li STRD7 SÏRfF.H Manda Kapil (D 66): 'Er is geen jeugd probleem, maar een volwassenenprobleem' V 'Ik kwam met de bus drie keer langs huis!' Leefbaar is anders9 komt naar Schiedam VANDALISME IN MAASSLUIS 4 Gorzenaren zijn weer boos Wijkcentrum Oost heeft nog plaats ABC-groep zoekt les- geefsters ■woensdag 14 oktober 1391 VD/SC/WW Manda Ka* pil: „Er wordt heel wat mis gekleund in het belang van het kind..." Maassluis „Het belang van het kind, het zijn veelge bruikte woorden. Er gebeurt van alles en nog wat 'in het belang van het kind'. Maar in wezen is dat belang van het kind maar een vage omschrijving, die pas kleur krijgt door wat de volwassene die dat begrip in vult er onder verstaat, En onder het motto 'in het be lang van het kind' wordt derhalve heel wat misge kleund door beroepsopvoeders, door ouders, leerkrach ten en door gemeentebestuurders'. door Tineke Oiepenhorst Aan het woord is Manda Ka- pil. raadslid voor D'66 in Maassluis. Rondkijkend in haar stad en geconfronteerd met de regelmatig terugke rende 'jeugdproblemen' kwam zij tot de conclusie 'dat er geen jeugdprobleem be staat. maar wèl een volwas senenprobleem'. Een pittige uitspraak die om nadere uit leg vraagt. Maar „Het is niet- in twee, drie woorden te ver duidelijken," zegt Manda, „het heeft te maken met maatschappelijke verande ringen die zich zo snel vol trekkend dat ze nauwelijks bij te houden zijn en die on zekerheid kweken bij de vol wassenen. Het heeft te maken met de verandering van bet gesloten naar het open gezin, het heeft te maken met de scholen en met de woonomgeving waar de kinderen opgroeien. Het heeft te maken roet gemeente lijke bestuurders die al dan niet bereid zijn om maatrege len te treffen in de preventie ve sfeer, waardoor je jeugdpro blemen en vandalisme voor komt. Maar het heeft óók te maken met de meest essentiele basisbehoeften van ieder kind en aan die basisbehoeften wordt nog steeds te weinig aandacht geschonken. Het we zenlijk belang van het jonge kind is dat het kan spelen met water en zand, dat het in bo men kan klimmen, dat het de ruimte kan ontdekken en avonturen kan beleven. Maar veel van de speelterreintjes in Maassluis zijn duidelijk een sluitpost geweest als er een nieuwe wijk werd gebouwd en ze werden maar al te vaak weggefrommeld in een onge lukkig. tochtig hoekje dat ner gens andere voor gebruikt kon worden. En daar komen dan een zandbakje en een glijbaan, prima; maar er komt ook zo'n afgrijselijk speelobject dat door een architect bedacht werd omdat het er zo leuk uitzag, maar een kind heefter werke lijk niets aan en het kost nog veel bovendien. En er komen tegels met een ingebakken koikkerpotje en de gemeente bestuurders zeggen tevreden: „Kijk eens hoe leuk wij inspe len op de knikkerbehoefte van de kinderen"- Maar de kinde ren zelf kijken er niet of nau welijks naar om. die lichten liever zelf een tegel uit de straat en maken zo hun eigen knikkerpotje. want dat kant en-klare geval is te mooi. te steriel, te éf. Ze doen liever hun eigen ontdekking, maar dat mag niet van de volwasse nen". oudere kind gaat de straat op en vindt in het beste geval een trapveldje, maar soms zélfs dat niet. En dan wordt er gevoetbald tussen de geparkeerde auto's, er wordt ge raced op een fiets of op een opgelapte brommer, en er wordt in een lantaarn paal geklommen of in een Aan basisbehoeften van kind wordt te weinig aandacht geschonken'' boom die in een keurig plant soentje staat. Want die drang naar avontuur blijft bij ieder kind. Maar op straat ontmoet het de toenemende intoleran tie van de volwassenen en dan volgt een lijn die je zou kun nen samenvatten met de woorden "wegwezen*, gevolgd door 'afgewezen' en tot slot 'doorverwezen' en zo maken we er met z'n allen de 'wezen van de maatschappij' van". Groepsvorming Het is echter duidelijk dat er méér aan de hand is dan een balletje trappen waar dat niet mag. De treurigmakende rap porten over vernielingen, ge weldplegingen en andere de licten van jeugdigen spreken in deze duidelijke taal. Hoe wel: incidenten zoals inder tijd de 'terreur* van de jonge rengroep die zich Barracuda's noemde, worden breed uitge meten maar het agressieve ge drag van ouderen ten aanzien van kleine vergrijpen van jeugdigen krijgt geen aan dacht. Wanneer de politie met veel vertoon van macht een stel jongens inrekent dat kat- tekwaad uithaalt wordt daar mee agressie opgeroepen die later toch weer een uitweg zoekt", zegt Manda Kapil. „Daarnaast ontmoet je bij de groep van 13 tot l6~jarigen het prestige-vandalisme. De band met het gezin wordt losser; de vriendenclub of groep waar je „Zo'n afgrij selijk speelob ject dat door een architect werd uitge dacht omdat het er zo leuk uitzag maar waar kinderen niets aan heb ben..." Schiedam In de Gorzen voelt men zich weer eens de dupe Hieronder het relaas van een buspassagier uit de Lekstraat' „Het is belachelijk! Neem ik bus 54 op de Havendijk omdat ik naar VJaardingen-Holy moet en kom ik onderweg drie keer langs mijn huis! Drie keer! Want kijk maar: ik woon in de Lekstraat, stap op de Havendijk op, kom met de bus eerst langs mijn huis. dan gaat die bus door de Gorzen tot aan de Nieuwe Haven en daar keert-ie om. omdat-ie de Koemarkt- brug niet over kan, en even later zitten we wéér op de Ha vendijk, kom ik voor de tweede keer langs mijn huis. 'De drang naar avontuur blijft bij ieder kind' Afgenomen „E" je ziet kinderen volop spe- len als er ergens een bouwerij is, je ziet ze driftig in de weer met stenen en zand en plan ken waarmee ze hutten bou wen- Je hoort enthousiaste verhalen als ze aan een sloot kant hebben gerommeld of een paar bomen hebben ont dekt waar je in kunt klimmen. Dèt zijn de wezenlijke spelbe- hoeften van ieder ldnd en ora zó te kunnen spelen is in hun belang, maar het wordt ben afgenomen en vervangen door steriele speelobjecten die geen enkele uitdaging bieden of Aoqt helemaal niets. En het mee optrekt wordt steeds be langrijker. Nog te weinig wordt de alles-overheersende kracht van het 'ergens bij ho ren* onderkend. Voor de leef tijdsgroep van 13 tot 16-jarigen is het meedoen met 'de groep' enorm belangrijk. Door de buitenwacht wordt in deze van de oudere nog te veel ver wacht, maar hun invloed is ge ring en zij zijn, mede door de veranderende normen en waarden, vaak erg onzeker en onvoldoende opgewassen te gen de uit de hand gelopen si tuaties met hun kinderen." „Daarnaast heb je te maken met het vandalisme-uit-verve ling en dan kun je je meteen afvragen wat er voor de op groeiende jeugd in de Maas- sluise wijken te beleven valt. Bij de groep van 17- en 18-jari- gen gaan vaak wraakgevoe lens meespelen." Scholen „Je komt ook niet om de scho len heen, met name niet om het voortgezet onderwijs." zegt Manda Kapil met een zekere heftigheid. „Als er met de kin deren iets mis gaat is dat niet alleen terug ie koppelen naar de oudere. Iedere school krijgt op een gegeven ogenblik te maken met vandalisme, met kleine criminaliteit, met het gebruik van alcohol en drugs. Maar de meeste scholen ont kennen dat keihard, weigeren voorlichting te geven over dit soort zaken en houden de maatschappelijke problemen het liefst buiten hun deuren. De school is nog steeds en in de eerste plaats een leerfa briek' en een 'goede school* dankt die naam aan het aantal geslaagde leerlingen. De min der geslaagden, de probleem kinderen. worden maar liever afgevoerd of geïsoleerd. Afge wezen of dóorverwezen, ik heb die woorden al eerder ge noemd. Het belang van het kind is dan al lang niet meer ter discussie; het gaat alleen om het belang van de school die de lastige jonge vandalen liever kwijt dan rijk is". Manda Kapil is er van over tuigd dat het allemaal ook an ders kan; dat het op sommige scholen ook anders gebeurt. „Het is een gegeven dat ouders steeds vroeger steeds minder invloed op hun kinderen heb ben", zegt ze. „Daarnaast en misschien ook daardoor be merk je een duidelijke tendens dat veel scholen weer 'stren ger' worden, de allerwegen ge hoorde roep om 'law and or der* doet zich ook hier gel den". Manda heeft bij de behande ling van de beleidsnota voor het openbaar onderwijs binnen de gemeente een kanttekening gemaakt van dezelfde strek king: „Het is een illusie te me nen dat de belangen van on derwijsgevenden en ouders- /leerlmgen altijd parallel lo pen. ook al stellen onderwijs- gevers dat zo graag voer". Flexibel beleid Behalve het ge2in, de straat en de school heeft de opgroeiende jeugd met nóg een 'eigen mi lieu' te maken: het jongeren centrum. „Waar de bezoekers van deze centra een steeds veranderende groep vormen met steeds veranderende pro blemen en interessen, dient in deze een uiterst flexibel beleid gevoerd te worden door de ge meentelijke bestuurders", stelt Manda Kapil. „De groep is voor de jeugdige bezoekers van bet grootste belang, daar aan ontlenen ze hun zekerhe den. Het is daarom zo jammer dat De Toevlught met de fi nanciële steun van de gemeen te heeft gekregen waar men om gevraagd had. De Toe vlught speelt namelijk duide lijk in op de signalen die van uit de praktijk komen en wenst een actievere benade ring van onder meer de groep zwervende jongeren. Een goe de 'streetcornerworker' zou 2'n gewicht in goud waard zijn. Problemen die op straat in een 'Je kunt je afvragen wat in Maassluis voor een kind te beleven valt' groep en met een groep ont staan zouden ook op straat met die groep opgelost kunnen worden. Én wanneer de scho len ook wat meer de maat schappelijke problemen van de leerlingen zouden onderken nen, ondervangen en proberen op te lossen, binnen de muren van de school en samen met de ouders en de andere leden van 'de groep', ja dan zou heel wat vandalisme en kleine cri minaliteit voorkomen kunnen worden. Dan zouden we ein delijk en inderdaad met elkaar bezig zijn in het belang van het kind!" Preventief i Maatregelen tegen vandalisme in de preventieve sfeer er ligt in deze zeker een taak voor de gemeente, is de mening van Manda Kapil, „maar", voegt ze er aan toe, „daarbij wordt wel een zekere flexabiliteit ge vraagd van bestuurders die niets liever lijken te doen dan van alles te reglementeren, te organiseren en te överorgani- seren. Het vereist soepelheid om onmiddellijk in te spelen op behoeften zoals die zich nu aandienen. Neem nou als voorbeeld de opgroeiende jeugd in de Vertowjjk. Een trapveldje zit er voor die buurt niet in, maar pal ernaast lig gen wél de voetbalvelden van Excelsior. Waarom zou je nou niet eens oogluikend toelaten dat de jongeren uit de buurt een balletje trappen op het oe- fenveld van die club? Je krijgt toch al steeds meer te maken met verharding van de stand punten; ieder vecht voor z'n eigen standje, ook in de sport, en dat kost de gemeenschap handen met geld. Wanneer de gemeente die toenemende in tolerantie op deze wijze zou durven doorbreken betekent dit een stuk preventie waar mee je vandalisme voorkomt'." Dan gaat-ie via Buitenhaven weg en Rotterdamsedijk en Boerhaavelaan naar het sta tion. Stap ik over op bus 52 naar Holy en wat doet-ie? Hij kan de Koemarktbrug natuur lijk ook niet over en rijdt dus om via Bui ten havenweg en de Buitensluis naar de Lekstraat en de Havendijk en zo verder naar de Nieuwe Haven, pakt daar zijn oude route weer. Maar dan heb ik mijn huis al drie keer gezien, ik ben nog geen meter verder en er zijn al ruim vijfentwintig minuten om!" Instructie Zo zijn er gisteren en eergiste ren al meer klachten gerezen onder bewoners van de Gor zen, die rich voor busproble men zien geplaatst nu de Koe marktbrug wegens werkzaam heden voor het verkeer geslo ten is. Bij de RET hebben de klachten nu geleid tot een in structie aan de buschauffeurs van lijn 54 om de passagiers erop te wijzen dat zij beter op de Nieuwe Haven kunnen uit stappen, indien zij naar Vlaar- dingen, Groenoord of Spijke- nïsse moeten. Behulpzame chauffeurs wijzen de mensen er dan op dat zij bij de rotonde moeten oversteken om vervol gens bij de halte ter hoogte van de bloemenschuit in de Nieuwe Haven over te kunnen stappen. Dat scheelt hun ruim een kwartier, hoewel de aan sluiting niet altijd even gunstig is. En oudere mensen, die veel vuldig van het 'bejaardenlijn- tje' gebruik maken, moeten er langer door lopen. Met het be jaardenlijntje wordt bus 52 be doeld, die in Schiedam en Vlaardingen alle ziekenhuizen aandoet en nagenoeg alle be jaardentehuizen, onder andere het Sint Jacobsgasthuis. Thur- lede en Stricklede en de 4 Mo lens. Spaland, de Heyermans- flat en de Driemaasstede tn Schiedam en De Wouthof. Drieén-Huyse. Uitzicht, De Meerpaal en Vaartland in Vlaardingen. Nemen de behulpzame chauf feurs nu veel ergernis onder Gorzenaren weg. ae eerste da gen dat de Koemarktbrug open lag voelden de Zuidschie dammers zich opnieuw 'ge pakt'. Dat was in februari van dit jaar ook al het geval, toen de directe busverbinding mei Schiedam-Noord werd opgehe ven. Schiedam Consumenten, burgers en politici kunnen een belangrijke invloed uitoefenen op de technologische ontwik kelingen in de wereld. Dat is de strekking van de tentoon stelling 'Leefbaar is anders', die over enkele weken in Schie dam te zien is. De expositie, die hier naartoe is gehaald door de Wereldwin kel Schiedam en onder andere vervaardigd door de TH in Eindhoven, beoogt een andere wijze van denken over de toe passing van de technologie. Hierbij zou de mens centraal moeten staan. De tentoonstelling handelt derhalve over de 'zachte tecb- nologie', toegespitst op het westen en de derde wereld. Zeven onderwerpen worden doorgelicht: gezondheid, land bouw, voeding, huisvesting, industrie, energie en transport. Daarbij wordt de vraag gesteld hoe de huidige situatie is en hoe.het ook zou kunnen. 'Leefbaar is anders' komt in de periode van 26 tot en met 31 oktober naar Schiedam- De eerste drie dagen is de ten toonstelling te zien in De Vier Molens aan de Nieuwe Pam- laan en vervolgens in wijkcen trum De Blauwe Brug. De ope ningstijden zijn van 10.00 tot 16,00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur (behalve op de woensdag en zaterdagavond). De toegang is gratis. Vlaardingen Bij een paar creatieve activiteiten van Wijkcentrum Oost is nog plaats. Aanstaande maandag beginnen een cursus potten bakken en keramiek voor kinderen van acht tot twaalf en zo'n zelfde cursus voor volwassenen. Voor kinderen begint het om half zeven 's avonds, voor volwassenen om half negen. Dat duurt acht weken. Elke donderdag is er een koffie-middag, waar steeds iels wordt gedaan op het ge bied van handvaardigheid. En dan is er op dezelfde mid dag voor kinderen nog een cursus in bewegen op mu ziek. Dit is verdeeld over twee groepen: kinderen van zes tot acht jaar, en van ne gen tot elf jaar. In al deze groepen is nog plaats. De cursussen worden gehouden in het wijkcentrum aan de Oosterstraat 86, waarvan het telefoonnummer is: 35.69.54. Vlaardingen De ABC- vrouwengroep, die vrouwen van buitenlandse werkne mers de Nederlandse taal leert, zoekt meer medewerk sters. De vrouwen van deze groep geven een keer per week taallessen bij de bui tenlandse vrouwen thuis. Dat doen ze om door het con tact tussen de twee culturen meer begrip voor elkaar te •krijgen. Ieder lid van de ABC-groep krijgt een gezin toegewezen. Van de lesgeefsters wordt niet verlangd dat «e een be paald diploma hebben, of er varing in het lesgeven. Wel dat ze begrip hebben voor de situatie van buitenlanders Vrouwen die hieraan me* willen doen kunnen inlich tingen krijgen bij Sylle Huis man (telefoon 74.01.83} en Karina van Wilsem (74^6.45).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4