STAB/ STREEK al Voor en door het volkb-ta" BAH: droevig rapport kraakt j ongerenbeleid Staelduinklitters9 op herhaling Furie- traditie kan voortgezet worden Orgelconcert Harry Hamer Zomeravond concert Jos d'HoIlander harmg- en FELLE KRITIEK OP GSD - m' 'Crematorium moet wijken voor jeugd woe na dag 19 augustus 1981 VD/SC/WW Opnieuw handtekeningen estafette naar Den Haag Maasdijk-Net zoals tien jaar geleden zal de trimgroep „Staelduinklitters" in estafette een pakket handteke ningen gaan brengen naar den Haag. Destijds ging het erom het westelijk deel van het Staelduinsebos voor de Weslandse bevolking te behouden; een aktie die volle dig slaagde. Nu, tien jaar later, is de doelstelling om ook het oostelijk gedeelte van dit oeverbos, omringd door een hoog en lelijk hek, los te weken van het Mi nisterie van Defensie. De aktievoerders kregen reeds drie jaar geleden van staatsse cretaris W.F. van Eekelen van Defensie de toezegging dat het Staelduinsebos geheel vrijge maakt zou worden van militai re aktiviteiten. Vlak voor de verkiezingen deed minister P. de Geus toezeggingen in de zelfde richting. Het bewuste en omrasterde oostelijk deel van het bos wordt tot nu toe echter nog steeds gebruikt voor de opslag van munitie, hoewel een vervangend ter rein in Wassenaar aanwezig is. Men noemt geldgebrek de oor zaak van dit oponthoud, geld gebrek dat de bouw van de be nodigde opslagruimtes tegen houdt „Er wordt momenteel op het hoogste niveau over de toekomst van dit stukje Stael duinsebos onderhandeld" al dus de aktievoerders. „Het Mi nisterie van Defensie beweert 6 miljoen gulden nodig te heb ben om de munitie over te he velen eb elders opslagruimte te scheppen: het Ministerie van C.R.M. steunt ons van harte maar heeft geen geld: evenmin als het Provinciebe stuur dat ons welgezind is. Onze hoop is nu gevestigd op gedeputeerde Borgman van Provinciale Staten. Hij heeft het Bestuur van het Staelduin sebos toegeïegd wegen te wil len wijzen die deze zaak tot een bevredigende oplossing kunnen brengen" De estafette, waarmee de ak tievoerders de belangstelling voor het Staelduinsebos en de problemen er om heen levend willen houden wordt gelopen door de trimmers die regelma tig het bos doorkruisen, aange vuld met mensen die dat tien jaar geleden ook al deden en start vrijdagmiddag a.s. om 14.00 uur vanaf de parkeer plaats bij'Öe ingang van het bos. Er zijn reeds meer dan 2.000 handtekeningen binnen maar de organisatoren reke nen er op dat dit er veel meer zullen worden. Natuurliefheb- Stichting Maassluis Maritiem opgericht Maassluis Het Natio naal Sleepvaartmu- seum, de Stichting Hol lands Glorie en de Zeekadetten zijn sinds gisteren verenigd in de Stichting Maassluis Maritiem. Het doel is maritieme activiteiten in en rond de haven van Maassluis te bevor deren. De belangrijkste pijler op de boog van de nieuwe stich.'ng is de manifestatie Furie-ade. Vorig jaar werd dit voor de eerste maal ge daan. Eén en ander ter gelegenheid van de overname van het schip De Furie (uit de televisieserie Hollands Glorie). Door de op richting van de Stich ting Maassluis Mari tiem kan de Furie-ade in het vervolg ieder jaar plaats vinden. De tweede manifestatie is op 3 oktober aan staande. Deze datum valt samen met de ha ringfeesten in Leiden. Aangezien vroeger de Leidse haring uit Maassluis kwam, zal ook deze traditie in ere worden hersteld. Vroeg in de ochtend zal een Maassluise delegatie een vaatje aan gaan bieden. Overdag zullen de Geuzen op tal van de plaatsen in de stad opduiken. De eerste bestuurders van de nieuwe stich ting zijn onder andere de heren J.M. Toxo- peus, G. Lange laar en S. Goudszwaard. bers die het Staelduinsebos èn de mensen die voor het be houd ervan langdurig aktie voerden een warm hart toe dragen kunnen hiertoe dage lijks (behalve maandag) te recht in het informatiecen trum „de oude koestal". Behalve met een estafette naar den Haag wordt het tienjarig bestaan van de vereniging „Vrienden van het Staelduin sebos" ook gevierd met een re ceptie in het informatiecen trum op vrijdagavond a.s.Op zaterdag 22 augustus worden de feestelijkheden voortgezet met een wedstrijd „houtza gen". Vanaf 11 uur 's morgens kunnen ferme jongens, stoere knapen en potige meiden hier voor bij de boswachter terecht. Een foto- en filmwedstrijd was al eerder uitgeschreven- De bekroonde inzendingen zullen ook die zaterdagmorgen bp- kend worden gemaakt. Daar naast is er een korte vergade- Door Tineke Diepenhorst ring waarbij men van harte hoopt dat alle „werkers van het eerste uur" aanwezig zul len zijn. Onder hen bevinden zich zeker de heer Bouman, oud-burgemeester van de Lier en de heer van Prooyen, bur gemeester van 's-Gravenzan- de. Nostalgie en „echte" histo rie gaan zaterdag hand in hand. Als klap op de vuurpijl hebben de Historische Vereni gingen uit het Westland fiets tochten uitgezet die allen ein digen in het' Staelduinsebos. De tochten voeren vanaf ver schillende startpunten tot de finish langs diverse historisch interessante punten. Iedere route is ca. 15 km. lang. De deelnemers die in het Stael duinsebos gastvrij worden ont haald ontvangen een herinne- ringsvaantje. De historische verenigingen die aan dit jubi leum van het Staelduinsebos hun medewerking verlenen zijn: de combinatie Honselersdijk, kwintsheul, de Lier, Waterin gen. Naaldwijk. Start: vanuit het Tuinbouwmuseum, Mid- delbroekweg I, Naaldwijk. de combinatie 's Gravenzan- de, Monster en Poeldijk. Start: V.V.V.-kantoor, Langestraat, 's-Gravenzande Historische Vereniging Maas land. start het Winkeltje aan de 's Heerenstraat te Maas land. Op deze drie punten kan men vanaf 13.00 uur starten voor de jubileum-fietstocht naar het Staelduinsebos, op zaterdag 22 augustus as. Vrienden van het Staelduinse bos: „Weg met dat hek!" Maassluis De Kampense organist Harry Hamer geeft vanavond een concert op het Garrelsorgel van de Grote Kerk in Maassluis. Hamer zal onder meer werken spelen van Jan Zwart, Mendelsohn, Mulct en Liszt. Het orgelconcert, een onderdeel van de serie zom era vond- bespelingen, begint om 20.15 uur. De kerk is om half acht open. Vlaardingen Het zesde en op één na laatste zomeravond- concert wordt vanavond ver zorgd door de stadsbeiaardier van het Belgische Sint Ni klaas, Jos d'Hollander. Op het programma staan bei aardwerken van zeer uiteenlo pende origine. Composities van Rottiers, een variatie van Leen 't Hart. een werk van De Fesch en eigen bewerkingen van de Belgische beiaardier. Het concert is te beluisteren in de historische hal van het stadhuis. Het begint om acht uur en de toegang is gratis. Na afloop kunnen kerk en toren worden bezichtigd. Vlaardingen Na eerdere ervaringen probeert de orga nIsa tie van bet negende haring- en bierfeest er angstval lig voor te waken opnieuw de indruk te wekken met iets commercieels bezig te zijn. Als de voorzitter van bet co- mitè. Jan Brouwer, gevraagd wordt naar de naam van de particulier die er in geslaagd is de Vlaardingse zan ger Lobo (bekend van zijn wereldbit The Carribbean Disco Show) in zijn woonplaats op te laten treden, zegt bij beel nadrukkelijk.Zoiets doet niet ter zake. Het moet gewoon een volksfeest zijn, dat van de mensen zelf uitgaat" Dat is volgens hem ook de reden waarom de organisatie niet zo happig is op proffe- sionele artiesten. Iedereen is straks op die zaterdag de vijfde september van harte welkom. „Er is voor elk wat wils", aldus Jan Brouwer, ,van herriemuziek tot een hammondorgel." Al is deze conclusie alweer een wat persoonlijke interpretatie, hij heeft gelijk. Uitgegegaan is van een zo breed mogelijk activiteitenprogramma. Dit jaar moet het nog beter worden als vorig jaar. Toen kwamen zo'n kleine vijftig duizend mensen een kijkje nemen in de Vlaardingse binnenstad. En dat is niet zo maar iets, weet Jan Brouwer. „Het gaf ons de nodige ver plichtingen", zo kijkt hij te rug op de voorbereiding. „Het is gewoon een volks feest geworden. Daar is ie dereen van overtuigd ge raakt, zélfs de ondernemers!" Iedere vorm van commercië le inslag, daar zou volgens hem geen sprake meer van zijn. De voorbije jaren, toen het zo nodig anders gepro beerd moest worden maak ten alle direct betrokkenen wijs. „Voor het volk en door het volk". De vorig jaar op gedane ervaringen hebben het bewijs hiervoor geleverd, Thom Bravenboer, lid van het organiserend comité, weet ook al hoe het dit jaar, èn in de toekomst, moet Hij: „Het moet groter en beter als door John Bunte vorig jaar worden, dat ben je gewoon verplicht In verge lijking met vorig jaar hebben we nu de hele Westhavenka- de erbij gekregen. Dat bete kent dat we wel meer moe ten doen." Op vijf september zullen er nu, verspreid door de Vlaardingse binnenstad, 57 haring- en bierkramen staan. Geen kleinigheid, maar wel een noodzaak wil je je meest grootse stedelijke manifestatie een dergelijke benaming toedichten. Voor de negende maal iets organiseren, en dat met een groeiende (landelijke) belangstelling, geeft sowieso de nodige verplichtingen. Dat is ook de reden waarom de organisatie heeft getracht wat nieuwe bronnen aan te boren. Jan Brouwer, de ex- ho ree a exploitant, weet er van mee te praten. „We gaan dit jaar eens op de culturele toer", legt hij uit „Het Vise- rijsmuseum is de gehele dag geopend, met tal van demon straties, èn daarnaast is er ook nog het muziekmuseuui. Daar spelen ze fiedelmuziek of zo. Nee, dat heet folk ge loof ik, hè", geeft hij er blijk van zich zuiver op het orga nisatorische vlak op z'n ge mak te voelen. Het jaar voor het tweede lu strum moet toch een succes worden. Voor het eerst heeft ook de televisie belangstel ling getoond. Het Nederlands Bureau voor Toerisma schenkt in haar uitzending van 26 augustus aandacht aan deze Vlaardingse mani festatie. Los van het programma, dat binnenkort onder meer bij de WV zal liggen, heeft de organisatie nog enkele nieu we attracties weten te con tracteren. De Vlaardingse zanger Lobo bijvoorbeeld, die totaal onverwacht een begerenswaardig object is ge worden („We moesten hem met allerlei netten vangen) en derhalve interessant was voor pittig aan de weg tim merende impressario's, maar veel minder voor de vrije iongens van het haring- en bierfeest. Naast Lobo (om streeks drie uur bij de Dayer, zo werd na veel moeite los- felaten), zal ook de plaatselij- e popgroep Square alsnog haar opwachting maken. Dit gebeurt aan de Westhaven- kade. Over de overige festiviteiten praat het comité gemakke lijk. Het moet alleen niet exact vantevoren bekend zijn waar de interessante ar tiesten optreden. Want dan zouden de bezoekers zich daarop richten. „En zoiets bevordert de circulatie niet", aldus Jan Brouwer. „Wat we ook hebben", gaat hij verder, is het dammen. Iets tradi tioneels overigens. Je zou zeggen: 'wat is dat nou voor iets1, maar er doen die mid dag toch maar weer zo'n tweehonderd mensen mee. Hetzelfde geldt voor het touwtrekken. Dat is ook steeds weer grandioos." Alle bezoekers van het ne gende haring- en bierfeest kunnen de eerste zaterdag van september probleemloos in de Vlaardingse binnenstad terecht. Van meerdere plaat sen rijden er iedere twintig minuten bussen naar de bin nenstad. Gratis, en op die manier moeten de parkeer problemen, van bijvoorbeeld vorig jaar, opgelost worden. Het organiserend comité voor het negende Vlaardingse haring- en bierfeest Is al In de stemming. Jan Brouwer, Jan Kooning, Thom Bravenboer, Renó Esmeijer en wim Lam poseren met enkele dames dia fc een dergelijke festiviteit schijnen te horen. bij Schiedam Het BAH <bu- reau alternatieve hulpverle ning) wil de bouw van een Schiedams crematorium schrappen om meer geld vrij te maken voor Jongerenza- ken. BAH doet dat opvallen de voorstel in het rapport over jongerenopvang en voorzieningen, dat deze week aan de gemeenteraad is aangeboden. Een rapport dat allerminst vrolijk te noemen is: „Alles wat met jongeren te maken had, is na 1978 de kop in gedjrukt," concludeert de werkgroep en ze wijst daarbij op de nega tieve gebeurtenissen door de jaren heen met het open jon gerencentrum De Tempel, het JOP dat destijds op de Singel zat en de Trechter. Volgens het BAH is er zo lang zamerhand geen voorziening meer over voor de jongeren. De Schiedamse jeugd krijgt al leen nog cursussen aangebo den en dat Is, zegt men, niet de beste methode om de probele- men van de jongeren doeltref fend op te lossen. Sociale dienst Het rapport somt een aantal Schiedamse problemen opr en valt met name de Schiedamse sociale dienst verschillende malen aan. De dienst zou zich vooral verkeerd opstellen bij het opvangen van van huis weggelopen jongeren. In plaats van hulpverlening wendt de sociale dienst zich zonder on middellijk toestemming van de jongeren tot hun ouders. In het rapport wordt veronder steld dat men dat doet om zelf geen aktie te hoeven onderne men. Intussen, zo concludeert het BAH. lopen de jongeren wel ai stelend en zonder on derdak door Schiedam rond. Maar de reden waarop de jon geren hun huis verlieten zou de GSD niet interesseren." Volgens het BAH stelt de so ciale dienst stelt zich wel meer vreemd op tegenover lastige jongeren. De klachten van die jongeren zouden in die rich ting wijzen: te weinig uitke ring, veelvuldig op de GSD moeten komen, hoge strafuit- kering en zelfs helemaal geen geld krijgen. Rellen De rapportage van het BAH laat bekende geluiden horen. Hoge percentages jeugdwerk loosheid, grote woningnood onder de jongeren, geen voor zieningen in de stad. Het wekt verveling in de hand. vernie lingen en criminaliteit Al in de aanbiedingsbrief van de nota wijst het BAH op de ge volgen die daaruit kunnen ontstaan: rassenrellen, jonge- renrellen (in 1979 tussen Schiedamse en Vlaardingse jongeren en onlangs op het Wibautplein) en andere vor men van criminaiiteit. Het BAH voert in haar rapport een aantal voorbeelden aan van wat er voor de jongeren uitblijft. Daarbij staat niet de teleurstellende ervaring van John Zwart van het BAH: Schiedam is nog geer» Li verpool en mag het ook nooit worden! de jongeren uit de Slachthuis- buurt. Na jaren van kleine cri minaliteit kwamen die jonge ren met het plan een eigen wijkcentrum te starten. Bijna een jaar besteedde de opge schoten jeugd aan de voorbe reidingen en deden zelfs een voorstel voor een goedkope tij- door Richard Stomp delijke oplossing. Als de jeugd in de buurt maar een eigen honk had. Het verzoek om subsidie werd door de gemeen te afgewezen, Over het alge meen wordt erop gewezen dat die ervaringen frustrerend blijken voor oudere jeugd. Het BAH pleit voor politieke moed bij de diverse politieke partijen. Er moeten volgens de werkgroep keuzes worden ge maakt Zelf doet het BAH in haar rapport de raad enkele ideetjes aan de hand. Aller eerst wordt het miljoenenvers- Ündende crematorium ge noemd dat de gemeente Schie dam wil gaan bouwen. Het BAH sluit zich aan bij de lan delijke tegenstand legen die Schiedamse bouwplannen. „Hei bouwen van een eigen crematorium is nu niet van maatschappelijk belang", aldus het BAH. Verder komt het BAH op nieuw met het voorstel de ac tiviteiten van De Federatie onder te brengen bij de pro vinciale instelling op dat ter rein, de POOK. Het is het BAH een doorn in het oog dat elk jaar 460.000 gulden aan die federatie wordt uitgegeven. Verder keert het BAH zich le gen de manier waarop geld wordt besteed in de Trechter. De helft van de subsidie voor de Trechter moet worden be steed aan projecten voor bij zonder moeilijk begeleidbare werklozen. Werkloze jongeren vallen onder die groep meent het BAH. Verder willen de alternatieve hulpverleners dat de subsidie die Schiedam geeft aan het JAC in Vlaardingen in de ei gen stad wordt besteed en dat de gemeente alerter inspringt op de mogelijkheid subsidies binnen te krijgen voor aggres- sieve jongerenen. Wensen lijst je Het zijn deze ingrepen die door het BAH worden voorge steld om aan de andere kant meer uitgaven voor jongeren te kunnen doen. Die uitgaven zijn nodig ge2ien het wensen- lijstje van het BAH. Allereerst pleiten de hulp verleners voor het inrichten voor een pand voor directe hulp aan jongeren. Belangrijk is daarbij dat rondzwervende jeugd een dak boven het hoofd, een maaitijd en wat geld gegeven kan worden. Voorts willen de hulpverle ners de Stichting Lindenhof (kamerbegeleiding) uitgebreid zien. Nu wordt gewerkt met wachttijden van een jaar. Tevens pleit men voor beter overleg over de jongeren. Dat zou kunnen gebéuren in een werkgroep. De voorzitter daarvan 2ou wellicht de wet houder kunnen zijn. GSD-di- recteur Gérard Smits wordt in die functie afgewezen. Tevens wil het BAH dat dc mogelijk heden van de GSD op het jon geren-terrein sterk worden af- tebakend. Al 17 maanden zegt et BAH op een rapport te wachten over de jongerenpro- blematiek, daaruit blijkt dat de dienst zich niet voor dat soort dingen kan inzetten, aldus het BAH. Tenslotte wijst John Zwart ook nog eens op de noodzaak van het aanstellen van straat hoekwerkers in de wijken. De politieke moed voor derge lijke keuzes moet volgens het BAH worden opgebracht om te voorkomen dat de jeugd verder afglijdt in de richting van rellen en criminaliteit John Zwart in het rapport: „Schiedam is nog geen Liver pool en mag het ook nooit worden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3