UTAD/STIEEK mm Museum volgende week weer open Oud- Vlaardingen in foto's in streekmuseum Anderson Weinig commissies willen overdag vergaderen Hoek Loos: van stoomwagen tot miljoenenconcern 111 w' 1*' f' Sr ff*-. i MlS rn!25Sr J* lan rap en s'n maat in murthuis )ost mam CDA- voorzitter wordt huzaar College wil meer toezicht op kwaliteit water Bingo en discopasjes CDA vindt... Vogeltjesdief krijgt verbaal woensdag 28 o&ober 1981 VD/SC/WW De 'gasboeren' van de Havenstraat Schiedam Het bedrijf Hoek Loos opende on langs een nieuwe show room bij haar gebouwen- :omplex" aan de Haven straat. Erg lang werd bij jie opening niet stilge staan. Het is slechts een jeel klein stapje in de spectaculaire ontwikke- ing die het bedrijf heeft ioorgemaakt. Begonde uit Zeeland afkomstige Willem Adriaan Hoek in 1907 met een handjevol jnensen een klein fabriek- in Schiedam, nu biedt jet Hoek' Loos-concern werk aan elfhonderd nensen. Het is goed voor en omzet van 199 miljoen julden per jaar; heeft ves- igingen in heel Neder- and, zit bovendien in Cu- rai^o en Amerika. Lande lijk wordt Hoek Loos ge- jen als een middelgroot jedrijf, in Schiedamse jerspectieven spreekt Tien van 'een kanjer'. Re- jen om eens een kijkje te lemen achter de scher- nen van het Schiedamse jedrijf. )e geschiedenis van het mil- jenenconcem gaat terug tot iet jaar 1907. De 37-jarige uit !eeland afkomstige Willem A. loek ontwerpt in dat jaar een lieuw en bijzonder type loomwagen. De reacties zijn mverdeeld ^positief: Schiedam- - cll 'alïuciijkc pels uéstcucïï ruime aandacht aan én zelfs Ie 'vakpers* buiten Nederland wbliceert foto's van Hoeks rondst. Maar wat meer is: er romen zes orders binnen voor (oeks stoomwagen. De in chiedam woonachtige ont werper besluit dan een fa- ffiekje te beginnen in een uil ebroken branderij aan de luitenhavenweg, Ondanks te- [enslagen weet Hoek vijf toomwagens af te leveren. In 913'doét hij een nieuwe uit- inding: een autobrandspuit iet een capaciteit van 1800 li- ir per minuut en een opvoer- óogte van tachtig meter. Gevoelige klap )e beginjaren van Hoek zijn echter niet alleen tijden van voorspoed. Het kleine bedrijfje aan de Buitenhaven krijgt een gevoelige klap als de benzine motor de stoommachine ver dringt en er dus voor de stoomwagens van Hoek geen belangstelling meer blijkt te bestaan. Om de acht man per soneel toch aan het werk te kunnen houden, neemt Hoek allerlei karweitjes aan en een van de opdrachtgevers was het bedrijf Oxygenium, een bedrijf dat veel later door Hoek zal worden overgenomen. Die contacten met Oxygenium leiden tot de uitvinding van een nieuw type zuurstofcom pressor. Het werken met zuur stof leidt uiteindelijk bij de in genieur tot het besluit zelf zuurstof te gaan produceren. De inmiddels naar het Hoofd verhuisde onderneming wordt uitgebreid met een zuurstoffa- briek en dat is een ontwikke ling die de richting van het Schiedamse concern in belang- door Richard Stomp rijke mate heeft bepaald. Het belangrijkste voordeel van de Schiedamse zuurstof is meteen al de prijs: het blijkt een stuk goedkoper dan de invoer van uit Duitsland en daaraan is ook de flinke groei te danken die de fabriek het eerste jaar al doormaakte. Buitenposten Maar het belangrijkste pro bleem bij zuurstof was in die tijd het transport. Hoek lost dat op door het stichten van een groot aantal buitenposten. In 19J.3 wordt de eerste geo pend in Amsterdam. In hoog tempo worden er meer opgezet en men overschrijdt daarbij zelfs de landsgrenzen. Nog voor de eerste wereldoorlog wordt een zuurstoffabriek ge sticht in Indonesia. Inmiddels heeft de Schiedam se fabriek een aantal opmer kelijke uitvindingen op haar naam staan. Zo werd een pers luchtloco motief ontworpen voor gebruik in de mijnen. In totaal bouwde men er 120; de eerste wordt in 1919 in de staatsmijn Maurits gebruikt. In de Tweede Wereldoorlog va ren Nederlandse onderzeebo ten met scheepscompresspren van Hoek, die voor dat doel speciaal zijn omgebouwd Fusie met Loos Veruit de belangrijkste onwik- keling in de geschiedenis van het bedrijf is de fusie met het Amsterdamse familiebedrijf Loos Co in 1971. Loos ver kocht - oorspronkelijk Victoria water en nam al snel de beslis sing zelf de koolzuur te gaan produceren die de belletjes in het water veroorzaakt. Loos legde zich echter vooral toe op de handelskant, in tegenstel ling tot Hoek die zich veel meer met de productie bezig hield. De fusie uit 1971 weml door beide bedrijven dan ook als een mooie aanvulling ge zien. Een jaar later wordt ook het bedrijfje Eïga BV binnenge haald: een klein ondernemink je van de nobelprijswinnaar professor Einthoven, Eiga pro duceerde de eerste cardiogra- fen in de wereld. Met Eiga vergaart Hoek Loos een grote know-how in de eleeironische medische apparatuur. En nog steeds is de de medische afde ling een van de onderdelen van het Hoek Loos-concern. De jaren na de fusie worden gebruikt om de bedrijven langzaam in elkaar te schui ven. Besloten wordt om de twee commercieel sterke be grippen Hoek en Loos te handhaven in de naam Hoek Loos. Hoek Loos is echter nooit de officiële naam van het bedrijf geworden. Nog steeds staat het concern name lijk genoteerd als N. V. W. A. Hoek'5 Machine- en zuurstof- fabriek op de Amsterdamse ef fectenbeurs Vloeibare zuurstof Na 1966 doet zich in de zuur stof industrie een belangrijke ontwikkeling voor: In plaats Of fa**-* v '<\vrtsyi* -v t*m '.-'A van gasvormige zuurstof gaat men vloeibare zuurstof produ ceren. Die kan met tankwa gens door het hele land wor den getransporteerd en kan in een plaatselijk overlaadstation worden omgezet in gasvormi ge zuurstof. Die ontwikkeling maakt het transport veel een voudiger. Hoek Loos bouwt in die tijd. veel plaatselijke fa briekjes om tot overlaadsta- tions. De zuurstof wordt dan in de luehtscheidingsfabriek in IJsselstein geproduceerd, met tankwagens vervoerd naar de regionale o veria adstations, daar omgezet in gasvormige toestand en ter plaatse in ci linders uitgevent Grotere zuurstofverbruik eis zetten echter zelf de vloeibare zuur stof in gas om. Dat gebeurt bij voorbeeld in ziekenhuizen: zo heeft het Schielandziekenhuis zelf een opslagtank die met tankauto's wordt bevoorraad. Concurrentie Een nadeel van de vloeibare zuurstof is dat de buitenlandse concurrentie zeer sterk toe neemt Geen enkele zuurstof- producent buiten Nederland dacht er voorheen ook maar over om zijn product in ons land te verkopen. Het trans port in zuurstof flessen maakte vervoer over grote afstanden veel te duur voor de buiten landers. Als de tankwagens hun intrede doen verandert dat de buitenlanders verwer ven een deel van de markt Nu neemt Hoek Loos deel in twee Iuchtscheidingsfabrieken, waar lucht wordt gescheiden in zuurstof en stikstof en ar gon. Een ervan is de Cryoton- fabriek in Rozenburg die deze gassen levert aan de industrie in de Botlek. Een geheel eigen fabriek heeft Hoek Loos in IJsselstein. Landelijk gezien is Hoek Loos een groot bedrijf, maar inter nationaal is de onderneming niet meer dan 'peanuts'. Om alle ontwikkelingen in de in dustrietak toch goed te kun nen volgen sloot Hoek Loos in 1974 een know-how-overeen- komst met twee Duitse 'hui zen': Linde AG, en Messer Griesheim GmbH. De Schie dammers profiteren dan van de research van die bedrijven en hoeven geen uitgebreid ei gen lab te onderhouden. Ook in 1974 vestigde Hoek Loos zich op Curagao. onder andere door het overnemen van de handelsonderneming Verus. Vorig jaar startte Hoek Loos in Amerika, waar men in Atlanta het bedrijf Welding Products Of Georgia overnam. Dit jaar kwam daar een twee de Amerikaanse vestiging bij: de Southern Oxygen Supply Company. De twee Ameri kaanse vestigingen opereren De stoomwagen waarmee Willem Hoek destijds de grondslag legde voor het hui dige miljoenenconcem. nu gezamenlijk onder de naam Holox. Een expansieve sprong naar het buitenland, die voorname lijk ten doel heeft het bedrijf te verbreden en sterker te staan in moeilijker wordende tijden. Maar door die verbre ding zal Hoek Loos nooit grote klappen maken in de om2et Men noemt de firma zelf een zeer stabiel bedrijf waar pie ken en dalen in de bed rijf som- zet al lang tot het verleden be horen. chiedam Zonder groot ?est, maar met de nodige re- lame, gaat volgende week bet tedelijk museum van Schie- am weer open. Twee maan- Gaardingen De toneel- roep Fakkel speelt aanstaan- e zaterdag in buurthuis Oost et stuk 'Jan rap en zijn maat' an Yvonne Keuls. Het gaat ver de ervaringen van de :hrijfster in een opvangcen- nm voor jongeren. Niets is erzonnen, Yvonne Keuls eeft alleen wat dingen veran- ert om herkenning te voor- otnen. De voorverkoop van aartjes voor dit realistische »eelstuk, die 3.50 kosten, is de ontmoetingsruimte van et buurthuis aan de Ooster- traat 86. den lang is het dicht geweest, omdat de centrale verwarming vervangen moest worden. Dat karwei is nu bijna geklaard. Het heeft voor de museumstaf een leuke periode betekend, omdat eindelijk eens een lange achterstand in het werk kon worden ingelopen. Een duide lijk voorbeeld daarvan is de voorbereiding van de Salon van de Maassteden, eens een geruchtmakende expositie in Schiedam die elke twee jaar terugkeerde. Reeds in februari zal de nieuwe Salon be doeld om het vermoeide mu seum nieuw leven in te blazen gehouden worden, maar op het moment dat de verwar ming van het gebouw aange pakt moest worden zat direc teur Hans Paalman nog met de handen in het haar. Veel tele foontjes, veel correspondentie, en meer van dien aard, be moeilijkten volgens Paalman een kwieke, energieke opzet, te meer omdat daar veel ande re werkjes bij kwamen. De museumcommissie verwacht dan ook in de eerstvolgende vergadering na de rustperiode uitgebreid door Paalman op de hoogte te worden gesteld van alle vorderingen met de Salon. m Een van de oude foto's die Ie zien zijn op de expositie, die eind volgende maand van start gaat. Dit is de smederij van W.Vink in de Hoogstraat, ongeveer op de plaats waar momenteel de Nieuwe Vlaardingse Courant gevestigd is. Voor de oude smederij staat een zogenaamde 'travailie': een houten apparaat waar de paarden in vast werden gezet wanneer ze werden beslagen. fcardingen Slechts en zeer beperkt aantal aadscommissies voelt er •ts voor, om de maande- ijkse of tweewekelijkse 'ergaderingen naar de liddag te laten verhui- en. Discussie over dit on- erwerp 'in de diverse ommissies heeft tot nu se als resultaat gehad, dat slechts twee van die ad viesorganen zich unaniem of vrijwel unaniem achter een dergelijke proefne ming hebben gesteld. Al leen de commissies voor economische aangelegen heden en personeelszaken willen er in overgrote meerderheid aan meewer ken, In de verkeer- en vervoerscom missie waren twee leden tegen zo'n> plan. Het verschuiven van de com missievergaderingen van de avond naar de middag is geop perd als mogelijkheid om geld te besparen. Als commissies 's avonds vergaderen dan moet er stadhuispersoneel overwerken, terwijl ook de verwarming en verlichting van het stadhuis niet kan wor den uitgeschakeld. Veel com missieleden hadden echter on- overkom enlij ke bezwaren omdat het voor geïnteresseer- leringen bij te wonen. Op dit moment is van de com missies voor stadsontwikkeling en volksgezondheid nog niet hekend, welk standpunt daar is ingenomen. De verwachting is dat volksgezondheid wel licht wel, maar stadsontwikke ling zeker niet aan de proefne ming zal willen meedoen. Als er inderdaad een experi ment met middagvergaderin gen wordt gehouden, dan zal dit pas gebeuren bij de aan vang van de nieuwe raadspe riode, in september volgend jaar. Vlaardingen Hond er- cien foto's van oud Vlaar dingen worden vanaf eind november geëxposeerd in het streekmuseum van Jan Anderson aan de Ke- thelweg 50. De expositie wordt mogelijk gemaakt dankzij een subsidie van de culturele raad. Met de tentoonstelling, die een goed beeld zal geven van hoe Vlaardingen er in vroeger jaren zo ongeveer uitzag, wordt tevens het vijfjarig bestaan van het streekmuseum gevierd. De foto's, die op de tentoon stelling te zien zijn, zijn in de loop van de afgelopen jaren door Jan Anderson verzameld en gereproduceerd. Het is voor het eerst dat een expositie van die omvang in de stad kan worden getoond. Het eerste lustrum van het museum, dat is ontstaan van uit de hartstochtelijke histori sche hobby van de Vlaardin- ger Anderson, wordt begin volgend jaar wat extra luister bijgezet door de opening van enkele nieuwe, interessante onderdelen van de permanen te expositie van het museum. Aan de al bestaande oude win keltjes worden er drie toege voegd: een oude smederij, een antiek banketbakkerswinkel- tje en de drogisterij. Voor de laatste twee historische win keltjes hebben zich de Damco- fabriek van bakkerijgrondstof fen en de farmaceutische in dustrie van Tendo-Haco als sponsor aangemeld. Voor de smederij is onder andere een grote houten blaasbalg aange kocht en voor de drogisterij een antieke gaper. Het streekmuseum heeft het de afgelopen maanden nogal druk gehad met activiteiten voor derden. Zo werd veel ma teriaal buiten het museum geëxposeerd, waaronder het antieke wasgerei op de ope ningsexpositie van het Oost wijkproject 'Wat was, is, wordt Oostwijk' en de antieke bak kerswinkel in een stand op de consumentenbeurs Femina. In opdracht van de Rabo-bank zijn er filmopnamen gemaakt voor een reclamefilm, terwijl de afdeling decorbouw van de NOS opnamen heeft gemaakt voor vier uitzendingen over onderwijs. Het komende weekend zal het streekmuseum zowel op zater dag als op zondag geopend zijn. Belangstellenden kunnen van 14.00 tot 16.00 uur terecht Dit weekend is voor het laatst de schildersexpositie te bezich tigen. Ook het bekende bord van Neptunus, waarin Cor Docter in de KN-rubriek Rot terdam Centraal al enige ma len aandacht heeft besteed, is dan te zien. Schiedam Het CDA in Schiedam raakt binnenkort zijn voorzitter kwijt. Daar ziet het althans naar uit, nu de pas afgestudeerde jurist mr Wer ner van Katwijk (Schiedams jongste partijvoorzitter) is op geroepen voor de militaire dienst- Hij zal volgende week in Amersfoort als huzaar gaan dienen. Niettemin heeft hij een verzoek ingediend om na zijn onderofficiersopleiding dichterbij Schiedam geplaatst te worden, zodat hij eventueel zijn voorzitterschap van het CDA-Schiedam met de dienst plicht kan combineren. Het zit erin dat voorlopig vice- voorzitter Wout van Haften zoveel mogelijk de leiding van de partij zal waarnemen., Van Haften is een echte 'Kethel- lapper', wonend in de Dorps straat, in het centrum van een wijk waar de confessionelen enorm veel aanhang hebben. Mr Werner van Katwijk is een zoon van het Zuidhollandse CDA-statenlïd J. van Katwijk- Hij heeft in Schiedam de jeug dafdeling van de christen-de mocraten, het CDJA, geleid en werd nadien de jongste partij voorzitter die de Schiedamse politiek kent Dat is hij op dit moment nog steeds. Iets ouder is PvdA-afdelingsvoorzitter Hans Bakker, enkele dagen geleden 25 jaar geworden. Vlaardingen Burgemeester en wethouders maken zich zorgen over het toenemenen van botulisme in de Vlaar dingse wateren tijdens de zo mermaanden. Het college gaat bekijken of met de beschikba re middelen meer toezicht kan worden gehouden op singels en duikers. Benw antwoor den dit op vragen van de PvdA-ers Kees van der Windt en Henk Krabben, die het bo tulisme een voor de volksge zondheid bedenkelijke zaak vinden. Het gemeente doet er, zo blijkt uit die antwoorden, zoveel mo gelijk aan om de kwaliteit van het water op een behoorlijk peil te houden. Het regelmatig baggeren van de singels is daarbij heel belangrijk. Maar er is te weinig geld beschik baar om alle singels voortdu rend op de juiste diepte van 1,25 meter te houden. Ook door het water vrij te houden van beplanting kan de kwaliteit van het water wor den bevorderd. Maar, schrij ven benw: „De waterpartijen in onze gemeente hebben visu eel ook grote waarde. Aange zien deze aspecten vaak met elkaar conflicteren moet een maatschappelijk aanvaardbaar compromis worden gezocht." Schiedam De wijkvereni- ging Groenoord en omstreken slaat vanavond weer aan het cijfertjes doorkrassen. Bingo derhalve. Dit gaat gebeuren in Boerderij Landvreugd aan de Sweelincksingel. De aanvang is 20.15 uur. Voor de jeugd van elf tot zes tien jaar draait zondagmiddag vanaf twee uur weer disco Ohio. Ook dit vindt plaats in Boerderij Landvreugd en is georganiseerd door de afdeling sociëteit van de wjjkvereni- ging Groenoord. Schiedam In zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat houdt vanavond het Schie-' damse CDA een openbare le denvergadering, waarop de achterban zich zal kunnen uit spreken over alle mogelijke wensen die er zijn. Voorzitter Werner van Katwijk hoopt dat er punten zoals modernisering van kernwapens en ook de musical Ipi Tombi aan de orde komen, maar hij wijst erop dat zulks geheel aan de leden zelf ligt De CDA-avond, die om acht uur begint, staat in het te ken van het motto 'ik vind...'. Vlaardingen Een 45-jarige Vlaardinger is maandagmid dag door de politie betrapt op het illegaal vangen van be schermde vogeltjes. De man was, zonder in het bezit te zijn van de vereiste vergunning, op de Maassluissedijk bezig om met behulp van een vangnet en een zogenaamde klepkooi vogels te vangen. Op het mo ment dat de vangmaterialen in beslag werden genomen had de man al een lijster en een pimpelmees van hun vrijheid beroofd. De pimpelmees bleek overigens al dood te zijn. De illegale vogeltjesdief heeft wegens zijn activiteiten een proces verbaal gekregen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3