SCHIEDAIUISCHE CURANT m Begroting wordt binnen drie weken goedgekeurd Jongeren moeten weg uit Mastenbroekschool Betaald parkeren in centrum komt er aan Ik neem- proef ,.^r— 'Raad beroept zich te goedkoop op standpunten Overleg met GS schept Schiedamse verwachting: deze krant mm ïtissst WÊiïÈÈÊÊÊi Don Rodrigues (D'66) h De Walvisch erkend als hoogste molen Celstraf voor ontvoering meisje Wethouder Posthoorn: r W e hebben het gebouw nodig' Start inspraak VCP binnenstad West wil eerder aan het slopen Woensdag 21 oktober 1881 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 206-4 FAGINAÏ Gerard Boender: ondervehruur gemeentegrond kwalijke zaak. Pagina drie. De Rietzeilers heben reden voor nóg meer feest. Pagina drie. Schiedams elftal speelt voorspeeiotheek. Pagina vier. VIaardingen Nog steeds ma ken bestuurders van vrachtau to's gebruik van de Prinses Ju- lianabrug over de Oude Ha ven. Ondanks het feit dat deze brug in verband met de slech te conditie al maanden gele den voor vrachtverkeer geslo ten is verklaard en ondanks allerlei maatregelen, die daar na zijn getroffen om het oprij den van de brug door grote en zware voertuigen te beiemme ren komt het nog steeds regel matig voor, dat de brug door vrachtverkeer gebruikt wordt. Hieraan is heel wat risico ver bonden, want de kans is niet denkbeeldig, dat een van die zware voertuigen er nog eens doorheenzakt. Het college van B en W heeft zich vorige week nogmaals over de zaak gebogen. De di recteur van gemeentewerken had ïn een advies aan B en W laten weten, dat er nog één maatregel denkbaar is om het voor hoge voertuigen defini tief onmogelijk te maken de brug op te rijden: het aan weerszijden plaatsen van por talen met hoogtebalken op on geveer 2.25 meter. Voor het realiseren- van deze -voorzie ning zouden de funderingen van de brug moeten worden verzwaard, om het extra ge wicht te kunnen dragen. Een dergelijke oplossing zou dan ook zorn 40.000 gulden kosten. Dat is het college van B en W teveel geld. Men heeft besloten om de zaak verder maar te la ten zoals die is. Verkeersamb- tenaar Ruud Blom: «.Vracht wagens die ondanks alle bor den en andere maatregelen toch nog de brug oprijden doen dat bewust: die kunnen nooit zeggen dat ze het niet ge weten hebben. Als er een doorheenzakt, dan is dat voor eigen risico en voor eigen re kening." Don Rodrigues: moed ontbreekt Vlaardingen Maar al te gemakkelijk vergeten de Vlaardingse politici, dat men dankzij de bevolking in de raad zit en maar al te goed koop beroept men zien op programma's of eenmaal in genomen politieke standpun ten. Die harde uitspraak doet fractieleider Don Rodrigues van D'66 over de wijze, waarop de gemeenteraad in de afgelopen maanden met de resultaten van inspraak- Kreocedures is omgegaan. In et D'66-blad Nieuwsbrief haalt Rodrigues flink uit naar andere partijen in de gemeenteraad, die bij de in spraak rond de keuze van de parkeerlocaties in de binnen stad het standpunt van de meeste insprekers naast zich neer hebben gelegd. Rodrigues noemt ex-burge meester André van der Louw van Rotterdam als voorbeeld, hoe een stadsbestuurder zich zou moeten opstellen: tussen de mensen staan en 'vóór, maar vooral mét hen de ge meenschappelijke problemen willen oplossen'. „Hij toonde daarmee het ongelijk aan van zo ontstellend veel volksver tegenwoordigers, voor wie 'werken met de bevolking' in de praktijk slechts een holle frase is," aldus de D'66-voor- man. De kritiek die het afgelopen half jaar is geuit op de wijze waarop met de inspraakre sultaten in Vlaardingen is omgesprongen kan Rodrigues zeer goed begrijpen. „De waarheid achter de krante koppen en de essentie van mijn stuk is de wijze waarop de Vlaardingse politici in meerderheid met inspraak omgaan, hoe zij inspraak in terpreteren en dus niet hono reren. Zij geven de inspre kers in feite de schuld met uitspraken als: 'Inspreken betekent toch niet meebeslis sen' of "Wij als gemeenteraad beslissen wel wat er gaat ge beuren'," „Het getuigt van starheid anderen te verplich ten zichzelf binnenstebuiten te keren om met sterke argu menten te komen en vervol gens met minder sterke, zeg maar zwakke argumenten die anderen het bos in te stu ren. Het getuigt daarentegen van moed, toe te geven dat men het eerder verkeerd ge zien heeft en dus graag de ei gen mening/keuze inruilt voor een andere," zo meent Rodrigues. Volgens hem ont breekt het vele politici aan die moed. Schiedam De VVV Schiedam heeft weer iets om" te promoten. Molen De Walvisch is namelijk in de Nederlandse editie 1982 van het Guinness Book of Records terecht gekomen. De in 1794 gebouwde en nog regelmatig in gebruik zijnde molen is namelijk de hoogste van Nederland. Iets dat natuurlijk al veel langer bekend is, maar in het Guinness Book staat het nu ook vermeld. Dit onder het kopje 'Energie- opwekkers'. Rotterdam - De Rotterdamse rechtbank heeft celstraffen van vijf tot negen maanden opgelegd aan drie jongeman nen voor de ontvoering van een 15-jarig meisje. De leider van het drietal kreeg de zwaarste straf: negen maan den. Zijn broer, die het klein ste aandeel had in de ontvoe ring die zich voor een deel in Schiedam-Zuid afspeelde, werd veroordeeld tot vijf maanden; hun vriend kreeg zes maanden gevangenisstraf opgelegd. Tegen het trio wa ren straffen geCist van zes en negen maanden en een jaar celstraf. Het meisje werd ontvoerd om dat zij spullen zou hebben ge stolen uit het huis van één van de veroordeelden, waar zij zelf ook enige tijd had gewoond. Toen zij de sieraden niet terug kon geven, besloot het drietal haar te ontvoeren. Het meisje was twee dagen vastgehouden toen de politie haar bevrydde. Schiedam De Nieuwland- jongeren die begin deze week de Mastenbroekschool aan de De Meesteistraat hebben bezet kunnen hier niet blijven. Zij wilden van het gebouw een jongerencentrum maken, maar dat is volgens wethouder Her man Posthoorn onmogelijk. „We zullen hen zeggen dat het gewoon niet kén aldus de wethouder. „Het is bijna voor honderd procent zeker dat we het gebouw nodig hebben." De Mastenbroekschool staat al zo'n anderhalf jaar leeg. Het pand is echter helemaal opge knapt en zou zo weer een on derwijsfunctie kunnen krijgen. In die richting zoekt Post hoorn ook de toekomstige be stemming. Dit houdt dan ver band met het verdwijnen van de LEAO-school aan het Oude Kerkhof. Hier moet een nieu we behuizing voor gevonden. De Mastenbroekschool werd vrijwel meteen genoemd, maar zou te klein zijn. Toch denkt de wethouder dat de oplossing bij dit schoolgebouw ligt. Wel licht door te schuiven met leerlingen (verhuizing van de matig bezette Albertus Mag- nusschool), of door de LEAO te verdelen in een hoofdge bouw en dependance. De jeugdige krakers stellen d\t wanneer ze niet in dit gebouw mogen blijven, de gemeente naar een alternatief op zoek zou moeten. Wethouder Post hoorn, gevraagd naar het mo gelijke resultaat van de bezet tingsactie: „Er verandert niets. We gaan niet harder ons best doen dan nu het geval is. En dit soort acties helpen natuur lijk helemÓél niet. De verwachting bestaat dat de Mastenbroekschool deze week nog gekraakt zal blijven. Dan is de herfstvakantie voorbij en moet een aanzienlijk deel van de bezetters weer naar school. Vlaardingen Wellicht al in 1982, maar misschien ook pas over enkele jaren, zal in en rond de Vlaardingse binnenstad een systeem van betaald parkeren worden in gevoerd. Dit gebeurt om bezoekers te la ten wennen aan de drie parkeergarages, die als een randvoorwaarde worden opge voerd in de hoofdlijnen van het verkeers circulatieplan (VCP) voor de binnenstad. In dezé hoofdlijnen wordt ook nogmaals het idee benadrukt in bepaalde woonstra ten een belanghebbendenregeling voor bewoners toe te passen. Dit om de overlast van geparkeerde auto's zoveel mogelijk tegen te gaan. Morgenavond buigen de commissie ver keer en vervoer en de commissie voor in spraakbegeleiding en voorlichting zich in een gezamenlijke vergadering over het VCP. Centraal hierbij staan de hoofdlij nen (uitgangspunten en doelstellingen) en het draaiboek voor de inspraakprocedure. Voor dit laatste is 207.000 gulden uitge trokken. Het VCP voor de binnenstad valt of staat bij de realisering van de drie parkeergara ges. De Joubertstraat (500 parkeerplaat sen), Afrol (400) en Stadhuis (200) zijn de drie centrale punten in de toekomstige verkeerssituatie in de binnenstad. Hierbij wordt uitgegaan van drie deelgebieden: Centrum, Oostwijk en Vettenoordsepol- der. Wanneer de parkeergarages gebouwd zijn zal er in de binnenstad op honderd tot tweehonderd plaatsen de mogelijkheid tot zeer kort parkeren en laden en lossen be staan. Andere uitgangspunten en doelstel lingen van het VCP-binnenstad zijn: Geluidsoverlast, veroorzaakt door ver keer, mag niet boven de 65 decibel ko men. Dit dan gemeten vanaf de gevels van de woningen. Het autoverkeer moet zo lang mogelijk van de (grotere) wijk-ontsluitingswegen gebruik maken om de bestemmingen in de wijken te bereiken. Doorgaand verkeer in de betrokken wij ken dient zoveel te worden geweerd. feb centrum bijvoorbeeld) zullen de park eer- gelegenheden direct ontsloten worden op het net van wijkverbindingswegen. Het openbaar busvervoer, dat sterk ge stimuleerd zal worden, dient centraal door de binnenstad te rijden. Ook het (brom)fietsvervoer verdient ex tra aandacht Op een aantal hoofdroutes moet een zodanige ruimte gereserveerd worden, dat bewegingsvrijheid en ver keersveiligheid gewaarborgd is. Nieuwe verkeersdoorbraken zullen niet worden toegestaan. De zogenaamde 'rug- gegraatstructuur' mag niet worden aange tast Het centrum moet goed bereikbaar blij ven, teneinde de streekfunctie te kunnen behouden. Het VCP-binnenstad is het derde ver keersplan op rij. Het plan voor Holy is in april van dit jaar al goedgekeurd door de gemeenteraad. De wijk Ambacht/Babbcr- epolder heeft de inspraakprocedure al achter de rug. Schiedam De gemeente Schiedam houdt er rekening mee dat de begroting over 1981 over twee drie weken zal wor den goedgekeurd. Dat liet onderwijs- en cultuurwethouder Herman Posthoorn gisteren doorschemeren tegenover onze krant Posthoorn baseert zijn optimistische uitlatingen op het overleg dat regelmatig plaatsvindt met de provincie. Daaruit is volgens Posthoorn gebleken dat binnen enkele weken een gositieve beslissing van GS valt te verwachten. Eind april werd bekend dat de 1 provincie niet akkoord ging met de manier waarop Schie dam haar jaarbegroting had opgesteld. Dat had tot gevolg dat belangrijke uitgaven niet door de gemeente konden worden gedaan. Het meest op vallende gevolg daarvan was dat twee nieuwe opbouwwer kers, die in de praktijk al wa ren benoemd, hun nieuwe be trekking de mist in zagen gaan. Maar ook andere uitga ven, die naast het bestaande beleid in de begroting- waren opgevoerd, konden plots niet worden gedaan. Het belangrijkste bezwaar van de provincie richtte zich op de tekorten in de Schiedamse be groting, die voornamelijk wer den gedekt door een versneld afbouwen van de saldi-reserve Schiedams appeltje voor de dorst. De provincie, zo werd duidelijk, weigerde te aan vaarden dat die saldi-reserve automatisch zou worden be trokken bij de jaarbegroting van Schiedam. Met het geld van de saldi-reserve wilde Scheeres aanvankelijk nieuw beleid bekostigen cn dat ging de provincie te ver. Om toch goedkeuring voor de begroting te krijgen stelde wethouder Reinier Scheeres een reddingsplan op; een aan tal uitgaven werden door de gemeente van de prioriteiten lijst afgehaald. Later zouden die uitgaven als eerste weer op de prioriteitenlijst kunnen worden opgevoerd. Het ziet er naar uit dat die fi nanciële truc door GS wordt geaccepteerd. Bovendien heeft Schiedam duidelijk kunnen maken dat hard wordt ge werkt aan de achterstand die de gemeente heeft met het in dienen van jaarrekeningen. Mocht het optimisme van wet houder Posthoorn niet ge- Scheeres: geslaagd. 'reddingsplan' JL Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra koeten bezorgd in combinatie met het Rotlerdama Nieuwsblad. roei v VJe^c 864 3000 rechtvaardigd blijkt het opbouwwerk komt nu ïn ieder geval een oplossing. De gemeente heeft inmiddels im mers van GS een 'verklaring van geen bezwaar' ontvangen voor het aanstellen van die functionarissen. Dat zou bete kenen dat zij hoe dan ook kunnen worden benoemd. Wordt de begroting nog niet - goedgekeurd dan zal het colle ge over drie weken toch be- slissen dat de opbouwwerkers alvast kunnen worden aange steld, aldus wethouder Post hoorn. Schiedam De gemeente Schiedam wil in het stadsver nieuwingsgebied in Schiedam- West vervroegd gaan slopen. Het gaat daarbij om de sloop van 24 panden die plaats zul len moeten maken voor 25 bergplaatsen van de woning bouwvereniging Schiedam- Vooruït De gemeente wil de panden vervroegd tegen de vlakte halen omdat anders een renovatieplan van Schiedam- Vooruit zou worden vertraagd. De sloopkosten bedragen 444.000 gulden. Maandag zal de gemeenteraad worden ge vraagd met de doop van wo ningen in Vriendschapstraat, Gordonstraat en Mariastraat akkoord te gaan. Pas later zul len de andere voor sloop be stemde woningen in het stads vernieuwingsgebied door de slopershamer worden getrof fen. In de plaats van die sloop woningen komen, zoals be kend, nieuwbouwwoningen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1