STREEK Sloot en Geer sluiten vrede Rij k brengt Sociale Dienst in problemen MWm vvv- (lussen haakjes) Bram Uil krijgt Hoogstraat 76 niet r m Scholier botst bovenop auto En nog in knop! Woudhoek- Noord verraste padden in winterslaap Inbrekers van 12 en 13 jaar Generatie (1) Generatie (2) gekraakt Rietje Vloek Vergeet geen kiezelsteentjes! GSD: personeel tekort voor eenmalige uitkering Historisch ■verbond: woMMdag i w «oflöttxrt tsei VD/SC/WW j Krakers: 'Zie je wel? Zo'11 briefje helpt niets' Schiedam Het pand Hoogstraat 76 blijft voorlopig leegstaan. Bram UÜ. de laatste be woner van het Proveniersbuis, heeft op zijn verzoek om dit pand in de binnenstad te mogen gebruiken nul op het rekest gekre gen. Met instemming van de gemeenteraad laten burgemeester en wethouders van Schiedam hem weten, dat het voormalige pand van de Ooievaar nog geen woonbe stemming kan krijgen, omdat de toekomst van het gebouw een onzekere is. Nog steeds willen B en W niet uitsluiten dat het fraaie pand gesloopt wordt om wandelruimte te creëren naar mogelijk een nieuw te vestigen warenhuis in de omgeving Hoogstraat/Blau we Steeg- In vroeger plannen moest het pand wijken in verband met verlenging van de Passage, die op deze plek op de Hoog straat zou uitkomen. Bram Uil verzet zich als enige nog tegen vertrek uit het Proveniershuis, zolang er geen herhuisvesting naar zijn zin is. Hij voelt bijvoorbeeld niets voor een huisje aan de Lekstraat, waarmee wel een andere ex- bewoner van het Proveniershuis, Henk Schelvis, gelukkig is gemaakt. Volgens Uil heeft de gemeente hem aanvankelijk het pand Hoogstraat 76 aangeboden en werd er bij gezegd, dat hij alleen even een formeel verzoekje moest indienen. Nu de raad hem het pand echter weigert, overweegt hij een Arob-proced ure. Voor schut Enkele factoren bebben deel uitgemaakt van de beschouwingen van het college over de kwestie-Uil. Zo willen B en W geen pre cedent scheppen. Zou Bram Uil na een ver zoekje daartoe het pand ook hebben gekre gen, dan zou waarschijnlijk een stortvloed van zulke briefjes over de hoofden van het college heen kómen. Talrijke burgers, on dernemers en instellingen zouden op elk denkbaar leegstaand pand in de stad gaan. azen. Maar bovendien zou de gemeente be hoorlijk voor schut staan, als een pand na door Kor Kegel jaren van leegstand ineens zomaar zou wor den uitgegeven aan iemand, die er doodleuk om vraagt Ook om die reden wilde het col lege daar niet aan. Bovendien zou door toewijzing van het pand Hoogstraat 76 aan Bram Uil een discussie uitgelokt worden over de houding, die de gemeente moet aannemen ten aanzien van krakers. Het college zou voor de vreemde situatie komen te staan dat bijvoorbeeld de krakers van distilleerderij Piet van Gent aan de Noord molenstraat, na eerst een aan zegging te hebben gekregen dat zij weg moesten, kunnen blijven alleen omdat zij de gemeenteraad schriftelijk om in gebruikna- me hebben verzocht. Door Uil het pand aan de Hoogstraat te geven zou het college min of meer meewerken aan een gelegaliseerde vorm van kraken: slechts een briefje zou tenslotte het kraken mogelijk kunnen ma ken, 2o heeft men op het stadskantoor ge dacht Deze precedentwerking schrok het college behoorlijk af. PvdA-voorstel Toch staat het nu gevoerde beleid haaks op de intentie van een PvdA-voorstel, dat het bestuur in juni aan de achterban deed, maar waarover nog niet werd gestemd en wat nu een volgende keer aan de orde zal komen. In dit voorstel, bedoeld ter bestrijding van de leegstand, werd opgemerkt dat grote leegstaande gebouwen in Schiedam voorlo pig gebruikt moeten kunnen worden door mensen, die daarom vragen. Als voordeel van dit tijdelijk gebruik zag het PvdA-be- stuur dat de verpaupering van een pand te gengegaan kon worden, omdat een gebruikt pand beter in tact blijft dan een leegstaand pand. En bovendien zou door een tijdelijk huurcontract gegarandeerd worden dat het pand weer vrijkomt op het moment, dat de gemeente er zelf iets mee wil gaan doen. Bram Uil haakte met zijn verzoek in op deze discussie in de PvdA. Het verbaast hem nu ten zeerste, dat zijn verzoek afge wezen is. Volgens Schiedamse krakers kan men blijk baar toch beter een pand illegaal bezetten dan de gemeente ergens schriftelijk om vra gen. „Zie je wel? Zo'n briefte als Bram schreef, dat helpt ook niet. De gemeente laat die panden liever verkrotten.' Schiedam De sociale dienst <GSD) komt in grote proble men als zij in december drieduizend Schiedammers een een malige uitkering moet gaan betalen. Die uitkering is lande lijk toegezegd aan alle gezinnen die balanceren op het be staansminimum. regeld is toch al vreemd in Schiedamse ogen. Hoewel GSD-directrur Smits in kranten heeft gelezen dat het Rijk vijfhonderd ambtena ren het land in zou sturen om die uitkering mogelijk te ma ken, is daar officieel nog niets over vernomen. Dat betekent dat al het werk moet worden gedaan op de gemeentelijke sociale dienst, die toch al is overbelast. Het is een bekend feit dat de GSD niet aan con trole op uitkeringen toekomt door personeelsgebrek. De nieuwe extra werkzaamheden betekenen dat andere zaken ook zullen moeten blijven lig- gemeente Amsterdam heeft al laten weten niet voor de uitbetaling 2org te kunnen dragen. Zover zal het volgens de verantwoordelijke wethou der Riet Taverne in Schiedam niet komen. Mevrouw Taver ne: „Wij zorgen ervoor dat het voor elkaar komt. In decem ber worden de eenmalige uit- keringen uitbetaald. Het zal binnen de sociale dienst heel wat pijn kosten om het voor elkaar te brengen, maar we doen alles ora het voor elkaar te krijgen." De manier waarop de uitke ring door het ministerie is ge- ogen. De formu lieren waarmee de uitkering moet worden aangevraagd zal op het postkantoor verkrijg baar zijn. Dat betekent volgens ambtenaren van de Sociale dienst dat de loket-bediende van het postkantoor moet se- lecteren wie er wel en niet voor de uitkering in aanmer king komen. Wethouder Taverne noemt dat onbegonnen werk. „Ik kan mij voorstellen dat de loketbedien de zich zal beperken tot het uitdelen van de formulieren. Dat ik zou ikzelf ook doen". Als inderdaad bij het postkan toor alleen formulieren wor den uitgedeeld kan de sociale dienst een veelvoud van de drieduizend aanvragen ver wachten die daadwerkelijk in aanmerking zullen komen. Dat betekent volgens directeur Smits nog meer werk voor zijn dienst. Men wil die extra werkzaamheden gedeeltelijk opknappen door het inzetten van uitzendkrachten. De formulieren zullen overi gens vanaf september op het postkantoor verkrijgbaar zijn. In december zullen de uitbeta lingen moeten plaatsvinden. Cees van der Geer: vol lof over nieuw boek, Schiedam Een oude kloof is overbrugd. De Schiedamse publicist Hans van der Sloot is weer toegetreden tot de historische vereniging Schie dam, waar hij zes jaar geleden, zeer kort na de oprichting, uitstapte. Vertederd door deze toena dering heeft de voorzitter van de historische ver eniging, Cees van der Geer, in het tijdschrift Scy- edam een recensie geschreven over Van der Sloots meest recente boek 'Schiedam verleden tijd', waarin Van der Geer spreekt over de rehali- bilatie van de schrijver. Hoe opmerkelijk is deze verbroedering. In Schie dam was het een publiek geheim dat Hans van der Sloot en Cees van der Geer op een olijke, pla- Hans van der Sloot: terug in historisch Schiedam... gerige manier hun conflictje over de historische vereniging uitspeelden. Zo kwam 'Sloot' met een kraakverhaal toen 'Geer* diens boekje over de Schiedamse fotograaf Jan van Diggelen deed ver schijnen. En zo nam Geer subtiel wraak door in 1977 het toen verschenen werk van Sloot, 'Zo was Schiedam', de grond in te boren. Men telde zelfs in eikaars boeken het aantal zetfouten en als er een jaartalletje verkeerd mocht staan, dan werd het van de daken geschreeuwd. Toch: Van der Geer schrijft nu dat met de uitga ve van 'Schiedam verleden tijd' Hans van der Sloot zich onderscheidt als een betrokken auteur met een 'onversneden Schiedammerschap'. De voorzitter der historische vereniging beschouwt 'Zo was Schiedam' nu na vier jaar als een eenma lige slip. In hetzelfde nummer van Scyedam, waarin Van der Geer zijn lof over het boek zwaait, staat Hans van der Sloot genoemd als 635e lid van de vereni- fing. Het conflict, ooit begonnen omdat Van der loot meende dat de vereniging zich te weinig als actiegroep zou manifesteren en sloop van monu menten slechts met lede ogen zou toezien, is blij kens deze twee voorvallen van de baan. Schiedam De woningbouw in Woudhoek-Noord heeft de Schiedamse paddenpopulatie in de winterslaap verrast Het aantal groene springers in Schiedam is daardoor drastisch teruggelopen. Dat meent al thans de Schiedamse padden- werkgroep, die avonden lang op de loer heeft gelegen naar overstekende padden. De werkgroep concentreerde zich op de Harreweg en Scheep vaartweg in het noordelijkste puntje van de stad. De uitkomsten van het onder- zoek zijn volgens de leden der paddenwerkgroep schrikba rend. Zowel in de zeventiger jaren als in 1980 konden op een avond wel driehonderd padden worden geteld. Dit jaar bleek de avond van 29 maart met twaalf exemplaren een absolute uitschieter. Daarom ook heeft de werkgroep alarm geslagen bij burgemeester John te Loo. Een rapport met aanbevelingen is naar de bur gervader verzonden. Om de paddenpopulatie tén Noorden van de stad voor uit sterven te behoeden heeft de werkgroep een reddingsplan opgesteld. Vijvers en sloten moeten worden schoonge maakt, langs de Harreweg en Scheepvaartweg moeten schermen worden aangebracht van dubbeltjesgaas om padden voor oversteken te behoeden. Bovendien moet de Harreweg *s avonds kunnen warden af gesloten met slagbomen. De volgende trekperiode van de padden wordt verwacht tussen 1 maart en 15 april. Schiedam Drie jongetjes van 12 en 13 jaar hebben inge broken in het Paviljoen, het nachtcafé aan de Admiraal De Ruyterstraat- Zij stalen daar flesjes cola en wat kleingeld. Kort na hun kraak liepen zij in de Jan van Avennesstraat twee surveillerende agenten tegen het lijf en omdat zij hard wegholden, kregen de politie mannen argwaan. Zij haalden twee jongens in. Op het poli tiebureau bekende dit tweetal de inbraak. Hun vriendje zou vandaag door de politie wor den verhoord. Schiedam Met een gebrek ken scheenbeen en eed scheurde boven het linkeroog is de 18-jarige schoHer R. van G. in het Sch iel and ziek en huk opgenomen, nadat hij in de Dr Zamenhofstraat onder een auto was gekomen. De jongen stak vanaf het fietspad naast de Horvathweg plotseling dé straat over en knalde toen mét zijn bromfiets tegen de auto' van de 23-jarige F. S. op. Vindt de PvdA in Schiedam een skatcboardbaan belang rijker dan de opvang van de tweede generatie buitenlan ders? Verbijsterd vroeg VVD-raadslid Cor van Tïl~ borg zich dat af. Om zijn ver bijstering wat te verlichten: die tweede generatie buiten landers kan dan toch óók skateboarden? Het bijverschijnsel van een CDA-fractie met allemaal 50- plussen» is natuurlijk bün tweede generatie op de pu blieke tribune. De Schiedamse VW heeft meer tegenslag dan Pietje Pech. Vloog eenrt het Prove niershuis in brand, nu blijkt het ook met de nieuwe vesti ging niet in orde. Het pand aan de Buitenhavenweg is gekróikt Een paar duizend vlooien hebben het pand we derrechtelijk in gebruik ge nomen. Directeur Ruud Pil- Lard krijgt de kriebels van zoveel tegenslagen. Het ge meentebestuur heeft echter al aangekondigd de illegale bewoners te laten verwijde ren. Schiedam Er rust een vloek op het Proveniershuis. Nadat het pand door de vlammen werd aangevreten, dreigt nu weer een algehele instorting. Tijdens de pers conferentie waarop de nieu we plannen met het pand werden gepresenteerd bleken de tekeningen zo bouwvallig dat ze een voor een, met een angstaanjagende plof, van de muur vielen waarop zij wa ren geplakt. Gemeenteamb tenaar verdoes gaf de schuld aan de plakbandjes waarmee de tekeningen waren beves tigd. Maar c woners z" het is er niet pluis! ir de toekomstige be- zijn gewaarschuwd: niet pluis! Rietje Konings, de beminnelijke en overactieve juffrouw van de Schiedamse stichting Lentefeest, komt tijd tekort Want wat lazen wij pas in onze krant? Zij is nu ook al de spreekbuis van 'Vlaardingen tegen kernwapens* geworden! Zelf weet ze echter van niete. De hele bewapeningswedloop zal haar ongetwijfeld interesseren, maar fanatiek actie voe ren, nee, dan ben je bij haar toch aan het verkeerde adres. Een verslaggever verwarde haar met een andere Riet Vele tientallen telefoontjes hadden voor hem, door de jaren heen, de verbintenis van Riet met Konings tot iets onvermijdelijks gemaakt Voor u aan het fantaseren slaat kunnen we alvast meed ede len dat Riet Taverne het in ieder geval niet is. Ook Riet Sui ker kan op dit vlak niet bepaald een activiste genoemd wor den. Wie, o, wie is het dan wel? Gewoon, Riet Eggermont Van de PPR natuurlijk. Tip voor de Schiedammers, die straks met wethouder Zijde veld op excursie gaan naar het Stenrebos; neem kiezelsteen tjes mee, opdat a niet verdwale! Want wie met Zijdeveld het bos in gaat, weet nooit waar hij uitkomt, zo beweren boze ton gen. Misschien wel bij het pannekoekhuisje in bet Beatrix- park... Mevrouw R. Slinger aan de telefoon: „Moet u eens horen. Ik woon in de Smetanalaan 48 in Schiedam, in Groenoord, en ik heb een zonnebloem in mijn tuin van drie meter zestig hoog!" Nou, nou. Dat is hoog, mevrouw. „Ja, vindt u? Ik weet dat zelf niet zo goed, hoe hoog zonnebloemen kunnen worden, maar mijn buren zeiden: dat is een knijter zeg, daar moet je de krant eens over bellen." Leuk. Dat is vriendelijk van uw buren. „Ja, maar ik moet u wel even waarschuwen, hoor, als u komt kijken. Want hij is wel 3,60, maar kijk. hjj staat nog in knop! Is dat erg?" Welnee, mevrouw. Dan ziet het er alleen maar naar uit, dat ie nóg hoger kan worden, denkt u met? Goed, dat dacht mevrouw Slinger dus ook wèL En "wij gingen kijken. Inderdaad, een pracht van een zonnebloem, zomaar in een stukje nieuwbouw, meer dan tweemaal zo hoog als roevrouw Slinger zelf. Kan ie van zo'n bloem ook zeggen, dat ie groeit als kool? De uit de kluiten igewassen zonnebloem.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4