STAD/STREEK S De Haven presenteert omvangrijk programma De woelige dagen van Scliieland zijn nog niet voorbij Ondanks enorm geldgebrek: Echtpaar L 70 jaar getrouwd <8)DRIES snststsm. Krakers feesten bij kaarslicht SCH1ELAND ZIEKENHUIS Bestuurders waarschuwen voor moeilijkheden na de fusie Drie ton nodig voor CAI in Holy-Noord Van Hogendorp- school viert een week feest Pand wordt niet vrijwillig verlaten maandag 31 suguatus 1991 VD/SC/WW Vlaardingen „Door rigoureus in het activiteitenprogramma te snij den komen er weer minder mensen en als er minder mensen komen wordt het tekort nóg groter. Ik denk dat alle buurthuizen met dat probleem zitten." Piet Boere van wijkcentrum De Haven klinkt niet !l;al te opgewekt bij het presenteren van het nieuwe programma. Er zou •^ondanks alle zorgen meer reden tot optimisme zijn: De Haven presen teerde een omvangrijk en gevarieerd aanbod aan buurtactiviteiten. op. Handarbeider! moet in het vervolg maar met oud waardeloos materiaal, me dewerkers bieden we noodgedwongen niet eens meer een consumptie aan en dan zitten we nóg ver in de rode cijfers." *"*Marie-José Davids maakt ftduidelijk hoe ze met min- :~der geld het aanbod heb ben weten te handhaven: „Het zijn natuurlijk alle- maal kleine dingetjes, maar bij elkaar levert het een aardige bezuiniging Er zijn echter nog meer pro blemen. Bij het Kon in git* Ju- lianafonds heeft De Haven een aanvraag ingediend om het buurthuis financieel te gemoet te komen in de kos ten van de verbouwing van de grote bovenzaal. „Dan praat je over een bedrag van negentigduizend gulden. Het J uiianafonds wil daarin voor éénderde bijdragen. Wij blij ven dan voor de taak staan om, los van alle activiteiten, ergens zestig mille vandaan te halen." De geldzorgen laten hun in vloed overal voelen. Het pro gramma '81-'82 ziet er on danks alle kunst en vlieg werk toch nog behoorlijk uit. Marleen Oosterhuis vertelt er iets meer oven „Hieuw is de taalcursus voor buitenlan ders. Daar zijn we erg trots op. Maak daar maar gerust wat reclame voor. In samen werking met de ABC-werk- groep hebben we dat opge zet." Voor jong en oud heeft de Haven weer heel wat te bie den. Een peuterspeelzaal, een kleuterinstuif, woensdagmid- daginstuif, beatballet, disco dansen, allerhande creativi- teits- en gezelligheidsclubs, de patiëntenwinkel en een soos voor de ouderen. Tenslotte kan Buurthuis De Haven nog heel goed vrijwil ligers gebruiken. Het nieuwe programma wordt in het centrum huis-aan-huis be zorgd. Wie het niet krijgt en het toch hebben wil kan het halen bij Buurthuis de Ha ven, Weeshuisplein 18, aan de linkerkant Telefoon 34.45.39. Het Maassluise echtpaar J. Lagerwey vierde gisteren. In de Frederik Hendrikstraat 14 zijn 70-jarig huwelijksfeest. Dit weinig voorkomende echtelijk jubileum werd opgeluisterd door een bezoek van loco burgemeester Koos Smit, die de heer en mevrouw Lagerwey namens het gemeentebestuur kwam feliciteren en enkele aardige attenties meebracht. v: i Schiedam Gehoord in het Schielandziekenhuis, loca tie Stadhouderslaan (het voormalige Nolet dus): „Die fusie met de gemeente is nu een maandje oud. En ik merk het nu al: ik lig hele dagen met één been op het bureau, ik lijk wel een ambtenaar te worden." Het zou de ziekenhuismede werker, die dit zei, geen goed doen als zijn naam hier ge noemd wordt. Hij zou zich er de woede van de complete lo kale ambtenarij op de hals ha len en het is duidelijk: het zou de collegialiteit tussen de me dewerkers van de locatie Stad houderslaan (Nolet) en de lo catie BK-laan (gemeente) niet bevorderen. Toch kan dit frappante citaat niet onver meld blijven, vooral ook om dat de uitspraak gedaan werd nadat afgelopen donderdag de fusie tussen beide ziekenhui zen zo feestelijk gevierd werd. Want het citaat toont heel goed aan, waar burgemeester John te Loo tijdens zijn toe spraak op doelde: de formele fusieregeling had nog niet zo gek veel om het lijf, dat had misschien wel binnen een paar maanden afgerond kunnen Schleland-bestuurder Steg- mann, bij de onthulling van het nieuwe naambord: de moeilijkheden zijn nog niet voorbij... zijn; maar verder Jag de sa menvoeging zo gevoelig, dat de besturen van beide zieken huizen zich wilden intomen. Het personeel moest niet opge zadeld worden met besluitjes waar het van zou schrikken, en daarom nam het fusie-over leg uiteindelijk zeven volle ja ren in beslag. Behalve Te Loo wezen ook loco-burgemeester Re in ie r Sc heer es en oud-No- let-bestuurder A. A. L. Steg- raann hierop tijdens hun speech ter gelegenheid van de onthulling van de nieuwe naamborden van het Schie landziekenhuis. Wat er allemaal zo gevoelig lag, dat werd informeel tijdens de fusieviering nog eens door genomen door de gasten onder elkaar. Bij Nolet was er al die jaren de vrees dat men inder daad zou verambtelnken, zoals de boven aangehaalde mede werker na een maand al voel de. In Nolet had men altijd een beetje de indruk dat al die medezeggenschap, die het ge meenteziekenhuis toepaste, al leen maar vertragend werkte, dat er over alles zo moeilijk gedaan moest worden, men vond echt dat Nolet daarbij vergeleken een. 'vrij' zieken huis was waar je binnen een uur een belangrijk besluit kon nemen. Aan de andere kant, in het gemeenteziekenhuis (G2) was men steeds bang er in salaris op achteruit te gaan, of dat met de fusie promotie- en doorstromingskansen klei ner werden (uiteindelijk heeft het Nolet-personeel in Schie- dand de ambtelijke status ge kregen, waar niemand boos om kan worden). En wat in het GZ ook meespeelde, was altijd maar de veel gehoorde opmerking dat de zorg voor de patiënten in Nolet véél beter ■was. Sommigen zeiden het donderdagmiddag nog, nadat zij in het GZ waren ontvangen en na de onthulling van de nieuwe naamborden in Nolet nog het glas op de fusie hie ven: „Alleen al als je binnen komt, zie je dat er verschillen ziin. Nolet is véél gezelliger." Welnu, op dit soort emoties doelde de burgemeester. Maar hij benadrukte ook dat het uit eraard niet alleen om deze ge voelens ging. er waren ook po- "litieke verschillen van inzicht. Het duidelijkst werd dat enke le jaren geleden aangetoond, toen plotseling alle burgerle den van de ziekenhuiscommis sie eruit stapten, omdat zij vonden dat de gemeente te veel greep op het rooms-ka- Het nieuwe vignet: de letters liggen als een ziekenhuisbed in een kamer. moiieKe Nolet wilde krijgen. Onder hen bevond zich de Schiedamse advocaat mr. A. Cal jé. Nu de fusie rond is en men in vriendschap alle ver dere zaken wil aanpakken (zoals de aanbouw van een vleugel aan GZ, de verhuizing van Nolet-afdelingen naar de locatie BK-laan, de samenvoe ging vooral ook van de diverse afdelingen), is Caljé weer te rug, als dagelijks bestuurslid van Schieland. Kleine dingen tonen aan dat men de vrede in de komende jaren wil bewaren. De naam van het personeelsblad van Nolet, De Noletter, is bijvoor beeld hoogst toepasselijk ver anderd in De Sehielander. Maakt dat nu alle betrokkenen optimistisch? Om opnieuw burgemeester Te Loo, wethou der Seheeres en bestuurslid Stegmann aan te halen, de ko mende jaren zullen nog uiterst moeilijk worden. De formele fusie is pas een begin, de prak tische uitwerking 2al nog veel moeilijker zijn, ook omdat het personeel van de locatie Stad houderslaan uiteindelijk, rond 1990, die vestiging zal moeten verlaten en men er moeilijk de nostalgie kan achterlaten. Zoals de hierboven geciteerde ziekenhuismedewerker ook zei: „Gisteren was het nog hommeles tussen Nolet en GZ. Je kunt toch niet verwachten dat we dan vandaag ineens poeslief tegen elkaar gaan zit ten doen?" Tegen deze achtergrond heeft de ontwerper van het Schie- land-vignet, de Gelderse kun stenaar De Valk, iets willen vervaardigen dat er solide uit ziet. In een rood vierkant lig gen de letters van het woord Schielandziekenhuis als het ware gelijk een stevig zieken huisbed in een vertrek. Het suggereert een stevige basis en het is eenvoudig, en met deze reacties erop is De Valk zelf zeer in zijn nopjes. De kunste naar, die destijds werd binnen gehaald via burgemeester Te Loo, die hem nog kende uit zijn tijd in Winschoten, ziet in middels het vignet behalve op de naamborden buiten het zie kenhuis ook binnen terug, op postpapier, op suikerzakjes en zelfs op de vlaggetjes van de kaasprikkertjes. Het vignet, de stevige basis, dient als symbool voor een so lide fusie. hardingen Het aansluiten van de CAI-kabel op 478 te bou wen nieuwbouwwoningen in Holy-Noord gaat bijna 300.000 gul den kosten. De gemeenteraad moet binnenkort een krediet ter grootte van dat bedrag ter beschikking stellen. ^Overigens maken de kosten voor de eigenlijke kabel maar een beperkt deel uit van het totale bedrag; hiermee is 48.000 gulden gemoeid. Er komt echter nog heel wat geld bij voor versterkers, kasten en ander materiaal, maar vooral voor het arbeidsloon, dat zo'n 115.000 gulden vereist. Beelden stormer nu in Havenkerk Schiedam Pa Yusuf komt naar Schiedam. De Indonesische ex-moslim, wiens leven werd geken merkt door een intense haat tegen het christen dom maar die tijdens het lezen van de Bijbel zwicht- te, is vrijdagavond in de Havenkerk van Johan Maasbach. Daar getuigt de vroegere beeldenstormer van zijn plotselinge omme keer die hem een versto ting door familie en vrien den opleverde en hem zelfs voor vijf jaar in de gevangenis deed belanden. Na zijn vrijlating wendde hij zich definitief tot Jezus Christus; daar kan ieder- een zich vrijdagavond om half acht persoonlijk van op de hoogte stellen. Vlotte, vakkundige schade regeling. Hypermoderne outillage voor autorichten, bvaliteitsautoplaat-en spuitwerk Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam-Tel. (010)-154540. Samen met De Koren bloem 25 jaar Vlaardingen De Van Ho gen dorpse hooi en De Koren bloem bestaat in september 25 jaar. Het is daarom de gehele week feest op deze samenwer kende basis- en kleuterschool. Vandaag zijn er fietsen ver sierd en heeft de zesde klas een musical gespeeld. Vana vond is er nog een puzzeltocht voor de ouders. De volgende ochtend wordt dit nog eens overgedaan voor de kinderen, waarna er 's middags bingo is. Alle talentjes die op de Van Hogendorpschooi of De Ko renbloem rondlopen kunnen woensdagmorgen deelnemen aan aan het songfestival. Dit onder het motto: Zingt er nu echt niemand zo goed als Heintje vroeger deed? Voor de ouders is er die avond een mu sical, De volgende dag wordt er ge sport en naar een film geke ken, waarna de feestweek op vrijdag haar afsluiting beleeft. Een binnenspeldag, poppen kast en disco zijn de activitei ten voor de kinderen, waarna er 's avonds in het schoolge bouw aan de Van Limburg Sti rum straat een receptie is. Na afloop hiervan start om half negen de reünie. De feest commissie zou het leuk vinden als oude foto's vooraf, met tijd vermelding en klas, bij de school afgegeven worden. Vlaardingen Een leegstaand 'pand, waarom zou dat aange sloten moeten zijn op water en elctrieiteit? Dat vroeg de ge meente Vlaardingen zich af en bedacht meteen het ant woord. De bezetters van de oude detailhandelschool aan de Westhavenkade hebben het geweten. Hun openingsfeest moest het opeens zonder de meest elementaire benodigdhe den doen. Een in allerhaast gehuurde gregaat moest wonderen doen voor de krakers, en deed dat ook in redelijke mate. Het werd derhalve een alternatief feest. Zonder alcoholische drank ook. De bar was uit so ciëteit B'Bwana gehaald, maar er was slechts limonade te koop. De bezetters vreesden „nieuwe pesterijtjes" van de gemeente en politie, die het ontbreken van een vergun ning voor de verkoop van al cohol wellicht aan zouden grij pen. Omdat de aggregaat niet opti maal functioneerde was het af en toe even donker in de oude detailhandelschooL De vele kaarsen gaven het feest een aparte sfeer. Daarbij ook de optredende artiesten. Zoals de Amsterdamse Ruig Sisters, Bert us en de Posters en de punkdichter Bart Chabot. Gis teravond werd de eerste serie activiteiten afgesloten met de film Turks Fruit Prematuur De kunstenaars, popmuzikan ten en leden van de theater groep Krijt hebben vorige week via de Wet op de Open baarheid van Bestuur alle op het pand betrekking hebbende stukken bij het gemeentehuis opgevraagd. De jongeren be twijfelden namelijk of het de gemeente ernst was op deze plek een bejaardencentrum neer te laten zetten. Veel eer der denken ze dat het de ge meente Vlaardingen om de s Dit weekend was het feest In het kraakpand aan de Westhavenkade. Maar wei grotendeels bij kaarslicht. grond te doen is. De planvor ming zou nog heel prematuur zijn, maar gebruikt worden om het gebouw gesloopt te krijgen. Uit de opgevraagde stuKKen blijkt dat 28 gegadigden bij de gemeente hebben aangeklopt. Hiervan ging het in 17 geval len om individuele aanvragen voor atelierruimte. De ge meente is echter van plan in zee te gaan met de Algemene Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden. Deze stichting wil een flat van twintig verdiepingen neerzet ten, goed voor een kleine tweehonderd bejaardenwonin gen. Hierover zijn onderhan delingen gaande, waarbij voor al twistpunt is wie de sloop- kosten voor haar rekening moet nemen. De krakers proberen er nu achter te komen welke juridi sche mogelijkheden er zijn in het pand te blijven. Sloop en ontruiming kunnen echter, als het aan de gemeente ligt, ieder moment plaats vinden. In het Vlaardingse gemeentehuis wordt nog geheimzinnig ge daan. Er zou een sloopvergun ning zijn, maar de sloper moet nog gevonden worden. Het belooft in ieder geval een spannend weekje te worden. De bezetters zullen het ge bouw niet vrijwillig verlaten en dan is het de vraag wat de gemeente hier tegenover zal stellen. Vooralsnog siert de slogan 'Kraak helder tegen troebel cultuurbeleid' de gevel van het pand Westhavenkade 95.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3