STADSTBEEK I Heusdens terug in Vlaardingen Muzikant mist beremuts Nieuwe oprit is tegelijk verbindingsweg Kluis opengebrand; buit van duizenden Jan van der Linden: De mensen zijn eenzamer geworden UfiMiTi'Trtlll Terugblik voor historische vereniging Wibautplein: weer jongen aangehouden Vrouw (63) op Parkweg overvallen Schoolraad praat over buitenlandse leerlingen Brommer pakt de rijksweg Ouders halen hun zoontjes van bureau Schapen zoeken vrijheid dinsdsg 29 «eptember 1S81 VD/SC/WW Vlaardingen Oud-burgemeester Jan Heusdens komt terug in de stad. Donderdagavond houdt hij voor de historische vereni ging een lezing onder de titel Terugblik van een oud-burge meester over ruim 28 jaar Vlaardingen*. Met de lezing begint de historische vereniging het winterprogramma, waarop verder on derwerpen staan zoals 'kastelen en de sporen daarvan in het landschap van Midden Delfland, de Vlaardingse industrie, cri minaliteit in Vlaardingen in de 17e en 18e eeuw en De Oude Lijnbaan. De eerste avond met de oud-burgemeester wordt ge houden in zaal Triangel en is voor iedereen toegankelijk. Aan vang 20.00 uur. Jan Heusdens, voor een avondje weer terug in Vlaardingen. Heusdens (71 jaar) was Vlaar- dingens eerste burger van 1947 tot 31 maart 1975. Onder zijn leiding en mede door zijn sti mulerende invloed werd Vlaardingen grotendeels wat het nu is. In zijn ambtsperiode kwamen onder meer tot stand: het Kolpabad, Stadsgehoor zaal, de uitbreiding van het stadhuis en het Holyzieken- huis. Tevens was hij een van de initiatiefnemers van de Be- neluxtunnel. Onder hem ver anderde Vlaardingen van vis sersstadje lot middelgrote ge meente met grote onderne mingen naast tal van kleine bedrijven. Hij was dan ook Vlaardingens laatste burge meester die 'Koninginneha- rmg' naar Soestdijk of Den Haag mocht brengen met de 'hanngsjees'. In de jaren van Heusdens groeide net inwo nertal van 43.000 tot ruim 78.000. Vij lentwi i ti§j aar met de ij zeren h and 1981: melkboer Jan van der Linden 1 aan het werk. Vlaardingen „Ja, ik heb er klanten bij die al vijfentwintig jaar hun zuivelprodukten bij mij kopen. Niet veel meer, maar er zijn er nog wel een paar. Ja, hoe wordt je melkboer? Als jongen ga je meehelpen en later wordt je knecht. Ik heb een paar jaar met de oude Wil lem van Rijn meegelopen en toen ik hem te duur werd, ben ik voor mezelf begonnen. Dat was niet gemakkelijk, hoor: in die tijd was het nog een ware concurrentieslag." Melkboer Jan van der Lin- alleen zuivelprodukten. den vierde pas het feit dat hij vijfentwintig jaar met zijn melkwagen de omgeving van de Hogendorplaan afrijdt. Van der Linden is tweeen vijftig jaar oud. Hij is ge trouwd met Tony, heeft drie dochters en één kleindoch ter. Toen hij in 1956 met zijn melkwijk begon telde Vlaar dingen maar liefst drieënt achtig melkboeren die elkaar om het hardst beconcurreer den. „Er bestond toen nog geen wijksanering; iedereen deed maar wat. Er waren huizen bij die *s morgens de ene en 's middags de andere melk boer aan de deur kregen. Ik kon toen. met geleend geld, een melkcontingent kopen van vierhonderd liter en daarmee begon ik in de om- - geving van de Hogendor plaan, die toen nog groten deels in aanbouw was, af te lopen." Met een geleende „kerrie" reed de kersverse melkslijter de buurt door met louter en Melk, boter, kaas en eieren. De melk betrok hij van zijn geldschieter, de Hollandiafa-, briek, de boter en de kaas van een grossier en de eieren van een bevriende boer. Een liter melk kostte toen nog dertien cent Pas tien jaar ge leden begon de grote „bran chevervaging", die ook ande re levensmiddelen binnen het assortiment van de melk boer bracht Vereenzaming ,Van een contingent van vierhonderd liter kon je ei genlijk niet leven. Op alle mogelijke manieren probeer den we wat extra te verdie nen. Familie en kennisen lie pen we af met kaas, boter en eieren." Het hele gezin moest zijn steentje bijdragen en vooral Tony heeft er menig uur aan de wijk gegeven. „Oh weet je nog Jan," herin nert Tony zich „dat je toen op de solex onderuit ging met die hele zak eieren op je Vlaardingen Een van de le den van het muziekkorps Li- berté is zaterdag zijn beremuts kwijtgeraakt De muzikant zette het warme hoofddeksel even af. legde het op het trot toir aan het Liesveld bij enige muziekinstrumenten, om even later te ontdekken dat meer mensen graag zo'n zogenaam de kolbak willen hebben. De beremuts was verdwenen. Er werd uiteraard nog meer gestolen in het weekeinde. Uit een loods aan de Amsterdam- Schiedam De politie beeft een 16-jarige Schiedammer gearresteerd, die volgens vier getuigen een ruit had inge gooid van een drankhandel op het Dr Wibautplein. Toen en kele agenten 's nachts om kwart voor drie op het berucht feworden plein kwamen kij- en, troffen zij drie jongens en een meisje aan, in leeftijden variërend van 17 tot 22 jaar, die meegenomen werden naar het bureau maar allen volhiel den dat zij er niets mee te ma ken hadden. Op hun aanwij zing is de 16-jarige knaap aan gehouden. Hij is al de twintigste jongen die door de politie in de kraag is gegrepen, sinds er op het wibautplein begin juni allerlei rumoer ontstond. laan verdwenen een stoomag- gregaat ter waarde van vijf tienduizend gulden en een las- wagen die gewoonlijk tiendui zend gulden opbrengt. Omdat zulke machines moeilijk onder de arm genomen kunnen wor den vermoedt de politie, dat de dieven een auto met aan hanger bij zich hadden. Uit een huis aan de Burge meester Luijerinksingel ver dween een staartklok, waar mee de dief vierduizend gul den in handen had. Ook brom fietsen zijn nog steeds in trek. Vooral van het merk Honda. Daarvan werden er twee ge stolen, één uit de kelderbox van een flat in de Aalscholver laan en één bij een flat aan de Wenenweg. Bij een woning aan de Van der Duijn van Maasdamlaan was een ruitje naast de voordeur kapot, waarvan ongewenste bezoekers handig gebruik maakten om binnen te komen. Bij het weggaan namen ze twee koffers met roestvrij-sta len pannensets mee. Mislukte pogingen waren er ook. Doe-het-zeivers bezoch ten de Gamma Bouwmarkt en zetten wat spullen klaar om mee te nemen. Blijkbaar moes ten ze in der haast weg, want ze vergaten die spullen mee te nemen. Vier Maassluizers wer den betrapt in de Professor Rutgersstraat, waar zij de wiel doppen van een auto aan het halen waren. Hun personenau to werd op de Marathonweg tot staan gebracht. Nadat ze de diefstal hadden bekend wer den ze voor nader onderzoek ingesloten. rug. ...Ja..nu kunnen we erom lachen maar toen was het toch wel even een strop van zestig eieren." Het leven was toen, van de straat af gezien, een stuk ge zelliger. Van alles werd er langs de deur verkocht. Vis, brood, melk, groente, bloe men, ijs, mosselen en zelfs witkalk. „Het was hard wer ken, maar de mensen leef den wel met elkaar mee. Te genwoordig kom ik vaak bij oude mensen die blij zijn dat ik kom omdat ze dan hun ei- door Marl Timmermans gen stem weer eens horen. Da's treurig, dat kwam vroe ger niet voor. Mensen wor den steeds eenzamer." Van de 83 Vlaardingse melk boeren zijn er nu nog 19 over. Weggesaneerd of ge woon met iets anders begon nen. Een jaar of zeven gele den werd het melkmonopolie afgeschaft en mochten ook de supermarkten zuivelpro dukten gaan verkopen. „In enkele weken tijds, had ik meer dan de helft van mijn klanten verloren. Er waren erbij die niet eens de moeite namen je te zeggen dat ze voortaan ergens anders heengingen. Dat was een tijd dat ik er echt geen lol meer in had." De lol Is er weer. Ruim 1200 vaste klanten krijgen iedere dag. behalve 's woensdags, hun melkproducten aan huis; compleet met een praatje en een onovertroffen service. „Voor een halve liter vla, verrij ik vaak wel twee liter benzine, maar de mensen krijgen het thuisbezorgd. Dat is een erezaak" In het assortiment is de wel vaart meer voelbaar gewor den: „Er wordt steeds min der melk gedronken. Tegen woordig is het allemaal limo nade. Met het afnemen van de hoogconjunctuur begint die ouderwetse „van Toor- prik" weer populair te wor den." De melkboer past zich maar aan. Jan heeft zijn pakhuis en zijn koelruimte middenin de wijk. In de Magnoliastraat. Dat scheelt in het opladen, want dagelijks moet dat drie" keer opnieuw gebeuren. Jan van der Linden werkt nu, na vijfentwintig jaar, vaak nog meer dan twaalf uur per dag. Leuke dingen „Je maakt van alles mee. Droevige dingen, maar ook hele leuke dingen. Koffie staat er altijd in overvloed (Tony: „Ja, hij wordt wel verwend, hoor"). Als het feest is moet ik nog oppassen dat ik niet dronken de wijk inga. Soms geven ze dan de hele fles maar mee: voor na het werk, zeggen ze dan. Het gebeurt ook wel eens dat ik een gebakken vis in m'n handen geduwd krijgt. Dat zijn leuke dingen hoor." „Ik ben wel eens bijna bedol ven onder een wasautomaat. Dat ding moest de trap op worden getild en ik help dan wel even mee. Nee zeg, laat die man boven opeens los. Ik rolde de trap af en dat ding rakelings langs me heen. Oh, en dan die twee oude men sen die bijna door de kolen damp vergiftigd waren. Ik zag die mevrouw net in de gang onderuit gaan; de man lag al bewusteloos in de woonkamer." „Ik ben maar één keer goed de boot ingegaan. Dat was bij een gezin dat negenhonderd gulden bij me in het krijt stond. Achteraf heb ik er vijfhonderd teruggekregen, maar naar de rest kon ik fluiten. Met zo'n wijk maak je van alles mee. Ik voel me soms net maatschappelijk werker" Nog altijd rijdt Jan van der Linden met zijn „ijzeren hond" de wijk door en hij doet dat met veel plezier. Zijn klanten weten hem ook te waarderen: vorige week, op de dag van het jubileum, stonden ze met een heel feestcomité om Jan midden op de straat een gedicht en een luxe tuinstoel te over handigen. In een flat hadden ze geld ingezameld en die hele dag hebben zeker hon derd klanten, oud-klanten, hulpjes en oud-hulpjes, colle ga's en relaties de deur van huize van der Linden platge lopen. „Zoiets geeft de bur ger moed hè Zo hou je lol in je werk" zegt de jubileren de melkboer. 1956: met een geleende carry* de toen nog nieuwe wijk In. Schiedam De recherche hoopt dat getuigenverklarin gen haar op het spoor zullen brengen van een jonge over valler. die zondagmiddag een 63-jarige mevrouw op de Par-' kweg van haar tasje beroofde. Op de hoek van de Van Ol- denbarneveltstraat reed de on bekende dader haar van ach teren naderend met zijn race fiets langs en griste daarbij het tasje uit haar handen. De vrouw was te beduusd om zijn signalement goed op te kun nen nemen, toen hij snel weg fietste over de Burgemeester Van Haarenlaan. In de rode damestas bevonden zich een zwarte portefeuille, een regenjas en medicijnen. Van de overvaller weet de re cherche niet meer dan dat hij een donkerblauw jek en een lichte broek aan had. Wie meer kan vertellen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Schiedamse po litie, telefoon 010-260760. Schiedam De nieuwe oprit van rijksweg 20 is klaar. Daarmee is een einde gekomen aan de levensgevaarlij ke toestanden die telkens weer onstonden door het in voegende verkeer vanaf Schiedam-Centrum in de rich ting van Vlaardingen. Wethouder Chris Zijdeveld is bijzonder gelukkig dat de oprit nu in gebruik is. „Wij zijn als gemeente niet de eerst verant woordelijke voor de oprit. Wel hebben wij achter de scher men er erg hard aan getrok ken." De nieuwe oprit duikt onder de spoorlijn Schiedam-Delft door, alvorens op de rijksweg aan te sluiten. Was de strook die tot voor kort in gebruik «was veel te kort, de nieuwe blijkt bijzonder lang. Automo bilisten kunnen zelfs via de nieuwe oprit van centrum naar de afslag Kethel rijden. Wethouder Chris Zijdeveld spreekt in dat verband van een nieuwe verbindingsroule tussen Schiedam-Centrum en Schiedam-Noord, met als be langrijk voordeel dat de spoor wegovergang aan de Nieuwe Damlaan zo wordt vermeden. Dat zal vooral van belang zijn als het viaduct onder de spoor wegovergang aan de Nieuwe Damlaan moet worden gebouwd. Het verkeer heeft dan een prima verbinding tus sen Centrum en Noord en dus hoeft er niet met al teveel ver traging rekening worden ge houden, aldus Zijdeveld. Schiedam Vele tienduizenden guldens zijn verduisterd door inbrekers, die bij de Brouwer Interieurs BV aan de Nieuwe Haven de kluis hebben opengebrand met vermoedelijk een thermische lans. De schade aan de brandkast bedraagt eveneens tienduizenden guldens. De brandkastkrakers waren binnen kunnen ko men via een ingeslagen ruit. Gisteren moest men bij Brouwer Interieurs nog de precieze stand opmaken van hetgeen ver mist werd, maar het stond al vast dat het om een behoorlijk kapitaal gaat. Ook op de Hoogstraat, bij Waar *t Wiel Draait, trachtten inbrekers de brandkast te forceren met het in de winkel aanwezige gereedschap. Het lukte niet Wel berokkende men een scha- Schiedam Voelen buiten landse kinderen zich wel thuis op de Schiedamse scholen? Die' vraag stelt men zich morgen avond tijdens de vergadering van de gemeenschappelijke schoolraad van de gemeente Schiedam. Op de agenda staat na de pauze een discussie over de problematiek van onderwijs aan buitenlandse kinderen. Video-beelden zullen ter inlei ding worden getoond en bo vendien geven scholen met buitenlandse kinderen infor matie. Op de vergadering zijn ook buitenlandse leerkrachten aanwezig. De vergadering van de school raad begint om acht uur in het stadhuis aan de Grote markt en is openbaar. de van duizenden guldens, terwijl alleen een, boormachine werd meegenomen. Bij scholengemeenschap Schravelant ging het de inbrekers niet om gewichtige zaken 2oals brandkasten. In het gebouw aan de Hugo de Grootstraat werd snoep gestolen, alsmede ge luidsapparatuur, terwijl er ook allerlei snoep- waren over de vloer werden uitgestrooid. Een inbraakje in kleuterschool De Zevensprong aan de Fahrenheitstraat leverde de fenomenale buit op van twaalf viltstiften en vier flesjes chocola demelk. Van een auto. toebehorend aan Scala BV, werd een koffertje met een televisiekabel, een kan- vas-hoes en gereedschap gestolen. De wagen stond op de Lange Achterweg. A.A.Riedijk Arie Abraham Riedijk kreeg vanmiddag uit handen van burgemeester Jan van Es de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nas sau uitgereikt. Hij kreeg de onderscheiding voor een lang durig werkverband bij de Houtindustrie Van Toor ÉV in Vlaardingen. Riedijk trad in 1935 als leerling-kuiper in dienst bij de kisten en vaten fa briek Van Toor te Maassluis, die later naar Vlaardingen is verhuisd. Vijfien jaar geleden werd hij bevorderd tot baas van de kuiperij, in welke functie hij destijds zijn vader opvolgde. Ook een koninklijke onder scheiding voor hun langdurig dienstverband bij Van Toor ontvingen de Maassluizers j A.C.Krouwel, A.Pons, A.Val- kenburg en H.F.de Vos. Zij kregen de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Van Uffelen- Groenewegen Het Maassluise echtpaar Nico- laas J.van Uffelen en Mathilda M.Groenewegen uit de Schol levaarstraat 38 was vandaag precies vijftig jaar getrouwd. De echtgenote van de burge meester kwam hen vanmor gen namens het gemeentebe stuur feliciteren. Nicolaas van Uffelen werd geboren op 5 mei 1906 in Maassluis- Zijn vrouw zag het levenslicht op 14 april 1904 te Hof van Delft. Vandaag op de kop af vijftig jaar geleden traden zij in Delft in het huwelijk. Schiedam 'Broodjenuchter' was de bromfietser bepaald niet, toen hij over de vlucht strook van rijksweg 20 reed. Hij werd bij de afslag Schie dam-Noord opgewacht door agenten van de Rotterdamse politie, die hem de blaaspijpjes voorlegden en vervolgens vroegen mee te gaan naar het politiebureau in Schiedam, waar een dokter hem de bloedproef Het ondergaan. De bromfietser was een 20-jarige Schiedammer, die de juiste weg naar huis wel had gewe ten maar de rijksweg zo leuk vond. Ook heeft de politie de 27-jari- ge Schiedammer G. J. N. aan gehouden, die eveneens beïnvloed door alcohol te gen een op het Broersveld ge parkeerde auto was opgereden. Hij reed vervolgens door, maar kon een uurtje later toch worden achterhaald. De ge parkeerde auto was van een 28-jarige inwoner van Nieu- werkerk aan de IJssel, die overigens nog met zijn licht beschadigde voertuig naar huis kon rijden. Schiedam Vier jongetjes van elf en twaalf jaar zijn door hun ouders opgehaald, nadat zij op het politiebureau in de Lange Nieuwstraat een duch tig standje hadden gekregen wegens diefstal. De vier jo chies hadden van het bouwter rein van Sandvik aan de 's- Gravelandseweg 32 plastic pij pen van vijf meter lengte ge stolen, die zij op last van oom agent moesten terugbrengen om vervolgens op het bureau een reprimande te ondergaan. Vlaardingen Een tiental schapen ontvluchtte zondag ochtend het weiland en werd ontdekt op de Breeweg, waar zij van deze nieuw verwor ven vrijheid liepen te genie ten. De gewaarschuwde poli tie maakte daar snel een eind aan, door de beesten in de dichtstbijzijnde weide te ja gen. De eigenaar van de schapen is niet bekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3