SCH EDAMSCHE COURANT Insprekers vallen over regels voor inspraak Maassluis wi beroep tegen inkrimpen veer Ik neemr proef Fracties hebben standpunt al bepaald: Toch discussie over omstreden middenschool Bestuurders moeten niet te snel naar ME-wapen grijpen Krakers komen voor niets naar saaie vergadering krant Wij kverenigingen maken bezwaar tegen socu-programma 'Liever geen verordening dan deze!' Vlaardinger J. Jansen omgekomen hij vliegramp Commissaris Van Toledo: VVD tegen: besluit is democratisch •ZS& Woensdag 7 oktober 1981- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 196-pagwa* Schiedam „Wij hebben liever géén inspraakveror dening dan deze!" Die krasse uitspraak kwam gisteravond van de druk bezette publieke tribune in het stadhuis, waar de twee commissies voor al gemene bestuurlijke za ken (ABZ) en cultuur, sport en jeugd (CSJ) sa men vergaderden over de nieuwe inspraakverorde ning voor Schiedam. De kritiek op het concept, zoals dat er nu ligt, bleek gisteravond nog zo fel dat wethouder Herman Post hoorn wel moest besluiten tot een extra inspraak avond. Van diverse instellingen in Schiedam was al de nodige kritiek gekomen, omdat de deelnemers aan de inspraak ronden begin 1980 het huidige ontwerp nog niet eens op tafel hadden gekregen terwijl destijds was afgesproken dat gemeente èn insprekers elkaar vanwege de wisselwerking zouden benaderen op basis van gelijke voorinformatie. Dat be nadrukte gisteravond CPN- raadslid Ulferd Bruseker. En ook vonden sommigen, met name de stichting binnenstad Schiedam (SBS) bij monde van Peter van der Knaap, dat de gemeente zich in de nieuwe verordening niet hield aan oude afspraken. Op die ernstige beschuldigin gen haakten met name Gerard Verhulsdonk (VVD) en com munist Bruseker in, terwijl Pvd A-raadslid Ton de Vos en PPR-raadslid Herman Noorde- graaf zich in grote lijnen wel konden vinden in de opzet, maar vooral heel duidelijk vastgelegd wilden zien dat het bij de verordening moest gaan om een minimum aan in spraak. „In die gevallen dat van de verordening wordt af geweken, mag dat alleen maar betekenen dat er méér in spraak komt," betoogden zij. Ad Sonne veld (CDA) vond dat er nog wel een inspraakronde kon komen voor de inspraak verordening, maar dat dat dan wel absoluut de laatste moest zijn. „Ais je blijft inspreken over inspraak, kom je nooit tot de échte inspraak!" aldus Son- neveld. Op de publieke tribu ne zei men dat de CDA'er er niets van begreep. Vooral zijn opmerking 'absoluut de laatste* viel verkeerd, omdat Sonne- veld er onterecht mee zou sug gereren dat er al zoveel in spraak was geweest terwijl sinds januari 1980 er geen en kele hoorzitting is geweest Dat noopte Anne-Marijke Pe terhans van D'66 tot de enigs zins cynische opmerking, dat de inspraakverordening toch nog een kerstcadeautje van wethouder Posthoorn was ge worden, „zij het een jaar later dan aanvankelijk de bedoeling was". Verhulsdonk kwam met de grootste bedenkingen, die hij overigens te zeer verklaarde uit het feit dat de WD geen deel van het college van B en W uitmaakt en de veror dening dus niet goed kan zijn. De liberale leider vroeg zich af, hoever het college eigenlijk wil gaan met het geven van inspraak in die gevallen dat de insprekers iets willen zeggen over een punt, waarvan B en W vinden dat er andere politieke gedragscodes moeten gelden. Verhulsdonk met name, doch ook andere woord voerders, wilden de financiële consequenties van inspraak zien alvorens een besluit te kunnen nemen. Zo zou de ver ordening wel eens kunnen be tekenen dat het huidige twee mansbureau van de gemeente lijke voorlichting er zes a ze ven mensen bij zou moeten krijgen om de burgers van alle benodigde informatie te kun nen voorzien. De uitspraak dat geen veror dening beter zou zijn dan het stuk dat gisteravond werd ge presenteerd, is van Jan Ha gendoorn namens de bewo nersvereniging Schiedam- Centrum. Schiedam Urenlang za ten ze er gisteravond voor nop hij. Tien krakers, aan gesloten bij muziekcollec- tief Het Slachthuis, waren afgekomen op een verga dering in het stadhuis om mee te praten over de toe komst van de oude, inmid dels gekraakte distilleer derij van Piet van Gent Maar het punt kwam niet aan de orde. Zo lang duur de de bespreking van en kele verordeningen, dat het krakersprobleem nu een andere keer aan bod komt. Hun punt naar vo ren schuiven, zoals CPN'er Ulferd Bruseker opperde, bleek niet te kunnen; WD-fractieleider Gerard Verhulsdonk beweerde zelfs dat het goed zou zijn voor die jongeren om eens zinnige discussies over an dere onderwerpen te ho ren. „Daar mogen jullie niet van ontstoken blij ven," zei Verhulsdonk, tot enige ergernis van het CPN-raadslid die de aan wezigheid van de krakers meer gewicht gat un Officier eist jaar voor ontvoering meisje. Pagina drie. Drie extra pag ina's in het kader van de herfst. Pagina vijf, zeven en acht. Vlaardingse pupiilencommissie werkt achter de schermen. Pagina negen. Vlaardingen De heer J. Jansen uit Vlaardin gen is als enige Neder- - lander omgekomen bij de vliegramp met de Fok ker Fellowship, gister middag bij Moerdijk. Hij maakte als passagier van het toestel een dienstreis naar Hamburg. De heer Jansen was 45 jaar. Hij was als octrooi- gemachtigde werkzaam bij de octrooi-afdeling van Unilever in Vlaar dingen. Hij laat vrouw en twee kleine kinderen achter. 'Kraakpand mag gesloopt worden' Gemeenteraad krijgt veei prolesten binnen' Vlaardingen De wijkverenigingen in Holy-Noord, in de Hoevenbuurt en de Hoofdstedenbuurt, hebben officieel be zwaar aangetekend tegen het voorgeno men sociaal-cultureel programma, zoals dat door BenW is vast gesteld. De wijkvere nigingen vinden dat er meer geld beschik baar moet komen, om hen in staat te stellen net zo goed te func tioneren als de ande re wijkverenigingen in de stad. In haar bezwaarschrift pro testeert de Hoevenbuurt te gen het feit, dat haar subsi die-aanvrage is afgewezen. Men heeft er genoeg van om de wijkbewoners veel geld uit hun zak te moeten klop pen, als ze mee willen doen aan activiteiten die door de vereniging worden georgani seerd, omdat de organisatie- Schiedam De midden school, die wethouder Her man Posthoorn zonder dis cussie vooraf in Schiedam wilde starten, zal nu tóch onderwerp van gesprek worden. De schoolraad zal een speciale avond beleggen om over het onderwijs op een middenschool menin gen uit te wisselen. Daar- 1>aar is gevraagd door gym nasiumleerkracht Loek Koster, lid van de Schie-, damse schoolraad. Op de uiema-avond zal uitgebrei de informatie over de on derwijsvorm worden gege ven; mogelijk zullen ook de ervaringen op bestaande hüddenseholen in de raad aan de orde komen. Zoals bekend is de midden,- Sfhocl een landelijk omstre den onderwijsvorm. Met •tame de gymnasiumvereni ging heeft angst voor een al Ie consequente doorvoering van het schooltype. Het gymnasïumonderwijs zou in gevaar komen als de mid denschool dé school na het basisonderwijs wordt, die alle leerlingen zullen bezoe ken. Bovendien ontstond de vrees dat de 'middenschool* zou worden misbruikt om de fel omstreden samenvoe ging van Leao en Mavo door te drukken. Onlangs namen burgemeester en wethouders al een besluit in die richting en bovendien wordt in het nieuwe verkie zingsprogramma van de PvdA ook al dat verband tussen een samenvoeging van de scholen en de mid denschool gelegd. Een geza menlijke Leao en Mavo wordt gezien als Voorpor taal' voor het nieuwe schooltype. Al verscheidene malen drongen leerkrachten erop aan om over de midden school van gedachten te wisselen. Telkens voorkwa men onderwijsconsulent Lex Tigges en onderwijs wethouder Herman Post hoorn echter een al te diep gaande discussie. Het onder werp was "niet aan de orde*, de meningen zouden toch te ver uiteen blijven liggen. en huisvestingskosten moe ten worden doorberekend. Het'bestuur van de vereni ging kan de verantwoorde lijkheid niet dragen om met nog grotere financiële onze kerheden 1982 in te gaan, al dus het bezwaarschrift. Daarnaast protesteert de ver eniging ook nogmaals tegen het voornemen, om in het centrumgebied van Holy een multi-functioneel centrum te bouwen, waarin ook het buurt- en clubhuiswerk zou moeten worden onderge bracht Ook de Hoofdsteden- buurt dringt aan op volledige subsidiëring van huisves- tings- en organisatiekosten. Naast de beide wijkvereni gingen zijn nog andere in stellingen en betrokkenen, die een bezwaa.*schrift tegen het nieuwe programma heb ben ingediend. De Werk groep Kindercentra Vlaar dingen heeft namens alle peuterspeelzalen bezwaar aangetekend tegen het feit, dat er geen geld in net pro gramma is opgenomen voor het opvullen van de v acature van coördinatrice ter behoe ve van de kindercentra. Het meisjes- en '.'rouwenge- zondheidscentrum Vitamien en het Katholiek Vrouwen gilde maken eveneens be zwaar tegen het programma, waarin hun subsidie-aanvra gen zijn afgewezen. Vlaardingen Bestuurders moeten zich eerst enigermate bedenken, voor ze bij ongeregeldheden op de openbare weg naar het laatste redmiddel grijpen: het in zetten van de mobiele eenheid. Er moet eerst goed worden afgewogen of je het probleem ook op een andere manier kunt oplossen. Dat zei de Vlaardingse commis saris Ben van Toledo gistermiddag tijdens het uitreiken van de koninklijke onder scheidingen aan politiemensen, die op 30 april vorig jaar als ME'er waren ingezet tijdens de ongeregeldheden in Amster dam, bij de inhuldiging van koningin Beatrix. Volgens de commissaris is het optreden in dergelijke geweidsituaties wel degelijk een taak voor de politie, om dat het in een democratische staat nou eenmaal volstrekt ongewenst is, de orde te handhaven met militairen. Terughou dendheid bij het grijpen naar dit machts middel is echter dringend nodig. De commissaris speldde bij vijftien korps leden de ere-medaille op, behorende bij de speciale onderscheiding die de Kroon heeft ingesteld ter gelegenheid van de in huldiging. Alle ME'ers in Nederland die aan de acties hebben meegewerkt hebben een dergelijke onderscheiding gekregen. Vlaardingen Een meerderheid in de Vlaardingse gemeen teraad zal voor sloop van het pand Westha- venkade 95 zijn. De hoop die de bezetters hadden hier een cul tureel centrum van te maken, lijkt de grond in geboord. Vanavond (of wanneer de agenda hier aanleiding toe geeft' morgenavond) zal mi nimaal een groot deel van de PvdA en het volledige CDA zich bij stemming achter de vijf wethouders scharen. Maandagavond trachtten de zes fracties in de gemeente raad hun definitieve stand punt te bepalen. De hieruit voortvloeiende beslissingen kunnen de bezetters nog weinig illusies bieden. Het pand zal, normaal ge sproken, inderdaad in slo- peishanden komen en de ge meente moet nu maar hopen dat de dreigende bezwaar schriften tegen een bejaar dencentrum van twintig ver diepingen snel afgewenteld kunnen worden. De finan ciële noodzaak van (PvdA) èn de bestaande behoefte aan een dergelijk centrum (CDA) hebben de verantwoordelijke personen in de Vlaardin^e raad niet onberoerd gelaten. Deze week nog liet het Ste delijk Overleg Stadsvernieu wing weten het „bestuurlijk onjuist te vinden technisch .goede en te renoveren pan den te slopen". Zie verder pagina 3. Maassluis BenW van Maassluis gaan proberen steun te vinden voor een kroonprocedure tegen de provinciale beslissing het veer naar Rozenburg in te krimpen. Alle partijen, behalve de WD, hebben daarmee ingestemd. Ook WD-wethouder Elly Coenen is tegen een ver zoek aan de kroon tot 'spontane vernietiging' van het provineiebesluit De meerderheid van de ge meenteraad vreest dat de af slanking, waarbij 22 werkne mers op straat komen te staan en het aantal afvaarten wordt gehalveerd, het begin van het einde betekent van het veer, doordat steeds meer automobilisten zullen uitwij ken naar de Benelux tunnel. Op die manier blijven de in komsten teruglopen en moet het veer in de toekomst voorgoed weg, zo wordt ge redeneerd. Het college wil het beroep in de vorm van een petitie gie ten en wil daarvoor de steun van onder meer de FNV, Rijnmond, kamer van koop handel, de gemeente Rozen burg en ondernemersorgani saties, die zich indertijd ook tegen afslanking van de veerdienst hebben uitgespro ken. Door hei plan voldoet het college aan een verzoek van de PvdA-fractie in de ge meenteraad. De meerderheid in de raad vindt de inkrim ping een dermate slechte zaak voor zowel werkgele genheid als voor het vervoer dat het tegen het algemene belang ingaat De VVD stelt zich echter op het standpunt dat de provincie een demo cratische beslissing heeft ge nomen en dat het niet past daar tegen in beroep te gaan. PvdA'er Mees Duimelaar. noemde het betoog van* VVD'er Leen de Zeeuw, waarin die opmerkte dat de miljoenen die het veer de provincie jaarlijks kost beter besteed kunnen worden, 'kil'. Duïmelaar stelde dat de provincie opcenten op de motorrijtuigenbelasting mag heffen om tekorten op het wegverkeer te dekken. „Maar de provincie schijnt het dekken van de verliezen op de fout geplande Kiltun- nel een hogere prioriteit toe te kennen dan het instand houden van het veer." CD A-woordvoerster Joke van Rest stelde dat de zaak boven de partijbelangen uit ging, maar presteerde het even later toch partij-politiek te bedrijven door een verwijt aan de PvdA dat die partij enige tijd geleden niet is in gegaan op voorstellen van het CDA om actie te onder nemen tegen de inkrimping van het veer. „Het CDA- voorstel was onvolledig", antwoordde socialist Pieter Hoogenraad. JUL Dit nieuwsblad. iwaann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zooder extra kosten bezorgd ia combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. fOSW vJoOtip bot* 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1