SCHIEDAMSCHE COURANT Nog steeds ruzie over waarborgsom Jfjfl CDA wil andere prioriteiten Jeugdcen tra Je betwist beëindiging subsidie Ook centrumbewcsners niet eéns met korte inspraak Ik -neem^ dêjbroef Plaatsing brug: takel-spektakel bi j bibliotheek VZZ'*"- Nu al rotjes: knalrecord! Vertrouwenscrisis: vergaderingen opgeschort Nieuwe analyse van zachte sector en onderwijs9 Procedure VCP centrum: Amnesty krijgt snel expositie ONBEPERKT TONG ETEN 27.50 1 I Donderdag 5 november 3981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - JOSde jaargang no. 217 4 P AC IN A'S VUmrdingen Gemeente en ondernemers zijn het nog steeds niet eens ge worden over de hoogte van de waarborgsommen die bedrijven aan het ge meentelijk energie bedrijf moeten betalen. Het leek er op dat beide partijen overeenstemming hadden bereikt, maar onlangs heeft de Organisatie van Vlaardingse Ondernemers (OVO) om een status quo in de kwestie gevraagd. Reden voor de OVO om een status quo te verzoeken is een aantal beschuldigingen van wethouder IJsbrand van der Velden aan het adres van een tweetal bestuursleden. Volgens Van der Velden zouden de twee de waarborgsommen wel gewoon betaald hebben terwijl zij hun leden juist opriepen dat als protest niet te doen. De on dernemers verloren het ver trouwen in hun bestuur, dat het daarna raadzaam achtte de onderhandelingen over de waarborgsommen met de ge meente voorlopig op te schor ten. De OVO zegt bereid te zijn de onderhandelingen te hervatten wanneer de wethou der zijn beshuldigingen heeft ingetrokken. De gemeente stelde vorig jaar de waarborgsommen vast op vier termijnen. De OVO kwam met een tegenvoorstel van twee maanden, maar toen de gemeente dat wilde accep teren kwamen de onderne mers met een termijn van een maand op de proppen. De pas gekozen OVO-voorzit ter Jan Bulva, een van de twee beschuldigden, zegt zijn buik vol te hebben van de waarborgsommen. „Er wordt een politiek spelletje gespeeld; een spelletje met briefjes en woordjes dat ik nu zat ben. Sinds de actie is gestart heb ik geen enkele maal een waar borgsom betaald. Ja, jaren ge leden. Dat klopt. Maar dat heeft hier toch niets mee te maken De wethouder heeft me gewoon zwart proberen te maken bij mijn achterban." De plaatsing van de negen ton zware loopbrug over de Havenstraat was gisteren een spectaculair gezicht. Schiedam Een reusachtig karwei is gisteren geklaard boven het wegdek van de Havenstraat. Op enkele me ters hoogte is een 9000 kilo zware loopbrug geplaatst tussen het pand van de pro vinciale bibliotheekcentra les en de nieuwbouw aan de overkant van de Haven straat. De loopbrug, waar van het middengedeelte vijftien meter lang is, werd kant en klaar afgeleverd en in één ruk aangebracht De takelwerkzaamheden oog stten veel bewonderende blikken van voorbijgangers. De loopbrug, in totaal 21 meter lang. vormt straks de functionele verbinding tus sen de nieuwbouw, waar de bibliotheektechnische afde lingen komen, en het be staande pand. waar de over- head-diensten komen te zit ten, maar dat dan nog wel eerst verbouwd moet wor den. Volgens Henk van Goor, woordvoerder van de vere nigde provinciale biblio theekcentrales Zuid-Hol land (VPBC), zal de nieuw bouw in maart 1962 opgele verd kunnen worden. De bouw is uiterst moeilijk ge weest, door zware onderhei- ïngen nabij de Spuisluis. Als in maart de verhuizing kan plaatsvinden, duurt het nog een week of tien voordat de verbouwing van het huidige hoofdkantoor klaar is, en dan. begin juni, kan de ver huizing van de overhead- diensten beginnen. Henk van Goor verwacht dat de officiële opening en de fees telijkheden in september '1982 kunnen plaatshebben. Schiedam Nu al knallen de rotjes op verscheidene plaatsen in Schiedam. Volgens de poli tie gaat het om een knalre cord: nog nooit is zo vroeg voor de jaarwisseling vuur werk afgestoken. Een speur tocht naar de illegale leveran ciers is reeds ingezet Vooral in de binnenstad ren bewoners zich dood. die plaats worden de rotjes het meest frequent gehoord. Café-eigenaar Ruud van den Heuvel: „Het wordt steeds vroeger in het jaar. Leuk voor de dieren! Mijn hond is niet meer onder de bank vandaan te krijgen!" I erge- d. Op es ook Luuk Peeters, bewoner van de Gedempte Baansloot, heeft zelf ook een hond, met dezelf de angst voor vuurwerkgek- naL „Dat gedoe, dat houdt dan aan tot eind januari. Drie maanden Lang, een héél kwar taal, heeft dat beest geen le ven! Ik heb al tegen een paar van die jongens gezegd: rot op met je rotjes, anders knal ik jou de lucht in!" I ADVERTENTIE PvdA- fractie igt lam Schiedam De PvdA-fraetie in Schiedam vergadert voorlopig niet meer. Gisteravond om elf minuten over half twaalf deelde fractievoorzitter Gé Brouwer de achterban plotseling mede, dat voorlopig alle vergade ringen worden opgeschort. Directe aanleiding is de pu blicatie in onze krant van dinsdag over het conflict, dat binnen BenW over het opbouwwerk is ontstaan. Dit heeft geleid tol een bijzonder ernstige vertrouwenscri sis binnen de PvdA-gelederen, die ongetwijfeld koppen zal kosten. Met zijn late mededeling heeft Brouwer niet alleen de leden op de jaarvergadering, maar zelfs zijn eigen fractie in onge kend hoge mate verrast. Stom verbaasd reageerden enkele fractieleden. Ook gezagheb bende leden toonden zich fu rieus en onthutst Oud-Rijn mondgecommitteerde Arie van Dijk: „Ik voel mij vol strekt voor joker gezet. Een hele avond hebben wij zitten vergaderen, over de futielste details, en dan moeten wij op zo'n tijdstip nog eventjes horen dat onze vertegenwoordiging in de gemeenteraad het niet meer doet!? Dit is belachelijk. Politiek staan wij op onze kop. Ik vind dit ronduit schunnig van de fractie." Ook Jan Vleezenbeek, een 'co ming man' in de PvdA, was laaiend. „Ik ben volstrekt ver bijsterd. Vanavond hebben wij in de vergadering nog allerJei dingen afgesproken, dat bij voorbeeld de fractie in zijn volgende vergadering enkele punten zou aansnijden. En dan moeten wij op de valreep nog vernemen, dat die vergadering er helemaal niet meer is?" In de wandelgangen spraken PvdA'ers van een ongehoorde blunder van fractieleider Brouwer. Van Dijk zei keihard geen zin meer te hebben „naar dit soort vergaderingen te gaan". Het commentaar van Hans Bakker, afdelingsvoorzitter v?.. de PvdA-Schiedam, was na afloop van de vergadering: ,,Ik ben met stomheid gesla gen, dus heb ik geen commen- aar." Bakker kondigde de achterban aan, dat dit een zaak wordt tussen fractie en afdelingsbestuur. Brouwer had zijn schokkende mededeling ingeleid door de leden te herinneren aan een motie van afkeuring, die op 24 juni van dit jaar door de ach terban werd aangenomen en waarin men zich kwalijk uit liet over het zogenaamde lek in de partij, dat vertrouwelijk heden uit de school zou klap pen. Dat 'lek' is nooit gevon den. Brouwer meende dat deze week die motie is genegeerd, nu de rel over het opbouw werk naar buiten is gekomen. „Dat is beschamend en fru strerend, en ronduit schunnig. Zo kan de fractie niet langer fungeren. Ik schort daarom alle fractievergaderingen voorlopig op," Vanavond zou''de PvdA-frac- tie bijeenkomen. Een raadslid, na afloop: „Fijn, eindelijk eens een avondje vrij." Een ander PvdA-lid schertste dat, zodra de informateurs De Galan en Halberstadt klaar zijn in Den Haag, zij naar Schiedam moe ten afreizen om de breuk in de Schiedamse PvdA te lijmen. \'x Hans Bakker, voorzitter PvdA-Schiedam: ...met stom heid geslagen... Vlaardingen Aan de basisvoorzieningen, zoals bestrating, onderhoud wo ningen, plantsoenen en singels, dient de hoogste prioriteit te worden gege ven. De CDA-fractie in de Vlaardingse gemeente raad zal zich hier tijdens de begrotingsbehandeling van volgende week kei hard voor inzetten. Vast liggende zaken in de zoge naamde 'zachte sector' zouden echter opnieuw geanalyseerd en wanneer nodig geschrapt moeten worden. Hierbij wordt ook aan de onderwijssec tor gedacht. Tijdens de gisteravond gehou den ledenvergadering van de christendemocraten liet frac tievoorzitter Jo Schriel al we ten wat de standpunten van zijn partij volgende week zul len zijn. Schriel analyseerde gisteravond voornamelijk de financiële situatie van de ge meente Vlaardingen. Halver wege dit jaar kwam de mede deling van het ministerie de bijdrage in het gemeentefonds te verlagen. Iets dat Vlaardin gen 800.000 kostte. De gevol gen waren ingrijpend. Het ge meentelijk investeringsplan moest er ernstig onder lijden en even later kwam ook de fel bekritiseerde 'vijf procentsope- ratie'. Onlangs was er bet be sluit in de diverse commissies het eigen beleid te analyseren. De bedoeling was duidelijk: overbodige posten zouden ge schrapt moeten worden. „Dat geldt voor alles/stelde Jo Schriel gisteravond nadrukke lijk, „maar het onderwijs is -wr -m -m -m 0 Schiedam/Vlaardingen On dersteunende activiteiten voor zondagsscholen en jeugd- bijeenkomsten in Schiedam en Vlaardingen mogen niet in ge vaar komen, zei gistermiddag Bas Overbeeke, penningmees ter van de stichting tot in standhouding van de vrijzin nig christelijke jeugdcentrale Zuid-Holland. Hij hoopt daar om dat provinciale staten van Zuid-Holland in hun eerstvol gende vergadering niet in stemmen met het voorstel van gedeputeerde staten (GS) om de subsidie te beëidigen. Over beeke zou het kwalijk vinden als dat wèl gebeurde, want volgens hem is de provincie zelf verantwoordelijk voor de 'instorting' van de jeugdcen trale: „De provincie heeft ons feitelijk de nek om gedraaid." De stichting is in 1977 afge splitst van de landelijke orga nisatie en dat gebeurde vol gens Overbeeke op aandrang van het provinciebestuur, om dat subsidiegelden binnen de provincie moesten blijven. Maar een jaar later, toen de Zuidhollandse stichting een feit was geworden, leek het beleid omgekeerd en richtte de provincie zich op de lande- Vlaardingen De weerstand tegen de korte inspraakproce dure, die de gemeente gaat houden voor het verkeerscir culatieplan (VCP) in het cen trum, wordt steeds groter. Gis teravond hebben een groep be woners van het centrum en le den van kleinere groepjes die zich al met het verkeer in de binnenstad bezighielden op een vergadering in buurthuis De Haven laten merken, het niet eens te zijn met de manier waarop de gemeente de gele genheid geeft op de plannen in te spreken. Eerder deze maand -liet een groep oud-insprekers uit de procedure voor de par keergarages al weten, niet aan die officiële inspraak mee te doen. Die zogenaamde 'meer der heidsgroep', aangevuld met andere mensen, gaat onder lei ding van Jan Bulva aan een eigen plan werken, dat later aan de gemeente zal worden aangeboden. De afkeuring over de te korte inspraak was ook gisteravond vrijwel algemeen. Ook was men het met bepaalde onder delen uit de randvoorwaarden die door de gemeente zijn ge steld totaal oneens. Toch trok niet iedereen dezelfde conclu sie als de eerder genoemde groep van Bulva, omdat velen toch vonden dat ze, als ze aan de gemeentelijke inspraak niet zouden meedoen, de informa tie vanuit de gemeente zouden missen. Sommige van de aan wezige bewoners zullen daar om wél aan de 'echte' inspraak deelnemen, terwijl anderen zich bij Bulva zullen aanslui ten. De beide stromingen hebben afgesproken dat ze, buiten de gemeentelijke inspraakproce dure om, regelmatig alle bij de zaak betrokken belangstellen den bij elkaar zullen halen, in de vorm van een soort perio diek extern overleg. De bedoe ling is om de 'echte inspraak- groep' en de 'Bulva-groep' (om ze gemakshalve zo maar even te noemen) regelmatig in het buurthuis bij elkaar te bren gen, om eikaars vorderingen te bespreken. Het komt er dus op neer, dat op die manier alle betrokkenen heel wat uitge breider kunnen vergaderen ovet^de verkeersplannen, ook al gebeurt dat dan zonder de officiële medewerking van de gemeente. lijke organisatie, hetgeen re den was om de subsidie 'af te bouwen'. Overbeeke: „Slechts als CRM ons zou erkennen, wilde de provincie doorgaan met de subsidie. Maar CRM deed dat niet, omdat de lande lijke organisatie er al was. La ter heeft de Arob-rechter ons beroep tegen stopzetting van de subsidie terugverwezen naar provinciale staten, die daar nu een uitspraak over moeten doen." Overbeeke geeft toe dat door deze verwikkelingen het jeugdwerk geminimaliseerd is. In Schiedam draait de plaatse lijke onderafdeling alleen nog op zaterdagmiddag en zater dagavond in het gebouw van de Nederlandse protestanten bond aan de Westvest en in Vlaardingen ia er alleen op woensdagavond nog wat te doen in een ruimte naast de Harmonie aan de Schiedamse- weg, die de onderafdeling daar heeft gehuurd van de gerefor meerde jongeren. Provinciaal penningmeester Bas Over beeke, hoewel hij in Schiedam woont, is leider van de Vlaar dingse onderafdeling. De meeste activiteiten vinden volgens hem nog in het West- land plaats. Daar worden af en toe jeugddagen gehouden. Overbeeke verwijt de provin cie dat het ledenbestand in de laatste jaren is ingestort, hoe- welwolgens hem de aantallen hoger zijn dan in bet betref fende GS-voorstel staat ver buiten schot gebleven. Dat is echter wel twintig procent van onze begroting. En juist in deze sector zitten zo veel rand- woorwaarden. Bekijk die eens op hun effecten." Hij ziet de dreiging van een totale mis lukking van deze analyse. „Ik kan me goed voorstellen dat ze in andere sectoren ook niet meer staan te trappelen, al zou ik het wel jammer vinden." Het CDA ziet een beknotting op het personeelsbestand als een noodzakelijk ic^~. Bij voor keur door verschuivingen. Maar in ieder geval zou een aantal gebieden in de 'zachte sector' geanalyseerd en wan neer noodzakelijk geschrapt moeten worden. „Moet je be strating maar een jaar uitstel len of is het mogelijk bijvoor beeld twee buurthuizen m het Centrum bijeen te voegen. Maar die klagen afzonderlijk al dat ze te weinig geld krij gen. Voor die afweging zie je geplaatst", aldus Jo Schriel. Hier moet volgens zijn fractie wèl „uitermate voorzichtig" mee omgegaan worden, waar bij zijn partij kiest voor „de noodzakelijke basisvoorzienin gen van een stad" (zoals be strating en onderhoud gebou wen). Hij voorziet nog grote proble men voor Vlaardingen. De be groting voor volgend jaar is dan weliswaar sluitend gepre senteerd, maar dat is volgens hem slechts 'kunstmatig'. Bin nen tal van sectoren kunnen zich, volgens hem, problemen voordoen (nog recent de poli tiebegroting, het ziekenhuis, gemeentewerken en de bij stand). Een penibele situatie, aldus deze partij, die zich dan ook niet zal kunnen verenigen met lastenverhogingen voort vloeiend uit nog niet in de be groting geprestenteerde zaken. Schiedam In ijltempo heeft wethouder Herman Posthoorn een tentoonstelling kunnen re gelen voor Amnesty Interna tional. Vanavond wordt in het stedelijk museum de expositie geopend van werken van achttien Schiedamse kunste naars, die ter beschikking zijn gesteld voor een grote kunst veiling ten bate van Amnesty. De opening vindt op de Hoog straat 112 plaats om kwart over acht De veiling zelf wordt op 13 no vember gehouden. Dit nieuwsblad, waarin u ai het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. Ai\to*u' na*»"-— fcdW" vloert (incf. garnituur) Bistro 't Ouda Raedthuys Schted amsewag 26, - Schïedam-Kethel - T«l.'010-715800.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1