>:illEDAMSCHE COURANT Officier eist geldboete voor klappen van agenten Holy wijk wil geen 9 welzijnssupermarkt Bk „neet r dê proef Ook culturele ri id achter Vertrouwen in ambtenaren op 't spel gezet Directeur:Wij zijn op een doodlopende weg9 Geweld bij aanhouding ging te ver SP vraagt om nog meer steun Wéér relletjes op Wibautplein 'Inspraak' nu op begane grond Geldnood maakt inspraak vrijwel nutteloos Commissies en behandelen begroting Woensdag 9 september 1981" - ONAFHANKELIJK dagblad - 105de jaargang no. 176 —4 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Twee Schiedamse politieagen ten hebben gisteren geldboetes tegen zich horen eisen voor de Rotterdamse recht bank. Het duo was op 19 mei 1980 slaags geraakt met een arrestant en had volgens de Officier van Justitie daarbij de grenzen van het toelaatbare overtreden. De ver dachte zou tot bloedens toe door de agen ten zijn verwond. Het geweld dat de agen ten daarbij gebruikten zou niet terecht zijn geweest. Dat meende althans de Officier, die zich beriep op verschillende getuigen verklaringen. Ook tegen de arrestant werd een geldboete geeist: hij zou zich bij de aanhouding hebben verzet. De 2?-jarige hoofdagent TonnyH. en de 24-jarige agent B. K. meenden gisteren voor de rechtbank, dat hun optreden volgens de richtlijnen was ge weest. „Er is niks gebeurd dat niet door de beugel kon, wel denk ik dat de aanhouding van de ver dachte tactischer had kunnen plaatsvinden", aldus de hoofdagent voor de Rotterdamse rechter. De beide agenten hadden op de bewuste dag de 37-jarige De R. aangehouden voor een verkeers controle. De automobilist vertelde zelf dat hij een bekende was van de politie. Daarop namen de agenten contact op met het politiebureau en het bleek dat De R. inderdaad een bekende was; zijn naam kwam maar liefst drie keer voor in het op sporingsregister. Wat zijn vergrijpen waren ge weest was de agenten op dat moment onbekend. Later zou blijken dat het om drie onbetaalde be keuringen ging. De twee agenten kregen de opdracht om De R. over te brengen naar het bureau. Toen de ver dachte zich 'öp een gewelddadige wijze losrukte' en 'slaande bewegingen maakte in de richting van de agenten' pasten de dienaren der wet geweld toe. De hoofdagent deed dat door met een hand boei in zijn hand op het hoofd van de verdachte te slaan. De andere agent gebruikte de wapenstok. Het resultaat was dat De R. tot bloedens toe ge wond raakte en met verwondingen aan de buik in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De. R ging in beklag: hoewel hij er uitdrukkelijk om had gevraagd vertelden de agenten niet waar voor de aanhouding plaatsvond. Daarnaast stond het toegepaste geweld volgens De R, in geen ver houding tot de niet betaalde bekeuringen. Ten slotte wees hij erop zelf helemaal geen geweld te gen de agenten té hebben gebruikt. Die lezing werd door een handvol getuigen bevestigd. Een onderzoek van de rijksrecherche leidde niet tot vervolging. Dat gebeurde wel toen De R. zich bij het Hof beklaagde. Maar tegelijk werd De B. ook zelf wegens verzet tijdens zijn aanhouding vervolgd. Tegen agent H. werd een geldboete van zeshon derd gulden geeist en tegen agent K. vierhonderd gulden. De R. moet, als het aan de Officier ligt, 250 gulden betalen. De rechtbank spreekt zich over veertien dagen uit. Volgens Hoofdinspecteur Piet van der Hengel van de Schiedamse politie heeft een geldboete tegen de agenten geen verdere consequenties voor hen. Vlaardingen Steeds meer partijen en organisaties scharen zich achter de kraakactie van Vlaardingse kunstenaars en popgroepen. De culturele raad heeft de bezetters zelfs al uitgenodigd om gezamenlijk de strate gie naar het college te bepalen. Morgen, na het kort geding dat om half elf dient voor de Rotterdamse rechtbank, zullen de krakers en de leden van die finctionele raad met elkaar om de tafel gaan zitten. De kra kers hebben inmiddels ook overleg gevoerd met diverse politieke partijen in de Vlaar dingse gemeenteraad. De re sultaten hiervan geven hen toch weer wat hoop. Leo Zeef (PSP) en Don_Rodrigues (D'66) zouden voornemens zijn het zogenaamde seniorenconvent (gevormd door de voorzitters van alle fracties) bijeen te roe pen. Van die kant zou dan bij het college bereikt moeten worden dat de sloop wordt uit gesteld tot de gemeenteraad een beslissing over de bestem ming voor het pand genomen heeft. Ondertussen zitten de bezet ters ook weer zonder water en nu definitief. Door middel van een ijzerdraadje is de waterlei ding onherstelbaar beschadigd. „Een uiterst grof en onmense lijk middel van burgemeester Kieboom", zeggen de krakers. Remi Poppe van de Socialisti sche Partij is in een brief aan het college en gemeenteraad al even duidelijk. Hij noemt de handelswijze van het college met betrekking tot de voorge nomen sloop van de voormali ge detail!* andelschool mislei dend en getuigend van onbe hoorlijk bestuur. De SP roept de raadsleden op, alsnog de plannen te stoppen om bejaar den in een op die plek te bou wen toren van 20 verdiepin gen te laten wonen. In zijn brief gaat Poppe in op de voor buitenstaanders ondui delijke besluitvorming, die rond de toekomstige bouw van dat bejaardencentrum heeft plaatsgevonden. De SP-voor- man verwijt het college dat het misleidend te .werk is ge gaan omdat binnenskamers al de nodige besluiten waren ge nomen, waarvan tijdens een commissievergadering waarin de plannen werden gepresen teerd echter niets is meege deeld. In een gesprek dat Poppe on langs had met wethouder Gou- driaan kwam tot uitdrukking, dat binnen het college een aantal maanden geleden wel xs gesproken over een andere be stemming voor de oude detail- handelsschool. Cultuurwet houder Maarleveld zou toen met een soortgelijke bestem ming zijn gekomen als waar de bezetters nu voor pleiten. De SP noemt het 'onderling ge konkel'dat hierover binnen het college zonder overleg met belanghebbenden is gespro ken. „Het feit dat de culturele wethouder Maarleveld zich binnen het college heeft laten ondersneeuwen wijst er op dat hij op dit vlak voor spek en bonen mag meedoen," aldus Poppe in zijn brief. Schiemond kampt met ernstige problemen Schiedam De Schiedamse politie heeft gisteravond vier jongens gearresteerd, nadat opnieuw onrust was ontstaan op het Wibautplein. Tussen acht en elf uur hielden ongeveer 70 jongeren zich op het plein op, die- vernielingen aanrichten, zich misdroegen tegenover buurtbewoners en zelfs in de tuinen aan het plein urineerden. Ook werd een reclamezuil en een boom in brand gestoken. Een der bewoners maakte zich zo kwaad op de jongeren, dat hij zijn luchtbuks in hun richting leegschoot. Niemand raakte daarbij gewond. Z'hY' Tot oktober zijn de orderportefeuilles nog maar gevuld. Vlaardingen Inwoner^ die iets meer willen weten over de mogelijkheden, mee te praten in het gemeentelijk beleid kunnen voortaan het bureau inspraak gemakkelijker yin- den. In de gemeentesecretarie zijn de mensen van dit bur&au nu gehuisvest naast het burehu militaire zaken, meteen links naast de ingang van het secrer tariegebouw. De afdeling mSlA taire zaken heeft enige ruimte aan de inspraak-collega's moe ten afstaan. Ook elders in het secretariege- ■"pouw zijn wat verschuivingen opgetreden. Het bureau econo mische zaken van drs. A. van der Steen is voortaan te vin den op kamer 315 op de derde etage. Het bureau privaatrech telijke aangelegenheden, dat eerst in die kamer zat, is nu naar de oude ruimte van in spraak gegaan: kamer 204 op de tweede etage. Vlaardingen Inspraak is leuk en aardig, maar als er geen geld is om je ideeën verwezenlijkt te zien, ben je snel uitgepraat. Dat merkten de naar schatting 70 bewo ners van Vlaardïngen-Holy gisteravond toen zij in zaal De Deel hun oordeel kwa- tnen vellen over de accom- modatieproblematiek voor sociaal-culturele activiteiten. Wethouder Cees Bot (in wiens portefeuille het sociaal cultu reel plan valt) was gisteren met zes ambtenaren naar Holy gekomen om daar meer infor matie te verschaffen over de plannen van de gemeente. Uit de wijk was al officieel de wens gedeponeerd dit stuk van Vlaardingen (Centrumge- bied. Dreven-, Hoeven-, Hoofdsteden-, Stadhouders- en Vogelbuurt) in vier delen, met ieder een buurtcentrum, op te splitsen. De gemeente had kennis geno men van dit voorstel, maar is voornemens dit, door de belab berde financiële situatie, te be perken tot twee deelgebieden. Hierin zou dan ruimte zijn voor een sociaal centrum in het middengebied (achter win kelcentrum De Loper), waar overigens nog geen vergun ning voor is verleend; het 22 jaar oude, houten, schoolge bouw aan de Meerkoetstraat en wellicht De Deel, waar overdag kinderen naar hun onderwijzeres) moeten luiste- Wethouder Cees Bot: chro nisch geldgebrek... De betrokken bewoners zijn het zeker niet eens met de plannen van de gemeente. Zij zien zich niets wijzer worden. Eén van de bezoekers, de me ning van vrijwel alle aanwezi gen vertolkend: „Het spijt me, mijnheer Bot, maar U heeft ons duidelijk niet kunnen overtuigen. Iedereen wil vier centra. Ik ben benieuwd wat U nu aan het college gaat ad viseren." De wethouder kon slechts verwijzen naar het chronische geldgebrek en de hoop uitspreken dat alsnog een oplossing gevonden zou wor den. Opbouwwerker Bart Noyon van De Heipaal spuide ook nogal wat kritiek in de rich ting van de wethouder. Hij vroeg zich af hoe de gemeente ook zelfs maar uit kön gaan van twee buurthuizen. 'Zijn' Heipaal wordt binnenkort in geruild voor de voormalige Meerkoetschool. „Een nood voorziening, die niet echt mee kan tellen concludeerde hij. De „welzijnssupermarkt" in het centrumgebied zal nog eni ge jaren op zich laten wachten en wat dan resteert is De Deel. Een plek waar vooralsnog weinig ruimte is voor sociale activiteiten omdat het fun geert als schoolgebouw dat ie dere doordeweekse avond schoon achtergelaten dient te worden en waar overdag niets mogelijk is. Schiedam Bijna heeft het achterwege blijven van een wetsartikel in de commissie sociale za ken geleid tot een vertrouwenscrisis, die door Nathouder Riet Taverne aangewakkerd dreig de te worden. De twee PvdA-vertegenwoordi gers in de commissie, Hans Konings en Jos van der Lugt, wilden een wetsbepaling over de uit- keringscommissi^ voor RWW en WWV zwart °P wit onder ogen krijgen, ook nadat twee ambtenaren hun" mondelinge uitleg hierover hadden gegeven. Wethouder Taverne nam het aanvankelijk nogal ernstig op voor deze twee ambtenaren, te weten de directeur van de so ciale dienst Gérard Smits en adviseur G. W. J- van Marsbergen, en liet de eis van de twee PvdA'ers haast op een stemming uitdraaien. Stemming echter zou onvermijdelijk hebben betekend, dat het vertrouwen in de ambtena ren op het spel kwam te staan. De twee PvdA- raadsleden konden echter duidelijk maken dat het hen alleen maar ging om het zoeken naar wegen om de uitkeringscommissies van samen stelling te veranderen en dat zij daarbij het wetsartikel hoopten te kunnen gebruiken. Dui delijk stelden zij dat het geen kwestie was van „de ambtenaren wel of niet geloven". Van der Lugt: „Ik blijf moeite hebben met de samenstel ling van die commissies. Ik wil de wet er wel eens zorgvuldig op na lezen om misschien onts nappingsclausules te vinden om daar wat aan te doen." In dat verband bracht Herman Noorde- graaf van de PPR de suggestie naar voren advi seurs voor de uitkeringen te benoemen. Wet houder Taverne was daarop zo goed van stem ming af te zien en alsnog het gev stuk zwart op wit toe te zenden. Schiedam De WSW in Schiedam groeit nog steeds, maar er moet wel op bezui nigd gaan worden. Dat zal in de nabije toekomst tot on overkomelijke problemen leiden. Directeur W. van der Veen: „Als er geen drastische maatregelen genomen wor den, zijn wij op een doodlo pende weg." Bcdrijfsgem eenschap Schie mond, zoals in Schiedam de sociale werkplaats aan de Vij- gensteeg heet, moet als elke WSW-instelling met winst draaien. Dat is een eis van het ministerie, hoewel elke ge meente tot op zekere hoogte autonoom is in de beleidsvoe ring. Van der Veen stelt dat het zeer opvallend is dat er steeds meer Schiedammers in WSW-verband willen gaan werken, terwijl overal de ■werkgelegenheid afneemt. Het ministerie verlangt echter be drijfseconomische resultaten, zodat er geen geld bij hoeft. Dat maakt het volgens Van der Veen onmogelijk, dat WSW'ers op een alternatieve wijze werk gaan verrichten. In provinciaal verband beeft hij zelf wel gepleit voor zinvol en nuttig werk dat niet per se winstgevend zou hoeven 2ijn, maar in Den Haag wil men hier nog niet aan. Zo dreigen WSW-plannen met fietsenstal lingen, monumentenzorg en musea de mist in te gaan. Daarnaast zit Schiemond zo wel met een wachtlijst voor bedrijfsindustriële objecten als met een orderportefeuille die slechts tot oktober gevuld is. Bij nieuwe plannen speelt het ruimtegebrek een steeds groter rol. Het gebouw aan de Vij- gensteeg wordt te klein voor het vele WSW-werk. Een nieuwe vestiging zou volgens wethouder Riet Taverne een hoge prioriteit moeten krijgen. .i x aau Vlaardingen De komende twee maanden, oktober en no vember, zullen de gemeente raad en haar diverse commis sies geheel in het teken staan van de begroting voor volgend jaar. De ontwerp-begroting en de aanbiedingsnota worden over twee weken, op 21 sep tember, aan de raad gepresen teerd. In oktober zullen alle 'raadscommissies voor advies en bijstand' en de diverse functionele raden zich over de materie buigen. Zoals gebruikelijk zijn al die bijeenkomsten ook toeganke lijk voor het publiek. Belang stellenden krijgen gedurende het eerste half uur van de ver gadering de gelegenheid, hun visie op het voorgenomen fi nanciële beleid voor volgend jaar te geven. De begrotingsdebatten in de gemeenteraad vinden plaats op 11, 12 en 13 november. E- venals de voorgaande jaren zullen er vijf vergaderingen aan de groene boekwerken en de bijlagen worden gewijd. Woensdag 11 november alleen 's avonds en donderdag en vrijdag 12 en 13 november zo wel 's middags als overdag. Het is gebruikelijk dat raadsle den en belangstellenden, die de hele begrotingsmarathon hebben uitgezeten, na afloop van de laatste vergadering worden beloond door een hap je en een drankje. Ook dit jaar zal het zonder twijfel weer zo zijn, dat slechts een enkel raadslid wegens principiële overwegingen niet aan dit koude buffet deelneemt. j Dit nieuwsblad. waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt ronder extra kosten bezorgd in combinatie niet het Rotterdams Nieuwsblad .on1 5W,C"et ê3A.'iU"" a**»**

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1