SCHIEDAMSCHE COURANT Rioolrecht 14% omhoog Ik ,neemr dêoroëf ssss College: gas kost geen cent teveel 'Afsluiting gaslevering onaanvaardbaar' Commissie boos over dreigement MUWI-groep Veerdienst Maassluis toch per half uur College zit nog met OGB in de maag Vlaardingen als voorbeeld JsSSSSS^ Niemand krijgt geld terug Totaalpakket voor Korte Haven vordert gestaag 'més Zeef stelt vragen over betalingsmoeilijkheden 22 man vallen uit de boot College weigert voorlichting aan bewoners binnenstad Vrijdag 18 september 1981- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - - 105de jaargang no. 183 •PAGJHA'8— j Schiedam Schiedammers hebben geen cent teveel be taald voor gas. Dat heeft het college nu geantwoord op vragen van PvdA-raadslid Arie van Loenen. Het socia listische raadslid wees enke le maanden geleden op een publicatie in het Rotter dams Nieuwsblad, waaruit bleek dat het Haagse gasbe drijf haar klanten teveel Uet betalen. Van Loenen vroeg zich af of dat in Schiedam ook het geval is. oordat het gas werd verwarmd en uitzette, verkocht het Haag se gasbedrijf meer dan zij had ingekocht. De gebruikers zou den jarenlang teveel hebben betaald door die meetverschil- Ien. Het college constateert in zijn beantwoording dat het gas in derdaad door verwarming uit zet en er dus meer wordt ver kocht dan ingekocht Het ge volg daarvan is echter niet dat de gebruikers trveel moeten neertellen voor de brandstof, menen B en W. hogere tf tuur heeft een hoger rende ment doordat het gas gemak kelijker ontbrandt Op dïe ma nier wordt het nadeel van het kleinere volume gecompen seerd door het voordeel van de hogere verbrandingswaarde. Het houdt elkaar precies in evenwicht aldus het college. Van terugbetaling van een deel van de gasrekeningen zal dan ook geen sprake lijn. Vlaardingen De meeste gemeentelijke heffingen gaan volgend jaar omhoog met het door de minister vastgestelde percentage van vier procent. Het riool recht stijgt echter aanzien lijk meer. namenlijk met veertien procent De meeste huurders zullen daar niet veel van merken. Maar voor eigenaars-bewoners betekent het een gemiddel de stijging van 12,50 per jaar. In de voorstellen van B en W aan de gemeenteraad staat nog niets over een verhoging van de onroerend goed belas ting (OGB). Verleden iaar al werd een forse verhoging van die belasting als één van de mogelijkheden genoemd om extra geld in de gemeen- te kas te krijgen. Maar de ge meenteraad voelde er toen niet veel voor om de OGB op te trekken.tot het van rijks wege vastgestelde maximum bedrag. Die extra verhoging zou uitsluitend ten laste ko men van eigenaren van on roerend goed; daar zit nog enige rek in. Huurders wor den al voor het maximumbe drag aangeslagen. Gezien de steeds slechtere financiële si tuatie zou niemand opkijken wanneer de OGB volgend jaar ook voor eigenaars tot het maximum zal worden op getrokken. Tot dusver heeft het college die knoop echter nog niet kunnen doorhak ken. Verder beraadt het col lege zich nog over verhogin gen van de haven- en liggel den. De verhoring van de overige gemeentelijke belastingen met vier procent zal de Vlaardingers volgend jaar enkele guldens meer gaan kosten. De reinigingsheffin gen zullen met vier procent worden opgetrokken van 12,60 naar ƒ13,10. Ook de begrafenisrechten, retributie- en precariorechten, leges en hondenbelasting gaan met datzelfde percentage omhoog. Zo gaat men volgend jaar voor de eerste hond 64 gul den betalen (was 61). Om de marktgelden kosten dekkend te maken zullen die met 6,3% worden opgetrok ken. De verhoging van het rioolrecht met 14% is noodza kelijk omdat het volgend jaar enkele belangrijke uitbrei dingen en aanpassingen van het rioolstelsel dienen te worden uitgevoerd. De voor gestelde verhogingen van alle gemeentelijke tarieven levert de gemeente volgend jaar 647.000 gulden meer op dan dit jaar. Vereniging schudt politiek wakker West wil commissie voor stadsvernieuwing Schiedam De werk zaamheden aan de kade muren van de Korte Ha ven vorderen gestaag. Verwacht wordt dat de restauratie begin volgend jaar gereed is. Ter afron ding zal de Korte Haven dan ook een nieuwe be strating krijgen. Bij de werkzaamheden wordt dezelfde restauratiemethode toegepast als bij de Lange Haven. Aanvankelijk be stond de vrees dat ook de fundering van de muren aan vernieuwing toe was. Een onderzoek wees uit dat voor al de gedeelten boven de wa terlijn in een slechte toestand verkeerden. Aan de fundering hoeft der halve niets gedaan te wor den. Er komt wel een beton- vloer bovenop. Dit dient dan weer als ondersteuning voor een nieuwe bekleding van metselwerk (aan de voorzij de), die ook aan de achter kant wordt gesteund door beton. De restauratie is het tweede gedeelte van het plan voor de Korte Haven. Eerst is de riolering achter de kademu ren gelegd, waardoor geen afvoer door de muren meer nodig is. Na de restauratie wordt het wegdek nog in een nieuw jasje gestoken. De Schiedamse gemeenteraad is akkoord gegaan met een kre diet van ruim een miljoen voor dit totaalpakket. Het rijk geeft een subsidie van 292.000 gulden. Er wordt hard gewerkt aan de restauratie van de kade muren Jn de Korte Haven. Vlaardingen Het PSP-raadslid Leo Zeef heeft in schriftelijke vragen aan het college van B en W zijn be zorgdheid geuit over het toenemend aantal inwoners, dat in financiële problemen komt door de hoge aard- gasprijzen. In zijn vragen laat hij tevens merken, het afsluiten van gebruikers als gevolg van achterstallige betalingen een onaanvaardbare zaak te vinden. Zeef wil precies van het colle- het college bereid op korte ge weten, hoeveel openstaande rekeningen er op het openblik an op enkele vroegere peildata 21 jn met een achterstand van nieer dan twee maanden. Ook is hij benieuwd, of dit aantal toe- of afgenomen is. Uit het antwoord op een andere vraag wil hij afleiden, of personen die een uitkering krijgen van de sociale dienst meer proble men hebben met het betalen van hun energierekeningen andere burgers. termijn haar invloed aan te wenden cm (dreigende) afslui tingen teniet te doen en daar toe eventueel regelingen met de betrokkenen te treffen?" zo vraagt Zeef verder. Tevens vraagt hij zich af of het college bereid is er bij de Tweede Ka mer op aan te dringen, een re geling op te stellen die er op gericht is afsluitingen te voor komen. Schiedam De bewonersvereniging Schiedam-West wil een aparte commissie voor de stadsvernieuwing. De vereniging heeft daarom ge vraagd in gesprekken met gemeenteambtenaren. West acht de manier waarop de politiek zich met de stadsvernieuwing bemoeit volstrekt onvoldoende en hoopt daar met een aparte commissie een einde aan te kunnen maken. Het risico dat de stadsvemieuwingsproblematiek door andere moeilijkheden wordt verdrongen wordt dan aanzienlijk ver kleind, meent West Binnenkort zal een officieel verzoek aan de raad worden gedaan om een dergelijke commissie in Schiedam in te stellen. West wijst in dat ver band op het voorbeeld van Vlaardingen waar een com missie zich louter en alleen met de stadsvernieuwing be zighoudt Stadsvernieuwing komt in Schiedam slechts als onderdeel aan de orde in de commissie voor ruimtelijke ordening. Het onderwerp wordt telkens als vast agendapunt opgevoerd. In de meeste gevallen beperkte de bespreking tot uiteenzettin gen van de directeur gemeen tewerken ir. Harm Gustave de Block en de projectleider voor de stadsvernieuwing in West Gustaaf Schaap. West conclu deerde al snel dat de politiek zich nauwelijks voor de stads vernieuwing interesseerde en deed herhaaldelijk oproepen daar verandering in te bren- laatste gebeurde onlangs tijdens een vergadering van de commissie HO. PvdA-raadslid Hans van Kleeff lanceerde een aanval op zijn eigen wethou der Chris Zijdeveld, omdat de commissie te weinig werd in geschakeld. De wethouder verbaasde zich zichtbaar over de aanval en speelde het ver wijt min of meer terug naar de commissie: zo erg geïnteres seerd had die commissie zich immers nooit getoond. In die commissievergadering werd afgesproken dat over de structuur van de stadsvernieu wing apart van mening zou worden gewisseld. Van de ver- eninging uit het Westen mag men zich meteen over het nieuwe voorstel buigen. De bewonersvereniging heeft het verzoek om een nieuwe commissie in te stellen al ge daan in het projectteam voor de stadsvernieuwing in West Daar zal het voorstel tijdens een eerstvolgende vergadering op de agenda staan. Den Haag Het veer Ro zenburg-Maassluis gaat met ingang van I april van het komend jaar va ren met twee ponten. Daardoor zal de huidige kwartierdienst worden omgezet in een halfuur-' dienst gedurende de gehe le dag. Het vervoer van personenauto's zal naar verwacht hierdoor sterk teruglopen. Voor de pro vincie en het rijk betekent deze inkrimping een be sparing van 1,4 miljoen gulden. Gevolg hiervan is wel dat 22 man personeel van de veerdienst moet worden ontslagen. Deze beslissing hebben Pro vinciale Staten van Zuid-Hol land gisterochtendgenomen op voorstel van GS. Dit ondanks de grote bezwaren die tegen de voorgenomen inkrimping wa ren geuit door de gemeenten Maassluis en Rozenburg, het FNV, de Stichting Europoort- Botlekbelangen en de exploita tiemaatschappij van de veer dienst Van der Schuyt-Van den Boom-Stanfries BV. Het exploitatieverlies van cir ca.- vier miljoen, dat rijk en provincie samen moeten bij- Gedeputeerde Noorland vond J- J1— - het ontslag van 22 man het ernstigste bij-effect passen gaf de doorslag bij de Statenleden van CDA, VvD, SGP en D'66. Mede nadat ge bleken was dat betrokken ge meenten en belangenorganisa ties niet in staat zijn een eigen bijdrage te leveren om de ver liezen te beperken en dat van het rijk niets meer valt te ver wachten, gingen de voorstan ders „met bloedend hart" (D'66), „kreunend door de bocht" (CDA). Zowel de PvdA en de PPR-fractie keerden zich uiteindelijk tegen het be zuinigingsvoorstel en toonden zich teleurgesteld over de ge maakte afwegingen tussen enerzijds verlies van werk gelegenheid en verminderd dienstbetoon en anderzijds de noodzaak tot bezuinigen. w Het argu ment 'dat dé rijksoverheid nu weer extra sociale uitkeringen moet verstrekken waardoor per saldo weinig wordt be spaard, vond hij niet reëel. „Mede gezien de toekomst moeten wij ook zorg dragen voor ons eigen begrotingste kort". Hij zegde wel toe dat met het Vlaardingse Holy-ziekenhuis en met de vaardienst nader zal worden overlegd om vertra ging van het ambulancever voer te voorkomen. Verder kondigde Noorland aan dat de derde boot weliswaar uit de vaart gaat, maar niet zal wor den afgestoten. Deze blijft be schikbaar voor noodgevallen. Vlaardingen De commissie voor stadsvernieuwing heeft nogal heftig gereageerd op de dreigementen van de bewonersgroep van de MUWI-woningen in de Bab- berspolder, om op te stappen als de ambtenaren in de projectgroep zich niet échter hun standpunt stellen, „Een tijdbom onder de projectgroep," meende PvdA- raadslid Willem Kwakkelstein en de overige commis sieleden waren het helemaal met hem eens. Het conflict spitst zich nog steeds toe op de hoogte van de huren na de renovatie. De kerngroep van de bewoners wil onder geen voorwaarde verder gaan dan 83 gulden, terwijl het uitgangspunt van de ambtenaren ruim een tientje hoger ligt In een brief aan het college van BenW had doe kerngroep onlangs- aangegeven, dat die 83 gulden er hoe dan ook uit zou moeten komen, „ook als dit zou betekenen dat wezen lijke elementen uit het plan geschrapt zouden moeten worden." „Maar waar zou je dan nog op moeten bezuinigen, als het aangekondigde plan als een uiterst minimum wordt gepresenteerd?" zo wilden diverse commissieleden we ten. Wethouder Bas Gou- driaan had voor de houding van de bewoners geen goed woord over. „We gaan door met de plannen zoals ze er nu liggen: ik ga niet meer naar Den Haag om er nog het een en ander aan bij te stellen. Ze zien me daar aan komen! En het betekent weer een vertraging van twee maanden, met als ge volg dat we het helemaal wel kunnen vergeten. Straks val len we gewoon buiten de boot, als we niet doorgaan." De vertegenwoordigers za gen nog wel degelijk moge lijkheden, om het plan wat goedkoper uit te voeren. Zij droegen als argument aan, dat in diverse huizen al het nodige gedaan is, zoals het trekken van nieuwe electri- sche bedradingen en het plaatsen van nieuwe keu- kenblokken. „Dat hoef niet nog eens straks in huren te verwerken," zo werd geprobeerd. De com missie was er niet gevoelig voor. Schiedam Bewo nersvereniging Schie-I dam-Centrum krijgt! geen medewerking I van de gemeente voor een ledenvergade-1 ring, waarop zij de| achterban wilde voor lichten over de bin-| nenstadsplannen. Aki reden geeft het colle-1 ge van B en W in be dekte termen op, dat| de vereniging een be zwaarschrift heeft in-j gediend tegen del bouwplannen en datl zij dus geen mede-1 werking verdient I „Dat is chantage," zol reageert men binnen I de bewonersvereni-J ging- Het college zou slechts bereid J zijn eventueel medewerking I te verlenen, als eerst eenl overleg heeft plaatsgevonden I tussen wethouder Chris Zij-1 develd en het bestuur van de I bewonersorganisatie. Pas als I de vereniging ten volle be-I reid zou zijn het bezwaar- schrift in te trekken, zou de I gemeente voorlichting aan I haar leden willen verstrek- I ken en de gevraagde hulp in I de vorm van tekeningen, I plattegronden en mondelinge I toelichtingen willen geven. I Volgens de vereniging du-1 peert het college hiermee I rechtstreeks de bewoners I van de binnenstad die lid zijn van de vereniging. M ervaart het collegebesluit een rancuneuze maatregel, I die het bestuur van de vere- I niging bad moeten treffen, I louter omdat dit bestuur ver- I antwoordelijk is voor het be- zwaarschrift. Volgens het be stuur bemoeilijkt de gemeen te nu de meningsvorming bij I de leden over het bestuurs- standpunt. Dit nieuwsblad. waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt tonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdam* Nieuwsblad. OBI Sa»®"' fuli**' vjoO-S1' ito®*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1