STAD/STREEK Bomen vaker onderzoeken Vier vrouwen weg uit bestuur PvdA De Pijpers blijven eigen weggaan Ruurd van der Veer wil terug in PvdA Officier eist cel voor geldzwendel wethouder Hummelen: 'Pro vincie is hoogst onfatsoenlijk A. van der Lugt breidt scjhool uit mmÊl Bewoners Mahustraat: Wordt het een mannen- 9 De Schilpen krijgt culturele functie Kethelse huisarts heeftenige spijt Valse hondertjes niets beter dan Monopoly-geld9 woentdag 9 Mptcmbar 1981 VD/9C/WW Maassluis wacht op d oodsteek veerpont Maassluis De ge meente Maassluis ziet het niet als haar taak zich in de financiële problemen te neste len teneinde de derde veerdienst op het traject Rozenburg Maassluis te behou den. Deze gemeente moet van de provin cie maar over de brug komen en dat vindt politiek Maassluis hoogst onfatsoenlijk'. Door de te hoog opgelopen kosten liet de provincie een inkrimping van de veer dienst als een noodzakelijk iets. Al boezemde het verlies van 22 arbeidsplaatsen ook aan die zijde wel wat angst in. Het Maassluïse college van burgemeester en wet houders protesteerde met klem tegen dit voornemen. Het resultaat was dat de pro vincie een briefje retour neerde met de vraag hoeveel zij 'an wel over hadden voor dat derde veer. In Den Haag was namelijk een besparing van om en nabij de miljoen gulden voorgerekend. Gistermiddag bogen de com missies voor ruimtelijke or dening en financien zich in laatste termijn over deze pro blematiek. Morgen moet na melijk het antwoord van de gemeente Maassluis bij Gede puteerde Staten gearriveerd zijn, waarna op 17 september een beslissing wordt geno men door de provinciale sta- ten-leden. De commissiele den vormden één blok. Ie dereen wil strijden voor be houd van het derde veer. Daarom ook was er grote verontwaardiging over de houding van GS. Woede Met name wethouder Han Hummelen kon zijn woede niet bedwingen. „Het is een buitengewoon onfatsoenlijke handelswijze. Men komt niet op voor haar eigen verant woordelijkheid. Zo'n briefje, waarin niet eens over bedra gen wordt gesproken,gaat alle perken te buiten." In Maassluis is iedereen het er over eens dat inkrimping tot één boot de doodsteek voor de veerdienst Maassluis Rozenburg is. Wethouder Izaak van der Knaap: „Wat ga je krijgen als mensen aan komen rijden en de boot vaart net weg? Ze keren om en gaan via de Beneluxtun- nel. Want ze hebben geen zin om een half uur te wachten." Zijn collega Hummelen re kende voor dat zoiets van de Haagse agglomeratie naar Rotterdam zo'n zestig kilo meter omrijden is. Dit ge koppeld aan de stijgende benzineprijzen en de groeiende behoefte aan een goed op elkaar afgestemd o- penbaar vervoer, maakt Maassluis duidelijk dat de opoffering van een veer dienst een hoogst onbegrijpe lijke zaak is. AI hoog genoeg Deze gemeente zou nu bij moeten gaan dragen in de kosten, maar meerdere leden van de twee commissies voerden aan dat de bijdrage van Maassluis al hoog genoeg is. De verzorging, dan wel asfaltering van de wegen, en de aanleg van een parkeer terrein zijn zaken die alle maal voor eigen rekening komen. Burgemeester en wethouders gaan de gisteren naar voren gebrachte punten opsturen naar GS en hopen nadrukkelijk op amendering. Wordt het besluit inderdaad uitgesteld, dan hoopt het Maassluïse gemeentebestuur nadrukkelijker over alterna tieven na te kunnen denken. Een mogelijkheid die nu nauwelijks heeft bestaan. De beide wethouders hebben er redelijke hoop op dat dit ver wezenlijkt zal worden. Van der Knaap verwacht op dit gebied nog wel wat steun van de vakbond, die „onge twijfeld nog wel wat pijlen op de boog heeft zitten Hoek van Holland „Er is geen sprake van dat de populieren in de Mahustraat in Hoek van Holland ziek zijn. Er is zeker geen aanleiding om maatregelen te ne men". Dat zegt E. de Kidder, chef van de plantsoenen- dienst in Hoek van Holland naar aanleiding van een brief van zestien gezinnen aan de Mahustraat i Truus de Nijs: te weinig vrouwen in de PvdA .actief. Volgens deze bewoners nemen de populieren veel licht weg uit de woningen en worden de auto's die onder de populieren staan ernstig vervuild. Dat zelfde geldt voor de ruiten van de huizen. Volgens de bewo ners is een harsachtig produkt de oorzaak. Gezien de grote hoeveelheid luis in de bomen en de nu al vallende bladeren vrezen ze dat de bomen ziek zijn. Ze vragen een beter pe riodiek onderhoud om het aanzicht van de straat te be vorderen De Ridder kan de klachten van de bewoners best volgen. „Maar je gaat niet zomaar een aantal goede bomen rooien. Als je ze kort knipt gaan ze nog veel harder en dichter groeien." Het vroeg vallen van de bladeren is volgens de plantsoenenchef niets bijzon- .ders. Het gebeurt elk jaar en wordt veroorzaakt door de zeewind. „De overvloedige hoeveelheid luis komt momen teel, door de lange droogte, in vrijwel alle bomen en struiken - voor." De Ridder neemt de klachten wel serieus, zeker ten aanzien van vervuiling en venninder- de lichtval. Het schrijven van de bewoners is doorgestuurd naar de afdeling beheer van de plantsoenendienst, die de kwestie zal onderzoeken er. daarna nader advies uitbrengt Maasland In hetywde win keltje 'De Schilpen' aan de 's Herenstraat, dat op dit mo ment wordt verbouwd om voor de Maaslandse gemeen schap een culturele functie te gaan vervullen, wordt zater dag aanstaande open huis ge houden. Belangstellenden kunnen dan kennis nemen van de herstelwerkzaamhe den, waarbij inmiddels onder de vloer al twee plavuizen- vloeren zijn aangetroffen, en boven de zware draagbalken van het plafond zogenaamde kinderbintjes uit de achttiende eeuw. Maasland heeft van het rijk subsidie gekregen, waarmee enkele bouwvakkers kunnen worden betaald die bij het op knappen van 'De Schilpen' zijn betrokken. Materialen moet de gemeente zelf bekosti gen. Tijdens de volgende week dinsdag te houden ^aadsverga- derxng staat /oor een voorlopig krc an 25.000 gulden op de Het is de bedoeling het Beoouw in ge bruik te geven aan een nog op te richten stichting, waarvan burgemeester J. van den Brink voorzitter wordt. Op de benedenverdieping komt een expositie- en wer kruimte, terwijl het winkeltje blijft zoals het nu is. Dat win keltje zal elke zaterdag geo pend zijn om er snoep uit grootmoeders tijd te verkopen. Tijdens het open huis schildert mevrouw Lu'yte oer-Hollandse motieven op allerlei voorwer pen, die te koop zijn. Ook is er zaterdag weer gelegenheid om zich op te geven als 'Vriend van de Schilpen'. Ook na TnnHwnisftpiiiff! O" Vlaardingen. „De vlag- gengroep die we willen uitbreiden moet een kleur rijke verfraaiing en onder steuning van onze show zijn", zegt Piet Bagchus, zakelijk leider van de Vlaardingse showband De Pijpers. Het idee om ion- gens en meisjes met kleu rige vlaggen de muziek van een band te laten ac centueren is afkomstig uil Amerika. „Maar we lopen niet zomaar achter die ontwikkelingen aan", zegt de voorzitter van De Pij pers, Marco Burgers. „Bij alle moderniseringen gaan we, weliswaar met behulp van de ideeön van ande ren, onze eigen weg. We houden een heel eigen stijl." Om de vlaggengroep op de gewenste sterkte te krijgen is een uitbreiding van net corps nodig. Die groep moet uit zo'n vijftien jon gens en meisjes bestaan. Om die bij elkaar te krij gen houdt de showband op 19 september van tien tot vijf uur open huis in het Weeshuis aan het Wees huisplein. Daar kunnen belangstellenden het ge moderniseerde instrumen tarium bekijken, vragen stellen en video-films zien. Schroefjes en moer tjes Die modernisering van de instrumenten is een rib uit het lijf van de band ge weest. Bagchus: „We heb ben jarenlang het oude spul met schroefjes en moertjes aan elkaar ge houden, terwijl het ver vangen moest worden." En wat men daarmee ver diende is nu voor een dankzij al de inspanningen is De Pijpers naar zïin zeg gen nu toch de modernste groot deel al weer uitgege ven. Burgers voegt daar aan toe, dat de band niet om de financiële toestand te verbeteren de contribu ties wil verhogen. „We moeten voor iedereen be- reikbaar blijven." Maar showband In bet West- land. Het einde van de vernieu wingen is niet in zicht. Nu moeten nog de blaasinstru menten allemaal naar vo ren worden gericht, zodat de band het publiek, dat daarvoor allemaal aan eéfi kant moet gaan zitten, zoals Burgers dat noemt „een poep muziek" kun nen laten horen. Van de geijkte manieren van militaire showbands moeten De Pijpers ook niets meer hebben. Ge schreeuwde commando's gebruiken ze niet meer, en in plaats van uniformen hebben ze zelf ontworpen kostuums. Dat levert hen van de zijde van critici weieens de benaming 'clowns' op, maar dat kan ze niet schelen. Bagchus: „Het publiek vindt het mooi en daar gaat het om." ^ïiiiiiiiuHiiiiiiiifiiiiiiiiiuiiiiiiniininiiiiiiiiQimiiiiiiiiiiiiRiminiiiiiiiiniininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiniiiiüiiiimiiiiiiiiiiiiiiniinimniininiiiin Schiedam Kort nadat het Schiedamse PvdA- maandorgaan Voorwaarts deze week een artikel pu bliceerde met als vraag stuk of de PvdA in 1982 een mannenpartij blijft, zijn vier vrouwelijke be stuursleden opgestapt De redenen zijn uiteenlopend. Zo kan het in het geval van Truus de Nijs en Yvonne Siljee zijn, dat zij als bestuurslid zijn ver trokken om in de ge- de secretaris Truus de Nijs, oud-gemeenteraadslid en hui dig Rijn mond raad slid Yvonne Siljee, het huidige gemeente raadslid Janny Boonstra het achter de schermen nog steeds aanwezige oud-raadslid Jo Ou wens, die vorig jaar ver trok omdat zij haar rechter hand Ruurd van der Veer ging missen. Uitgaande van een fractie, die even groot wordt als de huidi ge, en die dus zeventien zetels zal tellen, is een aantal van vier vrouwen niet groot. Gege ven de voorwaarde dat nieuwe fractieleden zich al anderhalf èt twee jaar duidelijk hebben moeten manifesteren in de partij, ziet Truus d« Nijs zo kort voor de raadsverkiezin gen in mei 1982 voor vrouwen ook geen verdere mogelijkheid meer. Het waren vooral man nen, die van zich lieten spre ken. komen. Maar in de verder voornamelijk mannelijke kring van de partij wordt er sceptisch tegen aan ge hikt, dat vrouwen, die juist afkeer hebben van een mannelijke club, zelf het bijltje erbij neerleg gen. Het Schiedamse afdelingsbe stuur spreekt in de Voor waarts een voorkeur uit voor een „zo evenredig mogelijke verdeling" tussen mannen en vrouwen in de toekomstige fractie. In dezelfde periodiek «preekt echter PvdA-secretaris Truus de Nijs haar zorg uit over deze ambitie. Zij gelooft er niets van, dat de PvdA- fractie straks even veel vrou wen als mannen zal bevatten. Hoe ambitieus ook opgesteld, de profielschets van nieuwe PvdA-raadsIeden laat volgens de vrouwenbeweging te wei nig mogelijkheden open om als vrouw in de gemeenteraad te komen. Truus de Nijs is overi gens wel geneigd om te stellen dat dit voor een groot deel aan de vrouwen zelf ligt, die te weinig een eigen geluid laten boren. De vier vertrekkende vrou wen uit het Schiedamse Pvd A- bestuur zijn Wil Kraan, Mart ha Wagenaar, Yvonne Siljee en Truus de Nijs, De eerste, twee hebben volgens een be stuurslid absoluut geen enkele interesse in de nieuwe fractie te komen. Als hierbij in ogen schouw wordt genomen dat van de actieve raadsleden in het afgelopen anderhalf jaar bijna honderd procent een mansgezicht had, kan men niet anders concluderen dan dat er slechts een handjevol vrouwelijke PvdA-kandidaten is voor de nieuwe gemeente raad. Dat zijn dan de scheiden- Schiedam De Kethelse huisarts Ruurd van der Veer (54), de voormalige fractieleider van de PvdA die vorig jaar opstapte als lid van die partij, zou graag terugkeren in de so cialistische gelederen. Hij heeft de Sdüedafnse afde lingsvoorzitter Hans Bak ker benaderd met het ver zoek om te informeren, of er mogelijkheden zijn om zijn vertrek destijds onge daan te maken. De kribbi ge afscheidsbrief, die Van der Veer toen schreef aan de PvdA, zou hij nu „als niet geschreven willen beschouwen. Van der Veer zegt „enige spijt" te hebben van zijn vertrek. Vorige week zei de oud-PvdA- fractieleider nog: „De geruch ten lopen op mij zelf vooruit- Ik ben nog geen lid, ik heb met enkele vrienden contact opgenomen, ik wil even iets met ze doornemen. Ik wil na melijk liefst niet opnieuw tot de partij toetreden, maar ik zou liever doen alsof ik nooit weggeweest ben. Ik wil mijn opzegging ongedaan maken, want ik heb er enige spijt van. Ik mis "t." Eergisteren voegde Van der Veer daaraan toe: „In elk ge val word ik weer lid, ook als mijn opzegging niet ongedaan kan worden gemaakt. Ik ging Ruurd van der Veer: afscheidsbrief als niet geschreven be schouwen... vorig jaar weg om landelijke inzichten, plaatselijk speelde er ook wel wat, maar dat vond ik niet belangrijk genoeg om aanstoot aan te nemen. Nee, ik had bezwaren tegen enkele partijgenoten die naar mijn ge voel te veel tot het establish ment gingen behoren. Maar nu mis ik het om bij de PvdA te horen, Bovendien ben ik tot het inzicht gekomen: als je iets wilt veranderen, moet je dat van binnenuit doen en niet Schiedam/Maassluis „Het was gewoon te gek dat te dat geld hebben uitgegeven, dan had je net zo goed met monopoly-geld een winkel kunnen, binnenstap pen." De 21-jarige Maassluizenaar Henk S. kan zich alleen nog maar verbazen over de brutaliteit waar mee met valse honderdjes werd omgesprongen. De Maassluizenaar stond terecht wegens zijn aandeel in een geldzwendel, die uiteinde lijk in Utrecht was stukgelopen. In totaal waren zes mensen bij de zwendel- zaak betrokken. Hoofdpersonen in de tiff aire waren Aad S. en Cor van G., die op 3 no vember in Schiedam door de politie werden aangehouden. Het duo kocht in een Schie dams café maar liefst 110 valse honderdjes van 'een Amsterdammer' en beiden zorgden ervoor dat het geld verder werd verspreid. Zowel S. als G. verschenen gisteren niet voor de Rotterdamse rechtbank. De eerste bevindt zich in het buitenland en de tweede was ver hinderd wegens het overlijden van zijn moe der. Hun zaak werd dan ook aangehouden. Wel voor het gerecht stond gisteren de Schiedamse cafébaas Cor B. Hij werd ervan beschuldigd de contacten te hebben gelegd voor Aad. S. en Cor van G. en zo de handel in het valse geld mogelijk te hebben ge maakt Het zou ook in zijn café geweest zijn dat de transactie met het valse geld had plaatsgevonden. De beide handelaars hadden tie café-baas tegenover de rechter-commissa- ris dan ook als mede-schuldige aangewezen. Tegenover de rechtbank toonde B. alleen maar verbazing over de beschuldigingen. „Ik weet niks van valse biljetten en ik weet niks van gemaakte afspraken. „D'r komen wel meer mensen in mijn zaak, ik weet heus niet van iedereen wat zij allemaal uitspoken," zei B. gisteren. Het verhaal van B. week beduidend af van de overige getuigenverklaringen. Zo zouden de beide geldhandelaren in zijn zaak zijn ge weest om te praten over een zonnebank. Dat verhaal vond de officier van justitie nauwe lijks geloofwaardig. Hij eiste dan ook een ge vangenisstraf van vijf maanden tegen de Schiedammer, waarvan drie voorwaardelijk. Behalve de drie die zich in het Schiedamse café al dan niet met duistere zaken zouden hebben bezig gehouden, bleken ook drie jon ge Maassluizenaren bij de zaak betrokken. Allereerst was er de eerder genoemde Henk S. die ervan werd beschuldigd het valse geld in bewaring te hebben gehad met de bedoe-, ling het uit te gaan geven. Dat laatste werd door S. zelf ontkent Het geld zou tegen zijn zin bij hem thuis zijn blijven liggen. „Zoiets zou ik nooit proberen uit te geven, dan kun je het net zo goed met monopoly-geld probe ren", aldus S. Zijn zaak komt over veertien dagen opnieuw voor de rechtbank, nadat gis teren een fout in de dagvaarding werd ge constateerd. De laatste schakel in de geldzwendel werd gevormd door de Maassluizenaars W. de '1 E. en zijn vriend D. Zij beiden probeerden 10 biljetten uit te geven bij winkeliers in Utrecht Vier maal lukte dat, maarde vijfde keer liep het duo tegen de lamp. Een wakke re winkelier ontdekte in een oogopslag de naar het scheen slechte vervalsing. De I E hoorde gisteren een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden tegen zich eisen en een geldboete van duizend gul den. D. wordt als militair door de krijgsraad gevonnist. De uitspraken wordgp verwacht over veer tien dagen. door er zomaar naast te gaan staan." Ruurd van der Veer is de tweede bekende socialist die een jaar geleden opstapte als PvdA-lid en na enige tijd weer terug wil. De oude socialisti sche veteraan Jan Krabben dam ging hem voor; deze kon uiteindelijk geen keus maken uit andere linkse partijen die wel zijn sympathie hadden maar voor hem toch niet kon den betekenen wat de PvdA voor hem was. In verband met Van der Veers vertrek stapte Jo Ou wens (53) vorig jaar uit de PvdA-fractie, hoewel zij lid bleef van de par tij. Van der Veer had voor haar een belangrijk inspirator gebleken en zonder zijn direc te steun was het Ouwens moeilijk voort te gaan. Zeer recentelijk deelde Jo Ou wans nog mee „de politiek als zoda nig" wel te missen. Vlaardingen Het Vlaarding se aannemersbedrijf A. van der Lugt heeft de opdracht ge kregen voor de uitbreiding van de Mei doorn school aan de Meidoomstraat 30. Van der Lugt was met een begroting van 562.000 gulden de laagste inschrijver voor het project

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3