SCHIEDAMSCHE COURANT ■BBfe&iEa Nieuwbouw T ouwbaan krijgt gestalte VVV: nóg geen horeca aan Maasboulevard Gemeente dubt tussen hoog» en laagbouw Ik neem. proef krant Autotransport uit de bocht Verzorgingstehuis waarschijnlijk bij Oude Haven Betere Schiedam-promotie nodigt «slf wmm De Hoek in 'het donker' Zuid wil bij woningbouw GTB-terrein zonne-energie Welstandscommissie krijgt veeg uit de pan. Pagina drie. Serene rust van Armin Mehling. Pagina drie. Ger Robbemond terug op de velden. Pagina vier. S SÉt®SS§iK SP Hoiysingel weigerde s huurverhoging! terecht Vrijdag 16 oktober 1981*. - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105da Jaargang no. 203-a PAGtNA'j l Op deze plek, tegenover de nieuwbouw op de kaalslag, moet het Touwbaancomplex komen. VIaardingen Het tweede nieuwbouwproject in het stadvemieuwingsgebïed van de Oostwijk begint gestalte te krijgen. Over twee weken, op 28 oktober, kupnen de toekomstige bewoners zich in een bewonersvergadering buigen over de tekeningen-voor de 120 woningen op het zo genaamde Touwbaan-complex, langs de le Van Leyden Gaelstraat, tegenover de nieuwbouw op de kaalslag. Architect Gerrit Vermeer zal op die avond zijn plannen tonen. Plannen, die in wat kleinere bijeenkomsten van de werkgroep die voor de Touwbaan-nieuwbouw is ingesteld al hier en daar wat zijn bekritiseerd en bijge steld. Het bouwplan omvat voor het merendeel 3-ka merwoningen en een kleiner aantal 4- en 5-ka merwoningen in gestapelde maisonettes-met een galerij. In het plan zoals de architect dat nu heeft gerealiseerd en dat woensdagavond is ge- presenteerd aan de werkgroep, zijn de galerijen aan de achterzijde getekend en de .portiekjes met de ingangen aan de voorkant. Juist daaro ver is deze week nogal wat discussie ontstaan, omdat niet helemaal duidelijk is of dit in ver band met de bezonning van de huizen de meest ideale oplossing is. Jan Landsheer, de ambtenaar op de afdeling stadsontwikkeling die speciaal met de stadsver nieuwing in de Oostwijk is belast, geeft aan dat er rond de schetsen van de architect wel wat aanloopmoeilijkheden zijn. „Het is voor het eerst dat Vermeer met een dergelijk bouwplan bezig is, waarbij de toekomstige bewoners volop gelegenheid hebben om mee te praten. Dat is even wennen in het begin: vor hem is dat wel erg ingewikkeld. Maar ik denk dat we er toch best uitkomen." Wat die toekomstige bewoners betreft: het bu reau huisvesting heeft uit de ingeschreven wo ningzoekenden 120 gezinnen geselecteerd, die in verband met hun inschrijvingsduur in aan merking zouden komen. Van hen hebben er 73 te kennen gegeven, interesse in een van de hui zen te hebben. Een stuk of dertien van die be woners zijn actief bij de voorbereidingen be- - trokken: zij werken-mee- in de-werkgroep die voor de bouw is gevormd: Volgende week woensdag komt die werkgroep weer bijeen. Dan zullen de alternatieven die door de architect worden uitgewerkt worden vastgesteld. De bewonersvergadering van nog een week later krijgt de gelegenheid, nog de nodige kanttekeningen te plaatsen. Volgens het tijdschema dat voor het project is opgesteld zou de bouw nog vóór de bouwvakan- tie van volgend jaar moeten beginnen. Een jaar later zijn de eerste huizen klaar. Schiedam Het bestuur van de VVV heeft in een brief aan het gemeentebestuur zijn teleurstelling kenbaar gemaakt over het feit, dat er nog steeds geen horecavoomening is op de Maasboulevard. Aan een dergelijke voorziening is volgens de VVV grote behoefte, zo is in de afgelopen zomermaanden weer eens gebleken. Het bestuur van het toeristenbureau heeft er in het begin al op aangedrongen dat een dergelijke voorziening al in april gerealiseerd zou zijn, maar tot op he den is er nog altijd geen activiteit in die richting onderno men. Ruud Pillard, directeur van de Schiedamse VVV, benadrukt dat het niet gaat om een of an dere permanente, peperdure voorziening. „Wij denken ge woon aan iets simpels, een pof fertjeskraam bijvoorbeeld. Zo'n ding kan op de kermis zomaar neergezet worden, maar voor iets dergelijks op de Maasboulevard schijnt men maanden nodig te hebben." Pillard vindt die traagheid ex tra verdrietig, omdat het ge meentebestuur op die manier laat merken niet al te voortva rend te werk te gaan als het gaan om een stukje Schiedam- promotie en het bevorderen van toerisme in de stad. „Je kunt nou wel mooie beleidsno ta's schrijven waarin staat dat er veel meer gedaan moet worden, maar als zo'n eenvou dige tijdelijke voorziening al zo lang moet duren, dan hou ik toch mijn hart vast. Ik heb de indruk dat men op ambte lijk niveau inderdaad aan het rekenen is geslagen op basis van een permanente voorzie ning. Dat is helemaal niet onze bedoeling geweest en dat heb ben we in overleg op het stad huis al enkele malen duidelijk gemaakt." In de brief aan het college van B en W spreekt het bestuur van de VW haar vrees uit, dat als er de komen de maanden niets verandert er bij het begin van het nieuwe toeristenseizoen van volgend jaar nóg niets op de Maasbou levard is geregeld. Het VW-bestuur heeft er ook bij het college op aangedron gen, snel een beslissing te ne men over het maken van een permanente expositie in het gemeentelijke museum aan de Hoogstraat van de in bezit zijn de Cobra-werken. Die wereld beroemde Cobra-collectie zou voor Schiedam een mooie - trekpleister zijn. De VW moet binnenkort nieuwe - Schiedam-folders laten maken als vervanging van al het ma teriaal dat bij de recente brand in het Proveniershuis verloren is gegaan. Het toeristenbureau zou ïn die nieuwe folders graag meteen de aankondiging van die Cobra-expositie mee- nemen. Hoek van Holland Het is met de openbare verlichting in Hoek. van Holland droevig gesteld. Dit constateert de politie na een uitge breid nachtelijk onder zoek, waarbij maar liefst 87 lantaarnpalen niet bleken te branden. Het politionele onder zoek is verricht naar aanleiding van vele klachten van' Hoekse .bewoners, die naar hun zeggen tevergeefs bij het gemeentelijk ener giebedrijf hebben aan geklopt. De politie heeft de bevindingen gerapporteerd aan de deelgemeenteraad, die weer contact zal opne men met het GEB. Schiedam Het is vooralsnog onduidelijk welke vorm van woningbouw zal worden gekozen voor het voorma lig GTB-terrein in Schiedam-Zuid. Getwijfeld wordt nog tussen gestapelde bouw en laagbouw. De voor- of nade len gaan de komende weken op een rijtje gezet worden. Vast staat al wel dat, mede op verzoek van de bewoners- vereniging, rekening gehouden zal worden met de toe passing van zonne-energie. Dit betekent dat 'De Chris Zijdeveld-ideologie' ook ïn De Gorzen haar intrede heeft gedaan. Schiedam-Zuid wenst de te bouwen wonin gen derhalve ook op het zui den uit te laten kijken. De achterliggende 'gedachte ligt zuiver ïn de sector 'woonlas- tenbeheersïng'. Door isolatie en gebruikmaking van zon ne-energie zouden de stook kosten, mede gelet de stijgen de gasprijzen, gedrukt kun nen worden. Een projectteam, met daarin vertegenwoordigers van be langenorganisaties in Zuid en ambtenaren, heeft de wensen van betrokkenen op een rijtje gezet. Momenteel wordt gewerkt aan de afron ding. In de gemeenteraads vergadering van volgende week maandag wordt der halve gevraagd een krediet van 464.000 gulden beschik baar te stellen. Hiervoor zal onder meer een architect aangesteld worden, die gaat bekijken welk woningbouw plan het best te realiseren is. De gemeente Schiedam heeft voor renovatie- en nieuw bouwprojecten in Zuid ue nodige financiële armslag omdat de Hoofdstraat en om geving door het ministerie is aangewezen als ISR-gebied. Dit betekent dat via de zoge naamde interim saldo-rege ling voor miljoenen aan stadsvernieuwing in dat ge bied uitgevoerd mag worden. De aan te stellen architect mag zich buigen over de twee mogelijkheden: gesta pelde bouw dan wel laag bouw. Daarbij wordt een tus senvorm niet uitgesloten. De resultaten van dit onderzoek wil de gemeente dan tegeno ver elkaar gaan zetten. Men wil weten wat voor de beper king van v/oonlasten het meest aanlokkelijk is en wel ke bezwaren van het minis terie en het college van bur gemeester en wethouders hier eventueel aan kleven. Dat is de problematiek" waar het projectteam stadsver nieuwing Schiedam-Zuid zich momenteel voor ge plaatst ziet. Het rijk zal waarschijnlijk liever hoogbouw zien omdat dan uit de grondkosten een/ hoger rendement te halen zou zijn. Burgemeester en 1 wethouders kunnen, uit hel oogpunt van woningnood, s eenzelfde mening toegedaan zijn. Laagbouw lijkt echter, I qua woonlasten, weer aan- trekkelijker te zijn, omdat er dan geen portieken zijn en bewoners een directe ontslui- ting op de weg hebben. I Ondanks deze onzekerheid gaat de gemeente er toch van ,'1 uit dat het aantal te bouwen fj huizen tussen de 160 en iets/V boven .de 200 zal komen tel liggen. Een bijkomende fac-rt tor is nog de Hoofdstraat Daar staan nog panden (moe- ten die gesloopt worden?), en IJ ook is er een aantal bed rij-» ven gevestigd. De vraag de woningbouw zonder pro-J blemen tot die straat kan doorlopen, of dat het project* eerder stopgezet moet wor-> den is ook nog niet beant-j^ woord. in Dit nieuwsblad. irin u al hot nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. •O9o««" SsS»'- RA**" -yos«' t»J oor-P1 eloP' n&ar- itne* fcoivet* Vlaardingen In de commis sie maatschappelijke dienst verlening lijkt voor het nieu we verzorgingstehuis, dat het college gepland heeft, een lich te voorkeur te bestaan voor de locatie op de hoek van de le Van Leyden Gaelstraat en de Oosthavenkade. Wethouder Jelle Wijnstok noemde als voordelen van die plek, dat het dicht bij het centrum is, en een mooi uitzicht geeft op de Oude Haven. De verzorgingstehuizen Vaart land en De Wetering hebben samen een stichting gevormd die bij de gemeente een aan vraag heeft ingediend om het nieuwe verzorgingshuis te mo gen bouwen. Zij hebben nog geen voorkeur uitgesproken voor een bepaalde plaats. Het verzorgingstehuis moet volgens burgemeester en wet houders iets meer dan hon derd mensen huisvesten. De plaatsen die het college voor stelt zijn de kop van de 2e Van Leyden Gaelstraat, de Van Kinsbergenplaats, de eerder genoemde hoek bij de Oude Haven ïn Oostwijk, en het Eramusplein in de Westwijk. De commissieleden hadden geen overwegende bezwaren tegen de locatie op de hoek van de Oosthavenkade. Een aantal van hen vond het ech ter verstandiger om een gega digde voor de bouw te kiezen, alvorens een plek aan te wij zen. George Neijssel (VVD): „De bouwer moet inspraak hebben in de locatie. Je moet eerst bepalen wie er gaat bou wen, en dan pas waar." Don Rodrigues (D'66) was de enige die er blijk van gaf het hier niet mee eens te zijn. „Het gaat om de bejaarden. Het gaat erom of die inspraak hebben gehad", zei hij. Wethouder Wijnstok was van mening, dat net zaak was een locatie te be palen, en wel zo snel mogelijk. Want „het zou goed zijn als de zaak in een stroomversnelling kwam", aldus Wijnstok. J. Blankestein, een vertegen woordiger van de stichting die De Wetering en Vaartland hebben opgericht, gaf aan nog weinig van de locatie op de hoek van de le Van Leyden Gaelstraat en de Oosthavenka de te weten. Zo had hij ge hoord dat het stukje grond be trekkelijk klein was. „Dat zou er toe leiden dat we maar né gen woningen naast elkaar kunnen zetten, en dan moeten we zo'n twaalf of dertien ver diepingen de hoogte in", aldus Blankestein. Dat vond hij niet zo gunstig voor de bejaarden, voor het contact onderling. De commissieleden toonden toch in meerderheid geen bezwaar tegen de locatie. Schiedam Een truck met oplegger, met daar op acht splinternieuwe Ford Capri personenau to's is gisteravond rond kwart voor acht op het Kethelplein, in de lus van rijksweg 19 naar de oprit van rijksweg 20, uit de bocht gevlogen en tegen de vangrail gere den. Vier van de acht personenwagens vielen van de transporter af en kwamen in de berm te recht. De andere vier, die onderin het voertuig stonden, raakten zwaar beschadigd. Ook de vrachtwagen zelf liep de nodige schade op. De vrachtauto, bestuurd door een 40-jarige chauf feur uit Keulen, kwam uit de Beneluxtunnel en wilde op het Kethelplein via de afslag Vlaardin- gen de andere rijksweg oprijden, in de richting van Hoek van Holland. De bestuurder verkeek zich waarschijnlijk op de verraderlijke scherp te van de bocht en pro beerde snelheid te min deren, maar naar zijn zeggen weigerden de remmen iedere dienst. Door de ravage die na het ongeval ontstond werd de afrit van de rijksweg volledig ge blokkeerd. Alle verkeer op het betreffende deel van de rijksweg moest worden stilgelegd. De politie stuurde wegge bruikers vanuit de Bene luxtunnel een afslag eer der de rijksweg af via een omleidingsroute over de Schiedamse Har- galaan. Twee grote kraanwa gens hebben uren werk gehad om de ravage op te ruimen. Pas om half twee 's nachts kon de af slag weer worden vrijge geven. De totale schade moet in de honderdduizenden guldens lopen. De chauf feur kwam er met wat schrammen en builen van af. Kantonrechter maakt eind aan langslepend II conflict Vlaardingen De huurders van de flats aan de Hoiysingel hoeven geen huurverhoging te betalen. De huiseigenaar, In- vestor Beheer BV, probeerde j een kleine drie jaar geleden (in februari '79) een huurver- - hoging van honderd gulden door te voeren. De 153 bewo ners weigerden dit en deze week heeft de Schiedamse kantonrechter een einde ge maakt aan dit langslepende conflict door de huurders ïn het gelijk te stellen. Had het kantongerecht Inves tor BV in het gelijk gesteld, dan had deze eigenaresse voor een half miljoen aan achter stallige huren kunnen vorde ren. Gisteravond zijn de diver se betrokkenen tijdens een speciale ledenvergadering van j: de bewonersvereniging van dit nieuws op de hoogte gesteld. Eigenaar Investor beriep rich er altijd op dat in 1972 een huurverlaging van zeventig: gulden was doorgevoerd. Dit om de leegstand van de flats aan de Hoiysingel tegen te gaan. In 1978 wilde Investor het toen 'geïnvesteerde' be- drag terug verdienen. Vrijwel V alle mensen die op dat mo- ment in één van de huizen woonden, hadden die huurver laging echter nooit meege maakt Zij kenden slechts één! huur en weigerden een derge lijke rigoreuze verhoging mas saal. Wat toen volgde was een ja renlange juridische strijd, waarbij de bewoners zelfs nog1 met uitzetting werden be dreigd. Het Schiedamse kantongerecht heeft nu, na 32 maanden, een I eind aan deze kwestie ge-^ maakt de bewoners van de! flats aan de Hoiysingel zouden de huurverhoging terecht heb-' ben geweigerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1