STAB/STREEK Sloop dreigt voor moskee 'Nadere studie naar inpassing rij ks weg' Vlaardingen nam afscheid van H.Ponte CJV presenteert program '81 - '82 Dakloze dahlia-club maand voor expositie in nood Turken en Marokkanen willen in oud schoolpand blijven Provincie bekijkt aanbouw Schieland Reconstructiecommissie beslist in oktober Loyale collegavol verantwoordelijkheidsgevoel". jaa in spaan platen muren Produktschap moet jubileum naar Hilton verplaatsen vrijdag 23 augustus 1931 VD/SC/WW Maassluis In spanning wachten de Marokkaanse en Turkse gemeenschap op het besluit dat het Maassluise gemeentebestuur gaat nemen over de voormalige Groen van Prinstererschool. Daar zijn nu onder andere twee Islamitische gebedsruimten gevestigd. De ge meente denkt er nu over het gebouw te slopen, maar wil eerst de resultaten van een technisch onderzoek af wachten. In juni vorig jaar zag de Turkse gemeenschap haar wensen een eigen moskee te krijgen gehonoreerd. De Ra madan (vastenmaand) begon en de gemeente verklaarde zich bereid een deel van het oude schoolgebouw aan - de Groen van Prinstererkade tijdelijk af te staan. Dat 'tij delijk' een heel rekbaar be grip is bleek al ras. Ze zitten er nog steeds. De Marokkanen in Maassluis streden eveneens al vier jaar voor een eigen gebedsruimte. Eind juni besloot het ge meentebestuur het gescha pen precedent ook door te voeren tot de Marokkaanse gemeenschap. Op 1 juli kre gen ze de sleutel en ander halve dag later was het gehe le gymnastieklokaal inge richt en waren de muren van een verfje voorzien. Juist voor de aanvang van de Ramadan was de moskee ge reed. door John Bunte De gevolgen hiervan overzag de gemeente niet helemaal. De Maassluise Marokkanen willen blijven, maar de drumband Kunst na de Ar beid was van plan na de va kantie weer in die gymzaal te repeteren. Naast dit pro bleem, waarvoor nu geza menlijk naar een oplossing wordt gezocht, wacht de huurders van het gebouw wellicht een nog veel ingrij pender iets. De gemeente is er nog altijd niet uit of het oude schoolge bouw nu gesloopt moet wor den of niet. Er wordt over gedacht op die plek één- en tweepersoonshuishoudens te realiseren, maar de vraag hiernaar lijkt in Maassluis niet zo groot. Kort voor de vakantie startte een tech nisch onderzoek naar de toe stand vari het pand. De re sultaten hiervan zijn nog niet bekend. Mocht de gemeente besluiten toch maar niet te slopen, dan bestaat wellicht de mogelijkheid dat het een centrum voor sociaal culture le activiteiten wordt. Een mogelijkheid die overigens ook na sloöp blijft bestaan. Om de noodzaak van een moskee bij het gemeentebe stuur duidelijk te maken, werd woensdagavond een in formatieavond over de Islam gehouden. Dit was georgani seerd door de Marokkaans Islamitische Groep, de Isla mitische vereniging voor Culturele en Sociale begelei ding van Turken, de Stich ting van Buitenlandse Werk nemers Rijnmond en de Stichting Samenlevingsop bouw Maassluis. Onder ande re de gemeenteraad en bur gemeester en wethouders waren geïnviteerd. Enkele raadsleden kwamen inder daad naar de Immanuelkerk. Ook wethouder Elly Coenen was van de partij. Toezeggin gen kon zij echter niet doen. Er is de naar schatting twee honderd Marokkanen in Maassluis veel aan gelegen de gebedsruimte te behou den. Eén van hen: „We moe ten vijf keer per dag bidden. Dat is erg belangrijk. De moskee moet ook de plek zijn waar we elkaar kunnen ontmoeten. Als we hier weg moeten zou dat nog niet zo erg zijn, maar de gemeente moet dan wel meteen met iets anders komen. Het voor deel van dit gebouw is echter dat er haast geen kans op ge luidsoverlast is." Dit laatste kan belangrijk zijn omdat er naast gebeden ook gezongen wordt. Dinsdagavond, wanneer de gemeenteraad voor het eerst na het zomerreces weer bijeen komt, zal de Marok kaans Islatimische Groep van het spreekrecht gebruik maken en burgemeester en wethouders vragen wat zij nu eigenlijk met het voorma lig schoolgebouw van plan zijn. S Er Is de naar schatting tweehonderd Marokkanen in Maassluis veel aan gelegen de gebedsruimte in de voormalige Groen van Prinstererschool te behouden. Den Haag Voordat de reconstructiecommissie Midden- Delfland een standpunt inneemt over de eventuele inpassing van rijksweg 19, zal nog een aantal zaken nader moeten wor den bekeken. Zo wil de commissie het rapport van staatsbosr- beheer afwachten over de aankleding van het stuk weg ten noorden van de Gaag en wil ze de visie van de provinciale planologische dienst over de problematiek vernemen. Ook het bureau van uitvoering voor de herinrichting van het 'groene hart' van Delfland, dat in Maasland gevestigd is, zal zich nog extra in enkele pro blemen verdiepen, voordat de reconstructiecommissie een definitief besluit wil nemen. Daartoe behoren onder meer de resterende nadelen van de weg né inpassing in het land schap en de gevolgen van ver laging van het Slinkslootvia- duct in het al bestaande zand- lichaam tussen Schiedam- Vlaardingen en Ypenburg. Bezien wordt ook of de rijks weg met een viaduct dan wei een (kostbaar) aquaduct de Gaagweg moet kruisen. De commissie die gisteren ver gaderde, bleek overigens wei nig vertrouwen te hebben in inpassing van de omstreden rijksweg, waartoe de Tweede Kamer heeft besloten. „Een Vlaardingen Met een drukbezochte receptie in de oude hal van het stadhuis nam vanmiddag het hoofd van de afde ling Algemene Zaken, de heer H.Ponte, afscheid van zijn col lega's en relaties. Meer dan veertig jaar heeft hij als ambte naar op de afdeling Algemene Zaken de gemeente Vlaardin gen gediend. De laatste twintig jaar als hoofd van deze afde ling. H.Ponte: afscheid van het gemeentebeleid. De heer Ponte maakt gebruik van de zogenaamde VUT-re- geling en verlaat zodoende twee jaar eerder dan gebruike lijk is de gemeentelijke dienst. Op 28 oktober 1940 begon de ambtenarenloopbaan van de tegenwoordige afdelingschef. Viaardinger-Ambacht was toen nog een zelfstandige ge meente in dienst waarvan de heer Ponte zich belastte met onder meer de ambtelijke kant van de maatschappelijke dienstverlening. Het dorp werd door de Duitse bezetters spoedig bij de gemeente Vlaar dingen gevoegd en zo kwam het dat ambtenaar Ponte voor de gemeente Vlaardingen kwam te werken. Specialiteit In de daaropvolgende veertig jaar heeft hij Vlaardingen zien groeten. Niet alleen qua inwo nertal, maar vooral qua rege lingen die de onstuimige groei in juiste banen moest leiden. In ziin specialiteit, de volksge zondheid, is Ponte een speer punt geweest in de totstandko ming van het naoorlogse voor zieningenapparaat. Het Holy- ziekenhuis is, ambtelijk gezien, vooral zijn werk. „Algemene Zaken zou je wat oneerbiedig de vuilnisbak van de gemeente kunnen noemen" zegt Mr. P.C.Franken, als we het hebben over de ambtena- rencarrière van de heer Ponte hebben. „Allerlei dingen die nergens onder te brengen zijn worden daar afgehandeld. Van Politieverordening tot Sociaal Culturele Dienst." Vroeger hoorden een heleboel zaken, die inmiddels „zelfstandig" zijn ook onder A.Z. Voorlich ting is daar een goed voor beeld van" Verder heeft de heer Ponte als tweede loco-secretaris meer malen de gemeenteraad bege leidt Geschiedenis Het vertrekkende afdelings hoofd wil niet veel ophef van zijn afscheid maken: „Ik ben drieenzestig en nog goed ge zond. De mogelijkheid om er eerder mee te stoppen heb ik aangepakt in het besef dat ik er nu nog van kan genieten." Een ambtelijke loopbaan in Vlaardingen; van onbezoldigd „volontair" tot hoofdadmini strateur is ook niet in enkele regels te beschrijven. Het zou de ambtelijke vertaling wor den van een stukje geschiede nis van een stadje in de vaart der volken. Een ontwikkeling waar ambtenaar Ponte zijn steentje in ruime mate heeft bijgedragen. Of zoals mr. Franken het hoofd van de afdeling Algemene Za ken typeorde: „Een loyale ambtenaar met veel verant woordelijkheidsgevoel." De heer Ponte wordt als afde lingschef opgevolgd door de heer M.Jacobs en als tweede loco-secretaris door de heer J. van der Lugt. Het centraal bestuur met op ds achtergrond twee van de vier maquettes. Vlaardingen Een jeugdvereniging die vijfennegentig jaar genwoordigd. Tenslotte gaat bestaat mag daar terecht trots op zijn. CJV-Liefde en Vrede het bij de Startaktiviteiten om begon bijna een eeuw geleden aan de Gedempte Biersloot met de organisatie van jeugd- en jongerenwerk. Op 15 no vember gaat men dit feit feestelijk gedenken, maar ook het programma '81-82 staat in het teken van deze gedenkwaar dige verjaardag. Morgen wordt zowel dit programma als een stukje van de „jubileum-outfit" aan het publiek vrijgegeven. Op het Liesveld staan morgen spaanplaten gevels van alle panden waarin het CJV tot nu toe gehuisvest is geweest Deze maquettes zijn gemaakt door Jaap Koster, Koos Ball, Leen Dijkshoorn en Reinier Rijke. Triangel en Obadja, de tegen woordige vestigingen, maken or ook deel van uit Medewer- *eïs en oud medewerkers, le den en oud-leden wisselen daarbij herinneringen uit over alles wat er zich achter deze muren heeft afgespeeld. Enke le aktieve CJV ere hebben daarover een grote hoeveel heid materiaal bijeengebracht Oude stijl Natuurlijk is ook het heden daagse jongerenwerk verte dat wat het CJV in het ko-p mende seizoen te Meden heeft De diverse CJV-sociéteiten presenteren zich met een alge mene infostand. De Pijpers, de Jonge Pijpers en volksdans groep Vlavoc zorgen voor een muzikale omlijsting. De kinderen kunnen zich uit leven in de „Kinderaktivjtei- ten oude stijl". Een hoepelrace, een wedstrijd steltlopen, was ophangen en tollen zijn daarbij natuurlijk vaste prik. Verder is er een straattekenwedstrijd, een wedsstrijd fietsversieren en een speurtocht door het centrum. Hul pakt ie Het CJV wil het niet alleen bij feestvieren laten., Samen met haar Amerikaanse zusterorga nisatie YMCA/YWCA (Young Men/Women Cristian Associa tion) start men een aktie voor Soedan in het kader van het Vluchtelingenwerk. Met be hulp van een Rad van Avon tuur wil men daarvoor een he leboel geld bijeen brengen. In komende weken worden in alle Vlaardingse wijken spela- vonden voor de jeugd gehou den. Daar is dan meteen gele genheid om zich als lid van de jubilerende vereniging aan te melden. Geluidwagens zullen voor aankondiging in de wijk zorgen. Schiedam De dahliavere niging Schiedam heeft nog steeds geen onderdak kun nen vinden voor de jaarlijkse tentoonstelling, die voor het weekeinde van 25 tot 27 sep tember staat gepland. Eerst gingen de dahlialiefhebbers ervan uit dat zij wel weer in het museum terecht konden, dus net zoals vroeger, maar dat feest gaat toch niet door, zo bleek gisteravond. De mu seumaula, waarom de kwe kers hadden gevraagd, is dat weekend namelijk al bezet Daarnaast waren er nog an dere problemen. Zo zouden de bloemen gedurende die drie dagen niet te veel water mogen krijgen, omdat de vochtigheidsgraad in het mu seum dan de kunstwerken zou aantasten. En dat vond de dahliavereniging weer be zwaarlijk, want dan zouden de kleurige blommen al op de tweede dag met de kopjes naar beneden geknikt han gen. Dat brengt de vereniging in een lastig parket Twee jaar werd de jaarlijkse dahliaten toonstelling georganiseerd in het 'ziekenhuis, omdat er in museumkringen te gerings chattend over hun plantjes weed gedacht, maar met het ziekenhuis is men ook niet overmatig gelukkig. De er varing leert dat men er rela tief weinig bezoekers trekt Een andere plek, die zich volgens de museumcommis sie goed leent is de Koren beurs, maar deze is door gaans verhuurd aan tafelten nissers. Daarbij heeft men de indruk dat de museumcom missie wat al te gemakkelijk verwijst naar gebouwen, waarmee zij zelf niets heeft uit te staan. Men overweegt nu pogingen te ondernemen met de bloe- menexpositie uit te wijken naar dienstencentrum 4 Mo lens in Nieuwland of, in late re instantie, de Blauwe Brug in Groenoord. Schiedam De sluiting van het museum brengt hier en daar flink wat overlast met zich mee. Behalve de dahliavereni ging, die nu naarstig een ander onderkomen moet zoeken, heeft ook het in Schiedam gevestigde produktschap voor ge distilleerde dranken ij lings naar een andere lo catie moeten uitzien om zijn secretaris, H. van Geem, een Jubileum re ceptie aan te kunnen bie den. Deze zon eerst op X september plaatsvinden in de gewelven van het stedelijk museum, al waar zich het nationaal gedistilleerd museum be vindt, maar nu het mu seum dicht is, moest een en ander verplaatst wor den. Ook in verband met lopende afspraken van burgemeester John te Loo is nu als nieuwe da tum voor de receptie van de heer Van Geem maan dag 21 september ge prikt. De jubileumvie ring vindt dan plaats in het Hilton-hotel in Bot terdam, om nog precie zer te zijn: in de Jardin- raal van Hilton. Voor het 40-jarig jubileum van Van Geem, die als secretaris van het schap feitelijk de dagelijkse leiding heeft, worden ruim 250 gasten uit de vaderlandse en buiten landse drankwereld ver- goede inpassing kan niet," meende de voorzitter, gedepu teerde drs Joh. Borgman. „De aanleg van een tunnel tussen Delft en Schiedam is het enige bruikbare alternatief," ver volgde hij schertsend. Borg man voorspelde dat ook de overlast van een ingepaste en verlaagde rijksweg aanzienlijk zal zijn. In verband daarmee bepleitte hij onder meer het aanbrengen van geluidsscher men. „Een aquaduct onder de Gaag zou zeer gewenst zijn," 2ei hij ook. In een toelichting onderstreep te H. Wegner. hoofdingenieur;- directeur van rijkswaterstaat, dat geluidsschermen negatieve effecten kunnen hebben op de veiligheid, doordat ze een eventuele vluchtweg versper ren en de vorming van stuifs- neeuwhopen bevorderen. „De aanleg van de rijksweg op maaiveldhoogte betekent een barrière voor de recreatie." 'zo hieid hij de commissie voor. De inrichting van de bestaan de pijpleidingtunneltjes voor fietsers zal. wanneer de leidin gen moeten worden verlegd, een uiterst kostbare zaak wor den, zo vulde Wegner aan. De hoofdingenier-directeur zei weinig negatieve effecten te verwachten voor de water kwaliteit in de aangrenzende delen van Midden-Delfland. De gevolgen van uitspoeling van grote hoeveelheden strooi- zout en ongelukken met tan kwagens zouden kunnen wor den ondervangen door een ex tra sloot te graven. Het is de bedoeling dat de re- constructibcommissie in okto ber een definitief oordeel velt De conclusie zal worden opge nomen in de zogenaamde in passingsnota, die rijkswater staat opstelt voor de minister voor verkeer en waterstaat Mede naar aanleiding van de in deze zin positieve kamerbe slissing heeft de laatste de re constructiecommissie verzocht alsnog rekening te houden met de aanleg van rijkweg 19. Vo rig jaar sprak de commissie zich nog uit tegen verlenging van de weg. Holy wil isotopenlab Schiedam/Vlaardingen In het provinciehuis in Den Haag vergaderde gistermid dag de raad voor de volksge zondheid in Zuid-Holland over een punt, dat voor Schiedam van groot belang is: de bouwinitiatieven voor ziekenhuizen in de periode van 1982 tot 1988. Het hangt onder andere van deze pro vinciale raad af, of het Schielandziekenhuis priori teit krijgt bij de aanbouw van een zijvleugel aan de lo- catie-BK-laan, het voormali ge gemeenteziekenhuis (GZ) in Schiedam. Deze aanbouw zal er over ne gen a tien jaar toe moeten lei den, dat de locatie-Stadhou derslaan (het voormalige No- leiziekenhuis) kan worden vrijgemaakt voor andere doel einden. Een bejaardenhuis be hoort tot de mogelijkheden, maar waarschijnlijker is de vestiging van een algemeén psychiatrisch ziekenhuis (APZ). De huidige praktijk in het Schielandziekenhuis, dat donderdag de fusie viert tus sen GZ en Nolet, leert dat het werken met twee aparte ge bouwen niet al te vlot ver loopt. Aan een nieuwe vleugel is ge dacht om grotere prioriteit te verkrijgen. Dat was bij het voornemen om een heel nieqw ziekenhuis neer te zetten veel moeilijker geweest. De provinciale raad sprak gis termiddag ook over de bouw van een iso to penlaboratorium 'in vivo* bij het Holyzieken- huis in Vlaardingen. Beide za ken komen binnenkort ia pro- vidfciale staten aan de orde^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3