STAD/STREEK Ex-insprekers maken hun eigen plannen m I loomsoos kan het nu ook met de ouderen wel vinden gaat Krakende Niemvland- jongeren gaan te rade bij fracties Het stedelijk rasidgeheuren zelfde standpunt Jongerensociëteit na één jaar toe aan uitbreiding iH m§ STEEN BRONS NR.54 vrijdag 30 oktober 1981 VD/SC/WW Vlaardingen De groep van 60 insprekers die deze week heeft laten weten, niet mee te doen aan de in- spraakprocedure voor het verkeerscirculatieplan, gaat buiten alle procedures om haar eigen plannen ontwikkelen. De bedoeling is om de komende maand een compleet alternatief voor een verkeers circulatieplan te maken, dat vervolgens aan het col lege van B en W en de gemeenteraad zal worden aangeboden. „We zijn niet van plan om het bijltje er helemaal bij neer te gooien: daar is de zaak inder daad veel te belangrijk voor." meent Jan Bulva, een van de mensen uit de groep. „Maar we voelden er helemaal niets voor, ons in te passen in die inspraakprocedure, waarin al zoveel vast ligt dat we het ei genlijk alleen nog maar over de kleur van de paaltjes kun nen hebben. En dat tenvijl we over de randvoorwaarden he lemaal niet hebben kunnen meepraten, omdat het in de in spraakverordening genoemde extern vooroverleg .niet ge houden is," Grove fouten De groep, waarin naast de vroegere 'meerderheidsgroep' uit de procedure voor de par keergarages ook mensen zit ten, die in die periode een af wijkend standpunt over de lo catiekeuze Innamen, is het volstrekt oneens met de bewe ring dat er alleen maar wat schoonheidsfoutjes in de te volgen procedure zitten. „Het zijn geen schoonheidsfoutjes, maar grove fouten. Door de randvoorwaarden die de ge meente eenzijdig aan de in sprekers oplegt, is ons bij voor baat volledig cle mond ge snoerd. Inspraak heeft op deze termen volstrekt geen zin. Als zonder ons wordt beslist over de voorwaarden, en als uit die voorwaarden duidelijk blijkt dat er niet meer in te spreken is, dan doen we liever hele maal niet mee!" Bulva geeft aan dat hij best be reid was geweest om met de gemeente tot een compromis te komen, als de gemeente hen in de gelegenheid had gesteld in één extra avond nog over de randvoorwaarden te pra ten. „Maar ze hebben ons daar zelfs niet de gelegenheid voor gegeven. We wilden bij de laatste commissie voor in spraak aan het spreekhalfuur meedoen, om op zo'n extra avond op zijn minst aan te dringen, maar daar werden we als kleine kinderen wegge stuurd, omdat het onderwerp niet op de agenda stond. Ja, dan houdt het voor ons ook op, natuurlijk." Ceen poot „Toch hehben we er in de vol gende vergadering weer op aangedrongen. Zelfs raadsle den vroegen op die laatste bij eenkomst om nog wat ver schuivingen, om de insprekers wat meer tijd te gunnen, maar zelfs die kregen geen poot aan de grond." Inmiddels heeft het college van BenW in een antwoord brief aan de groep laten we ten, het te betreuren dat men niet aan de inspraak wil mee doen. Het college probeert wel een kleine opc^'ng in de rich ting van de groep te maken door aan te geven, bereid te zijn de inspraakprocedure iets op te rekken, als „gezien de positieve inbreng van de in sprekers de gestelde termijn op zwaarwegende bezwaren stuit." tfïhittifi Een jongerencentrum is hard nodig in Schiedam-Nieuwland. Burgemeester en wethouders konden woensdagavond uitleggen waarom de Mastenbroekschool geen geschikte plek hier voor is. 'Schiedam De Nieuw- land-jongeren, die ander halve week geleden het gebouw van de voormali ge Mastenbroekschool hebben gekraakt, zijn vooralsnog niet van plan hun actie op te geven. Zij hebben inmiddels contact gezocht met enkele frac ties in de Schiedamse ge meenteraad. De jeugd van Nieuwland be zette vorige week maandag het al zo'n anderhalf jaar leeg staande schoolgebouw aan de De Rleesterstraat. Zij vinden dat er lang genoeg gewacht is op een jongerencentrum in die wijk. De hier, met name het laatste half jaar, uit voort- loeiende baldadigheden, ster ken zelfs de jeugd (de direct betrokken dus) in de gedachte dat een dergelijke voorziening de hoogste prioriteit verdient. Een delegatie van de VVD heeft al een gesprek gehad met de Nieuwland-jongeren. Van die kant werd begrip ge toond voor de actie. Van de zijde van het CDA waren soortgelijke woorden te horen. Volgens raadslid Luud Snel hebben de jongeren „heel te vreden" de gespreksruimte verlaten. Hij signaleert, zonder het met zoveel woorden te zeggen, dat de wijk Nieuwland in het verdomhoekje zit. Ook hïer zijn de verzoeken om een opbouwwerker namelijk nog altijd niet gehonoreerd. Een oplossing voor de jonge- renproblematiek zou, ook vol gens hem, de realisering van het open jongerencentrum Schiedam-Noord kunnen zijn. De plaats die hiervoor gekozen is (tegenover sporthal Margriet) ligt namelijk dichter bij Nieuwland dan Groenoord. Woensdagavond brachten bur gemeester en wethouders een wijkbezoek aan Nieuwland. In de Thorbeckeschool kon wet houder Herman Posthoorn nogmaals zijn reeds eerder ge ventileerde ideeën over de ac tie kwijt. Een actie die, vol gens hem, zinloos is omdat de gemeente het schoolgebouw hard nodig heeft. 1 Schiedam Na precies één jaar kunnen de jongeren en de volwassen gebruikers van centrum De Kreek elkaar wel weer vinden. In het begin was het niet gemakkelijk. De ou deren verklaarden jongerenwerker Hans Waltmans voor gek. toen hij vorig jaar de jeugdsociëtcit Roomsoos opzette. Men was bang voor nieuwe bonje, zoals vroeger, toen er nogal eens een ruit sneuvelde in het wijkgebouw aan de Lange Haven 92. Maar de praktijk was anders: volgens Hans Waltmans zelf zijn er ïn het gehele afgelopen seizoen geen vernielingen aangericht, de ouders zijn met de jongeren zelfs langzamerhand ver trouwd geraakt en zij nemen het zowaar voor de jeugd op, nu de bewonersvereniging Schiedam-Centrum er de laat ste tijd op afgeeft, omdat de jongens en meisjes herrie zou den maken en schade zouden veroorzaken. Volop reden dus voor De NCRV zet Schiedam I in 't zonnetje Schiedam De NCRV be- steedt maandagavond in het radioprogramma 'Bij de tijd' aandacht aan de nota 'De toe- passing van zonneenergie in de gemeente Schiedam', waar- mee de Schiedamse gemeente- raad afgelopen maandag heeft ingestemd. Het NCRV-pro- gramma wordt uitgezonden via Hilversum 2 en begint'om negen uur 's avonds. Kreek om morgenavond het eenjarig bestaan van de Room- soos te vieren, zij het dat dit prille jubileum bescheiden plaatsheeft. De medewerkers krijgen één gratis rondje. Het zijn er twaalf, voor het groot ste deel afkomstig uit de Slachthuisbuurt, want het was vorig jaar in dat deel van Schiedam-West waar de mees te behoefte bleek te bestaan aan een jeugdcentrum. Zeven tig procent van de bezoekers van de Roomsoos komt uit Schiedam-West. Volgens een van hen, Nelly van Leeuwen, is er vanuit de Slachthuisbuurt nog altijd dezelfde belangstel ling als een jaar geleden het geval was. De andere dertig procent: die komt uit Nieuwland, waar een aantal jongeren pas de Masten broekschool heeft gekraakt om ook daar een jongerencentrum te vestigen. Volgens Hans Waltmans is er geen sprake van een concurrentiepositie, „De jongeren uit Nieuwland kunnen hier in de Roomsoos terecht, maar dat is natuurlijk maar eenmaal in de week. En binnenkort starten we wel met een filmclub en een toneel club, vanuit de nieuwe socië teit De Huiskamer, maar ook dan nog zitten zij niet de hele week onder de pannen en dat is natuurlijk hun bedoe ling. Wij uit De Kreek hebben dan ook. gezegd: jongens, suc ces met die kraakactïe» hou vol!" Hans Waltmans, die een jaar geleden bij De Kreek kwam de formatieplaats van club huisleider Kees van Mil werd bij zijn aanstelling als opbouw werker in de wijk omgebogen in die van een jongerenwerker door Kor Kegel en Waltmans solliciteerde er naar is tevreden over de resultaten van de Roomsoos, alle kritiek van de bewoners vereniging ten spijt. Hij kan zich voorstellen dat men in de binnenstad er niet zo gelukkig mee is, dat de jeugd uit een an dere wijk er moet worden op gevangen, maar er is tevens de problematiek van het ontbre ken van een jongerencentrum in Schiedam-West. Wijkcen trum De Bever leent zich qua accommodatie niet voor jonge renwerk, vindt Waltmans. De geluidhinder zou in de voor malige kleuterschool te groot worden. „Goed, voor de buren hier is het ook niet altijd een pretje ,dat wij hier met een polonaise lopen te dreunen," zegt Walt mans, „maar in plaats van rea geren, zoals de bewonersvere niging dat nu doet met een of ficiële brief aan de gemeente, kan je het natuurlijk ook doen zoals onze directe buurman, Leo de Rijke. Die belt gewoon, als het op een zaterdagavond wat te hard gaat doorklinken, in de trant van: jö. Hans, zet die bas wat zachter, jij een lol lige avond, ik ook een lollige avond! En dat doen we dan! Prima relatie met Leo hebben we zo. Die brief van de bewo nersvereniging over ons is trouwens tegen de afspraken xn. Toen zij met klachten kwa men, hebben we afgesproken: geef ons nog twee maanden, dan zuilen we proberen er nog beter op te letten dan wij al deden. En dan toch zo'n brief, dat snappen we niet." Hans Waltmans meent dat de bewonersvereniging een hetze voert tegen alles wat muziek maakt. En als er sprake is van vandalisme in de binnenstad, dan vindt hij dat de vereni ging niet automatisch moet wijzen naar De Kreek, want er lopen in het centrum meer jongeren rond dan die naar de Roomsoos komen. Hij wijst erop dat de medewer kers van de sociëteit er zelf achterkwamen dan hier en daar gaten in het dak zaten, die gedicht kunnen worden om de geluidhinder te beper ken. „Wij staan op het punt dat te doen. Maar je wordt er even niet goed van, als je dan ineens die kritiek krijgt Je zou bijna geneigd zijn om de boel dan maar zo te laten als het was. Maar we zullen rede lijk blijven." Toonbeeld, de kunstrubriek voor de regio Nieuwe Waterweg-Noord. Redactie Kor Kegel. Acties en reacties graag voor woensdag—rond het middaguur—op de Vlaardingse redactie van deze krant. Telefoon 35.05.57. Rudolf Thijssing komt met zijn poppenshow in de Teerstoof. PEDAGOOCHELAAK In. de Quibus treedt zondag middag de 'pedagoochelaar' Pieffie op. Suggereert de naam een pedagogisch, op voedend karakter van de goochelshow of gaat het ge woon om een kindergooche laar? Kinderen, die dat wil len weten, kunnen om half drie gaan kijken en de ouders mogen mee. Het belooft we) iets te worden, want muzika le ondersteuning wordt gege ven door Martin Hemminga en Manuel Celesten en dat zijn niet de eerste de besten. De Quibus is aan de Lange Haven 28 in Schiedam, 's Avonds treedt er de jazz- roekformatie Don Jules Pu- les Band uit Pijnacker op. KAZIMIR LUX Nostalgie bekruipt ons bij het programma van de Schie damse sociëteit QT! voor aan staande zaterdagavond. Weet u nog, Brainbox? Die groep had tien jaar geleden zo'n ei gen geluidje, met een gitarist als Jan - Akkerman en die zanger met dat hoge, tikkie eigenwijze stemmetje. Om die zanger handelt het Toen, in die jaren, had iedereen nog moeite met zijn voornaam Casimiersz, Kazimirz, Kazt- miers? en sinds hij zichzelf gewoon Kaz ging noemen, ging het bergafwaarts met de populariteit. Daarom niet minder mooi: Kaz Lux, zater dagavond om tien uur in QT!, Nieuwstraat 12. Lux treedt op samen met zijn oude mak ker John Sehuursma. RUDOLF THIJSSING Hij heeft de liefste, aardigste, zachtste stem die men zich van een man kan voorstellen: Rudolf Thijssmg. En met die 'stem verzorgt hij kinderpro gramma's. Zaterdagmiddag speelt Rudolf met zijn pop pen in het Zoldertheater in de Teerstoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam, en hij doet dat voor kinderen van vijf tot tien jaar, vanaf half drie. Hu- dolf Thijssing brengt een leuk, maar ook gemeen en griezelig verhaal rond het Mannetje Maneschijn, en hij zegt daarbij dat hij zichzelf in de karakters van al zijn pop pen helemaal kan terugvin den. Hij heeft dat allemaal in zich -en dat leren kennen, daar is 't hem om te doen. Het zoeken van Age KI niet per auto Vlaardingen Jos Naordhuizen heeft niet de indruk dat Age Klink in een Rolls Royce rondrijdt. Anders gezegd: de galerie houder van Kunst* in Holy vindt Age Klink een kunstenaar die in alle stil te, sober en bescheiden, zijn werk doet, maar die er materieel niet rijk van wordt. Tenslotte, de ont wikkeling in Klinks werk is zo gestaag, zo duidelijk waarneembaar, dat er geen modieuze trekjes in kunnen schuilen, maar dat er slechts sprake kan zijn van eerlijk werk. Dat, gepaard met het feit dat Age Klink een oud-Vlaar- dinger is, verklaart de brede aandacht die hem gegeven wordt in twee Vlaardingse galeries: die van Jos Noordhuizen aan de Johan Willem Friso- laan 70 in Holy, Kunst*, en die van de de culturele raad Vlaardingen aan de Oosthavenkade 8, de Ga lerie/Artoteek. De twee tentoonstellingen, die samen een beeld geven van wat Age Klink (41) door de jaren heen produceerde, lopen inmiddels alweer enige tijd en de grote belangstel ling ervoor mag gerechtvaar digd heten. Het gaat vooral om werk van de laatste vier jaar. In de Galerie/Artoteek vinden we voornamelijk schilderijen van de tegen woordig in Rotterdam wo nende Klink en in Kunst* zijn het met name gouaches en tekeningen. Al het werk verraadt de geleidelijkheid, waarmee Age Klmk zijn werk verdichten ging. Schil derde hij vroeger nog duide lijk figuratief, met tenminste als mensen herkenbare pop petjes, zij het in een bizarre lege ruimte, later bracht hij er met sliertige aanhangsels mutaties in, alsof alles met bindweefsel aan elkaar zat. En nog later was van de af zonderlijkheid der dingen in het werk helemaal niets meer herkenbaar, want wat je op een schilderij dan kon zien deed denken aan een doolhof, waardoor de kijker moest lopen om het rechte spoor van de herinnering te vinden. Wat nu uiteindelijk zich manifesteert in Klinks werk is daar weer een ver volg op. De tijd-ruimte-dia- grams hebben het doolhof Age Klink legt in zijn werk tijd en ruimte vast. verplaatst naar kosmische sferen, waar de oplossing moet liggen en misschien in toekomstig werk steeds meer naderbij komt. Hadden Kunst* en de Gale rie/Artoteek alleen dat re cente werk geexposeerd, dan was Klink geen recht ge daan. Het is vooral de hele ontwikkeling die zijn werk boeiend maakt en daarvan is in voldoende mate te zien. Jos Noordhuizen, die Khnk al een jaar of vijftien kent, voelde dat wel aan en kwam met de culturele raad van Vlaardingen overeen dat hij de organisatie 20U doen. Het resultaat mag er tot 8 no vember zijn. De Galcrie/Ar- toteek is elke middag geo pend van twaalf tot vijf, be halve zondag, en bovendien op vrijdagavond. Kunst* is ölleen zaterdag en zondag van een tot vijf uur vrij toe gankelijk en bovendien na telefonische afspraak: 010- 748266. Bellen mag gerust, Jos Noordhuizen offert er graag zijn vrije tijd voor op. KK Sursum Corda speelt toe naar 80-jarig bestaan De christelijke harmonieve- reniging Sursum Corda uit Vlaardingen geeft zaterdag avond haar najaarsconcert in de Harmonie aan de Schiedamseweg. Het Is voorlopig voor het laatst dat de vereniging met een ge heel afgerond programma komt, want daarna wordt het druk voorbereiden voor het tachtigjarig bestaan in 1982. Daarvoor zijn nieuwe muzikanten welkom, ten slotte hebben enkele leden Vlaardingen verlaten en daarmee ook Sursum Corda vaarwel gezegd. Zaterdagavond om kwart over acht begint het con cert. Op het programma staan de Tirolerkapel van Sursum, er is een bal na met dansorkest en voor die tijd kan men luisteren naar enkele mooie partituren, een serenade, een rasodïe en arrangementen van En- nio Morricone's filmmuziek. Het oudste monument dat Vlaardin gen rijk is staat bij het oude station aan de Parallelweg; tegenwoordig „Vlaardingen Centraal". De Kroningslantaarn werd in 1901 ge- plaats ter gelegenheid van de troons bestijging van Koningin Wilhelmina, drie jaar daarvoor. Qp 31 augustus 1893 werd de achttienjarige vorstin officieel ingehuldigd. Speciaal voor die gelegenheid ontwierp de Delftse kunstenaar K.Cramer een vijfarmige bronzen lantaarn waarop een bronzen plaquette bevestigd werd waarop te lezen is: „Ter herinnering aan de troonsbestijging van Koningin Wil helmina" en „18W98 31 Aug". Het metaalwerk werd uitgevoerd door de Rotterdamse firma F.W.Braat en het geheel werd geplaatst op een hardstenen voetstuk, dat voorzien was van twee waterspuwende leeuwen koppen en kleine bassins. De lantaarn heeft sinds de reorganisa tie van het stationsplein een verdien de ereplaats.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3