®ïmies STAD/STREEK Luud Si el:9Als je Passage opdoekt9 |dan moet j e ook Posthoorn opdoekerfj d> Delfland en Schieland wijzen samengaan af Plannen omwonenden worden zondermeer uitgevoerd SRMNSEPQLDER Druk bezoch te receptie sluit feestweek Singel- kwartier af Kelderkraken Roelfsema: mijn mening is anders... Experiment met inspraak Spieringshoek bestaat 25 jaar Het was zaterdagmiddag gezellig druk op de receptie van Het Sïngelkwartier. Hyperi moderne outillage Schiedam Posthoorn wil oude Voor- waartsen terug Schiedam Wethouder Herman Posthoorn wil - zijn oude nummers van de Voorwaarts terug. Hij heeft de PvdA-hladen- ooit eens aan iemand uit geleend, maar hij weel niet meer aan wie. Daar om heeft hij in het jong ste nummer van het par- tijblad een oproep ge- - plaatst „Ik zou ze graag terug hebben." aldus Posthoorn. Sokeiweg 1Q0.3125 AD Tel. <010)154540 Schiedam Onder het genot van een drankje en een hapje werd zaterdagmiddag de feest week ter gelegenheid van het 5O-jarig bestaan van wijkvere- niging Het Singelkwartier af gesloten. Veel (ex-)bewoners van Schie- dam-Oost waren naar zaal Ma rijke gekomen om tijdens de receptie de bestuursleden een handje te geven en gezellig te babbelen. Dat een jubileum voor herhaling vatbaar is. daar waren alle aanwezigen het over eens. Vlaardingen Inbrekers brachten de afgelopen week ongewenste bezoe ken aan drie kelderboxen. Jit een kelder aan de Van der Spiegelstraat werden een boormachine en een decoupeerzaag met een gezamenlijke waarde van 350 gulden gestolen. In de Spechtlaan wordt een da mesfiets vermist en in de Van Hogendorplaan werd herenkleding, waaronder een bronsgroen kostuum met suède vest meegeno men. CDA-raadslid Luud Snel (48) maakte vorige week voor het eerst een vergadering mee van de stichting Passagethea- ter Schiedam. Nieuwsgierig 2 geworden door de discussies over de toekomst van het Passagetheater, zoals die in de PvdA gevoerd worden, wilde Snel wel eens alle stukken inzien die hieraan ten - grondslag liggen. Hij is 5 het, als cultureel exponent g van de CDA-fractie, eens met de coalitiepartner dat Passage niet functioneert. 5 „Maar om dan domweg te E zeggen: sluiten dat gebouw, E dat vind ik te abrupt. Ga je op die termen spreken, dan zie je dat er in Schiedam nog wel tien dingen die niet functioneren, en dan kan je die dus kennelijk ook wel weg doen..." De Blauwe Brug bijvoor- I beeld? „Ja, precies, dat had ik wil- j len zeggen." Maar Luud Snel is helemaal niet zo'n verstander van sluï- I ting van Passage. „Ik vind dat het moet blijven mits! Mits er een boel verbetert. En ja, kijk, als nu mocht blij- ken dat C A inderdaad zo- veel geld voor Passage over i heeft, dat je er gemakkelijk 1 een nieuw theater van zou kunnen bouwen en dan nog geld overhoudt ook, dan zou je misschien een dief uit ei- gen zak zijn als je daar niet in toestemt. Maar, en dat is 't i 'm nu Juist, ik geloof hele- 5 maal nigt zo dat C A dat er voor over heeft Ik ben bang dat hier te gemakkelijk van uitgegaan wordt, en dan leidt dat vrees ik tot besluiten met de natte vinger. Zie je, ik houd niet zo van dat als-als- filosoferen. Dat kretenwerk in de trant van, dan moet het maar zus, dan moet het maar zo, dat spreekt mij niet aan." 1 Vanavond j Vanavond valt er in de PvdA-ledenvergadering (om acht uur in de Blauwe Brug) I geen definitief besluit te ver- wachten. Wel heeft het er schijn van dat over Passage gediscussieerd zal worden, nu de verschillende Schiedamse kranten de heersende me- ningsverschülen binnen de PvdA aan het licht hebben gebracht. Er is een stroming I die het theater gewoon wil verkopen zodat C A zich j daar kan vestigen, punt uit. j Maar er is ook een stroming die met het dan op te strijken bedrag een nieuwe zaal met vlakke vloer wil bouwen, bij voorkeur in Schsenoko (brandersbuurt), zodat de amateurverenigingen er be halve het -geven van voor stellingen ook bingo-avonden kunnen houden en eventueel een bal na, zoals dat vroeger gebruikelijk was. Luud Snel zegt zelf ook al een tijdje achter Passage aan te lopen, niet omdat het veel geld kost, maar omdat het niet functioneert. „Ik heb al door Kor Kegel een paar keer in ónze fractie gezegd: dat management daar deugt niet Zet je in Passage een directeur neer die bereid is er tachtig, honderd uur per week te zitten, voor wie het een stuk van zijn leven is, dan draait bet prima dat is dan wel tegen alle normen van arbeidsovereenkomsten in, maar ik bedoel natuurlijk: zo'n man moet er duidelijk zin in hebben!" „Helaas zijn er ook in het CDA weinig mensen die belangstelling hebben voor het theater. Ze hebben een baan, daarbij nog andere functies, en ze komen er dan niet zo gemakkelijk toe een avondje uit te gaan. Zelf ga ik zeer regelmatig naar die orgelconcerten op zondag ochtend. Die functioneren uitstekend. Veel mensen, prachtig orgel, ik ben daar heel gecharmeerd van, Erv ja, dan vind ik het een theater." Schiedam De Schie damse oud-burgemees ter Harm Roelfsema, destijds de grote man achter de oprichting van het Passagethea ter, acht het niet fair om commentaar te ge ven op de actuele dis cussies over sluiting van het theater. Roelf sema vindt dat hij zich als oud-burge meester niet behoort te mengen in de huidi ge politiek. Naar aan leiding van de PvdA- discussïes wil Roelfse ma alleen kwijt, dat zijn mening anders is dan de tot nu toe ge ventileerde. Geen totaalbeleid Waarom vindt Snel dat Pas sage slecht beheerd wordt? „Ik mis een zekere creativi teit. Je kunt niet zomaar de deuren openzetten en dan verwachten: de mensen ko men wel. Zo gaat dat niet. Wat ik nou bijvoorbeeld mis, dat is een lunchconcert op vrijdag als de mensen naar de markt gaan, of een con cert op zaterdagavondje met aansluitend een VVv-tocht Langs de Schiedamse molens, in het museum, een stukje to taalbeleid. Het moet kunnen. Het orgel staat er en er zijn organisten zat." Maar niet iedereen houdt van orgel. „Nee, dat klopt, maar daarom moet er ook meer gebeuren en dan loopt Passage wèl. Kijk, je kunt moeilijk zeggen: we gaan tien toneelvereni gingen creëren om Passage open te kunnen houden. Maar het schijnt mij toch wel toe, dat de amateuristische kunstbeoefening veel meer op Passage kan worden ge concentreerd. Ik heb daar niet echt zicht op, maar het stond toch in Posthoorns be leidsplan uit 1978?" „En wat je nu hebt: tien voorstellingen gedurende dit hele seizoen. Dat noem ik treurig, zeker als je die hele lijst ziet van de Stadsgehoor zaal. Dan zie je het toch: slecht management. Want het kan in Vlaardingen wel." Hoe vindt Luud Snel het filmprogramma „Ik moet je bekennen, dat ik weinig naar de film ga. Ik ben een keer geweest naar The sound of music', had ik in Rotterdam al eens gezien, en ik vond de ontvangst in Passage heel koud. Het per soneel had weinig aandacht voor het publiek, na afloop kon je er geen consumptie meer krijgen! En dan die ko pie die ze hadden: puur sneeuw. Dan ga je naar de film, de enige bioscoop die Schiedam heeft, en dan krijg je zo'n krakkemikkig ding te zien!" „Nee, ik volg de keuze van de films niet zo goed. Onze fractie heeft een keer gesteld: Passage mag geen sexbios- coop worden. Maar dat gaat natuurlijk wel weer ten koste van de omzet. Wat is ons dat waard?" Niet slirrj Luud Snel vindt dat wethou der Posthoorn tot zijn verde diging kan aanvoeren, dat gedeputeerde staten van Zuid-Holland nu al geruime tijd een extra kracht voor het Passagetheater blokkeren. „Een goede bedrijfsleider ontbreekt daardoor. Maar het is zijn eigen schuld. Hij moest destijds zo nodig van Henk Berg af, omdat die te veel vrijheid naar zich toetrok wat frustrerend werkte op de mensen in het bestuur, maar het was toen geen slim idee om Ruud Pillard, de zittende directeur van de Schiedamse Gemeenschap, toen een dub belfunctie te geven. Pillard had al een dagtaak. Dat staat lijnrecht tegenover dat wat ik vind: dat een theaterman er al zijn tijd voor over moet hebben. Maar nee. Posthoorn wilde voor een dubbeltje op de eerste rij zitten." „Ik mis toch al een sterke lijn in zijn beleid. Een jaar geleden werd nog gezegd: hef de Schiedamse Gemeenschap op! Later werd gezegd: voeg Passage bij de SG, laat die dan het beheer doen. En nu dit weer: Passage sluiten. Als Hans Bakker (PvdA-vqorzit- ter in Schiedam, KK) dal een hap-snap-beleid noemt, kan ik dat volledig onderschrij- „Wat die koppeling met de SG betreft, daar wil ik dit van zeggen, en dat klinkt misschien wel hard: voor Passage moet een vakman komen en die mqet je niet onder Pillard als adjunct-di recteur van de SG laten wer ken, nee, die moet zijn eigen verantwoordelijkheid heb ben. In dezelfde omstandig heden als waarin vroeger Henk Berg kon werken. Daarmee 2eg ik niets van Pillard, maar de constructie is te ingewikkeld. Je moet niet de SG het Passage-pro gramma laten bepalen. Zoals ik ook vind dat Posthoorn geen voorzitter moet zijn van de stichting Passagetheater. Die man is overal voorzitter van, hij verwart zijn functies, hij schrijft steeds briefjes naar zichzelf! Als Passage voorzitter schrijft ie een briefje aan het college en als cultuurwethouder schrijft hij dan weer terug..." Luud Snel: „Schiedam zon- Luud Snel voor het Passa- getheater: „Met een beter e management zou het best - kunnen draaien." Foto: Jaap Rozema. der theater, dat moet uitge sloten worden. Ik heb zelf het idee: stel nu eens voor een periode van drie maan den of een half jaar een trio aan, eendriemanschap, dat aan de hand van de Passage nota uit '78 alles eens op een rijtje gaat zetten. Wat de ont wikkelingen in het bioscoop wezen zijn. Wat er aan ama teuristische kunstbeoefening in Schiedam zou kunnen. Of de koffiejuffrouwen en de portiers van het theater niet wat andere werkjes kunnen opknappen dan alleen waar voor ze er nu zijn. Kijk. Pas sage kost een miljoen gulden per jaar, daar hoort een goed management bij, een mana gement dat kan werken met een duidelijke visie op de mogel ijkhed en. tfiiuiniiiiiiiMiiimiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiJiiiiiiiniiiiiiiiiiimmiimniiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiniiiiumiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiMm maandag 5 oktober 1981 VD/SC/WW ëMiiiinmHniiiiiiiMiiiiiiimimmiiuiniiiiiiinuiiiimiiiiniiiiiimNiiiiiiiiimiiiiMMiiiiiiiiimMiiimmiiiiiiiiiiiiiiMM^ Westland Dijkgraaf en Hoogheemraden van zowel Delfland als Schieland wijzen een mogelijke samenvoe ging van de beide Hoogheemraadschappen van de hand. Recent spraken de verenigde vergaderingen van de beide schappen zich hiertegen uit. Men vindt de sa menvoeging van de waterschappen op dit moment een ongewenste zaak'. Belangrijk argument dat tegen sa menvoeging pleit zo menen de dijkgraven, hoog heemraden en ingelandenwordt gevormd door de hogere kosten die een dergelijke maatregel voor de ge meenschap betekent. De verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap Delfland ging in meerder heid akkoord met de rege ling welke onlangs werd ge troffen met Gist-Brocades voor de zuivering van het af valwater. Een woordvoerder van het schap vertelde .hoge lijk verbaasd' te zijn dat er Vlaardingen Mensen die wonen xn de buurt van de Koningïnnelaan en de Wil lem Lodewijklaan in Vlaar- dingen-Holy mogen een plan. maken voor het opknappen van de tussen die lanen gele gen speelplaats. Als de kos ten van dat plan niet hoger zijn dan drieëndertigduizend gulden wordt het zonder meer uitgevoerd. Het gaat hierbij om een experimentele inspraak-procedure. Volwassenen en kinderen uit de buurt kunnen de plannen maken voor het herstellen van de vervallen speelplaats. De gemeenteraad heeft hier voor geld beschikbaar ge steld. Voorwaarde is wel, dat het plan voldoet aan de vei ligheidseisen voor spelende kinderen. Op de avond van donderdag acht oktober wordt de ploeg gevormd die het plan gaat maken. Dan is er om acht uur in bejaardencentrum Vaartland aan de Holysin- gel4 een informatie-bijeen komst. De plannenmakers worden geholpen door de af deling plantsoenen van ge meentewerken. vanuit Den Haag en de vere nigde vergadering alsnog weerstand was gerezen tegen de overeenkomst. Volgens de woordvoerder ging men enkele maanden geleden ook in Den Haag ak koord met de overeenkomst: „Waar over gestemd moest worden was niet meer dan een concrete uitwerking van de overeenkomst, 2oaIs die enkele maanden geleden werd afgesproken. Een derde belangrijk verga- derpunt vormde de instem ming van de verenigde ver gadering met het serieus be kijken van de aanleg van een alternatief zoetwaterka naal. Dijkgraaf en Hoog heemraden kwamen na uit voerige studie tot de conclu sie, dat er wellicht een betere manier is om zoet water hier te krijgen dan via een kanaal Waddinxveen-Voorburg. Men denkt aan aanvoer van water vanuit het Haringvliet, via de Bernlsse, het Brielse Meer en een pijpleiding on der de Nieuwe Waterweg door. De kwaliteit van het water zou bovendien beter 2ijn. De verenigde vergadering sloot zich bij de conclusies aan, maar verbond enkele voorwaarden aan deze prin cipe-uitspraak. Zo moet men zich verzekerd weten van de technische en bestuurlijke haalbaarheid van het plan en bovendien van een aan vaardbare rijkssubsidie. Schiedam Scholengemeen schap Spieringshoek bestaat 25 jaar. Aanstaande vrijdag wor den de festiviteiten ingeluid met een reünie. Plaats van handeling is de aula van het schoolgebouw. Het is daarom niet te hopen dat alle ex-Spieringshoekers vrijdagavond verschijnen. Volgende week is het feest voor de havo-, vwo-leerlingen en personeel. De eerste dagen staan in het teken van het onderwijsproject Nicaragua. Er wordt actie gevoerd om de on derwijsmogelijkheden in dit land te verbeteren. Op donderdag en vrijdag krij gen de dertienhonderd leerlin gen onder andere sport, ballet, cabaret, bloemschikken en. een film voorgeschoteld. Vrijdaga vond wordt, voor het grote slotfeest, uitgewekennaar de Vlaardingse Lijnbaanhallen. v» Schiedam „Dat de exploitatie van het Passagetheater duur is, is natuurlijk al jaren bekend. Maar dat het nauwelijks een functie g meer vervult in de Schiedamse samenleving, is gewoon het gevolg van slecht management. Ik zeg: wethouder Posthoorn is de eerst g verantwoordelijke daarvoor. Als je Passage dan wilt opdoeken, zoals de PvdA nu wil, dan moet je ook de verantwoordelijk i wethouder opdoeken." voor snelle, vakkundige reparatie en periodiek onder- - houd van uw caravan of vouwwagen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3