STAD/STREEK Kans op vliegveld voor kust erg klein 'Tankercleaning was ons gewoon te slim af' 'Bedrijf lapte stortingsverbod aan de laars' Oude boerderij tegen de grond Jazz in Quibus RAPPORT STUDIEGROEP: Christenvrouwen over massamedia Markttijden worden korter «imiiU-lt 1 Milieuschip Reinwasser op bezoek in Vlaardingen: Dronken in het openbaar WH Deelraadbestuurder overgrote brand: Broemmmm! Pluim Keuren Voorlichting woensdag 14 oktober 1981 VD/SC/VAV Hoek van Holland De kans dat een eventueel vervangend vliegveld voor Zestienhoven voor de kust wordt gesitueerd is ecg klein. Dat blijkt uit het rapport van de studiegroep 'Relo- katie Luchthaven Rotterdam'. In de conclusie van het rap port slaat dat, gelet op het grote aantal onzekerheden over locatie Hoek van Holland, deze plek niet verder overwogen vrórdt. Dat betekent dat de studiegroep alleen verder gaat wérken met de locaties Schieveen, Molenaarsgraaf, Beijcr- land en Oudenhoorn. In een eerste studie over de mogelijke plaats kwam een vliegveld voor de kust wel degelijk in aanmerking. Daarbij werd zelfs al reke ning gehouden met twee aanvliegmogelijheden, haaks op de kust tussen Monster en 'sGravenzande en evenwij dig aan de kust. In beide ge vallen werd gedacht aan het plan-Waterman, dat voorziet in een belangrijke landaan- winst voor de kust tussen Hoek van Holland en Sche- veningen. Vastgesteld was-dat er voor de scheepvaart geen hinder iou optreden. Mogelijke risi co's werden verwacht van de intensieve industrie op de Maasvlakte en met name de aan- en afvoer van LPG. Alle vijf voorgestelde locaties zijn op een groot aantal pun ten getoetst op hun voor- en nadelen. Ten aanzien van de woningbouw zou de luchtha ven in zee voor Hoek van Holland weinig nadeel ople veren en voor de hulsvesting van werknemers 2ou zelfs een belangrijke uitbreiding van de bouw te verwachten zijn. Wel zou in Hoek van Holland de geluidshinder vrij groot zijn. In totaal zou den driehonderd gezinnen geringe tot ernstige geluids hinder mogen verwachten. Ook .het vervoer van de luchthavenpassagiers, gere kend wordt op vier miljoen passagiers per jaar, zou van uit de Hoek problemen kun nen geven, ook al door de wat afgelegen ligging van het gebied. De doortrekking van de rijksweg vanaf Maas sluis zou in elk geval een voorwaarde zijn, maar dan nog is de reistijd ongunstiger dan in de andere plaatsen. Uit het oogpunt van natuur waarde zou Hoek van Hol land verreweg de grootste of fers moeten brengen. Daaar- bij komt nog de vraag welke gevolgen een verbreding van de kuststrook zou hebben voor de tuinderijen in het Westland. Een vliegveld voor de kust zou erg duur worden. De Rotterdamse dienst van ge meentewerken schat alleen het op niveau brengen van de grond op honderd tot honderszestig gulden per vierkante meter. Uitgaande van tweeduizend hectare zou men tot erg hoge bedragen komen. Bovendien is er grote onzekerheid ten aanzien van het tijdstip waarop met de landwinning 'zou kunnen worden begonnen. Vlaardingen De afdeling Vlaardingen-Zuid van de Ne derlandse Christen Vrouwen bond houdt op 20 oktober in de Maranathakerk een thema vergadering over het onder werp 'massa-media'. Mevrouw L. Bol-Don zal een inleiding houden. Ook niet-leden van de bond zijn welkom. Men begint om 20.00 uur. Koek van Holland De markttijden in Hoek van Holland zullen worden inge kort, maar het publiek zal daar weinig van merken. Of ficieel duurt de markt in het zomerseizoen tot 16 uur en in de wintertijd tot 14 uur. In de praktijk zijn de markt kooplieden altijd al rond één uur 's middags vertrokken. Het college van BenW van Rotterdam heeft nu voorge steld, de officiële tijden aan die praktijk aan te passen en vor het hele jaar de markttij den vast te stellen tot 13.00 uur. Deze 300 jaar oude boerderij aan de Tuinde rsweg 42 in Maasdijk moet tegen de grond. De raad van Naaldwijk heeft hiervoor een krediet van 9000 gulden goedgekeurd. Het bouwwerk verkeert in slechte staat en het houtwerk is door houtworm aangetast. Een taxatierapport van een deskundige heeft uitgewezen dat de boerderij geen waarde meer heeft. Daarom is besloten dat beter tot sloop kan worden overgegaan. \rlaardingen „Vanmor gen wilden we bij Tan- kercleaning-Schiedam watermonsters nemen. Maar die draaiden kei hard de kraan dicht. Daarom hebben we alleen wat slibmonsters kunnen nemen, We hopen dat daar nog wat uit komt." ;Aan het woord is Rob Smits, één van de beman ningsleden van het mi- lieuschip Reinwasser dat gisteren Vlaardingen aan deed op promotietocht door Nederland. Het doel van de tocht door ons land is tweeledig. Ener zijds probeert de stichting Réinwater, die samen met Westduitse milieu-organisa ties het schip in de vaart heeft gebracht, de bevolking door middel van een ten toonstelling te overtuigen van de ernst van de vervui ling van de Rijn, anderzijds worden pogingen onderno men de vervuilers aan te pakken door op diverse plek ken water- en slibmonsters te nemen, die grondig te on derzoeken en "ze er vervol gens voor de rechtbank mee te confronteren. Bemanningslid Rob Smits, die bijna is afgestudeerd aan de landbouw hogeschool in Wageningen als student mi lieu-hygiëne. vertelt dat het een gigantisch probleem is de industrie te betrappen op het illegaal lozen van afvalwater. Zodra ze de Reinwasser zien. worden de lozingen ge staakt Lukt dat toch en kun nen we analyses doen, dan krijg je meestal smoesjes te horen, zoals 'er was op dat moment juist iets defect aan de lozingsinstallatie'. Daarom is het belangrijk dat we en kele malen per jaar bij be paalde fabrieken terug kun nen komen om hun afvalwa ter te checken. Maar dat kost veel geld en aangezien we buiten giften niet gesubsi dieerd worden... Vanmorgen kon je het ook weer zien bij Tankercleaning. We lagen er nog geen minuut en er kwam al niets meer uit de pijpen. Dat bedrijf was ons gewoon te slim af." Behalve bij Tankercleaning zijn giste ren ook monsters genomen Ook burgemeester Wim Kieboom en milieu-wethouder IJsbrand van der Velden bezochten de Reinwasser die in de Oude haven lag afgemeerd. Na hun vertrek was de kas van het milieuschip 500 gulden rijker door een gemeentesubsidie. Ook diverse onbekende Vlaardingers deden een duit in het zakje, zodat de Reinwasser door kan gaan met het milieuvriendelijke werk. Vlaardingen Wegens o- penbare dronkenschap zijn niaandagavond op de Hoog straat en het Emaus twee Vlaardingers aangehouden. De twee mannen van respec tievelijk 26 en 70 jaar wer den meegenomen naar het politiebureau, waar. ze ter ontnuchtering werden inge sloten. bij Windmill. Over de resul taten daarvan is nog mets- bekend. maar Rob Smits hoopt dat ze bruikbaar zijn. Een ander punt waar de Reinwasser mee kampt is de ongeloofwaardigheid die de milieu-activisten telkens in de schoenen wordt gescho ven. Het milieuschip krijgt doorlopend te horen dat de genomen metingen van het industriële afvalwater niet wetenschappelijk zijn. Daarom." vertelt beman ningslid Fred van der Lijn, zorgen we er voor dat er al tijd twee of drie chemici aan boord zijn om dat argument te ontkrachten. Meestal zijn het studenten die op dat ge bied redelijk gevorderd zijn." Voordat de Reinwasser Vlaardingen aandeed, was het milieuschip onder meer in Lobitb, Tiel, Gorinchem en Rotterdam. Vandaag is het naar Delft vertrokken. Onderweg worden diverse water- en slibmonsters geno men, waarmee de stichting Reinwater hoopt aan te to nen dat het met de vervui ling van de Rijn veel erger is gesteld dan wordt gedacht. Gerechterlijke stappen tegen de grote vervuilers gaan de milieu-activisten beslist niet uit de weg. De bemanning van de Rein wasser bestaat helemaal uit vrijwilligers. In Duitsland waren dat anderen dan in ons land. Sinds het schip bij Lobith ons land binnen kwam is Kees Swier de kapi tein, In het dagelijks leven is hij schipper op de grote vaart, annex student in de rechten. „Via kennisen ben ik er bij betrokken." vertelt Kees Swier. Maar ook m mijn eigenlijke beroep wordt ik regelmatig met vervuilde rivieren geconfronteerd. Op zee kom je ook overal rom mel tegen. Tot op bijna hon derd kilometer uit de kust kun je de vervuiling van rivieren zien. En of je nu voor onze kust vaart of die van India; dat maakt abso luut geen verschil." Schiedam In cafe de Qui bus zijn aanstaande zondaga vond gemengde ritmes te ho ren. Een jazz-avond, waar het Vonne Griffin-kwariet speelt. Bij dat viertal heeft Mark Levis, die op de saxo foon toetert, de leiding. De jazz-avond in het café aan de Lange Haven begint om half tien des avonds. Je wordt tegenwoordig niet zo maar stewardes Lief lachen, mei dienbladen lopen en een woordje over de grens spreken; het is niet meer genoeg. Op eigen kracht een beetje kunnen vliegen, dat is toch bittere noodzaak. Daarom zie je ze regelmatig voorbijschieten, die leuke meisjes met de armen diagonaal dan wel horizontaal. Daarbij wordt soms ook de assistentie ingeroepen van derden: het Vlaardingse majorettengezelsc ha p Liberie bijvoorbeeld. Die zagen we onlangs namel'jk ook pfopaganda 'maken voor de luchtvaart: „Broem, broem, broemmrammm!" De Eerste Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) vindt dat het Vlaardingse raadslid Mari van Opijnen (PvdA) een pluim verdient voor de manier, waarop hij zich in de raadscommissie voor verkeer sterk maakt voor het aanleggen van fietsopstelstroken. Dal wordt gemeld in het maandblad 'Fies, fiescr, fietst' van de afdeling Waterweg-Noord van de ENFB. De PvdA-fractie was in een vergadering van de commissie nogal boos geweest over het feit, dat met de asfaltenng van de Van der Driftstraat niet meteen fietsopstelvakken waren gemaakt, waarin de fietsers zich vóór de andere weggebruikers kunnen opstellen voor het stoplicht. „De heer van Oppijnen verdient dan ook een pluim voor zijn streven om de zwakkere verkeersdeelnemers een streepje voor te laten zijn." aldus het blad. De ENFB schrijft de naam van het betreffende PvdA- raadslid foutief als „Van Oppijnen". De ENFB zelf knjgt die pluim dus niet. Diverse Vlaardingse ondernemers hebben m de periode van 16 tot en met 22 oktober de mogelijkheid hun maten. gewichten en meetwerktuigen opnieuw te laten keuren. Met name de ciienten zullen bijzonder naar de resulaten hiervan geïnteresseerd zijn. Dit geldt met name voor cafébezoekers (is onze meter bier wel een meter?) en kinderen (heeft het plakje worst bij de slager wel de voorgeschreven afmetingen?). Een ander vraagstuk is natuurlijk: krijgen we nog wel een volledige knol voor die citroen? Velen wachten die week in oktober met spanning af. Onlangs hoorden wij bovendien iemand klagen dat er met twee maten werd gemeten. Kan daar ook even naar worden gekeken? Natuurlijk streelt het ons als redactie wanneer men vertelt dat wij zo veel informatie in de krant stoppen. Zo weetje weer eens waar je zo je best voor doet. Lichtelijk overdreven vinden wij het echter als wij onmid dellijk worden aange schreven als Het Bureau Voorjicbtmg van Schie- •roau /oerlicntir-r SCHIELAND ZIEKENHUIS dam. Neen, Schielandzie- kenhuis, de gemeente Schiedam heeft haar ei gen voorlichters! Hoek van Holland „Deze brand had helemaal nier mogen uitbreken. Op dit terrein, mag geen tuinvuil worden gestort, want de firma Zegwaard heeft daar voor geen vergunning". Het oordeel van de Hoekse deelraadsbestuurder dr. ir. P. J. A. L. de Lint over de grote brand die eind vorige week ontstond op het ter rein van de firma Zegwaard langs het Oranjekanaal achter het Staelduinse bos. De brandweer vermoedt dat het vuur ontstond door slordigheid. In de buurt van een grote berg tomatenaf- val werd een aantal kabelhaspels verbrand. In de vooravond, toen de wind in kracht toenam, sloegen de vlammen over in het tomatenafval en dat leidde tot een enorme vuurzee in de ongeveer twintig meter hoge afvalberg. Daarbij ontstond door de krachtige wind een vonkenregen die risico's opleverde voor de tuinde rijen in de omgeving- ,,We zullen ons natuurlijk beraden wat we verder moe ten doen. Zegwaard lapt kennelijk het verbod aan zijn laars", aldus De Lint. De deelgemeenteraad wilde ove rigens destijds wel een vergunning afgeven voor de óp- slag en verwerking van tuinvuil, maar een aantal be zwaarschriften werd gegrond verklaard en daardoor kwam Zegwaard met een kostbaar maar in feite nutte loos terrein te zittén.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3