SERVICE - tadsvernieuwi n g of stadsontwerp?9 -r Studenten -kamerkoor neemt Schöpfung op programma m Kapitein Rob Concept-programma biedt opzienbarende punten Manifestatie op TH-afdeling bouwkunde ezelligheid ogmerk in oos voor uderen SCHIEDAMSCHE COURANT BuEdo I maandag 5 oktober 1981 SC Delft - De wetenschaps commissie van de afdeling bouwkunde der Techni sche Hogeschool Delft houdt van 2 tot en met 13 november een stadsver- nieuwingsweek met als thema 'Stadsvernieuwing of stadsontwerp?'. Deze manifestatie vindt plaats ïn het gebouw voor bouw kunde aan de Berlageweg n Delft. initiatief van Nederland eeft de Raad van Europa be- oten tot instellen van de Eu- opese stadsvernieuwingscam- agne, die 21 oktober 1980 in laardingen „Een- amheid is een gruwelijk atschappelijk pro- leem", en: „Er is in het entrum heel weinig te 'oen voor oudere men- "n'\ zegt Jo Struik, vrij- "Uigster van De Haven, aarom is er elke dins- -gmiddag vanaf twee ur een Soos voor Oude ren vanaf vijftig jaar in et clubhuis aan het eeshuisplein. at gebeurt al vanaf 1 sep- mber, maar er is nog niet rg veel belangstelling voor. o Struik: ,,Er schijnt bij oü- ere mensen een soort drem- lvrees te bestaan." Ze haalt het voorbeeld aan van een ouw die ze bezocht- „Ik vertelde van die soos, en stel de haar voor de volgende keer te komen. Ze vroeg of ik er ook zou zijn. Nou kon Ik die week niet, en dus kwam zij ook niet. Ze moe ten iemand hebben die 2e ennen." Gezelligheid is het belang rijkste oogmerk van de soos. Er wordt gekaart, gesjoeld en gepraat bij een kopje koffie of thee. En verder wat de mensen maar willen. „Het gaat er om dat ouderen eens onder de mensen komen", zegt Jo Struik. De toegangs prijs van de soos. die te vin den is achter de linkerdeur van gebouw De Haven, is een gulden en een kwartje. Londen van start is gegaan. Voor de organisatie van deze campagne is in elk van de 21 lidstaten een nationaal comité ingesteld. Men heeft bewust gekozen voor de campagne- vorm, omdat het hier gaat om een uitwisseling van ervarin gen van allen, die bij de stads vernieuwing zijn betrokken. Het accent ligt op de activitei ten die de verschillende lan den zelf ontplooien en op de uitwisseling van kennis en er varingen. De campagne zal in het voorjaar van 1982 in Ber lijn worden afgesloten. De we tenschapscommissie organi seert deze manifestatie met het oog op het bovenstaande, en omdat stadsvernieuwing één van de zwaartepunten is bin nen het onderwijs en onder zoek van het Delftse vakge bied bouwkunde. De manifestatie bestaat in de eerste plaats uit de tentoonstel ling 'Kijk op stadsvernieu wing', samengesteld door het nationaal comité Europese stadsverni eu wingscampagn e die van 2 tot en met 13 no vember te bezichtigen is. Ope ningstijden: maandag, woens dag en vrijdag 9-17 uur en dinsdag en donderdag van 9 tot 20 uur. Plaats: eerste ver dieping afdeling bouwkunde. Films, getiteld 'De stad her stelt zich', 'Woorden en da den', 'De buurt komt terug', 'Wij blijven', 'De les van Laar- es' en 'Van zwart naar groen', die van 2 tot en met 12 no vember van maandag tot en met donderdag van 12 tot 14 uur in zaal A zullen worden vertoond. Lezingen en forumdiscussie op vrijdag 6 november in zaal A: 10-12 uur: 'SV in de VS" (Stadsvernieuywlng in de Ver enigde Staten); 14-17 uur; fo rumdiscussie rond het thema 'Stadsvemieuing of stadsont werp?' oJ.v. prof. ir. H. Wig- gerts, dekaan afdeling civiele techniek. Het forum bestaat uit prof. dr. F. Drewe (TH- bouwkunde), ;r. B. T. J. Geurt- sen (TH-bouwkunde), prof. dr. ir. H. Priemus (TH-bouwkun de), J, L. N. Schaefer (wethou der Amsterdam), prof. dr. P. van Schilfgaarde (Th-geode- sie), H. J. van Viersen, (voor zitter raad van bestuur Bouw fonds Nederlandse gemeenten) en prof. ir. C. J. M. Weeber, architect/stedebouwkundige te Rotterdam. UITGAVE SIJTHOFF PERS BV CORRESPONDENTEN 3155 TC Maasland: Simon van Zuilen. DlepOflburehstraal 34. tel. 01899- 16143 3151 PD Hoek van Halland: Leen van Golfen. Mahuslraal 135, tel. 01747- 2804 Deze krant verschijnt In het gebied Nieuwe Waterweg-noord (var Schia- ABONNEMENTEN dam lot Hoek van Holland) en is uilslullend verkrijgbaar In combinatie mei hat Rotterdams Nieuwsblad (in Maassluis eveneens In combinatie met de Hasgsche Courant of Het Binnenhol). Opgave van en Inlichtingen over abonnementen kan geschieden bij het Rotterdams Nieuwsblad Coolsfngei 67 3012 AC Rotterdam tel. 010- 1441444 Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen tei.010-354525. REDACTIECHEF Paul Houkes SPORTREDACTIE Donald Bax. tel. privé 010-503143 De redactie van Vlaardlngs Dagblad en Nieuwe Waterweg Courant Is ge vestigd aan de Brede Havenstraat 6, 3130 AC (Postbus 110, 3131 BC), Vlaardingen. lel. 010-343229 en 352068. Sportredactie: 010-345209. Oe redactie van de Schiedamse Courant Is voorlopig ook op dit adres te bereiken, telefonisch op C10-350557 en 349754. Post kan gezonden wor den naar postbus 137. 3111 EA Schiedam. Bericht kunnen per telex worden doorgegeven via telexnummer 32177 KLACHTENDIENST Dagelijks van 18.00 tot 19.00 uur en zaterdag tot 18.00 uur. Rotterdams Nieuwsblad, tel. 010-144144. Haagsche Courant, tel, 070-896161. Het Binnenhof, tel. 070-190888 FOTO'S Geplaatste foto's kunnen telefonisch worden nabesteld tussen 9,00 en 16.00 tel. 010-144144 toestel 140. ADVERTENTIES Advertenties kunnen worden opgegeven op tel.nr. 010-340353. DAAR KOMT IEMAMD aaw.ieke... -ZAL Ik WEM OP OE KOGGEl KIEMEN &ROEOE1Z? IK kTAkl PeKWO- PEW VAN -S EEN UEMO Afschieten.' WUTT1& ZUkJ, STRAKS, MAAR WE DOEN WU ALLES ZO MC GELUK, ZO LAMS WET KAN... GA MET JE RUG TEGEW DE MUUR STAAN, ZEKE. Delft Het in Delft ge vestigde Nederlands Stu denten Kamerkoor gaat zijn achtste jaar in. Het koor is anders van opzet dan andere studentenko ren, omdat aan de hand van audities, gehouden in de meeste studentenste den, ieder jaar opnieuw een kamerkoor wordt sa mengesteld uit voorname lijk studenten. Het koor kent geen wekelijkse re- peititie-avond. Het pro gramma wordt ingestu deerd tijdens vijf week ends en een blokperiode van enkele dagen, waarin zeer intensief wordt ge werkt. Direct daarop volgt een tour nee door het gehele land, die zal bestaan uit vijf concerten en eventueel een radio-opna me. Het repertoire omvat doorgaans a capella-werken uit meerdere stijlperioden. Dit jaar echter zal het koor in sa menwerking met het Nieuw Rotterdams Kamerorkest en vocale solisten 'Die Schöpfung' van Haydn uitvoeren. Ge tracht wordt deze uitvoering te baseren op een musicolo gisch onderzoek naar het werk zelf en de tijd waarin het ont stond. Cees Rotteveel heeft ook dit jaar de artistieke leiding over het koor. Hij is dirigent van het Kamerkoor van de Tech nische Hogeschool te Delft en leraar koordirectie aan het conservatorium te Groningen. De auditanten worden beoor deeld op verschillende kwali teiten, zoals een goede stem, een geoefend oor, gevoel voor ritme, goed kunnen intoneren en van blad kunnen lezen. Van de deelnemers wordt een bijdrage van honderdvijftig gulden gevraagd, exclusief warmne maaltijden tijdens de weekends en de partituren van het in studie te nemen werk. Alle reiskosten worden vergoed. Als deze bijdrage een belemmering vormt om aan het studentenkoor mee te doen kan men contact opnemen met het koor. Nadere informatie is verkrijgbaar bij Elisabeth Wal ton, tel. 01820-10011. De audities worden gehouden in Groningen, Nijmegen, Delft, Amsterdam, Utrecht en Leiden. In Delft is de auditie op 30 oktober van half vijf tot half acht in het Muziekcen trum, Nieuwelaan 76. De plan ning voor '82 bevat als repeti tieweekends 9-10, 16-17, 30-31 januari, 6-7 en 13-14 februari. Repetitieblok: 25 t/m 28 febru ari. Concerten: eerste twee we ken van maart. NOOTEBOOM AUTOBANDEN B.V. Zw#juWlaïïrr84r~ Schiedam/Kethel V Tel.- 700069-708976'; big g, .708328. .'V';:zaterdags tot t3.0Q;Uur geopend RftUO, MOEDER! HMM.T N JA. IK MCHT, MTDE^ RUIKT HIER H££RUJK\ GEUR JE MISSCHIEN NAAR mnt-1 NAAR HUIS JOU KOEKEN! A 10KKEN ZEEROB IS VAST MOE NS v m WERK 3884 - De „Hydra" zinkt, nog voor de „Bruinvis" het schip heeft bereikt. Rob heeft al or ders gegeven om de stuur boordsloep gereed te maken om te strijken, want misschien is Anjo over boord gezwom men en zwemt hij nog ergens rond. Dan ziet Rob in de verte een omgeslagen kano drijven. Er zit iemand opHé. het lijkt wel een vrouw. En ligt er nog niet iemand op die kano? Rob geeft opdracht zo snel mogelijk om het wrak heen te varen om de drenke lingen op te pikken. „Denk je aan sabotage, Rob?" vraagt Gilbert. „Dat is niet uitgeslo ten", zegt Rob, „je weet nooit in deze streken noe de bevol king reageert op zulke ingrij pende plannen als hier op sta pel staan. Maar het kan ook nalatigheid van een der run- nets zijn geweest, ofschoon ik dat bijna niet kan aannemen." PvdA zwengelt ic ee aan: ruilbeurs voor woningen Ichiedam Om de stijgende woningnood het hoofd te bieden willen de programmamakers van de PvdA in "e hied am een ruilbeurs voor woningen door de ge meente opgericht zien. De woningbouwverenigingen ouden hieraan moeten meewerken. Volgens de PvdA'ers, die dat hebben neergeschreven in het con cept-verkiezingsprogramma 1982-1986, kan een wonin- ilbeurs overzichtelijk maken of er bevredigende erhiasmogelijkheden binnen Schiedam zijn. Wonin- kan op die manier krachtig bevorderd worden, eent de programmacommissie van de PvdA. Deze programmacommissie, ie met het doen verschijnen "an het concept zijn werk leeft afgerond, doet behalve 't voorstel nog vele andere zienbarende suggesties aan e hand voor de komende ge~ eenteraadsperiode. Enkele willekeurige punten hieruit: -Het huizenbezit van gemeen te en woningbouwverenigin- ~en moet worden samenge- oegd, waarna overgegaan wordt tot democratische wijk- corporaties. r De gemeente moet alterna tieve vormen van rechtsonder steuning, zoals de rechtswin kel Schiedam en het bureau voor alternatieve hulpverle ning (BAH) van John Zwart, -aan stimuleren. Het instituut sociaal raadslieden moet een belangrijke ombudsfunctie ï^Alle ambtenaren moeten part-time kunnen werken. De gemeente moet in principe alle functies geschikt maken voor vervulling ervan in deeltijdar beid. In het personeelsbeleid van de politie moet meer aandacht worden gegeven aan vrouwen en etnische minderheden om de politie een betere afspiege ling van de samenleving te la ten zijn en om de politie uit het maatschappelijk isolement te halen. Er moet een aparte raads commissie voor emancipatie komen. De gemeente moet de be wustwording over Derde We reld-problematiek stimuleren. Er moet een fonds komen, waaruit activiteiten ter bevor dering van de internationale solidariteit financieel worden gesteund. Het onderwijs moet meer doen aan 'vredesopvoe- ding'. De bestaande leegstand van woningen, kantoren en bedrij ven moet betrokken worden in een integraal werkgelegen heidsplan, Uitgifte van de schaarse bedrijfsterreinen moet daaraan gerelateerd wor den. Bij het aantrekken van bedrijven krijgen die bedrij ven voorrang, die deeltijdar beid voorstaan. Vestiging van cash-en-carry zaken in de binnenstad en de oude wijken moet tegengegaan worden. Er moet een camping komen voor trekkers in of aan de rand van Midden-Delfland, ten noorden van Schiedam. De woonlasten moeten om- laag. Mensen zonder werk zullen zelf een vacaturebank gaan beheren, overigens wel bege leid door de gemeente om te voorkomen dat hun uitkering in gevaar komt. Vrijwilligers werk wordt door de PvdA voorgestaan, mits dat niet ge hanteerd wordt als bezuini gingsmaatregel en niet louter voorbehouden is aan vrouwen. Vooruitlopend op de tot standkoming van de midden school moet gewerkt worden aan verdere samenwerking tussen Leao en Mavo tot er een smalle scholengemeen schap is. Ook komt er een tweejarige brugperiode in het gehele voortgezet onderwijs. De leerplannen en les tabel Jen van stedelijk gymnasium en rijksscholengemeenschap moe* ten op elkaar afgestemd wor den. Het afnemend leerlinge naantal op scholen moet in een meerjarenplan worden opge vangen door wijkgerichte planning. Voor leegkomende scholen moet een zinvolle be stemming worden gezocht In het voortgezet onderwijs moe ten leerlingen worden opgeno men in medezeggenschapsra den. Schoolmaatschappelijk werk en schoolonderbrekersprojec- ten moeten de situatie met be trekking tot voortijdige school verlaters verbeteren. Accommodaties voor de wedstrijdsport moeten vaker worden opengesteld voor re creatiesport, die een duidelij ker plaats moet innemen in het totale sportgebeuren. De gemeente moet dit via subsi dies regelen. De sportvereni gingen moeten meer zelf gaan doen aan beheer van accom modaties, zij krijgen de klee druimten op sportvelden in beheer overgedragen. Bij nieu we accommodatie zal het voor lopig tot 1986 alleen gaan om een tennisterrein en drie sportzalen op wijkniveau ter ontlasting van sporthal Margriet Het beheer van sportzalen en -hallen en zwembaden moet worden sa mengevoegd. Kunstenaars moeten meer ingeschakeld worden bijt kunstzinnige vorming. Zij moeten van de gemeente meer opdrachten krijgen om aldus de werkgelegenheid voor kun stenaars te verruimen. Er komt een opdrachtenfonds als mede een speciale experimen- tenpot. Straatuitvoering en muurschilderingen moeten het straatbeeld gaan verrijken. Het stedelijk museum moet zich in de eerste plaats gaan richten op kunstenaars uit de regio. Het educatief werk moet beter worden. Amateuristische kunstbeoe fening in verenigingsver band moet vooral financieel worden gesteund. Culturele educatie moet ge stalte krijgen op wijkniveau door een zekere integratie van een kunstklassen, muziekon derwijs en vormings- en ont wikkelingswerk. Achtergestel de groepen krijgen hierbij voorrang. Er wordt gestreefd naar een regio-omroep, mits de journa listieke vrijheid wordt gega randeerd en de commerciële binding gelimiteerd is tot strikt gescheiden reclame boodschappen. De bibliotheek moet zoveel mogelijk worden gedecentrali seerd, naar de wijken, zieken huizen en bejaardentehuizen. Het aanbod moet groter wor den, maar afgestemd op de be hoefte van de bevolking. Op het stadserf moet een nieuwe centrale komen. De biblio theek moet meer doen aan scriptiebegeleiding en er kan een 'prikbord' komen voor lo kale activiteiten. Gelet op de zeer hoge exploi tatiekosten moet het Passage theater worden gesloten. In Schienoko komt een vervan gende zaal met een vlakke vloer, die met name geschikt moet zijn voor muziek- en to neelverenigingen en allerlei andere verenigingsactiviteiten zoals vergaderingen, feestelijk heden en demonstraties. Niet temin staat in het concept-pro gramma ook, dat het program ma van het Passagetheater moet worden aangepast aan de aanwezigheid van grote groe pen minderheden in de regio. Zij moeten er uitvoeringen kunnen geven. Financiële speculatie rond met overheidssubsidie geres taureerde panden moet wor den uitgesloten. In overheidsgebouwen, die voor publiek toegankelijk zijn, moet het roken worden verbo den. Ook verder moet ten aan zien van verslavende genots middelen een actief 'ontmoedi gingsbeleid' worden gevoerd. Behalve een vestigingsbeleid voor huisartsen en tandartsen moet er ook een specialisten plan komen. De sociale dienst dient zich primair te richten op financië-v Je hulpverlening. Een directe relatie met maatschappelijke (immateriële) hulpverlening ïs ongewenst Strafmaatregelen tegen cliënten van de sociale dienst mogen niet leiden tot een in komen lager dan 95 proeent van de bijstandsnorm en voor ten hoogste een half jaar. Uit sluiting van hijstand mag al leen met toestemming van B en W. Bij conflicten moet de cliënt onmiddellijk steun krij gen van een - onafhankelijk maatschappelijk werker, De mogelijkheden voor schuldsanering, geldleningen en het geven van voorschotten moeten in. Schiedam worden verruimd. Indien blijkt dat een WSW- werknemer een bepaalde taak binnen de gemeente naar be-- horen verricht, moet gestreefd worden naar een dienstver band met de gemeente. Voor crisisopvang moet ex tra geld op tafel komen, vooral voor dakloze vrouwen met kinderen en jongeren (via woonexperimenten, begeleide kamerbewoning). Kritiek op de samenleving moet gestimuleerd worden in plaats van in de kiem ge smoord, om jongeren niet te vervreemden van de maat schappij. Ook moet er een-- anti-vervelingsplan komen met meer aandacht voor sport en spel met een wedstrijdele-. ment (vanwege de spanning)! Ook sleutelwerkplaatsen moe ten worden opgericht. Langdurig leegstaande ge meentepanden moeten aan jongeren in gebruik worden gegeven, na duidelijke afspra ken over termijnen en ver trek. Bij contact tussen jongeren en politie moeten bij voorkeur oudere agenten worden inge zet. De politie moet een aparte .afdeling krijgen toegespitst op de jeugdproblematiek. Zo no dig moet er ook in Sehiedam een jongerenadviescentrum (JAC) komen. Popfestivals moeten ver plaatst worden naar het Prin ses Beatrixpark. Het bureau voorlichting van de gemeente moet uitgebreid worden met minstens één tolk. Ook moeten er aan de balie van de sociale dienst meer ta len kunnen worden gesproken van ambtelijke zijde. Medische tolken moeten er eveneens ko men, alsmede een vrouwelijke, meertalige arts. Er moet een advies- en inspraakorgaan ko men voor het minderhedenbe leid. Er mag géén actief sprei- dings- of concentratiebeleid worden gevoerd, maar bij spanningen tussen bevolkings groepen moet extra zorg wor den besteed aan verbetering van de woonomgeving. De po litie moet Turks leren. De belangrijkste minder heidsgroepen moeten eigen ontmoetingsruimten krijgen. Vooral voor islamitische vrouwen moet emancipatiebe leid zich richten op doorbre king van hun isolement. De kosten van vervoer voor gehandicapten dienen gelijk te zijn aan die van openbaar ver voer. y^mivond vergaderen de PvoA-leden over dit alles In net wijkcentrum van Schie dam-Noord. Om acht uur be- gdnt de vergadering in de - Blauwe Brug.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 2