S IE AMSCI IE COURANT I Rechter voelt veel voor debat in gemeenteraad Ik .neem. deproêf Twintig gulden voor waardeloze dingen Protesten bij gemeente over nieuwe bushaltes Alheda opent pand van schoonmaakgigant Boerderij Landsheer educatief centrum Raadsvergaderingen wellicht via CAI -«JSSS- Nieuw GOM-pand bespaart eigen schoonmakers werk Radikalen lonken naar EVP en PSP Posthoorn en Zijdeveld starten verbouwing Uitspraak kort geding 'kraakpand' over twee weken 1 Vrijdag 11 september 1981. ONAFHANKELIJK DAGBLAD- -105de jaargang no. 178pacihA'S Vlaardingen Een aantal Vlaardingers is sinds gisteren in het bezit van een 'anti- inbraakkettinkje dat zij aan de deur voor twintig gulden hebben gekocht Waardelo- ze dingen, die echt geen cent waard zijn", zegt hoofdinspectrice van de Vlaardingse politie Marianne Ekcls. Zij vermoedt dat het om twee inbrekers gaat die de boel ver kennen en op zo'n manier nog een beetje bijverdienen. Gistermorgen werd het tweetal gesignaleerd bij een [lat aan de Lissabon weg. Toen de politie hen op het spoor was, verdwenen zij in een blauwe Peugeot 504. Ze zouden met name oudere mensen overrompelen met het kettinkje dat aan de bin nenzijde van deur of raam bevestigd moet worden en het dieven zo goed als onmoge lijk zou maken binnen te komen. De VJaardingse politie heeft een onderzoek ingesteld en verzoekt een ieder die deze (wee 'zakenlui' heeft gezien contact met het bureau op te nemen. De signalementen zijn nog vaag. Politie-woordvoerster Ekels: „Een lang iemand met een bril en een kleiner type, die een trainingsjack aanhad .tiiiiiuTnfiiiiinTiniitmiiimiifiiinimiiiiiijjuiiiiinitniiMiuiiiiiiinniiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiNUHiriiHiniiiinmuiiiiiimiiniijnfuiHiniiiiiiifuriiiiiiiuiiiinHntuiisriJiimsnmiinaimriiiimiiiimiiiimiminmiiinminmiifniiiiiiruniinjiiniiiniimiiiiB Bedri j ven lm unifiiinniiitrmiiiiit niiim rui iiiiiuiiinn iimiiirrtiiu m n i iitiiiinin ut m niitHiiiiiiiiiTiiiit nti mm mnAimriiiiiiiiif iniiiitti riuiiiiniiit t initnntii Schiedam Oud-minister van Sociale Zaken Wil Al- beda heeft gisteren het nieuwe kantoorpand van de Schiedamse schoon maakgigant GOM geo pend. Het was zijn laatste Oud-minister Wil Albeda nam gisteren in Schiedam min of meer afscheid als mi nister van Sociale Zaken. Hij verrichtte met de opening van het nieuwe Gom-pand zijn laatste officiële gebeurte nis. voor chaos PPR wil samenwerking voor raads verkiezingen Vlaardingen De plaatselij ke afdeling van de PPR wil onderhandelen met de EVP en de PSP om te zien, of er voor de volgende gemeente raadsverkiezingen een geza menlijke lijst tot stand te brengen is om zodoende kans op minstens één raadszetel te maken. In zelfstandig mee doen aan die verkiezingen zien de Radikalen niet zo veel. omdat de kans om dan in de raad te komen zeer ge ring wordt geacht. Bij de vo rige raadsverkiezingen kwam de PPR net 80 stem men tekort, terwijl de partij bij de laatste kamerverkie zingen in Vlaardingen zelfs maar de helft van het beno digde aantal stemmen be haalde. Tijdens de ledenvergadering van de PPR die gisteravond werd gehouden vond een prin cipiële discussie plaats over de vraag, met welke partij sa menwerking zou kunnen wor den gezocht. Daarvoor kwa men eigenlijk maar twee groe peringen in aanmerking: de Evangelische Volks Partij, waarvan lijsttrekker Rien Weststrate al had laten door schemeren ook wel wat voor een combinatie met de PPR te voelen, en de Pacifistisch So cialistische Partij. Uiteindelijk werd door de vergadering een voorkeur uiitgesproken voor alléén het EVP, omdat een combinatie waarbij ook de PSP aanwezig zou zijn veel huidige twijfelende CDA- stemmers zou verhinderen, die lijst te kiezen. Het is met name het CDA, waar de PPR samen met de EVP de nodige stem men weg denkt te kunnen ha len. Er wordt vooral gemikt op de vroegere NBBA-ers in die partij, die al eerder een afsplit sing overwogen, maar de tijd daarvoor te vroeg vonden. Of een samenwerking met een of of beide van de genoemde partijen inderdaad mogelijk wordt zal de komende maan den moeten blijken uit de on derhandelingen, die men wil starten. Daarbij moet ook de vraag worden beantwoord welke vorm van samenwer king wordt gekozen; de ma nier van SP-PSP in de huidige zittingsperiode waarbij tedere partij twee jaar in de raad zit of een echte combinatie, met één raadslid van een van beide partijen, waar de PPR het meest voor voelt. Wie dat dan zou moeten worden is nog niet te voorspellen. Dat zou een keus kunnen worden uit drie kandidaten: Leo Zeef (PSP), Peter Blonk (EVP) en Riet Eg- germont (PPR). Die laatste heeft, zij het aarzelend, al Ia- ten doorschemeren wel weer in de raad zitting te willen ne men. Schiedam Bedrijven en kantoren aan de Nieuwe Haven vrezen chaotische en levensge vaarlijke situaties, nu de gemeente zonder in spraak is overgegaan tot aanleg van twee bus haltes bij de Kippenbrug. Onder andere za lencomplex Irene, notariskantoor Sneep en Warmtemeter BV hebben zich schriftelijk ge wend tot de directeur van gemeentewerken, Harm de Block. De wethouders Zijdeveld en Posthoorn broederlijk bijeen. De belde stadsmensen startten de werkzaamheden aan de toekomstige educatieve boerderij. 4 Schiedam Gebroeder lijk hebben de wethou ders Herman Posthoorn en Chris Zijdeveld giste ren een eerste hand ge legd aan de verbouwing van de boerderij van boer Lansbergen aan de Harre- weg. Zij deden dat door de eerste dakpannen los te wrikken. Het is de bedoe ling dat de boerderij voor een deel wordt veranderd in een educatief centrum, waar stadse mensen het boerenleven van dichtbij kunnen aanschouwen. In het andere gedeelte van de boerderij blijft de fami lie Lansbergen dan wo nen. Het project gaat deel uit ma ken van het park de Kethel, ten noorden van de Kethelse dorpskern. Een deel van dat park is al aangelegd en wordt vooral op mooie dagen op gro te schaal door dagjesmensen aangedaan. Volgens wethou der Herman Posthoorn is het de bedoeling dat de educatieve boerderij ook een belangrijke trekpleister zal worden voor de dagjes toe rist. De familie Lansbergen haalt slechts de schouders op als de plannen met het dagjestoeris- me ter sprake komt- Onduide lijk is nog hoe de educatieve boerderij zal worden gerund. Duidelijk is wel dat hij onder plantsoenendienst zal vallen. Maar het wordt onwaarschijn lijk geacht dat een medewer ker van plantsoenendienst permanent aan de Harrewcg wordt gestationeerd. Veeleer denkt men aan samenwerking met mensen in de omgeving. Het is ook in dat verband dat de familie Lansbergen is ge vraagd een oogje in het zeil te houden en te voorkomen dat de educatieve boerderij wordt gesloopt door bezoekers die weinig belangstelling voor het boerenleven aan de dag leg gen. De Lansbergens geloven dat dagjes toer isme funest zal worden voor de educatieve boerderij. „Wij kunnen toch niet iedereen in de gaten hou den" zo redeneert men. Er wordt ook op gewezen dat de plotselinge snelheid met de plannen vooral diende om de vette subsidie bij CRM voor el kaar te krijgen. Het geheel rondmaken van de plannen zou dan in een later stadium kunnen komen, zo vermoedde men gisteren. Behalve dat zij noodzakelijke parkeerruimte voor hun deur kwijtraken, zijn Irene-eige- naar Rob Lutz en kandidaat notaris mr. I, Kijlstra ook on gerust over het gevaar dat voetgangers straks lopen. Bo vendien is de Nieuwe Haven sinds de „betreurenswaardige" afsluiting van de Westvest zo druk geworden, dat er met de komst van bushaltes een com plete blokkade wordt ge vreesd. De bedrijven hebben de meente verzocht om de voi week aangelegde bushaltes nog te verplaatsen naar het grasveldje bij huize Franke- land, naast de garage van Kalfsbeek. Dat is prettiger voor de bejaarde bewoners van Frankeland, dat kost geen parkeerplaatsen en dat neemt voor meer mensen de riskante oversteek van de Nieuwe Ha ven ter hoogte van de Kippen brug weg. Als de gemeente aan deze wensen geen gehoor geeft, zien de bedrijven graag elders in hun nabijheid parkeerruim te gerealiseerd. Er was al te weinig parkeerruimte en dat wordt nu nog minder. De be drijven zijn bang klanten te verliezen. Echter, ook elders op de Nieuwe Haven kunnen zich situaties gaan voordoen die het verkeer hier ernstig bemoeilijken, zo luidt de kri tiek. Een derde bushalte ter hoogte van de Gordonstraat wordt evenmin veilig ge noemd. En meer de kant van de BK-laan op kunnen zich volgens de bedrijven hele wegversperringen gaan voor doen, omdat vrachtwagens voor laden en lossen vaak dubbel moeten parkeren en de bussen er dan nog meer hin der veroorzaken. „Er zullen zeker slachtoffers vallen," waarschuwt kandi daat-notaris Kijlstra van het notariskantoor Sneep. Hob Lutz wijst op een vreemde ma noeuvre: buspassagiers die straks aan de waterkant van de Nieuwe Haven uitstappen en de Kippenbrug over willen, zouden straks driemaal moe ten oversteken. officiële daad als minister.! Bij de opening waren ook! I burgemeester John te Loo! en loco-burgemeester Rei-j nier Scheeres aanwezig. I De bouw van het miljoenen- pand aan het einde van de *s Gravelandseweg heeft overi gens jarenlang aan een zijden draadje gehangen. Het stond wél vast dat er voor het snel groeiende bedrijf nieuwe huis vesting moest komen, want de I oude ruimte aan de Westvest j werd veel te krap. Maar nieuwbouwplannen van Gom liepen telkenmale stuk op de slechte locatie die men in Schiedam zou moeten be trekken. Volgens R. Jense. staf-manager van Gom, is de plek aan het eind van de 's Gravelandseweg een 'aggeneb- beshoek'. Men had veel liever op een in het oog springende plek in de buurt van de rijks weg gezeten. Het zou aan de vergaande medewerking van de gemeente te danken zijn geweest dat Gom toch voor Schiedam behouden is. In het nieuwe bedrijfspand ko men voorlopig vijftig mensen te werken. Het gaat daarbij om I de directie van het bedrijf en om allerlei stafdiensten. Het pand aan de 's Gravelandse weg biedt echter plaats aan het dubbele aantal werknemers. Dat past precies in de toe- komstverwachting van Gom: binnen tien jaar wil men het5 huidige personeelsbestand (to- taal vijfduizend werknemers) hebben verdubbeld. Een pikant detail aan het nieuwe gebouw, dat is ontwor pen door de Vlaardingse archi tect J. de Rijke, is dat het schoonhouden in de helft van de tijd kan. Zo hespaart Gom dus eigenlijk de eigen schoon makers werk. Rotterdam De bezetters van de voormalige detail handelschool aan de Westha venkade mogen nog minimaal twee weken in dit pand blijven. De president van de Rotter damse rechtbank, mr. J- Nievaart oordeelde dat het logisch zou zijn wan neer de Vlaardingse ge meenteraad zich eens over het voornemen tot sloop van het gebouw buigt. Een uitspraak in dit door de gemeente aangespan nen kort geding, deed de magistraat nog niet. Dit gebeurt op 24 september. Uit de woorden van de presi dent kan echter afgeleid wor den dat gesloopt mag worden, mits het merendeel van de ge meenteraad het hiermee eens is. „Het is toch niet bezwaar lijk om begin oktober de raad hierover te laten beslissen?", vroeg hij de afvaardiging van de gemeente, de heren Ou- wens (chef stadsontwikkeling) en Franken (chef juridische zaken). Zij moesten schoorvoe tend beamen dat dit inderdaad niet zo onlogisch is. Alom werd verwacht dat de gemeente tijdens het kort ge ding met gegevens zou komen, die sloop nog noodzakelijker maakten. Dit bleek niet het geval. Van die zijde werden slechts de bekende verhalen aangevoerd. Sloop zou zo snel mogelijk geboden rijn omdat de gemeente 1 maart 19B2 met de bouw van een bejaardenflat wil beginnen. De advocaat van de bezetters, mr. S.Brunia, vroeg zich af waarom een snelle sloop (bin nen enkele weken) eigenlijk noodzakelijk is. Hij voerde aan dat de plannen nog niet in een definitief stadium zijn en eiste dat de ontruiming in ieder ge val uitgesteld wordt tot de Vlaardingse gemeenteraad zich hierover heeft uitgespro ken. Dan ook zou de wens van de bezetters om van het ge bouw een cultureel centrum te maken aan de orde kunnen komen. Volgens hem heeft de gemeen te zich tot dusver uitsluitend met het jurische gedeelte bezig gehouden en wordt het tijd dat nu ook de politiek eens mee praat over ae bestemming van het pand. Ook de rechtbank president zag het gistermorgen niet als bezwaarlijk wanneer dit alsnog gebeurt. De gemeen te-vertegenwoordigers konden hem niet overtuigen dat sloop geen week extra op zich kan laten wachten. Vlaardingen Op verzoek van raadslid Floor Quast (VVD) is momenteel een on derzoek gaande naar de mo gelijkheden, om bij belangrij ke gemeenteraadsvergade ringen rechtstreekse radio uitzendingen te verzorgen via het CAI-kabelnet. Op die manier zou een aanzienlijk groter deel van de Vlaar dingse burgerij bij deze raadsvergaderingen betrok ken kunnen worden dan mo menteel het geval is. Quast stelde de kwestie onlangs aan de orde in de raadscom missie voor voorlichting en inspraak. Een onderzoek heeft inmid dels uitgewezen dat een der gelijke service de gemeente inclusief BTW een bedrag van ruim 6000 gulden zou kosten. Hierin zijn niet inbe grepen voorzieningen die in de raadzaal van het stadhuis getroffen moeten worden voor de registratie van de vergadering. Om de uitzen- dingen le kunnen verzorgen is wel toestemming nodig van de ministeries van CRM en verkeer en waterstaat. Met die beide ministeries wordt momenteel overleg ge voerd. Ook het GEWB, waaronder de CAI in Vlaar dingen valt, bekijkt intern wat voor mogelijkheden er zijn. J|L Di» nieuwsblad, waarin u al hel nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt tonder extra kosten bezorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. 09 91' ,1» s. dt«5 ito»0' e\op

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1