SCHIEDAMSCHE COURANT CDA-kritiek op Passage valt in PvdA niet goed I Ik neem~ proef krant n 'Bekijk plannen van krakers nog eens' ..••«ssss» Vijftig jongeren belagen drietal Samenwerking EVP en PPR vrijwel rond Truus de Nijs: ten zeerste verbaasd Heropening Rubensplein verwondert veel mensen Nieuwe Haven blijft zitten met bushaltes Culturele Raad in brief aan gemeente Taxichauffeur door collega's ontzet 'Aanblijven ligt eerst aan partij' Weer klachten over politie Schiedam. Pagina drie. Advokatencoliectief wil 'hele pad'bestrijken. Pagina drie. HVO bouwt nieuwe kleedkamers. Pagina vier. Meerjaren-begroting: Verwijten aan college over gebrek aan politieke moed Dinsdag 6 oktober 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de laargang no. 195P*aiM**9" Schiedam De openstelling van het Rubensplein, en daar mee de doorgangsroute BK- Jaan, heeft bij menig automo bilist bevreemding opgewekt. Maar ook politici, die het ver keersbeleid nauwlettend trachten te volgen, kijken van de reconstructie van het plein op. De automobilisten zijn over het algemeen blij, dat de Bur gemeester Knappertlaan weer in gebruik is genomen. Lange omwegen zijn nu niet meer nodig. Maar als zij over het Rubensplein rijden, zeggen zij: „Heeft dit nu zolang moeten duren?" De meeste weggebrui kers want behalve autorij ders zijn het uiteraard ook fietsers, bromfietsers en voet gangers die de situatie in ogen schouw nemen vinden dat het werk veel zeer veel tijd heeft gekost, gelet op wat er nu feitelijk veranderd is. In die afweging neemt men ook ondergrondse werkzaamheden mee. Bij enkele politieke figu ren in Schiedam is men er enigszins verbaasd over dat het Rubensplein zijn rotonde- karakter heeft behouden, of schoon verantwoordelijk wet houder Chris Zijdeveld on: langs zei in een betoog naar aanleiding van de Koemarkt plannen, dat rotondes meer en meer verdwijnen uii het ver keersbeeld en dat gewone kruisingen overzichtelijker zijn. „Waarom dan toch deze oplossing?" vraagt men zich af. Schiedam De nieuwe bus haltes op de Nieuwe Haven blijven waar ze zijn: bij de Gordonstraat en bij zaal Irene. De directeur van ge meentewerken Schiedam, Harm de Block, ziet ondanks kritiek van bedrijven in die buurt geen enkele aanleiding om tot verplaatsing van de halten over te gaan. Een al ternatieve halte bij garage Kalfsbeek is volgens De Block wel overwogen, maar in verband «uet een bocht in de weg is hiervan afgezien, omdat buschauffeurs geen zicht meer zouden hebben op achterop komend verkeer. .Hierdoor zouden conflictsitu aties kunnen ontstaan," zo beantwoordt De Block de be drijven aan de Nieuwe Haven die geklaagd hadden, waaron der Irene-beheerder Rob Lutz en het notariskantoor van mr. C. P. Sneep. Dat er parkeerplaatsen (dus klandizie) voor de bedrijven verloren is gegaan met de plaatsing van de nieuwe RET- haltes, is volgens De Block geen bezwaar. Hij wijst op een verlenging van een parkeer- kolom „tot aan de zebra", ter wijl volgens de directeur nog voldoende parkeerruimte aan wezig is in de Sint Liduina- straat De loopafstand daar naar is, aldus De Block, „nog geen zeventig meter". De bedrijven aan de Nieuwe Haven hadden hem schrifte lijk meegedeeld een verkeer stechnische chaos te verwach ten, die juist met een alterna tieve halte bij huize Franke- land opgelost zou zijn. Vlaardïngen De gemeente Vlaardingen zou, alvorens tot sloop van het pand Westbavenkade 95 over te gaan, de tijd moeten nemen het plan van de bezetters, die er een cultureel centrum van willen maken, inhoudelijk op zijn haalbaarheid te bestuderen. Dit stelt de Culturele Raad in een brief aan de gemeenteraad. „Wanneer u daar in meerderheid toe bereid bent, dan zou den ook wij in de gelegenheid zijn de samenhang van de door de bezetters beoogde voorzieningen en onze eigen be groting kunnen bekijken", stelt de Culturele Raad. Dan zou bijvoorbeeld bezien kunnen worden of het kunstuitleen- en tentoonstellingsge beuren, dat nu in het pand Oosthavenkade 8 plaats vindt, niet naar de Westhavenkade kan verhuizen. Dit zou waarschijnlijk gunstiger voor de exploitatie zijn. zoals dat waarschijnlijk voor nog veel meer zaken geldt. Definitie ve antwoorden hierop zijn nog niet te geven, omdat de tijd daarvoor te kort is geweest. Een besluit van de gemeenteraad mag derhalve niet overhaast genomen worden, vindt de Cul turele Raad. In dit verband wordt ook verwezen naar de sug gestie het pand te behouden èn toch een bejaardencentrum te realiseren. Wethouder Aiy Maarleveld kon als enig lid van de Culturele Raad de inhoud van de brief niet onderschrijven. Het afgelopen weekend werd in het pand Westhavenkade 95 een bijna volledig cultureel programma gedraaid, waar veel Vlaardingers op af kwamen. Dit om nog één keer de nood zaak van een dergelijk centrum aan te tonen. Schiedam Taxichauffeurs hebben een 49-jarige collega moeten ontzetten nadat een lastige passagier hem een mes op de keel had gezet. De passagier, een 19-jarige Schiedammer, had zaterdag nacht roet waarschijnlijk een flinke slok achter de kiezen de taxichauffeur eerst naar zijn huis laten rijden, waarna hij nog een paar maal zijn bestemming besloot te veran deren. Op de Broersvest haalde de jeugdige Schie dammer een mes tevoor schijn. De chauffeur reed hierop snel door naar de taxistandplaats op de Buitenhavenweg, waar enkele collega's stonden. Zij slaagden erin hem te bevrij den. De politie heeft de Schiedam mer, die in militaire dienst zit, overgedragen aan de mare chaussee. Je 11e Wijnstok: Vlaardingen Of Jelle Wijnstok nog een tweede zittingsperiode als wet houder zal aanblijven, ligt in eerste instantie en kel en alleen aan de wensen van zijn partij, het CDA. Dat verklaarde Wijnstok gisteren tijdens een toelichting op het ko mend beleid met betrek king tot zijn portefeuilles, in het kader van de nieu we begroting. Wijnstok Het merken dat voor hem in ieder geval voorwaar de zou zijn, dat hij zich kan blijven herkennen in de politiek, zoals die door het CDA wordt gevoerd. „Er moet nog een verkie zingsprogramma worden geschreven en een kan didatenlijst worden sa mengesteld. Ik wacht dat passief af." Wijnstok voelt er niets voor, om voor hij door de afdeling benaderd wordt zelf enige voorkeur uit te spreken. „Je bent als wethouder door de partij hier neergezet, in dienst van de gemeenschap. Het past niet om vantevoren al door te drijven dat je graag nog eens vier jaar deze functie wilt bekle den. Als het eenmaal zo ver is, dan pas ga ik af wegen wat de consequen ties zijn. Het zou natuur lijk betekenen dat ik nog verder van mijn oor spronkelijke vakgebied, het onderwijs, afraak. Ik zit nu sinds 1971 in de raad, ben nu 42, en er zijn mensen die vinden dat het dan tijd wordt dat ie de eer aan een ander laat En je moet ook kij ken naar het feit, jdat het nog eens vier jaar een belasting voor je gezin betekent Maar nogmaals: eerst moet de partij zich uitspreken en dan zien we verder." Zie ook pa- ^gin3 drie. De Vlaardingse formatie Square zaterdagavond in het kraakpand Westhavenkade 95. De Culturele Raad vindt dat er nog maar eens over het sloop besluit nagedacht moet worden. Truus de Nijs: CDA wel en wij niet? Schiedam In de PvdA hebben met name bestuursle den zich geërgerd aan de kritiek, die CDA-raadslid Luud Snel gisteren in onze krant uitte op het Passage- beleid. Gisteravond aan het slot van de PvdA-Ieden- vergadering riep de secretaris van de partij, Truus de Nijs, heftig uit dat het CDA niet moet denken kritiek te kunnen spuien op een wethouder van de coalitie partner, als andersom gebleken is dat zulke kritiek soms bijna leidt tot breekpunten voor de PvdA/CD A- coalitie. De Nijs: „Geredeneerd van uit de gevoeligheid van het CDA voor kritiek, die door partijgenoten van ons in het verleden is geuit op de CDA- wethouder, een gevoeligheid die de coalitie menigmaal op losse schroeven heeft gezet, verbaas ik mij ten zeerste over de kritiek die een CDA- raadslid vandaag in de pers gaf op een beleidsterrein van een PvdA-wethouder." Na die volzin stokte de adem van de aanwezige leden, in af wachting van mogelijk wéér een conflict in de coalitie. Er werd in die partij toch al ver wacht dat eventuele sluiting van Passage in Schiedam heel gevoelig zal liggen. Maar PvdA -a fd el i ngsvoorzi t ter Hans Bakker loste andermaal het sluimerende coalitiepro bleem tactvol op door te stel len, dat het goed is als coalitie partners kritiek op elkaar dur ven te hebben. Volgens Bak ker zou dat de politieke duide lijkheid bevorderen. Truus de Nijs: „Maar dan moet die kritiek wel van twee kan ten mogelijk zijn!" Bakker en met hem de achterban beaamde dat en daarmee kon' de als waarnemer aanwezige CD A-afdelingsvoorzitter Wer ner van Katw-jjk naar huis gaan. Bakker wilde niet verder in gaan op misverstanden over uiteenlopende PvdA-voorstel- len, die het concept-verkie zingsprogram niet hebben 'ge haald'. Hij vindt dat pas in de cember, als de achterban het programma tot 1986 vaststelt, een besluit over wel of niet sluiting van Passage kan wor den genomen. in Maassluis De Maassluise meerjarenbegroting tot 1984 is er door. Mokkend ging de raadscommissie voor finan ciën en economische aange legenheden gisteravond ak koord. Vooral van PvdA-zijde kwam fikse kritiek. Prijkte er op die begroting enkele maanden ge leden nog een tekort van vier miljoen gulden, B en W heb ben dat weten terug te bren gen tot 675.000 gulden. De commissie, die unaniem in stemde met de gepresenteerde herziene begroting, toonde er zich echter geenszins gelukkig mee. 'De gemeenteraad zal de be groting in november behande len; gisteren bleek echter al dat de begroting zonder noe menswaardige problemen zal worden aangenomen. De PvdA verweet het college gebrek aan politieke moed. PvdA-fractievoorzitter Mees Duimelaar vatte het zo samen: „We móeten nu wel instem men om verdere vertraging te voorkomen. Maar we verbin den er wel een voorwaarde aan. Voor 1 april 1982 moeten onze voorstellen in de raad be handeld zijn. Want het college heeft zich daar nu aan ont trokken." Zo vinden de Socia listen dat de onroerend goed belasting bijgesteld moet wor den, er duidelijke afspraken moeten komen over de hoogte van de reserves van de ge meente en het wensenlijstje van de gemeente nader be schouwd moet worden. Het college heeft het aanvan kelijk tekort van vier miljoen gulden over het volgende jaar vooral weten terug te brengen door het vooruitschuiven van investeringen en het verlagen van de post 'onvoorzien' op de j s gemeentebegroting. En daarop 3 kwam de kritiek van vooral de PvdA. De socialisten had den veel liever gezien dat B en W hadden gekozen voor duidelijk beleidsverschuivin- gen om de tekorten weg te werken in plaats van dat ge schuif met geld. Ook van an dere partijen, zoals VVD en PPR, kwam het verwijt dat het college geen keus had dur ven maken. VVD'er Evers zei er het volgende oven „Het col lege stippelt de lijnen uit en de afdeling financien vertaalt het in cijfers. Ik vermoed dat fi nanciën te weinig handvatten krijgt van het couege." Schiedam Rel beluste jon geren hebben opnieuw huisgehouden in Schiedam- Nieuwland. Ditmaal was echter niet het Dr. Wibaut- plein als decor gekozen, maar de Jeugdhaven aan de Ai bard astraat Twee Schiedammers (21 en 22 jaar) en een 24-jarige Vlaardinger kregen rond het middernachtelijk uur ruzie met een grote groep jongeren. Het drietal zou zich hierbij hebben verde digd met een wapenstok en iets dat veel van een vuur- wapen weg had, maar het niet was. Nadat de tegen stand te groot was gewor den, leek het hen beter op te stappen en naar het huis van een van hen aan de Roëllstraat te gaan. Zij werden echter achter volgd door een groep die ondertussen gegroeid was tot zo'n vijftig jongeren. Het in het nauw gedreven trio wist het trapportaal te be reiken, maar de tegenstan ders forceerden de bene dendeur en kwamen de trap op. De drie jongeman nen kregen hulp van buren, die enkele belagers met harde hand uit het traphuis verwijderden. Toen was in middels ook de politie gea larmeerd. Van die zijde kon niet veel uitgericht worden. Bij een agent werd twee maai de pet van het hoofd geslagen en er werd tegen de politieauto geschopt. Volgens de hoofdinspecteur van de Schiedamse politie, Piet van den Hengel, was het niet mogelijk arrestaties te verrichten. „Namen hoefden we echter met te noteren, want er zaten be kende gezichten bij." Hij doelde hierbij op de recente rellen in de omgeving van het nabij gelegen Dr. Wi- bautplem. Vlaardingen Voor de toekomstige samenwerking tussen de politieke partijen PPR en EVP lijken vrijwel geen belem meringen meer aanwezig te zijn. Het ziet er naar uit, dat de beide partijen bij de gemeenteraadsverkiezingen met een ge meenschappelijke lijst zullen komen. De eerste besprekingen tussen de beide partijen die onlangs plaatsvonden zijn zo ple zierig verlopen, dat overeenstemming vrijwel zeker is. De ledenvergadering van de Politieke Partij Radikalen heeft gisteravond al het groene licht gegeven voor een dergelijke samenwer king. Riet Eggermont van de PPR: „We hebben geconsta teerd dat we goed op dezelf de lijn zitten, en daar kon de ledenvergadering zich ook in vinden. Ik denk dat, als de leden van de EVP er ook mee kunnen instemmen, we zeer snel een gezamenlijk programma zullen kunnen schrijven. Daarbij realiseren we ons dat er gezien de fi nanciële toestand van de ge meente weinig ruimte voor leuke dingen zal zijn." Ook Peter Blonk van de Evangelische Volks Partij ziet nauwelijks problemen, die de samenwerking nog in de weg kunnen staan. „De besprekin gen zijn in goede harmonie verlopen en we hebben al in hoge mate overeenstemming bereikt," aldus Blonk. De EVFers moeten donderdag tij dens de ledenvergadering hun goedkeuring aan de samen werking hechten en de ver wachting is, dat ze dit inder daad zullen doen. Wanneer de conbinatie bij de gemeen teraadsverkiezïngen een zetel weet te halen en die kans i.jkt duidelijk aanwe zig te zijn dan zal men gaan werken met één kandidaat en één gezamenlijke steunfractie. Voor de oplossing die PSP en SP in de huidige zittingsperio de hebben gekozen, waarbij* elke partij twee jaar in de raad mag zitten, voelen de beide ge sprekspartners niets. Jft» Dit nieuwsblad, raarm u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zander extra koeien bezorgd m combinatie met hot Rotterdams Nieuwsblad. A*cS t- .met Ö34 3000

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1