STAD/STREEK Welstands commissie ^vergadert geen uren meer over dakkapel Raadsleden willen cultureel centrum uit eigen zak betalen Stratenmakers kunnen Overschiesestraat in y Kunst heeft sieraden en Warffemius in huis R Volle orkestbak in De Quibus Steen en Brons (56) Twee architecten moeten verdwijnen OJCter sprake in commissie Fancy fair voor Sint Nicolaas VVD schenkt theelichtjes Jos Noordhuizen: neusje van de zalm vrüdag 13 november 1981 VD/SC/WW Schiedam De; Schiedamse wel standscommissie wordt drastisch inge krompen. Van vijf le den wordt de com missie die bouwplan nen toetst aan ele menten van welstand, teruggebracht naar drie. Twee architec ten worden in de nieuwe samenstelling naar huis gestuurd. Over blijft een onaf hankelijke architect. Bovendien zal het voorzitterschap wor den bekleed door een eigen architect van de gemeente. Maandag avond spreekt de Schiedamse gemeen teraad zich uit over de verordening waar in dat alles is vastge legd. De commissie wordt zo drastisch verandert omdat er in de praktijk veel kri tiek op haar functioneren bleek te bestaan. Zo werd eindeloos vergaderd over zaken als dakkapellen en zonneschermen. In de raadscommissie voor ruimtelijke ordening is herhaaldelijk kritiek op die werkwijze geleverd en dat heeft nu geleid tot een geheel andere samenstel ling. Behalve kleiner zal de welstandscommissie in het vervolg ook sneller zijn. Dat is althans de bedoe ling van de nieuwe veror dening, want in het verle den duurde het maanden en soms zelfs jaren voor dat een bouwplan door de commissie heenkwam. Telkens bleken de archi tecten uit de commissie dan bezwaren te hebben tegen de aanpak van het bouwplan en kon de in diener opnieuw aan het tekenen gaan. In een vol gende vergadering kwam dan opnieuw de tekening aan bod en vaak bleek dan dat het huiswerk op nieuw moest worden overgedaan. Vooral bij de indieners leidde dat tot grote onvrede. Men vond de kritiek van de archi tecten vaak gezocht Vertragend Volgens burgemeester en wethouders wordt de stadsvernieuwing door de welstandcommissie ver traagd. Bewoners die hun eigen vervallen woning willen verbeteren zien hun plannen niet zelden bekritiseerd door de wel standscommissie en moe ten dan hun plan herzien. Het college meent dat juist snel op die initiatie ven tot woningverbering moet worden ingespeeld en er dus een veel kortere procedure moet komen. Om de tijd waarin de wel standscommissie zich over bouwplannen buigt te verkorten, heeft het colle ge een vrij simpele oplos sing gevonden- In plaats van alle bouwzaken in de commissie door te spre ken, formuleert de voor zitter (de architect van de gemeente) van tevoren al een commissie-advies, waardoor er niet meer uit gebreid hoeft te worden gediscussieerd. De com missie kan dan op haar vergadering meegaan met het voorstel van de voor zitter of het afwijzen. Om de commissie voorts ■tot haast te dwingen is in de nieuwe verordening een termijn opgenomen waarin advies moet wor den uitgebracht. Binnen een maand na ontvangst van de bouwaanvraag moet de commissie daaro ver adviseren. Vlaardingen Wethouder Cees"Bot (CDA) heeft de PvdA- fractieleider Hans Versluys gisteravond de uitdrukkelijke--. toezegging gegeven, rjV: dal het functioneren1 van het Vlaardingse Open Jongerén Centrum in dé eerstvolgende - vergadering van' de commissie voor sociaal- culturele activiteiten uitgebreid aan de^orde zal komen. Volgens de"-'-* wethouder schort ér inderdaad nog wel het een en ander aan de manier, waarop het OJC momenteel draait, maar hij wilde het allemaal niet zo dramatisch zien als Versluys in "zijn algemene beschouwing had aangegeven. Vlaardingen In Wijkcen trum Oost wordt morgen een fancy fair gehouden met de opbrengst waarvan het ko mende Sint Nicolaasfeest moet worden betaald. Er is een rom melmarkt, een veiling, en ver der de gebruikèlijke^bezighe- 'den op een fancy fair zoals een rad van avontuur, sjoelen en grabbelen. Er worden buiten landse hapjes verkocht en voor de kinderen zijn er door lopend filmvoorstellingen. Wijkcentrum Oost is te vinden aan' de Oosterstraat 86. De fancy fair duurt van 11.00 tot 17.00 uur. Vlaardingen Mariëlte Hoogendijk (VVD) heeft gisteravond aan de fractie leiders van de PvdA en het CDA een theelichtje uitge reikt, omdat ze in de alge mene beschouwingen van de be;de fractieleiders hier en daar wat liberale stand punten had gehoord. Me vrouw Hoogendijk gaf met de uitreiking van dit ka- dootje een knipoog naar de VVD'ster Erica Terpstra, die in het verleden een 'li berale vonk" uitreikte aan n iet-partijgenoten, die toch liberale opmerkingen had den gemaakt. „Een echte vonk kan ik niet uitdelen, en daarom hou ik het maar bij - zo'n theelichtje." aldus de VVD-fractievoorzitster. Schiedam De stratenma kers kunnen in de Over schiesestraat aan de gang: de plannen voor de straat zijn rond. Maar als het aan de be woners ligt kunnen zij nog beter even wachten tot de vorst de grond uit is en er beter aan de herinrichting kan worden gewerkt. Het is een goed voorbeeld van de aparte manier van inspraak die plaats vond voor het op- knappen van de Overschie sestraat. Kleine ondernemers staken de koppen bij elkaar en kon den de mensen van de ge meente vaak nog practische tips geven voor de herinrich ting. Vrije jongens die niets liever wilden dan spijkers met koppen slaan. De verga deringen vonden gewoon plaats gewoon thuis bij een van de bewoners en zonder omwegen vonden de ménsen elkaar op een zakelijke ma nier. Met als resultaat dat het plan voor de herinrichting van de Overschiesestraat nu rond is. De ondernemers vroegen vooral aandacht voor het be- drijfsgebeuren in de Over schiesestraat. Zo zou er een loshaven moeten komen en moest er rekening worden gehouden met de draaicirkel van grote vrachtwagens met opleggers. Met die wensen is rekening gehouden in de ge meentelijke plannen: er ko men maar liefst twee iosha- vens voor het vrachtverkeer en vrachtwagens zulen hun draai kunnen blijven maken in de smalle straat die even wijdig loopt aan de Singel. Toch zal de Overschiese straat na de herinrichting nogal veranderen. Zo zal hij worden aangesloten op de Professor Kamerlingh On- neslaan en daardoor komt een deel van de huidige par keerplaats aan de kop van de Overschiesestraat te verval len. Bovendien moeten par kerende auto's wijken voor een speelveld met klimtoes tel en zitbank. Een tweede speelplaats komt Langs de Schie en die zal worden afgeschermd met een wandje langs de water kant. De vrees van bewoners dat kinderen er tijdens het spelen in het water tuimelen is daarmee weggenomen. In hetzelfde speelgebiedje komt een hondentoilet om overlast van hondepoep in de Over schiesestraat te voorkomen. Vlaardingen Tegenover de afwijzing van het drin gende verzoek van diverse culturele organisaties in de stad, vorige maand, om het oude schoolpand aan de Westhaven kade tot een cul tureel centrum om te vor men hebben enkele raadsle den een aardige daad gesteld. Tijdens de debatten over de gemeentebegroting voor vol gend jaar werd door de PvdA'er Henny Goedknegt een motie ingediend ge steund door de CDA-fractie om geld voor een klein schaliger cultureel centrum ter beschikking te stellen, waarbij een deel van de ver goeding aan raadsleden en leden van de commissies en functionele raden voor dit doel zou moeten worden in gehouden. In de motie, die pas vandaag in stemming wordt gebracht maar waarvan te verwach ten is dat er een raadsmeer- derheid voor te vinden is, wordt dus aangegeven dat men zo'n voorziening voor een deel letterlijk uit eigen zak wil betalen. Het is overigens de vraag, of de betreffende culturele groepen die suggestie zo zul len waarderen. De bedoeling is dat het college de komen de tijd gaat onderzoeken, of de Harmoniezaal aan de Schiedamseweg op regelma tige tijdstippen voor podiu mactiviteiten en een filmliga ter beschikking kan worden gesteld. Eerder heeft een van de groepen die om een culturele voorziening vroegejt al laten weten dat die zaal niet zo ge schikt is. omdat een onder komen dat tevens voor ande re doeleinden beschikbaar moet blijven nou eenmaal nooit optimaal voor zo'n acti viteit kan worden aangepast en ingericht. Ook de Culturele Raad heeft in haar laatstgehouden ver gadering al een bedrag voor zo'n kleinschalig cultureel centrum vrijgemaakL Het bedrag dat van de raads leden afkomstig is, zou ge bruikt moeten worden ter opvulling van het gat, dat valt ais de Harmoniezaal minder verhuurd zal worden dan nu wordt begroot, zoals bij het in gebruik nemen voor de betreffende activitei ten het geval zou zijn. tU Toonbeeld, kunstrubriek voor de regio Nieuwe Waterweg-Noord. Redactie: Kor Kegel. Tips graag voor woensdag (rond het middaguur) op de Vlaardingse redactie van deze krant. Telefoon 35.05.57. Het belooft zondagavond druk te worden op het podium van café De Quibus. De Leidse formatie Touchwood, die al eerder in het Schiedamse jongereneafé De Goudsbloem optrad, komt die avond weer naar Schiedam. Touchwood is een grote groep, die bestaat uit maar liefst negen leden. De meesten hiervan zingen ook mee. hetgeen het geheel een harmonisch iets geeft. Het optreden begint om ongeveer half tien en de toegang is als altijd gratis. Het is één van de laatste mogelijkheden om Touchwood te bekijken, want de groep stopt er aan het eind van dit jaar mee. Als je ziet hoeveel mensen eraan werken twee: al leen Jos en Rita Noordhui zen en als je kijkt hoe veel tijd zij ervoor hebben weinig, want ze hebben allebei een baan dan mag je Kunst* in Vlaardin gen-Holy onderhand wel de meest actieve galerie van de Rijnmond gaan noemen. Morgenmiddag om vijf uur worden er in de bescheiden ruimte aan de Johan Wil lem Frisolaan 70 weer twee tentoonstellingen geopend, waar Kunst+- mei recht trots op mag zijn. Eén expo sitie kent werk van de veelbelovende Haagse kun stenaar Piet Warffemius (25), de ander bestaat uit sieraden van twaalf edels meden en sieraadmakers, onder wie Paul Derrez en Marion Herbst, de twee eni ge winnaars van de Fran- goise van den Bosch-prijs sinds deze bestaat. Het gaat volgens Jos Noord huizen zelf om het neusje van de zalm uit de Neder landse sierkunst en inder daad behoren alle twaalf edelsmeden en sieradenma- kers tot de VES, de vereni ging waarbij alleen de er kende kunstenaars van dit genre zich kunnen aanslui ten. Sommige sieraden zijn van goud en zilver, maar niet alleen omdat het Sin terklaas wordt zijn er ook uiterst betaalbare werkjes bij van staal, plexi glas, aluminium en mes sing. Alle sieraden zijn met de hand gemaakt in kleine series. Veel ervan waren pas in Amsterdam te zien. Van de volgende sieraad makers en edelsmeden zijn minimaal vijf werken per persoon te zien (en te koop): Jokè Brakman. Charon Kransen, Birgit Laken. Will Naber, Lia de Sain, Char lotte van der Waals, Cle mens van den Broeck, Paul Derrez, Marion Herbst, Coen Mulder, Alfred Tem pelman en Nicolaas Thuys. De tentoonstelling van Piet Warffemius laat grafiek en schilderijen zien, die vol gens de Haagse kunstacade micus zelf steeds meer een evenwicht laten zien tussen ratio en emotie. „Vaak zie je kaders in mijn werk. Die staan voor het denken. Of misschien geven die mij de ruimte, de zekerheid, waar binnen kwetsbare emoties mogelijk zijn." Evenals de Schiedamse kunstenaar Ton van Gelder heeft de jongere Warffemi us zich beziggehouden met stenenstructuren, fotogra fie. etsen en gemengde techniek. Ook bij Warffe mius verdwenen langzaam aan de stenen. Maar groeide Van Gelder In de richting van het constructivisme, Warffemius kwam tot stil levens die deels tot theater werden, decors, twee ele menten (ook weer die ratio en emotie) die zich op een podium vertonen en een onderlinge band hebben, soms statisch, soms flexibel, Hierin spreekt overigens een invloed vanuit de Oost- aziatïsche kimono's en de eenvoud van Japanse inte rieurs. Model lil, driehoekige kaarsenstandaard van Charlotte van der Waals. Op de hoek van de Johan Willem Frisolaan en de Frederik Hendriklaan staal de „Vogelvlucht" van Jan de Winter. Tn een wijk waar, zeker in het begin, een vogel nog een zeldzame verschijning was, geeft deze sculptuur wel enige stof tot denken. Vluchten de vogels „en masse" voor de onpersoonlijk opgezette nieuwbouwwijk of zou het hun normale wintertrek verbeelden? De dynamiek die uit de door de Winter gecreëerde vorm spreekt verraadt in ieder geval wel veel snelheid en planmatigheid. De koperplastiek staat op een betonnen sokkel midden in de groenstrook- Het kruispunt krijgt er iets „natuurlijks" mee. Het beeld werd in 1968 geplaatst en is groter dan je op het eerste gezicht zou zeggen: 220 bij 150 centimeter. Misschien zijn er tegenwoordig ook wel „gewone" vogels die temidden van hun koperen soortgenoten een nestje bouwen; in dat geval heeft Jan de Winter dubbel eer van zijn werk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3