4 Sr1881 EXTRA Als je die woningen zo neerzet, dat niemand er in of uit kan, mpet je je wel even bedenken... Schiedamse Fennis De Schiedamse Fennis en de Schiedamseridder van Rappard: Joop van Woerkom Lindenhof Schiedam In een achterkamertje, als kantoor ingericht, bladert Joop van Woerkom een foto-album door. Kleurenfoto's zijn het. Ze laten potsierlijke vormen zien van aangespoeld wrakhout, vervormde conservenblikjes en half verrotte lappen textiel, die alle op een statief geplaatst zijn. Kunst dus! Van Woerkom heeft die spullen gevonden op het strand bij Renesse, waar hij een caravan heeft staan. Als een strandjutter inspecteerde hij vaak de kust, de bizarre materialen nam hij mee „en dan keek ik ernaar en keek ik nog eens, en dan dacht ik: wat heeft de zee hier nu voor bedoeling mee gehad? En als ik een vermoeden had, dan stelde ik het zo op het statief. Je zou kunnen zeggen: die objecten zijn gemaakt door de zee en Van Woerkom iamen." Wonderlijke vormen laten de foto's 21'en. Sommige conservenblikjes zijn tijdens hun woeste verblijf in de Noordzee zo verweerd, aangetast en vervormd dat er rare slierten aan zitten. Zo heeft Van Woerkom een hele rij 'balletdansers*. Aan zijn ca ravan heeft hij verwarde woldra den. flarden goed, die ook aange spoeld zijn. Wie in Schiedam de Oud-WD-fractideider J. J. van Woerkom een beetje kent, zou dit soort creaties toch niet gauw achter hem zoeken. Hij tekent en schildert ook, al vele jaren. Hij heeft zelfs ooit een jaartje academie gehad. Aan de muur hangt zo te zien een ingekleurde pentekening, maar het is een schil derij. Het laat het stadshart zien, zoals Schiedam dat al jaren kent: de kaalslag, met de kraakbuurt, de Laan en de Lindenhof op de achter grond. Het is waar Van Woerkoms hart naar uitgaat. Geboren op het Broersveld, waar hij nog steeds woont, heeft hij er vanuit zijn huis kamer uitzicht op. En hoewel hij zegt dat hij soms wel kan huilen als hij door al die verpaupering wan delt, hij kijkt met klaarblijkelijk ge noegen naar zijn schilderij. „Ik ben er zelf heel tevreden over," zegt hij. 't Is eigenaardig om die neiging tot esthetiek gade te slaan: Van Woer kom zoals niet veel mensen hem kennen, „Ja," zegt hij, „ze denken altijd, die ouwe Van Woerkom, dat is zo'n materialist, die alleen voor zijn pandjes pleit-" Die huisjes ze lijken inderdaad vaak de archetypen voor zijn poli' tiek handelen hebben Joop van Weerkom zo'n beetje het imago ge geven van de lokale Fennis. Wat de man aan onroerend goed heeft, is verpauperd en staat leeg of is de ge meente een doom in het oog, omdat hij er bestemmingsplannen mee in de weg zou staan. De elf pandjes die Van Woerkom aan de Baan heeft staan bijvoorbeeld: ze zijn onbe woonbaar verklaard. Het eerste bouwplan voor de binnenstad is spe ciaal aangepast omdat die huisjes er nog stonden. .Schande." roept hij uit „Als ze die panden nodig hebben bij de ge meente, laten ze dan in onderhan deling treden! Met Bolmers destijds was ik voor negentig procent rond: de gemeente zou het overnemen. Dat was begin 1973. Maar toen Bol mers de laan uit ging, kreeg ik op een gegeven moment een heel kort briefje: alle onderhandelingen, die Bolmers was aangegaan, die werden abrupt afgebroken Zijdeveld! Weet je wat Zijdeveld sindsdien ge- De kaalslag in de Schiedamse binnenstad. Schilderij 1981. J. J. van Woerkom. Joop van Woerkom in 'zijn' straatje met onbewoonbaar verklaarde huisjes: „Mijn vader heeft ze destijds gekocht van de Lindenhof. Maar ik ga ze toch niet opknappen, als de gemeente ze misschien wil slopen?" Foto: Jacques Zorgman. door Kor Kegel 'De stront opruimen in het Gat van Bolmers, dat doet Zijdeveld niet' daan heeft? Wéét je dat? Nou, hele maal niets, Nee, die 48 woningen die Empeo heeft neergezet, dat is het monument van twee mensen: Bolmers en Collé. *t Stóat er ten slotte maar, en Zijdeveld heeft nog niets van de grond gekregen. Het schijnt dat Schaefer, toen die nog staatssecretaris was, eens gezegd heeft over Bolmers en Collé: ik wou maar dat jullie doorgegaan waren!" „Wat word ik dan zelf wijzer van die onbewoonbaar verklaarde pan den? Maak ik er zó soms dikke winst mee? Maar ik ga ze niet op knappen als ik het risico loop dat de gemeente ze wil slopen. Heb ik des tijds ook tegen Zijdeveld gezegd, maar zijn commissie stemde toch voor onbewoonbaarverklaring." Ben van de pandjes in de Baan is door Van Woerkom nu toch weer verhuurd: er is sinds enkele dagen het punkwinkeltje van Nel den Held en Bea Wilson. Maar omdat het pand onbewoonbaar verklaard is en officieel een woonbestemming heeft, krijgen ze geen vergunning. Van Woerkom: „Daar ga ik een Arob-zaak van maken." Feller: „Wat denkt die gemeente wel? Moeilijk doen tegen een parti culier die gewoon gedwongen werd zijn huisjes te laten verkommeren - en er zijn wat mensen gelukkig in geweest, hoor! Frans van Thie- nen heeft er gewoond, de zoon van mijn secretaresse is er in getrouwd, en de huur van twaalf, vijftien gul den per week, die vond je nergens. Als de woningbehoefte dan zo groot is, dan moet je lijkt mij toch zeker niet mensen, die er niet uit willen, toch uit gaan kopen! En zelf doet die gemeente helemaal niets! Nu zegt Posthoorn weer dat ie het Zak kendragershuisje optimaal wil gaan benutten. Wat is optimaal? Zoals de Lindenhof? Hij heeft er nog niet eens een bestemming voor... Ik kom vaak op de camping in Renesse, hè, en dan doe ik ook geregeld Zierik- zee aan; daar heb je buurten zoals hier vroeger de Verbrande Erven, Iéuk, en aardig om te zien zeg! En dan kom ik terug en loop ik door de stad en dan heb ik echt een brok in mijn strot, hoor! Roelfsema destijds met zijn mooie boekje, heeft *t laten slopen, en dat gaat nog steeds door. Er is vroeger te weinig begrip ge weest, dat is er nog, ze weten niet Hel schaamrood moet Zijdeveld naar de kaken stijgen^ en zijn club erbij waar ze mee bfzig zijn. Ik begrijp de brutaliteit van Posthoorn niet, dat ie nu aan he'. Zakkendragershuisje durft te kmien. Laat die Jan Scha per er toe?» in zitten!" De toon, die Van Woerkom voor zijn woorden kiest, laat horen dat de verloedering van de Schiedamse binnenstad Van Woerkom hoog zit Aan de Lindenhof bijvoorbeeld ver bindt hij oude sentimenten: zijn va der werkte er als loodgieter. Het was ook zijn vader, die de pandjes "aan de Baan van het vroegere wees huis kocht. „Vroeger had je geen AOW. Mijn vader kocht die panden en wist met rijn spaarcentjes de hypotheek te Met Bolmers was ik voor 90 procent rond lossen, zo heeft hij zichzelf kunnen verzorgen op zijn ouwe dag." „Nee, die Lindenhof... Ik ben het met Bolmers ook lang niet in alles eens geweest, hoor. Hij had dat nieuwe stuk van de Lindenhof nooit moeten slopen." Doorbraak Zijn ergernis rond de malaise in het stadshart bewoog Van Woerkom er drie jaar geleden toe de vereniging Broersveld Belangen op te richten. Bewoners en winkeliers werden lid. Op het stadskantoor werd wel eens beweerd dat de voormalige fractie leider van de VVD in de jaren vijftig was hij zes jaar gemeente raadslid die belangenvereniging misbruikte om de doorbraak te be werkstelligen: de oostelijke toegang tot de binnenstad die bedoeld was voor laad- en losverkeer en voor toekomstige bewoners met een auto. Die doorbraak zou tenslotte beteke nen dat de gemeente hem voor zijn pandjes aan de Baan eindelijk een geldbedrag zou toekennen. En het valt op dat Van Woerkom die door braak nog steeds beter vindt dan wat er nu aan plannen op tafel ligt „Die doorbraak was in 1943 al ge pland. De Nieuwst raat was als toe voerroute ongeschikt verklaard, ook het Herenpad werd als ontsluitings- weg onvoldoende geacht omdat de toegang bij de Broersvest te smal was. En Zijdeveld heeft zelf de Lan ge Kerkstraat afgesloten... Dan moet je toch wat? Het kan best we zen dat die ouwe doorbraak van iets te veel allure was, maar ik vind wel dat er een behoorlijke verkeersader tussen de nieuwe bouwblokken moet lopen." „Ach, die vereniging, toen die werd opgericht: sommigen zijn voortijdig weggelopen, want ze konden het niet aanhoren: al die jarenlange plannenmakerij veroorzaakte alleen maar irritatie. Binnenkort haal ik de leden wel weer bij elkaar, maar ik weet wel, die binnenstad komt hen de neus uit Nou, als ze het niet eens zijn met het bezwaarschrift wat ik heb ingediend, dan hoor ik het toch wel? Maar ik hoor niets en dat is niet zo verwonderlijk, want mijn belangen zijn ook bun belan gen. Het is toch voor het Broersveld ook belangrijk hoe de laad- en los- route wordt? En voor Kester geldt dat net zo. Vorige week hebben ze in de commissie zitten praten over het overladen van grote vrachtwa gens in kleinere transporteenheden. Zie je het al gebeuren? Dat er straks een wagen met veertig gashaarden uit Leeuwarden komt, die bij het Herenpad even moet gaan overla den om ze honderd meter verder bij mijn winkel opnieuw uit te laden? Zijn ze soms gek geworden?" Schiedamse Yan Rappard Wethouder Chris Zijdeveld heeft alle winkeliers in de Schiedamse binnenstad uitgenodigd om in zijn eigen winkelde op de Hoogstraat 34 naar de bouwplannen voor de kaalslag te komen kijken. Zijdeveld hoopt ermee aan te tonen dat het merendeel der winkeliers liever van de zeven Ingediende bezwaar schriften af wil, omdat er dan eer der gebouwd kan worden. Een van de bezwaarschriften is van Broers veld Belangen, Van Woerkom dus, die het enkele jaren geleden al als eerste (oud-)pofiticus aandurfde om in het openbaar het orgaan van de VVD) te verkondigen: „Zijdeveld moet wegf" Zijn kritische houding bestempelt hem op het stadskantoor wel als de Schiedamse ridder van Rappard. Van Woerkom, over dat initiatief van Zijdeveld: „Hij moet natuurlijk ingaan op de essentie van alle be zwaren. De indieners weten waaro ver ze het hebben. Je kunt een par ticulier wel vragen wat ie ervan vindt en dan zegt ie natuurlijk: bou wen! En dat vind ik ergens ook wel, die woningen hadden er zelfs al lèng moeten zijn! Maar als je ze zo neerzet, dat er straks niemand meer in of uit kan, moet je je wel even bedenken! De Broersvest gaat straks ook al voor de helft dicht' Dan gaan de mensen straks liever in Kethel kopen, in het Hof van Spaland of anders in Vlaardingen en Rotter dam, dan in onze eigen stad. Maar daar praat Zijdeveld niet over! Hij gaat de laatste tijd een beetje op de publidteitstoer. Hij zegt tegen de winkeliers: kom maar langs; hij ramt er een stukje damwand in bij de Korte Haven en wrikt een steen tje los op de Hoogstraat maar de stront opruimen in het Gat van Bol mers, dat doet ie niet! Hij doet al ze ven jaar niets en nu tegen de raads verkiezingen van volgend jaar aan begint hij met een prïvé-campagne op een belachelijke manier. Een wethouder, die zulke onbenullige dingetjes doet! Ik kan mij niet voor stellen dat de directeur van een scheepswerf komt helpen lassen. Die man heeft andere dingen te doen, als 't goed is. Ja, en dan weet ik wel dat je in de politiek aan de weg moet timmeren, maar dan toch, zoals hij dat doet: kinderlijk! En on dertussen verandert hij essentiéle dingen in het bestemmingsplan!" ,.En dan is hij boos, omdat er be zwaarschriften komen. Dan geeft hij anderen de schuld. Als je dat dan leest, krijg je de pest in! Niet Zijde veld moet de pest in hebben, maar iedereen die hij gedupeerd heeft Het schaamrood moet hem naar de kaken stijgen, en zijn club erbij! Want als je de meerderheid in de raad hebt dan ben je wel verant woordelijk! Het is gewoon jammer dat je ze niet aansprakelijk kunt stellen, want daarvan zijn ze ais raadslid vrijgesteld, maar persoon lijk stel ik hun wel verantwoorde lijk. Er is geen slagvaardig beleid, er is zelfs geen dom beleid, nee, er is helemaal geen beleid! Zijdeveld heeft zich eerst beroepen op de Kroon, dat die een uitspraak moest doen en dat hij er niet op vooruit kon lopen; daarna lag het aan Em peo, waardoor hij niets kon doen; toen was de architect weer ziek; en nu zijn het 2eker de indieners van die bezwaarschriften weer.,, Nee, op het moment dat Empeo wegging, had hij een kant en klaar plan op tafel moeten leggen. Dat had ge kund, dan was er al lang gebouwd!" GTB-terrein Behalve aan de Baan, waar het de gemeente in de weg staat, heeft Van Woerkom ook onroerend goed in bezit grenzend aan het oude GTB- terrein, Ook hier wordt gezegd dat zijn onwil om te verkopen de plan nen van de gemeente vertraagt. En ook wordt gezegd dat Van Woer kom destijds zijn positie als VVD- raadslid misbruikte en, doordat hij inzage had in de plannen, snel wat panden aankocht om er later de ge meente mee te kunnen dwarsbomen en aldus een flink bedrag zou kun nen opstrijken. „Zeggen ze dat? Nou, die panden waren toen van Theo van den Berg, de oud-wethouder die toen net uit de raad gegaan was. Ik voerde sa men met iemand anders de directie van Junker Ruh, een groothandel in apparaten die tegenwoordig in Bleiswijk zit, ik was er ook voor de helft aandeelhouder van. Nu niet meer. drie, vier jaar geleden ben ik uit de BV gestapt Maar destijds zat het bedrijf aan de Gustoweg en kampte het met ruimtegebrek. Ik heb die panden van Van den Berg toen gekocht en verhuurde ze aan de groothandel. Jarenlang hebben er fornuizen, koelkasten en dat Ik maak er toch geen dikke winst mee? soort dingen opgeslagen gelegen. Later, toen Junker Ruh verhuis de, heeft er nog een tijdje een wijn handel in gezeten die het als opslag gebruikte, 't Is nieuw voor mij dat ik dat tijdens mijn raadslidmaat schap gedaan heb..." „Ik heb er wel plannen mee gehad. Ik wilde er woningen laten bouwen, eerst 24, en later, toen Bolmers bij Muwi terecht was gekomen, is er nog een plan geweest voor 58 wo ningen. Een aantal ervan had in de vrije sector gemoeten. En goed be schouwd, daarom ben ik eigenlijk blij dat dat niet doorging." „Tegenwoordig staan de praalwa gens van de carnavalsvereniging er. Wat schiet ik daar mee op? Zou ik er een aardig bedragje uit willen slepen? Jö, tegen de tijd dat de ge meente daaraan toe is, ben ik Epis- schien al lang dood. Heb ik er aan iets aan gehad?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4