SCHIEDAMSCHE COURANT Opbouwwerkster Centrum stapt op Nog strijd om status van nieuwe commissie Ik neem proef Om verliezen grondbedrijf terug te dringen Commissie verwerpt bezwaren binnenstad Geen eens gezindheid over honden in park I r OJC-Noord bang voor Vlaardingse situatie Bloembakken I 'Stadsvernieuwing' start in november Lierenaar Delft zwaar mishandeld Steun voor Zijdeveld Bas Goudriaan: 'Natuurlijk sla ik die paal!' os»»"4 ÏÏS.— l I Donderdag 24 september 1981 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105dc jaargang no. 187 -4 pagina's Schiedam Henny Wiersma, de opbouwwerkster voor Schiedam-Centrum, is opgestapt. Zij heeft een functie aanvaard als opbouwwerkster in de ge meente Rotterdam. De opbouwwerkster kwam tot deze stap omdat Schiedam niet voldoende zeker heid aan haar functie heeft kunnen verbinden, iets wat Rotterdam wel bleek te kunnen. Henny Wiersma heeft een maandje in Schiedam gewerkt en heeft zich slechts kunnen orienteren in het Schiedamse centrum. De oorzaak van de nieuwe problemen in het op bouwwerk ligt opnieuw bij de provincie die nog steeds weigert de gemeentebegroting van Schie dam over-1981 goed te keuren. Het opbouwwerk maakt deel uit van die gemeentebegroting, maar is in de ogen van GS slechts een probleem van on dergeschikte aard. Hoewel er op het moment een reddingsplan bij de provincie ligt is nog onduide lijk wanneer goedkeuring kan afkomen. Hoewel de gemeente de schuld van alle moeilijk heden bij de provincie iegt wijst de SSWO, de werkgever van de opbouwwerkers, met een be schuldigende vinger naar het gemeentebestuur. Daar zou onvoldoende bereidheid bestaan om een 'move' naar GS toe te maken en zo het opbouw werk toch nog te redden. Zo had men GS kunnen verzoeken om het opbouwwerk los te maken uit de gemeentebegroting. Hoewel wethouder Herman Posthoorn destijds zelf met een initiatief in die richting kwam, is het er toen toch niet van geko men. Posthoorn werd op de vingers getikt door zijn eigen ambtenaren en kreeg ook binnen het college geen poot aan de grond: de provincie zou toch niet akkoord gaan, meende men. De SSWO verwijt de gemeente dat er zelfs geen pogingen in het werk zijn gesteld om het opbouwwerk los te weken. Overigens komt het opstappen van Henny Wiers ma niet geheel onverwacht. Zelf heeft zij, net als An toon van Bijnen, de opbouwwerker voor Oost telkens weer gewaarschuwd dat zij op een baan met meer zekerheid zou moeten solliciteren. Nu die mogelijkheid zich voordeed heeft Henny haar kans gegrepen- SSWO-voorzitter Cees de Graaf be treurt dat, maar vindt het vanuit het standpunt van Henny Wiersma zeer begrijpelijk. Schiedam Terwijl het bestuur van de stichting OJC-Noord de mond toe hield op de wijkgerichte inspraakavond over het so ciaal cultureel plan, kwam de werkgroep jeugdwerk wèl over de brug. Zij eisten gisteravond tegenover wethouder Herman- Post hoorn een eigen onderkomen. Veel wijzer werden ze niet. „Het wordt genoteerd en in de afwe ging meegenomen", zei socu-ambtenaar Jan Kemps abrupt. Het OJC-Noord liet daarentegen niets van zich horen en kijkt J naar de nabije toekomst. Naar het zich laat aanzien zal de Schie damse gemeenteraad in oktober namelijk beslissen over het bouwplan voor een open jongeren centrum. Daarom wordt nu al driftig nagedacht over het moment dat en dergelijk centrum (te genover de Margriethal) inderdaad gerealiseerd is. Binnenkort zal het bestuur van het OJC-Noord zich over de toe komst beraden. Een situatie als bij het Vlaardingse OJC (waar de boel gesloten moest worden door de agressieve houding van bezoekers) moet" in hun ogen te allen tijde vermeden worden. Zie verder pagina 3 Stadsvernieuwing moet sneller XA/rk r>rfd*n |E^ mvfii Vlaardingen Er zal meer haast gemaakt moeten worden met de stadsvernieuwing. Gebeurt dat niet, dan zuilen de verliezen op het gemeentelijk grondbe drijf over enkele jaren de pan uit vliegen. Dat blijkt uit een reactie van B en W op een CDA-nota over de ver liezen van het grondbedrijf. Volgens de christen-demo craten in de Vlaardingse gemeenteraad zouden die ver liezen alleen al voor de Vettenoordsepolder oplopen tot negen miljoen gulden over vijf jaar. In de nota sprak het CDA zelfs de vrees uit dat Vlaardingen door de verliezen bij het grondbedrijf in de rode cijfers zou ko men. Door het CDA was om een reactie op de nota gevraagd nog voor de behandeling van de meerjarenbegroting in het voorjaar- Dat is het college echter niet gelukt. De proble matiek is van een dusdanige aard, dat niet een, twee, drie een oplossing gegeven kan worden. B en W geven in de notitie aan de gemeenteraad ook geen pasklare oplossing. Er wordt een aantal aanbeve lingen gedaan die de veriiezen* moeten beperken en verder adviseert het college onderzoe ken bij het grondbedrijf die meer duidelijkheid moeten verschaffen over de verliezen. De verliezen worden vooral veroorzaakt doordat renovatie en nieuwbouw achterblijven. In de tijd tussen aankoop van woningcomplexen en renova tie of nieuwbouw liggen en staan grond en panden te ver interesten. Dat renteverlies komt ten laste van het grond bedrijf. Daarbij komen nog de hoge onderhoudskosten op door de gemeente in stadsver nieuwingsgebieden aange kochte huizen. Financiëel- Schiedam De commissie voor de stadsvernieuwing komt er. Alleen is nog de vraag in welke vorm hij pre- j Delft Een 25-jarige inwoner van De Lier is bij een handge meen voor de deur van een jongerencentrum aan de Burg wal zo ernstig gewond geraakt, dat hij in het Bethelztekenhuis ter verpleging is opgenomen. -Verdaeht van de mishandeling ■wordt de 2?-jarige portier van bet centrum, afkomstig uit Delft. -De oorzaak van de moeilijkhe den bij de ingang van het ge- ■bouw, die zich ai in de nacht zaterdag op zondag voor beden, is niet geheel duidelijk, hiaar hadden volgens de poli- ik te maken met het geen toe gang verlenen aan de Liere- .paar en een vrouw, 'Bij de handtastelijkheden •jverd de Lierenaar weliswaar gewond, maar pas dinsdag •werd opname in het zieken huis noodzakelijk geacht. Hij .had een hersenschudding, een 'kaakfractuur en mogelijk blij vend letsel aan een oogkas op gelopen. cies zal worden gegoten. De commissie voor ruimtelijke or dening ging gisteren akkoord met het instellen van een der gelijke commissie, die zich lou ter en alleen met de stadsver - nieuwingsprobiematiek bezig houdt. De eerste vergadering van de nieuwe commissie vindt plaats op 18 november. De samenstelling zal precies dezelfde zijn als die van de commissie voor ruimtelijke or dening en er zal om de maand worden vergaderd. De komst van een aparte com missie voor de stadsvernieu wing wordt gezien als een triomf voor de raadsleden Noordegraaf (PPR) /Van Kleef (PvdA). Zij hadden sa men een notitie opgesteld, waarin harde noten werden gekraakt over de structuur van de stadsvernieuwing, De beide raadsleden maakten dui delijk dat die structuur niet klopte en dus moest worden veranderd. Vooral de politiek zou te weinig bij de stadsver nieuwing zijn betrokken. Een aparte commissie zou daar verandering in kunnen bren gen. Dat was ook de doelstelling van de bewonersvereniging Schiedam-West, de club die eveneens voor een aparte com missie stadsvernieuwing pleit te en nu haar inspanningen beloond ziet De nieuwe commissie zal in oktober officieel worcten voor gesteld in een notitie van wet houder Chris Zijdeveld over de stadsvernieuwing. Daarin wordt ook de status van de nieuwe commissie opgenomen. Hoewel Zijdeveld sprak van een sub-commissie van ruim telijke ordening liet zijn partij genoot Van Kleef weten daar geen genoegen mee te zullen nemen. „Het moet gaan om een commissie artikel 61, zo'n commissie kan zelf initiatieven ontplooien", aldus Van Kleef gisteren. Een aparte commissie kreeg gisteren trouwens geen una nieme steun. Het CDA was er tegen, omdat volgens hen te rughoudendheid jegens nieu- Hans van Kloef: triomf... we commissies geboden is. Bo vendien liep D'66 niet erg warm voor een zelfstandige commissie voor de stadsver nieuwing. D'66 woordvoerder Rob Hijmans voelt er veel meer voor alle gemeentelijke commissies meer bevoegdhe den te geven. Een uitzonde ring voor slechts een commis sie was volgens hem minder gewenst De VVD liet gisteren weten het eens te zijn met het PvdA/PPR voorstel omdat de duidelijkheid voor raadsleden belangrijk zou kunnen worden vergroot. Ulferd Bruseker van de CPN was niet op de verga dering aanwezig. Vlaardingen Enkele honderden bloembakken In Vlaardingen staan op het spel. Vooral ten gevolge van vandalisme wordt het onderhoud aan de bloembakken zo duur, dat bij komende bezuinigingsoperaties wellicht hierin gesnoeid gaat worden. Zoals Willem Kwakkel- stein (PvdA) deze week uitriep: „Vlaardingen heeft zijn dieptepunt bereikt wat het onderhoud van planten, par ken en plantsoenen betreft!" Directeur gemeentewerken J. Gerritze kon hem tijdens de vergadering van de commissie voor stadsontwikke ling alleen maar gelijk geven en voegde eraan toe dat het nog erger zal worden, omdat het geld er niet is voor een betere aanpak. Kwakkelstein: „Kijk eens hoe de singels in Vlaardingen erbij liggen! Kijk eens wat voor troep er allemaal in struikgewassen ligt! Zijn dat nu de dingen, die Vlaardin gen wat fleur moeten geven?" Het PvdA-raadslid heeft er evenwel ook grote moeite mee om met name de bloembakken dan maar op te doeken. Hoewel volgens Gerritze de begroting van gemeentewerken zich nauwe lijks voor bezuinigingen leent, vindt Kwakkelstein dat dan toch niet het Vlaardings groen daar als eerste de pi neut van moet worden. Gerritze ziet echter geen andere mogelijkheid dan een verminderd onderhoud van stra ten, plantsoenen, singels en gebouwen in de nabije toe komst. Mevrouw Van Toor van de VVD stond vierkant achter Kwakkelstein. Haar fractiegenoot Jan van Hemert merkte echter op, dat hij vorige week nog in de commis sie voor stadsherstel iemand had horen zeggen dat er best 400 bloembakken weg kunnen. „Geen Vlaardinger die het merkt," aldus citeert Van Hemert. Schiedam De commissie voor ruimtelijke ordening heeft gisteren unaniem uitge sproken dat de bezwaren voor de Schiedamse binnenstad on gegrond zijn. Hoewel een aan tal raadsleden weinig gelukkig waren met de harde uitspraak 'ongegrond', heeft een ieder toch 'warme instemming' be tuigd met de nota waarin met de bezwaarschriften de vloer wordt aangeveegd. Zijdeveld sprak van een duw in de goe de richting die de kansen op snelle woningbouw kunnen vergroten. Voor de meeste raadsleden beeft die snelheid de doorslag gegeven bij hun beslissing. De nota wordt nog morgen doorgestuurd naar het openbaar lichaam rijnmond. Verwarring bestond er giste ren volop over de juridische terminologie die bij behande ling van bezwaarschriften om de hoek komt kijken. Banket bakker Kersten, een van de indieners, heeft namelijk als nog van de gemeente gelijk gekregen. Men onderzoekt nu of het betreffende bezwaar schrift dan ongegrond moet worden verklaard, of mis schien zelfs juist gegrond. Kersten gaat wellicht in hoger beroep zolang de gemeente het plan voor de binnenstad niet officieel wijzigt en hij de tege moetkomingen aan zijn adres zwart op wit heeft. technisch gezien zou dat geld verhaald moeten worden op de huurders van gerenoveerde en nieuwbouw woningen. Maar dat is eenvoudig onmo gelijk, omdat die huurders de hoge huren die dan berekend moeten worden gewoonweg niet kunnen betalen. Het ge volg is dat de gemeente met de verliezen blijft zitten. Nu zijn er wel een aantal rijksbijdrage regelingen, waaruit gemeentes kunnen putten bij aankoop van grond. Maar de hoogte van de uitkering is gebaseerd op de waarde ten tijde van de aankoop, terwij! vaak pas ja ren later wordt gerenoveerd of gebouwd. Behalve meer haast bij de stadsvernieuwing adviseert het college ook dat de gemeen teraad duidelijke prioriteiten moet stellen ten aanzien van renovatie of nieuwbouw. Vooral door renovatie lopen de verliezen op. Vorig jaar bij de behandeling van de begro ting deed de raad nog de uit spraak dat renovatie niet persé kostendekkend hoeft te zijn. maar geconfronteerd met het kostenaspect geven steeds meer raadsleden de voorkeur aan nieuwbouw of in ieder ge val kostendekkende renovatie. Het gevolg daarvan is dat de huren van gerenoveerde wo ningen veel hoger zullen uit vallen. Ook het aankoopbeleid van oude woningen zal beter op de planvorming afgestemd moe ten worden, zodat de periode tussen aankoop en renovatie of nieuwbouw zo klein moge lijk kan blijven om rentever liezen te voorkomen. Tot slot doet het college de aanbeve ling een nader onderzoek in te stellen naar zowel de huren als de onderhoudskosten van pan den in de zogenaamde sane ringscomplexen Vlaardingen De commissie voor algemene zaken is er niet in geslaagd, met een eenslui dend standpunt te komen over het vraagstuk van loslopende of aangelijnde honden in het Oranjepark en het Hof. Het voorstel van het college van B en W om, naar aanleiding van de proef met de speelwei de voor honden, het Hof tot verboden gebied te verklaren, werd in de vergadering van de commissie zo verschillend be oordeeld, dat B en W zich de komende dagen gaan beraden over de vraag hoe de knoop moet worden doorgehakt. Gezien het feit dat de proef met de hondeweide in het Oranjepark niet heeft kunnen voorkomen, dat in het naast liggende Hof ook honden los lopen, hadden B en W voorge steld dit deel van het park voor alle honden ook aan gelijnde te sluiten. Diverse raadsleden, waaronder Henk Krabben (PvdA) en mevrouw Hoogendijk (VVD), kwamen hiertegen in opstand, omdat op die manier ook de goedwillen de hondebezitters worden ge dupeerd. Tevens wordt honde bezitters met kinderen de mo gelijkheid ontnomen, samen met, de,kinderen te gaan, kij-, ken bij de dierenweide bij het Hof, omdat men daar met het hondje niet meer zou mogen komen. „Dan moeten ze de ene keer hun kinderen en de andere keer de hond maar meenemen," was het antwoord van burgemeester Kieboom, maar dat werd hem niet door iedereen in dank afgenomen- Van diverse zijden werd er te vens op aangedrongen, de speelweide in het Oranjepark ook gedurende de zomermaan den open te stellen, Kieboom zegde toe het hele probleem binnen het college nog eens goed door te spreken. Vlaardingen De eerste paal voor 184 woningwetwoningen in Hoiy-Noord gaat zaterdag 1 november de grond in. Op de vraag of hij die paal zelf zal slaan, zei wethouder Bas Gou driaan deze week: „Ja, natuur lijk. Ik heb er de afgelopen drie jaar al genoeg ellende van over mijn rug gehad, nou wil ik een dreun verkopen ook!" Het contingent van 184 hutzen zal gebouwd worden in op dracht van de corporatie Pa- trimonium's Woningen. JKL Dit nieuwsblad. waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder eitra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. -sua®'" cel F.4105' 3000^ *°„000' a#B® BB®' BB® Ib®«' BB®

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1