SCHIEDAMSCHE COURANT Van Bochove schetst Schiedams historie Dirk V. laat rechtbank weer zitten Ik „meent - dèMoef Bewoners willen twee varianten voor Nien welaan op In Holy niet meer vandalisme dan elders Armbanden psychiatrie nog steeds omstreden Flairck krijgt hoor- zitting provincie: SG overvol Geen bouw vergunning voor Conro-Lines ONBEPERKT TONG ETEN 27.50 Bakker: PvdA-fractie moet weer vergaderen Vrijdag 6 november 1981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 218 4 PAGINA'S I Schiedam Om te voldoen aan de groeiende vraag naar meer gegevens over historisch Schiedam is gemeentevoorlichter Bas van Bochove be-- gonnen aan een popu- Cemeënte-archivist Aart de laire geschïedschrij- Voogt, die de informatie ving. Van Bochove h!elP vergaren, burgemeester John te Loo. De 'schetsen van Schiedam' zoals de werkjes heten, zijn voorlopig in een oplage van vijfhonderd exemplaren ver vaardigd. Ze. zijn vooral be doeld voor scholieren die voor scripties over oud- gegevens nodig geeft op stencils in formatie over ver schillende geschied kundige onderwer pen. Gisteren werden de eerste exemplaren van die histori sche stencils uitgereikt aan Vrouwen over kernbewapening Vlaardingen In het vrou wencafé Westwijk wordt dins dagavond gepraat over kern bewapening. Vanaf acht uur wordt in het ontmoetingscentrum aan de Floris de Vijfdelaan gepraat over het onderwerp 'vrouwen en kernbewapening'. Om on geveer negen uur zal de zan- geres/gitariste Riet Roosloot optreden. verzuchtte gisteren: „Dit gaat een hoop ellende uitsparen: er ging al tijd enorm veel tijd zitten in de telefoontjes van scholie ren die even iets moesten weten. Die gegevens staan nu gelukkig op papier." Overigens werd gisteren ook de eerste stoot gegeven tot het in ere herstellen van een oude Schiedamse traditie: het kopen van een varken van' speculaas op de tweede vrij dag van november, ter her innering aan de varkens- markt die vroeger op die dag plaatsvond. Het gaat daarbij om een traditie die nog slechts bij oudere Schiedam mers leeft en die wordt ver klaard in een van de stencils van bureau voorlichting. Een keurig mapje met Schiedamse schetsen werd gisteren overhandigd aan burgemeester John te Loo. Vlaardingen "De bewo- nersgroep uit de Nieuwe laan, die zitting heeft in de projectgroep voor de stadsvernieuwing in het centrum, wil voor de Nieuvvelaan twee ver schillende plannen ont wikkelen: één mét de hui dige bebouwing en één zonder. Op die manier hoeven de huidige bewo ners van de Nieu welaan niet onder druk ge2et te Holy tax; 'Recht op meer taxi's' Op slechts een enkel plaatsje na was de Vlaarding- se Stadsgehoorzaal gistera vond geheel uitverkocht tij dens het optreden van de Nederlandse groep Flairck, die sinds haar eerste optre den In 1976 in binnen- en zelfs buitenland zoveel furore heeft gemaakt. De groep, die' nog altijd een 'breed' publiek enthousiast krijgt met haar op klassieks muziek ge schoeide. altijd verrassende werk, zorgde voor een haast perfecte live-uitvoering, waar vele popmusici nog wel Iets van kunnen leren. Naast ou der werk werden ook nieuwe nummers gespeeld, die In kwaliteit niet of nauwelijks onderdoen voor 'Variaties pp een dame', het stuk waar Se groep vijf jaar geleden In één klap bekend is geworden. Den Haag/VIaardingen Holytax heeft gistermiddag om zes uur zijn strijd tegen de gemeente Vlaardingen willen winnen door andere taxibedrijven ervan te be schuldigen, dat zij voor meer taxi's een vergunning hebben dan er gebruikt worden. Holytax meent daar om het volste recht te hebben om zijn wagenpark uit te breiden van vier naar zes wagens, in tegenstelling tot het gemeentebestuur dat vindt dqt het totaal van 59 taxi's voor Vlaardingen eigenlijk al te veel is. Holytax-woord voerder Hoek stra beschuldigde de taxibe drijven Eurotax, de Vlaardïng- se Taxi Centrale (VTC) en J.van Dodewaard ervan meer taxi vergunningen te claimen dan zij nodig hebben voor het zuivere taxi transport Hij wees op rouw- en trouwdiensten die Eurotax en de VTC verrich ten. Ook zei hij dat de wagens van Eurotax vooral ook in Schiedam worden ingezet. En hij merkte op dat Van Dode waard ruim anderhalf jaar met vijf wagens heeft gereden ter wijl hij zeven vergunningen had en dat de man pas de res terende twee vergunningen is gaan gebruiken, toen Holytax- cigenaar Cor van der Vis zijn wensen tot uitbreiding ken baar maakte. Namens dc gemeente Vlaar dingen zei Blom dat alle aan wezige taxi's aan de vergun ningen voldoen en dat er wat hem betrof verder niets aan de hand was. Maar hij maakte de Rotterdam/Maassluis Voor de tweede maal is Dirk V., de man achter de geruchtmaken de plannen voor een draag- vleugelbootverbindïng tussen Maasluis en Londen, niet op komen dagen om zich voor de Rotterdamse rechtbank te ver antwoorden voor flessentrek kerij. De rechtbank zou zich gisteren met de zaak bezighou den, maar omdat de verdachte in het buitenland zit was door zijn raadsman uitstel gevraagd. Ais V. de volgende keer niet verschijnt zal de rechtbank zich zonder hem over de ten laste gelegde flessentrekkerij buigen. „Nóg een keer uitstel wordt te gek," aldus recht bankpresident mr. Broekho ven. De 37-jarige Dirk V, die mo menteel in Maassluis woont, wordt flessentrekkerij ten las te gelegd. Hij wordt ervan be schuldigd voor een bedrag van ruim 35.000 gulden goederen besteld en ontvangen te heb ben, zonder die ooit te hebben betaald. Het zou om een veel groter bedrag gaan, maar offi cier van justitie mr. Van Brummen heeft de aanklacht beperkt tot een zevental geval len van flessentrekkerij. Dirk V. had er een gewoonte van gemaakt om te schermen met allerlei bv's. vervolgens bestel lingen te plaatsen en die dan zeer snel te betalen. Als mj dan het vertrouwen had ge wonnen deed hij weer een be stelling zonder ooit de reke ning te voldoen. Zo liet hij in zijn luxueuze kantoor in Rot terdam vloerbedekking van zo'n tienduizend gulden leggen en tankte hij voor duizenden guldens benzine zonder ooit af te rekenen. Ook speelde hij het klaar om een tweetal res taurants voor bijna tiendui zend gulden met onbetaalde rekeningen te laten zitten. Verder kocht hij onder meer een foto-copieëerappaxaat zon der ooit de nota van vierdui zend gulden te voldoen en staat hij nog voor ruim vijfdui zend gulden in het krijt bij een reisbureau voor vliegtickets. Inmiddels ziet het er naar uit dat de draagvleugelboot verbinding naar Londen nu definitief van de baan is. Conro-Lines een van de bv's van de verdachte zaken man die het project zou uitvoeren, heeft onlangs van de gemeente te horen gekre gen dat geen vergunning zal worden afgegeven voor de bouw van een aankomst- en vetrekhal met een hotel aan de Maasslulse Buitenhaven. Vlaardingen „Het aantal vernielingen in Holy is niet hoger dan in andere wijken. Ik kan niet constateren dat door het geringe aantal voor zieningen in die wijk het ni veau van veiligheid en open bare orde lager ligt dan elders in Vlaardingen. Rapporten waar dat in staat heb ik in ie der geval nog niet gezien." Burgemeester Wim Kieboom denkt dat vriend en vijand het er inmiddels wel over eens ïs» dat er in Holy voorzieningen moeten komen voor de jeugd. Maar de afwezigheid van die voorzieningen heeft volgens hem geen nadelige gevolgen voor de openbare orde in de wijk. Burgemeester Kieboom relati veert de gevolgen van het aan brengen van voorzieningen zoals een wijkcentrum in Holy. „Natuurlijk ben ik voor een wjjkgebouw in het cen trumgebied. Dat kan de open bare orde ten goede komen, maar zeker is dat niet. Boven dien: waar moet het geld van daan komen? Geld voor dat wijkcentrum en de Hoeven- buurt uittrekken is toch niet meer dan een herschikking van middelen in de sociaal- culturele sector." Over de volgens een beleids nota gewenste uitbreiding van de politie in Vlaardingen met zeven mensen heeft de burge meester gunstiger berichten. „Binnenlandse Zaken (BZ) wil daar over praten. We hebben een brief gestuurd aan BZ en daar is al heel snel antwoord op gekomen. Binnenkort ko men er twee ambtenaren van de afdeling Sterkte Politie van het rijk met ons praten. Het zou onzin zijn als ze alleen kwamen vertellen dat die ver sterking van onze politie niet door kan gaan. Dan kunnen ze net zo goed een briefje schrij ven. Maar ze kunnen natuur lijk ook opheldering komen vragen over bepaalde punten in onze beleidsnota voor de politie." De parkeerwachters in Vlaar dingen krijgen waarschijnlijk in de nabije toekomst een' dienstverband met de gemeen te in plaats van, zoals nu, met de politie. „Die mensen horen niet bij de politie", vindt Kie boom. Parkeerwachters wor den nu nog uit de algemene middelen van de politie be taald. Als ze bij de gemeente worden ondergebracht scheelt dat zo'n tachtig mille op de be groting van de politie. Kie boom: „Dat zou nog niet eens genoeg zijn om het tekort bij de politie van vorig jaar aan te zuiveren." Schiedam Tiidens een thema-avond die de Schiedamse afdeling van de PvdA heeft gehou den over de veelbesproken electronische 'arm banden' voor psychiatrische patiënten van het Schielandziekenhuis is fel gediscussieerd over het voor en het tegen van dit nog altijd omstreden hulpmiddel Van die armbanden gaat een seintje uit, zodat als patiënten de uitgang van het zieken huis naderen, de deur automatisch afgesloten wordt Omdat echter de patiënten die armband zelf kunnen afdoen, worden ze nutteloos geacht Speciaal voor deze gelegenheid had men drie des kundigen naar Schiedam gehaald, die zouden in gaan op allerlei aspecten rond de psychiatrische zorg. Ook vanuit de anti-psychiatrie werd hier gediscussieerd en daarmee hangen de electroni sche leibanden van psychiatrische patiënten nauw samen. De meningen op de FvdA-avond. die in de frac- Uekamer van het stadhuis gehouden werd, liepen sterk uiteen. Onder de twintig aanwezigen waren er enkelen, die geneigd zijn de elektronische armbanden als een bruikbaar middel te zien bij de verpleging van psychiatrische patiënten, en dit standpunt werd ook verdedigd door de aanwezige ziekenhuispsychiater Hennenberg. Maar anderen verwierpen dit middel nadrukkelijk en Zij stelden •de persoonlijke verpleging voorop. Hiervoor pleitte de uit Amsterdam overgekomen voorzitter van de Cliëntenbond, tevens directeur van de stichting Pandora, de Schiedamse oud-wethouder Hans van der Wilk. Een derde deskundige, die door de PvdA uitgeno digd was, bleek een assistent van de bekende pro fessor Hoefnagels te zijn, die redenerend vanuit de anti-psychiatrie ook kwam tot verwerping van de armbanden. Hier stelde Hennenberg tegeno ver dat geen patiënt een armband krijgt opge drongen. Maar anderen meenden dat een psy chiatrische patiënt vaak zo in de war kan zijn, dat hij over aanvaarding van de leiband niet objectief kan beslissen. Tijdens de woelige vergadering was er met name van PvdA-raadslid Jos van der Lugt heel wat kritiek op het feit, dat drie vooraan staande PvdA-leden die een bestuurszetel in het Schielandziekenhuis hebben, burgemeester John te Loo, wethouder Reinier Scheeres en Rijn mondraadslid Joop de Jong, niet waren komen opdagen. Zonder een berichtje van verhindering te sturen hebben de drie het laten afweten. Bij wèl aanwezige PvdA'ers op de avond is daardoor flinke irritatie ontstaan. gedeputeerden Aalbers en Günther, die de vragen stel den, duidelijk dat het bij uit breiding van Holytax ook om een milieuprobleem gaat. Het bedrijf is gevestigd middenin een woonwijk (hoek Richard Holstraat/Handelstraat in de Vettenoordsepolder) en omdat daar een stallingsruïmte ont breekt. moeten de taxi's ge woon op straat geparkeerd worden. Vooral ook 's nachts geeft dat in verband met de draaiende motoren problemen voor de buurt, aldus Blom, die vergezeld werd door brigadier Van de Wiel van de verkeers politie. Hoekstra was het daar niet mee eens, „Vroeger had nie mand moeilijkheden," zei hij, „tot er bewonerscomité^ kwa men en iedereen ging klagen, toen kon het ineens niet meer..." Hij wees erop dat Holytax-baas Van der Vis, die ook aanwezig was, over ver huizing in onderhandeling Is met een garagebedrijf elders in de stad. ADVERTENTIE (ind. garnituur)-.' Bistro 'lOu'dé Rasdthuys Schi«d»m»«w»g26i. Schiedam-Kethel Tei:010-7.15800..y;.; worden gedurende de pe riode waarin de plannen worden gemaakt. Uitein delijk zal tussen een van beide varianten een poli tieke keuze moeten v<" den gemaakt door hi 1 lege van B en W en meerite raad De projectgroep werkt Oj Vt I ogenblik hard aan het mai..-. van een bouwplan voor de Nieuwelaan en omgeving. Vast staat dat alle te bouwen woningen in de woningwet sfeer zullen vallen. Naast het j ontwikkelen van dit bouwplan j moet de projectgroep ook een voorstel doen voor het bestem mingsplan voor de wijk. De bestaande woningen in de I Nieuwelaan vormen het be langrijkste knelpunt. Die hui- I zen staan midden in het plan gebied, zodat er antwoord moet komen op de vraag of die I woningen kunnen worden ge renoveerd, of dat ze door mid- del van sloop zullen moeten wijken voor de nieuwbouw. De komende maanden is de deelprojectgroep voor de Nieu welaan eerst bezig met het op stellen van een programma van eisen. Daarnaast zal ge sproken worden over de archi- j tecten keuze. Schiedam Op grond van en- I kele gesprekken met PvdA- fractieleden meent Hans Bak ker, voorzitter van de PvdA- Schiedam, dat de fractie vol gende week weer bijeenkomt. I Het stadsbestuur moet voor gaan boven interne conflicten, meent Bakker, en er valt voor de komende raadsvergadering nog het nodige voor te berei den. Hij denkt dat het allemaal wel weer mee zal vallen, maar dat niettemin een modus moet worden gezocht om met elkaar te kunnen beraadslagen. Gisteravond is de PvdA-frac- j tie vergadering inderdaad niet doorgegaan, zoals fractieleider Gé Brouwer woensdagavond laat onverwachts aankondigde. Brouwer had letterlijk gespro ken van het opschorten van „voorlopig alle fractievergade ringen". Het commentaar van I Bakker was gisteravond: „Ik denk dat Gé een tikje overdre- j ven heeft gehandeld en dat I alle vergaderingen die niet J doorgaan er in feite één zijn." I Diverse PvdA-leden hebben gisteren „met elkaar geconfe reerd bij het leven", zo meen de Bakker op te kunnen ma ken uit gesprekken die hij ge voerd had met sommige partij genoten. Sommige telefoon nummers waren constant in gesprek. Ook het dagelijks be stuur is gisteren al met de noodsituatie in de weer ge weest. Op de vraag of het lan delijk partijbestuur zal moeten bemiddelen, antwoordde Bak ken „Oh nee! Geen sprake van! Nee hoor, zover is het nog lang niet," Dü nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vindon, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. rw»xe etive* 1 pel® l ^urett iCvtoei KW

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1