SCHIEDAIV1SCHE COURANT au Geen verlaging van waterprijs Rake klappen tijdens nachtelij k pot j e tennis neem., proef Henry Dunan t uitgezwaaid Provincie torpedeert Schiedams AVR-protest Ombuigingsoperatie Schiedam: Ambulances komen later; raadsleden verontrust deze krant 'Hoe zit het met 't schoolbuiten- huis?' School wil subsidie voor congres Werkgroep opgeheven Extra verhogingen wel bijna ten einde V ergaderingen van commissies uitgesteld Informatie avond over projectgroep voor Rijnmond mag bevoegdheden blijven dragen Babberspolder llnsdag 13 oktober 1981 - - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Vlaardingen Het Rode Kruis hospitaalschip J. Henry Dunant is gisteren uit Vlaardïngen vertrokken met aan boord 74 bedlegerige, chronische patiënten en invaliden uit de omgeving. Na een vijfdaagse tocht naar Heusden, Nijmegen, Wageningen en Moerdijk komt het schip za terdag weer in de Koningin Wilhelminahaven voor de ontscheping van de vakantiegangers. Ondanks het druilerige weer zat de stemming er vlak voor het vertrek goed in. Na de vermoeiende inscheping heerste er een stemming van 'we gaan er een gezellig weekje van maken'. De passagiers komen uit Vlaardïn gen, Maassluis, Delft, 's Gravezande, Hoek van Holland, Honselersd jk, Kwintsheul, De Lier, Maasland, Monster, Poeldijk, N laldwijk en Wateringen. Behalve familiele den waren er ook diverse gemeentebestuurders naar het schip gekomen om de mensen uit te zwaaien. Zo liepen de Maassluise wethouder Elly Coenen en Vlaardings burgemeester Wim Kieboom vergezeld door collega- wethouder Jelle Wijstok de zalen rond om hun ingezete nen een goede reis toe te wensen. Schiedam-Noord stopt met jeugdwerk. Pagina drie. Noodopvangcentrum werkt nu regionaal. Pagina drie. Aadvan Asten verkeertin top-conditie. Pagina vier. 66 miljoen bezuinigen in 5 j aar Burgemeester Wim Kieboom maakte een praatje met een Vlaardingse die een weekje met het hospitaalschip op vakantie Schiedam Wethouder Her man Posthoorn geeft in de eerstvolgende vergadering van de commissie onderwijs ophel dering over de huidige situatie van het schooibuitenhuis. Het gebouw in Oosterhout is een tijd dicht geweest omdat de boel opgeknapt moest wor den, Het CDA-raadslid Luud Snel heeft de wethouder ge vraagd of de werkzaamheden al zijn afgerond en de vroeger gerezen problemen nu verhol pen zijn. Daarnaast wenst Snel ook te weten hoe het met de exploitatie zit. 'Posthoorn heeft hem toege zegd hier volgende maand in de commissie onderwijs op te rug te komen. Vlaardïngen De Vereniging tot Bevordering van Schoolon derwijs naar de leer van de Gereformeerde Kerken wil van het gemeentebestuur een subsidie van 900 gulden, om 8 vertegenwoordigers van de Rehobothschool naar een lan delijk congres te laten gaan. Men heeft een beroep gedaan op de zogenaamde onderwij- sprojectenpot De zaak zal worden bekeken door wethou der Maarleveld. Vlaardïngen De werkgroep openbaar voortgezet onderwijs Holy wordt opgeheven. Dab hebben B en W vorige week; beslist. De werkgroep, waarin- naast ambtenaren en de ben trokken wethouder ook men sen uit het onderwijs zelf za ten, moest bekijken of in Holy: een vestiging voor openbaar voortgezet onderwijs kon wor den gesticht. Dat bleek inder daad te kunnen; de aanvraag voor zo n school is bij het rijk ingediend. De taak van de werkgroep is daarmee afge- i tpnd. Het verzoek van Schiedam, Vlaardïngen en Maassluis aan de Maasstad om de verhoging van de waterprijs te temperen is op niets uitgelopen. In een gesprek met de* Rotterdamse wethouder Van der Pols kregen zijn col lega's van de drie Waterweggemeenten zoals verwacht te horen dat er van een verlaging van de prijs geen sprake kan zijn. Wel deed Van der Pols de toezeging dat de extra-verhogingen, die nog steeds voortvloeien uit de aanleg van de installaties in de Biesbos en aan de Honingerdijk, na volgend jaar niet meer nodig zijn. verwachten. Wel blijven we ons zorgen maken over de daling in de afname van wa ter, die vooral door de groot verbruikers wordt veroor zaakt. Als dat doorzet, wor den we weer geconfronteerd met verhogingen. Want de vaste kosten blijven natuur lijk wel gelijk." De inkoopprijs van water voor de Waterweggemeen ten, die hun water van Rot terdam betrekken, gaat het komende jaar met circa tien procent omhoog. Doorbere kend gaat een kubieke meter water bijvoorbeeld de Schie- damse burger volgend jaar 2,25 kosten; dit jaar be draagt de prijs ƒ2,10; daarbij komt dan nog het vast recht dat van 51 tot 60 gulden per jaar wordt opgetrokken. De Waterweggemeentèn hebben bij Rotterdam en ook bij het ministerie van econo mische zaken, dat toestem ming moet geven voor de verhoging, gepleit voor een trendmatige verhoging van slechts vier procent. Het mi nisterie heeh de voorgestelde verhoging echter goedge-. keurd en Rotterdam wees er op dat contractueel ïs vastge legd dat alle kosten doorbe rekend worden in de prijs. De tocht naar Rotterdam van de drie wethouders was een uitvloeisel van een motie van de Schiedamse gemeente raad, Om een grotere vuist te kunnen maken had de Schiedamse wethouder Rei- nier Scheeres zijn collega's uit Maasluis en Vlaardingen gevraagd hem te vergezellen. Scheeres noemt de resultaten van het gesprek niet bevre digend, maar benadrukt dat de Rotterdamse wethouder de belofte heeft gegeven dat de extra-verhogingen vol gend jaar zijn afgelopen. „Van die kant zijn dan geen prijsverhogingen meer te Vlaardingen De vergade ringen van de raadscommissies voor verkeer en stadsvernieu wing, die respectievelijk vana vond en morgenavond in het Vlaardingse stadhuis zouden worden gehouden, gaan niet door. De bijeenkomsten zijn afgelast wegens het ongeval dat het dochtertje van de voor zitter van die commissies, wet houder Bas Goudriaan, eind vorige week overkwam en waaraan het kind overleed. Een nieuwe datum voor de vervangende vergadering van de commissies is nog niet vast gesteld. Schiedam Tot 1987 wil de gemeente Schiedam 66 miljoen gulden bezuinigen. Hoe precies, dat zal de gemeenteraad het komende jaar moeten uitmaken. Burge meester en wethouders achten de groot scheepse ombuigingsoperatie de enige kans om de komende jaren niet met tekorten af te sluiten. De eerste bezuinigingsronde staat gepland voor 1983. Het college vindt het te kort dag om het komende jaar al in grijpend te bezuinigen. In een voorstel aan de ge meenteraad geven B en W aan welke bedragen de verschil lende portefeuillehouders in moeten leveren. In totaal moet wethouder Chris Zijdeveld (ruimtelijke ordening) het meest bezuinigen, maar omge rekend gaan de grootste klap pen vallen in de sectoren cul tuur en welzijn, die wethouder Posthoorn beheert. Zo zal op ruimtelijke ordening in 1983 2.740.000 gulden bezui nigd moeten worden, maar aangezien die portefeuille het grootste deel van de begroting opslokt valt het in het niet bij de 1.660.000 gulden, waarmee wethouder Herman Posthoorn het in dat jaar minder moet sdoen- Want -Postoorns budget wordt voor het grootste deel opgeslokt 3 door onderwijs. Daardoor blijft er voor cultuur en welzijn weinig over. Voor opschroeven van de ge meentelijke belastingen en ta rieven om wat meer financiële armslag te krijgen voelen B en W niet veel, omdat „de koopkracht van de burger thans onder zware druk staat". De voorstellen van het college zijn een gevolg van de opstel ling van de gemeenteraad om de komende jaren alleen een sluitende begroting te accepte ren. Door de ombuigingsoperatie hopen B en W tevens ruimte te scheppen voor nieuwe initia tieven. Bij de behandeling van de meerjarenbegroting schoof de raad een aantal prioriteiten voor zich uit; het college meent dat dat door de operatie niet meer noodzakelijk is. Zo staat er voor 1983 1 miljoen gulden opgenomen voor ur gente zaken; ieder jaar ver meerderd met 1 miljoen tot '87. April volgend moet de ombui gingsoperatie worden vastge steld. De totaalbedragen staan nu vast; de komende maanden zullen de diverse wethouders moeten gaan uitmaken op wel ke posten bezuinigd kan wor den. Daartoe zullen project groepen worden gevormd, waarin naast de wethouders de hoofden van dienst zitting hebben. De bezuinigingsopera tie zal worden gecoördineerd door een stuurgroep met als voorzitter de wethouder van financiën. Vervolgens gaan de resultaten naar de gemeente raad. Desgevraagd verklaarde de fi nanciële expert van de WD- fractie in de gemeenteraad, Van Tilborg, over de plannen van het PvdA/CDA-college: „Wat wij nu krijgen ïs een herverkaveling binnen de sec toren: elke projectgroep weet al hoeveel eraf zal moeten in zijn eigen sector. Maar een in tegrale afweging, die het totale gemeentelijk apparaat omvat, blijft nu toch uit Ik ben bang voor een zekere verstarring." Schiedam Een 34-jarige Schiedammer is met een hoogst onwaarschijnlijk, maar waar verhaal op het politiebureau gekomen. Hij was naar de Van Cleeff- straat in het industriegebied Oud-Mathenesse geweest om bij de firma Engering wat spullen neer te leggen. Toen hij daar middenin de nacht met zijn auto arriveerde stond een 23-jarige Rotter dammer op de parkeerplaats te tennissen. Hij vroeg de au tomobilist wat deze hier kwam doen, waarop de man zich gezien het tijdstip bedreigd voelde en naar het ilitiebureau reed- kon zich een indi- poliüebure JC£e politie viduele tennispartij in de nachtelijke uurtjes nauwe lijks voorstellen, maar reed toch even mee naar het indu striegebied. De sportïeveling was op dat moment zijn bal letje kwijt, maar kwam even later toch tevoorschijn. De 34-jarige Schiedammer voel de zich met de politie in de buurt een stuk meer op zijn gemak en gaf de tennisser een klap voor het hoofd. Dat nam deze persoon niet en mepte met de tennisracket op het hoofd van zijn belager. Een gapende wond was het gevolg. „It's all in the game," rede neerden de twee toen en ze sloten vrede. Vlaardingen De project- groep-nieuwe-stijl voor de stadsvernieuwing in de Bab- berspolder kan van start De voorbereidingen voor het sa menstellen van deze project groep, dia het college van B en W zal moeten adviseren over alle stadsvernieuwings- activileiten die in de Babber- spolder moeten plaatsvinden, zijn vrijwel afgerond. De bevolking krijgt voor de officiële oprichting de gele genheid, eerst over het func tioneren van de projectgroep te worden geïnformeerd. Daarom wordt morgen avond, donderdag 15 okto ber, vanaf 20.00 uur in de aula van de Groen van Pri 1- sterer scholengemeenschap een informatie-avond gehou den. De projectgroep wordt ge vormd door vertegenwoordi gers van de bewoners van de wijk, mensen van de woning bouwverenigingen en ambte naren van de gemeente. Be drijven, bejaarden, migranten en scholen hebben geen vaste vertegenwoordiging in de pro jectgroep; zij worden uitgeno digd om mee te praten als hun belangen aan de orde komen. Een van de eerste taken van de nieuwe groep wordt het maken van een beleidsplan, waarin precies moet worden aangegeven welke zaken de komende tijd in de wijk moe ten worden aangepakt. Dat be leidsplan, dat uiteindelijk door de gemeenteraad moet worden vastgesteld, vormt de basis voor het nieuwe bestemmings plan, dat eveneens door de Vlaardingen Mariëtte Hoogendijk- van Holst Pellekaan (WD) heeft aan het college van B en W schriftelijke vra gen gesteld over het functioneren van de nieuwe ambulanceregeling, sinds de in voering van de centrale meldpost ïn Rotterdam. Aanleiding is de enorme vertraging die vorige week ontstond toen een deelnemer aan het vragenhal- fuur tijdens de gemeenteraadsvergade ring onwel werd en met een ambulance moest worden weggebracht. Het duurde geruime tijd voor die ambulance arri veerde. Mevrouw Hoogendi jk noemt niet alleen dit geval als voorbeeld van het slechte functioneren. Volgens haar informatie is het enkele weken geleden al voorge komen, dat een patiënt met spoed uit een Vlaardings café moest worden opge haald, waarbij het eveneens geruime tijd duurde voor de ambulance ter plaat se was. De Centrale Post Ambulances (CPA) in Rotterdam had de ziekenauto eerst naar Schiedam gestuurd. Pas toen bleek dat dit een foute opdracht was ge weest, kon de onwel geworden man wor den opgehaald. De VVD-fractieleïdstcr geeft verder aan, dat ook door Vlaardingse huisartsen herhaalde malen is geconstateerd dat de ambulance 'belangrijk later* arriveerde dan vroeger het geval zou zijn geweest, toen de artsen rechtstreeks naar de GG GD-kazeme aan de Hof laan kon den bellen. In haar vragen aan het Vlaardingse college van burgemeester en wethouders dringt ze er op aan, dat van de CPA een overzicht op tafel komt van de oproepen van alle spoedgevallen uit Vlaardingen en van de tijdstippen, waarop de ambulances waren opgeroe pen en gearriveerd. Niet alleen de VVD-fractie is verontrust over de ambulanceregeling. Eerder vori ge week heeft Kees van der Windt na mens de PvdA'vragen over het functio neren van de CPA gesteld. Zie ook pagina drie. Schiedam In alle facetten dreigt de gemeente Schie dam de strijd rond de AVR- miljoenen te verliezen. Ge deputeerde staten van Zuid- Holland zijn niet akkoord ge gaan met de protestmaatre gel van de Schiedamse ge meenteraad om alle bevoegd heden, die aan Rijnmond wa ren overgedragen, in te trek ken, De gemeente kan nu nog in hoger beroep gaan, maar er steken zelfs in de «JBte Dit nieuwsblad. waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. OPP1' Ja»' oei O»**",., AA Uaatn-.- TcUlo"1' - atK-.etooO" veloP 834 i6ass*° «e*® 105de jaargang no. 200 -4 PAGINA'S projectgroep moet worden ge maakt. Voor afzonderlijke vernieu wingsprojecten worden deel- projeetgroepen ingesteld. Op dit moment functioneren al dergelijke groepen voor de 694 MUWI-I woningen en voor de 410 semi-permanente wonin gen. De projectgroep dient het functioneren van die deelpro- jectgroepen te coördineren en te controleren. Wat de bewonersleden van de projectgroep betreft: er wor den er in totaal zes in de groep opgenomen. Twee van die be woners moeten afkomstig zijn uit een van de twee deelpro- jectgroepen. Daarnaast is het de bedoeling dat vanuit alle andere delen van de wijk ook bewonersvertegenwoordigers in de projectgroep zitting heb ben. Omdat in grote delen van de Babberspolder geen duide lijke bewonersorganisaties werkzaam zijn, zullen die vier bewoners geen duidelijke or ganisatie kunnen vertegen woordigen. Schiedamse raad al koppen op om het nu verder maar te vergeten. Was al bekend dat een uit 1977 daterend bedrag van 3,5 miljoen toch nog aan Rijn mond zou moeten worden betaald, ondanks protesten van de Schiedamse gemeen teraad die volhield dat het hier een afspraak tussen Rijnmond en provinciebe stuur betrof waar Schiedam zelf buiten stond, ook de laatste vorm van verzet is nu neergeslagen. Rijnmond mag van de provincie alle be voegdheden in de Afvalver werking Rijnmond (AVR) namens de gemeente Schie dam blijven uitoefenen. Schiedam heeft dus zelf niets te vertellen. Bij Rijnmond valt dat in goe de aarde, maar bij de ge meente Schiedam is men minder gelukkig, zoals mocht blijken ondanks de voor commehtaar onbereik bare wethouder Reinier Scheeres. „Het lag echter in de lijn der verwachtingen," meent VVD-raadslid Cor van Tilborg. Hij vindt dat Schiedam nu niet langer „te gen molenwieken" moet vechten, dus de beroepsmo gelijkheid bij de Kroon moet laten varen. Van Tilborg: „Ik vraag mij af of wij op de goe de weg zijn met dit soort schermutselingen, want je dreigt er de risée van de Rijnmond mee te worden. Die procedures kosten alleen maar tijd en energie en je. be reikt er tenslotte niets mfee."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1