SCHIEDAMSCHE COURANT CDA wil scholieren als m eter- opnemers Ik .neem- éeptoef 1 VssS- F akkeloptocht luidt nieuwe acties in Actie voor boycot Tombi Gemeente Vlaardingen verliest kort geding Jubilerende I scholen in de tijd STETkc Historische vereniging gaat buurten Post verdwijnt in ziekenhuis I Raad moet over ontruiming kraakpand beslissen 'Profiteurs maken zich nu niet druk9 .....i'-'oï I'rijdag 25 september 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105d< jaargang no. 188 6 PAGIMA'S mmmm - a-*-*V .7; Schiedam Op het bor des van het Schiedamse stadhuis heeft actievoer der Martin Swart gistera vond, ten overstaan van bijna 250 deelnemers aan de fakkeloptocht, bekend gemaakt dat in Schiedam een initiatiefcomité is op gericht dat gaat strijden tegen modernisering van kernwapens, inclusief de N-bom. Het comité zal de komende weken in Schiedam (onder an dere met marktkramen en een fietstocht) de nodige aandacht richten op een grote demon stratie. die op 21 november in Amsterdam gehouden wordt. De groeperingen, die in het co mité zitting hebben, hopen dat op die dag zoveel mogelijk Schiedammers in de hoofdstad mee gaan demonstreren. Die "groeperingen zijn het IKV, Stop De Neutronenbom, het humanistisch verbond, de Vlaardingen Het inzetten van scholieren bij het jaarlijks opmeten van de standen van gas-, elektri- citeits- en watermeters. Dat is een van de voorstel len van de CDA-fractie in de Vlaardingse gemeen teraad om te voorkomen dat de gebruikers teveel betalen door onder meer tussentijdse tariefeverho gingen. Als andere mogelijkheden noemt het CDA het opnemen van de standen door de cliënten zelf bf het gebruiken van het CAI-net om de meterstan den naar een centraal punt door te seinen. In bepaalde gevallen beta len gebruikers met name voor gas teveel door tus sentijdse prijsverhogingen. De nieterstand wordt maar een maal per jaar opgeno men en daardoor is het moeilijk vast te stellen hoe veel het verbruik voor èn na de prijsverhoging be droeg. Door een van de drie voorstellen in te voe ren hoopt het CDA daar een eind aan te maken. Het CDA-voorstel werd gisteravond ingediend tij dens een vergadering van de raadscommissie voor fi nanciën en bedrijven. Fractievoorzitter Jo Schriel zei de voorkeur te geven aan de mogelijkheid via het CAI-net, maar voegde daar aan toe dat hij diverse gemeentes wist waar met succes de andere twee systemem worden zogenaamde mee- groeinet dat Vlaardingen in gebruik heeft voor de kabeltelevisie is het moge lijk de meterstanden te re gisteren. GEWB-directeur W. F. Pinkse heeft een tijdje geleden al in vakbla den gepubliceerd over de mogelijkheid. Verantwoor delijk wethouder IJsbrand van der Velden was echter niet al te enthousiast toen hij vernam dat Pinkse met proefnemingen wilde be ginnen en voorlopig staat de zaak stil. In de commis sie werd gisteren afgespro ken dat er eerst een finan cieel plaatje zal worden ge maakt, alvorens de raad verder over het CDA-voor stel zal praten. lx per jaar betalen Het gaat er steeds meer naar uit zien dat de Vlaar- dingers de GEWB-reke- ning in de loop van het volgende jaar maandelijks gaan betalen in plaats van zes maal per jaar. Uit een gehouden enquête blijkt dat een ruime meerderheid van de burgers dat op prijs stelt. Al eerder zijn binnen de gemeenteraad stemmen opgegaan een maandelijkse rekening in te voeren. Zoals de zaken er nu voor staan zal dat volgend jaar worden ingevoerd, wan neer de gemeente beschikt over een nieuwe computer die de extra administratie ve handelingen kan ver richten. Wilton- FiJ enoord leurt met feavenslib VI aardingen i Schiedam De historische vereniging Vlaar dingen houdt morgen een ex-' cursie in buurstad Schiedam. De organisatie heeft voor die dag een route uitgestippeld langs een aantal karakteristie ke bekende en minder beken de plekjes in de jeneverstad. De 'historici' vertrekken mor gen om tien uur per fiets of auto vanaf de Visbank, Vlaardingen Actievoer ders van 'Vlaardingen te gen Apartheid' probeer den gisteren bij de Stads gehoorzaal mensen die kaartjes voor Ipi Tombi wilden halen ervan te overtuigen, dat die show „een klap in het gezicht is van allen die zich in Zuid- Afrika tegen het apar theidssysteem verzetten." Het liep geen storm bij de voorverkoop; na twee uur wa ren er negen mensen geweest, waarvan er een haar kaartje inleverde. De actievoerders waren niet ontevreden. „Ik zou hier het liefst voor niets staan," zei een van hen. Directeur W. B. van Ginniken van de Stadsgehoorzaal was niet erg onder de indruk van de actie. „Mensen die het wil len zien komen toch wel. Vol gens mijn informatie is Ipi Tombi uit artistiek oogpunt gewoon heel goed. En die jon gens die daar staan te posten, ach, die doen niemand kwaad." Iemand die een kaartje wilde, kopen zei na een kwartier pra ten met actievoerders tegen zijn vrouw: „Kom, we gaan Het liep geen storm bij de voorverkoop van ipi Tombi, waar postende actievoerders pamfletten uitdeelden. kaartjes kopen, we kunnen hier nog een uur blijven staan." En tegen een actie voerder van 'Vlaardingen te gen Apartheid', met een hand op diens schouder: „We kun nen hier nog een tijd blijven praten, maar dan krijgen we ruzie en dat wil ik niet." De man bleef nog een tijd pra ten nadat bij kaartjes had ge kocht: „Ik moet ook elke dag pezen voor m'n geld." Voor hij wegging gaf hij toe, dat dat niet te vergelijken is met de apartheid in Zuid-Afrika. „Hij was wel onder de indruk," al dus de napratende actievoer ders. Vlaardingen Schie dam De slib uit de haven van Wilton- Fijenoord in Schie dam mag niet op Vlii *>y~l i n s-rc rtrnflHffOi .«uwwuigo givitugt bied worden gebor gen. Dat besluit heb ben B en W van Vlaardingen genomen overeenkomstig het advies van de direc teur van gemeente werken. Reden voor dat advies was, dat de baggerspecie zeer waarschijnlijk veront reinigd is met zware metalen. Het slibprobleem waar de dok- en werfmaatschappïj al lange tijd mee zit is hiermee nog nijpender geworden. Ais het nog lang duurt, zegt voorlichter Marius van Vliet van het scheepsreparatiebe- drijf, kunnen de dokken niet meer gebruikt worden. „Het is nu al moeilijk om de dok deuren nog open te krijgen." Om de haven in goede staat te houden moet er twee keer per jaar gebaggerd worden en eens in de acht tien jaar is een grote baggerbeurt no dig, „Als de baggeraar het slib niet kwiit kan wordt er ook niet gebaggerd," aldus Van Vliet, die problemen bij meer dokbedrijven ver wacht Wilton-Fijenoord is nog naarstig aan het zoeken naar een oplossing. Er wordt met verschillende instellin gen onderhandeld, zegt Van Vliet, die echter niet weet of daardoor op korte termijn uitkomst te verwachten is. wereldwinkel, de Rooie Vrou wen, zes politieke partijen te weten PvdA, D*6€, PPR, PSP, CPN en EVP, en mensen uit de gereformeerde, hervormde en katholieke kerk. De fakkeloptocht begon gister avond op het Hema-plein en ging via Broersvest, Koe markt. opnieuw Broersvest, 's- Gravelandseweg en Lange Kerkstraat naar de Grote Markt, waar enkele sprekers het doel van de actie uiteen- zetten. De brandende fakkels gaf de betogers een zinderend aanzicht „hartverwar mend," zoals Martin Swart la ter zei. Omdat het koopavond was, waren er honderden mensen In het centrum van Schiedam, zodat er veel aan- dacht naar de fakkeloptocht i werd getrokken. Op de trappen van het stad huis voerden comitéleden Go- vert Sparreboom en René van Zijl een kleine sketch op, ter wijl anti-N-bom-activïst Bert van Achteren de Nederlandse regering opriep het hete han gijzer van de 48 kruisraketten niet telkens uit te stellen, maar om plaatsing ervan defi nitief af te wijzen. Schiedam In het Schieland- ziekenhuis zijn sinds de fusie al geregeld poststukken ver dwenen. Het blijkt dat veel mensen en bedrijven aan het ziekenhuis niet goed meer we ten te adresseren, nu er één ziekenhuis met twee gebou wen is..,Het; kan dan zijn dat bij het voormalige gemeente ziekenhuis aan de Burgemees ter Knappertlaan post binnen komt, die bedoeld is voor afde lingen in het voormalige Nolet aan de Stadhouderslaan, of an dersom. De stukken worden dan zo goed mogelijk doorge stuurd, maar het komt hierbij voor dat in het ene zieken huisgebouw een stuk binnen komt dat toch eigenlijk in het andere had moeten blijven. 3n een enkel geval is de post op die manier al enkele malen heen en weer gegaan. Ook ble ven er stukken op verkeerde afdelingen ongeopend liggen. De problemen worden gere kend tot de gebruikelijke kin derziekten, zo kort na een fu sie. In elk geval wordt diefstal volstrekt uitgesloten. Extra taxiritten Ook taxichauffeurs klagen over de onduidelijkheid rond het begrip Schxeiandzieken- huis. Het komt elke dag wel voor dat er extra ritten moe ten worden gemaakt, meestal voor mensen van buiten de stad. Een chauffeur van Euro- tax: „De klant zegt dan: Ik wil naar Schieland, en dan vraag ik: naar welke van de twee? En dan zegt die klant: hoezo, kan ik dan kiezen?" VJaardingen/Rbtterdam Geheel volgens verwachting heeft de président van de Rot terdamse rechtbank, mr. F. J. Nievart, de bezetters van de voormalige detailhandelschool toestemming gegeven tot 9 ok- tober in het pand te blijven.' Eerst moet de Vlaardingse ge meenteraad echter akkoord gaan met ontruiming en sloop. Twee weken geleden tijdens het door de gemeente tegen de bezetters aangespannen kort geding liet de rechter ai door schemeren tot een dergelijk besluit te zullen komen. Hij vroeg zich bij die gelegenheid af waarom de gemeente nu per se voor 1 oktober wilde slopen. „Als de gemeenteraad Schiedam De directeur van makelaardij Dupont, J. L. Spuijbroek, vindt het jammer dat PvdA-raadslid Hans van Kleef de vorderingscommissie niet meer bijeen wil roepen. Spuijbroek kan zich wel vin den in de redenen, die Van Kleef daarvoor geeft, maar volgens de makelaar is het toch slimmer om te doen alsof er wél vergaderd wordt „De echte profiteurs in de stad we ten nu namelijk dat zij zich niet druk hoeven te maken, omdat de commissie toch niets doet," aldus de Dupont-direc- teur gistermiddag in zijn kan toor aan de Lange Haven. Van Kleef vindt verder verga deren niet zinvol, omdat bur- gemeester en wethouders de adviezen van zijn commissie niet opvolgen. Hij wil eerst krachtige instrumenten aange reikt hebben, zodat ook effec tief lang leegstaande huizen gevorderd kunnen worden, en zolang daar geen betere garan ties voor zijn, weigert Van Kleef door te gaan. Spuijbroek doet nu de aanbe veling om toch als commissie bijeen te komen. De enkele huiseigenaar in de stad, die voor zijn woning te veel geld vraagt waardoor het pand on- aanvaardbaar lang leeg blijft staan, hoeft 2ïch nu tenslotte niet bedreigd te voelen door eventuele vordering. Spuij broek zou dat liever anders zien. Het gaat hem om het be lang van de bevolking dat hui zen niet te lang blijven leeg-- staan, omdat de eigenaar er per se veel geld voor wil heb ben. „In zulke gevallen wil ik er in ieder geval niet voor ma kelen," aldus de directeur van Dupont. zich hier niet over uitgespro ken heeft èn er bestaat weer stand, dan is het toch niet zo gek wanneer dat alsnog ge beurt," sprak hij. De gemeente legde zich toen ook al bij de te verwachten uitspraak neer. Nu mogen de gemeenteraadsleden hun oor deel vellen over het besluit van het college het gebouw te slopen. De bezetters willen van het pand een cultureel centrum maken. De gemeente heeft heel hard geld nodig en wil een (lucratieve) bejaarden flat van twintig verdiepingen op deze plek laten verrijzen. Ondertussen groeit ook in de Vlaardingse gemeenteraad het aantal mensen dat een derge lijk centrum aan het eind van de Westhavenkade toch niet zo'n goed idee vindt. Een her-, overweging zou volgens D'66, PSP en een deel van de PvdA op zijn plaats zijn. Ook Rien Lensvelt (SGP) sprak deze week zijn bezorgdheid uit over de gekozen locatie, omdat de toekomstige bejaarde bewo ners daar 'in grote onbereik baarheid' zouden leven. Hij is blij dat de bezetters ook hier aan denken. JBL Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder ertra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. ^luiuiuiiiiuiiimiiiiiiiiiiitiiitiuiiimiiiiiiiiiiutiuitiinimiiEiiiiiiiiEitiimitiiuiiitnituiiutiiii^ l ?o^-c' V-Woc»?1 Vlaardingen Twee scholen in de Westwijk, die een hechte samenwer king hebben, vieren sa men het feit dat ze twintig jaar bestaan met een feest- week. Het zijn de kleuter school De Boterbloem in de Lorentzstraat en de Ka- merlingh Onnesschool die genoemd werd naar de straat waarin hij staat. Op zaterdag is het grote jubi leumfeest, maar daarvoor gebeurt ook al van alles. Beide scholen gaan vanaf maandag een weekje terug naar de tijd van Ot en Sien. Ze doen spelletjes uit die tijd zoals hinkelen en matjes vlechten, en zullen ervaren dat er vroeger meer orde en discipline was. En meer angst en stiekemheid, denken de leerkrachten van nu. Ver der is het de bedoeling, dat opa's, oma's, moeders en vaders iets vertellen over de school in hun tijd. De klassen van de lagere school worden meegeno men naar het Jan Ander son streekmuseum, om al het vertelde wat duidelij ker te maken. Vrijdag 2 oktober is er als laatste programmapunt voor het feest van zater dag nog een reünie van oud-leerlingen en oud-le raren. Daags daarna opent een drumband om half tien de laatste feestdag, en een uur later begint een puzzeltocht. Na een koud buffet wordt het de jubi- leumweck beëindigd met een voorstelling van Ton Cup uit Bussum. Die doet een twee uur durende show voor kinderen van vier tot twaalf, waarin hij goochelt, uit zijn buik spreekt en met poppen in een kast speelt ïuuiiitiaituiuimnimTmiuiiuiiiEiuHiiuiuiniuiniiiiiiaiiimiiuiimiiiiiiiminaiuiuiQxnaiüi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1