SCHIEDAMSCHE COURANT Raad gaat akkoord met ombuigingsoperatie 9 Vlaardingen wordt gestraft' Ook college hikt tegen wachtti j den ambulance aan ef Goudriaan over toewijzing te houwen woningen: krant Nu de huizen nog... Uitslaande brand wellicht aangestoken JfL Hoek Loos: van stoomwagen tot miljoenenconcern. Pagina drie. Oud-Vlaardingenin foto's in streekmuseum. Pagina drie. Schiedamse kampioenen gehuldigd doorburgemeesterTe Loo. Pagina vijf. Twee kandidaten Stadsgehoor zaal in commissie personeel 'Kunstenaars huiverig van 'huurcontract Wijken steken koppen bijeen in stads vernieuwing Kritiek van CPN en PPR Riet Taverne naar provincie? 'Kan Rijnmond maatregelen nemen?' Voorkeur voor verzorgingsflat Oosthavenkade snrsg? "SA ta Vïbensdag 28 oktober 1881. •ONAFHANKELIJK DAGBLAD- ,1DSde jaargang no. 211,- ,6 PAGBJA5 Vlaardingen De raadscom missie voor personeelslaken zal in haar vergadering van 'donderdagavond in de gele genheid worden gesteld, ken nis te maken met twee kandi daten voor de functie van di recteur van de Stadsgehoor zaal, in de vacature die ont staat na het vertrek van de huidige directeur, Walther van Ginruken. De beide kandida ten, de heren Putman en Schoon derwoerd, zijn na selec tie overgebleven uit de sollici tanten die in de afgelopen maanden op de betreffende oproep hebben gereageerd. Wie de nieuwe directeur van dcstadsgehoorzaal uiteindelijk zal worden wordt eind deze Aveek beslist De formele be- ."noeming zal gebeuren door het college van B en W, die hiero ver waarschijnlijk volgende week dinsdag een beslissing neemt Omdat de stadsgehoor zaal geen officiële tak van dienst van de gemeente is, hoeft de benoeming niet door fdê gemeenteraad plaats te vin den. Schiedam De kunstenaars, die het schoolgebouw op het Oude Kerkhof hebben ge kraakt, weigeren waarschijn lijk het huurcontract te teke nen, dat de gemeente Schie dam hen binnenkort aanbiedt .Volgens Peter Landauer, ^oordvoerder van de kunste- naars, geeft een dergelijke huurovereenkomst de ge meente alleen maar meer macht, waar de kunstenaars als huurders zelf niet bij ge baat zijn. Jn de beoogde huurregelingen in de wandelgangen kraak- contracten genoemd pro beert de gemeente doorgaans te regelen, dat tijdelijke ge bruikers of krakers binnen een maand na aanzegging het betreffende pand weer moeten Verlaten. Dat is dan geheel af hankelijk van wat de gemeen te wiL In de Laan en op de Lange Achterweg is dat aan de prde van de dag geweest en nog. De vier kunstenaars van bet Oude Kerkhof willen niet pp die manier met zich laten sollen. Schiedam De drie wijken uit Schiedam die te maken hebben met stadsvernieuwing, komen binnenkort voor het eerst bijeen. West, Zuid en Oost zullen op dinsdag 10 no vember om de tafel gaan zit ten om samen over de stads vernieuwing te praten. Tot nog hadden de wijken nauwe lijks contact over de problema tiek waarmee ze alledrie te maken hebben. De raadsleden Herman Noor- dêgraaf en Hans van Kleef hebben tot het gesprek het ini tiatief genomen. Eerder kwam |tèt duo met een notitie waarin £erd gepleit voor een sterkere betrokkenheid van de de ge meenteraad bij de stadsver nieuwing. Schiedam De gemeen teraad is gisteren in over grote meerderheid ak koord gegaan met de ma nier waarop wethouder Reinier Scheeres tot be zuinigingen wil komen. Eigenlijk was het gisteren alleen CPN-raadshd Ul- ferd Bruseker die dwars lag bij het procedurevoor- stel, dat in de raad twee uur en een kwartier Jang werd besproken. Bruseker stemde na een uitgebreide woordenwisseling met Scheeres uiteindelijk te gen het voorsteL Het com munistische raadslid vond dat de gemeente Schie- dam te gemakkelijk de bezuinigingen van het rijk wilde doorschuiven naar de Schiedamse bevolking. De rest van de raad was voor, hoewel er kantteke ningen werden gemaakt. Het procedurevoorstel houdt in dat per beleidsterrein wordt bekeken welke uitgaven in de toekomst kunnen worden ge schrapt Ambtelijke werkgroe pen bereiden die bezuinigin gen voor en het is uiteindelijk de raad die over het gehele pakket moet beslissen. Het procedurevoorstel gaat vooral uit van snelheid, waardoor van een optimale informatie aan de gemeenteraad niet ten alle tijden sprake kan zijn. Op dat punt was er gisteren niet alleen kritiek van de CPN. Ook PPR-raadslid Her man Noordegraaf vroeg de wethouder gisteren om meer openheid naar de raad toe. Noordegraaf is bang dat in de werkgroepen al keuzes voor bezuinigingen zullen worden gemaakt en de raadsleden dus niet kunnen afwegen of die keuzes wel juist zijn. Vooral partijen die niet in het college^ zijn vertegenwoordigd zouden het zicht op de ombuigingsope ratie kunnen verliezen, zo vreesden Noordegraaf en ook Bruseker. Wethouder Reinier Scheeres was het pertinent met Noorde graaf oneens dat de partijen in het college beter geïnformeerd zouden worden dan de overige partijen. Dat leidde tot een op merkelijk felle stellingname van Herman Noordegraaf die botweg stelde de wethouder op dat punt „niet te geloven.'* Op het moment dat het PPR- raadslid die wantrouwende woorden uitsprak wist wet houder Scheeres weinig meer uit te brengen dan de woor den: „dan houdt het op". Een verdere confrontatie tussen de twee werd door burgemeester John te Loo voorkomen. Verdere kritiek van de raad richtte zich voornamelijk op de opdeling van de ombui gingsoperatie in verschillende sectoren. Met name D'66, CPN. PPR en VVD pleitten voor een meer integrale afwe ging van de ombuigingsopera tie. Bezuinigingen zouden vol gens hen meer tussen de ver schillende beleidsterreinen moeten worden afgewogen, iets dat in de huidige opzet wellicht te weinig zou gebeu ren. Siem Rosman van het CDA pleitte gisteren voor een ideeenbus, waarin de Schie damse burgers suggesties voor de bezuinigingsoperatie zou den kunnen deponeren. Vol gens Rosman zou daartoe een postbusnummer kunnen wor den opengesteld. Tijd is geld, niet waar? De gemeente Schiedam zit hoogst vertogen orn de bouwvergunning voor het complex van tweehonderd woningwetwoningen in de Woudhoek- Noord (deelplan 2a). Enige weken gele den was at op het stadskantoor te ho ren dat de eerste paal bij wijze van spreken morgen de grond In zou kun nen. Ware het niet Tijd is geld. Daarom wordt wel stetfg doorgewerkt op het sinds enige maan den geëgaliseerde terrein. De nieuwe wijk is al bijna inge richt. Een aanzien lijk deel van het we genplan is inmiddels uitgevoerd. De 'straten* lopen reeds kris kras door het zandterreln. Slechts de huizen en de straatnaam borden ontbreken. Toch is er afgezien van die 'hulsloze' straten nog wel een ander beeld in dit te bebouwen gebied te zien. Op het terrein maakte Jaap Hoze- ma deze sfeerfoto. Schiedam Riet Taverne heeft nu zelf te kennen gegeven niet meer terug te keren als wethouder in de Schiedamse gemeenteraad. Wel is zij door het CDA voorgedragen voor een plaatsje in de provinciale staten van Zuid-Holland. De 63-jarige CDA-wethou- der zou echter met de raadsverkiezingen in mei 1982 haar carrière in de Schiedamse politiek willen beëindigen. In de gemeenteraad sprak zij zelf al over haar opvol ger. „Ik hoop dat mijn op volger het gemakkelijker krijgt," zei zij over de ver deling van de in Schiedam beschikbare woonruimte. Zij had het over de wo ningbouw, waarvan zij verwacht dat die in Schie dam zal toenemen, zodat het eenvoudiger wordt de ruim 8000 woningzoeken den te helpen. Kritische beluïsteraars van haar woorden menen hier uit de conclusie te trekken dat mevrouw Taverne de Schiedamse politiek ver laat De andere uitleg van haar woorden zou immers zijn, dat er in plaats van in 1982 pas in 1986 een opvol ger voor haar komt en dat dan al die tijd de woning bouw behoorlijk plat zou liggen... Het CM CDA-Schiedam heeft uit zijn midden, behalve mevrouw Taverne, ook J. van Katwijk, Els Heli- wig en mevrouw B. Driea- WÜlemse naar voren ge schoven als kandidaten voor de Zuidhollandse sta tenfractie. Vlaardingen Burge meester en wethouders van Vlaardingen hebben het dagelijks bestuur van Rijnmond verzocht maat regelen te nemen, die kunnen leiden tot verkor ting van de aanrijtijden van ambulances. Sinds de inwerkingtreding van de Centrale Post Ambu lances is het al minimaal twee keer voorgekomen dat erg lang op een ziekenwagen ge wacht moest worden. Volgens deze nieuwe regeling worden ambulances in Rotterdam 'be steld', van waaruit wordt be keken welke wagen het best gezonden kan worden. De hieruit reeds voortgekomen problemen waren voor twee raadsleden (PvdA'er Kees van der Windt en Mariëtte Hoog- endijk van de WD) reden vragen te stellen aan het colle ge. In de beantwoording stellen burgemeester en wethouders van Vlaardingen dat een aan- rijtijd van zeventien minuten (zoals onlangs is gebeurd), in vergelijking met de situatie vóór de invoering van de CPA, „onbevredigend en niet acceptabel" is. Dat een onwel geworden Vlaardinger zeventien minu ten op een ambulance moest wachten, was voor een aan zienlijk deel te wijten aan ver traging op de Schiedamse Bur gemeester Knappertlaan. Op de sterk versmalde BK-laan in Schiedam slaagde de ambulan ce er niet in twee stadsbussen te passeren. De Schiedamse GG en GD had al eerder laten weten problemen in die rich ting te voorzien. Naast een verzoek aan Rijn mond te bekijken of er niets aan dergelijke aanrijtijden te doen is, beeft het college ook om een overzicht gevraagd van de oproepen voor spoed gevallen tiit Vlaardingen en tijdstip van melding en aan komst. Daarnaast zijn de regio nale huisartsen verenigingen van Rijnmond en Schiedara- Vlaardingen verzocht hun er varingen met de CPA op pa pier te zetten. B en W verwachten, overigens dat een deel van de problemen na 1 januari is opgelost Dan zijn de ambulancediensten van Vlaardingen en Schiedam sa mengevoegd. Omdat vanaf dit moment met 'gemengde* be manningen wordt gewerkt is de kans dat ziekenwagens ver keerd rijden aanzienlijk klei ner geworden. Pastor Van der Velde verlaat Maasland Maasland Na bijna drie jaar van zeer actieve zielzorg, gaat pastor L. van der Velde per 1 november de parochie van de Heilige Maria Magdalena in Maasland verlaten. Pastor Van der Velde gaat dan met emeri taat. De nu bijna 69-jarige pastor had de pensioengerechtigde leeftijd derhalve al vier -jaar geleden bereikt. Niettemin be gon hij op 15 november 1968 nog aan een nieuwe werk kring bij de parochie van de Heilige Maria Magdalena te Maasland. Pastor Van der Velde heeft van zijn part-time functie een volledige dagtaak gemaakt. Hij had een actief aandeel in tallo ze besprekingen van werk groepen en besturen, en was voor iedereen en voor alles steeds beschikbaar. Veel zorg en tijd besteedde hij ook aan de voorbereidingen van de wekelijkse Eucharistievierin gen. Vlaardingen Een uitslaande brand heeft de woonkamer van een huis aan de Van Hoombeekstraat in de Babber- spolder gisteravond vrijwel ge heel verwoest. Ook de rest van het pand liep de nodige schade op, voornamelijk door aantas ting door rook en bluswater. De brandweer had het vuur snel onder controle. In het huis waren geen mensen aan wezig, zodat zich geen per soonlijke ongelukken voorde den. in het pand werden spo ren aangetroffen die op brand stichting zouden kunnen dui den. De recherche is daarom vandaag aan een grootscheeps onderzoek bezig naar de moge lijke oorzaak. De brandweer moest gistera vond ook tweemaal uitrukken voor een bui tenbrand in de Roemer Visserstraat. Baldadi ge jeugd bad daar rond half tien een keetwagen aangesto ken. Nadat de brandweer het vuur had gedoofd en weer was vertrokken, werd wederom brandstichting gepleegd: toen stak de jeugd de verbrande resten van de keetwagen aan. Weer moest de brandweer er aan te pas komen om de vlam men te bestrijden. Van de da ders heeft de politie geen spoor. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan (stadsont wikkeling) vindt dat Vlaardingen door het rijk gestraft wordt, wat haar woningbouwplannen betreft. Plannen zijn er namelijk genoeg, maar het is de vraag of al die plannen uitgevoerd kunnen worden, omdat het rijk zoals het er nu naar uitziet niet voldoende woningen aan de stad toewijst. Hierdoor zou het wel eens een moeilijke zaak kunnen worden, om vóór 1986 het ver eiste aantal woningen ontwikkeld te hebben, dat over eengekomen is met Rijnmond in het conflict over de door dit openbaar lichaam gewenste bebouwing van de Broekpolder. Rijnmond zou bereid zijn van woning bouw in de polder af te zien, als Vlaardingen in staat blijkt binnen enkele jaren grote aantallen woningen elders op haar grondgebied te bouwen. Het probleem draait om de zo genaamde contingentering: het toewijzen van te bouwen wo ningen in de diverse gemeen ten van het land. De getallen die tot nu toe voor Vlaardin gen genoemd zijn, zijn te laag als gekeken wordt naar de bouwplannen die Vlaardingen op korte en wat langere ter mijn heeft. „Als we er geen contingent bijkrijgen, dan wordt het inderdaad een moei lijke zaak," aldus Goudriaan. „Maar het zou te gek zijn als we er geen woningen bijkre- gen; andere steden komen im mers niet aan hun contingent Er moeten dus verschuivingen mogelijk zijn." Het rijk houdt momenteel zeer sterk vast aan sobere en doelmatige bouw plannen. Goudriaan: „Daar willen we best aan meewer ken; dat hoeft geen probleem te zijn." Voor dit jaar heeft Vlaardin gen 278 woningen toegezegd gekregen; zelfs enkele meer dan het oorspronkelijk vastge stelde contingent. Voor vol gend jaar is de tweede fase van de nieuwbouw in Holy- centrum al veiliggesteld. Daar naast zou Vlaardingen echter nog zeker zo'n 180 woningen extra uit het vuur moeten sle pen, waar ook al plannen voor worden ontwikkeld. Voor vol gend jaar liggen er al plannen klaar voor 1000 tot 1100 nieuwbouwwoningen in de stad. Overigens valt niet iedere nieuwbouw die in de stad wordt gepleegd onder de con- tigenteringsregeling. Sommige bouwplannen, zoals die voor bejaardenwoningen en wo ningbouw aan de Binnensin gel, vallen buiten de contin gentering. Vlaardingen Evenals de raadscommissie voor maat schappelijke dienstverlening heeft de raadscommissie voor stadsontwikkeling de hoek Oosthavenkade/le Van Ley- den Gael aangewezen als loca tie voor een verzorgingstehuis voor bejaarden. Het gebouw zal plaats gaan bieden aan 90 tot 100 ouderen en volgens wethouder Bas Goudriaan niet hoger worden dan de belen dende panden; „zo*n vijf zes lagen". De commissie had de keus uit vier mogelijkheden: Erasmus- plein (Westwijk), Van Kins- bergenplaats, 2e Van Leyden-i Gael op de plaats van de EVAG-garage, en le Van Ley- den Gael/Oosthavenkade. AÖe partijen hadden de voorkeur voor de le Van Leyden Gael, maar WD en SGP tekenden daarbij aan dat de opdrachtge ver voor de bouw de definitie ve keus moet kunnen maken tussen le en 2e Van Leyden Gael. CDA'er Jo Schriel stemde pas in toen wethouder Goudriaan hem had verzekerd dat het geen verzorgingstehuis van tien twintig verdiepingen zou worden. Hans Versluys (PvdA) had wat moeite met de ligging tegenover het nog te bouwen bedrijfsverzamelge bouw (tussen de le Van Ley den Gael en de spoordijk). Maar toen hij vernam dat de aan- en afvoer van het be drijfsgebouw via de Spoorsin- gel afgewikkeld zal worden, stemde ook hij in. ■"tfrr-, jo-S/'P .-.•'Vï'.'IT»" -Ml' tig s&l W3" Dit nieuwsblad. waann u al het nieuws ui» eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra koeten bezorgd ui combinatie roet het Rotterdams Nieuwsblad I#-10 •iaa0011; I tlel®

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1