SCHIEDAMSCHE COURANT Veel muzikale pret in Vlaardingse binnenstad Ik ,neemr de proef Commissie wil plannen brandweerpost op tafel B PPR in actie tegen'apartheidsleugen'' Zwemmers van Trechter blij in Sportfondsenbad Brandweer zoekt weer vrouwen Portofoon verkeer politie valt uit Kazerne Bachplein opnieuw ter sprake Te weinig tijdschriften in gemeentebibiotheek Pantserglas moet politie beschermen Koolmonoxyde: man dood, echtpaar bedwelmd Maandag 31 augustus 1981-- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 169 -is PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Schie damse brandweer wil dit najaar opnieuw proberen vrouwelijke vrijwilligers te werven voor de brand bestrijding. In navolging van het vorige jaar zul- len de vuurbestrijders rich in de werving spe ciaal tot vrouwelijke be langstellenden richten. Het vorige jaar leverde dat niets op, omdat de dames die solliciteerden niet door de zware selec tie heen kwamen. De eisen die dit jaar aan vrouwelijke vrijwilligers worden gesteld blijven .ook na de ervaring vorig jaar hetzelfde als voor de mannen. Brandweercom mandant Arie Metaal: „Wij gaan geen positieve discriminatie toepassen: de vrouwen moeten aan alle eisen voldoen." Overigens hoopt de' Schiedamse brandweer met de werving dit najaar weer volledig op sterkte te komen. Dat be tekent dat een einde komt aan, een periode van onderbezetting bij de Schiedamse brandweer- vrijwilligers. Schiedam - De communicatie tussen politieagenten op straat en de meldkamer is vrijdag geruime tijd gestoord geweest doordat moeilijkheden optra den bij het omschakelen op het zogenaamde diversity-sy- steem. Het portofoonverkeer is daardoor geheel plat komen te liggen. Wel zou het mobilo foonverkeer vrijdag in stand zijn gehouden. Het diversity-systeem wordt bjj de Schiedamse politie in ge bruik genomen om de agent op straat een betere verbin ding te garanderen met het hoofbureau. Vooral in Schie- dam-Noord onstonden in het verleden problemen met de verbindingen door de vele hoogbouw in die stadswijk. Een extra steunzender op een van de hoge flats moet in de tóekomst de glasheldere ont vangst garanderen die eigen lijk nodig is. De gehele vrijdag is door tech nici in de Schiedamse meldka mer eraan gewerkt om de sto ring op te lossen. Volgens poli tie hoofdinspecteur Van Hoff heeft het niet tot echte proble men geleid, omdat de mobilo foons in de suveillanceauto's wel in gebruik zijn gebleven. 'Ipi Tombi mag niet doorgaan' Vlaardingen Het PPR Aktiecentmm in Vlaardingen is in verweer gekomen tegen de Zuid-Afrikaanse musi cal Ipï Tombi, die voor 30 september aanstaande op het programma van de Vlaardingse Stadsgehoorzaal staat. Die musical zou volgens de PPR en de Anti-Apartheids Beweging Nederland, die zich ook met de zaak bezig houdt, een regelrechte reclame zijn voor het Zuid-Afri kaanse systeem, oftewel „een van de vulgaire commer ciële advertenties van de apartheidsleugen," zoals de be langrijkste bevrijdingsbeweging van Zuid-Afrika, de Af rican National Congres, het onlangs uitdrukte. De musical zou een volstrekt onwaar beeld geven van het leven van de zwarte Zuid-Af rikaan. Volgens de actievoer ders, die gesteund worden door diverse recensies in de landelijke pers die diezelfde tendens hebben gesignaleerd en de FNV Kunstenbond, die zich achter de actie heeft ge steld, laat de musical zien hoe blij en tevreden zwarte Zuid- Afrikanen leven als ze in hun eigen cultuur en omgeving verblijven. „Een typisch apart heidsproduct dus," zegt Riet Eggermont van het Vlaarding- se PPR-Aktiecentrum. Riet Eggermont heeft over de musical contact gehad met de voorzitter van de Vlaardingse Culturele Raad, die recht streeks verantwoordelijk is voor de programmering van de Stadsgehoorzaal. Riet: „De heer Bot van de Culturele Raad vertelde toen dat ze, als ze vantevoren precies hadden geweten wat die musical pre cies inhield, 3pi Tombi niet zouden hebben gecontracteerd. Hij vertelde dat er intern nog De Vlaardingse drumbands en majorettes kregen op het Veerpiein enorm veel pu bliek op de been. Dit nieuwsblad, waarin u al bet nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. »ORottel' ^a,es- »s«lc°de' •tAel0011'- ïswren*"* 3000 Vlaardingen Het winkel publiek in Vlaardingen be leeft vrolijke dagen. Zater dag leek het wel kermis op het Liesveld en omgeving. Fanfare, majorettekorpsen en drumbands op het Veer piein, de 95-jarige CJV met allerlei kinderactiviteiten aan weerszijden van het Liesveldviaduct en nog een paar stapjes verder twee pop groepen, die alle met een op vallend enthousiasme aan de gang waren. Van oorlog tussen de fanfare en de popmusici was niets te merken; zelfs buurtbewoners klaagden lang niet zo erg als twee weken geleden toen er ook al popgroepen hadden huisgehouden. Het was druk, het was zonnig, kortom: Vlaar dingen heeft een fijn voor proefje gehad op het haring en bierfeest dat volgende week in de binnenstad zal worden gehouden. De CJV, die voor de negen tiende maal een lustrum vier de, had van alles bedacht voor kinderen. Het ouderwetse spelletje 'was ophangen', het nog klassieker hoepelspel, het waren van die eenvoudige dingen waar kinderen zich ook nu nog danig mee weten te vermaken, en toch had het CJV het daarbij niet gelaten. Zo was er ook een heel sprookjestoneel, een soort uit gebreide poppenkast, die de nodige aandacht trok. En daar speelden dan van de ene kant de Vlaardingse popgroepen Fiets en Longjohns doorheen met uitstekend swingende, op zwepende muziek en van de andere kant kwam er de soms vrolijke, soms plechtstatige en dan weer spectaculaire mars muziek van acht plaatselijke muziekverenigingen bij. Hoe wel dat nu en dan een ware kakefonie opleverde, waar een doorsnee-kermis niets bij is, vloog niemand elkaar in de haren. Daarvoor was het alle maal te leuk, te gezellig, te zonnig. wel over gesproken was, maar dat ze toch hadden besloten de voorstelling door te laten gaan, omdat het toch allemaal niet zo héél erg is. Maar dat is het natuurlijk wél! Die voorstel ling mag beslist niet door gaan." Het Aktiecentrum heeft er in een brief aan het dagelijks be stuur van de Culturele Raad op aangedrongen, haar stand punt te herzien. Er wordt te vens opgemerkt dat de PPR niet van plan is, lijdzaam toe te 2ien als de voorstelling wél door zou gaan. „Wij zullen ons in dat geval genoodzaakt zien uit eigen middelen en met alle ons ten dienste staande moge lijkheden de Vlaardingse be volking in te lichten over de ware aard van Ipi Tombi, om daardoor de propaganda voor het apartheidssysteem om te zetten In anti-propaganda." De overhandiging van het beeldje: 't is fijn zwemmen in het Sportfondsenbad. Schiedam Blije en te vreden gezichten waren het mooiste 'dankjewel' dat de directie van het Sportfondsenbad eind vo rige week kon krijgen. En daar bleef het niet eens bij. Enkele deelnemers aan het werklozenproject Trechter waren zo in hun sas met het zwemseizoen 1980-1981 dat zij een aar digheidje wilden aanbie den: zij boden een beeldje aan van twee zwemmers, een man en een vrouw voorstellend, op een sok kel. dat ergens in het overdekte zwembad aan de K-laan zal worden geplaatst Ongeveer veer tig deelnemers van de Trechter hebben in het voorbije seizoen gebruik gemaakt van het aanbod van zwembaddirecteur Rob Schouten om met het project ook iets op zwem- gebied te gaan doen. Schiedam De plannen voor een brandweerpost ïn Noord zullen binnenkort weer uit de ijskast-worden gehaald. De commissie voor algemene en bestuurlijke za ken wil alle mogelijke brandweerlocaties op een rijtje hebben en daarbij ook een toekomstige post in Noord betrekken. Die post wordt volgens de politie met de dag noodzakelijker om dat er in het noorden van de stad steeds meer woningen bijkomen. Een groot probleem bij bran den in het noorden van Schie dam is nog steeds de spoor wegovergang, die uitrukkende brandweerauto's sterk kan vertragen. Op het moment probeert men de risico's in het noorden van de stad te ver kleinen door daar meer vrij willigers te werven voor de brandbestrijding. Maar alleen werving is niet voldoende: in het noorden moet immers ook voldoende materieel aanwezig zijn. „Je kunt de vrijwilligers in noord niet met emmertjes water laten blussen" aldus burgemeester Te Loo. Tegelijk met de brandweer post, die op het Bachplein zou moeten komen, zal de commis sie voor algemene en bestuur lijke zaken binnenkort gaan studeren op de mogelijkheden aan het Frans Halsplein, Zoals bekend willen de jongeren van dat plein de brandweergarage in gebruik nemen als jeugd honk. Al verschillende malen is op dat jongeren-plan echter afwijzend gereageerd. De brandweer kan de ruimte niet missen. De wagen, die er staat gestald kan op het moment nergens anders terecht. Brandweercommandant Arie Metaal zegt echter zonder meer bereid te zijn de garage af te staan aan de pleinjeugd, als er elders een plaats is voor de op het Frans Halsplein ge parkeerde wagen. Een voor waarde is volgens hem wel dat die wagen snel bereikt moet kunnen worden, hetgeen niet het geval zou zijn als het ter rein van de Openbare Nutsbe drijven wordt gebruikt, zoals al is gesuggereerd. Metaal ziet de claim van de pleinjeugd wel als een extra argument om te komen tot nieuwbouw aan het Bachplein. Vlaardingen De collectie tijdschriften waarover de Vlaar dingse gemeentebibliotheek kan beschikken zou aanzienlijk moeten worden uitgebreid, om te voldoen aan landelijke nor men die op dit terrein in de maak zijn. Dat komt vooral omdat een belangrijk deel van het geld dat voor abonnementen op tijd schriften beschikbaar is, gebruikt moet worden voor het actueel houden van naslagwerken, door de middel van de aanschaf van losbandige uitgaven. Dat wordt gemeld in het laatste jaarverslag van de Vlaardingse gemeentebibliotheek. Van de collectie tijdschriften in de leeszaal van de bibliotheek wordt behoorlijk veel gebruik gemaakt. Dat gebeurt vooral aan de hand van een register, dat door middel van trefwoorden een groot aantal artikelen in verschenen tijdschriften aangeeft. Wie belangstelling voor een bepaald onderwerp heeft, kan via dit sy steem zeer snel een grote hoeveelheid publicaties over dat be treffende onderwerp opsporen. De bedoeling is overigens, om in de loop van volgend jaar al die artikelen tevens op micro-ftche op te nemen, zodat het opzoeken van een bepaald verhaal vrijwel geen tijd meer kost. Voor de aanschaf van de benodigde lees- en afdrukapparatuur is een be drag opgenomen op de Vlaardingse meerjarenbegroting. De ge meentebibliotheek, die het afgelopen jaar overigens weer een stijging van het aantal uitleningen te verwerken heeft gekregen, zou in de komende tijd ook graag do collectie Turkse boeken uitbreiden. Vooral van de eigen collectie jeugdboeken in de Turkse taal wordt een intensief gebruik gemaakt. Directeur J. Lamens van de bibliotheek: „Turkse kinderen weten de weg naar de bibliotheek behoorlijk te vinden: ze staan hier in drom men op de stoep. Bij de ouders ligt dat veel moeilijker: die ko men niet zo snel. En als ze komen, dan zijn het nog alleen de mannen." De Vlaardingse bibliotheek kampt nog steeds met een schrij nend gebrek aan personeel. In het jaarverslag wordt gesigna leerd dat als gevolg hiervan de dienstverlening in de komende jaren zeker niet uitgebreid zal kunnen worden. „Vooral doel groepen als bejaarden, anderstaligen, educatiefwerk en dergelij ke zullen hiervan de dupe zijn." Schiedam De Schiedamse politie gaat haar bureau be veiligen met pantserglas. Die maatregel zal worden genomen omdat dienstdoen de agenten 's nachts her haaldelijk zijn beschoten. Politiemensen die in de nachtelijke uren alleen dienst deden in het hoofdbu reau aan de Lange Nieuw- straat voelden zich daardoor niet langer veilig. Boven dien zijn de stevigere ruiten noodzakelijk om de kostba re apparatuur op het bureau te beveiligen. Die zou kun nen worden vernield als ste nen door de ruiten naar bin nen worden gegooid. Volgens hoofdinspecteur Piet van der Hengel worden alle politiebureaus in den lande van kogelvrij glas voorzien om de veiligheid van politiemen sen te kunnen waarborgen. De maatregelen aan het Schie damse politiebureau zullen 31.000 gulden kosten. Voor dat bedrag wordt een aantal ruiten dan tevens van speciale folie voorzien, dat naar buiten toe een onbelemmerd uitzicht waarborgt, maar waar van buitenaf niets door valt te zien. Door die folie kan de pri vacy van personen die onvrij willig op het bureau verblijven beter worden gewaarborgd en bovendien werkt de folie zon werend. Over de noodzaak van de aan passingen zei Piet van der Hengel: „Het gaatje van de laatste keer dat werd gescho ten zit volgens mij nog in de ruiten." w'ijqi Ook de anti-kernbeweging in Vlaardingen was actief: in het centrum was een stand met allerhande materiaal opgesteld. Vlaardingen Een sterk vervuilde geyser, die een hoge concentratie koolmonoxyde verspreidde, is er de oorzaak yan geweest dat zaterdagmiddag de 38-jarige C. J, Slootweg in zijn woning aan de Spoorsingel is overleden. Hij werd rond kwart over drie levenloos in zijn woning aangetroffen door zijn verloofde, die bij hem op bezoek kwam. Later bleek ook het boven het slachtoffer wonende echtpaar Poot bedwelmd te zijn geraakt. De giftige gassen die de geyser verspreidde, moeten in de hele woning van het slachtoffer de aanwezig zuurstof verdrongen hebben. De heer Slootweg, die vergeten moet zijn de geyser na het tappen van warm water uit te doen, id door het giftige gas bewusteloos geraakt en overleden. Het gas baande zich via de keuken-afvoer een weg naar het bovenliggende appar tement. Dat laatste werd pas op het al lerlaatste moment ontdekt. Toen de politie al zeker een half uur in de woning van het slachtoffer aanwezig was in het kader van het onderzoek, klopten andere huren bij de bovenliggende woning aan om te informeren of zij het vrese lijke nieuws al hadden ge hoord. Pas na zeer veel bellen en kloppen kon de heer Poot. die nog net bij bewustzijn was, de deur openen. Zijn vrouw had toen het bewustzijn al ver loren. Samen met de politie hebben de buren de twee op het balkon gebracht, in de bui tenlucht. Wat later werden ze met spoed naar het Holyzie- kenhuis gebracht, dat ze enige uren later na behandeling ove rigens weer konden verlaten. De politie heeft geen enkele reden om aan te nemen, dat er een misdrijf of een poging tot zelfmoord in het spel is ge weest „Het is gewoon een vre selijk triest, noodlottig onge val," aldus een politiewoord voerder gisteren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1