SCHIEDAMSCHE COURANT Geen spreidingsplan voor buitenlanders nodig voor inspraak Wegens verhuizing gesloten Ik dêpr^f Migranten hekelen subsidieaanvraag Kringloop heeft sterke voorkeur Schiedams college Delfland heffing 10 procent hoger Weekblad zoekt vergeefs naar Schiedams beleid Zinloze vragen9 over verkeersplan binnenstad cfS voor 09 Kerken herdenken hervorming Vrijdag 30 oktober 1981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 105de Jaargang no. 213- -6 PAGINA'S I Delft De verontrei nigingsheffing van het hoogheemraad schap Delfland gaat volgend jaar van 31,44 met tien procent omhoog naar onge veer 35 gulden. Dat blijkt uit gegevens die het waterschap aan onder meer ziekenhui zen en bejaardencen tra heeft verstrekt. Voor een gezin van twee of meer perso- A nen, dat volgens de huidige regeling wordt aangeslagen voor drie vervuïlings- ecnheden, betekent dit dat in 1982 ongeveer 115 gulden moet wor den betaald tegen de ruim 93 gulden over dit jaar. Delfland zal vermoe delijk een dezer dagen het precieze bedrag van de heffing bekend maken. Duidelijk is al wel, dat een aanzien lijk deel van de stij ging wordt veroor zaakt door de exploi tatielasten van de zui veringsinstallatie Groote Lucht in Vlaardingen, die in de loop van volgend jaar op de begroting van het hoogheemraad schap gaan drukken. De nieuwe zuiverings installatie vergt een investering van meer dan 110 miljoen gul den. Herman Noordegraaf Schiedam De gemeente Schiedam voelt niet voor een spreiuingsbeleid van buitenlanders. Dat blijkt uit uitspraken van burgemeester John te Loo en wethouder Riet Taverne in het weekblad Haagse Post van aanstaande zaterdag. Bovendien wordt in het blad geconcludeerd dat van een beleid voor de minderheden in Schiedam nauwelijks sprake is. Opmerkelijk is voorts dat de burgemeester toe wil naar één overleg voor de buiten landers, waarin ook de ge meente zitting heeft. Nu zijn er twee overlegplatforms: één zonder en één met de ge meente. De uitspraken van Te Loo en Taverne staan in een verhaal over Schiedam-West en de problemen die zich in deze oude wijk voordoen en waar in ruimschoots wordt terug geblikt op de Turken-rellen van 1976. Burgemeester John te Loo legt er in het blad de nadruk op dat er geen sprake is van beleid bij de spreiding van buitenlanders over de stad. Hij ziet de spreiding puur als resultaat van de re novatie in de stadsvernieu wingsgebieden. Pikant detail daarbij is dat in het onlangs aangenomen be leidsplan voor het basison derwijs wel degelijk uitge gaan wordt van een sprei- Gemeente gaat eigen afval beter bekijken Schiedam Een gescheiden inzameling van afvalstoffen heeft de 'sterke voorkeur' van de gemeente Schiedam. Dat schrijven- burgemeester en wethouders op vragen van PPK-raadslid Herman Noordegraaf. Deels gebeurt dat gescheiden ophalen van opnieuw te gebruiken grondstoffen in het afval al, volgens het college. Verdergaande mogelijkheden worden door de openbare nutsbedrijven (ONS) onderzocht. Vlaardingen „We hebben nu al weer vijf kwartier ver prutst. Allemaal van die zinloze vragen, wat schieten we daar mee op?" De eerste algemene informatiebijeenkomst voor het verkeerscirculatieplan binnenstad stond opnieuw voor een aanzienlijk deel in het teken van de, als randvoor waarde gepresenteerde, inspraakprocedure. Hierover kan derhalve niet meer gepraat worden en dat dit toch gebeurde stoorde enkele aanwezigen nadrukkelijk. De plangroep achter de tafel, met ambtenaren Ruud Blom en Wim van Pelt aanvankelijk als woordvoerders, kon zich met name het eerste uur be perken tot het verhaal dat het tijdschema inderdaad aan de krappe kant was, maar wijzi gingen niet meer mogelijk wa ren. Om die reden liet een groot aantal binnenstadsonder nemers begin deze week we ten niet aan de inspraakrondes deel te nemen en een eigen procedure te zullen starten. Toch waren een kleine vijftig mensen (waaronder een dele gatie ambtenaren) naar de in formatieavond gekomen. De opbouwwerker van Vlaar dingen-Centrum, Leo van Gerwen, hield zich ook na drukkelijk bezig met de in spraakprocedure. „De verhou ding is heel vreemd. De in sprekers krijgen twee maan den, terwijl de gemeente ver volgens vier maanden de tijd heeft om alles rond te krij gen." Die krappe tijdspanne zat ook hem dwars: „Vergeet niet dat we het hier hebben over mensen die bet plan 's a- vonds kunnen bekijken en dan meteen de consequenties op een rijtje moeten zetten," Veel meer woordvoerders gin gen in die richting. De heer Zondag namens Vroom Dreesmann: „Ik heb hier een maand voor nodig. Mijn direc tie wil dit plan in zien. Dat kan volgens dit schema hele maal niet, U maakt ons mond dood." Deze problematiek geldt vol gens hem ook voor de Hema en C A. Ambtenaar Wim van Pelt gaf echter de garantie dat de wensen van insprekers tot 24 november ingebracht mogen worden. In januari is de inspraakprocedure echter ten einde. Iets dat als rand voorwaarde is gepresenteerd en waar in het extern voor overleg op 13 november 1980 al toe besloten zou zijn. „Dit staat niet meer ter discussie," stelde Van Pelt Hierop wilde inspre ker De Jager graag weten wanneer dat dan wèl gesprek sonderwerp is geweest Van Pelt „U heeft tot vorige week kunnen ageren. Op 13 novem ber is hier al over gesproken en er zijn geen grote verande ringen aangebracht" Na de pauze kon iets nadruk kelijker op het eigenlijke ver keerscirculatieplan (VCP) worden ingegaan. Hierbij kwam onder meer het sïuip- verkeer in de Oosterstraat ter sprake. Ook die problematiek werd in de planvorming mee genomen. Op de gang van het Vlaar- dingse stadhuis stond Jan Bul- va: de meest actieve inspreker en sinds kort 'inspraakweige- raar'. Hij was naar de commis sie financiën geweest en werd toch nieuwsgierig. In de dis cussie over de procedure dacht hij zijn gelijk bevestigd te zien. „Zinloos zo'n avond. Zorg voor een goed draaiboek, dan is ze ventig procent van het werk al achter de rug." Hij gelooft heilig in de inspraakprocedure die de 'weigeraars' zelf zijn ge start Zie hiervoor pagina 3. Volgens het college is ook het openen van een zogenaamde kringloopwinkel een 'goede zaak'. Men acht het echter niet voor de hand liggend dat die winkel door de gemeente zou worden geëxploiteerd. Onder zocht wordt of de ONS in sa menwerking met een 'geïnte^ resseerde* instelling een derge lijk project zou kunnen star ten. Daarbij zouden al verre gaande contacten zijn tussen de openbare nutsbedrijven en het werklozenproject Trechter, Maar ook concrete acties kun nen volgens Scheeres van de gemeente worden verwacht als het om herbruik van grondstoffen gaat. Zo denkt het college over gescheiden in zamelen van oud papier voor herbruik. In zijn antwoord wijst het college erop dat 20 van het huisvuil uit papier be staat. Gescheiden inzamelen gebeurt in Schiedam al met glas; on langs nog werd het aantal glasbakken in de gemeente uitgebreid. In de toekomst zouden ook oude autobanden apart kunnen worden opge haald. Nu komt het Regelmatig voor dat particulieren die ban den zelf verbranden. Daar naast zouden boombladeren in de herfst kunnen worden ge bruikt voor composterïng. Het in ere herstellen van de schillenboer blijkt in de prak tijk nauwelijks een haalbare zaak, zo is de ervaring van het college. In het verleden heeft men slechts één schillenboer, kunnen vinden die binnen Schiedam aan de slag wilde. Het college is bereid om het aanbieden van schillen aan de schillenboer via de voorlich- tingsdpagina te stimuleren. Een onderzoek zal worden ge start naar de mogelijkheden voor Schiedammers thuis af val te composteren. Men denkt er zelfs over om een compost- bak beschikbaar te stellen aan Schiedammers die daar belangstelling voor hebben. Tenslotte willen burgemeester en wethouders uit milieu overwegingen aandacht beste den aan het inzamelen van ge bruikte olie, verfverdunner, medicijnen en fotochemica- liën. De verhuizing van het arbeidsbureau was een flinke operatie. Het personeel, versterkt met een spe ciale verhulsploeg, heeft er twee dagen werk aan gehad. een sollieïtatiebank voor werkgevers. De nieuwe stijl Schiedam Vandaag kon een ieder weer terecht bij het ge westelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord in de splinternieuwe vestiging aan de Laan van JBol'es. Woensdag en donderdag was het arbeidsbureau gesloten wegens de verhuizing van het oude houten gebouw aan de Valerius- straat naar het nog geen honderd meter verderop staande nieuwe pand. Directeur Van Lent liet desge vraagd weten dat de meeste cliënten goed op de hoogte wa ren van de verhuizing, maar dat er toch enkelen voor een gesloten deur hebben gestaan. Vooralsnog zullen de bezoe kers van het arbeidsbureau niet veel merken van de nieu we stijl van werken die het ar beidsbureau gaat invoeren. Bij het arbeidsbureau-nieuwe-stijl komt het accent meer te liggen op het eigen initiatief van de - werkzoekenden. Daartoe krijgt het arbeidsburau onder meer de beschikking over een beroepenboetiek en verschil lende info-hoeken waar werk zoekenden terecht kunnen. Ook de vacaturebank blijft ge handhaafd en verder komt er zal geleidelijk worden inge voerd. omdat directe invoering een te grote belasting voor cfe circa vijftig personeelsleden zou betekenen. Eind van dit jaar of begin vol gend jaar zal het nieuwe ar beidsbureau officieel worden geopend. Directeur Van Lent zoekt momenteel naar een ge paste hoogwaardigheidsbekle der die de openingshandeling kan verrichten. Genoemd wordt Joop den Uyl, die als demissionaire minister van so ciale zaken verantwoordelijk is voor alle arbeidsbureau's. Of de PvdA'er dan nog aan het bewind is, is de vraag... Vlaardingen Zo'n vijftig gemeenteambte naren waren gisteravond naar de raadscom missie voor personeelszaken in het stadhuis gekomen om blijk te geven van hun veront rusting over de aantasting van arbeidsplaat sen binnen het gemeentelijk apparaat „We moeten oppassen dat het personeelsbeleid niet ondergeschikt wordt aan het financieel beleid", verwoordde Abva/Kabo-woordvoer-. der Cor de 2wart. De ambtenaren maken zich ongerust over een sluipend verlies van arbeidsplaatsen door de slechte financiële situatie van de ge meente. Zij vrezen dat vacatures ongemerkt niet zullen worden opgevuld, automatisering op den duur arbeidsplaatsen gaat kosten en privatisering van het gemeenteapparaat door de inschakeling van externe krachten. Zo polste verantwoordelijk wethouder Cees Bot (CDA) de raadsleden gisteren over de inscha keling van een externe kracht die de kantine op het stadhuis zou gaan leiden. Evenals de ambtenaren waren ook de raadsleden daar fel tegen, waarop wethouder Bot verklaarde dat hij zou afzien van het plan. ABVA/KABO-woord voerder zei dat de amb tenaren al veel ingeleverd hebben: op tele foonkosten, autovergoedingen en door beper king van overwerk. „Waarom wordt dat geld niet besteed aan arbeidsplaatsen?" hield hij de commissie vragenderwijs voor. 1 JL Dit nieuwsblad, l waarin u al het nieuws uil eiqan omgeving kunt vinden, wordt 1 ronder extra koslenbeiorgd.nl combinatie met het Rotter dams Nieuwsblad. I «aa10" P^CS' OOU? •tele*0*"- t?A ding van buitenlanders. In een interview met onze krant zei wethouder Herman Posthoorn toen dat het sprei- dingsbeleid echter van vrij willigheid uitging. De Haagse Post legt in het artikel over Schiedam-West een verband met het sprei- dingsbeleid dat door de ge meente Rotterdam is afge kondigd. Daar kwamen toen onmiddellijk enorme protes ten tegen, vooral uit kringen van buitenlanders. Het arti kel in het weekblad brengt de terughoudendheid van Te Loo en Taverne daarmee in verband. Als de burgemeester door het weekblad wordt gevraagd naar een prioriteit in het be leid ten aanzien van de bui tenlanders antwoordt hij na j een lange stilte: „Ik weet niet of je naar eert of óf kunt, I hoor. ïk kan wel zeggen: op- j bouwwerk, maar met even- j veel recht kan ik zeggen: de vrouw. Of: alfabetisering, het* één kan, denk ik, niet zonder het ander. Je moet het alle maal synchroon laten lopen." Huisvestingswethouder Riet Taverne laat in het week-, blad weten dat de uitplaat sing van buitenlanders uit West en Oost naar Nieuw- land met strubbelingen ver- loopt. Taverne in het opinie-, blad: „Als wij een buiten lands gezin plaatsen in een straat waar tot dan toe geen buitenlanders woonden, krijg j ïk steevast tien brieven. .'Wij willen hier geen Turken, ze verzieken de boel'..." Vlaardingen Morgen-1 avond wordt in de Grote1 Kerk de jaarlijkse herden- king van de kerkhervor- ming van 151*7 gehouden. Aan de herdenking wordt; meegewerkt door de Ne-pl derlands hervormde kerk, de christelijk gerefor- j- meerde kerk en de gere formeerde gemeente tea Vlaardingen. Na een openingswoord door christelijk gereformeerd pre- dikant B. de Romph zal de hervormde dominee Trouw- borst een inleiding houden over het thema 'reformatie J en schriftgezag'. i Een slotwoord zal worden gesproken door dominee Ha- 1 rinck van de gereformeerde;' gemeente te Den Haag. Aani het muzikale deel van dej avond gezongen wordt on- I der meer het Lutherlied 1 wordt meegewerkt door de verenigde koren 'Ethan', I 'Euphonia' en 'Vlaardingen'. 1 Aan het eind van, de bijeen- komst, die om acht uur be- j gint, wordt een collecte ge-1 houden, waarvan de op brengst is bestemd voor de bijbelverspreiding in Honga rije. 'Waarom extra medewerker niet meer nodig?' Vlaardingen Het Stedelijk Overleg: Migranten (STOM) is hoogst ontevreden over de door de ge meente Vlaardingen gedane aanvraag voor extra bestuurskosten ten behoeve van het te voeren min derhedenbeleid. „Met veronrusting en teleurstel ling" hebben zij hier kennis van genomen. De kritiek van het STOM richt zich met name op het ontbreken van iedere vorm van inspraak en de besteding van het bedrag. Een woord voerder van de overleggroep zette gisteravond tijdens het sprekershalfuur in de com missie financiën de aanvra gen van 1981 en 1982 naast el kaar. Stond voor dit jaar het verzoek om een extra mede werker op het bureau wel- zijnsaangelegenheden ten be hoeve van het minderheden beleid genoteerd, voor het komend jaar schijnt die be hoefte verdwenen te zijn. Het STOM is er van over tuigd dat er in Vlaardingen een dringende behoefte be staat aan een extra ambte naar die zich uitsluitend met de coördinatie van het min derhedenbeleid bezig houdt. De Tijdelijke Rijksbijdrage regeling van het Ministerie van Binnenlandse Zaken zou volgens de stedelijk overleg groep bedoeld zijn als ver goeding ten behoeve van een extra inspanning van de ge- meente voor minderheden. Iets waar in de aanvraag on- 1 voldoende blijk van zou zijn gegeven. Wethouder IJsbrand van der Velden stelde gisteravond dat de gemeente Vlaardingen zich netjes aan de door het ministerie uitgevaardigde richtlijnen heeft gehouden. „Dat heeft geresulteerd in deze aanvraag. Het is niet anders, daar moeten we ons bij neerleggen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1