Vrouwenhuis inde VOP 'D'66 gaat sleutelpositie innemen' Vrouwencentrum in Schiedam nodig Ik neem dè proef krant Westlandbeurs morgen open 'Jeugdcentrum Nieuwland' SG wacht ontwikkelingen rond Passagetheater af Kans op klein cultureel centrum voor Viaardingen. Pagina drie. Green Eagle-dames komen niet aan de bak. Pagina vier. Zinkende jachten raadsel voor politie Getuigen gevraagd Van straatroof PEC en VLOS met muziekschool in Oostwijk Kaf! Voorzitter Jaap Brouwer: 'Commissie stadsherstel nog steeds erg nuttig' ONAFHANKELIJK DAGBLAD Se jaargang no- 205 Schiedam Twee zinkende jachten in de Westerhaven hebben de Schiedamse politie voor grote raadselen geplaatst Tot gisteren had de recherche nog geen idee van de ware toedracht bij het dubbele onge val. Een van de boten, de 'Re bel' kon niet meer van ver drinking worden gered. Het andere schip, 'Maa^e* kon door de brandweer voor kopje onder werden behouden, maar het schip bevindt zich nog steeds in halfgezonken toe stand, De politie sluit niet uit dat kwaadwilligen de beide boten, die vlak naast elkaar la gen, hebben doen zinken. Viaardingen De politie is op zoek naar getuigen van een poging tot straat roof, die zaterdagavond even na tien uur plaatsvond op de krui sing van de 2e Van Ley* den Gaelstraat en de Nieuwe Kerkstraat. Hierbij probeerde een onbekende man een 74- jarige Vlaardingse van haar handtas te beroven. De vrouw hield haar tas echter zo goed vast dat het hengsel afbrak, waarmee de dief er pijf- snel vandoor ging. Door de wilde poging tot diefstal viel de bejaarde vrouw op de straat, waarbij ze nog de nodige schaafwonden opliep cn waarbij haar kleding er ook niet geheel zonder scheuren afkwam. Getuigen worden ver zocht zich te melden bij de afdeling recherche van de politie. Viaardingen Het vrou wenhuis waar in Viaar dingen al jaren voor wordt gestreden komt in de Vettenoordsepolder. Wethouder Arij Maarle- veld die emancipatiezaken in zijn portefeuille heeft zegt dat het zo goed als ze ker is dat het vrouwen huis nog dit jaar van start kan gaan in het voormali ge winkelpand *t Zwaan tje op de hoek van de Pie- ter Karei Drossaartstraat en de Vettenoordstraat. Volgens Maarleveld ligt het al of niet doorgaan van het vrou wenhuis momenteel aan de initiatiefgroep zelf. „De vrou wen zullen een rechtspersoon lijkheid moeten oprichten en de gemeente nog moeten aan tonen dat ze over een breed draagvlak beschikken," aldus de wethouder. De bovenverdieping van het pand is momenteel in gebruik als wisselwoning. Voorlopig zou het vrouwenhuis op de be gane grond kunnen komen en later zou het uitgebreid kun nen worden naar de boven eta ge, wanneer de gemeente de wisselwoning niet meer nodig heeft. Ook voor het plaatselijk edu catief centrum (PEC) en de werl onri (VLOS) aan de ruimteproblemen een eind komt Beide organisaties, die zich respectievelijk bezig houden met volwasseneducatie en het kweken van begrip voor de situatie in ontwikke lingslanden, krijgen binnen kort de beschikking over ruimte in het voormalige schoolgebouw tussen de Cor nells Houtmanstraat en de Nieuwe Kerkstraat in de Oost- wijk. Volgend jaar verhuist de muziekschool, die momenteel is gevestigd in de Da Costa- stxaat in het centrum, naar het voormalige 22 lokalen tellende schoolgebouw in de Oostwijk en de ruimte die overblijft kunnen PEC en VLOS in ge bruik nemen. Verantwoordelijk wethouder Maarleveld maakte de moge lijkheden voor vrouwenhuis, PEC en VLOS gisteren be kend tijdens een toelichting op de beleidsvoornemens voor het komende jaar. Verder zei hij onder meer dat ook het vinden van atelierruimte voor kunstenaars een voortdurende zorg is. „Maar als je eenmaal die ruimtes hebt gevonden zijn ze zo duur, dat de huur bijna niet is op te brengen. Dat geldt voor kunstenaars, maar even zo goed voor instanties, die af hankelijk zijn van subsidies." Zie ook pagina drie. J ongeren bezetten Mastenbroekschool Voor hel eerst op de Westlandbeurs wordt er ook aandacht besteed aan de tuinbouw. Hier zijn de standbouwers bezig met één van de kassenbouwfirma's. 's-Gravenzande Burgemeester M. van Prooijen van 's-Gravenzande opent mor genochtend om elf uur de Westlandbeurs. Hij doet dit in zijn functie van bescherm heer van de huishoud- tuinbouw- en con sumentenbeurs, die elk jaar wordt gehou- bliek 's middags om één uur al toegang den in de hallen van de veiling Westland- heeft tot het gebeuren. Zuid in 's-Gravenzande. De opening is zo De beurs, die ieder jaar ook veel bezoe- vroeg op verzoek van de standhouders, kers uit Maassluis en Viaardingen trekt Daardoor wordt het mogelijk, dat het pu- duurt tot volgende week donderdag. Viaardingen Bij de vor ming van het nieuwe col lege van burgemeester en Wethouders na de raads verkiezingen van Volgend jaar zal D'66 een sleutel positie innemen. Dat is de constatering die Jaap Brouwer, voorzitter van de Vlaardingse afdeling van de 'progressief libera le' partij, doet in het okto bernummer van het D'66- blad Nieuwsbrief. Brou wer heeft uitgerekend dat, als de verkiezingsre sultaten ongeveer gelijk zullen zijn aan die van de tweede kamerverkiezin gen van dit jaar, zijn partij waarschijnlijk het beslis sende woord zal kunnen spreken bij de vraag, wel ke partijen het nieuwe college zullen vormen. Als de resultaten bij de ge meenteraadsverkiezingen niet zullen tegenvallen, dan zal D'66 hoe dan ook betrokken moeten zijn bij die collegevor ming, zo meent Brouwer. De voorzitter gaat er van uit dat er maar drie combinaties mo gelijk zijn: PvdA-D'66, PvdA- D 66-CDA en D'66-CDA-WD. Voor een combinatie waarin de democraten samen met 'klein rechts' in het college zou zitten voelt Brouwer nog steeds niet veel, zo laat hij doorschemeren. Daarnaast re kent men er in D'66-kringen op, dat het CDA nïet opnieuw alleen met de PvdA in zee zal willen gaan. Door de weige ring van D'66 bij de vorige col legevorming om mee te wer ken aan een combinatie die gevormd zou moeten worden door alle fracties behalve de PvdA en de SFyPSP is het CDA destijds naar de PvdA 'toegedreven', aldus Brouwer. „Eisen stellen was er daarom ook niet meer bij. Deze keer liggen de kaarten anders. Een D^S-CDA-WD-college zou op basis van de uitslag 1981 wel tot de mogelijkheden behoren. Wordt deze situatie bij de vol gende verkiezingen besten digd, dan kan de PvdA we gens de mogelijkheid tot vori ge onderhandelingen in het kader van een alternatieve coalitievorming niet meer om D'66 heen," aldus het stuk in de Nieuwsbrief. Tegen die achtergrond gaat de Vlaardingse afdeling alvast op zoek naar geschikte wethou derskandidaten. Er moet een democratische procedure wor den vastgesteld, waarbij de le denvergadering zoveel moge lijk invloed krijgt en waarbij scherp kan worden geselec teerd op de kwaliteiten van de kandidaten. Schiedam Een grote groep Nieuwland-jongeren heeft de al zo'n anderhalf jaar leegstaande Masten broekschool bezet. Ze willen hiermee de noodzaak van een voorziening voor de jeugd in die wijk aantonen. Mochten ze niet in het school gebouw aan de De Meester- straat kunnen blijven, dan moet de gemeente Schiedam maar voor iets anders zorgen, stellen de jeugdige krakers na drukkelijk. Het ontbreken van faciliteiten voor de jongeren in Nieuw- land is al jaren een algemeen aanvaard probleem. De laatste maanden werd dit echter nog veel erger doordat een steeds groter wordende groep elkaar op straat opzocht Het Dr. Wi- hautplein was veelal de plek waar zij samenschoolden. Bal dadigheden waren schering en inslag. Iets dat op 6 juli een hoogtepunt bereikte toen zelfs de mobiele eenheid ingescha keld moest worden om de ont ladende agressie op het plein een halt toe te roepen. De daarop volgende weken bleef het nog geruime tijd bijzonder onrustig. De jongeren zijn er van over tuigd dat een jeugdhonk dé op lossing is voor de 'Nieuwland- problematiek'. In de voormali ge Mastenbroekschool zouden ze elkaar dagelijks kunnen ontmoeten. Hier zouden regel matig disco's moeten zijn, zou den ze kunnen flipperen, bil jarten, kaarten, etcetera. Ook een plek waar ze met een groepje aan de brommers kun nen knutselen is voor hen erg belangrijk. Iets dat momenteel meestal op het Wibauiplein gebeurt De politie zal vooralsnog niets doen tegen de bezettingsactie. Commissaris Van der Haagen: „We kijken alleen of er soms vernielingen worden aange richt Verder niets. We leven per slot van rekening in een tijd van acties en demonstra ties. En als in georganiseerde vorm wordt besloten een wens op zo'n manier kenbaar te ma ken, dan kan dat" Een officiële reactie van wet houder Posthoorn was gister middag nog niet te krijgen. Zie venier pagina 3. Schiedam De Schiedamse Gemeenschap (SG) voelt er op dit moment niets voor, zich te mengen in de discussies rond het voortbestaan van het Pas sagetheater. Dat is besloten in de laatste vergadering van het dagelijks bestuur van de SG. Directeur Pillard van het or gaan meende dat het nu on juist zou zijn om als SG te rea geren, omdat het een reactie zou zijn op het concept verkie zingsprogramma van één poli tieke partii, de PvdA, waarin de nodige kritische opmerkin gen ten aanzien van net thea ter worden gemaakt Tijdens de vergadering was wel het verwijt te horen, dat het gemeentebestuur eerder had moeten reageren op alle signalen, adviezen en nood ge luiden die al vanaf 1978 zijn gehoord. Weliswaar is er mo menteel iets aan de gang rond het Passagetheater, maar waarom is daarmee gewacht tot de exploitatie-uitkomsten de sombere verwachtingen be vestigden? aldus voorzitter A. Ouwen eeL Het dagelijks bestuur heeft af gesproken eerst de verkie zingsprogramma's van de an dere politieke partijen af te wcahten, alvorens met een reactie te komen. Volgens se cretaris H. Leyte zou het dan wellicht mogelijk zijn een fo rum-discussie te houden over de toekomst van het theater. Woensdag wordt in het Passa getheater een vergadering ge houden van de stichtingsraad van de Schiedamse Gemeen schap. Het is niet uitgesloten dat ook leden van die raad nog het een en ander over het Pas sagetheater willen opmerken. Schiedam Er moet in Schie dam een vrouwen centrum ko men, waar de activiteiten van het vrouwencafé naar kunnen worden overgeplaatst Dit café heeft ruimteproblemen, waar door vrouwen niet of nauwe lijks in de gelegenheid zijn el kaar daar te ontmoeten. Het moet ook mogelijk zijn in dat centrum stedelijke emancipa- tieactiviteiten te houden. Dit staat in het concept-emancipa tieplan voor 1982 tot 1985 van de afdeling cultuur, sport en recreatie van de gemeente Schiedam. In de nieuwe rijksbijdragere geling van de landelijke over heid worden de subsidiëring van emancipatiezaken en alle andere sociaal-culturele activi teiten overgedragen aan plaat selijke overheden. Die moeten om de bijdrage te krijgen bij het rijk een emancipatieplan voor de komende vier jaar en een programma voor 1982 in dienen. Schiedam heeft het concept plan nu bijna rond. Op 3 no vember is net eindoverleg van de werkgroep emancipatie plan. Daarna volgt een hoor zitting en op 21 december moeten plan en programma in de gemeenteraad behandeld worden, zodat nog voor het eind van het j voor een kan worden gaat voorlopig nog om een overgangsregeling. Vanaf 1985 moeten emancipatieactivitei ten ondergebracht worden in de sociaal-culturele plannen en programma's. De werk groep emancipatieplanning is wel gelukkig met die vier jaar 'gewennning'. „Zo wordt recht gedaan aan het feit dat het nier gaat om nieuw werk dat stimulering nodig heeft", schrijven ze. In het vrouwencentrum, waar de emancipatie gecoördineerd zou moeten worden, moet ruimte zijn voor activiteiten, vergaderingen, voor een emancipatiewerkster, een vrouwencafé en kinderop vang. Het centrum zou een be langrijke taak moeten krijgen in het hele emancipatiebeleid van in Schiedam. Andere punten die aandacht krijgen in de conceptnota zijn de positie van buitenlandse vrouwen en het in het leven roepen van een breed samen gestelde werkgroep op vrou- ■wengebied. Die moet een advi serende taak kriigen en even tuele leemten in het emancipa tiebeleid opsporen. Viaardingen De commissie voor stadsherstel, stads ver fraaiing en stadsverzorging vindt dat haar voortbestaan nog steeds gerechtvaardigd is. De commissieleden hebben in een brief aan BenW geadvi seerd, niet over te gaan tot op heffing van het orgaan. Het stopzetten van de activiteiten van die commissie is een van" de mogelijkheden, om geld uit te sparen. In de afgelopen jaren had de commissie steeds een jaarlijks budget van 30.000 gulden (en in het verleden zelfs 58,000 gulden), waarmee aardige din gen voor de stad gedaan kon den worden. Van dit geld heeft de commissie de nodige zaken kunnen realiseren: de wandschildering op de hoek van de Hoogstraat en de Ha venstraat, restauratie van ge velstenen, het plaatsen van stenen paaltjes en ijzeren hek ken op de markt en het sa menstellen vand e nota karak teristieke objecten. Dit jaar wil de commissie het geld beste den aan de herinrichting van de Blokmakersplaats of aan de plaatsing van de torenspits van de Binnensingelkerk in een parkje aan de 3e Van Ley- den Gaelstraat Ook gelet op de zogenaamde waakhondfunctie die de com missie vervult meent het ad viesorgaan, dat zij een 'wezen lijke bijdrage' levert aan de leefbaarheid van de gemeente. Het voortbestaan is daardoor gerechtvaardigd, zo geven de commissieleden aan. De commissie voor stadsher stel is een van de weinige ad viesorganen, waarin naast raadsleden ook buitenstaan ders zitting hebben. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra koeten bezorgd in combinatie met het Rotterdam* Nieuwsblad. :oel vJooW" 8»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1