ISÏAD/STREEK Van Rijsbergen: veel reacties De anti-sleurtherapie van Ireen en Marleen Wonen in Vlaardingen 270 a 370 gulden per jaar duurder Geen botte bijl in personeels bestand gemeente Vlaardingen legen Kernbewapening gaat de straat op '£N WU mB r/KGirfofê VB* £EW/££S Federatie weet nog van niets Inspraak op emancipatie PvdA-er Gerard Boender: Mobilisatiedag op 7november Hoevenbuurt viert feest donderdag I 29 oktober 1991 VD/SC/WW1 Irene Moldovan en Marleen van Raay van de Schiedamse Lijsterij: hartstikke leuk werk. Frans van Rijsbergen zelf; „Die tekening bewijst gewoon mijn gelijk. Behoorlijk commentaar hebben ze niet." Schiedam In de bin nenstad circuleert een te kening, die volgens insi ders binnenkort zal prij ken in het blad van de be- wonersvsrsïMgïRg Schie- dam-Centrum. Een fi guurtje, dat Frans van Rijsbergen moet voorstel len, staat erop afgebeeld met afgezakte broek. Uit welke hoek de teke ning komt, is duidelijk: een lid van de bewoners vereniging heeft wraak willen nemen op de direc teur van bowling Musis Sacrum, die vorige week zulke ferme kritiek' lever de op, wat bij noemde, de discriminatie van de hore ca door het verenigingsbe stuur. Over de kritiek van de vere niging op de horeca had Mu- sis-directeur Van Rijsbergen opgemerkt: „Daar zakt mijn broek vanaf." Prompt ver scheen er de tekening, waar op hij aldus is uitgebeeld. Zijn reactie op de tekening was gistermiddag: „Dat be wijst gewoon mijn gelijk. Be hoorlijk commentaar leveren doen ze niet. Dan komen ze met zoiets. Daar heb ik geen woorden voor..." Van Rijsbergen heeft trou wens veel reacties gekregen op het interview in onze troffen," zegt hij, „en vooral omdat ze niet alleen van on dernemers en horeca-explot- tanten waren, maar ook van •bewoners van de binnenstad. Die zeiden: Frans, je hebt groot gelijk, dat ge-OH van dat verenigingsbestuur zijn wij ook goed zat. Die bewo ners zeiden tegen me: jö, wij vinden het gezellig in het centrum met al die zaken naast de deur, dat maakt voor ons het centrum leuk. Zouden die café's er niet zijn, dan voelden wij oin> in hei centrum niet meer thuis en konden we beter naar Stap horst gaan!" Van Rijsbergen daagt het be stuur van de bewonersvere niging alsnog uit voor een gesprek over de binnenstad en over de functie, die een bewonersvereniging daarin zou kunnen vervullen. Schiedam Als je al praat over de kleur van de deur, is dat dan infor meel overleg? CDA-raads- lid Luud Snel vraagt zich dat af. Opnieuw gaat hij in de slag met PvdA-wet- houder Herman Post hoorn, na de Passage-af faire deze keer over de stichting Schiedamse fe deratie voor sociaal-cultu reel werk en samenle vingsopbouw, kortweg: fe deratie. Posthoorn spra't in de ge meenteraad over informeel overleg met de federatie. Daarvoor had Snel gerept van ver gevorderde ambtelijke be sprekingen. In beide gevallen ging het om de verhuizing naar het door kunstenaars ge kraakte schoolgebouw aan het Oude Kerkhof, waar de fede ratie samen met de Schiedam se Gemeenschap zou worden gehuisvest. Snel vond dat Posthoorn maar deed alsof de federatie nergens op had hoe ven te hopen, maar zelf dacht hij dat de coordinator van de federatie, Leo Herwig, al veel meer vooruit had gedacht de inrichting bijvoorbeeld zou al ter sprake zijn gekomen. Dat de verhuizing van de fe deratie van de Overschiese- straat naar het Oude Kerkhof niet doorgaat, zal voor de fede ratie dan ook een hele klap zijn, meende Luud Snel. Voor al om die reden betreurde hij het dat Herwig nog steeds niet officieel hiervan op de hoogte is gesteld. Posthoorn beloofde binnen een termijn van drie maanden de federatie nader te informe ren. Deze tekening gaat rond In de binnenstad: Musls-dlrecteur Van Rijsbergen met afgezakte broek. Schiedam Als therapie tegen de verveling begon het. Eerst zouden ze gaan fotograferen, maar dat bleek te moeilijk, en ze wilden toch wat doen. Een borrelavondje bracht de inge ving: zij zouden lijstjes gaan maken houten lijsten, voor foto's, voor spiegels, voor kran- na ivycc wcACtl, 13 de Lijsterij een feit. De 'firma onder vennoot schap' staat ingeschreven bij de kamer van koophandel, er zijn al zeker zes klanten ge weest en de lijsten hebben de mooiste kleu ren: goudgroen, kastanjebruin, maagdelijk wit, maar ook gewoon: blank. Echt handwerk en toch puntjegaaf. „Het is hartstikke leuk om die lijsten te maken!' jubelt Marleen van Raay, een van de twee initiatief neemsters van de Lijsterij, die prompt haar baan als secretaresse opzegde toen zij met de lijsten hand el begon. „We lachen wat met elkaar af," zegt ze. „Ik raad iedereen aan die bij de psychiater loopt: ga zoiets doen als dit, ga met je handen bezig zijn. Dat is een goede therapie." geld is. Daar hoeven wij niet bang voor te zijn. Wij hebben geen geld, dus kunnen we er ook geen ruzie om zoeken," Het werk is heel simpel. Met de zaag van de verstekbak snijden ze hoekjes af van de latjes, die dan elkaar elkaar aan gelijmd worden en vervol gens gaat de klem erop. Zijn de vier latjes in vorm, dan wordt er een stuk marmer overheen gelegd om ze in één vlak te houden zodat het goed droogt en niet kromtrekt. „Hartstikke eenvoudig," zegt Irene en Marleen vindt dat vrouwen altijd veel meer kun nen dan ze vaak zelf denken. De Lijsterij verkoopt alleen gladde lijsten. Geen rare tiere lantijntjes, wilde ornamenten of bochtige uitsnijdingen zitten erin, dat vinden Ireen en Mar leen namelijk niet moot. „Zelf heb ik het liefst witte lijsten." zegt Marleen. „Maar ja, al wil een klant het pimpelpaars, dan kan hij het 20 krijgen." Schiedam De ontwerpen van het emancipatieplan 1982- 1985 en het jaarprogramma 1982 liggen nog tot 9 novem ber ter visie in het Stadskan toor van Schiedam. Tot die dag kunnen er bezwaarschrif ten tegen het plan worden in gediend. Een hoorzitting over de twee ontwerpen en over de manier waarop die tot stand zijn geko men wordt gehouden op de avond van maandag de negen de november in het Stadhuis aan de Grote Markt. Alle be langstellenden kunnen daar inspreken op de plannen, waar de bevolking en de betrokken instellingen toe nu toe nog niet over gehoord zijn. Plan en programma zijn ge maakt door een werkgroep die bestaat uit vertegenwoordig sters van het Schiedams Vrou- wenoverleg, de Schiedamse Vrouwenraad en de Stichting Huishoudelijke Voorlichting In het programma voor 1982 pleit de werkgroep voor een vrouwencentrum dat de taken van het met ruimtegebrek kampende vrouwencafé kan overnemen, voor meer aan dacht voor buitenlandse vrou wen en voor een brede werk groep die de gemeente moei adviseren over vrouwenzaken. De Lijsterij is gevestigd op de Grote Markt. Het gereedschap van Marleen van Raay (27) en haar medefirmante Irene Mol dovan (35) bestaat uit een ver stekbak, een potje lijm, enkele klemmen gn hout „Ja, we dachten, wat die lui uit de fa briek kunnen, dat kunnen wij ook," zegt Marleen. Die ver stekbak is trouwens pas later gekomen. „Toen wij naar de kamer van koophandel stap ten, zet die man achter de ba lie: oh nee, daar komen weer twee vrouwen die zo nodig wat willen! Hij vroeg: hoeveel weken denkt u het vol te hou den, dames? Want het schijnt dat de meeste van dit soort be drijfjes na een korte tijd al klappen." Irene Moldovan vult Marleen aan: „Bij de meeste firma's onder vennootschap zie je dat ze gauw springen, omdat er dan al ruzie over het iiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiHiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiimiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiniiiiiniiiimiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiii Vlaardingen De woon lasten liggen in Vlaardin gen gemiddeld 270 a 370 gulden per jaar hoger dan het gemiddelde in ons land. Huurders zijn f 268,30 meer kwijt voor elektra, water, reinigings recht, rioolrecht en onroe rend goed belasting. (OGB) en bewoners van een eigen huis ƒ377,20. Dat blijkt uit de definitie ve resultaten van een on derzoek naar de lokale woonlasten van het breed overleg woonlasten, waar in zijn vertegenwoordigd de FNV en het stedelijk overleg stadsvernieuwing, dat bestaat uit bewoners- groepen uit de wijken Centrum, Oost, West, VOP en Babberspolder. Het overleg meent dat de woonlasten op zowel landelijk als lokaal niveau omlaag moe ten. Het onderzoek van het overleg heeft zich echter be perkt tot de lokale woonlasten omdat de gemeenteraad daar uitsluitend invloed op kan uit oefenen (de huren en de gas- prijzen worden landelijk vast gesteld). Vorige week al heeft het breed overleg naar aanlei ding van voorlopige resultaten van het woonlastenonderzoek erbij de gemeenteraad op aan gedrongen de woonlasten voorlopig te bevriezen; in te der geval tot ze zijn gelijk ge trokken met het gemiddelde in ons land. De elektriciteitsrekening van de Vlaardinger is gemiddeld ruim 65 gulden hoger dan in de rest van het land. Het vast recht ligt weliswaar 8,50 la ger, maar daar staat tegenover dat de Vlaardinger voor afge nomen elektriciteit bijna 75 gulden meer kwijt is per jaar. Ook voor water ligt het vast recht-tarief iets lager dan ge middeld: namelijk 10,50. Maar voor het verbruikte wa ter betaalt de Vlaardinger ruim 100 gulden meer dan het landelijk gemiddelde. Ook het reinigingsrecht is in Vlaardinger hoger dan het landelijk gemiddelde. Betaalt de gemiddelde Nederlander zo'n 96 gulden; de Vlaardinger is voor de wekelijkse afvoer van zijn huisvuil ƒ151,50 kwijt. Dat verschil wordt vooral veroorzaakt door het bedrag dat in de reinigings rechten is opgenomen om de gigantische verliezen van de AVR weg te werken. Aan rioolrechten betaalt de Vlaar dinger gemiddeld ƒ11,40 meer dan de rest van het land. Aan OGB is de Vlaardingse huurder gemiddeld 268,30 meer kwijt dan landelijk. Voor eigenaarybeweners komt daar jaarlijks nog eens ruim hon derd gulden bij, zodat die groep gemiddeld ƒ377,20 meer betaalt dan het gemiddelde in ons land. iiiniiiiiiiuiiiiiuiiuiiiiuiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiJiiiiiHiimniiiuiiiiiiiiuianiiuiiiijuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiitiiiiimiiiiiiiüiiuiiiiiiiiiu Vlaardingen De taken die de gemeente op zich heeft genomen moeten kritisch doorgelicht wor den, en de doelmatigheid van het gemeenteapparaat moet opgevoerd worden voordat de gemeente zelfs maar kan gaan denken aan het verminderen van het aantal ambtenaren. Dat schrijft gemeente raadslid Gerard Boender in het PvdA-blad Achter ban. Boender is bang dat door onzorgvuldig kappen in het personeelsbestand van de gemeente de dienstverlening aan de burgerij in gevaar komt. In de aanbiedingsnota 1982 van de gemeente Vlaardingen staat, dat „het moment dat een bezinning over de vraag of hel aantal arbeidsplaatsen behou den kan blijven niet ver van ons ligt." Het personeel dreigt hiermee, volgens Boender, het sluitstuk van de begroting te worden. „Het wordt de hoogste tijd aai het gemeentebestuur zich gaat bezinnen op de problemen die de komende vijf a tien jaar op ons afkomen, het ambtelijk apparaat dient op die ontwik keling te worden afgestemd. Het gaat niet aan dat een per soneelsbeleid afgestemd moet worden op incidenten 2oals bij gemeentewerken, waarhij men er plotseling achterkomt dat door het teruglopen van de in vesteringen de personeelskos ten niet volledig gedekt kun nen worden." Er moet onderzocht worden of het ambtenarenapparaat effi cient werkt, of er misschien dingen dubbel worden gedaan, of er ongeoorloofd ziektever zuim plaats vindt. Zo heeft Boender nog veel meer vragen waar volgens hem een ant woord op moet komen voor veranderingen kunnen wor den overwogen. Als dat onderzoek afgerond is kan volgens Boender pas wor den bekeken of verandering in personeelsbestand en orga nisatie nodig zijn. Dat zou dan moeten gebeuren in goed overleg met de bonden. „Als werkgever is het gemeentebe stuur verplicht tot het ver strekken van duidelijkheid hoe de gewenste gemeentelijke organisatie en personeelsbezet ting in Vlaardingen er de ko mende jaren uit zal zien en waar en of er inkrimpingen 1 zullen plaatsvinden", schrijft1 Boender. Hij is in ieder geval een fel tegenstander van wat hij noemt „het hanteren van de botte bijl," Vlaardingen Het comité Vlaardingen tegen Kernbewa pening gaat de straat op. Za terdag 7 november is er de mobihsatiedag '81 met tal van activiteiten in de Vlaardingse binnnstad. Een comité van aanbeveling ondersteunt de 'mobilisatie*. Vlaardingen De wijkvere- rüging Hoevenbuurt mag dan in de geldzorgen zitten, mor genavond »s er feest. Dan ver wacht zij op haar maandelijkse bingo-dansant de tienduizend ste bezoeker van dit jaar te kunnen begroeten. Er zijn meer dingen te vieren: de wijkvereniging heeft meer dan duizend leden en bestaat meer dan duizend dagen. Bij de ingang krijgen alle be zoekers een genummerde kaart voor de gratis bingo-ron de. Voor deze ronde maakt voorzitter Jos Sloot het num mer van de tienduizendste be zoeker bekend, die dan een verrassing te wachten staat. Ook op de bingo voor de jeugd wordt een gratis ronde ge speeld. De jeugd-bingo begint om 18.30 uur en duurt tol 20.00 uur. Dan is de beurt aan de volwassenen. Het feest speelt zich af in zaal De Deel aan de Baarnhoeve 6. Hierin hebben ondermeer bur- ge meester Kieboom en rector Jansen van de scholen ge meen- schap Groen van Prinsterer' zitting. 1 Doel van deze grote vredesma- nifestatie is de Vlaardingse be volking te mobiliseren actief rr.ee te doen in de strijd tegen de plaatsing van nieuwe kern wapens. Het programma op die dag is opgesplitst in twee delen. Om half twee wordt verzameld op het Liesveld voor een protestdemonstratie door de Vlaardingse binnen stad. Een uur later (om 14.30 uur) start een grote manifestatie in het Weeshuis. Gedurende de gehele middag en avond tre den hier muziek- en toneel groepen op. De toneelgroepen Diskus en Poespas en de bands Spectrum, Amazing Stroopwa fels en Not Fragile hebben al toegezegd op te treden. Landelijke en plaatselijke sprekers zorgen voor het - 'zwaardere' gedeelte van de1 manifestatie. De Vlaardingse wewthouder IJsbrand van der 1 Velden is één van hen. Daar- i naast zullen ook Greetje Witte (IKV), Lex Heuperman (eomi- té N-bom) en de Vlaardingse huisarts dr. Mulder het woord voeren. Gedurende de gehele dag is kinderopvang aanwezig. Extra aandacht is er op 7 november ook voor de landelijke demon stratie twee weken later ïn Amsterdam. Vanuit Vlaardin gen worden op die dag specia le busreizen georganiseerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3