SCHIEDAMSCHE COURANT Poppe kletst 68 bejaardenhuizen bij Schuurkerkje Goudriaan: snel derde fase renovatie VOP Huizen op veiling worden spotkoopjes Ik neerm- proet CDA schoorvoetend achter 400-feest deze krant hruids snow sonja VeVe!C-°peri »•»- Arij Maarleveld: Overleg over tijdelijk verhuren in Zeeheldenbuurt Politie pakt wapens af in *rel-gebied' Donderdag 17 september 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - 105de jaargang no. 182—4 PAGINA'S— Bijna helft werklc -jen joiier dan 23 jaar Vlaardïngen Wethouder Arij Maarlevend (cultuur) heeft nogal nijdig gereageerd op de brief die de SP'er Remi Poppe aan het college van B en W en de gemeenteraad heeft ge stuurd over de kraak van de oude detailhandelsschool aan de Westhavenkade, die een groep vertegenwoordigers uit de culturele sector in gebruik wil nemen als onderkomen. Arij Maarleveld: nijdig... In zijn brief heeft Poppe ook de nodige opmerkingen ge maakt met betrekking tot het functioneren van Maarleveld. Over het feit dat over een eventuele culturele bestem ming van het gebouw enkele maanden geleden wel binnen het college was gesproken, waarbij men echter tot de con clusie kwam dat dit geen haal bare zaak zou zijn, merkte De arbeidsmarkt in het Waterweggebied wordt steeds k .ipper. In de afgelopen maand is het aantal werklozen de vijfdui zend gepasseerd. Een jaar geleden waren er in het gebied nog maar een kleine driedui zend werkzoekenden ingeschreven bij het arbeidsbureau. Ruim 43 procent van de in totaal 5071 werklozen is jonger dan 23 jaar. De forse stijging van de werkloosheid wordt dan ook vooral veroorzaakt door schoolverlaters die geen baan kunnen vin den. IKV wil meer mensen bereiken in Vredesweek. Pagina drie. Schiedamse commissie: rampoefening nodig. Pagina drie. HBSS kan hoofd net bovenwater houden. Pagina vier. Vlaardïngen Het college van B en W voert momenteel overleg met Patrimonium's Woningstichting over eventue le uitgifte van leeggekomen woningen in de Zeehelden buurt op tijdelijke basis, op grond van een zogenaamd sloopcontract Op het tijdelijk verhuren van de huizen had de bewonersgroep in de Zee heldenbuurt in een brief aan de gemeente aangedrongen, om nog verdere verpaupering van de wijk zoveel mogelijk tegen te gaan. Bat tijdelijk verhuren van de huizen, zonder dat daarbij aan spraak gemaakt kan worden op de huurbescherming die ie dere 'normale* huurder van oen huis geniet, kan niet door de woningbouwvereniging zelf worden gedaan. Wettelijke be palingen maken alleen moge lijk, dat gemeentebesturen op een dergelijke basis huizen uit geven. De PW-wonïngen in de Zeeheldenbuurt zouden voor dit doel juridisch door de ge meente gevorderd moeten worden. Of uitgifte van de huizen tot aan het moment dat in de wijk gesloopt of gerenoveerd gaat worden inderdaad mogelijk is, dat hoopt verantwoordelijk wethouder Goudriaan binnen een maand te weten. Momenteel staan er bij het ar beidsbureau 1107 schoolverla ters ingeschreven. Precies een jaar geleden waren dat er nog maar 522. Vooral in de leeftijd tot 19 jaar is het moeilijk om aan een baan te komen. De vraag naar jeugdig personeel is bijna tot het nulpunt gedaald. Bedroeg de vraag naar jeugdig personeel tot 19 jaar vorig jaar nog 205, nu staan er slechts acht vacatures (uitsluitend me taal) bij het arbeidsbureau ge registreerd. Het ziet er niet naar uit dat de arbeidsmarkt in de nabije toe komst zal verbeteren. Arbeids bureaudirecteur Van Lent noemt de speelruimte op de arbeidsmarkt zeer gering.-On danks de ongunstige omstan digheden vindt toch 55 pro cent van de werklozen drie maanden na inschrijving bij het arbeidsbureau een baan. In het Waterweggebied be draagt het werkloosheidsper centage bij mannen thans 5.5, bij vrouwen 14,2. Vooral in de bouw is het door het instorten van de woningmarkt moeilijk om werk te vinden. De contac ten tussen arbeidsbureau en bouwbedrijven beperken zich bijna uitsluitend tot ontslag- verzoeken wegens werk ver mindering. In de metaal is si tuatie iets beter, maar blijkt het nog steeds moeilijk te zijn vraag en aanbod goed op el kaar af te stemmen. Tegeno ver 641 werkzoekenden staan. 370 vacatures. Vooral enkele grotere bedrijven hebben nog al wat mensen nodig, zoals plaatwerkers, pijpenmonteurs en lassers. Ook in de handelssector blijft de vraag teruglopen en het aanbod stijgen. In de kantoor sector is het niet veel anders. Ook daar zijn vele malen meer werkzoekenden dan er banen zijn. Het na jarenlang touwtrekken gerestaureerde Schuurkerkje zal In de toekomst worden omringd door 68 bejaar- denwonïngen. Maassluis Bij het Schuur kerkje zullen een kleine ze ventig bejaardenwoningen worden gebouwd. Met de ei genaar van de grond en res taurateur van het kerkje, aannemer Woudenberg, is de gemeente indertijd overeen gekomen dat op de plaats achttien koopwoningen in Schiedam Met enige schroom is het CDA uiteindelijk ook akkoord gegaan met het uitgeven van 33.000 gulden voor de jubileumviering van de 400-jarige dienst gemeentewerken Schiedam. de vrije sector gerealiseerd zouden worden. Maar door het instorten van de woning markt is daar vanaf gezien. Later heeft de gemeenteraad het besluit genomen dat er bejaardenwoningen moesten komen en nu ligt er inmid dels een plan voor op tafel. Opdrachtgever en financier der van de in totaal 68 servi cewoningen wordt Hu man i- tas. Bij het ontwerpen van de huizen is veel aandacht Fractievoorzitter Slem Ros- man zei gisteravond moeite te hebben met het besteden van een dergelijk groot bedrag aan een gemeentelijke happening, ook al is die nog zo aardig, „Ik kan dat moeilijk plaatsen te gen andere afwegingen, die wij doorgaans maken," aldus Rosman. „Als je bijvoorbeeld ziet dat wij speel-o-theek Ikkie geen geld kunnen geven, vraag ik mij af, kunnen wij dït dan wel maken?" Omdat ech ter de andere partijen geen be denkingen hadden en het een verdienste noemden dat ge meentewerken zich op een zindelijke en blijvend tastbare manier wil gaan presenteren aan de burgerij, ging Rosman, en met hem het CDA, over stag. Lijnrecht tegenover het CDA stond D'66-raadslid Rob Hij- mans, die zei het haast jammer te vinden dat het aanvankelijk begrote bedrag voor 400 jaar gemeentewerken gehalveerd moest worden. Hijmans had het volle pond (65.000 gulden) ook wel de moeite waard ge vonden. Rosman zei na afloop van de vergadering in het stadhuis dat hij zich probeerde te ver plaatsen in de burger, die zich volgens hem afvraagt: kan dat allemaal zomaar bij de ge meente? terwijl die burger zelf moeite heeft met het lospeute ren van geld. „Het doet niets af aan de nuttigheid van die jubileumviering," zo redeneer de Rosman, „maar ik voel mij de afweging legen andere be langen ontnomen." Niettemin stemde hij met het krediet in. 29 september. bmvdshuis Rotterdam Dordrecht Gouda besteed aan de afstemming van de bouwstijl op het voor veel geld gerestaureerde kerkje in het centrum van Maassluis. Het complex zal voornamelijk in drie woon lagen worden gebouwd, maar uit architectonisch oogpunt zal het op enkele punten hoger zijn. Vanuit de gemeente wordt echter bena drukt dat door de nieuw bouw het kerkje zeker niet in de verdrukking zal ko men. Van de 68 bejaarden woningen zullen er 65 los Schiedam De Schiedamse politie heeft gisteren een gaspistool, een wapenstok en wurgstokjes in beslag genomen in de omge ving van het dijklichaam van rijksweg twintig. Het verboden wapentuig was in het bezit van een 22-jarïge Schiedammer, die zich met vele tientallen andere jongeren ophield rond het grens gebied met Vlaardïngen. In tegenstelling tot voorgaande dagen was het gisteren verder opvallend rustig in het noorden van Schiedam en Vlaardïngen. De indruk bestaat dat de kleine relle tjes die zich er voordeden alweer tot de verleden tijd behoren. Vlaardïngen Wethouder Bas Goudriaan heeft in de vergadering van de commissie voor stadsvernieuwing gisteravond de verwachting uitgesproken, dat de derde fase van de renova tie in de Vettenoordsepolder snel goedgekeurd zal kunnen worden. Het gaat om een aantal huizen in de Stationsstraat. De doorgang van dit laatste deel van de reno vatie zou een belangrijk succes betekenen; niet alleen voor de gemeente die de financiering toch rond heeft gekregen, maar zeker voor de projectgroep en de wijkvereniging, die zich al tijd sterk hebben gemaakt voor zoveel mogelijk renovatie in de wijk. Bij dit laatste renovatieproject zal, net zoals bij de vernieuwbouw in de Pieter Karei Drossaart- straat het geval is geweest, de gemeente een be drag vanuit de algemene gemeentebegroting beschikbaar moeten stellen, om de tekorten op de grond onder de woningen te dekken. Als dat niet zou gebeuren zouden de huren veel te hoog worden. Goudriaan denkt dit bedrag zeker te kunnen vinden als straks de grond onder de detailhandelsschool aan de Westhavenkade vrijkomt Die levert voldoende op om de ergste verliezen bij het woningbedrijf te delgen. Poppe op:.Het feit dat de cul turele wethouder Maarleveld zich heeft laten ondersneeu wen wijst er op dat hij cp dit vlak voor spek en bonen mag meedoen." Maarleveld maakt zich erg nij dig over dït soort opmerkin gen. „Ach, meneer Poppe kletst maar wat Hij stort zich met al zijn publicitaire gaven op deze zaak, maar in feite weet hij van de voorgeschiede nis niks af. Het was destijds helemaal geen geheim, dat we die mogelijkheid onderzoch ten: er is zelfs binnen de cultu rele raad over gesproken. Toen is er helemaal niemand, ook meneer Poppe niet die daar op heeft gereageerd of er vragen over heeft gesteld." Maarleveld vindt het zelf in derdaad erg jammer, dat toen al bleek dat het voor culturele doeleinden ter beschikking stellen van het pand niet haal baar was, omdat dat eenvoudig teveel geld zou kosten. „We hebben destijds voor het Hol- landiagebouw 1,6 miljoen uit de saldi-reserve kunnen halen. Ik zou zo'n stunt best nog eens willen uithalen, maar we we ten allemaal dat dat er gewoon niet meer inztt, hoe jammer dat ook is. Het verbouwen van dat schoolgebouw zou tonnen kosten; de exploitatie kost ook een hoop geld en dan heb ik het nog niet eens over het feit dat de grond na sloop van het gebouw 1,5 miljoen zal opbren gen: geld dat hard nodig is om de tekorten bij het grondbe drijf gedeeltelijk weg te wer ken. Ook dat is helemaal geen geheim." Maarleveld staat er dan oek achter, dat de krakers binnen afzienbare tijd het pand moe ten verlaten, ook al had hij zo'n culturele bestemming best zien zitten als de financiële problemen er niet waren ge weest. „We hebben er nog wel even over gesproken, of we met het pand tijdelijk nog iets konden doen. Maar het is wel leuk om er mensen een half jaar in te zetten, maar waar moet je na dat half jaar met ze naar toe? Dan kun je ze toch geen andere oplossing bieden, want zo ligt het nou eenmaal, jammer genoeg." Schiedam Spotkoopjes zullen de panden aan de Groene laan 15 en de Buys Ballotsingel 78 zijn, als zij worden ver kocht voor het bod dat er gisteren door twee Schiedamse ma kelaars op gedaan is. Veilingmeester A. J. Edelenbos zag In gebouw Arcade aan de Lange Haven de geboden bedragen niet hoger komen dan 25.000 gulden voor de Groenelaan 15 en 22.000 gulden voor de Buys BaJJotsingel 78. Volgende week woensdag wordt de veiling bij afslag voltooid. van het kerkje worden gebouwd. De overige drie zullen worden gerealiseerd in de voormalige pastorie. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn de plannen in grote lijnen rond. Alleen moet nog over- eensteming met het ministe rie worden bereikt over een rijksbijdrage in de bouwkos ten. Verloopt alles volgens plan, dan kan in de eerste helft van het volgende jaar worden begonnen met de bouw. De twaalf vertegenwoordigers van makelaardijen, die in Ar cade aanwezig waren, klom men gisteren slechts langzaam omhoog tot de genoemde bo den. Tot tweemaal toe opperde Edelenbos: „Wie zegt 20.000?" voordat dit bod ook inderdaad gedaan werd. „We zitten echt in een sneltrein, hè?" merkte de veilingmeester daama gek scherend op. En toen bij het pand Groenelaan 15 uiteinde lijk het bod van een kwart ton kwam, zei hij: „Hè, hè, het kindje is er, hoor!" Het was opmerkelijk dat nota ris C, F. J. van der Valk giste ren niet wilde instaan voor de normale gang van zaken, waarbij de koper op een vei ling ontruiming van een pand kan vorderen krachtens de grosse der veïlingsacte. De no taris merkte op dat de betrok ken bank wel een nietigheid van de huur voorstond, maar dat hij daar zelf niet voor wil de instaan. Een dergelijke wansituatie, terwijl is aange kondigd dat ontruiming wèl gevorderd kan worden, komt zelden voor. Intussen zijn diverse koopwo ningen in Schiedam drastisch in prijs verlaagd. „Sensatio neel" noemde makelaar Ooms de prijsverlaging bij panden aan de Lange Haven en West- vest, waar het bedrag naar be neden ging van 225.000 gulden naar 135.000 gulden. Ook ma kelaar Rieke adverteerde met flinke prijsverlagingen. Hierbij valt overigens op, dat Rieke voor het pand Zalmstraat 21, dat aanvankelijk voor 55.000 gulden te kocp stond, maar waarvoor de makelaardij vori ge week op een veiling nog 25.500 gulden betaalde, nu toch nog een bedrag van 39.000 gulden vraagt. Volgens ingewijden verklaart dit de doorgaans enorme belangstel ling van makelaars voor vei lingen, terwijl het kopen van een huis op een veiling voor leken vaak een ontzaglijk voordeel zou kunnen beteke nen. Bovendien ontvangt men één procent trekgeld van een gedaan bod, als dat weeks erna wordt overtroffen. JBL Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt jonder e*tra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. OS kAi"4'- Jo^cC*iC" eftwe' 3000 i At**' ,oo>o

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1