SCHIËE AMSÜHE C0U3ANT Topambtenaar onderwijs kraakt Schiedamse politiek Politiek grijpt in in JAC-perikelen Hoogstraat 168 wordt gesloopt Winkels nemen de wijk Ik Jneemi, de proef Groenoord uren in donker Emancipatieplan roept kritiek van vrouwen op Nieuwe haarmode op grote show Onderwijsportefeuille is vaak ruilobject Gouden handdrukken en sexueel misbruik klanten I® t e\^°°n e*ve'~ *DetetootV^° Vreugdevurenen mensen vast in de lift Inbreker verstoort slaapje Dinsdag 10 november 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - - 105de jaargang no. 220 ~4 PAGINA'S Schiedam Saskia en Serge zijn de speciale gasten op een grote kappersshow, die vana vond om kwart voor acht be gint m de Blauwe Brug. Daar staat een complete 'haarshow a la carte' op het programma. Men vertoont er de actuele haarmode voor dames en he ren, de nieuwe modelijn Li- ,berty Styling '81-'82, allerlei soorten make-up, en boven dien worden er de nodige ad viezen gegeven over de thuis verzorging van kapsels. Om de hele avond op te luisteren geeft dansschool Sitton enkele demonstraties. De toegangs prijs voor deze haarshow is vijftien gulden per persoon. Schiedam Onderwijscon- sulent Lex Tigges heeft in niet mis te verstane woor den kritiek geleverd op de Schïedamse politiek- Vol gens de topambtenaar van de afdeling onderwijs van de gemeente Schiedam inte resseert men zich nauwe lijks voor een beleidster rein als onderwijs en dat heeft hem teleurgesteld. Tigges meent dat de desin teresse van de politiek voor het onderwijs niet een zaak van vandaag of giste ren is, maar al veel langer speelt. Een recent voorbeeld is volgens Tigges de behande ling van de beleidsnota voor het basisonderwijs in de Schïedamse gemeente raad. Daar bleek nauwe lijks belangstelling voor de nota, die toch beleidsbepa lend is voor de komende ja ren. Tigges heeft zich eraan geërgerd dat veel meer belangstelling bleek voor een incidentele zaak als het omstreden optreden van de musical Ipi Tombi. De beleidsambtenaar be treurt ook de manier waar op de onderwijscommissie in Schiedam vergadert. Die commissie start haar ver gaderingen altijd om half acht en heeft meestal de grootste moeite om een half uur vol te maken. Om acht uur begint dan de 'be langrijke* commissie voor cultuur sport en jeugdza ken, die steevast tot elf of twaalf uur voortduurt Ook binnen het college blijkt onderwijs niet de al lerhoogste prioriteit te krijgen. Volgens de consu lent die drie onderwijswet houders heeft meegemaakt (Truus Verweij-de Graaff, Clara Visbeen-Stroman en Herman Posthoorn, allen van de PvdA, waarvan ook Tigges lid is), is onderwijs vaak een 'ruilobject' die wordt toebedeeld als de an dere portefeuilles aan bod zijn gekomen. De schoolraad voor de ge meente ontkomt evenmin aan de felle kritiek van de consulent. Hij meent dat daar veel meer invloed zou kunnen worden uitgeoe fend op het onderwijsge- beuren. Bovendien valt het Tigges op dat binnen die raad telkens dezelfde men sen het woord voeren die daarmee alle ouders van Schiedam vertegenwoordi gen. Tigges acht de geringe aan dacht voor onderwijs onte recht „De gemeente kan veel meer doen dan nu ge beurt Er Is echt ontzettend veel ruimte binnen een ge meente voor eigen beleïd- Men zon zich sterk kunnen maken voor een midden* schoolexperiment voor mavo-projecten en andere experimentele zaken- In plaats daarvan beperkt de politiek zich vaak tot de formele besluiten die men als schoolbestuur wel móet nemen." De afdeling onderwijs is de tweede binnen de gemeente die de politiek bekritiseert Eerder trok de afdeling cultuur, sport en jeugdza ken (csj) aan de bel, van wege de geringe aandacht voor het sociaal-cultureel plan. geloden afgebrande eethuisje op Hoogstraat 1B® wordt binnenkort s' gesloopt Het smalte pandje valt niet meer te renoveren. Plannen voor nieuwbouw zijn er overigens nog niet De m- historische vereniging Schiedam betreurt de sloop van j Vlaardingen Steeds meer winkels vertrekken uit de Vlaardingse wijken, Holy-Noord uitgezonderd; daar komen meer winkels bij. Over de afname van het aantal winkels spreekt het college van B en W zijn zorg uit in de gisteren verschenen ontwerp-beleidsnota economische aangelegenhe den. Een ander aandachtspunt in de nota ïs de streekfunctie van de Vlaardingse binnenstad. B e/i W schrijven in de nota dat plannen ontwikkeld moeten worden om die streekfunctie r niet te verspelen. Het aantal winkelpanden in de (oudere) wijken is weliswaar de laatste jaren niet absoluut afgenomen, maar er is wel een verschuiving te zien van de tail- naar nïet-detailhandelsbe- drijven zoals reisbureaus, ad ministratiekantoren en vooral banken. Daardoor kan van een zekere verschraling wor den gesproken; een verminde ring van het voorzieningenni veau. Redenen voor het ver trek van winkels uit de wijken zijn de kleinere gezinsgrootte en een daling in de bestedin gen door lastenverzwaring. Ook de toegenomen mobiliteit speelt een rol, waardoor men in staat is inkopen te doen op plaatsen waar men voorheen nooit kwam. Ben W zien als mogelijkheid om de winkels in de wijken te houden het bou wen van aanvullende nieuw bouw, maar moeten helaas constateren dat daar nauwe lijks ruimte voor is. Het colle ge meent dat de samenstelling van de oudere winkelcentra nauwlettend m de gaten wor den gehouden, zodat tijdig kan worden ingespeeld op onge wenste ontwikkelingen. De streekfunctie van de bin nenstad zou volgens B en W in de eerste plaats versterkt kun nen worden door de vestiging van hoogwaardige speciaalza ken in dames- en herenkle ding. Tot verdere aanbevelin gen komt het college nauwe lijks, omdat „voldoende recent cijfermateriaal ontbreekt". Een van de eerste zaken waar voor in de nota wordt gepleit is dan ook de actuele informa tie op een rijtje te zetten, zodat Vlaardingen vergeleken kan worden met andere winkel centra die ook een duidelijke streekfunctie hebben. Verder staat m de nota dat er een be tere koppeling moet komen tussen Hoogstraat en Liesveld en dat aan de versterking van de streekfunctie ook de nodige aandacht moet worden besteed in het op te stellen verkeers plan voor de binnenstad. ïn de nota staan verder be leidsvoornemens zoals het uit-, oefenen van een gunstige in-' vloed op het aantal arbeids plaatsen in Vlaardingen door onder meer een actief wer vingsbeleid van bedrijven (de werkloosheid is het afgelopen jaar in Vlaardingen met 66 procent toegenomen). Ook me nen Ben W dat de contacten met ondernemers verbeterd zullen moeten worden. Vlaardingen Het is op zeer korte termijn te ver wachten dat vanuit de Vlaar dingse politiek stevig wordt ingegrepen in het beleid en het functioneren van het Jongeren Advies Centrum (JAC), Fractievoorzitter Hans Versluys van de PvdA heeft in een gesprek met wethouder Jelle Wijnstok (CDA) duidelijk gemaakt, dat hij precies op een rijtje wil hebben welke feiten zich de afgelopen tijd bij het JAC hebben afgespeeld. Ook in andere fracties wordt er over gedacht, maatregelen te ei sen. Aanleiding van die poli tieke beroering die wel licht nog wat groter zal wor den als alle feiten rond het functioneren van het JAC ook bij de fracties op tafel liggen zijn de grootscheep se problemen die zich bij deze alternatieve hulpverle ner in de afgelopen jaren hebben voorgedaan. De oorzaak van die problemen ligt in een daverende ruzie, die vorig jaar op het JAC is ontstaan omdat een grote groep medewerkers meende dat met de toenmalige project leider niet langer samen te werken was. Dat had te ma ken met het feit dat die pro jectleider in zakelijk opzicht slecht functioneerde, maar de man maakte volgens alle be trokkenen ook misbruik van cliënten van het JAC, door met hen (vrijwel altijd zeer jonge jongens en meisjes) sexu- ele relaties aan te knopen. Volgens getuigenverklaringen van slachtoffertjes zelf gebeur de dat in sommige gevallen zelfs gedwongen. De betreffende medewerker werkt inmiddels niet meer op het JAC, al zit hij officieel nog steeds in een schorsingsperio de. En hoewel hij al sinds 1 juni van dit jaar een andere baan heeft krijgt hij nog altijd zijn salaris doorbetaald. De projectleider is overigens niet de enige die er met een knap bedrag aan doorbetaald salaris is afgekomen. Ook een agoog, die in het kader van alle pro blemen moest verdwijnen, heeft tot een half jaar na zijn vertrek salaris ontvangen. Daar tegenover staat het ge dwongen ontslag van een an dere JAC-medewerkster, Jan- nemieke van Leeuwen, waar voor geen enkele regeling ge troffen is. Zij vecht haar ont slag momenteel uit alle macht aan en tot nu toe met succes. De verwachting is dat nog deze week het arbeidsbureau met het officiële bericht zal komen, dat de aangevraagde ontslagvergunning wordt ge weigerd. PvdA'er Versluys is vast van plan als alle gegevens op een rij staan maatregelen tegen het JAC te eisen. „Het is onzin om te zeggen: het is een particulie re instelling, dus we kunnen er als gemeente niets aan doen. Ik kan nog niet op mo gelijke acties vooruitlopen, maar men moet er natuurlijk wel rekening houden dat het JAC met gemeenschapsgeld functioneert. Andere politie ke partijen zijn tot nu toe min der bij de zaak betrokken. Je»- Schriel (CDA) geeft aan niet te weten van andere ontwikke lingen dan wat rare kwesties rond het ontslag van wat men sen, maar het fijne is hem er niet van bekend. Mariette Hoogendijk (WD) kon, voor uitlopend op het fractieberaad van gisteravond, nog geen en kele reactie geven. Het gemeenschapsgeld waar Versluys over spreekt is, vol gens de begroting van volgend jaar, een bedrag van ruim 286.000 gulden. John Zwart van het Schiedamse Bureau Alternatieve Hulpverlening (BAH) heeft inmiddels laten doorschemeren het subsidiebe drag best van het Vlaardingse JAC te willen 'overnemen'. Hij loopt al langer met plan nen rond om in Schiedam een JAC te starten. Overigens weten ingewijden in de alternatieve hulpverle ning zeker, dat JAC-Vlaardin gen een grote uitzonderingspo sitie in het land inneemt, als het gaat om dit soort perike- g Ien. Het verhaal mag dan ook niet worden beschouwd als zijnde representatief voor de alternatieve hulpverlening in het algemeen, Wat er zich precies allemaal heeft afgespeeld in het Vlaardingse Jongeren Ad vies Centrum staat op pagi na drie van deze krant Schiedam Als het aan de inspreeksters ligt, zal er nog het nodige gewijzigd moeten worden in het emancipatieplan 1982-1985 van de gemeente Schiedam. Minimaal drie harde eisen werden tijdens de gisteravond gehouden inspraak avond gedeponeerd. Het vrouwencentrum moet er zo snel mogelijk komen; de volgend jaar aan te stellen 'halve' eman cipatiewerkster moet een hele worden; en het vrouwenwerk dient uit de vrijwilligerssector gehaald te worden. wenst ook meer geld beschik baar te zien voor de aan te stellen emencipatiewerkster. Heieen Povel (namens het ste delijk overleg buitenlanders) stelde dat er met name hoge nood is bij buitenlandse vrou wen. Zij heeft er goede hoop op dat die wel naar een vrou wencentrum mogen, omdat daar toch geen andere mannen zijn. De enige man xn het ge zelschap (behalve onze ver slaggever John Bunte) was gis teravond iemand van de Turk- Er waren gisteravond 35 vrou wen naar de grote zaal van het stadhuis gekomen om samen met de sociaal-culturele amb tenaren Jan Kemps en Rita Boers ma over het emanefpa- tieplan te praten. Fikse kritiek was er, die met name ver woord werd door Martha Wa genaar. „Dit plan mist iedere visie. Het is een activiteiten programma, maar er zit geen beleid in." Grote twijfel bestond er bij de aanwezigen over de haalbaar heid van het m hun ogen zo noodzakelijke vrouwencen trum. Inspreekster Hannie Rennen: „Of er is geen ge schikte ruimte te vinden, of we zitten weer eens in een budgettair neutraal jaar." Zij se vereniging, die zei dit te zullen bespreken in zijn ach terban. Volgende nota's zullen, aldus de aanwezigen, ook in het Turks, Marokkaans en Portu gees moeten verschijnen. Vrij wel massale steun was er voor de vrouw, die stelde dat het vrouwenwerk uit de vrijwilli gerssector gehaald moest wor den. Iets dat bij het mannen werk heel gebruikelijk is, maar in de emancipatienota onvoldoende naar voren zou komen. Ambtenaren Kemps (al de no dige inspraakervaring dankzij het sociaal-cultureel plan rijh ker) en Boersma stelden dat al het gesprokene op papier wordt gezet en in de afweging wordt meegenomen. Dit nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt ronder extra kotten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. l f <*W yjoonï»1 Schiedam Een groot deel van de wijk Groenoord heeft zonder elektriciteit gezeten. De brandweer had gedurende enige uren de handen meer dan vol. Er moest een aantal mensen uit een lift van het Jacques TJrlusplein gehaald wor den, terwijl ook een drietal 'vreugdevuren' geblust werd. Om ongeveer zes uur viel na een storing in een elektriciteits huisje op diverse plaatsen in Groenoord de stroom uit Een grote groep jongeren vond dat bij een dergelijke duisternis wel wat licht gemaakt kon worden. Dat deden zij door op drie grasvelden (Bachplein, Jozef Oreliosingel en de Eduard van Beinumlaan) vuren te ontsteken. De politie werd zondagavond overstelpt met telefoontjes van mensen die wilden weten hoelang ze nog ïn het donker moesten zitten. Om ongeveer half tien was de storing inder daad verholpen. Vlaardingen Een bewo ner van de Franc iscastraat kreeg vrijdag een aardige verrassing te verwerken. Hij was juist een middag dutje aan het doen toen hij wakker schrok omdat zijn kamerdeur openging. Daar zag hij een wildvreemde man staan, die zijn bezoek waarschijnlijk liever onop gemerkt voorbij had laten gaan, want hij nam met een de vlucht. Hij was het huis vermoedelijk met een valse sleutel binnengeko men. I v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1