. Maassluis Op de West- landse proefstations houdt men nauwlettend de ontwikkeling in de gaten van nieuwe plan tenziekten, mineervlïeg en Japanse roest, die ook in de Zuidbuurt dreigen op te rukken. „Dit zijn plantenziekten die op dit moment aandacht ver dienen. We hebben er nog geen goed middel te gen gevonden," aldus dr ir L. Bravenboer van het Naaldwijkse proefsta tion, waar de ontwikke ling van de ziekten in het Westland en de kas sen van de Zuidhuurt nauw wordt gevolgd. Ook witte vlieg op kom kommer schijnt een pro bleem in de bestrijding op te leveren. Biologische be strijding met behulp van sluipwespen of roofmijten op de komkommer blijkt nauwelijks mogelijk. Op het proefstation pro beert men een passend biologisch antwoord te vinden op de diverse plan tenziekten. „Maar voor schimmels hebben wij geen mogelijkheden ze biologisch te bestrijden. Vroeger werd in geval van schimmelziekte de kas drooggestookt, maar ge zien de huidige energie- problematiek is dat niet meer mogelijk,*' zegt de heer Bravenboer, Naast het bestrijden van de ziekten gaan de proef stations door met het on derzoek naar en ontwik kelen van resistente ras sen. Inmiddels zijn bepaal de torn aten rassen ontwik keld die bijna volledig re sistent zijn voor de meest voorkomende ziekten in de kasgewassen, Toch gaat ook in de metaal de werkgelegenheid er niet op vooruit. Het aantal werklozen steeg van 521 naar 549. maar de vraag naör personeel daal de van 450 naar 429. Het be drijfsleven heeft vooral be hoefte aan plaatwerkers (150), maar ook aan 30 draaiers en f raisers, 30 ijzerwerkers, 30 machinebankwerkers, 50 pijp- monteurs, 30 elektrisch lassers, 30 eleklromonteurs en 25 elek- tremotormonteurs. Maar bij het GAB ondervindt men, dat het aanbod van personeel in de metaal veelal onvoldoende gekwalificeerd is of qua leef tijd niet aantrekkelijk genoeg voor het bedrijfsleven. In de kantoor- en handelssec tor was de situatie evenmin rooskleurig. Het aanbod steeg in beide branches, maar de vraag naar personeel nam af. De handel vraagt om precies te zijn slechts vier arbeids krachten, in het hele Water weggebied. De vraag naar kantoorpersoneel kwam niet boven de 27. De stijging van het aantal schoolverlaters kwam vooral slecht uit, omdat de vraag naar personeel tot 19 jaar daalde van 70 naar 59 waarvan 47 metaalvacatures. Onder de 4656 werklozen be vinden zich 2954 mannen en 1702 vrouwen. Chris Zijdeveld op zijn knieën: dol op drop en od bezwaarschriften... Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld heeft gis teren uitgehaald naar de instellingen die 'de start van de woningbouw in de binnenstad blokkeren.' Hij vindt dat de indieners van de bezwaarschriften zich bewust moeten wor den van hun verantwoor delijkheden. Het gaat vol gens Zijdeveld om het stadsbelang. Hij wil alle indieners nog een keer benaderen om hen te be wegen van de bezwaren af te zien. Van de woor den van de wethouder werd vreemd opgekeken. Maassluis Omdat er aan de Boonervlietbrug in Maassluis werkzaamheden moeten wor den verricht, zal morgenavond en vrijdagavond een aantal treinritten vervallen. Beide nachten zal geen treinverkeer op het baanvak Vlaardingen- 7Hoek van Holland mogelijk zijn. De treinen die volgens de dienstregeling om 23.20, 23,50, 0.23 en 0,50 uur uit Vlaardin gen vertrekken en die uit Hoek van Holland van 23.41, 0.10 en 0.43 uur, zullen uitval len. Reizigers worden tussen Vlaardingen en Hoek van Hol land met bussen vervoerd. Deze stoppen ook in Vlaardin- gen-V.'est, Maassluis en Maas sluis-West omdat juist de Gemeente lijke plannen voor de bin nenstad vele jaren op zich hebben laten wachten. Zijdeveld deed zijn oproep tij dens de start van de werk zaamheden op de Hoogstraat. Hij wees er net als vorige week tijdens de start van de werkzaamheden aan de Korte Haven op dat de Binnenstad de komende jaren belangrijk wordt verbeterd. Het opknap pen van de Hoogstraat is daar- ip een versterken van de rug- gegraat van de binnenstad, al dus de wethouder. Onder belangstelling van on der meer twee collega-wethou ders en een vertegenwoordiger van het ministerie van econo mische zaken, wrikte Zijde veld de eerste stenen op het pleintje voor het stedelijk mu seum los. Na afloop kreeg hij van de oppositieleider in de gemeenteraad Gerard Ver- nulsdonk (VVD) een doos drop aangeboden onder de woor den: „Ik heb begrepen dat u op twee dingen dol bent: op drop en op bezwaarschriften". De kosten voor het opknappen van de Hoogstraat zullen bo ven de miljoen gulden uitko men. De helft daarvan wordt gesubsidieerd door het minis terie van economische zaken. Een van de opvallendste ver anderingen in de Hoogstraat zal die van de straatlantaarns worden. In de straal worden straatlantaarns in portaalcon structie geplaatst. Die kunnen gebruikt worden door de win keliers om de straat verder aan te kleden. Feestverlichting kan tussen die lantaarns wor den opgehangen en ook kun nen er kraampjes tussen wor den geplaatst. De ongewone vormgeving van de lantaarns heeft al tot de meest uiteenlo pende reacties geletd. Schiedam In de Opstan- dingskerk hebben onverla ten een geweldige ravage aangericht. Alle afgesloten deuren in het kerkgebouw werden met geweld openge- trapt. ook kastdeuren werden geforceerd. Bovendien werden losstaande wanden stukgetrok- ken. De schade aan het ker kinterieur bedraagt ruim 4ÜOO gulden. Uiteindelijk namen de daders slechts dertig gulden mee uit een potje, dat In een niet afge sloten kluis stond. Het was het koffiegeld van zondag. De politie houdt er sterk reke ning mee, dat de inbrekers de zelfden zijn als die toesloegen in de Magnalia Deïkerk. Maassluis Maassluise FNV-leden kunnen met in gang van 1 oktober hun so ciale vaardigheden, bijspijke ren op een nieuw te stichten vakbondsschool. FNV-vak- bondscholen vind je in aller lei plaatsen en nu heeft de bond een werkgroep inge steld om ook in Maassluis zo'n instituut van de grond te brengen. De vakbondscholen zijn be stemd voor FNV-leden en hun gezinsleden. In het eer ste jaar wordt thematisch ge werkt, waarbij de mondig heid een grote rol speelt. Twee begeleiders werken met een groep van minimaal veertien cursisten. De te be handelen thema's staan in een werkboekje, dat in com binatie met twaalf studie boekjes zorgt voor een afge rond pakket. In Maassluis wordt ernaar gestreefd om in het cursus jaar *81-'82 een vijftal the ma's te behandelen. Schiedam Toneelgroep '71, Intermezzo, Utile Dulci en Apollo zijn de vier Schsedamse toneelgroepen, die op 26 september weer een groot eenakterfestival verzorgen in het Passagethea ter. Met dit festival, dat langzamerhand een traditie moet wor den, opent de afdeling toneel van de Schiedamse Gemeenschap het nieuwe toneelseizoen. J3Lm Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie me! het Rotterdams Nieuwsblad. ?o^ci ■YJoonP ,e\oP zo^ Ast >os^e L"'| M.f jr| k t>e*! aut®ft [dn*1* uftet ;,!-l I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1