STAD/STREEK 'Schiedam haalt geen 75.000 inwoners meer' Winkeliers ni j dig over 'hetze' 'Absentie huisartsen slecht geregeld' Bhagwan maakt eind aan traditie Steen Brons nr 49 'Pampers'- straat College somberder dan voorheen: Werkgroep blijft voorlichten over drugs en alcohol Langer draaien bij brand Het stedelijk randgebeuren Discussie achtergrond, muziek op gang Stratenmakers horen erbij Antennebreker naar het bureau Auto voor de deur verdwenen 'Jaarverslag Delfland is veel te duur' Toonbeeld, de kunstrubriek voor de regio Nieuwe Waterweg-Noord. Redactie: Kor Kegel.- Actiesen reacties graag voor woensdag—rond het middaguur—op de Vlaardingse redactie van deze krant Telefoon 350557. Planten en gordijnen van hout vrijdag j ta Mptambw 1981 VD/SCfWW Schiedam Burgemeester en wethouders zijn van hun standpunt afgeweken dat Schiedam een inwo nersaantal van 75.000 zon moeten behouden. Het college vreest nu, dat Schiedam maar moeilijk zeker niet op korte termijn tot dit aantal kan te rugkeren. Dat blijkt uit de beantwoording op schriftelijke vragen van PvdA-raadslid Jan Si mons. Zoals bekend daalt het aantal Schiedammers momenteel tot 73.000. Wel heeft het college zijn standpunt gehandhaafd dat het vliegveld Zestienhoven gesloten dient te worden. Si mons had zich verontrust af gevraagd, of Ben W soms een meer positieve kijk op de luchthaven hadden gekre gen, omdat hij in het vakblad De Makelaar had gelezen dat Zestienhoven een rol kan spelen in de bevolkingsont wikkeling van Schiedam. Volgens BenW berust het artikel in De Makelaar slechts op een telefoonge sprekje van vijf minuten, dat gevoerd is met gemeente- voorlichter Dolf Buschkens. Deze zou als gunstige voor waarden voor vestiging ïn Schiedam hebben genoemd, dat de stad ligt op het kruis punt van de rijkswegen 19 en 20, dichtbij dê Rotterdam se havens en nabij het be treffende vliegveld. Maar daarmee heeft Buschkens volgens het dagelijks bestuur van de stad niet bedoeld, dat Zestienhoven ook van direc te invloed is op de Schiedam- se situatie. Zeker niet, aldus het college, nu Schiphol via de trein direct bereikbaar is. VIaardingen Nijdig en verontwaardigd, dat zijn de winkeliers in de Vlaardingse binnenstad. Terwijl zij bezoekers dachten te amuseren met achtergrondmuziek, is daar opeens een fikse dosis kritiek. Kritiek die met name komt uit de plaatselijke afdeling van de PvdA. Op 21 augustus stond in deze krant een verhaal over de ach tergrondmuziek en de kritiek die daarop bestond. Enige da gen later werd in de raads commissie algemene zaken be sloten de muziek vergunning van Koopcentrum Vlaardin gen nog niet te verlengen. Eerst moest er maar eens een uitgebreide discussie komen over dit onderwerp. In de Achterban, het blad van de PvdA afdeling Vlaardin gen, haalde raadslid Henk Krabben vorige week fel uit tegen dit 'muzikaal behang'. Hij ziet liever levende muziek op allerlei straathoeken. De winkeliers spreken van ..een nergens op gebaseerde hetze", ingeleid door PvdA'er Bert Kandel. De voorzitter van de winkeliersvereniging van de Hoogstraat, Frans Hoogendijk, is er van over tuigd dat de bezoekers de ach tergrondmuziek als prettig er varen. Mochten er mensen zijn, die hier anders over den ken: dan moet naar een oplos sing gezocht worden. Hoogen dijk: Als je nu een feitje hebt, er zijn twaalf mensen en twee ervan willen geen muziek ho ren. Wat doe je dan? Let wel, het is ook mijn favoriete mu ziek niet, die hier in de bin nenstad te horen is. Maar als er nu mensen zijn, die er last van hebben dat zo'n box bij het raam van hun huis of kan toor hangt, dan bellen ze ons toch even, dan wordt 't zo weggehaald." Daar is het een deel van de te genstanders echter niet om te doen.. Zij willen „een princi piële afwijzing van overbodig geluid". De discussie hierover •is in ieder geval wèl losgebar sten. Schiedam Ook straten makers moeten betrokken worden bij de geschied schrijving van 400 jaar ge meentewerken Schiedam, als het aan PPR-raadslid Herman Noordegraaf ligt. Hij vindt dat niet alleen de 'hotemetoten' van de dienst een bijdrage moe ten leveren aan de jubi- leumbrochure, die onder leiding van stadsarchiva ris drs. G. van der Feijst gemaakt zal worden, maar dat ook de gewone werk mensen zich over hun werk door de jaren heen moeten kunnen uitlaten. Noordegraaf had al eens eer der gepleit voor een nieuwe vorm van geschiedschrijving. Te vaak gebeurt dat volgens hem door zogenaamde deskun digen, terwijl de onderste la gen van de bevolking niet ;eens gevriigd wordt een be- -spiegeling over hun belevenis •van de historie te geven. ;Haal die stratenmaker er ook 'eens bij," zo beval Noordegraaf gisteravond directeur-gemeen tewerken Harm de Block aan. 'De Pampers- straat', zo noemen de winkeliers van de Schiedamse Hoogstraat hun winkelpromenade nadat de straten makers zijn langs gekomen. Want in plaats van rioolput- ten voor de afwate ring, ioopt er nu een mooie goot in de lengterichting van de straat. En reclamebewuste middenstanders herinnerden zich onmiddellijk de re clame voor een be paald soort luier- met-piasgootje. Toch schijnt pias sen middenop de Hoogstraat nog steeds niet 'toege staan. Hoek van Holland Bij afwezigheid van de dienstdoende huisarts bestaat er een groot risico dat er een leemte ont staat bij de behandeling van spoedeisende patiënten. Tot die conclusie komt J. van Belkom van de commissie sociale zaken en volksgezondheid van de Hoekse deelgemeente- raad. Naar aanleiding van deze op merking verklaarde huisarts G. Freriks desgevraagd dat er wel degelijk sprake is van op vulling. Het gebeurt regelma tig dat dienstdoende artsen met name in de weekends op zee moeten assisteren voor zie ken of gewonden. Wanneer er dan geen plaatselijke vervan ger aanwezig is, wordt er ver vangen door de dienstdoende arts in 's-Gravenzande, De be oordeling of die arts moet ko men berust bij de vrouw van de huisarts in Hoek van Hol land. Een oplossing die Van Belkom veel te vaag vindt Hij wil de mogelijkheid openstel len om bij afwezigheid van de dienstdoende arts direct con- takt op te nemen met de cen trale ambulancepost, zodat een patient direct medische zorg kan krijgen in een ziekenhuis. Het totale probleem werd door de commissie tenslotte nog veel breder uitgesponnen. Het werd duidelijk dat de vrouw van een huisarts altijd als 'zeef tussen patiënt en arts fungeert. En dat het lang niet altijd mogelijk is om de arts aan de telefoon te krijgen wanneer men dat wil. Dat is zeker met alleen een week endkwestie. Het dagelijks bestuur zal trachten op korte termijn een bespreking met de artsen te arrangeren om over de proble men te praten en daarvoor en oplossing te zoeken. Inmiddels gaat de studie over de gezondheidszorg in het al gemeen gewoon door. Dat on derzoek is door de deelge- meenteraad opgedragen en commissievoorzitter P.J.A.L. de Lint hoopt binnenkort te komen met een ontwerp-vra- voor de totale bevol king en een lijst waarop de be trokken bezondheidswerkers een aantal vragen kunnen beantwoorden. Hoek van Holland Inwo ners van Hoek van Holland moeten voor het bellen van de brandweer binnenkort een nieuw nummer draaien: 010-292929. Het oude - veel kortere - nummer 2345 zal komen te vervallen. De plaatselijke lijn, die in di recte verbinding staat met de Rotterdamse centrale is erg duur. Vandaar dat men heeft besloten De Hoek op het cen trale alarmnummer van het Waterweggebied aan te slui ten. Vlaardingen Ook het komende winterseizoen blijft de werk groep drugs en alcohol doorgaan met haar activiteiten. Doel van de groep is preventie door het geven van voorlichting over drugs en alcohol en de problemen die daarmee samenhangen. De voorlichting is gericht op jongeren, ouders en opvoeders. Het voorlichtingsprogramma zoals dat door de werkgroep is samen gesteld bestaat uit informatie over de verschillende middelen en hun uitwerking, een korte diaserie en informatie over maat schappelijke en persoonlijke oorzaken die kunnen leiden tot problematisch alcohol en/of drugsgebruik. Scholen, sociëteits, jeugdclubs of verenigingen die geïnteresseerd zijn in het voor lichtingsprogramma kunnen contact opnemen met de werk groep via de telefoonnummers 354460 of 345310. Schrijven is ook mogelijk; Werkgroep drugs en alcohol, Postbus 3063, 3130 CB igen. Schiedam Tien antennes had een 28-jarige Schiedam mer al van auto s afgebroken, toen agenten hem duidelijk maakten dat dat niet mocht. Zij namen hem zelfs even mee naar het bureau. Dat alles ge beurde 's nachts in de Morse- straat. De Opel Record het Frenkelpad stond Schiedam die oi geparkeerd was tot grote schrik van de eigenaar plots verdwenen. Ook een straatje verderop stond het voertuig niet geparkeerd, zo ontdekte de auto-bezitter al snel. Hij vermoedt nu dat iemand de auto heeft weggenomen. Het kenteken is FIJ-01-JD. De po litie zoekt Schiedam Ongehoorde geldverspilling, volstrekt on nodige luxe, dat zijn zo wat reacties die het jaarverslag 2900 van het hoogheemraad schap Delfland doet ontlok ken. Het boekwerk ziet er pe perduur uit, in fraaie kleuren, op prachtig papier, voorzien van goed ogende lay-out „kortom," zei CDA-fractie- voorzitter Siem Rosman, „het jaarverslag ziet er nogal zwaar uit Kunnen wij daar niet eens een kritisch geluid over laten horen? Gaat Delfland voorbij aan deze periode van economi sche achteruitgang?" Wethouder Chris Zijdeveld vond Rosmans opmerkingen al ferm genoeg. Die woorden zouden volgens hem Delfland zeker niet ontgaan, gelet op het bestaan van kranten. ep die al jarenlang elk nieuw seizoen van het Zoldertheater in de Teerstoof pleegt te openen. Don Quishocking, komt vanavond hoogst waarschijnlijk voor het laatst in Schiedam. De Amsterdamse cabaretgroep van Fred Florusse is aan innerlijke twijfel en gedeeltelijke blijheid ten prooi gevallen, een deel vond zijn heil bij de Bhagwan, het schoot zo niet op want het cabaret werd er te ernstig door, een laatste leuke poging werd nog gedaan door de titel van het pro gramma aan te passen 'We zijn volstrekt in de war' maar eigenlijk hoeft hel zo niet meer. Don Quishocking geeft er de brui aan. De rest van het seizoen zal een verplicht nummer zijn. De veteranen van de kleinkunst, zoals Don Qui ooit genoemd werd, zijn gaan nadenken over 'het leven* en daar word je nu eenmaal niet oud van. Vanavond vangt het programma aan om negen uur, Nieuwstraat 12. KEA TAN In de Noordmolen te Schie dam exposeert de Haagse kun stenares Kea Tan tot 3 oktober textiele figuren. Het is lang ge leden dat de molen met een expositie in de publiciteit kwam, en nu het weer zover is, is het ook de moeite waard. Openingstijden: door de weeks .van twaalf uur 's middags tot tien uur 's avonds, zaterdag van vier tot elf. PEET KELLY BAND Onder rampestamp-muziek uit de Top 40 kunnen de leden van de Instuif Schiedam zon dagavond weer een dansje wa gen in Arcade, Lange Haven 73. De sociëteit ontvangt er de Peet Kelly Band. FONS JANSEN Waar slaat dat eigenlijk op, die oervaderlandse leus 'Je main- tiendrai'? Ik zal handhaven? Wat valt er dan te handhaven. Alles verandert toch, ook als je niks doet. Het gaat allemaal vanzelf. Handhaven is dus, zo zegt cabaretier Fons Jansen in zijn alweer zesde theaterpro gramma, een activiteit, een in greep. Geen grotere activist dan een conservatief. Dat is dus het motto van 'Zullen wij handhaven?', het programma waarmee Fons Jansen woens dag 23 en donderdag 24 sep tember in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal komt. Aan vang beide keren om kwart over acht. TEST-CASE In de bezette school aan de Westhavenkade in Vlaardin gen treedt zaterdagavond de jazz-formatie Test-case op. Deze groep was vorig jaar nog in B'Bwana, maar dat is dicht Voor het krakerscomité, naar het hoopt, ook een test-case voor de toekomst, want dat wil van het gekraakte pand een cultureel centrum maken. Het optreden begint om ongeveer half elf en waarschijnlijk bij kaarslicht Het stedelijk randgebeuren THEO VAN WINSEN Een tentoonstelling van olie verfschilderijen wordt vana vond geopend in het DelUho- tel in Vlaardingen. De expo sant is Theo van Winsen. De opening duurt van zes tot acht uur, de expositie zelf veel lan ger: tot en met 31 oktober. THE LONGJOHNS Powerpop, zaterdagavond in de Vlaardingse sociëteit *t Leefnet aan de Schiedamse- weg. Twee plaatselijke pop groepen treden er op: de Red band in het voorprogramma en als hoofdmoot The Long- johns. De aanvang is om half tien. Aardigheidje is, dat de Redband voor het eerst in de nieuwe samenstelling optreedt PAPIERRELIëFS Marijke van Epen en Sjaak van Rhijn exposeren vanaf vanavond acht uur in de Gale- rie/artoteek aan de Oostha- venkade 8 in Vlaardingen. Om die tijd wordt hun tentoonstel ling met een vernissage geo pend. Er zijn papierrehöfs, te keningen en keramiek te zien. De galerie is elke middag geo pend, behalve op zondag, en ook op vrijdagavond van ze ven tot negen uur. Tot en met 10 oktober. PARADISE Vijf heren en twee dames vor men de Waddinxveen5e band Paradise, die zaterdagavond om half elf in de Schiedamse sociëteit QTï, Nieuwstraat 12, speelt De muziekstijl heeft iets van tempo-rock met new wave-invloeden OO-WAAI-OO Jeugddïscotheek Ohio gaat zondagmiddag weer draaien, voor het eerst na het zomerre ces. De soos is gevestigd in boerderij Land vreugd aan de Sweelincksingel 7 in Sehie- dam-Groenoord, voor jeugd van elf tot zeventien jaar, en er zal ietwat andere muziek te beluisteren zijn dan men van Sweelinck kon verwachten. ASMA SPEELT ASMA De Maassluise organist Feike Asma speelt zaterdagavond op 'zijn' Garrelsorgel in de Grote Kerk in zijn woonstede onder meer koraalbewerkingen van eigen hand. Hij komt met een zwaar religieus concert, dat verder composities bevat van Wilhelm Volckmar, Georg F. Handel, Gordon Young en Charles Marie Widor. De aan vang is gesteld op kwart over acht. Wie het Schielandzieken- huis aan de Stadhouders laan binnentreedt, 2iet als eerste voorwerp een schuin toelopend hokje waaruit een gordijn waait. Maar het gordijn kan niet waaien, het is van hout. En wie het ziekenhuis verder in loopt, ziet in de hal meer van dit soort ge stolde draperie-bewegin gen. Bert Les, de kunste naar, heeft het hout, dat van nature niet plooibaar is, wel iets golvends willen geven, zodat het van zijn oorsprong vervreemd lijkt Bert Les houdt van hout Hij moet een geduldig mens zijn, want wat hij al lemaal niet heeft staan beitelen, schaven en schu ren, dwingt enige bewon dering af. De kleine objec ten van hout, die op kleine plantjes lijken, zijn erg broos. Juist dat geeft aan waarom Bert Les zich zo met hout bezighoudt Vaak vindt men hout slechts terug als rechthoe kig materiaal, in industri ële vormen, maar met de tere werkjes wil de kun stenaar iets van de oor sprong suggereren. Juist omdat hij met rechthoeki ge stokjes, blokjes en bak jes van hout plantjes uit beeldt, jonge boompjes, maakt hij dé kringloop rond. De tentoonstelling van ga lerie Schieland duurt nog tot en met woensdag. Da gelijks open van acht tot acht. Leen Droppert maakte mid denin de zestiger jaren een opmerkelijk kunstwerk. Bin nen het oeuvre Yan de Vlaar dingse beeldhouwer neemt het 'Balspelende meisje* door zijn Lucebcrt-achtige vorm geving en zijn datering een speciale plaats in. Binnen de Maassluise beeldenschat is het 't enige beeld dat welis waar figuratief genoemd kan worden, maar door zijn onge bruikelijke uitbeelding tegen de abstracte kunst aanzit „Ik wil alleen wonen tussen mijn alleenstaande ledema ten," dichtte Lucebert in 'de Amsterdamse School'. Leen Droppert schijnt die woorden in het hoofd te hebben gehad bij het maken van dit beeldje. De snelle beweging, het te ruggetrokken hoofd, de ge strekte armen, het opwaaien de jurkje en de lichtgebogen knieën geven de indruk van een foto die genomen werd met een camera met uiterst korte sluitertijd. Middenin de onmeetbaar snelle beweging. Het bronzen beeldje staat bij de John F. Kennedyschool aan de Plevierstraat rn Maas sluis. Het werd er met de bouw in 1968 neergezet Balspelend meisje. Leen Droppert, 1968.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3