STAD/STREEK Rietzeilers hebben reden nog meer feest te vieren PvdA-raadslid Boender: Weer onderzoek naar baarmoeder kanker 'Je kunt het niet verte het is een ervaring9 Jantje Beton vraagt geld Mensen uit de West praten over nieuwe activi teiten J, A. Ham Nivon start winterseizoen Zangavond in Koningshof Midden- Delfland: introductie bijeenkomst Elfjaar carnaval èn een burgemeester die de polonaise óók leuk vindt +9 TM-leraren in Holy Ongewenst bezoek voor Blauwe Brug Schoolraad: avond over mavo-project Muziekschool: volgend jaar meer lesuren woensdag I 21 oktober 2961 VD/SC/WW De 'groen-architect' van de Schiedamse begraafplaats, J. A- Ham. neemt vrijdag af scheid van de plantsoenen dienst De heer Ham heeft zich sinds 1969 bezig gehouden met de beplanting en groenaanleg op de gemeentelijke begraaf plaats. Door zijn zorg voor de planten is de begraafplaats uit gegroeid tot een van de mooi ste wandelparken in de ge meente Schiedam. De heer Ham is vrijdag 28 jaar in dienst van Gemeentwerken. Vlaardingen Vrijdag en za terdag collecteren jongens en meisjes van plaatselijke jeugd verenigingen voor Jantje Be ton, het bekende jongetje dat nergens plaats heeft om te spe len. De helft van de opbrengst van deze nationale jeugd collecte komt ten goede aan de plaatse lijke jeugd- en jongerenvereni gingen, degenen die het geld ophalen. De rest wordt ge bruikt om subsidies en lenin gen te geven waarmee speel tuinen worden ingericht en speel-o-theken opgericht De Vlaardingse Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk ondersteunt deze collecte. Schiedam De afdeling Schiedam van het Nederlands instituut voor volksontwikke ling en natuurvriendenwerk (Nivon) begint morgenavond het winterprogramma. Eerste programmapunt is een dia avond over Japan in zaal Irene, Lange Haven 155; aan vang acht uur. De Rotterdamse mevrouw Demmendaal verzorgt de dia avond en zal onder meer in gaan op de Japanse samenle ving, werkomstandigheden en eetgewoonten. Het Nivon-winterprogramma biedt verder onder meer een gezamenlijk bezoek aan de tentoonstelling 'Leefbaar is anders', een dia-avond over het zuidwesten van de Vere nigde Staten en diverse praat avonden. Informatie over het Nivon kan men krijgen op de Daralaan 242, tel.73.84.66. Maassluis In ontmoetings centrum Koningshof vindt op zaterdag 31 oktober een con cert plaats van de leerlingen van zangpedagoge Charlotte van Os-Eybergen. Deze jaar lijkse concerten zijn inmiddels tot een traditie uitgegroeid waarbij ieder jaar meer be langstellenden aanwezig zijn. Dit keer heeft de zangpedago ge een gevarieerd programma samengesteld waarin zowel wereldlijke als geestelijke mu ziek aan de orde komt Een groot deel van de avond be staat uit ensemblewerk, waar bij natuurlijk het leerlingkoor een voorname rol speelt Op het programma staan onder meer werken van Schubert, Mendelssohn, Purcel en Mo zart De piano wordt bespeeld door Lies Visser-van Roon. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Bejaarden en CJP'ers betalen 3,50. Programma's, annex toegangsbewijzen, zijn verkrijgbaar aan de zaal. Het concert begint om 20.15 uur. Maasland De werkgroep Historie en landschap Midden- Delfland houdt vanavond van af acht uur een introductie-bij eenkomst in Maasland, in sa menwerking met de histori sche verenigingen van Maas land en Schipluiden. Plaats van samenkomst is het Bureau van Uitvoering in de Foppen polder. De bijeenkomst wordt verzorgd door de heren Epko Bult en Frits van Ooststroom. De heer Bult is archeoloog in tijdelijke dienst bij het Bureau van Uitvoering Midden-Delf land. Aan de hand van dia's verteld hij over zijn werk. De heer Van Oostroom is re dacteur van de Midden-Delf landkrant. Hij vertelt over het historische boerderij-onder zoek in Midden-Delfland. Ook hierbij worden dia's vertoond, die voornamelijk betrekking hebben op de boerderijen in de Zuidbuurt tussen Vlaardingen, Maassluis en Maasland. Onderverhuur gemeentegrond kwali j ke zaak' Vlaardingen PvdA- raadslid Gerard Boender vindt de komst van San ders Meubelstad naar het industrieterrein Het Scheur op ondergehuurde gemeentegrond een kwa lijke zaak. De meubelgi gant opent er volgende maand een toonzaal in een pand van de Vlaar dingse stoffeerderij Muy- laert dat staat op erfpacht grond. „Ik heb me niet gerealiseerd wat er is ge beurd bij de afsluiting van het contract met Muy- laert; anders had ik zeker geprobeerd er een stokje voor te steken," aldus de PvdA'er. De stoffeerderij moest ver dwijnen uit de Vettenoordse- polder vanwege de oprukken de stadsvernieuwing en claim de bij de gemeente enkele dui zenden vierkante meters in het industriegebied, onder meer om een forse uitbreiding te kunnen realiseren. Omdat de gemeente met het bedrijf in de maag zat, kreeg het voor tie lage prijs van vijftien gulden per meter die grond. Pas later kwam aan het licht dat de stoffeerderij zelf slechts een klein deel van het er op ge bouwde pand in gebruik neemt en de rest heeft onder verhuurd aan de meubelgi gant. Van ondernemerszijde wordt gesteld dat het oneigen lijk gebruik is van erfpacht grond en ook wordt gesproken over concurrentievervalsing, omdat Sanders Meubelstad in het industriegebied op aan merkelijk lagere lasten zit dan meubelzaken elders in de stad. De gemeente kan er echter r ets aan doen, omdat de in de rfpachtcontracten gestelde voorwaarden niet zijn over schreden. Boender meent dat de voorwaarden al een stuk beter zijn dan een aantal jaren geleden. „Maar op deze manier heb je als gemeente toch wei nig te zeggen over de bedrij ven die zich ïn het industrie gebied vestigen. Terwijl je als gemeenteraad daar toen in vloed op moet kunnen hebben. Zo vind ik dat onder meer goed moet warden gekeken naar de werkgelegenheid die een bedrijf hier naar toe brengt." Ook over het financiële aspect is Boender niet te spreken. Hij merkt op dat het uitgangspunt Schiedam „Carnaval is natuurlijk altijd een feest, maar als je elf jaar moet wachten op een jubilieum en het is dan eindelijk zo ver: maak er dan een heel groot feest van," De Schiedamse carnavalsve reniging De Rietzeilers bestaat elf jaar en dat schijnt in die sector een extra groot gebeuren te betekenen. Voorzitter Geert Bannenberg mag een tikkeltje trotser zijn dan de rest, want hij is medeoprichter van de vereniging èn vijf jaar Prins Carnaval geweest. 'Elluf, 't is te gek', is derhalve de tekst die in het nieuwe car navalseizoen op de stickers gaat prijken. Geert Bannen berg blikte gistermiddag tij dens de bekendmaking van het nieuwe programma ook even terug: In 1971 een gezelli ge bijeenkomst met de stich ting Lentefeest op de Elfde van de Elfde en een beschei den feestje tijdens het carna valsweekend; en dan door de jaren heen de activiteiten voortdurend uitgebreid zien. Anno 1981/1982 zijn daar de, inmiddels traditionele, gebeur tenissen als het boerenbal, kindercarnaval, optocht, prin senbal, neuzenbal en de diver se bezoekjes aan verzorgings centra en steden. Dit jaar zijn er festiviteiten in de periode van 11 november tot 20 maart Deze laatste datum is nieuw. Was carnaval historisch gezien de voorbode van de vastenpe riode waarin niet gezondigd mocht worden, ook in Schie dam doet dit jaar het 'half-vas- tenbal' haar intrede. In die elf jaar is het aantal le den niet zo sterk toegenomen: van 30 tot 150. „Maar", legt voorzitter Bannenberg meteen uit, „heel Schiedam is eigenlijk lid van De RLet2eilers. Als er geen publiek bij onze optocht door John Bunte langs de weg staat zou je met een de tweede straat rechts in schieten." Op 20 februari wordt een nog grootsere optocht verwacht Vorig jaar (bij optocht num mer 7) namen 68 eenheden deeh „We hebben nu al een aanzienlijke response", vertelt Wim van der Steen van de ju- blieumcommissie. „We hoeven de bedrijven niet meer na te bellen. Ze sturen ons kaartje gewoon in." Over de route kan hij nog niets mededelen. „Dat gaat moeilijk als half Schie dam open ligt We moeten nog maar afwachten hoe de rit zal lopen." De Rietzeilers hebben al ver scheidene malen geprobeerd subsidie te krijgen. Tevergeefs. „Omdat we een positief saldo hebben krijgen we dat niet Maar we hebben er vaak ge noeg geld bij moeten leggen", herinnert Geert Bannenberg zich. Toch schijnt er weieens een rekening voor De Rietzei lers op het stadskantoor 'zoek' te raken. Ook daar lijkt men gevoelig voor het feit dat Schiedam dé camvalsstad van Bestuursleden Wim van der Steen, Geert Bannenberg en Henk de Groot serieus pra tend over iels dat het top punt van gezelligheid moet zijn: het elfde Elfde van de Elfde feest van de carnavals vereniging De Rietzeilers. boven de rivieren heet te zijn. Rietzeilers-griffier Henk de Groot (eveneens een oude Prins Carnaval, en net als die van vorig jaar, Gé van Es, meteen bestuurslid geworden- gemakt) weet wel hoe dat komt Hij: „Dat hebben we, denk ik, te danken aan onze huidige burgemeester Te Loo. Die is enorm carnaval-minded en komt zeker twee keer per jaar kijken." Schiedam Het bevol kingsonderzoek naar baar moederhalskanker gaat volgende week woensdag weer van start in Schie dam. Ditmaal zijn vrou wen aan de beurt die zijn geboren in de jaren 1929, 1932, 1935, 1938, 1944 en 1947. Zij allen krijgen thuis een oproep voor het onderzoek dat plaats vindt ïn het GGD gebouw aan de Tuinlaan. Wie geen op roep krijgt is niet aan de beurt. De organisatie legt de na druk op het grote belang van het onderzoek. In de eerste plaats gaat het om de gezondheidstoestand van de vrouwen die on derzocht worden, maar daarnaast is er ook een grote wetenschappelijke waarde, omdat belangrijke gegevens worden vergaard over het voorkomen van de ernstige volksziekte. De onderzoekers hopen daarom ook dat 20veel mogelijk vrouwen naar de Tuinlaan zullen komen. „Het onderzoek duurt slechts een kwartiertje en is geheel pijnloos" aldus de organisatie. a Gerard Boender: eerst nota's afwachten... van erfpacht altijd is geweest dat het kostendekkend voor de gemeente moet zijn. „De grond wordt in erfpaent uitge geven tegen kostprijs, die zo nodig wordt herzien wanneer de exploitatiekosten daar aan leiding toe geven. Maar als derden gaan onderverhuren, blijft er van dat uitgangspunt weinig over," aldus net socia listische raadslid. Boender heeft verantwoorde lijk wethouder Cees Bot (CDA) wel eens aan de tand gevoeld over de erfpachtsvoorwaarden naar aanleiding van een der gelijk geval, maar kreeg toen nauwelijks steun van de rest van de raad. Voorlopig zal het PvdA-raadslid geen actie on dernemen om dergelijke on derverhuur en oneigenlijk ge bruik van het industriegebied in de toekomst te voorkomen. „Ik wil eerst de nota's grond beleid en economische aange legenheden van het college af wachten. Om zo'n zaak m de raad aan te kaarten heb je een handvat nodig en ik hoop dat die in de nota's zijn te vinden", aldus Boender. Vlaardingen „We verwach ten dat we in Holy veel res pons krijgen op onze cursus transcendente meditatie (TM). Op grond waarvan? Ach, dat voelen we gewoon. Die wijk heet niet voor niets Holy, Dat betekent heilig, hè", zegt Frans van der Lugt van qe Stichting Onderwijs in de Wc tenschap der Creatieve InCfU gentie Rotterdam. Dat is een groep leraren die TM ver spreidt, en die haar werkter rein gaat uitbreiden naar Vlaardingen-Boly. De tien leraren van die groep zijn al zo'n half jaar bezig om in en rond Rotterdam de tech niek te verspreiden die naar hun zeggen hun leven heeft verrijkt. Ee noemen transce- door Aad Rietveld dente meditatie een natuurlij ke techniek. Van der Lugt: „Het gaat moeiteloos, het kost geen enkele inspanning. Het is zelfs zo, dat als je je inspant je de ervaring van de TM niet bereikt" De techniek uitleggen willen de leraren niet Leo Ambrosi- us, een andere leraar, wijst op het glas thee voor hem waar hij net een wolkje melk aan toevoegt „Kijk, ik kan je ver tellen dat dat thee is, wat er ïn zit, welke kleur het heeft, maar ik kan je niet zeggen hoe het smaakt Daarvoor moet je het zelf proeven. Met TM is het net zo, je moet het erva ren." Thuiskomen Ambrosius omschrijft het ef fect van TM als het 'thuisko men van de geest'. „Zoals een kind dat thuiskomt voelt de geest zich lekker tijdens de meditatie. Zowel geestelijk als lichamelijk leidt net tot een diepe rust en ontspanning. En daar neem je iets van mee voor de rest van de dag." Vol gens de leraren bevordert TM de gezondheid en verruimt het het bewustzijn. Met de techniek, die alle men sen die TM verspreiden per soonlijk van grondlegger Ma- harïshi Mahesh Yogi hebben geleerd, zou men toegang krij gen tot een groter deel van de geest. Van der Lugt: „Trans cenderen Is het overschrijden van de vijf tot tien procent van de geest, die de mens ge middeld gebruikt Het doel is na verloop van tijd toegang te krijgen tot de volledige geest. Daardoor ga je de wereld rul- Transcendente meditatie: 'Je houdt de rest van de dag tets over van die rust* mer zien, je krijgt meer begrip voor de mensen om je heen." Luchtbel Ambrosius vult aan: „Een ge dachte is als een luchtbel die opstijgt uit de oceaan van de geest. Normaal zie je alleen het laatste stukje van de ontwik keling van de gedachte. Met TM ga je op de weg terug naar de bron van alle gedachten, naar de bodem van de oceaan. Als je de oorsprong van de ge dachte kent begrijp je die ge dachte ook beter. TM heeft niets te maken met gedachten beheersen of sturen; het gaat er om toegang te hebben tot de hele geest." Het devies van Maharishi Yogi is: Doe minder, bereik meer. Van der Lugt: „Als je aan TM doet ga je sneller beslissingen nemen. Mensen die deze tech niek toepassen verspillen min der energie aan piekeren. En spijt achteraf? Ja. dat zal wel eens voorkomen." Er staat een man achter de la- fel die met wat aarzeling in zijn stem vraagt of hij erbij mag komen zitten. De leraren praten een tijdje over de voors en tegens, en besluiten dan dat dat toch niet goed is. „Beter van niet" zegt Van der Lugt tegen de man, „we hebben hier een interview," Hij geeft de belangstellende een blaadje met informatie. Geen idealisme De leraren zeggen het TM niet uit idealisme aan anderen te leren. Van der LugU „Het les geven vermeerdert voor ons de waarde van de meditatie. We doen het voornamelijk voor de ontwikkeling van ons eigen bewustzijn. Het is dus ei genlijk egoïsme, waar ook an deren van kunnen profiteren. Wij zijn niet opgeleid om de wereld te verbeteren, maar om mensen deze techniek te le- ren." Deze leerlingen van Maharishi Yogi drinken alleen thee en roken niet. maar dat zijn geen voorwaarden om aan de TM te kunnen meedoen. Van der Lugt denkt zelfs dat je pilsje je eerder beter dan slechter gaat smaken. „Het is wel zo, dat spanningen weggaan uit je li chaam. Daardoor gaan veel mensen die de techniek toe passen gaandeweg minder ro ken. Maar dat is niet nodig." De TM-ers houden aanstaande woensdag een informatieve le zing in zaal Middelhuyse aan de Koninginnelaan 403. Als mensen daarna belangstelling tonen krijgen ze een persoon lijke les van een leraar, waar voor de kosten afhankelijk van het inkomen negentig tot vierhonderdvijftig gulden be dragen. Schiedam Wijkcen trum de Blauwe Brug, waar men zo naar meer bezoekers verlangt, heeft nu ongewenst be zoek gekregen. In de nachtelijke uren heb ben onbekenden een ruit van het centrum vernield en zijn er daarna met de kas van door gegaan. In de geld kist zat 650 gulden. Chevrolet-ïmporteur Euro-autoservice aan de *s Gravelandseweg mist twee auto-radio's. De apparatuur, die bij el kaar zevenhonderd gul den waard was is door inbrekers meegenomen, zo vermoedt men. Schiedam De Schiedamse schoolraad krijgt volgende week woensdag volop infor matie over het mavo-project, zoals dat op de Willem de Zwijgermavo wordt gevoerd. Het komt er kortweg op neer dat na de afschaffing van de opleiding MAVO-3, leerlingen per vak examen kunnen doen. Daardoor kan het voorkomen dat leerlingen voor aardrijks kunde op een hoger niveau examen doen dan voor bit- voorbeeld wiskunde. School hoofd De Waard zal woensdag tijdens de openbare vergade ring van de schoolraad in het stadhuis meer vertellen. Schiedam/Vla ardingen/Maas- sluis Het aantal uren dat les gaat worden gegeven op de streekmuziekschool neemt toe. In 1981 geven de muzieklera ren 588 klokuren les aan de muzikale pupillen, in 1982 zal dat 630 klokuren zijn. De uit breiding van de lessen van de muziekschool zullen worden bekostigd door de gemeente Vlaardingen en Maassluis, om dat de extra leerlingen uit die beide gemeenten afkomstig zijn. In de vergadering van de Schiedamse gemeenteraad aanstaande maandag, wordt over de subsidie voor volgend jaar beslist: Schiedam draagt, als de raad accocrd gaat 735.500 gulden bij aan de mu zikaal-dodactische instelling. Maassluis Uit Suriname en de Nederlandse Antillen afkomstige Maassluizers pra ten vrijdagavond over be staande en eventueel nieuw op te zetten activiteiten voor deze bevolkingsgroep. De praatavond wordt gehouden in De Koningshof en begint om half acht. Behalve de mensen uit de West zullen op de bijeen komst aanwezig zijn de wet houder voor culturele min derheden, EUy Coenen, een vertegenwoordiger van de stichting gemeenschappelijke samenleving Maassluis en de gemeentelijk consulente alfa betisering en educatieve acti viteiten voor culturele min derheden. die allen zullen in gaan op de bestaande activi teiten. Voor zover daar be hoefte aan bestaat zullen de gesproken teksten worden vertaald in het Hindoestaan* en het Neger-Engels.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3