SCHIEDAMSCHE COURANT AVR geeft Vlaardings voorstel weinig kans Volkstuinders vrezen voor een droge toekomst Ik .neem. dêpïoef Maritieme toeristen weten Maassluis te vinden Schiedamse begroting pas in januari in raad Ook SOS tegen sloop kraakpand PvdA wil gemeente als voortrekker tegen beunhazerij j 9 Contracten pas over paar jaar herzien9 Open dag lokt veel Gorzenaren naar clubhuis Grote problemen dreigen door ernstige vertraging "Gemeente moet stoppen met immorele speculaties" Bestuur zoekt oplossing voor 'water-weigeraars' ME-agenten krijgen Koninklijke medaille Maandag 5 oktober 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - .105de jaargang no. 194-e PAGINA'S] Het was gistermiddag erg druk in Clubhuis Zuid. Schiedam „Een geslaag de middag", daar was ie dereen het over eens. De open dag van het club- huiswerk Schiedam-Zuid trok erg veel mensen naar het voormalige kantoor van de Gemeentelijke Technische Bedrijven. Iets waar het zondagmorgen, toen de regen met bakken tegelijk uit de lucht viel, niet naar uit zag. Het pand werd zeven maanden geleden ge kraakt en heet sinds die tijd Clubhuis Zuid. Gister middag mochten de Gor zenaren een kijkje komen nemen. Zij zagen kinder tjes met beschilderde ge zichten die driftig aan het verven, boetseren of tim meren waren. Ook de schaakvereniging Het Zwarte Paard, dat even eens van het gebouw ge bruik maakt, gaf een de monstratie. Velen maakten tijdens hun wandeling door het gebouw aart de Dwars-, straat ook een stop bij de Voorl ichti ngstaf eitjes1 waar zij informatie kregen over de diverse activitei ten in Schiedam-Zuid. Vlaardingen Van AVR- zijde wordt afwijzend ge reageerd op het Vlaar- dingse plan de contraeten voor geleverd huisvuil te herzien. Vlaardingen wil de contingenten huisvuil die contractueel zijn vast gelegd verlagen. De ge meente hoopt daarmee tonnen per jaar uit te spa ren, doordat dan alleen het huisvuil dat Vlaardin gen daadwerkelijk bij de AVR brengt betaald hoeft te worden. Volgens ruwe schattingen zal de hoeveelheid Vlaar- Maassluis Felle gevechten tussen 1 Spanjaarden en Geuzen hebben zater- dagochtend het jaarlijkse Maassluisse 5 spektakel 'de Furie-ade' ingeleid. De"§ Schans in Maassluis moest worden veroverd op de Spanjaarden, om het i burgemeester Jan van Es mogelijk te 1 maken de Furie-ade te openen. Tussen half tien 's ochtends en zes uur 's jj avonds stond Maassluis in het teken van het maritieme: er waren spelletjes die in het teken stonden van de zeevaart, er s waren duikdemonstraties, roeiwedstrij- den en als hoogtepunt van een dagje Furie-ade waren er spectaculaire red- f dingsdemonstraties door brandweer en j de Marine Luchtvaartdienst. Met een 1 helicopter voerde deze laatste dienst een spectaculaire en geslaagde reddingsactie I uit in de haven van Maassluis. Van rus- I tiger aard waren de bezoekjes aan de verschillende schepen in de Maassluisse i haven en aan de nieuwe WijsmuIIer-en- toonstelling in het Maritiem museum. I Roeiwedstrijden besloten zaterdag de I druk bezochte toeristische gebeurtenis f bij uitstek in de eerste stad aan de Wa- terweg, die zeker niet alleen aan Maas- j sluizers het nodige vertier bood. Tot ver uit de omtrek waren belangstellenden I naar de Furie-ade gekomen. De organi- j satoren prezen zich achteraf bijzonder gelukkig dat de plots invallende herfst pas zondag de steden aan de Waterweg bezocht. Hel is een enorm geluk dat we nog net iets van het goede na-zomer- weer hebben mee kunnen pikken", al- l dus een van hen, i De Furie-ade wordt in Maassluis j steeds meer tot een toeristische ge- j beurtenis. Zaterdag vonden velen uit j de verre omtrek de weg naar de eer- i ste stad aan de Waterweg. Schiedam De jaarbe groting 1982 van de ge meente Schiedam' wordt dit jaar niet meer behan deld. Zoals het er nu naar uitziet zal pas in januari over de begroting worden gesproken. Normaal ge beurt dat in november. Een voorstel om in dan maar in december de be groting te behandelen heeft het niet gehaald: te veel raadsleden zijn die maand met een tweede vakantie. Door die vertraging ontstaan het komend jaar wellicht op nieuw problemen met de be groting en zullen, als de pro-- vincie net als dit jaar dwars ligt, opnieuw uitgaven worden bevroren. De chef van de af deling financiën van de ge meente A.B. van den Bout, acht het goed mogelijk dat in de komende jaren vaker ver traging zal ontstaan bij het ge reedkomen van de begroting. De belangrijkste oorzaak van de huidige problemen is vol gens Van den Bout de sterk wisselende personeelssamen- stelling bij de afdeling finan ciën van de gemeente. „Het is", aldus Van den Bout, „haast onmogelijk om mensen naar Schiedam te halen die erva ring hebben met het samen stellen van een jaarbegroting. Wij moeten dus het personeel- bestand van onder af opbou wen. Zodra mensen dan meer ervaring krijgen worden ze echter meer geld waard en kunnen ze vaak elders tegen aantrekkelijkere omstandighe den aan de slag. Dat is een groot probleem waar wij tel kens mee worstelen." De komende jaren wil Schie dam de personeelsproblemen gaan oplossen door mensen die zich nu alleen met de meerja renbegroting bezig houden ook aan de jaarbegroting te gaan zetten. Automatisering bij de meerjarenbegroting zou de werkzaamheden daar belang rijk moeten beperken zodat in derdaad ruimte ontstaat. „We moeten echter nog zien of dat allemaal kan, en..ik klap nu wel uit de school" aldus Van den Bout igen lijk Overleg Stadsvernieuwing (SOS) heeft zich achter de be zetting van de voormalige de- tailhandelsehool aan de Vlaar- dingse Westha venkade ge schaard. Zij zijn van mening dat de gemeente bij stadsver nieuwingsactiviteiten geen „immorele en financiële spe culaties" mag betrekken. De gemeente wil het pand slo pen en er een bejaardenflat van twintig verdiepingen neerzetten. Door lucratieve grond verkoop zou de gemeen te Vlaardingen weer wat extra geld hebben om, met name, de stadsvernieuwing te financie ren. „De voortgang van stads vernieuwing kan en mag nooit afhankelijk worden gemaakt van de sloop van panden In andere gebieden. Het is ook bestuurlijk onjuist technisch goede en te renoveren panden op louter financiële overwe- gingen te slopen", stelt het SOS nadrukkelijk. Het Stedelijk Overleg Stads vernieuwing ondersteunt de standpunten van krakers, die er een cultureel centrum van willen maken, èn bejaarden, die „het anno 1981 ontoelaat baar achten om ver buiten di recte voorzieningen dermate hoog opgestapeld te worden". Het SOS weet veel betere loca- Schiedam De lichte pa niek die op de volkstuin complexen Thurlede en de Vijfsluizen is ontstaan, door de komende aanslui ting van de parken op de waterleiding, is geheel on terecht Dat menen al thans de besturen van de beide verenigingen. De aansluiting van de tuin huisjes op de waterleiding is geheel vrijwillig en de besturen zullen geen. en kele tuinder dwingen een wateraansluiting te ne men. Oplossingen zullen worden gezocht voor de mensen die een waterlei ding afwijzen. Juist die mensen waren bevreesd voor de toekomst omdat er sprake van was dat de gemeenschappelijke kra nen op de parken zouden verdwijnen. Over die bestaande water-tap punten is op beide parken nog geen duidelijkheid. De moge lijkheid dat de kranen weg gaan is even groot als de mo gelijkheid dat de kranen blij ven, zei gisteren secretaris P.A.Plangue tegen onze krant. Mogelijk is volgens hem ook dat een aantal kranen zullen worden verwijderd en dat er twee of drie worden gehand haafd voor de mensen die geen aansluiting nemen. De waterleidingen op de tui nen zullen worden aangelegd in aansluiting op de riolerings- werkzaamheden. De gemeente Schiedam past voor die riole ringswerkzaamheden het zelf de foefje toe als de gemeente Rotterdam. In het kort komt het erop neer dat de riolering geheel door het rijk wordt ge subsidieerd doordat de tuin huisjes als woningen worden aangemerkt Belangrijke voor waard? in die subsidiering is dat het geheel voor 31 decem ber dit jaar moet zijn afgerond. Een deel van de werkzaamhe den zullen de volkstuinders in zelfwerkzaamheid moeten uit voeren; zo zal een ieder zelf een gleuf moeten graven van de heg tot het huisje. Oudere tuinders die de spitwerkzaam- heden niet meer aankunnen, vrezen dat een aansluiting daardoor hun neus voorbij gaat Zij zouden dan geen wa ter hebben doordat ook de centrale tappunten in de toe komst wellicht zouden ver dwijnen. Volgens secretaris G- van Pelt moeten ook ouderen de gele genheid krijgen op het water te worden aangesloten: „daar moeten we als vereniging dan maar en oplossing voor vin den. Echte problemen zullen er voor onze leden niet ont staan. De burenhulp is bij ons nog zo groot, dat mensen die geen aansluiting willen altijd bij de buren wat water zullen krijgen. Van de kranen op ons park wordt veel gebruik ge maakt door buitenstaanders. Wellicht kan de gemeente el ders in het park kranen voor die buitenstaanders uitbren gen." ties voor een bejaardencen trum: 't Hof, Nieuwe Laan, Binnensingel en bij de Vlaar- dinger Vaart (Holy-Zuid). Er zou pas tot sloop van het pand mogen worden overge gaan, wanneer direct uitvoer bare plannen op tafel liggen. Omdat dit nog niet het geval is, zou de Vlaardingse gemeen teraad woensdagavond moeten besluiten het gebouw voor de sloophamer te behoeden. Dit weekend was het feest in het cultureel centrum aan de Westhavenkade. Enkele dagen voor de alles beslissende raadsvergadering moest nog één keer de noodzaak van een dergelijk centrum aangetoond worden. Zie hiervoor pagina 3. Schiedam/Vlaardingen Zes tien Schiedamse en evenzovele Vlaardingse politieagenten ontvangen deze week een me daille vanwege hun inspannin gen in Amsterdam tijdens de inhuldiging van Koningin Beatrix. De 32 agenten, die al len tot de Mobiele Eenheid be horen, verleenden op de roeri ge dertigste april assistentie in de hoofdstad. Dinsdag zal in Vlaardingen en woensdag in Schiedam, de spe ciale inhuldigingsmedaiile van Koninging Beatrix aan hen worden uitgereikt In beide gevallen zal de burgemeester als hoofd van de politie, het metaal aan de agenten over handigen. dings huisvuil dit jaar 6 7000 ton onder het vastge stelde contingent blijven, waardoor de AVR 800.000 gulden van Vlaardingen incasseert terwijl het vuil- verwerkende bedrijf daar in feite niets voor hoeft te doen. Vlaardingen meent dat de hoeveelheid die de gemeente te weinig levert verrekend moet worden met andere gemeenten die teveel leveren en daar ook extra voor betalen. Aan het bedrijfresultaat van de AVR zou dat niets veranderen. A VR-directie woord voerder Chevaher verklaarde desge vraagd dat hij het beter acht eerst een aantal jaren af te wachten of de dalende lijn in de hoeveelheden afval zich in derdaad doorzet. „Die teruglo pende hoeveelheid huisvuil is inderdaad een keihard feit. Maar zet dat zich de komende jaren voort? We draaien pas met de nieuwe contracten. Het zou niet verstandig zijn daar nu al aan te sleutelen," Officieel heeft het Vlaardingse gemeentebestuur het voorstel nog niet ingediend bij de AVR. Wel is er enige tijd terug in de raad van commissarissen al over gesproken. Dat gebeurde op voorstel van Rozenburg, dat net als Vlaardingen kampt met teruglopende hoeveelhe den huisvuil. Toen werd over eengekomen dat de contracten voorlopig niet gewijzigd zou- jl den worden, omdat ze een di- (,1 reet uitvloeisel zijn van de reddingsoperatie om de miljoe- nenverliezen goed te maken. Ook toen al werd afgesproken het een aantal jaren te bekij ken of de hoeveelheden huis vuil blijven teruglopen. Een ander punt dat Vlaardin gen aan wil kaarten is het uit keren van winst aan het eind van het jaar. De AVR stelt zich op het standpunt dat een eventuele winst over het lo pende jaar en daar ziet het naar uit - gebruikt moet wor den om de gigantische verlie zen sneller weg te werken en reservers te kweken. Vlaar dingen daarentegen meent dat die winst uitgekeerd moet worden aan de aandeelhouders (de gemeenten en Rijnmond). Directie-woord voed er Cheva lier zegt ook over dal plan dat het hem onverstandig lijkt. „Momenteel draait de AVR goed, maar er kunnen ook slechtere jaren komen. Zoals het er nu voor staat hoeven we de tarieven voorlopig niet te verhogen. Als we echter ge lijk de winst uitkeren, zou dat wel eens onafwendbaar kun- nen rijn." Overigens is de mening van' Rijnmond van doorslagevende betekenis, omdat het openbaar lichaam de meerderheid van de aandelen van de AVR in- bezit heeft. Rijnmondgecom-- miteerde Johan de Jong- (PvdA) en in die hoedanigheid tevens president-commissaris- van de AVR was echter niet bereikbaar voor commentaar. Vlaardingen Hans Versluys, fractievoorzitter van dé" PvdA, gaat in de gemeenteraadsvergadering van ko mende woensdag vragen of er in Vlaardingen op wordt toegezien dat bij bouwopdrachten van gemeente en woningbouwverenigingen geen beunhazerij voorkomt. Dit naar aanleiding van perspublicaties over een on derzoek van de landelijke overheid, waaruit naar vo ren komt dat ook bij bouw in opdracht van gemeenten koppelbazen gebruikt worden. Als voorbeelden wor den in dat onderzoek de bouw van wegen, een politie bureau en een belastingkantoor genoemd. Versluys wil van het college van burgemeester en wethou ders horen, dat zwart werken met gemeenschapsgelden on aanvaardbaar is, en hij vindt dat voor de overheid een be langrijke rol is weggelegd in het bestrijden van bouwfrau de. Hij vraagt hoe erop wordt toegezien dat deze praktijken in Vlaardingen niet voorko- Zelf stelt Versluys voor, dat in de overeenkomst die de ge meente sluit met de hoofdaan nemer, deze met naam en toe naam de onderaannemers noemt die hij het werk mede laat uitvoeren. Bij het gemeen schappelijk administratie kan toor zou dan moeten worden uitgezocht of de onderaanne mers daar wel ingeschreven staan. Versluys wil overigens dat de gemeente alle beunha zerij tegengaat, niet alleen bij bouwopdrachten die ze zelf geeft Maar de gemeente moet daarin wel een Voortrekkers functie' hebben, meent de fractievoorzitter van de PvdA. XL Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie roet het Rotterdams Nieuwsblad, 3,a<« opp"" M'eK 5, 30® VB

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1