ISTA I/STREEK J De onwettigheid van de Schiedamse ramp d IJ Vredesweek moet nog meer mensen bereiken Het menselijk aspect van de gezondheid .li Particulieren willen zelfhulp op gang brengen UÜJ Programma in de regio Man ramt slagboom bij tunnel omver Vrouwengezondheidscentrum Vitamien: p Sr Commissie wil in ellende gaan oefenen Inbraak je bij Spirit Verenigingen werken samen in Woudhoek Avonden voor alleenstaanden donderdag 17 september 1981 VD/SC/WW De regionale activitei ten van het IKV zijn vorige week aï ingeluid met een thema-avond in Schiedam, waarbij Mient-Jan Faber als spreker fungeerde. Morgenavond (vrijdag) is in Vlaardingen een avondgebed in de Jo hannes de Doperkerk met daarop aanslui tend, vanaf 19.30 uur, een fakkeloptocht door de binnenstad. Ver trekplaats is de Ge dempte Biersloot. De gehele week worden in die kerk (van 19.00 tot 19.30 uur) wakes ge houden. Zaterdag is er op het Liesveld een vredes- markt, waarbij onder andere de Amazing Stroopwafels op zullen treden. Zondag zijn er in diverse kerken in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis thema diensten. Om twaalf uur wordt een aanvang gemaakt met een fiets route door Vlaardin gen. Vertrekplaats is de molen aan de Kor- tedijk. Op dinsdagavond gaan de ex-minister van de fensie, Pteter de Geus en Mient-Jan Faber namens het IKV in dis cussie in de Maassluise Koningshof. Twilights Last Gleaming', dat is de titel van een film die woensdag 23 sep tember in gebouw Triangel wordt ge draaid. De avond daarna, tot slot, trekt een fakke loptocht door de Schie- damse binnenstad. Hoop houdt ook IKV op de been Karinke van der Ley en Kees Bregman van het IKV afdeling Vlaardingen: „Vredes beweging moet voor mentaliteits verandering zorgen." Schiedam Vlak voor de ingang van de Benelux- tunnel Is een 26-jarige au tomobilist uit Spijkenisse met een denderende vaart tegen een slagboom opge reden, vermoedelijk door dat zijn remmen weiger den en hij bovendien een glaasje te veel gedronken had. De man, die op weg naar huis was, had te laat in de gaten gehad dat de west buis van de tunnel wegens werkzaamheden was afgesloten. Hij liep geen letsel op. Zijn auto is door een takelwagen naar het politiebureau In de Lange Nleuwstraat ver voerd, waar een technisch onderzoek zal moeten uit wijzen of de remmen in derdaad weigerden. De man zelf gaf bloed af aan de dokter ter vaststelling van zijn alcoholische staat. Waterweg Velen vragen het zich af: wat heeft het nu voor zin om met wat men sen in bijvoorbeeld Schiedam, Vlaardin gen of Maassluis actie te gaan voeren tegen de bewapeningswed loop? Toch gebeurt het en de diverse vre- desgroeperingen mo gen zich in een groeiende belangstel ling verheugen. Het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) houdt voor de elfde maal de Vredesweek. Met onder andere een fietstocht en enkele fakkeloptochten Vlaardingen „U bent getrouwd, uw man heeft werk. u hebt twee kinderen. Maar mevrouw, wat hebt u nou nog te klagen?" Dat verhaal kreeg een huis vrouw die depressief was van de dokter te horen. Het is een van de verschillende klachten en problemen, die de vrouwen van het vrouwengezondheidscentrum Vitamien verleden jaar op hun spreekuur te horen kregen. De basis-tilosofie van Vi tamien is met vrouwen te praten over lichaam en gezondheid, ervaringen uitwisselen om sterker te staan tegenover de medi sche stand. Jannemieke van Leeuwen: „Vrouwen laten zich bij de arts vaak afschepen. Wij ge ven ze informatie, zodat ze mondiger worden. We zitten hier niet om de medische stand af te kat ten; de artsen kunnen zelfs baat hebben bij ons werk. Ze krijgen vrou wen tegenover zich, die hun klachten beter kun nen uiten en meer ge richte vragen kunnen stellen." Ria Huiskens van Vita mien is ervan overtuigd» dat niet alleen depressies, maar ook veel lichamelij ke klachten bij vrouwen een psychische achter grond hebben. „Wij pro beren die achtergronden in gesprekken met de vrouwen duidelijk te krijgen. Dan kunnen ze zelf iets doen aan een op lossing. Je kunt valium slikken tot je een ons weegt, maar dat lost de eigenlijke problemen niet op." Vitamien is een meisjes- en vrouwengezondheids centrum, maar er zitten geen medische specialis ten. Ze zijn er om als vrouwen met vrouwen te praten. Jannemieke van Leeuwen: „Wij zitten hier niet als een nieuw soort deskundigen; alleen in onze deskundigheid als vrouw. Huisartsen zijn voornamelijk me- disch-technisch bezig, de mens wordt daarbij snel vergeten. Daar is bij ons wel ruimte voor." Dat is geen kritiek aan het adres van de artsen. Vi tamien beseft dat die niet de mogelijkheid hebben om ook deze werkwijze te volgen. Het vrouwen gezondheidscentrum vir.dt daarom dat ze een aanvullende taak heeft. Toch blijkt er bij medici nogal wat weerstand te bestaan tegen wat Vita mien doet. De vrouwen wilden hun werk meer bekendheid geven door affiches op te hangen in spreekkamers en bij apo theken, maar dat mocht niet. Ria Huiskens ver onderstelt dat de medi sche wereld zich erdoor bedreigd voelt. „Mis schien ziin ze bang hun alleenrecht in de gezond heidszorg te verliezen", zegt ze. Vitamien houdt niet al leen spreekuur; het orga niseert ook thema-avon den. De eerste is op 21 september om acht uur 's avonds en gaat over 'Vrouw en haar uiterlijk'. Op die avonden wordt eerst informatie gegeven door een deskundige of via een film, en vervol gens worden er ervarin gen uitgewisseld. Een subsidieaanvraag van Vitamien is in het sociaal-cultureel pro gramma 1982 van Vlaar dingen niet gehonoreerd. Het werk wordt door de makers van dat program ma niet emancipatorisch door Aad Rfetveld gevonden. Ten onrechte, meent Vitamien, want „wij bevorderen de mon digheid van vrouwen." Ze gaan dan ook in be roep tegen deze beslis sing. In tegenstelling tot vorig jaar houdt Vitamien dit seizoen ook overdag spreekuur, en wel op dinsdagmorgen van half tien tot half één en op donderdagmiddag van half twee tot half vijf. Ria Huiskens: „Dan zijn we voor meer vrouwen bereikbaar, bijvoorbeeld huisvrouwen met school gaande kinderen, die s avonds niet kunnen komen. Het spreekuur op maandagavond van acht tot tien uur blijft bestaan. Overigens hoeven vrou wen helemaal geen klachten of problemen te hebben om langs te ko men. Gewoon een praatje maken en een kop koffie drinken of informatie materiaal bekijken kan ook." Vitamien is gevestigd in* een van de ruimtes van Het Weeshuis, Weeshuis plein 18. De vrouwen ho pen te zijner tijd te ver huizen naar een ruimte in het Vrouwenhuis, waarover al lange tijd in Vlaardingen wordt ge sproken. „Daar zouden we - gemakkelijker be reikbaar zijn", zeggen ze. wordt opnieuw ge tracht mensen in deze regio te mobiliseren en zich gezamenlijk te verzetten tegen (atoom)bewapening. Dit onder de motto's 'Help de kernwapens de wereld uit, te be ginnen uit Nederland' en 'De kleine landen politiek'. Vlaardingen telt momenteel drie kerngroepen van het IKV. In Schiedam is er één, maar die mag zich in een snel froeiende belangstelling ver- eugen. Er is vele maanden gewerkt aan het programma voor de Vredesweek, waarbij meer dan ooit wordt gepro beerd een breed publiek te be reiken. Dit geldt met name voor de fietstocht door Vlaar dingen van aanstaande zon dag. Kees Bregman en Karinke van der Ley zijn nauw betrok ken geweest bij de samenstel ling van het Viaardingse pro gramma. Zij vertellen ook meer over de doelstellingen van het IKV, de bereikte re sultaten en de toekomst. Een toekomst die er, wat hen be treft, niet bepaald rooskleurig uit ziet. Hoop houdt echter ook het IKV op de been. Kees Bregman, die stemming verwoordend: „We willen de kernwapens binnen tien jaar de wereld uit hebben. Inder daad, wat naïef, maar wel iets om naar te streven. De bewa peningswedloop is de laatste jaren steeds meer onderwerp van discussie geworden. Dat is al erg belangrijk." De gebeurtenissen van de laat ste maanden stemmen wat de ontwapening betreft al niet bepaald plezierig. De Verenig de Staten kiezen voor een har dere opstelling tegen 'het rode gevaar' en minister Haig („Er zijn belangrijkere dingen dan vrede") deed daar het afgelo pen weekend nog een schepje bovenop. Karinke van der Ley: „Aan de feitelijke ont wikkelingen kun je weinig hoop ontlenen. Waar je dan wèl hoop op kunt hebben is de vredesbeweging; die moet voor de mentaliteitsverandering zorgen. Daarbij is dan het stre ven de kernwapens het eerst uit Nederland te krijgen. Dat is niet, wat veel mensen zeg gen, 'schone-handjes-politiek', maar een nieuwe wijze van denken. Zoiets vraagt een ac tievere houding. Anders ver andert er niets. door John Bunte Naast het besef van zinloos heid je er tegen te verzetten is daar ook nog het gegeven, dat een deel van de bevolking atoomwapens als een noodza kelijk iets ziet om de vrede te handhaven. Volgens het IKV raak je op die manier echter 'steeds verder heen'. Karinke van der Ley en Kees Breg man, elkaar aanvullend: „Der gelijke methoden moeten ge woon tot een gebruik van kernwapens leiden. Er zijn nu al mogelijkheden om die wa pens op het strijdveld ie ge bruiken. Dan ligt de beslis singsbevoegdheid niet meer bij de president, maar bij de ter plaatse verantwoordelijke man. Zoiets werkt drempel verlagend. Net als de neutro nenbom." Aanvankelijk leek het erop dat de neutronenbom, die de gebouwen laat staan maar de mensen laat sterven, niet gefa briceerd zou worden. De Ame rikaanse president Ronald Reagan heeft nu anders be slist. De voorman van het IKV, Mient-Jan Faber. sprak vorige week in Schiedam nog de vrees uit dat dit gewoon een gefaseerde beslissing is ge weest. Er worden steeds nieu we stappen gezet, die er uit eindelijk toe zouden leiden dat de neutronenbom ook in West- Europa geplaatst en wellicht gebruikt wordt. Dit jaar staat de politiek van de kleine landen centraal in de Vredesweek. Op zich wel licht een vage kreet. Kees Bregman, verduidelijkend: „We willen dat er onderhan delingen worden gestan met bijvoorbeeld de Scandinavi sche landen en de Benelux. Gezamenlijk zou er dan een blok gevormd moeten. Neder land loopt wat dat betreft voorop. Er wordt zelfs al ge sproken van de 'Nederlandse ziekte'. Ons leiderschap wordt als besmettelijk ervaren. Nou, van mij mag die besmetting zich snel uitbreiden." Schiedam Het rampenplan voor de gemeente Schiedam is een lugubere materie. Wie het ding vluchtig doorleest slaat de schrik om het hart: er is rekening gehouden met allerlei ellende. Met branden, met giftige stoffen in de lucht, met ra dio-actieve narigheid, tot en met een massale dood voor een deel van de bevolking. Geen vrolijke lectuur dus. Maar toch wordt een rampenplan als belangrijk voor de gemeente ge-* zien. Schiedam zal zo'n ding we! moeten vervaardigen, wanl binnen twee jaar is elke ge meente verplicht een rampen plan op te stellen. Dat is het gevolg van de 'wet op de ram penplannen' die door de Tweede Kamer is aangeno men. Schiedam zou dus nog twee jaar de tijd hebben, maar is nu al klaar mnet een con cept Opvallend in het Schiedamse plan is dat een crisiscentrum zal worden ingericht in de ge bouwen van de Openbare Nutsbedrijven (ONS) aan de Van Heekstraat. Dat is dus in het industriegebied in noord en niet, zoals verwacht zou mogen worden in het stads- kantoor,T waar het dagelijkse bestuur van de gemeente is ge huisvest Bewust Die keuze voor de ONS-gebou- wen is bewust gemaakt. Want zou het stadskantoor als crisis centrum worden ingericht dan zou daar een drukte van belang ontstaan, met als ge volg dat de gewone gang van zaken op het stadskantoor geen doorgang kan vinden. Volgens burgemeester Te Loo, in wiens portefeuille het ram penplan valt, is dat iets wat persé moet worden voorko men. Maar er pleit meer voor een crisiscentrum bij de ONS. Mocht er een ramp ontstaan dan zijn vooral de verbin dingsmiddelen (portofoons, te lefoonlijn, de CAI en dat soort dingen) belangrijk. Bij de ONS wordt dagelijks volop van der gelijke apparatuur gebruik ge maakt Je kunt dan wel op het stadskantoor geheel nieuwe communicatiemiddelen klaar leggen, voor als er een ramp ontstaat, maar dan is het risico te groot dat de apparatuur niet werkt Dan kan beter de appa ratuur gebruikt worden die dagelijks functioneert is de gedachte achter het plan. Verwarring Verwarring bestaat er overi gens volop over de vraag wat nu precies een ramp is en wat net niet. Die vraag is belang rijk, want een ramp moet door de burgemeester worden uit geroepen. Zodra dat gebeurt kunnen goederen van particu lieren worden gevorderd als dat nodig mocht zijn. Na af loop moet de burgemeester zich dan verantwoorden. Maar hoe kun je van tevoren bepalen of iets 'al dan niet als ramp moet worden aange merkt? Hangt dat af van het aantal mensen dat zwaar ge wond raakt of van het aantal doden? Schiedam heeft voor een andere definitie gekozen. 'Een Schiedamse ramp is een gebeurtenis waardoor, naar het oordeel van de bevoegde autoriteit, een ernstige ont wrichting van de algemene veiligheid ontstaan is en waar bij het leven en de gezondheid van mens en dier of materiele belangen in gevaar zijn en het noodzakelijk is dat er door verschdiende diensten gecoör dineerd wordt opgetreden. door Richard Stomp Wat valt nu onder zo'n defini tie? Een treinongeluk niet, zou je zeggen, wam er kan dan moeilijk worden gesproken van een ernstige ontwrichting van de algemene veiligheid. Toch zal iedereen die het treinongeluk enkele jaren ge leden meemaakte het erover eens zijn dat toen een ramp plaatsvond op Schiedams grondgebied. Maar een ernsti ge ontwrichting van de alge mene veiligheid? Wat moet je daar precies onder verstaan? Ook Rijnmond heeft Schiedam al laten weten niet zo tevreden te rijn met de Schiedamse de finitie. Maar de Rijnmond-kri tiek komt er op neer dat Schiedam een andere definitie heeft dan in de wet is opgeno men. Zo kan verwarring ont staan, als een Schiedamse ramp geen wettelijke ramp blijkt, of andersom. Rob Hijmans (D'66): „Je moet niet gaan kissebissen over een definitie van een ramp. Ik be grijp die kritiek van Rijnmond ook niet zo goed. Er moeten immers ook mogelijkheden zijn voor een tussengebied." Stel dat er iets vreselijks ge beurt dat nét geen ramp is, moet er dan niet gecoördi neerd door de verschillende diensten worden opgetreden? Burgemeester Te Loo maakte al duidelijk dat ook in die grensgevallen wel degelijk een gecoördineerd optreden nood zakelijk is. Het gaat bij de zo genaamde ramp verklaring voornamelijk over de verant woording achteraf, als goede ren van particulieren voor de rampbestrijding zijn gevor derd. Papieren tijger Maar hoeveel er nu ook op pa pier wordt geregeld: een ram penplan blijft een papieren tij ger, zolang er niet daadwerke lijk wordt geoefend, zo heeft de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken al ge waarschuwd. De praktijk blijkt altijd anders dan de the orie: verbindingsmiddelen blij ken anders te fungeren dan werd verwacht; apparatuur valt uit, waardoor communica tie moeilijk wordt; aanvoer- routes blijken nauwelijks be gaanbaar. Het zijn maar een paar van de mogelijkheden die zich plots kunnen voordoen en die door oefening aan het licht zullen moeten komen. 65 jaargetrouwd De Viaardingse heer en me vrouw Johannes en Maria Wa penaar waren 13 september 63 jaar getrouwd. Het echtpaai werd namens het gemeentebe stuur gefeliciteerd door burge meester Kieboom. Johannes Wapenaar werd geboren op 3] januari 1890 en zijn echtgeno te. Maria Brouwer, op 7 sep tember 1890. Hun huwelijk werd op 15 september 1916 in Vlaardingen gesloten. Mevrouw van Witzenburg wordt honderd jaar Mevrouw Klaziena van Wit- zenburg-Langendoen wordl maandag 21 september aan staande honderd jaar. Me vrouw Langendoen woont in de Maasstraat 9 jn Vlaardin gen. Burgemeester Wim Kieboom zal de honderdjarige maandag om 10.00 uur bezoeken om zijn gelukwensen en die van het gemeentebestuur over te bren gen. Hij brengt wat geschenk jes mee. Mevrouw Witzenburg werd op 21 september 1881 in Vlaar dingen geboren. Zij is ge trouwd geweest met Johannes van Witzenburg die ruim 20 jaar geleden, op 1 januari 1961, is overleden. Schiedam De muziekinstallatie en een hoeveelheid bier en cola is verdwenen uit de kantine van hockeyclub Spirit aan de Hargalaan. De inbreker kwam binnen door een raampje uit te lichten. Schiedam Twee van de drie bewonersverenigingen in Woudhoek gaan steeds meer samenwerken. De besturen van 'De Botenbuurt' en de vereniging van huiseigenaren houden nu zelfs gezamenlijke vergaderingen om vergelijkba re problemen gezamenlijk aan te pakken. Vooral de verkeersproblema tiek in de twee wijken lijkt sterk op elkaar. Het aantal parkeerplaatsen is lang niet toereikend, vinden beide vere nigingen, Daar wil men iets aan proberen te doen. Vlaardingen „Ik heb ge merkt, dat er veel mensen zijn die gescheiden zijn en daar grote problemen mee hebben. Die mensen kunnen elkaar helpen", zegt Corrie Willem- se n. initiatiefneemster van. praatgroepen en ontmoetingsa vonden voor alleenstaanden. Het is een particulier initiatief, de organisatrices verwachten dat de mensen die professione le hulp nodig hebben daar zelf de weg naar kunnen vinden. Het is de bedoeling dat er een serie praatavonden met ge scheiden mensen komt, waar lotgenoten met elkaar kunnen praten. Volgens Corrie Wil- lemsen kunnen sommige men sen daarmee moeilijk terecht in eigen omgeving. Men is zo mogelijk om beurten gast vrouw of gastheer in eigen huis. De ontmoetingsavond ïs een eenmalige gebeurtenis voor gescheiden mensen, weduwen, weduwnaars en ongehuwden. De bedoeling is 'mensen die eikaars eenzaamheid aanvoe len de gelegenheid te geven hun contacten uit te breiden.' Omdat er nu eenmaal activi teiten zijn die in je eentje min der gezellig zijn, zoals naar een concert, net theater ot tut eten gaan. Voor beide groepen geldt, dat datum en plaats pas bekend worden als de initiatiefneem sters het aantal deelnemers weten. Voor informatie kan men Corrie Willemsen (74.48.89) of Ria van der Steen (74.24.60) bellen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3