E STREEK Tien jaar iang strijd tegen opslag munitie 'Vasthouden aan silogarage is alleen grote-stads-waan' Verwijten opvallendste verschijning op festival igjfe Vrienden van het Staelduinse bos: 'Podium was levensgevaarlijk' nnmstene van defensie. Niet geheel tever- besluiten om vijf cent per in- _d.fLJfPIoP?,, p?riod,e telde °?k posi- 2SÖ,Sink, tieve punten, gezien de vele veranderingen in het Staelduinsebos. Een greep opmerke- de lijke punten uit de geschiedenis: f&i Sïi ll' Nieuwe verwarming; museum gaat dicht 24 sugustu* 1381 VD/SC/WW Tien jaar lang, vanaf de oprichting, voer- Het verenigingsblad Stael- den de Vrienden van het Staelduinsebos Natuur verschijnt voor strijd tegen de opslag van munitie door het de., heel L lid,: dig e:i zegt,.*- ïka- leer gen van-(i. hun^j. llen .fte- De pen rdi-~'ï elM env leze ide-. 1 dijk i is; de Bulldozers maken in de zo mer van 1971 een gedeelte van bet bos met de grond ge lijk om plaats te maken voor een golfbaan. Bomen worden omgehakt. De druppel die de emmer doet overlopen, vinden veel na tuurvrienden, Om te verhin deren dat nog meer groen wordt weggezaagd klimmen zij persoonlijk in de bomen. Hun actie heeft succes. De eigena ren, die de grond hebben ge kocht, doen het bos over aan de provincie. De stichting Het Zuidhollands Landschap krijgt bet beheer. Op 21 augustus van het jaar 1971 wordt de actiegroep Vrienden van het Staelduinse bos omgezet in een echte vere niging. De oprichting gebeurt op symbolische wijze op de verwoeste open plek. De doelstelling van de Vrienden van het Staelduin sebos; het bos behouden als natuur- en recreatiegebied. Daarom moet de munitie-op- tbmii ,«r volgens dc vrienden zo snel mogelijk verdwijnen. Het bestuur komt voor de eerste keer bijeen op 5 okto ber 197L Oud-burgemeester P. W. Bou- man van De Lier is 'tot voor zitter gekozen. De secretaris is ook nu nog F. Abbas uit Maasland. Bij de mensen van het eerste uur horen verder J. Schermer, H. J. Visch, A. J~ '.Neeleman, W. Nesse, H-J- Petit dit de la Roche en me vrouw Van der Star. Het be sluit valt om zo snel mogelijk een informatiecentrum van de grond te helpen. Met de regel maat van de klok worden cir culaires toegestuurd aan de le den. Het westelijk deel van het bos komt op 5 april 1972 in bedt van ae stichting Het Zuidhollands Landschap, Het provinciaal bestuur geef1 de grond officieel uit handen. Kosten anderhalf miljoen gul den. Subsidie van Rijnmond wordt toegezegd op 16 do- Duidelijkheid over deze vraag krijgt de vereniging op 10 ok tober 1977. De subsidie gaat niet door. Burgemeester Van Prooijen wordt voorzitter van de vereniging op 16 juni 1573. Tot op heden verzet de burge meester van 's-Gravenzande zich heftig tegen de munitie opslagplaats en hij weet zich gesteund door de voltallige ge meenteraad van zijn gemeen te. Dezelfde datum brengt de stichting Het Zuidhollands Landschap het goede nieuws dat de schuur, die later tot in formatiecentrum zal uit groeien, gratis ter beschikking wordt gesteld. Een kampeerwagentje wordt omgebouwd tot rij dende informatiestand In 1975. De heer Breevaart bouwt het karretje van de familie Abbas om. Breevaart leidt de bouw commissie, die in dit jaar wordt opgericht. Daarnaast zien een bemanningscommis sie en een inrichtingscommis sie het levenslicht. 13.000 gulden. Het blad lever- veel gegevens voor het tot stand komen van dit stuk, „Ik ben blij dat defensie vertrekt," zegt Erica Ver kerk-Terpstra in april 1978. Dit is het commentaar van het VVD-kamerlid op de medede ling van staatssecretaris dr W. F. van Eekelen dat de muni tie -opslagplaats zal worden verwijderd. Erica Terpstra spreekt in de Tweede Kamer over 'de kruitvaten' van de marine. „Op korte termijn is alles geregeld," belooft het mi nisterie van defensie. „Voor volgende zomer ver dwijnt de munitie," zegt staatssecretaris Van Eeke len nog eens toe op 29 mei 1978 tijdens een bezoek aan het Staelduinse bos. Van Eekelen bezoekt het bos op uitnodiging van het ge meentebestuur van 's-Graven- zande en het samenwerkings orgaan Westland. De bewinds man wordt vergezeld door twee hoge autoriteiten; een overste van de marine en een generaal van de landmacht De Oude Koestal, het in formatiecentrum. is voor het eerst open op 24 juni 1978. Een zeer belangrijke gebeur tenis voor de vrienden. „De kroon op het werk van door Mieke van der Wenden lossing. De amhtelijke werkgroep! vindt vervangende ruimte in nber 1979. onze vereniging," oordeelt burgmeester en voorzitter M. van Prooijen. Duizenden bezoekers komen er hun ken nis bijschaven over flora en fauna in het Staelduinse bos. Provinciale staten geven In april 1979 een bedrag van 9000 gulden aan de stichting Het Zuidhollands Land schap. Het geld is bedoeld voor de in richting van De Oude Koestal, beheerd door de vrienden. „De munitie blijft voorlo pig," antwoordt Van Eeke len in juni 1979 op hernieuw de kamervragen van VVD en CDA. „Dit jaar lukt het niet meer," zegt hij. Onzeker is op dat mo ment waar de munitie naar toe moet De ingestelde ambtelijke werkgroep weet nog geen op- m De heer M. van Prooijen, burgemeester van 's-Gravenzande en voorzitter van de Vrienden van het Staelduinsebos, te midden van 'zijn' recreatiegebied. december 3 Voorlopig blijft geheim waar. De financiën zullen een pro bleem vormen, voorspelt de werkgroep dan al. Het duingebied De Kom in Wassenaar is de nieuwe op slagplaats, laat defensie in februari 1980 doorscheme ren. Nog voor de zomer van '80 kan de verhuizing plaats heb ben, denkt defensie. Atoomkoppen liggen in het Staelduinsebos opgesla gen. Dit gerucht doet in het Westland de ronde. Defensie bevestigt of ontkent niets, .Als wij ja of nee zeg gen, dan zou iedereen er, door weg te strepen, achter kunnen komen waar in Nederland atoomkoppen zouden liggen," zegt een woordvoerder van defensie. „Dat kunnen we na tuurlijk niet hebben." Defensie tekent op 23 juli 1981 kroon be roep aan tegen 's-Gravenzande wegens de standplaats van 26 caravans bij de grens van het Stael duinse DOS. „Wordt de munitie dan niet weggehaald," is de brandende vraag van allen die betrokken zijn bij het bos. „Jawel, maar voorlopig is vaste verblijfcre- creatie formeel niet toege staan. zo dicht bij de opslag plaats," zegt defensie. Gedepu teerde staten hebben het be stemmingsplan van 's-Graven zande wel goedgekeurd. 0 „Het betoog van defensie rammelt aan alle kanten", zegt president drs J. A- F. Roeien tijdens de zitting van de raad van state op 23 juli. Roeien merkt op dat defensie eerder beroep had moeten aantekenen. Bovendien geeft de president defensie te ken nen dat de opgevoerde geva ren voor recreanten en omwo nenden kennelijk ook aanwe zig waren toen de munitie er kort na de oorlog werd opge slagen. Roeien laat doorsche meren dat defensie daarmee al vroeger rekening had moeten houden, De toekomst van het Stael duinsebos. Het wachten is op de uitspraak van de kroon in het de be roepszaak tegen het 's-Gra- venzandse bestemmingsplan. Gezien de uitlatingen van de j heer Roeien zijn de natuur vrienden niet pessimistisch. Vandaag praten de Vrienden van het Staelduinse bos in Den Haag met gedeputeerde Borg- j man van de provincie. Borg- i man wil toelichten hoe het er voor staat met de acht miljoen gulden, die betaald moeten worden voor de verhuizing van de munitie. Meer dan duizend leden telt de vereniging nu. In het op richtingsjaar dienden ruim driehonderd enthousiaste le den zich aan. Ook het bedrag op de begroting heeft zich in tien jaar verdriedubbeld. Le den komen uit het Westland, Delft, Den Haag, Maassluis, Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen, 0 Eer» van de varianten die de SP door een architect heeft laten uitwerken. Unks boven het flatgebouw, rechts V D, met daartussen het Llesveldviaduct met de open parkeerdekken. Vlaardingen De voorman van de Socialistiese Partij, Itemi Poppe, heeft voor het maken van plan nen voor een zogenaamde silo-parkeergarage in het centrum maar één woord over: grote-stads-waan. „Zo'n garage is veel te ingewikkeld en veel te duur, terwijl er bij de automobilist heel wat bezwaren te gen zo'n parkeervoorziening bestaan. Vlaardingen wil met zo'n mooie technische garage laten zien dat een grote stad is, waai- zoiets moois kan worden ge realiseerd. Onzin!" Het belangrijkste bezwaar dat de SP tegen een dergelij ke garage heeft is, dat er on nodig dure grond wordt ge bruikt die niet meer voor an dere doeleinden beschikbaar is, terwijl het gebouw op niet drukke tijden vrijwel onge bruikt zal blijven. Om de zaak toch kostendekkend te maken moet de gebruiker ook de leegstand meebetalen. „Er moet een parkeervoor ziening komen, die zo goed koop mogelijk is in aanbouw en onderhoud, en die de hele week door gebruikt kan worden," meent Poppe. En vanuit die filosofie is het voorstel ontstaan voor de open parkeerdekken rond het Liesveldviaduct, tussen V D en het flatgebouw aan de andere kant van het via duct teerd, zodat de capaciteit nog eens flink wordt uitgebreid. De SP heeft zelfs al een va riant, die zo'n 500 parkeer plaatsen telt, op een schets uitgewerkt. Het grote voordeel van deze parkeervoorziening is vol gens Remi Poppe, dat een en ander aanzienlijk goedkoper is dan zo'n dure silogarage. „Het gaat om een open be tonconstructie, dus extra voorzieningen als verlich ting, mechanische luchtver versing, dure liften en dak constructies kunnen achter- door Paul Houkes Open dekken Het plan van de SP is zeer eenvoudig. De vrije ruimte tussen het viaduct en het wa renhuis aan de ene zijde en het flat aan de andere kant zou op de hoogte van het via duct overdekt moeten wor den, zodat daar aan weerszij den open parkeerdekken ontstaan. Boven het geheel moet een tweede vloer ko men, waarop eveneens kan worden geparkeerd. Volgens de berekeningen van Poppe zou op deze parkeerdekken al bijna twee en een half keer zoveel auto's kunnen worden neergezet als op het huidige Veerplein. Als er be hoefte aan is kan zelfs nog een extra parkeerdek daar bovenop worden geprojec- wege blijven. Ook het onder houd hoeft vrijwel niets te kosten. Daar komt nog bij dat de grond helemaal vrij blijft, zodat er ruimte ont staat voor een fietsenstalling, winkeltjes of een markt of tal van andere activiteiten," geeft Poppe aan. Geleuter Met de aan- en afvoerroutes naar de viaductgarage heeft de SP zich nauwelijks bezig gehouden. „We hebben geen zin om ons ook te storten in al dat verkeerstechnische ge leuter, dat zoeken ze op het stadhuis maar uit," vindt Poppe resoluut. Wel geeft hij aan dat het verkeer zoveel mogelijk zou moeten worden afgevoerd via de brug over de Oude Haven en de Hof- laan. De toevoerroutes door de woonwijken in het cen trum, dus via Vondelstraat en Van der Driftstraat, zou den onaantrekkelijk kunnen worden gemaakt, bijvoor beeld door de rijbanen flink te versmallen. Naast het plan voor de open dekkengarage heeft de SP in haar voorstellen aan de ge meente ook al aangegeven, wat er met het vrijkomende Veerplein zou moeten gebeu ren. Op de kop van het Veerplein, vanaf de Heem raadstraat tot aan de Fran senstraat, zouden woning wetwoningen moeten wor den gebouwd. „Dat kan best en daar kun je best nog een paar huisjes kwijt," denkt Poppe. „En het Veerplein zeil moet een stadsplantsoen worden, want er zijn toch al veel te weinig groenvoorzie ningen in het centrum. Laat de plantsoenendienst daar maar eens iets fraais van ma ken, dat kunnen ze uitste kend." Potje opentrekken Voor de Socialistiese Partij is het geen vraag, wie de plan nen zou moeten betalen; de gemeente zelf, al dan niet met de nodige steun van het rijk. „Daar moeten ze in Den Haag maar een potje voor open trekken. En anders ha len we er geld voor bij het Burgerlijk Pensioenfonds. Géén projectontwikkelaars alsjeblieft, want dan ben je aan de Goden overgeleverd. Zo'n voorziening moet in handen van de gemeenschap blijven." Is vooral dat laatste onder deel van het SP-plan wel realistisch, gezien de enorme financiële problemen bij de overheid? Poppe doet daar niet moeilijk over. „Daar móet gewoon geld voor zijn. Trouwens, dat is er ook wel, als ze maar willen," is zijn optimistische reactie. Schiedam Met grote misverstanden, ernstige verwijten en anderhalf leie-y cnr vertraging heeft het «n-'-V P°P°verleg Schiedam za terdag haar derde groep- Presentatie van Schie- ira bands gehouden. In weersomstandigheden die «««kers kleumend In de richting van de kraamp ies met wanne waren dre ven, denderde vanaf half Jrie 's middags puur Schledamse muziek uit de «>og opgestapelde luid sprekers. Tot elf uur in de >vond duurde de Schie* jjwse manifestatie die JU jaar voor het eerst aan te voet van het stands- ^japtoor werd gehouden. j Dfc. Plantage, de plek *ajar popminnend Schie- tem zich voorheen altijd j jj**amelde, was voor de iB aankanten verboden ter- *In sinds de gemeente be- j loot daar nog maar twee tepevenementen jaarlijks oete staan. s höds organisatie en bezoe- 5 ters bleken zaterdag aller- - Jjnst tevreden over het Baö&rf, De toch al harde wind waaide zo pal naast het stadskantoor met onge kende krachten, waardoor de zeildoeken overkapping van het podium telkenmale vervaarlijk opbolde. Veel was er over dat podium te doen geweest voordat er ook nog maar een muziek noot over het stadserf had door Richard Stomp weerklonken. Misverstan den over wie het ding neer moest zetten bleken uitein delijk tot de anderhalf uur durende vertraging te lei den. De voorzitter van het popo- verleg, Sjors de Haan, was zaterdag allerminst te spre ken over de houding van de gemeente. „"Wij hebben een podium besteld van twaalf bij vijf meter en in opppervlakte en minimaal vijf meter hoog, dat wind en waterdicht moest zijn. Wat ze nu hebben neergezet voldoet helemaal niet. Als het gaat regenen wordt de apparatuur nat en ontstaan er levensgevaarlijke toestanden. We hebben het festival echter toch maar door laten gaan. Wat moet je immers anders op het laatste moment?" Volgens De Haan is het laat ste woord over de affaire nog niet gesproken. „Er is hier met mensen gesold, dat kun je toch niet toestaan? Overi gens betekent dit niet dat wij het overleg met de gemeente zullen opzeggen. Dat kunnen we niet. daar hebben we de gemeente veel te hard voor nodig. Wel is het zo dat je nu vol wantrouwen tegen over elkaar komt te staan." Overigens bleek de onvrede zaterdag niet alleen aan de kant van het popoverleg te heersen. De gehele week had men zich op het stadskantoor af zitten vragen of het festi val wel doorging en vrijdag had men vergeefs zitten wachten op de organisatoren. Op het stadskantoor werd verwacht dat men minstens een dag van tevoren op het stadserf had willen beginnen met de voorbereidingen. Dat bleek dus niet het geval. Vreemd keken gemeentelijke vertegenwoordigers ook aan tegen de klachten van het Popbouwwerk: alles waar om was gevraagd was immers geleverd, zo voerde men aan. Verwkcht wordt dat de Het pop- bouwwerk-fes tival trok za terdag enkel© honderden Schiedams© jongeren. kwestie rond het festival op nieuw ter sprake zal komen binnen de Schiedamse Ge meenschap, de stichting die zich afgelopen woensdag al opwona over de vreemde gang van zaken. Behalve over de extra gemeentelijke subsidie schijnt in de SG ook nogal wat onvrede te zijn ontstaan over de gebrekkige organisatie van het festival. Schiedam Het stedelijk museum op de Hoogstraat 112 in Schiedam gaat voor onbepaalde tijd dicht, om dat binnen de complete centrale verwarming ver vangen gaat worden. De werkzaamheden zijn van dusdanig ingrijpende aard, dat de museumbezoekers er hinder van zouden on dervinden. Museumdirecteur Hans Paal man zal woensdagavond de m use umcom missie rapport uitbrengen over de stand van zaken met betrekking tot de Salon van de Maassteden. De commissieleden zijn zeer be nieuwd naar de vorderingen met deze belangrijk geachte tentoonstelling, die door drukke werkzaamheden dit jaar niet kon plaatsvinden en verschoven werd naar begin 1982. Op de agenda staan niet veel belangwekkende punten. Een ingekomen stuk ver meldt het besluit van B en W om voor 175.000 gulden de radiatoren en verwarmings ketels van het museum te vernieuwen. De vergadering begint om acht uur in het stedelijk mu seum? Hoogstraat 112.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3