STREEK 'Zorgvuldigheid bij OJC nauwelij ks te ontdekken' 'Niet snoeien maar snij den in begroting' 'Verkoop grond om middelen te krijgen' 'Geen kernwapens op Vlaardingse grond' 'Meer doen dan infra-structuur in stand houden' 'College moet parkeersilo Joubert straat garanderen' Algemene beschouwingen Vlaardingen Partij van de Arbeid: Christen- Democratisch Appèl: Democraten 66 Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: Pacifistisch Socialistische Partij: Staatkundig Gereformeerde Partij/ Gereformeerd Politiek Verhond/ Reformatorisch Politieke Federatie: donderdag 12 november 1981 VD/SC/WW I Vlaardingen Vijf vergaderingen lang buigt de Vlaardingsc gemeenteraad zich dezer dagen over de begroting voor 1982. Vaak tandenknarsend wegens de financiële problemen, waar de gemeente mee te kampen heeft» proberen de raadsleden toch nog wat aardige dingen voor de bevolking te doen, al kost het heel wat moeite om gezien de ieder jaar meer te genvallende uitkeringen vanuit het gemeentefonds nog iets in de stad te kunnen doen, wat de bevolking aanspreekt. De begrotingsdebatten, die vanavond, morgenmid dag en morgenavond worden voortgezet, beginnen altijd met algemene beschouwingen over allerlei" plaatselijke en soms nationale politieke kwesties, die door de voorzitters van de diverse raadsfracties worden uitgesproken. Vaak worden in deze algeme ne beschouwingen al zaken aangesneden, die later bij de behandeling van de diverse hoofdstukken van de begroting uitgebreider aan de orde komen. Op deze pagina de belangrijkste elementen uit al die lange verhalen, zoals ze gisteravond in de Vlaar- dingse raadszaal werden voorgedragen. Aad Riet veld en Paul Houkes zetten de interessantste opmer- kingen op een rijtje. Mr. Hans Versluys, frac tievoorzitter van ae Partij van de Arbeid, heeft tij dens zijn algemene be schouwingen flink uitge haald naar het functione ren van het Open Jonge ren Centrum. De PvdA heeft stellig de indruk dat het OJC niet functioneert zoals dat de bedoeling is geweest. Jongeren tussen 13 en 25 jaar worden veel te weinig bereikt. De groep die wél van het centrum gebruikt maakt en die veelal jonger van leeftijd is, is veel te klein om het bedrag van een half miljoen aan gemeen schapsgeld per jaar te rechtvaardigen, zo liet Versluys onomwonden blijken. De PvdA-fractieleider bena drukte dat het OJC destijds van start is gegaan onder een aantal nadrukkelijke voor waarden. Die voorwaarden be troffen het bestuur, de be roepskrachten, de adviesraad, een goede financiële basis en een goed gebouw. „Ik heb sterk de indruk dat alleen aan de laatste twee voorwaarden volledig voldaan wordt. Aan de overige voorwaarden ram melt het mijns inziens aan alle kanten. Een half miljoen ge meenschapsgeld vereist van alle betrokkenen ik zeg dat met nadruk richting OJC een uiterste zorgvuldigheid. Die ts nauwelijks te ontdek ken." In zijn algemene beschouwin gen van de PvdA gaf Versluys aan, dat het onontkoombaar is dat er politieke keuzes moeten worden gemaakt, omdat de fi nanciële middelen nu eenmaal niet meer toereikend zijn. „Het is echter merkwaardig dat die discussie zich tot op dit moment vooral toespitst op wat ik gemakshalve maar de zachte sector zal noemen, de welzijnssector. Ik denk dat dat onjuist is. Ik denk dat een kri tische beoordeling van de ver zorgingsstaat moet gelden voor het totale overheidsbeleid en niet op enkele onderdelen daarvan." Versluys gaf daar naast ook aan dat de gemeen ten veel te weinig in staat zijn reele keuzes ie maken. „Bezui nigen op beslaand beleid wordt daardoor nog veel te veel tot inleveren. Geen oud voor nieuw, maar oud voor niets. Dat eist forse ingrepen en ik spreek de hoop uit dat de politici in Den Haag daar nou eindelijk eens wat meer oog voor krijgen." Positieve opmerkingen had Versluys over tal van zaken, die ondanks alle finaneiele problemen in de afgelopen ja ren toch tot stand zijn ge bracht, Bmnen het stadsver nieuwingsbeleid is toch wel het nodige tot stand gebracht, al wees de Pvd A-voorman we derom op het ontbreken van een stadsvernieuwingsplan en een huurbeleid, In 2ijn betoog haalde hij flink uit naar de Organisatie van Vlaardingse Ondernemers, die 'uitermate grievend en onbehoorlijk' ge sproken heeft over de vesti ging van Sanders Meubelstad in het industriegebied 't Scheur, toen de OVO de ter men 'zwendel', 'bedrog' en 'een beerput' gebruikte. „Als je héél goed de krant leest dan kun je er misschien uithalen dat die typeringen de firma Muylaerts betreffen en met de gemeente. Ais dat eerste overi gens de bedoeling is, dan moet me van het hart dat onderne mers op een wat merkwaar dige manier met elkaar om gaan." In zijn beschouwing gaf Ver sluys aan. meer geld te wtllen vrijmaken voor de wijkvereni- gmgen m Holy-Noord in het kader van het sociaal-cultureel werk en voor een beperkt cul tuurcentrum vor podiumacti- viteiten en een filmliga. Bij beide onderwerpen heeft de PvdA een amendement in voorbereiding, dat bij de be handeling van het betreffende Hans Versluys: 'Zorgvuldig- heid bij het OJC niet te vin- s den.' hoofdstuk zal worden inge diend. Wat "de perikelen rond het JAC betreft: Versluys gaf aan geschokt te zijn door de feiten, die rond deze instelling naar buiten gekomen zijn. „Ont hutst ts nauwelijks een goede term voor mijn eerste reactie." merkte de PvdA'er op. Hij eis te van de verantwoordelijk wethouder dat de 'harde fei ten' snel op tafel komen. „Een uitvoerige en duidelijke ver- antwordmg op korte termijn £s noodzakelijk. Ook als dat pijn lijke ingrepen vereist." „Wij realiseren ons dat wij de discussie rond de ver zorgingsstaat niet langer meer kunnen ontlopen. De vraag is gerechtvaar digd of wij hier en daar ons doel niet voorbijge schoten zijn." Aldus Jo Schriel, fractievoorzitter van het CDA gisteravond. Bij die herbezinning zou ook het onderwijs betrok ken moeten worden. Het CDA meent dat de tijd van het snoeien in de be groting voorbij is; dat er nu gesneden moet wor gden. Andere hoofdpunten ..uit het CD A-betoog: er moet een grondig onder- zoek worden gedaan naar het functioneren van het JAC, de procedures die gelden voor de inspraak in het verkeersciVculatie- plan (VCP) moeten door de wethouder maar eens goed uit de doeken wor den gedaan, om „onjuiste interpretatie van de feiten te voorkomen", en er moet geld komen voor de wijkvereniging Hoeven- buurt. Het snijden in de begroting wordt een pijnlijk operatie, vreest het CDA, maar het moet gebeuren in het belang van de werkgelegenheid en om het niveau van de voorzie ningen op een aanvaardbaar peil ie houden. Schriel: „Wij zijn dit verplicht voor hen, die behoren tot de groepen, die steeds meer in de knel dreigen te raken." Hij vindt het vreemd en onjuist dat in de bezinning op het bestaand be leid het onderwijs buiten schot blijft „Een begrijpelijke reac tie van andere sectoren zou kunnen zijn: waarom wij wel en zij niet." Omdat het onder wijs beslag legt op 20% van de gemeentebegroting wil het CDA die uitgaven eens kri tisch bekijken. Alles op alles Bij dat snijden en herbezien van .uitgaven blijft stadsver nieuwing voor het CDA de hoogste prioriteit houden. „Dat zal ons ook in de toekomst geld waard moeten zijn," Schriel^ sprak zijn tevreden heid uiTover de resultaten van de renovatie in de P, K. Dros- saartstraat. „We zijn tot de conclusie gekomen dat alles op alles moet worden gezet om andere renovatieprojecten te realiseren." Do christen-democraten vra gen zich af, of Vlaardingen voor 1986 nog wel de vierdui zend huizen kan bouwen, die Rijnmond als voorwaarde heeft gesteld aan de gemeente voor bebossing van de Broek polder. Ais dat aantal niet wordt gehaald zou ook daar gebouwd moeten gaan worden. Het CDA wil er alles aan doen om ervoor te zorgen dat in de Broekpolder niet gebouwd hoeft te worden. Schriel: „La ten we ervoor zorgen dat ons niets te verwijten valt. Dat be tekent: doorgaan met het ma ken van plannen. Het zal aan ons met mogen liggen." Ondoenlijk De wethouder moet de proce dures die gelden voor de in spraak op het VCP voor de binnenstad nog maar eens hel der uitéénzetten, „om onjuiste interpretatie van de feiten te voorkomen." Schriel vroeg zich af waarom er zoveel haast geboden is bij die inspraak en of de datum waarop de proce dure rond moet zijn niet ver schoven kan worden. „Het is voor de middenstand ondoen lijk om zich in december ook nog eens met inspraak bezig te houden." Alle belangengroe peringen moeten inbreng heb ben in het VCP. Schriel riep iedereen op te „stoppen met het zaaien van tweedracht en met opereren vanuit wantrou wen. Ten slotte is het toch zo, dat hier voor de hele bevol king grote belangen pp het spel staan." De problemen rond het JAC geven volgens het CDA aan leiding tot een grondig onder zoek naar het functioneren van die instelling. Daaruit moet duidelijk worden hoe het JAC verder zou kunnen wer ken. Schriel brak in zijn betoog een Jo Schriel: 'Onderwijs kan niet meer buiten schot blij ven.' lans voor de Wijkvereniging Hoevenbuurt. Daar zou geld voor gevonden moeten wor den, en het CDA gaat een amendement indienen om dat te bereiken, „Wij vinden dat dit werk, dat met zoveel en thousiasme door vrijwilligers gebeurt, onze- steun verdient." Mr. Mariëtte Hoogendijk Van Holst Pellekaan (WD) ziet in het verko pen van grond die mo menteel in gemeente-ei gendom is een goede mo gelijkheid, om meer fi nanciële middelen te krij- Mariëtte Hoogendijk: 'Zo breed mogelijke coalitie.' gén. Op die manier zou geld vrij kunnen worden gemaakt voor allerlei nieuwe voorzieningen in de stad, en tevens zou er meer interesse door ge wekt worden bij mensen die in de stad een huis willen laten bouwen. In haar algemene beschou wing drong de VVD-frac- tievoorzitster er bij de PvdA en het CDA op aan, hun weerzin tegen dit denkbeeld te laten varen. Zeker om bouw op het bungalowgebied in Holy- Noord te stimuleren zou een dergelijke maatregel uiterst welkom zijn, aldus mevrouw Hoogendijk. Ook het verkopen van on rendabele gemeentewo ningen werd door haar genoemd. De VVD-voorvrouwe haalde aan het begin van haar betoog flink uit naar de huidige rege ringscoalitie. Mevrouw Hoog endijk concludeerde uit de ge slaagde lijmpoging dat de situ atie volgend jaar alleen maar kan verslechteren. „Wij zullen ook als gemeente geen verbe tering van de uitkeringen van het rijk kunnen verwachten. Integendeel: we moeten ons maar voorbereiden op een ver mindering van de uitkerin gen." Mevrouw Hoogendijk drong er nogmaals op aan. dat pas in al lerlaatste instantie wordt ge grepen naar het verhogen van de gemeentelijke belastingen, om het financiële beleid slui tend te krijgen. De bevolking van Vlaardingen heeft toch al te hoge lasten te dragen die buiten de invloed van de ge meente liggen, aldus de frac tievoorzitster. In de VVD-beschouwing werd uitgebreid ingegaan op de col legevorming, die volgend jaar na de verkiezingen plaats moet vinden. Mevrouw Hoog endijk pleitte heftig voor een zo breed mogelijke coalitie. „Ik wil in dit verband D'S6 dan ook waarschuwen zich niet al vóór of tijdens de verkiezingen vast te leggen aan een uit spraak met welke partijen zij wel of niet willen gaan samen werken in een college. Ook het CDA kan dit zich aantrek ken." De VVD-woordvoerster ein digde haar toespraak met en kele dankwoorden in de rich ting van burgemeester Kie- boom, die deze week voor het laatst een begrotingsvergade ring voorzit. „U hebt als on partijdig voorzitter dit altijd op voortreffelijke wijze gedaan en dat heeft mijn fractie bijzonder gewaardeerd," aldus mevrouw Hoogendijk. „De gemeenteraad van Vlaardingen, bijeen op woensdag 11 november 1981, spreekt als zijn me ning uit dat er geen kern wapens op Vlaardingse bodem geplaatst mogen worden en mochten er eventuele besluiten vallen om dast toch te doen, dan zal de raad zich met alle mogelijke wettelijke mid delen daartegen verzet ten." Een motie met die inhoud heeft PSP-raadslid Leo Zeef gisteravond aan- geboden tijdens zijn alge- mene beschouwing. Zeef --citeerde in zijn betoog een opmerking van de Rotter damse wethouder Van der Ploeg, die onlangs zei dat zaken van nationale en in ternationale politiek niet in de gemeenteraad thuis horen, maar een uitzonde ring moet daarbij worden gemaakt voor kernwa pens. „Zo zie ik het ook en u ook naar ik hoop. De demonstratie en manifes tatie in Vlaardingen van het comité Vlaardingen tegen kernenergie (waar schijnlijk bedoelde Zeef: tegen kernwapens - RED.) waren ook een voorberei ding op de groots opgezet te demonstratie in Am sterdam op 21 november aanstaande." Zeef diende nog een tweede motie in, waarin de raad de bevol king oproept aan die laat ste demonstratie zoveel mogelijk mee te doen. De beide moties zullen van daag of morgen ter stem ming warden gebracht. Veel aandacht besteedde Zeef aan inspraak, zoals die de laat ste maanden in Vlaardingen heeft plaatsgevonden. De in spraak rond de parkeergarages werd door Zeef als 'een nacht merrie' gekenschetst, terwijl hij ook aangaf dat er bij de procedure voor het verkeers circulatieplan in het centrum feitelijk niets in te spreken valt. Geëmotioneerd sprak Zeef over de perikelen bij het JAC. Hij gaf aan het een 'enorme opluchting' te vinden, dat deze affaire nu het hete politieke hangijzer kan worden wat het allang behoorde te zijn. Zeef haalde flink uit naar het inte- rimbestuur onder leiding van Wil den Hartogh van de stich ting Welzijn. Dit interirr.be- stuur heeft alles wat nog goed draaide binnen het JAC om zeep geholpen. De goed- draaiende groepen, stagiaires en vrijwilligers werden eruit- gewerkt." Zeef zette vraagte kens bij het beleid van wet- Leo Zeef: inspraak nacht merrie... houder Wijnstok, die naar de mening van de PSP'er te lang vertrouwen bleef stellen in het interim-bestuur. „Overigens ben ik van mening dat het col lege in maart van dit jaar al de kwesties rond het JAC had kunnen saneren. Dan was niet alleen de financiële schade, maar nog belangrijker de gees telijke schade binnen de per- ken-gebleven." Volgens D'66 vraagt het steeds groter worden aan tal ingewikkelde proble men, dat opgelost moet worden met steeds minder financiële middelen om „een tijdiger en sterker voeding van de gemeente fondsen, zodat een ge meente naast het noodza kelijke instandhouden van de infra-structuur ook in staat is een verantwoord beleid te voeren ten aan zien van minstens even belangrijke, andere voor zieningen." Die dreigen, zei fractievoorzitter Don Rodrigues, steeds meer het kind van de rekening te worden. D'66 vindt dat er het komende begro tingsjaar geijverd moet worden voor het vinden van woonruimte voor één- en tweepersoons huishou dens en voor het verwer ven van een beroepkracht culturele minderheden. Bij de problemen rond de inspraak in het verkeers circulatieplan (VCP) heeft het college zich, zei Rodri gues, te star opgesteld. Don Rodrigues: 'Bijna symptomatisch machtsver toon.' Het zal „hard knokken" wor den om het plan van vierdui zend huizen voor 1986 te ver wezenlijken, denkt D*66. In „ons aller streven om de Broekpolder groen te houden", zoals Rodrigues het noemde, zouden burgemeester en wet houders teders steun moeten krijgen in hun onderhandelin gen mei Rijnmond en het rijk. Blijven zoeken De één- en tweepersoons huis houdens verdienen, vanwege het grote aantal woningzoe kenden onder hen, bijzondere aandacht. Rodrigues: „Het zal een blijvende zorg moeten zijn, ie blijven zoeken naar panden die voor verbouwing in aan merking komen, te blijven zoeken naar mogelijkheden tot splitsing van flats, en zeker met in de laatste plaats alle creatieve voorstellen of ideeen in de koopsfeer voor deze groep op hun haalbaarheid te toetsen." De Democraten constateerden dat slechts weinigen tevreden zijn over de inspraak in het VCP. „Door een bijna sympto matisch machtsvertoon van hei college ontstond de zoveel ste inspraak rel", zei Rodrigues. .Wij vinden het uiterst onver- >iandig van het college om zich zo star op te stellen en de zaak zo te laten escaleren, na- dat vriend en vijand zich op nieuw bereid hadden ver klaard, ondanks de frustraties rond de keuzes van de garages, massaal in te spreken." De gemeente moet optreden om een beroepskracht te krij gen die zich met culturele minderheden gaat bezighou den. „Wij vragen ons af. of Vlaardingen de nodige aan dacht kan besteden aan de uit voering van de beleidsvoorne mens op dat gebied, zonder een speciaal daarvoor opgelei de beroepskracht." D"66 is bUj dat in dc nota Migranten actief op de grote problematiek is in- gespeeld. Hoelang gebruikt men nog zeer veel gemeen schapsgelden voor zulke kwade praktijken als bij het JAC aan het licht zijn gekomen?" Rien Lensvelt, sprekend voor SGP, GPV en RPF, vroeg gistera vond van het college een nadere toelichting over wat bij het Jongeren Ad vies Centrum is gebeurd. „Er kunnen problemen zijn, waarin kinderen weglopen van huis, maar dan verwacht je toch dat kinderen goed opgevan gen worden, dus niet dat door zogenaamd sociale hulpverleners ontucht wordt bedreven met jon gens en meisjes van 13 jaar." Lensvelt vond verleden jaar in de commissies weinig gehoor, toen hij vertelde dat ouders met kinderen bij hem aan huis kwamen om te klagen over praktijken bij het JAC. „Som migen lachten wat fijntjes en zeiden: Ach, jullie standpunt is bekend. Wij spraken als tegen Rien Lensvelt gunt Vlaar dingse bevolking een Broek polder zonder woningbouw. doven." Waar nood is moet ge holpen worden, vindt Lens velt, maar wel binnen bepaal de normen en grenzen. Stemgedrag De SGP-er zei in dp achterlig gende drie jaren geen verschil ie hebben gezien tussen het stemgedrag van CDA en PvdA. „Zelfs niet op principië le punten als zondagsheiliging en alternatieve samenlevings vormen." Lensvelt vindt dat het CDA voor de gemeente raadsverkiezingen duidelijk m*>et maken of het deze koers blijti varen. Met „enige voldoening en met blijdschap" stelde hij vast dat jaren braakliggende gronden in Oostwijk en Holy-Noord nu verder bebouwd worden. SGP, GPV en RPF hopen dat alles op alles wordt gezet om voor 1986 vierduizend huizen te bouwen. „Hierdoor zal het mo gelijk zijn de Vlaardingse be volking een Broekpolder zon der woningbouw aan te bie den, en dat gunnen wij ze van harte." Lensvelt zei een ernstige stag natie in de bouw van wonin gen en winkels te voorzien, als niet snel parkeervoorzienin gen worden getroffen. „Onze fractie vindt, dat het zittende college en de Taad, voordat er wordt afgezwaaid, de verplich ting hebben om de bouw van de grootste parkeergarage in de binnenstad te garanderen", zei hij, daarmee doelend op de geplande parkeersilo aan de Joubertstraat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5