CHIEDAMSCHE COURANT Beleidsprogramma niet geheel nit te voeren Gevaarlijke kruising wordt toch aangepakt Ik neem c. p! DCÏ issss*5 Vredesbe weging verspreidt zich als olievlek krant Raadsleden willen meer greep op stadsvernieuwing V" i4söS^d •CKo<w<dst0 onafhankelijk dagblad - West wil lagere snelheid VfZZZ*»""tV*' Schiedamse schoonmaak- reus start nieuwe dienst ''WTSSè, 25? Informatie alléén van ambtenaren onvoldoende Twijfels over werkgeëgenheid bij gemeente Financiële truc moet plan mogelijk maken t Adies,r Maandag 21 september 1931- -105de jaargang no. 134 6 PAGINA S-l Schiedam De Schie damse schoonmaakgigant GOM start binnenkort een nieuw onderdeel. Het be drijf dat in haar vijftienja rige bestaan steeds meer bedrijfsdiensten ging uit oefenen wil zich nu ook op het kantinebeheer en party-service gaan wer pen. Het is de bedoeling dat de 'bedrijfcatering' een aparte poot wordt van de Schiedam se onderneming die vijfdui zend werknemers in dienst heeft en onlangs een splin ternieuw gebouw opende aan de 's Gravelandseweg. Het kantinebeheer zal waar schijnlijk het laatste zelfstan dige onderdeel van het con cern worden. Wel kan in de toekomst worden ingespron gen op alle wensen van be drijven, zolang de diensten betrekking hebben op de be drijfsgebouwen. Maassluis Onder het personeel van de veerdienst Maassluis Ro zenburg heerst grote verslagen heid, nu provinciale staten vorige week hebben besloten de veer dienst in te krimpen. Om de grote verliezen terug te brengen zal een pont uit de vaart worden genomen en zal de huidige kwartierdienst worden omgezet in een halfuur- dienst De maatregel, die op 1 april van het volgende jaar ingaat bete kent dat er voor 22 van de 64 pero- neelsleden geen werk meer is. Door de maatregel kan volgend jaar 1,4 miljoen gulden bespaard worden. Over de mogelijkheden van die 22 man om elders binnen het Damco- concem aan de slag te komen is het Eersoneel niet al te optimistisch. Wal- apitein De Jong noemt de kansen daarop nihil. De Jong: „De sfeer is hier uitgesproken droevig. Volgend jaar moeten er 22 man uit en we we ten niet wie dat zullen zijn. De men sen vragen zich af of het werk nu nog wel zin heeft De laatste maan den bestond al grote onzekerheid over wat er in de toekomst ging ge beuren en nu in een klap krijgen we dit te horen.'* Hoewel al maanden bekend was dat er maatregelen genomen zouden worden om het verlies van vier mil joen dat rijk en provincie bijpassen te verkleinen, had het personeel niet op zo'n ingrijpend besluit gerekend. Tot op het laatste moment dacht het dat er wel een alternatief zou komen. Zij werden daarin gesterkt door diverse betrokken instanties en omliggende gemeenten, alsmede de vakbonden die stelden dat steeds minder auto mobilisten door de imkrimping van het veer gebruik zouden maken, om dat de wachttijden steeds langer wor den. Maar toen vorige week op de vergadering van provinciale staten bleek dat de statenleden onvermurw baar waren, viel alle hoop weg bij de 64 personeelsleden. Uit een lijvig rapport was al eerder gebleken dat er ontslagen nodig wa ren om de verliezen kleiner te ma ken. Efficiënter werken was gewoon weg onmogelijk; in de loop der jaren had Damco-SBS die het veer exploi teert alles al gedaan om de kosten te verlagen. Op de vraag of het personeel het er bij laat zitten en de toekomst gelaten afwacht, antwoordde walkapitein De Jong dat hij daar geen enkel idee over heeft Bij de vervoersbond FNV, die zich fel heeft gekeerd tegen af slanking van het veer en de daarmee gepaard gaande ontslagen, was nie mand voor commentaar bereikbaar. Financiële positie gemeente Vlaardingen steeds moeilijker Ml VVftr i Ongeveer tweehonderd mensen trokken vrijdagavond voor de vrede door Vlaardingen. Vlaardingen De door de IKV-kemen van Vlaardin gen en Schiedam georgani seerde vredesweek startte vrijdagavond in Vlaardin gen, na een avondgebed, met een fakkeloptocht van de Gedempte Biersloot naar het Liesveld, waaraan onge veer tweehonderdvijftig mensen deelnamen. Zater dag was er op datzelfde Liesveld een vred es markt met behalve het IKV nog zo'n tien plaatselijke instel lingen die iets met het Ijve ren voor vrede te maken hebben, zoals Vlaardingen Tegen Kernwapens en Am nesty International. Bij de fakkeloptocht sloten zich langs de route nog veel mensen aan. Het was een stille tocht, „zodat de mensen kun nen zien dat demonstreren Schiedam Een aparte commissie voor de stads vernieuwing lijkt in Schiedam steeds meer kansen te maken. Na de bewonersvereniging Schiedam- West hebben nu ook twee raadsleden voor het in stellen van een nieuwe commissie gepleit. Herman Noordegraaf (PPR) en Hans van Kleef (PvdA) ko men geheel onafhankelijk van West met het idee, dat op de agenda staat voor de eerstvolgende verga dering van de commissie voor ruimtelijke orde ning, de commissie waarvan stadsvernieuwing nu een onderdeel vormt De voorstellen van Noorde graaf cn Van Kleef zijn een vervolg op de discussie die on langs plaatsvond. Zowel Van Kleef als Noordegraaf grepen een kredietaanvraag voor de stadsvernieuwing in West en Zuid aan om kritiek te leveren op de structuur van de stads vernieuwing in Schiedam. Vooral Van Kleef lanceerde een felle aanval; er werd vol gens hem te weinig informatie gegeven aan de verantwoorde lijke commissie. Raadsleden kregen daardoor niet voldoen de inzicht Wethouder Chris Zijdeveld verbaasde zich hogelijk over het tijdstip waarop de kritiek werd geleverd, maar zegde toe nog eens over de stadsvernieu wing van gedachten te willen wisselen Afgesproken werd dat Noordegraaf en Van Kleef vooraf wat gedachten op pa pier zouden zetten, aan de hand waarvan zou kunnen worden gediscussieerd. Dat laatste gebeurt nu aanstaande woensdag. In hun advies hebben Noorde graaf en Van Kleef gepleit voor een artikel 61-commissie, 'eentje met meer bevoegdhe den dan de normale advies commissies aan burgemeester en wethouders. Daardoor kan men zelf veel meer initiatie ven nemen dan in een tradi tionele commissie. Raadsleden kunnen besluiten om project teams te horen of ambtenaren om een uiteenzetting te vra gen. Bevoegdheden die nu al leen aan de wethouders toe vallen die de commissies voor zitten. Volgens PPR-raadslid Herman Noordegraaf is het noodzake lijk dat er op politiek niveau iets met de stadsvernieuwing gebeurt. „We moeten de stads vernieuwing zeer goed volgen, het is een van de belangrijkste beleidsonderdelen." Tot op he den werd informatie aan de raadsleden alleen gegeven door de verantwoordelijke ambtenaren. Noordegraaf zegt niet te willen twijfelen aan ae oprechtheid van die ambtena ren, maar wijst wel op de een zijdigheid van de informatie. Noordegraaf sluit aan op de kritiek die de bewonersvereni ging Schiedam-West al gerui me tijd over de politiek uit stort. V/est klaagde over te weinig belangstelling voor de stadsvernieuwing. gaan sator. iet gewelc verklaarde een organi- Er werden briefjes uitgedeeld aan toeschouwers, want de mensen van de optocht wilden zich natuurlijk wel kenbaar maken aan het publiek. Op die briefjes stond dat deze tocht een protest was „tegen de waanzinnige wapenwedloop die door een aantal landen, over onze hoofden heen, wordt gevoerd." Van de fak keloptocht werden opnamen gemaakt door het Britse com merciële televisiestation ITV, die een documentaire gaat uit zenden over vredesbewegin gen in West-Europa. De tocht werd besloten met een optre den van de volksdansgroep Vlavoc. Ook de belangstelling voor de vredesmarkt was zaterdag groot. „Groter dan andere ja ren," zei iemand van de IKV- kem Vlaardingen. „Je kunt zien dat het zich als een olie vlek verspreidt" Er werd in formatie gegeven in de vorm van folders en de mensen ach ter de kraam spraken met voor- en tegenstanders van de vredesbeweging. De vredesweek duurt nog tot zondag 27 september. Dan wordt het programma besloten met vredesdiensten in kerken in Vlaardingen en Schiedam. In Vlaardingen gebeurt dat in de Phiëlkerk aan de Henriëtte Roland Holststraat en in Schiedam in de Sint Martinus- kerk aan de Jan Damenstraat in Vlaardingen Het in deze zittingsperiode uitvoe ren van alle voornemens uit het beleidsprogramma, dat drie jaar geleden is gemaakt, is gezien de finan ciële problemen onmogelijk. Die trieste constate ring doet het college van burgemeester en wethou ders in de aanbiedingsnota bij de begroting over 1982, die vandaag aan de raadsleden is gepresen teerd. „Het is een onmiskenbaar gegeven dat uw raad en ons college méér voor onze burgerij hebben willen doen dan tot nu toe mogelijk is gebleken. Wij hebben met elkaar een ambitieus beleidspro gramma bepaald, waarvan een aantal zaken niet gerealiseerd zal worden in deze raadsperiode, en veel andere programmapunten niet in die mate aangepakt zoals we eigenlijk willen." De problemen komen in de nieuwe begroting voor 1982 nog eens duidelijk tot uitdruk king. Doordat zich uiteindelijk wat meer mee- dan tegenval lers hebben voorgedaan is het tekort voor 1982, zoals dat en kele maanden geleden werd voorzien, weliswaar wegge werkt, maar er kan het ko mende jaar niets méér aan nieuwe activiteiten worden uitgegeven dan in die meerja renraming was aangegeven. En dat is bedroevend weinig. Voor de gemeenteraad rest nog een zeer gering bedrag, dat vrij besteed kan worden: iets meer dan honderdduizend gulden. Dat is echter zo gering dat voor nieuwe wensen nau welijks mogelijkheden zijn. Het is overigens zeer de vraag of het in de toekomst nog wel mogelijk zal blijken nieuwe dingen uit te voeren met geld, dat vrijkomt door te bezuini gen op oude posten op de ge meentebegroting. Dat bezuini- gingsgeld zou straks wel eens hard nodig kunnen zijn om al leen maar de lopende begro ting sluitend te kunnen krij gen, aldus de aanbiedingsnota. De grootste tegenvaller waar Vlaardingen voor volgend jaar mee te kampen heeft is de steeds sterker teruglopende uitkering van het rijk, uit het gemeentefonds. Was het vorig jaar nog zo dat er een kleinere verhoging werd uitgekeerd dan waar Vlaardingen net als de andere gemeenten in ons land op had gerekend; j voor 1982 is het punt bereikt dat uit dat gemeentefonds echt een lager bedrag wordt uitge keerd. Het college van B en W ziet de financiële toekomst op iets langere termijn met somber- heid tegemoet. Zelfs worden vraagtekens geplaatst bij de mogelijkheid, de werkgelegen heid binnen de gemeentelijke diensten en bedrijven te hand haven. „Wij willen niet verhe len dat het moment van bezin ning over de vraag of het aan tal arbeidsplaatsen bij de ge meente behouden kan blijven, niet ver van ons ligt." j Inspraakavond over opdeling Stichting Welzijn. Pagina 3 DHS verrast Fortuna Vlaardingen. Pagina 4 SW toch naar gelijk spel. Pagina 5 De Korenbeurs eervol uit Europacup. Pagina 6 Schiedam moet druk uitoefenen op Rijk Schiedam De gemeente Schiedam moet landelijk pleiten voor een maxi- j mum-snelheid van dertig kilometer per uur op som- j mige plaatsen in de be- bouwde kom. De bewo nersvereniging Schiedam- j West zal het gemeentebe stuur binnenkort vragen oni zich landelijk voor een dergelijke maatregel sterk te maken. De vereniging doet dat naar aanleiding van de situatie op de Vlaardingerdijk, waar be woners te hoop lopen tegen de snelheid waarmee het verkeer over de dijk rijdt „Steeds meer wordt die weg als race-baan gebruikt", al dus de secretaris van West, John de Kievith. Hij verte genwoordigt de mening van ruim driehonderd bewoners die allen deelnamen aan de handtekeningenactie tegen het snelle verkeer. Binnen kort zullen die handtekenin gen worden aangeboden aan het gemeentebestuur. De gemeente kan in principe nergens een maximum-snel heid instellen die lager ligt dan vijftig kilometer. Wel zijn er twee uitzonderingen; op een woonerf en als er werkzaamheden aan een weg worden uitgevoerd. Bij werkzaamheden gaat het om een tijdelijke verlaging van de maximum-snelheid. Ver schillende gemeenten heb ben echter het voorwendsel werk-in-uitvoering gebruikt om een langdurige snelheids verlaging door te drukken. De Kievith wijst daarbij op de gemeente Vlaardingen die schijnbaar aan het werk bleef in de Van Leyden Gaelstraat. Maar ook daar werd op het laatst ingegre pen door het rijk. In datzelf de Vlaardingen is nog steeds een conflict met het rijk over de ingestelde 30 km-bepaling voor de Zuidbuurtseweg. De mogelijkheden om de maximum-snelheid te verla gen liggen volgens De Kie vith dan ook op landelijk ni veau; een wetswijziging moet de instelling van een harder- dan-dertig-kilometer-verbod mogelijk maken. Op ver schillende plaatsen in de stad zouden de gevaren van het verkeer dan belangrijk wor den teruggedrongen. „De Aleidastraat is ook een goed voorbeeld van een straat waar de maximum-snelheid omlaag moet," zegt de secre taris van de bewonersvereni-' ging, „Hoe meer gemeenten bij het rijk aan de bel trek ken. hoe groter de kansen worden". Vlaardingen Hoewel Vlaardingen er eigenlijk geen geld voor heeft wordt de kruising Marathonweg/Maasslulsedijk toch aangepakt Door geschuif met rijkssubsidies hopen burgemeester en wethouders de gevaarlijke kruising nog volgend jaar te verbeteren. Door een financiële truc wil het college het ontbrekende bedrag voor de reconstructie op ta fel krijgen. drage voor ongeveer de helft- Het ministerie komt echter maar met zo'n drie ton over de brug, waardoor de gemeente blijft zitten met een tekort op de reconstructiewerkzaamhe den van twee ton. Dit bedrag wil het college nu financieren met een eventuele rijkssubsi die voor fietspaden langs de Van Hogendorplaan, waarvan .yverigens nog helemaal niet Daartoe stellen zij de gemeen teraad voor een rijkssubsidie die nog niet binnen is voor de fietspaden langs de Van Ho gendorplaan te gebruiken voor het veiliger maken van de ge vaarlijke kruising. De kosten van reconstructie van de krui sing Marathonweg/Maasluise- dijk zijn becijferd op ruim een miljoen gulden. De gemeente had gerekend op een rijksbij- zeker is dat Vlaardingen die ook inderdaad krijgt. De aan leg van die fietspaden staat voor de volle honderd procent in de gemeentebegroting opge nomen en een subsidie zou dus een meevallertje betekenen. De gemeente heeft inmiddels wel een toezegging van het ministerie voor een bijdrage in de aanleg van fietspaden langs de Deltaweg en het college re deneert dat de subsidie voor de Van Hogendorplaan er dus ook wel zal komen. Al in 1978 zijn de eerste plan nen gemaakt om de gevaarlij ke kruising aan te pakken. Maar door geldgebrek is het er tot nu toe nooit van gekomen. Door de financiële truc hoopt de gemeente nu op de valreep toch over te kunnen gaan tot de reconstructie. De rijksbij drage van drie ton is nu enke le maanden binnen en daaraan is de voorwaarde verbonden dat er binnen een jaar na uit kering begonnen moet zijn met het werk. De reconstruc tie houdt onder meer in: asfal tering, het verbeteren van de verkeersafwikkeling en de aanleg van fietspaden. Tevens zal de Maassluisedijk tussen het kruispunt en de Zuid buurtseweg worden afgesloten voor auto's, waardoor de sluip route naar het centrum komt te vervallen. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1